EEUWSE COURANT Premier Servië woedend op leger w Superbaby voordeel! 12.- £t°s Liberalen winnen in Portugal Goese kunstenaar waarschuwt tegen Fortuyn Van de Bunt kan geluk niet op Wethouder tegen slaapverwekkende maximumsnelheid Wereldtitels Uytdehaage en Friesinger 13 en 22 Partij wil wet indienen om greep regering op strijdkrachten te vergroten EU-top Barcelona voorbij Omstanders tillen auto van spoorlijn bij Krabbendijke Nieuwe havenopleiding ROC Ajax klaar voor PSV A ai w Neem nu een proefabonnement Zes weken voor 15,- "12° f 19° Z 5 Regen Veel bewolking en af en toe lichte regen. Maximaal 12 graden bij een vrij krachtige zuidenwind. 245e jaargang no. 65 maandag 18 maart 2002 los nummer 1,00 van onze redactie buitenland BELGRADO - De Demo cratische Partij van de Servische premier Djind- jic heeft gisteren ver klaard dat zij zal voorstel len de regering en het parlement meer zeggen schap te geven over het le ger, dat in Joegoslavië van oudsher onafhankelijk is. De arrestatie van een Amerikaanse diplomaat en de Servische vice-pre mier Perisic heeft in Bel grado het spookbeeld op geroepen van een militaire coup. Djindjic zei in het weekeinde dat het leger, dat de arrestaties verrichtte, 'onbeheersbaar' is geworden. Djindjic toonde zich woedend over de aanhoudingen en hij bood Washington zijn ver ontschuldigingen aan. Diplomaat John Neighbour en Momcilo Perisic werden don derdagavond tijdens een etentje in Belgrado gearresteerd door tien gewapende militairen in burgerkleding. Vrijdagavond werd de diplomaat weer vrijge laten, een dag later gevolgd door de vice-premier. Washing ton reageerde woedend op de arrestatie van Neighbour, die 15 uur lang op een geheime plek werd vastgehouden en naar ver luidt geslagen werd. Een militaire rechtbank ver klaarde dat Neighbour en Peri sic waren gearresteerd op ver denking van spionage. De Amerikaan zou een CIA-agent zijn, die van Perisic geheime mi- KRABBENDIJKE - Omstan ders hebben zaterdagavond een auto van de rails getild die bij Krabbendijke op zijn kop op de spoorlijn terecht was gekomen. Een 47-jarige automobilist uit Halsteren, komende uit de rich ting van Yerseke, botste rond half zeven op de Nieuwlandse Binnendijk tegen een aantal be tonnen platen en rolde onder steboven op de spoorlijn. Het gaat om een volledig bevei ligde overgang. Ademanalyse heeft uitgewezen dat de man tweeënhalf keer te veel gedron ken had. Tegen hem is proces verbaal opgemaakt. Het trein verkeer lag 25 minuten stil. litaire documenten had gekre gen. Die papieren waren be doeld voor de aanklagers in Den Haag van ex-leider Slobodan Milosevic. De documenten zou den bewijzen dat Milosevic ach ter de slachtingen zat in onder meer Kosovo. Maar Perisic, een generaal buiten dienst, ver klaarde dat hij geen documen ten aan Neighbour had doorge speeld Volgens Servische rege ringsmedewerkers had het leger de documenten zelf in de diplo- matenkoffer van Perisic ge stopt. Djindjic haalde zich vorig jaar de woede van de generaals op de hals door Milosevic op een vliegtuig naar Den Haag te zet ten. De premier was eerder het mikpunt van de Rode Baretten, een politie-eenheid van de in lichtingendienst, die van tal van oorlogsmisdrijven worden ver dacht. Hij wist de Rode Baretten te neutraliseren door hen onder het bevel van zijn minister van Binnenlandse Zaken te plaat sen. Het leger staat onder opperbe vel van de federale president Kostunica, die dit weekeinde weigerde de arrestaties te ver oordelen. GPD/AP At Your Service noemt Leon van de Akker het portret waarmee hij protesteert tegen de denkbeelden van Pim Fortuyn. door Esme Soesman GOES - Sinds zaterdagprijkt de tekst Leeg is Leeg op het voor hoofd van Pim Fortuyn, een kunstwerk van de Goese Leon van den Akker (alias Kubes) op het Van Sabbenhuis - een con structie waarop kunstwerken kunnen worden bevestigd - in Goes. Het eerder door hem opge brachte hakenkruis is in op dracht van de gemeente verwij derd. De politie overweegt strafrechtelijk onderzoek in te stellen. Bij wet is het verboden swasti ka's te gebruiken. Dat Van den Akker (22) met zijn werk juist een tegenovergesteld signaal heeft willen afgeven, doet aan dat verbod niets af Binnen een paar uur na afronding van het schilderijdat At Your Service is getiteld, werd daarom het ha kenkruis verwijderd. Er is pro ces-verbaal opgemaakt en poli tie en justitie buigen zich over eventuele vervolgstappen. Er is geen aangifte gedaan. Het maakt Van den Akker ra zend dat er ongevraagd in zijn werk wordt ingegrepen. ,,Ze be grijpen niet wat kunst is. Ik wil de hem als racist typeren. De dingen die Fortuyn zegt klinken best leuk, maar het is duidelijk dat die man fout is. Hoe hij al leen al reageert als er iets tegen hem wordt gezegd." (Advertentie) Informatica studeren? bezoek 26 maart onze info avond! Hogeschool Edisonweg 4 VussiNGEN bel 0118 - 489229 (Advertentie) Set a 3 Petit Bateau rompers diverse maten 1 Y j van 18.13 naar Waar haal je de energie vandaan? door Frits Bakker SALT LAKE CITY/VLISSIN- GEN - De Terneuzense atlete Marjorie van de Bunt heeft haar olympische carrière in stijl af gesloten. Op de slotdag van de Paralympics in Salt Lake City bekroonde de 33-jarige skiloop ster haar laatste internationale optreden met een zilveren me daille op de langste afstand. Het goud ging naar Tanja Kari uit Finland, het brons was voor de Noorse Siw Verstengen. De olympische vlam werd zater dagavond gedoofd in het stadi on, waar 17.000 toeschouwers de sluitingsceremonie bijwoon den. De Paralympics hebben tien dagen geduurd, 416 atleten uit 36 landen streden om de me dailles. De oudste was een 60- jarige blinde Russische skilo per, de jongste een 14-jarige ge handicapte Bulgaarse langlau fer Marjorie van de Bunt haalde voor de Nederlandse afvaardi ging de totale oogst binnen van één gouden en drie zilveren me dailles. ,,Ik kan mijn geluk niet op", riep ze na de sluiting op het Olympic Medals Plaza. Voor de Terneuzense winter sportster was Salt Lake het beste toernooi ooit Twee keer De Paralympische ploeg tijdens de afsluiting. Op de voorgrond Martijn Wijsman. Marjorie van de Bunt en Kjeld Punt (vlnr). foto Soenar Chamid/WFA eerder deed ze mee aan de Para lympics. In Lillehammer (1994) haalde ze één keer goud en drie keer zilver. Vier jaar later in Na gano, kort na de geboorte van haar dochtertje Mirre, bleef de teller op één keer zilver en één keer brons staan. Het beste heeft ze voor het laatst bewaard. Het toernooi in Salt Lake begon met goud op de bi- atlon, daarna werd ze op de drie langlauf-afstanden tweede achter de Finse Kari. „Ik heb mijn laatste kunstje vertoond, dit was het mooiste afscheid dat ik me kon wensen", zei ze giste ren kort voor het vertrek uit Salt Lake. De Nederlandse ploeg komt vandaag rond twaalf uur op Schiphol aan. Marjorie van de Bunt wordt zaterdag in Terneu- zen gehuldigd. van onze redactie buitenland LISS/IBON - De centrum-rechtse oppositie heeft gisteren de parlementsverkiezingen in Portugal gewonnen. De leider van de rege rende Socialistische Partij (PS) heeft zijn nederlaag toegegeven. De centruum-rechtse PSD wordt volgens de officiële uitslag de grootste partij, maar haalde geen absolute meerderheid. De libe ralen kregen met bijna alle stemmen geteld 40,12 procent van de kiezers achter zich. Dat is goed voor 102 van de 230 zetels in het parlement. De regerende socialisten bleven steken op 37,85 procent van de stemmen, goed voor 95 volksvertegenwoordigers. De leider van de PS, Eduardo Ferro feliciteerde lijsttrekker José Manuel Durao met zijn overwinning. Met de overwinning van de liberalen komt er een einde aan zes jaar socialistische rege ring onder leiding van Antonio Guterres. Deze stapte eind vorig jaar op nadat zijn partij een verpletterende nederlaag leed bij de gemeenteraadsverkiezingen. Eduardo In Barcelona wordt het puin geruimd van de rel len na de demonstratie van zo'n 300.000 mensen zaterdagavond na afloop van de EU-top. Volgens de organisatoren was het de grootste manifestatie die ooit tegen de globalise ring van de we reldeconomie werd gehouden. O Het ROC Zeeland begint in Vlissingen een opleiding havenlo- gistiek. Deze middelbare beroepsopleiding gaat in augustus van start en bereidt mensen voor op admi- q nistratieve en operationele functies in de havens. Koploper Ajax is klaar voor de topper tegen PSV, volgende week zondag in Eindhoven. De Amsterdammers wonnen met 2-0 van SC Heerenveen. Ahmed Hossam was de grote man met twee treffers. PSV speelde in Arnhem gelijk O tegen Vitesse: 0-0. I O radio en televisie: 2; binnenland: 3; varia: 4; buitenland: 5; zeeland: 7, 9 en 11; gezondheid: 12; sport: 13,14, 15,16,17, 18, 19, 20,21 en 22 foto Willem Mieras Buurtbewoner J. Verbeemen heeft ('als vooroorlogs kind') bij de politie aan de bel getrokken. Het werk op zich vindt hij 'fan tastisch', maar er kleeft zoveel ellende aan het hakenkruissym bool dat het gebruik ervan in de openbare ruimte wat hem be treft niet door de beugel kan. ,,Als je iets wilt uitdragen, dan kan het ook op een andere ma nier. Als het maar niet kwetsend is voor de omgeving", meent hij Verbeemen benadrukt met zijn kritiek geen politieke bood schap te hebben willen afgeven. „Ik ben ook niet zo'n beller, maar er wordt al zoveel getole reerd." Hoewel Van den Akker in eerste instantie van plan was het ge wraakte symbool in de nachte lijke uren in ere te herstellen, koos hij tenslotte maar een tekst. Ook Ronald van Dokkum van Trechter 5, de kunstenaars organisatie die Van den Akker opdracht heeft gegeven het Van Sabbenhuis te beschilderen, ziet dat als beste weg om te voorkomen dat de jonge kunste naar zichzelf in de vingers snijdt. Van Dokkum betreurt het wel dat in een samenleving waar altijd geklaagd wordt over geringe politieke betrokken heid van jongeren zo'n ingrijpen mogelijk is. „Of je het er nu wel of niet mee eens ben, Leon komt er tenminste voor uit. En vol gens mij moet je beelden met rustlaten." Trechter 5 en Van den Akker zouden op hun beurt kunnen be sluiten aangifte te doen van ver nieling van het kunstwerk. Vooralsnog is dat niet het plan. Van Dokkum: „We kunnen het beste met beelden reageren." pagina 3: VVD valt Fortuyn aan kieslijst telt veel medici door Sheila van Doorsselaer HULST - De Hulster wethouder W. Kayser is fel gekant tegen de provinciale koersnota. Hij vindt het belachelijk dat op belangrij ke wegen in de gemeente de snelheid wordt teruggebracht van tachtig naar zestig kilome ter per uur. „Dan vallen we ach ter het stuur in slaap. Alsof dat veilig is." In de koersnota staat dat op we gen met een ontsluitend karak ter in de nabije toekomst slechts zestig kilometer per uur gereden mag worden. Voor de gemeente Hulst gaat het onder andere om de Woestijnestraat (Clinge- Nieuw Namen), de Zoutestraat (Hulst-Zandberg), de Kijkuit straat (Clinge-Zandberg), de Zandbergsestraat (Zandberg- Graauw) en de wegen van Graauw naar Kruispolder. Kayser:,,Het zijn allemaal rech te stukken. Ik vind dat de pro vincie het niet kan maken daar de snelheid terug te brengen. Dan moet er wel héél vaak ge controleerd gaan worden, want er is niemand die zich eraan houdt. Als je zo langzaam moet rijden, vooral 's avonds of 's nachts, dan is de kans groot dat bestuurders in slaap vallen. Het terugbrengen van de snelheid is dus niet altijd een verbetering." Kayser vindt de beleidsuit gangspunten in de koersnota meer dan krom. Zo wordt erin gesteld dat vanaf kleine kernen binnen tien minuten een ge- biedsontsluitingsweg bereikt moet worden en vice versa. Voor de gemeente Hulst zijn dit de N60 en N61. Kayser:,,Je moet eens proberen vanaf de N61 bin nen tien minuten naar Graauw te rijden. Dan moet je toch al dik honderd rijden." (Advertentie) Ferro, voormalig minister in het kabinet- Guterres was de nieuwe socialistische kan didaat voor het premierschap. De kiezers verloren het vertrouwen in de socialisten vanvyege de kwakkelende economie en de bestuurlijke chaos. De winnaar José Manuel Durao heeft be loofd de belastingen te verlagen en de over heidsuitgaven op orde te brengen. Tegelijk moet het mes in de torenhoge staatsschuld. Portugal is één van de Europese landen die de afgelopen jaren het meest heeft geprofi teerd van de EU-subsidies. GPD/AFP/RTR straat postcode: plaats telefoon: Voor automatische incasso stem ik toe in afschrijving van mijn (post)bankrekening- I I I I I handtekening: 8 713214 000002 C noteert u mij voor een proefabonnement van 6 weken voor 1S, Ik geef daarbij éénmalig toestemming voor auto matische incasso van onder staand rekeningnummer (proef geldt eenmalig bin nen zes maanden) r. noteert u mij voor een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen per maand met automatische incasso 19,25) n per kwartaal met automatische incasso 52. per jaar met automatische incasso 198. Stuur deze bon naar P2C, afdeling lezersservice Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen (postzegel niet nodig) t

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 1