Archief volledig toegankelijk L' 55* WWr Vergroting parkeerterrein in volle gang 7 PZC Laatste strao als voorproefje lente Reddingsbrigade gaat toezichthouders zwembaden opleiden Inventarisatie stukken Weeskamer na ruim halve eeuw voltooid agenda zeeuwse almanak LSD PZC waarin opgenomen de Zierikzeesche Nieuwsbode 1844 - 1998 NOORD maandag 18 maart 2002 Provincie moet regie voeren in kwestie ziekenhuizen MIDDELBURG - De CDA-Sta- tenfractie vraagt het dagelijks provinciebestuur de regie te ne men op het terrein van de zie kenhuiszorg in Zeeland. De fractie stelt dit in schriftelij ke vragen aan Gedeputeerde Staten. GS zouden om de tafel moeten gaan zitten met de zie kenhuisdirecties en de vraag naar zorg in de provincie duide lijk in beeld moeten brengen. Aanleiding voor de vragen zijn de uitkomsten van het debat dat afgelopen week in de Tweede Kamer werd gevoerd over de spoedeisende en ziekenhuiszorg inde provincie. Minister Borst zegde de Kamer toe dat er een extra ambulance post komt op Schouwen-Duive- land, het Zierikzeese ziekenhuis een deel van zijn taken terug krijgt en er voorlopig geen on omkeerbare beslissingen wor den genomen over fusies van ziekenhuizen Het CDA vraagt GS om een plan van aanpak te maken voor het Zierikzeese ziekenhuis en wil ook weten wanneer de extra ambulancepost op Schouwen wordt geopend. Ook wil de fractie weten of er schot is in de aanleg van een af rit op de A58 naar het zieken huis in Goes. Twee mannen in Goes beboet voor baldadig gedrag GOES - De politie heeft in de nacht van zaterdag op zondag twee mensen in Goes aangehou den vanwege baldadig gedrag. Rond kwart voor een gold dat voor een 42-jarige man uit die plaats die aan de Koningstraat een glas op straat kapot gooide toen een politieauto voorbij reed. Een 20-jarige man uit de ge meente Reimerswaal pakte een fietspomp van een fiets die aan de Grote Markt geparkeerd stond en sloeg daarmee op ver keersborden. Beiden kregen een boete van 65 euro uitgereikt. VVD buiten gesprek over nieuw college Middelburg MIDDELBURG - Het CDA en de PvdA in Middelburg praten vandaag met de ChristenUnie en GroenLinks over de vorming van een nieuw college van bur gemeester en wethouders. Volgens lijsttrekker P M. Bruinooge van het CDA, dat bij de gemeeenteraadsverkiezin- gen als grootste partij uit de bus kwam, gaat het om verkennen de gesprekken. De WD, die acht jaar een wethouder lever de, mag vooralsnog niet mee praten. Het CDA nam het initia tief tot een nieuw college. De partij wil met een zo breed mo gelijke coalitie de komende raadsperiode in. Een dag na de verkiezingen voerden Bruinoo ge en fractievoorzitter S. Buis man al gesprekken met alle par tijen in Middelburg. Centraal stonden de samenstelling van het college en de belangrijkste punten per partij. Op elk ingeleverd lijstjestonden CDA en PvdA. Daarnaast werd de ChristenUnie overal, met uitzondering van Leefbaar Middelburg, genoemd. Groen Links kwam enkele malen voor. De VVD leek weinig kans te ma ken op een wethouderszetel. REDACTIE NOORD-ZEELAND Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB ZIERIKZEE Tel: (0111) 454647 Fax: (0111)454657 Email: redzzee@pzc.nl Marcel Modde (chef) Piet Kleemans Famke van Loon Ali Pankow Rudy Boogert (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax (0118)470102 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl door Marcel Modde ZIERIKZEE - Het Weeska merarchief Zierikzee is volledig toegankelijk gemaakt. Provin ciaal archivaris S. de Haan heeft de inventarisatie van de stuk ken voltooid, die door één van zijn voorgangers in 1949 werd begonnen. Het eindresultaat is een omvangrijke inventaris, die van groot belang kan zijn bij ge nealogisch, bouwkundig, kunsthistorisch en sociaalhis torisch onderzoek naar het Zie rikzee in de periode 1484-1811. De Haan maakte twee jaar gele den de overstap van het ge meente-archief Schouwen- Duiveland naar het Zeeuws Ar chief in Middelburg. Het Wees kamerarchief van Zierikzee bevond zich toen nog in de pro vinciale opslag. Dat stelde hem in staat de inventarisatie te vol tooien waarmee Rijksarchivaris M. de Bruin in 1949 begon en dat door zijn vertrek in 1961 nooit afkwam. De Haan onderzocht zo'n 3600 beschrijvingen van boedeldossiers en andere papie ren en voegde die aan de reeds bestaande inventaris toe. Ook bracht hij zoekgeraakte dos siers of fragmenten daarvan on der in een database. Daarmee komt het totaal van deze be langrijke bron op een overzicht van ongeveer tienduizend na men van personen van diverse gezindten, zoals erflaters en rechthebbenden in nalaten schappen. Tesamen met een 'planklengte' van ruim zeventig meter, maakt dat het Zierikzee se weeskamerarchief tot de grootste in zijn soort in Zeeland, aldus De Haan. Het weeskamerarchief keerde begin dit jaar terug in Zierikzee. Sinds 1914 werd het bewaard in Middelburg. De nieuwbouw van het gemeentehuis maakte het mogelijk om alle historische bronnen van de Middeleeuwse stad te herenigen. Weeskamers werden in Holland en Zeeland tegen het eind van de Middel eeuwen ingesteld. De geschie denis van de Zierikzeese instel ling gaat terug tot een privilege van Karei de Stoute in 1473. Een college van vooraanstaande he ren hield toezicht op, danwel beheerden de bezittingen van vermogende wezen en zwakzin nigen. Ook zorgden de wees meesters bij overlijden van on- gehuwden voor een rechtmatige verdeling van de nalatenschap pen. Een belangrijk deel van de boe delinventarissen is verzegeld aangeleverd. Dit is om 'potten- kijkerij' tegen te gaan, zoals De Haan zijn naspeuringen in de jongste uitgave van het medede lingenblad Stad en Lande om schrijft. Het blad komt deze week op Schouwen-Duiveland uit. ,,Dat dit effectief was. be wijst het feit dat een groot aan tal van de boedelinventarissen pas tijdens de bewerking van het archief werd geopend, niet zelden nadat ze meer dan twee honderd jaar verzegeld waren gebleven!" Afstammelingen Het weeskamerarchief vormt een rijke bron voor genealo gisch onderzoek. De weesmees ters hadden immers tot taak om alle afstammelingen van de ou ders van de erflater op te sporen, hetgeen zich uitstrekt over drie tot soms vier generaties. De stukken blijken daarnaast ook van belang voor meer kennis over de bouwkunde en kunst schatten in die periode, conclu deert De Haan. Het materiaal bevat vaak gedetailleerde be schrijvingen van huizen, schu ren, pakhuizen en landerijen. Interessant ..Dit valt op z'n zachts gezegd interessant te noemen, want de archiefbronnen voor onderzoek naar de geschiedenis van in Zie rikzee en elders gelegen onroe rend goed, gaan niet zo ver terug als het archief van de weeskamer." De Haan pleit op basis van deze informatie dan ook voor samenstelling van een 'historisch kadaster'. Die gege vens zouden kunnen helpen bij ouderdomsbepaling van monu mentale panden en het vergoten van kennis over verdwenen ge bouwen, stelt hij. Ringsteekwedst rijden in Serooskerke, de laatste strao van dit jaar is verreden. door Marcel Modde SEROOSKERKE (S) - De strao is ge daan, laat de lente nu maar komen. Het voorproefje van het betere weer dat mens en dier zaterdag genoten bij de laatste in deze reeks van traditonele Schouwse paardenfeesten, smaakte in ieder geval naar meer. Ontspannen lieten de negen dieren en hun berijders zich door de rustig kab belende golfjes op het strand van de Schelphoek vertroetelen. Elk spoor van 'kwade stalgeesten' uitgespoeld in het zoute water en de zwoele landwind. Terwijl de kleine stoet zich tegen drie uur opmaakt voor de rit terug naar Se rooskerke, zetten de muzikanten van Luctor et Emergo uit Renesse aan voor een sprankelende intocht. De laatste deuren van de woningen aan het Dorps plein zwaaien open en tonen hun bewo ners op kousevoeten. Een moeder roept haar dochter aan: „Michelle, Sandra d'er baby is geboren. Vanmiddag." Het is al even lente in Serooskerke. Een en keling heeft de tuinset op de stoep gezet voor een relaxed zicht op de ringsteek wedstrijd die volgt. De blaasmuziek maakt plaats voor house uit boxen, slechts nog onderbroken door de spea ker die door de microfoon verslag doet van de deelnemers en hun resultaten Dat het deelnemerveld niet zo groot is als bij de vijf andere dorpen, stoort niet echt, zegt mede-organisatrice Joke Ha- gesteijn. „De laatste tijd is het wat moeilijker om een leuk groepje bij el kaar te krijgen. Ik weet ook niet waar dat door komt. Voor ons is een stuk of vijftien paarden een mooi aantal. Dan loopt alles tenminste vlot achter elkaar. Wanneer je bij het ringsteken steeds lang moet wachten, is ook niks. De paarden worden er alleen maar zenuw achtiger van." In het dorpshuis zingt de eenmansband van toetsenist Marcel Double M' Mun ter onder de geur van bitterballen zijn liedjes. Om vier uur is de dansvloer nog fotoPieterHonhoff leeg. Maar de Sommelsdiker muzikant heeft nog tot middernacht om daar ver andering in te brengen. De ongeschre ven wet dat het tijdens de strao in Se rooskerke altijd gezellig is 'voor jong en oud' helpt daarin een handje Winnaars Voor Els Hart kon de dag in ieder geval niet meer stuk. Zij won de ringsteek wedstrijd voor Wilma Brasser en Mar jolein Roskam en sleepte bovendien een derde prijs in de wacht in de competitie van het mooist versierde paard. In die laatstgenoemde categorie streek Ros kam met de eer. voor Johan van de Hoek door Piet Kleemans ZIERIKZEE] - De vergroting van het parkeerterrein aan de Hoofdpoortstraat in Zierikzee van de huidige 30 naar 250 plaatsen is in volle gang Van daag begint het opbreken van de bestaande bestrating. Ook wordt nijver gewerkt aan de plannen voor aanleg van een ro tonde op het drukke kruispunt van de Laan van Saint-Hilaire met de Haringvlietstraat, Houwersweg en Zuidwelle- brug. De uitbreiding van het parkeer terrein aan de Hoofdpoort straat, aan de rand van Zierik zee, wordt door de gemeente Schouwen-Duiveland gebruikt voor het invoeren van betaald parkeren in de gehele binnen stad. Ook de introductie van parkeervergunningen voor be woners van het centrum van Zierikzee hangt nauw samen met de uitbreiding van de gratis parkeermogelijkheid buiten de stadspoorten Het opbreken van de verhar ding van het bestaande terrein aan de Hoofdpoortstraat maakt deel uit van een forse uitbrei ding van het aantal parkeer plaatsen op die locatie. De werkzaamheden nemen naar Vandaag gaat het parkeerterrein aan de Hoofdpoortstraat dicht in verband met de uitbreidingswerk- /aainhrdcn. foto Pieter Honhoff Provinciegeld voor veiligere wegen MIDDELBURG - Het dagelijks bestuur van de provincie heeft voor dit jaar een verdeling gemaakt van bijdragen voor verbetering van een aantal wegen in Zeeland. Het geld is af komstig van het Rijk en uit een fonds dat de provincie heeft om wegen duurzaam veiliger te maken. Op Tholen en Schouwen-Duiveland gaat het om werken aan het fietspad Sint Maartensdijk-Stavenisse, de rotonde Vei- lingweg Sint Annaland, de Carlstraat in Scharendijke. de J. van Renesseweg in Renesse en de Grevelingenstraat in Ziei- rikzee. De wegen zijn in beheer bij de gemeenten of het water schap. Het gaat om een bijdrage van in het totaal ruim 210.000 Euro. De staten beslissen op 26 april over de toezij- zing van het geld VVD bouwt rustig aan coalitie ZIERIKZEE - De WD-fractie van Schouwen-Duiveland komt vandaag weer bij elkaar om de strategie te bepalen bij de formatie van een nieuwe coalititie. Niet eerder dan morgen zullen de partijen afzonderlijk worden uitgenodigd om hun visie op de diverse mogelijke samenstellingen van het college te geven. Volgens informateur A. Verseput is het nog te vroeg om direct al gericht met een aan aantal partijen rond de tafel te schuiven. De twee aftastende besprekingen die eerder on der leiding van Leefbaar Schouwen-Duiveland (LSD) zijn gevoerd, zijn volgens Verseput niet relevant. „Wij hebben het stokje van de onderhandelingen weer overgenomen en voor de VVD is dit gewoon de eerste ronde." LSD gaf het initiatief vorige week terug aan de liberalen, nadat duidelijk was dat hun deelname aan het college door een meerderheid van raadsfracties als ongewenst wordt beschouwd. Volgens Ver seput heeft de VVD nog geen uitgesproken voorkeur voor de kleur van het nieuwe college Tienduizend euro voor Molukken VLISSINGEN - De benefietavond voor de Molukken. die za terdagavond werd gehouden in Middelburg, heeft tiendui zend euro opgebracht. Het geld wordt, al naar gelang de be hoefte, verdeeld over de vluchtelingenkampen op het eiland Buro en Wai Pai (Ceram) en aan een onderwijsproject m Am- bon. De benefietavond werd bezocht door ongeveer vijfhon derd Molukkers. Woordvoerder J. Pentury van de organise rende stichting Zeeland Steunt Maluku toonde zich tevreden over de benefietavond. Pentury vertrekt deze week voor een achtdaags bezoek naar de Molukken. Boete voor blote bips TERNEUZEN - Een 38-jarige Térneuzenaar kreeg in de nacht van zaterdag op zondag een boete omdat hij twee agen ten 'moonde' (bloot achterwerk tonen). Hij had juist een be keuring gekregen omdat hij in de Nieuwstraat in zijn woon plaats een flesje kapot had gegooid Dit zinde hem niet en daarom trok hij zijn oroek naar beneden. Inbrekers plunderen koelkast TERNEUZEN - Inbrekers hebben tussen vrijdagavond 19 uur en zaterdagochtend 9 uur hun slag geslagen in een hore cagelegenheid in Terneuzen. De toegang tot hel pand werd geforceerd waarna het hele pand werd doorzocht, ook koel en vrieskasten Deze werden vervolgens niet afgesloten zodat de levensmiddelen niet meer bruikbaar zijn Een onbekend geldbedrag werd weggenomen en ter plaatse werd veel eten en drinken uit het pand genuttigd. verwachting nog enkele weken m beslag. Tot die tijd kan daar niet worden geparkeerd. De gemeente hoopt eind mei de nieuwe regels voor tot het ver gunningen- ofwel belangheb- zomerdrukte te regelen, maar bendenparkeren te kunnen die planning kwam in het ge- vaststellen In eerste instantie drang omdat de inventarisatie was het de bedoeling het parke- van behoefte aan parkeerver- ren in Zierikzee voor de grote gunningen meer tijd in beslag nam dan gepland. De gemeente heeft zichzelf bovendien vrij stelling verleend om binnenkort te kunnen beginnen met de aan leg van een rotonde op het kruis punt van de Laan van Saint Hi- iaire met de Haringvlietstraat, Houwersweg en Zuidwelle- brug. De plannen voor deze maatregel (kosten 680.000 euro) liggen al enige tijd klaar Deuit- monding van de Haringvliet straat wordt voor dat doel zo'n dertig meter in de richting van de Zuidwellebrug verlegd Lawaai Aanvankelijk leek de geluids belasting voor de omgeving een probleem te gaan worden. Uit onderzoek bleek dat vier wo ningen aan de Zuidwellestraat te maken zouden krijgen met meer verkeerslawaai dan wet telijk acceptabel wordt geacht In eerste instantie ging de pro vincie niet in op het verzoek van de gemeente Schouwen-Duive land om de geluidslimiet te ver hogen De provincie zag liever geluidsschermen langs de Laan van Saint Hilaire om de overlast binnen de perken te houden. Daar maakte de gemeente op haar beurt weer bezwaar tegen en uiteindelijk stemde de pro vincie toch toe in het opschroe ven van de wettelijke limiet. door Marcel Modde ZIERIKZEE - De Reddingsbri gade Zierikzee-Duiveland gaat opleidingen verzorgen voor toe zichthouders in recreatiezwem baden. Gediplomeerde instructeurs van de brigade zullen de scho ling geven Het examen staat onder toezicht van de nationale bond van reddingsbrigades, waarbij 184plaatselijkeorgani- saties zijn aangesloten. De opleiding komt voort uit de regelmatige verzoeken die de reddingsbrigade krijgt om toe zichthouders te leveren voor zwembaden, aldus T. Meeles van de Commissie Opleidingen In de praktijk is het lastig opge leide mensen te kunnen vinden voor een beperkt aantal maan den per jaar. Veelal wordt daarom terugegrepen naar on gediplomeerde seizoensmede werkers. Om de recreatiecentra in die problematiek (en kwali teit) tegemoet te komen, heeft de in Ouwerkerk gestationeerde Reddingsbrigade Zierikzee- Duiveland een korte vakoplei ding zwemmend redden opge zet. Praktijkgericht De lessen beslaan tien dagen van tweeënhalf uur. Het groot ste deel van de cursus is prak tijkgericht; hoe een drenkeling met behulp van of zonder hulp stukken uit het water te halen Daarnaast besteedt de oplei ding ook aandacht aan de theo retische kennis. De bngade ver zorgde de vakopleiding op verzoek al voor het door vrijwil ligers overgenomen zwembad Dol-Fijn in Nieuwerkerk en voor Landal Greenpark Port Grcve ip Scharendijke Dit jaar wordt de mogelijkheid vrij aan geboden aan alle geïnteresseer den. Ook verzorgt de brigade korte cursussen, speciaal be doeld voor mensen die op of rond het water werken of spor ten en zwemopleidingen voor kinderen. Zes leden van de Reddingsbri gade Zierikzee - Duiveland slaagden vrijdagavond voor de cursus jeugd-EHBO B, die eveens in eigen beheer wordt ge geven. Met dat diploma zijn de zwemmend redders in staat zelfstandig leiding te geven bij een grootschalig waterongeluk Boete voor dronkenschap MIDDELBURG - De politie heeft in de nacht van zaterdag op zondag een 28-jarige man uit de gemeente Borsele aangehou den voor openbare dronken schap. De man gooide op de Markt in Middelburg etenswa ren op de grond pal naast een politiewagen. Een verzoek van de agenten om zijn rommel op te ruimen, weigerde hij. STREEK ACTIVITEITEN BROUWERSHAVEN Café restaurant Opstapio. 19 30uur informatieve bijeen komst vrouwanbalaggingsstudiegroap t Opstapje. BURGM HAAMSTEDE Geraf Kart 17.00 uur Soidarmaaitijd. Noordelijk Zeeland maakt heuglijke tijden mee. Ver stokte hippies hebben er ein delijk een partij gevonden waar ze hun proteststemmen kwijt kunnen. Leefbaar Schouwen-Duiveland heeft inmiddels de ogen van velen geopend Zelfs de ruimden- kenden van GroenLinks en de Partij van de Arbeid kun nen - ondanks eerdere uitla tingen - weinig tegen deelna me van de nieuwkomer aan het dagelijks gemeentebe- stuur hebben. Immers, met I LSD in het college moet de opening van één gedoogde koffieshop toch helemaal geen probleem meer zijn Het heeft met zo mogen zijn. De chemie van de overwinnaar j was onvoldoende voor het smeden van een hechte een heid. Het snuifje macht ver vlogen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 25