PZC Komst van buurtbus is in zicht Theaterstuk over en voor belaagde boer 7 PZC Geen visserslatijn Geld voor verbeteren van Zeeuwse wegen EHBO Koewacht en Nieuw Namen winnen manifestatie Curieus afval in de Zeeuws-Vlaamse polders Graauw en Nieuw Namen Boete voor blote bips Dieven halen grote buit uit woning Inbrekers plunderen koelkast Auto's van de weg Poging tot inbraak Zuiddorpe Drankrijders aangehouden Twee gewonden bij aanrijding zeeuwse almanak LSI) door Sheila van Doorsselaer GRAAUW - Nieuw Namen en Graauw blijven mogelijk niet lang meer verstoken van open baar vervoer. De Hulster wet houder W. Kayser (verkeer) wil de buurtbus introduceren in de dorpen. Hij is hiervoor in onder handeling met de provincie. Beide dorpen voldoen aan alle eisen die voor de invoering van de buurtbus worden gesteld. Tegelijkertijd met de belbus is ook het openbaar vervoer ver dwenen uit Graauw. Ook in Nieuw Namen stopt de bus niet meer. „Onaanvaardbaar", zegt Kayser. In Middelburg is mo menteel een nieuw Statenvoor- stel in de maak. De huidige pro vinciale regeling interlokaal openbaar vervoer Zeeland wordt binnenkort ingetrokken. In de plaats komt de provinciale verordening buurtbusprojecten Zeeland en dat is volgens Kay ser een prima regeling voor de kleine kernen, waaronder dus Graauw en Nieuw Namen. De dorpen voldoen beide aan de criteria dat ze gelegen zijn in landelijk gebied en dat ze ten minste achthonderd inwoners tellen. Dorpsraden De buurtbus is een vorm van openbaar vervoer waarbij de dienstregeling wordt uitge voerd door vrijwilligers. Kayser ziet hierin een taak voor de dorpsraden. Vanuit de bevol king moet een vereniging wor den opgericht, de 'buurtbusver eniging'. Zij mogen ook zelf de dienstregeling bepalen, dus de vaste uren waarop de bus rijdt en waar de bus stopt. Ook moe ten op vrijwillige basis chauf feurs worden aangetrokken door de vereniging, mannen of vrouwen tussen de 19 en 70 jaar, in bezit van een normaal rijbe wijs. De bussen (met plaats voor maximaal twaalf personen) worden aangekocht door open baar vervoersbedrijf Connex- xion en zullen ook door Connex- xion worden onderhouden en vervangen wanneer nodig. Samen met de buurtbusvereni ging stelt Connexxion een ex ploitatienota op die moet wor den goedgekeurd door de provincie. Is dit eenmaal in kan nen en kruiken, dan draagt de provincie zorg voor alle financi en. De vrijwilligers ontvangen een onkostenvergoeding. Hulst Als het plan wordt groen licht krijgt, verzorgt de buurtbus het vervoer van Graauw en Nieuw Namen tot in Hulst of tot de eerstvolgende aansluiting met de reguliere bus. Scholieren die naar Terneuzen moeten bijvoor beeld, kunnen meerijden tot het busstation aan de Zandstraat in Hulst. Voor de buurtbus gelden de normale tarieven en ook ov- jaarkaarten zijn geldig. Mocht blijken dat per maand minder dan vierhonderd passa giers gebruik maken van de buurtbus, dan wordt na een jaar, bekeken hoe het gebruik verbeterd kan worden. Dat ge beurt door Connexxion, de ver eniging en de provincie. Kayser ziet in de buurtbus de ideale op lossing voor de ov-problemen van de kleine kernen. Voorzitster R. Jaberg van de Graauwse dorpsraad is ook zeer positief. Zij zal het fenomeen buurtbus agenderen voor de eerstvolgende vergadering. ZEEUWS-VLAANDEREN maandag 18 maart 2002 door Sheila van Doorsselaer AXEL - Als een visser met uit gestrekte armen vertelt dat ie zóóó'n vis heeft gevangen, dan wordt ie meestal meewarig aan gekeken en niet geloofd. Mika Lensen (14) uit Axel sprak za terdag echter bepaald geen vis serslatijn. Toen hij zijn hengel tje uitgooide in de Kleine Kreek in Axel had hij beet zoals hij nog nooit beet had gehad. Aan zijn lijn hing een karper met een lengte van 89 centimeter en een gewicht van twaalf kilo. „Hèhè, eindelijk eens een grote vis gevangen", was de eerste re actie van Mika, die zichzelf het vissen twee jaar geleden heeft aangeleerd. Zijn ouders geloof den hem eerst niet, maar zetten toch zeer grote ogen op toen ze aan de waterkant kwamen kij ken. Met de hulp van zijn opa kon Mika de megakarper aan de kant krijgen. Rinus Schecle van café Cambrinus, het clublokaal van de Axelse visvereniging Ge duld Overwint (GOA), werd er bij gehaald met meetlint en weegschaal en Mika werd met zijn joekel vereeuwigd. De kar per werd daarna weer netjes vrijgelaten Volgens penningmeester F. Lip pens van de Axelse visvereni ging Geduld Overwint (GOA), is de vangst van Mika zeer uitzon derlijk. Lippens:„Het is in ieder geval tot nu toe de grootste vis die in het viswater van onze ver eniging is gevangen en ik be twijfel of we dit jaar een nog grotere aan de lijn zullen krij gen. Dat de vis door zo'n jonge visser is gevangen, maakt het natuurlijk helemaal leuk." De grootste vis die vorig jaar in Axel werd gevangen, was even eens een karper. Het exemplaar woog 13 kilo en was 90 centime ter lang. MIDDELBURG - Het dagelijks bestuur van de provincie heeft voor dit jaar een verdeling ge maakt van bijdragen voor ver betering van een aantal wegen in Zeeland. Het geld komt van het Rijk en uit een fonds dat de provincie heeft om wegen duur zaam veiliger te maken. In Zeeuws-Vlaanderen gaat het om werken aan de volgende we- gen: Rooseveltlaan/Burchtlaan Axel, fietsvoorzieningen Cad- zand-dorp, fietsvoorziening Kijkuitstraat Hulst, Brouwerij straat, s'Gravenstraat, Juliana- straat en wijk Hooghuis in Hulst, Noordstraat in Retran- chement, rotonde G. Gezelle- laan, fietspad Vlietraat en fiets- verhinding Serlippens-oost in Terneuzen en Westdam in Sas van Gent. De wegen zijn in be heer bij de gemeenten of het wa terschap. Het gaat in Zeeuws-Vlaanderen om hijdragen-tot een totaal van ruim 720.000 euro. De Zeeuwse staten beslissen op 26 april over de toewijzing ervan. TERNEUZEN - Een 38-jarige Terneuzenaar kreeg in de nacht van zaterdag op zondag een boete omdat hij twee agen ten 'moonde' (bloot achterwerk tonen). Hij had juist een be keuring gekregen omdat hij in de Nieuwstraat in zijn woon plaats een flesje kapot had gegooid. Dit zinde de man niet en daarom trok hij zijn broek naar beneden Hierop kreeg deTVr- neuzenaar een boete wegens openbare dronkenschap en voor verstoring van de openbare orde. OOSTBURG - In een woning aan de Brouwerijstraat in Oost burg werd zaterdagavond tussen 19 40 uur en 22.10 uur in gebroken. Uit de woning werden enkele duizenden euro's, sie raden ter waarde van enkele honderden euro's en waardepa pieren weggenomen. TERNEUZEN - Inbrekers hebben tussen vrijdagavond 19 uur en zaterdagochtend 9.00 uur hun slag geslagen in een ho recagelegenheid in Terneuzen De toegang tot het pand werd geforceerd, waarna het hele pand werd doorzocht, ook koel en vrieskasten Deze werden vervolgens niet afgesloten zodat de levensmiddelen niet meer bruikbaar zijn. Een onbekend geldbedrag werd weggenomen en ter plaatse werd veel eten en drinken uit het pand genuttigd. Het schadebedrag is onbe kend. TERNEUZEN - Een 19-jarige jongen uit Térneuzen belandde zaterdagochtend met zijn auto in een sloot naast de Koegors- straat in zijn woonplaats. Hij kwam uit de richting van Axel en kon zijn auto niet onder controle houden Daarbij kwam hij in de sloot terecht. De auto raakte aan de voor- en rechter zijde flink gedeukt. De Tbrneuzenaar bleef ongedeerd In Oostburg raakte zaterdag een 27-jarige automobilist uit die plaats van de weg op de N58 tussen de Nieuwstraat en de Maagdenbergweg Hij verloor de macht over het stuur, raakte van de weg en kwam na de sloot tegen twee boompjes terecht De auto raakte aan de rechterzijde en aan de voorkant be schadigd. De bestuurder bleef ongedeerd. ZUIDDORPE - In een woning aan Hoofdweg Zuid in Zuid dorpe is in de nacht van vrijdag op zaterdag rond 2.20 uur een inbraakpoging gedaan. De bewoner lag boven in bed, maar was wakker Hij hoorde een deur klapperen en ging beneden een kijkje nemen. Toen hij het licht in de keuken aandeed, floepte de buitenverlichting in de tuin aan De man heeft nie mand gezien en vermist vooralsnog geen spullen SAS VAN GENT -In de Tramstraat in Sas van Gent werd inde nacht van vrijdag op zaterdag een 26-jarige automobiliste uit de gemeente Sas van Gent aangehouden wegens rijden onder invloed. Ze had ruim twee maal de toegestane hoeveelheid al cohol gedronken en kreeg een dagvaarding en een rijverbod van vijf uur. Een 25-jarige automobilist uit Tilburg loep die zelfde nacht in de Oranjestraat in Axel tegen de lamp. Hij had iets meer gedronken dan toegestaan en moest een boete beta len. Ook moest hij zijn auto een uur laten staan. REDACTIE ZEEUWS-VLAANDEREN Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC TERNEUZEN Tel: (0115) 645769 Fax: (0115)645742 E mail: redtern@pzc.nl Conny van Gremberghe (chef) Wout Bareman Pascalle Cappetti René van Stee René Hoonhorst Frits Bakker (sport) Baudeloo 16 Postbus 62 4560 AB HULST Tel: (0114) 372776 Fax: (0114)372771 E-mail: redhulst@pzc.nl Sheila van Doorsselaer CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118)470102 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl door Sheila van Doorsselaer UZENDUKE - De EIIBO-ver- enigingen van Nieuw Namen en Koewacht zijn zaterdag als win naars uit de bus gekomen van de EHBO manifestatie in Uzendij- ke. Zij worden uitgezonden naar de landelijke wedstrijden op zaterdag 6 april in Wervers- hoof. Nieuw Namenontvingeen nieuwe wissel beker. I)e vorige is in Koewacht gebleven omdat deze vereniging drie overwin ningen op rij behaalde. In het Mauntshof in IJzendijke lieten elf EHBO-verenigingen uit Zeeland hun beste kunnen zien Aan de hand van vijf proe ven brachten zij het geleerde in de praktijk Zo werden hen al lerhande giftige middelen voor gezet (afvoerontstopper, thin ner) en moesten zij aangeven wat in geval van inademing, in slikken of contact met de huid of ogen moest gebeuren met het slachtoffer. 'Verstuikte' enkels en polsen moesten worden ver bonden en ook werd de theoreti sche kennis getoets Met behulp van LOTUSslacht- offers (Landelijke OpleidingTot Uitbeelding Slachtoffers) wer den twee ongevallen in scène ge zet. In een aparte ruimte werk ten de LOTUSslachtoffers aan hun 'wonden', die er levensecht uitzagen Na een proef, veerden de 'slachtoffers', die eerst nog in shock verkeerden en flink ge havend waren met schaafwon den. een bloederige hoofdwond of een flinke jaap in de knie, weer op en gingen koffie drin ken aan de bar Een vreemd ge zicht Ook hun Belgische collega's. VOSsen geheten (Vlaamse On gevallen Simulatie), kwamen in IJzendijke een kijkje nemen om ervaringen uit te wisselen. Na dat de proeven waren afge werkt, volgde een demonstratie met de AED (automatische ex- trene defibrillator), een EHBO- apparaat voor slachtoffers van een hartstilstand De EHBO-vereniging van IJ zendijke viel de eer te beurt de manifestatie te organiseren vanwege haar vijftigjarig be staan. De manifestatie wordt normaal gezien per toerbeurt dooreen plaatselijke vereniging opgezet, maar het Zeeuwse dis- trictsbestuur mankte in ver band met het zilveren jubileum een uitzondering voor de IJzen- dijkse vereniging PHILIPPINE Bij «-en aanrij ding in Philippine zijn zondag middag twee personen gewond- geraakt Het ongeval gebeurde rond 15 uur op de kruising Zandstraat/Trappistenstraat Een 21-jarige automobilist uit het Belgiscne Assenede reed over de Trappistenstraat uit de nchtmg van België. Op het kruispunt verleende hij geen voorrang aan een auto die werd bestuurd door een 63-jange vrouw uit Sas van Gent De au to's botsten en kwamen in een sloot terecht De man en zijn 19- jange bijrijdster uit Adegem raakten gewond in het gezicht Beide voertuigen raakten zwaar beschadigd. Noordelijk Zeeland maakt heuglijke tijden mee. Ver stokte hippies hebben er ein delijk een partij gevonden waar ze hun proteststemmen kwijt kunnen lA'efbaar Schouwen-Duweland heeft inmiddels de ogen van velen geopend. Zelfs de ruimden- kenden van GroenLtnks en de Partij van de Arbeid kun nen - ondanks eerdere uitla tingen - weinig tegen deelna me van de nieuwkomer aan het dagelijks gemeentebe stuur hebben Immers, met LSD in het college moet de opening van een gedoogde koffieshop toch helemaal geen probleem meer zijn Het heeft niet zo mogen zijn. De chemie van de overwinnaar was onvoldoende voor het smeden van een hechte een heid. Het snuifje macht ver vlogen. liuitenkans brengt uit bet leven gegrepen voorstelling door Jan Jansen HEIKANT - Hoe gaan boer en boerin om met de wankele voor uitzichten van de landbouw? Die vraag staat centraal in de theatervoorstelling De kunst van het kiezen die maandag 25 maart is te zien in Heikant. ternatieve mogelijkheden die ze intussen de revue hebben laten passeren. Het levert volgens Buitenkans een 'ontroerend en soms ook humoristisch beeld op van twee mensen van vlees en bloed waarin we ons allemaal kunnen herkennen.' De regie is in handen van Anne van Delft. Hoofdrolspelers zijn Jan Wentink, Sankie Koster en John Elenbaas. Hun agrarische achergrond staat volgens Bui tenkans garant voor een door leefde vertolking. Het educatieve karakter blijkt uit een serieuze nabespreking van het stuk in groepen van maximaal twaalf mensen. Die is 'onlosmakelijk aan de voorstel ling gekoppeld'. Ook verbindt Buitenkans er een aanbod aan tot begeleiding van boeren die hulp nodig hebben in het bijna onvermijdelijke keuzeproces. Dat De kunst van het kiezen meer is dan vermaak, wordt ook duidelijk uit de subsidiegevers aan het project: de Europese Unie, het ministerie van land bouw en het VSB-fonds. Bezoe kers betalen daarnaast 7,50 eu ro entree. En gezien de planning van de nabespreking moeten ze reserveren. Dat kan bij Angeli- que Hazen: ahazenO^ofbuiten- kans.nl De voorstelling vindt plaats op maandag 25 maart om 20 uur in gemeenschapscen trum 't Heike in Heikant. Het stuk wordt er op de planken gezet door Buitenkans, het in Zeeland opgerichte 'centrum voor ondernemen op het platte land'. Buitenkans houdt zich bezig met alle veranderingen en bedreigingen waar de agrari sche sector voor staat. De voor stelling is dan ook in de eerste plaats bedoeld voor mensen uit die beroepsgroep. Verschillend De kunst van het kiezen gaat over een boer en een boerin die totaal verschillend reageren op de malaise in de landbouw. Waar de een het niet meer ziet zitten, probeert de ander juist nog alle energie te verzamelen om toch door te gaan. Dat ge beurt tegen de achtergrond van hun overzichtelijke leefomge ving van vroeger en van alle al- door Sheila van Doorsselaer MOKRBEKE - Uit de Zeeuws- Vlaamse polders werd zaterdag in totaal 75 kub troep gehaald in het kader van de jaarlijkse na- tuurschoonmaakdag. Drie Wild Beheer Eenheden (WBE) knap ten samen met schoolkinderen het vuile werk op. Oost Zeeuws- Vlaanderen spande de kroon. Daar werd maar liefst 58 kub (zesduizend kilo) afval verza meld, tweemaal zoveel als vorig jaar. WBE Koewacht werkte samen met haar Belgische collega WBE Moervaart Noord. Met 75 man werden de polders van Koewacht, Hulst, Zuiddorpe, Moerbeke en Wachtebeke uitge kamd. De vondst was soms zeer opmerkelijk. Zo werden naast hout en plastic ook een compleet bankstel, tv's, een koelkast, tweehonderd autobanden en slachtafval van schapen gevon den. De politie werd erbij gehaald toen ook resten van een wiet- kwekerij werden aangetroffen in een sloot en een vat vol zwarte korrels. De politie heeft een monster van de korrels meege nomen voor onderzoek. Een perswagen stond opgesteld ter hoogte van de Rode Sluis in Moerbeke. het verzamelpunt van alle rotzooi. Auto's met overvolle aanhangwagens re den af en aan. „We zijn behoorlijk geschrok ken van de hoeveelheid afval", zegt P. Prince namens WBE Koewacht. Autobanden In 'Vest Zeeuws-Vlaanderen wt.u juist minder afval opge haald dan vorig jaar. Nu zamel den vijftien leden van WBE Ro- danborgen vijftien kinderen in totaal negen kub troep in uit de polders rondom Aardenburg, Oostburgen Sluis Opvallend was dat daar ook veel autobanden werden gevon den. „Wij doen dit nu elk jaar en zo zie je maar dat het echt nodig is dat de bezem jaarlijks door de Tijdens de Nationale Natuurschoonmaakdag werd in Zeeuws-Vlaanderen zo'n 75 kuub troep uit de bossen en polders gehaald. Ook langs de Blijpolderseweg in Zuiddorpe werd flink wat afval verzameld. foto Wim Kooyman polder gaat ".zegt E Mabesoone van WBE Rodanborg. „Wij doen nu zo'n acht jaar mee met de na tuurschoonmaakdag. Op deze manier zorgen we ervoor dat het niet de spuigaten uitloopt met de rotzooi Midden Zeeuws-Vlaanderen werd voor rekening genomen door 45 kinderen onder leiding van leden van de lokale WBE. De nadruk lag er op schoolrou- tes ten westen van het Kanaal van Gent naar Terneuzen tot de Braakman. De vondst bestond voorname lijk uit plastic en blikjes, maar ook werd een gedumpte rieten stoel aangetroffen, een hoeden- plank en een soort scheepstras. De elfjarige Mika Lensen viste een karper van twaalf kilo uit de Kleine Kreek hij Axel. De groot ste vis die dit jaar uit de kreek is gehaald. foto Jack Lensen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 31