Foute wissel past in rampseizoen Druk op turnsters wordt groter PZC v lil Ralf Schumacher is ongenaakbaar WK schaatsen eindigt voor Gianni Romme op 1500 meter Vernieuwingen in WB-cyclus Succesvolle rentree bokser Fighting Nordin I)e Bruijn en VDH op koers voor EK in juli 21 Knieblessure weerhoudt Anni Friesinger niet van titel Wennemars vestigt wereldrecord Hantuchova verrast Hingis Barejev handhaaft koppositie Lammers tweede in Sebring Audina oppermachtig in finale maandag 18 maart 2002 door Frank van den Heuvel HEERENVEEN - In hel week einde dat Gianni Romme einde lijk zijn vorm had gevonden, werd hij gestuit door iets wat hem nooit eerder was overko men: een diskwalificatie door een foute wissel. I)e 29-jarige schaatser kon niet ontkennen dat het een dramatisch en pas send slot van het seizoen was. Voor hemzelf en voor de toch al aangeslagen Spaar Select- ploeg. Romme was bezig aan zijn beste 1500 meter ooit (zijn tijd van 1.48,33 minuten zou goed zijn geweest voorde winst), toen zijn inzicht hem in de steek liet. Hij wilde bij het uitkomen van de vierde bocht voor Derek Parra doorkruisen richting buiten baan. De Amerikaan werd daarbij dusdanig gehinderd, dat hij zijn ervaring als short tracker en inline-schaatser ten volle moest benutten om met een katachtige sprong de benen van zijn opponent te ontwijken. Met de uitschakeling van Rom me werd het wereldkampioen schap in Heerenveen meteen van een boeiende ontknoping beroofd. Nu had Jochem Uytde- haage immers aan een gedegen tien kilometer-race genoeg om zijn wereldtitel veilig te stellen. De enige die hem echt had kun nen bedreigen, Romme, moest nu werkeloos toekijken Discussie Hoewel de jump van Parra wei nig aan duidelijkheid te wensen overliet, brandden direct na de race felle discussies los in het volgepakte Thialf. Ab Krook diende namens de Nederlandse delegatie een officieel protest in. De acrobatiek van Parra was onnodig, meende de topsportco ördinator van de KNSB. „Als hij twee slagen in het spoor van Romme blijft, kan hij zonder problemen naar de binnen baan." Hij betichtte de olym pisch kampioen op de mijl zelfs van onsportiviteit. Cruciaal was een wijziging in de interpretatie van de reglemen ten die twee jaar geleden is doorgevoerd. Op het jaarlijkse scheidsrechterscongres van de HEERENVEEN - De wereldbe kercyclus schaatsen ondergaat komend seizoen ingrijpende wijzigingen. Er worden nieuwe onderdelen toegevoegd:achter volging voor landenteams, een kleine vierkamp en, voor de mannen, een aparte wereldbe ker op de tien kilometer. De plannen van de technische commissie van de Internationa le Schaatsunie (ISU) worden binnenkort gepresenteerd aan het hoofdbestuur. Dat zal de plannen ongetwijfeld bekrach tigen. Het is veel ineens, beaamt Ard Schenk, lid van de techni sche commissie. „Maar dat is niet erg. De tien kilometer krijgt een belangrijker plaats in het circuit, hoewel veel mensen denken dat we die afstand pro beren te schrappen. Maar daar van is geen sprake." Wel krijgt de 3000 meter voor mannen de officiële status. De tot nu toe incourante afstand zou vanaf de volgende jaargang twee keer per seizoen ge schaatst moeten worden Na twee weekeinden met kleine vierkamp worden op dat onder deel wereldbekers vergeven. De vrouwen schaatsen 500, 1000, 1500 en 3000 meter, de mannen 500,1500,3000 en 5000 Voor het onderdeel achtervol ging, speciaal aantrekkelijk voor de toeschouwers, denkt de technische commissie aan lan denploegen van drie schaatsers. Die bestrijden elkaar over zes (vrouwen) of acht (mannen) ronden. Het principe is hetzelf de als bij baanwielrennen: starts aan de overzijde van de baan, twee ploegen tegelijk op het ijs. „De coaches waren er ra zend enthousiast over", aldus Schenk. ANP MAAGDENBURG Fighting Nordin BenSalah heeft zijn ren tree in de boksring gevierd met een overwinning. In het bijprogramma van een boksgala in Maagdenburg ver sloeg de 29-jarige supermid- dengewicht uit Purmerend de Zuid-Afrikaan Sidney Mxoli zaterdagavond op punten (3-0). Het was voor Ben Salah zijn 33e overwinning. In oktober leed hij in Keulen zijn eerste en enige nederlaag. Hij ging in de negen de ronde knock-out tegen de Zuid-Afrikaan Msuthu in een gevecht om de intercontinentale titel van de WBA ANP internationale schaatsbond ISU is toen bepaald dat de ver antwoordelijkheid voor een goede kruising niet alleen ligt bij de schaatser die de buiten bocht opzoekt. Ook van de rij der in de buitenbaan wordt ver langd dat hij problemen zo mogelijk vermijdt. In het kort: de man in de buitenbaan heeft voorrang, maar mag dat niet zonder meer nemen. Met de Europese turn- kampioenschappen in het Griekse Patras in aan tocht is het Nederlands team zich aan het voorbe reiden op een misschien wel nieuw historisch hoogtepunt. Tijdens de ruim gewonnen interland tegen Engeland bleek dit weekeinde weer eens hoe groot de belangstelling is voor de Oranje-turnsters na het succes op het WK in Gent en hoe zwaar de druk is die op hun schou ders rust. door Herman Wissink EINDHOVEN - In sporthal De Haagdijk in Eindhoven hield ie dereen zaterdag de adem in. Tij dens haar brugoefening raakte Renske Endel. de zilveren me daille winnares van het WK, met haar voet de lage ligger. In tranen klauterde ze weer op het toestel, stapte er vervolgens nog een keer af om daarna snikkend af te sluiten met een afsprong die werd gevolgd door een kop rol. Richting de Europese titel strijd, volgende maand, een drama voor de Nederlandse ve dette. Het viel uiteindelijk allemaal mee. Er was geen blessure aan de voet en nadat de uitgelopen mascara was weggewerkt, kon de turnster van de Hazenkamp haar verhaal weer doen. „Het was een gesloten stalder gevolgd door een jaeger en een reuzenzwaai", analyseerde ze de moeilijke combinatie die haar op het EK een nog hoger punt moet opleveren dan de sco re die ze tijdens het WK behaal de. Waar het aan lag dat het zo dramatisch misging? De druk richting het EK, waar van de Nederlandse turnsters heel veel Gianni Romme en zijn trainer Peter Mueller hielden zich aan vankelijk op de vlakte, maar waren na het zien van de tv- beelden eensgezind. „Parra heeft Gianni van een kans op de wereldtitel beroofd", fulmi neerde de coach. „Er was ruim te. Voor hem en voor mij", vond Romme. Het waren uitspraken die er in principe niet meer toe deden. Het protest was van meet wordt verwacht en stiekem zelfs wordt gerekend op een medaille in de landenwedstrijd. Renske Endel zal op het EK het onderdeel brug voor haar reke ning nemen en weet dat een fout als zaterdag iedere hoop op een medaille doet vervliegen. „Je voelt je zo schuldig als het mis gaat", zei ze na afloop van de door Nederland overtuigend ge wonnen interland tegen Enge land. „Je wilt het niet alleen voor jezelf goed doen, maar ook voor het team. Het turnen in Nederland is na de vijfde plaats tijdens het WK en de zilveren medaille van Endel plots immens populair Was er twee jaar geleden tijdens de FIK in Parijs nog helemaal geen Ne derlandse pers aanwezig, vol gende maand vliegen er maar liefst tien naar Griekenland. Ook de publieke belangstelling voor de sport is enorm gegroeid. Twee weken geleden tijdens een wedstrijd in het Drentse Vries bleek een verkeerde inschatting te zijn gemaakt door in een veel te kleine zaal te turnen. Voor het toegestroomde publiek was te weinig plaats. De kant inebeheerder kreeg grij ze haren bij ieder telefoontje van mensen die vroegen hoe laat de wedstrijd begon en hoe hoog de entree was. „Als de brand weer komt kijken, kunnen we de tent wel sluiten", zei hij toen angstig. De tribunes in de sporthal Haagdijk waren tot de laatste plaats bezet. „Onvoorstelbaar", zei Paul van Poppel, vertegen woordiger van de gemeente Eindhoven. „Pas vier weken ge leden wisten we dat we deze wedstrijd hier zouden organise ren. Er is niet of nauwelijks be kendheid aan gegeven en toch zit het helemaal vol." De belangstelling is sinds het WK onverminderd groot. Wil lem Veltman, topsportcoördi nator van het KNGV: „Na het af aan kansloos en werd door de scheidsrechters dan ook rap af gewezen. Romme ging niet zover als Krook door Parra theatraal ge drag te verwijten. De Ameri kaan was zelf beduusd dat er überhaupt vraagtekens bij zijn actie werden gezet. Romme: „Ik ga nu niet meteen met de vinger wijzen. Ik blijf Parra een spor tieve jongen vinden. Het zal een WK hebben we gezegd dat de turnsters mochten genieten van alle aandacht. Interviews, ope ningen, demonstraties en huldi gingen. Daarna zijn we weer gaan trainen en kijken we selec tiever naar wat we nog doen. Nu staat het EK centraal. Renske Endel acteerde al in de clip van het nummer Inside my Head van de groep Di-Rect, dat momenteel op plaats achttien staat van de Top 40. „Leuk hoor, zie ik mezelf iedere keer weer op televisie." Maar met de belangstelling is ook de druk groter geworden. „Dat hoort erbij en daar moeten ze mee leren omgaan", aldus bondscoach Frank Louter. En del had tijdens de trainingssta ge die voorafging aan de inter land in Eindhoven, al last van zware benen. „Ik was niet top- fit." Opgebloeid Misschien miste ze, nu de druk steeds hoger wordt opgevoerd, ook wel haar eigen trainer Boris Orlov. Twee jaar geleden zat de turncarrière van Endel nog op een dood spoor, maar na haar overstap naar De Hazenkamp en de vriendelijke coachende Rus bloeide ze weer op. Maar een trainingsstage zonder haar eigen coach was toch moeilijk. Orlov was ook niet van plan om mee te gaan naar het EK. „Maar hij is toch mijn trainer en weet hoe ik in elkaar zit", zei Endel Bondscoach Frank Louter ziet er het belang van in dat Endel goed in haar vel zit. „Als Renske wil dat Boris meegaat en hij wil het zelf ook. ligt er een ticket voor hem klaar Verona van de Leur won, on danks een foutje op brug, de in terland. Suzanne Wammes werd tweede en Monique Nuij- ten leverde een fraaie prestatie door na een foutloze wedstrijd derde te worden. Bondscoach Frank Louter beslist pas over schrikreactie zijn geweest." Wat bleef was de intense teleur stelling. Ondanks een aardige novembermaand met drie we reldbekerzeges en een zilveren medaille op de olympische tien kilometer weet Romme dat hij een slecht seizoen achter de rug heeft. De geboren Madenaar probeerde tegen het einde van de zaterdagmiddag die wrange gedachte te verdrijven en ging een paar weken welke vijf turn sters er naar het EK gaan. De plaats van Endel komt door haar dramatische brugoefening van zaterdag volgens hem niet amechtig op zoek naar handvat ten voor de toekomst. En wa rempel, hij vond ze. „Ik heb hier de bevestiging gekregen dat ik het nog steeds in me heb", troostte hij zichzelf „Op zo'n manier uitgeschakeld worden is frustrerend, maar minder erg dan dat je hier drie dagen zon der perspectief in de rondte schaatst. Ik ben op mijn 29e nog niet uitgereden." GPD in gevaar Louter heeft verder nog de beschikking over Rikst Valentijn. Gabriëlla Wammes, Fieke Willems en Laura van Leeuwen. GPD van onze sportredactie SEPANC - Ralf Schumacher heeft zijn vierde GP-zege in de Formule I behaald. De 26-jarige Duitser stuurde zijn Williams- BMW gisteren op het circuit van Sepang naar de overwinning in de Grote Prijs van Maleisië, de tweede race om het wereldkam pioenschap. De Colombiaan Juan Pablo Montoya maakte er voor de 80.000 toeschouwers een dub belslag van voor Williams- BMW, de eerste sinds de GP van Portugal in 1996 (Villeneuve- Hill). Met 39,7 seconden achter stand werd hij tweede voor vier voudig wereldkampioen Mi chael Schumacher, die in de laatste ronde de derde plaats af pikte van de Brit Jenson Button. Terwijl Ralf Schumacher flui tend naar de overwinning reed, was Michael in de hitte (34 gra den) en hoge vochtigheid bezig aan een agressieve inhaalrace De oudste Schumacher tou cheerde kort na de start van pole positie de Williams van Mon toya en bleef niet schadevrijHij maakte na de eerste ronde nood gedwongen een pitsstop om de voorvleugel te vervangen en be gon als laatste aan de race over 54 ronden van 5,4 kilometer „Soms betekent een derde plaats evenveel als een overwin ning", keek hij na de race terug. „Ik heb altijd in mijn kansen ge loofd en het maximum uit mijn wagen gehaald. Ook toen de achterstand op Button eigenlijk te groot was." De kopman van Ferrari was tevreden over het begin van het seizoen. „Veertien punten uit twee races met de ou de wagen is meer dan ik had ver wacht." Voor McLaren-Mercedes werd de GP van Maleisië een drama De Schot Coulthard en de Fin Raikkonen vielen met motor- pech op. „Ik moet me bij beide coureurs verontschuldigen", al dus sportbaas Haug van Merce des. „In beide gevallen was er sprake van een technische sto ring waaraan zij niets konden doen." Crash Na de blikschade was Michael Schumacher kansloos voor pro longatie van de titel op Sepang, waarop hij de laatste twee jaar won. Zijn ploeggenoot Barri- chello kreeg wel de kans op de zege Door de crash nam hij de leiding in handen en stond die pas in de 21 e ronde bij zijn eerste pitsstop af aan Ralf Schuma cher Ferrari koos op het warme asfalt (47 graden) voor twee stops om tanken en banden te verwisselen. Williams-BMW durfde Ralf Schumacher één keer te laten binnenkomen voor het noodza kelijke onderhoud. „Het was een uitgekiende strategie, de banden (Michelin) waren per fect", vond de jongste Schuma cher. „De auto reed als een zonnetje Het was mijn dag, alles liep pri ma. Ik denk dat Michael zelfs zonder schade niet in mijn buurt was gekomen. Daarvoor was mijn wagen te optimaal." Ralf Schumacher werd in de veertigste ronde zeker van de overwinning. In die omloop blies Barrichello zijn motor op Montoya was ondertussen op geschoven naar de tweede plaats De Colombiaan werd door de jury verantwoordelijk gesteld voor het incident met Michael Schumacher en kreeg een tijdstraf in de pits „Die straf", oordeelden beide Schumachers en Montoya, „was niet eerlijk. Er gebeuren wel er gere dingen in de Formule I. Er was van schuld geen sprake." De boete kon de pret bij Wil liams niet bederven De renstal was oppermachtig. ANP/RTR D www.pzc.nl AMSTERDAM - Picter van den Hoogenhund en Inge de Bruijn liggen op koers voor het EK in juli in Berlijn. De olympische kampioenen van Sydney toon den bij de Amsterdam Swim Cup vormbehoud en kunnen zich nu in alle rust verder voor bereiden op het belangrijkste toernooi'van dit jaar. Behalve de twee boegbeelden van het Nederlandse zwemmen dwongen ook Hinkelien Schreuder, Suze Valen, Joris Keizer, Klaas Erik Zwering en Ewout Holst een startbewijs voor de EK af „We hebben ons belangrijkste doel hier bereikt", stelde Jacco Verhaeren, coach van VDH en De Bruijn, tevreden vast. „Vooral de tijden van Inge en Pieter zijn boven verwach ting. Hiermee kunnen ze straks Europees kampioen worden." ANP Renske Endel in tranen na mislukte brugoefening r Monique Nuytcn tijdens haar oefening op de balk in de interland te gen Engeland. I)e Zeeuwse turnster leverde een ijzersterke wed strijd af en werd knap derde. foto Toussaint Kluiters/ANP door Johann Mast HEERENVEEN - Met haar tweede we reldtitel allround sloot Anni Friesinger gisteren een seizoen af dat werd geken merkt door momenten van vreugde en van verdriet. De 25-jarige schaatsster uit Beieren, olympisch kampioene op de 1500 meter, kan zich nu richten op haar toekomst, waarin ze hoogstwaar schijnlijk een eigen team zal formeren. Friesinger ondervond in Heerenveen verrassend veel tegenstand van de 22- jarige Cindy Klassen. De Canadese, die bij de Olympische Winterspelen brons won op de drie kilometer en vierde werd op de 1500 en 5000 meter, nestelde zich brutaal op het podium tussen Friesin ger en haar rivale Claudia Pechstein, de tweevoudig olympisch kampioene. De twee Duitse toppers, die elkaar tij dens de Olympische Winterspelen nau welijks een blik waardig gunden, om helsden elkaar bij de ceremoniële plichtplegingen opzichtig. Aan hun controverse werd geen woord meer ge wijd. Wel wees Pechstein er fijntjes op dat ze na de Spelen weinig motivatie meer kon opbrengen voor het WK. „Ik had hier geen doel", verzuchtte ze. Anni Friesinger, die de overwinning op de afsluitende vijf kilometer aan Pechstein moest laten, sloeg vooral za terdag toe. Ze won de 1500 en 3000 me ter, waardoor ze gisteren op de langste afstand bijna vier seconden mocht ver spelen op Klassen. De titelverdedigster moest in de laatste ronden nog alle zei len bijzetten, maar wist het verlies uit eindelijk te beperken tot ruim twee se conden. Friesinger begon aan het toer nooi met een knieblessure. Die weer hield haar er vorige week in haar woon plaats Inzeil van om het volledige pro gramma te schaatsen tijdens de wereld bekerfinale. Tot woensdag twijfelde ze over deelname aan het WK. „Ik had toen nooit verwacht dat ik kon winnen, maar het ging technisch heel goed", vond Friesinger, die alleen na de races hinder ondervond van haar gekwetste knie. Er wacht haar deze week in Mün- chen een kijkoperatie op te kijken wat er precies aan de hand is. „Ik hoop dat het daar bij blijft", zei Friesinger. GPD Anni Friesinger (rechts) versloeg concurrente Claudia Pechstein op de 3000 meter in een rechtstreekse confrontatie. foto Robert Vos/Robert Vos DEVENTER - Erben Wennemars heeft zaterdag bij een af sluitende seizoenswedstrijd in Deventer op de 1500 meter het wereldrecord op buitenijs verbeterd. De sprinter van Spaar Select reed 1.49,17. Het record stond op naam van zijn Russi sche ploeggenoot Sergei Klevtsjenja 1 49,36, geschaatst op 5 november 2000 in Inzeil. Na zijn prestatie deed Wennemars voor de lol met ploeggeno ten Mark Tuitert en Bas Brusche mee aan een marathon over zestig ronden. Tuitert en Brusche stopten na eenderde van de race, Wennemars niet. Hij voltooide de wedstrijd en won hem nog ook. ANP INDIAN WELLS - Daniela Hantuchova heeft zich zaterdag gemeld aan het front van het vrouwentennis. De achttienjari ge Slowaakse verraste Martina Hingis in de finale van de masters in het Amerikaanse Indian Wells. In 75 minuten be haalde Hantuchova haar eerste toernooizege in haar eerste fi nale: 6-3 6-4. Door haar overwinning dringt de Slowaakse voor de eerste keer sinds haar overstap naar de profs in mei 1999 de toptwin- tigbinnen. Ze stijgt opde wereldranglijst van 26 naar 17, Hin gis van 4 naar 3. Hantuchova verdiende 375.000 euro in de Ca ll fontische woestijn. ANP/RTR MONACO - De Russische grootmeester Jevgenv Barejev heeft in de tweede ronde van het Amber-toermxü zijn koppositie geconsolideerd. Barejev versloeg de Nederlander Van Wely met 1.5-0.5 en leidt met 3.5 uit 4. Alleen zijn landgenoot Morozevitsj kan het hoge tempo van de winnaar van het laat ste Corus-toernooi enigszins bijbenen. Morozevitsj rekende af met Topalov 1.5-0.5) en heeft na twee ronden een half punt minder dan Barejev. De Nederlanders IMket en Van Wely moeten vooralsnog met bescheiden posities genoegen nemen. Van Wely was tweemaal kansloos in de rapidpartijen, daar stonden twee goede remi ses in het blindschaak tegenover. Jeroen Piket doet het beter, maar had in het openingsweekend een lichter programma. Vandaag spelen de twee Nederlanders tegen elkaar. ANP SEBRING - Jan Lammers heeft in Sebring (Florida) de twee de plaats behaald in de vijftigste twaalf uur van Sebring, de oudste sportscarrace in Amerika. De Nederlander vormde een team met de Engelsman Andy Wallace en de Zweed Ste fan Johansson. Het trio legde in een Audi in de halve etmaal 345 ronden van 3,7 mijl (2042,4 km) af. De overwinning ging met 346 ronden naar het team Capello, Herbert en Pescatori, eveneens in een Audi. Lammers vertrok van de vijfde startplaats en reed vanaf het begin in de topdrie van het veld van zestig wagens. Het was voor Lammers die aan zijn 30e jaar als autocoureur bezig is, de 54e podiumplaats in zijn carrière. ANP BAZEL - Mia Audina heeft het open Zwitsers badminton kampioenschap op haar naam gebracht. De als tweede ge plaatste Nederlandse was in de finale tegen de Chinese Zeng Yaqiong oppermachtig. Ze stond in drie games slechts zes punten af: 7-1 7-3 7-2. Audina nam sportieve wraak namens twee landgenotes. Zeng had in de halve eindstrijd haar voormalige landgenote Yoa Jie, die nu voor Nederland uitkomt, uitgeschakeld. In de eer ste ronde was ze te sterk voor Karina de Wit. ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 21