PZC Uytdehaage in select gezelschap Ajax heeft weer een echte spits 13 ftitv Dekker verbaast alleen zichzelf niet Feyenoord 22 Ook wereldtitel allround voor Utrechtse alleskunner Draai van de Kaai moet op de schop Politie-inval in Tirreno Sauber ziet af' van Verstappen ®ii m KSXMift maandag 18 maart 2002 Oostkapelle mist Hoek kansloos Babijn troeft Oude rot wint PSV raakt Ralf Schumacher Ook Kloetinge te veel kansen in Veenendaal Vasseuraf g openingsrit g verder achterop weerstaat hitte moet afhaken door Frank van den Heuvel HEEREN VEEN - Eén ding weet Jochem Uytdehaage na dit weekeinde zeker. Evenaring of verbetering van de successen van de voorbije winter is nau welijks mogelijk. „Misschien moet ik nu maar stoppen", grijnsde de nieuwe wereldkam pioen, kort nadat hij op de arre- slec door een dwaas Thialf was gereden. De 25-jarige Utrechter is de vierde naoorlogse schaatser die in één seizoen alle grote prijzen wint. Alleen Hjalmar Andersen (1952), Fred Anton Maier(1968) en Ard Schenk (1972) deden hem dat voor. Een select gezel schap, maar Uytdehaage is er in de afgelopen maanden aan ge wend geraakt om met hele grote namen in verband te worden ge bracht. Hij houdt wel van der gelijke statistieken en feiten, die hem ook in het afgelopen weekeinde deden beseffen dat hij opnieuw met iets heel bij zonders bezig was. Diskwalificatie De pupil van Gerard Kemkers pakte de eerste mondiale titel allround uit zijn loopbaan in een nieuw wereldrecord pun tentotaal. Met 152,482 punten verdreef hij Rintje Ritsma, die op het WK in '99 in Hamar tot 152.651 kwam, uit de boeken. Hoewel het puntentotaal bij het grote publiek nauwelijks tot de verbeelding spreekt, had Uyt dehaage het vooruitzicht nodig als extra motivatie en uitda ging. De spanning was immers uit het toernooi verdwenen na de diskwalificatie van Gianni Romme op de 1500 meter, reali seerde zich ook de tweevoudig olympisch kampioen „De angel was uit het toernooi gehaald. Jammer, ik had graag de strijd aangegaan met Gianni. Het had een mooie confrontatie tussen ons kunnen worden op de tien ROOSENDAAL - De Zeeuws/ Brabantse wielerconsul Jan van Haneghem heeft het parkoers voor de Draai van de Kaai, een wedstrijd voor profs in Roosen daal, afgekeurd. Het criterium is te gevaarlijk om er de profs over te laten rijden. „Ik heb de organisatie gezegd dat een van de straten op de schop moet, an ders gaat de wedstrijd niet door." De Draai van de Kaai is een ver- 1 maard profcriterium na de Tour de France, waar jaarlijks tien- Ii duizenden bezoekers op afko men. De wedstrijd staat voor dit jaar op maandag 5 augustus op I de kalender. Van Haneghem I heeft zijn beslissing vorige week bij het organiserend comité be kendgemaakt. „Ze gaan zo spoedig met de ge meente praten om de weg te ver beteren Zoals het er nu ligt, en eigenlijk ook vorig jaar al, kan het absoluut niet meer. De weg is uitgehold en de stenen liggen een centimeter uit elkaar." RIETI - De Italiaanse politie heeft gistermorgen bij zes wiel renners die deelnemen aan de Tirreno-Adriatico een inval ge daan. De hotelkamers van Da- vide Rebellin, Fabio Sacchi, Davide Casarotto, Stefano C'as- agranda, Endrio Lconi en Go- razd Stangclj werden om zes uur doorzocht. De politie deed de inval op ver zoek van het parket van Padua. Vertegenwoordigers van de fi nanciële brigade en het NAS, de Italiaanse antinarcoticabriga- j de waren bij de inval aanwezig, j Bij Rebellin werd Ventolin ge- I vonden, een anti-astmamiddel waarvoor de Italiaan een me disch attest kon overleggen. Ook Casarotto kon voor de bij hem aangetroffen anti-ontste- kingszalf een attest laten zien. Bij Stangelj, Casagranda en Leoni trof de politic niets ver dachts aan. Of zij bij Sacchi iets heeft gevonden, is niet bekend. Van Gianni Faresin, kamerge noot van Rebellin, lichtte zij de computer door. In Italië lopen momenteel ver schillende dopingzaken. Het parket van Padua was betrok ken bij een vondst van verboden producten tijdens de Ronde van Italië vorig jaar. In een camper J van familie van Ivan Gotti, vond het een scala aan verboden pro- i ducten. ANP kilometer." Nu bleef die apothe ose uit. De achterstand na de 1500 meter op Dmitry Shepel van ruim drie seconden was geen obstakel, voor Derek Parra is de tien kilometer vooral een kwestie van overleven. Na een rustig begin op langste afstand gaf Uytdehaage opnieuw uiting aan zijn grote kracht; zijn laat ste twintig ronden waren net als in Salt Lake City erg vlak. Uit eindelijk bedroeg de marge met Shepel ruim zeven seconden. De Rus werd derhalve tweede in het eindklassement, het brons was voor Parra. Uytdehaage heeft zich dit sei zoen ontpopt als een echte win naar, iemand die opstaat als de druk het hoogst is. „Hoe groter de spanning, hoe beter hij is", verklaarde Kemkers. „Hij was dit weekeinde niet in topvorm, maar een vol Thialf haalde ex tra krachten naar boven waar door hij dat kon verbloemen." Underdogpositie Volgens teamgenoot Carl Ver- heijen kan Uytdehaage zo goed met de stress omgaan omdat hij zichzelf voortdurend in een un derdogpositie manoeuvreert. „Dat doet hij in gedachten. Daardoor creëert hij een be paalde rust, van waaruit hij zichzelf dan telkens weer kan verbazen." Uytdehaage kan zich voor en tijdens een groot toernooi als geen ander afslui ten voor zijn omgeving. „Als je zo in een tunnel leeft, bestaat het gevaar dat je vergeet om ook als mens gelukkig te zijn", sprak Verheijen (vierde op het WK) fi losofisch. In de aanloop naar het laatste evenement van een lang seizoen had Uytdehaage moeite om zichzelf op scherp te zetten. Woensdag belde hij met zijn coach, die hem meteen zijn tele foon en computer afnam. „Dat heeft geholpen. Vanaf dat mo ment was ik weer op het WK ge richt." De komende maanden wil Uyt dehaage munt slaan uit zijn glo rieuze seizoen, daarna zal hij voor zichzelf nieuwe uitdagin gen moeten zoeken. Hij vreest niet voor een terugslag zoals Gianni Romme die had in het .jaar na zijn twee gouden me dailles in Nagano. De kopman van Spaar Select zakte in '99 zo diep weg dat hij halverwege het seizoen zelfs in Lanzarote nieu we motivatie moest gaan zoe ken. Uytdehaage: „De prikkels haal ik uit het plezier en uit de wetenschap dat het nog altijd harder kan. Ik besef dat het een zware kluif zal worden om dit nog een keer te presteren. Maar dat is een luxeprobleem. Had ik maar niet zo hard moeten schaatsen." Gerard Kemkers zal ervoor wa ken om dit seizoen als een 'mo delseizoen' te hanteren. „We willen de successen kopiëren, maar niet de weg daar naartoe. Dat is een van de redenen dat we voor TVM hebben gekozen; een frisse wind. Bovendien zal de concurrentie in Nederland hem scherp houden. Als je in dit land even niet bij de les bent. rijd je niet eens een WK of EK. "GPD van onze sportredactie RIETI - Dat hij Touretappes kon winnen wist iedereen. Dat hij het klassement van de wereld beker op zijn naam kon schrij ven sinds kort ook. Maar sinds afgelopen weekeinde is Erik Dekker weer een stap verder: met de tijdritzege gisteren in Rieti nam de Rabohank-renner een ruim voorschot op de eind zege in Tirreno - Adriatico, een van de meest aansprekende rit tenkoersen in het voorjaar. Daarmee zou Dekker woensdag de opvolger kunnen worden van Joop Zoetemelk, die in 1985 won. Verbazen doet Dekker al sinds de Tour de France van 2000. Na rijn drie ritzeges ontpopte hij zich tot een van 's werelds beste renners in eendagswedstrijden. Toch raakt niemand gewend aan de groei die de 31-jarige Drent doormaakt. Niemand, behalve hijzelf. „Ik sta niet meer verbaasd van mezelf, niet sinds de Ronde van Lombardije en het afgelopen wereldkampioen schap Ik verras mezelf niet meer. Winst in de Ttaur en de Gi ro zijn uitgesloten, maar de rest is voor mij allemaal mogelijk." Dekker weet inmiddels wat hij kan. Gekscherend meldde hij al ver voor de Tirreno, dat hij die koers ging winnen Het was een mix van zelfverzekerdheid en ambitie, want altijd gruwelde Dekker van de Italiaanse etap pekoers. Toen Theo de Rooy in 1995 de Rabobank-ploeg opstartte, zei Dekker alles te willen rijden be halve de Tirreno-Adriatico. „Een paar jaar geleden was ik bang voor deze race, maar toen waren de bergen hier ook veel hoger... Nu had ik een droom: het winnen van Tirreno - Adria tico. En ik heb dit weekeinde een hele grote stap gezet. Zaterdag kon Dekker (tweede achter ritwinnaar Danilo di Lu- ca) met de besten mee omhoog, gisteren won hij sinds twee jaar weer eens een tijdrit. De basis voor zijn eerste echte grote zege in een etappekoers is met 23 tel len voorsprong op Oscar Freire - Dekkers grootste concurrent - gelegd. „Maar de volgende stap (die naar klassementsrenner in grote roncden, red) zet ik niet meer. I)at lijkt me in ieder geval sterk." Parijs-Nicc De Kazak Aleksandr Vinokoer- ov heeft de rittenkoers Parijs - Nice op zijn naam geschreven. Het is een van de opmerkelijkste zeges in de carrière van de wiel renner uit de Duitse Telekom- ploeg. De 28-jarige Vinokoerov legde de basis voor zijn overwinning in de vierde etappe, toen hij ie dereen eraf reed op de Mont Fa- ron. Zijn leidende positie kwam gisteren in de zevende en laatste etappe niet meer in gevaar. De Australiër Robbie McEwen uit de Lotto-ploeg won de laat ste etappe, een rit over 157 kilo meter met start en aankomst in de Franse badplaats. Hij duwde op de Promenade des Anglais in een massasprint zijn wiel iets eerder over de streep dan de Belg Tom Steels. Het was de tweede etappezege voor McE wen. CP Erik Breukink Op een leeftijd waar Erik Breukink niet eens professional was, heeft de 20-jarige tijd- ritspecialist Fabian Cancellara de eerste editite van de Grote Prijs Erik Breukink gewonnen De Zwitserse renner van Mapei was het snelst in de afsluitende tijdrit en won daardoor ook het eindklassement van de drie daagse etappekoers door Ne derland en België. Cancellera. die in 1999 en 2000 juniorenwereldkampioen tijd rijden werd, had in de race tegen de klok 22 minuten en 2 secon den nodig om de 17,5 kilometer rondom Bladel af te leggen. Daarmee was hij drie seconden sneller dan de Australiër Brad ley McGee (tweede) en de Belg Steven van Malderghem. GPD/DPA/AFP/ANP SEPANG - Jos Verstappen zal definitief niet instappen bij Sauber. De Limburger is sim pelweg te groot voor de huidige Formule I-wagens van het team. Gisteren zei baas Peter Sauber dat de modificaties aan de auto te ingrijpend zijn om plaats te kunnen bieden aan de Neder lander. De Zwitser stelde dat er maar één T-car beschikbaar is. Die re- sorvewagen is bestemd voor de rijders van het team: Massa en Heidfeld. Sauber was ook dui delijk over de nabije toekomst Dit jaar zal Verstappen geen plaats krijgen in zijn team, dat bovenmodaal presteert vooreen klein team, zodat er ook geen re den is om een wijziging in de line up door te voeren. GPD Jochem Uytdehaage rijdt een ereronde nadat hij zeker is van het wereldkampioenschap. foto Robert Vos/ANP Ahmed Hossam (Mido) grijpt zijn kans tegen Heeren veen door Peter van Duyl AMSTERDAM - Onder klate rend applaus en al even warme toejuichingen verliet Ahmed Hossam na tachtig minuten Ajax-Heerenveen (2-0) het veld. Eindelijk hadden de fans in de Arena weer eens een cen trumspits gezien die hun kon bekoren. De Egyptenaar knok te, ploeterde en streed voor wat hij waard was en nam en pas sent de hele Ajax-productie voor zijn rekening. Wekenlang twijfelde Ajax- trainer Ronald Koeman tussen Nikos Machlas en Zlatan Ibra- himovic. Maar aan wie hij ook de voorkeur gaf, zelden was hij tevreden over zijn nummer 9. De afgelopen dagen kwam Koeman tot de ontdekking dat de oplossing voor Ajax' spits- probleem misschien wel dich terbij was dan iedereen dacht: Ahmed Hossam, voetbalnaam Mido, overtuigde de oefen- meester ervan dat hij geen linksbuiten, maar een cen trumaanvaller is. Vorige week tegen De Graaf schap gaf Hossam zijn visite kaartje af, hij scoorde als in valler. Als beloning mocht hij gisteren in de topper tegen Heeren veen beginnen Het spel van de Egyptenaar illustreerde vanaf de eerste minuut het be sef dat dit soort buitenkansjes zich niet elke dag aandienen. Hossam liep op elke bal en vocht voor elke meter, totdat hij kort voor tijd werd gewis seld voor Machlas. Ontpoppen „Als de anderen niet functio neren zoals de trainer wil, maak je andere keuzes", lichtte Koeman na afloop toe. „Mido was vandaag kopsterk, ge vaarlijk en beweeglijk. Hij moet nog wat slimmer worden, maar hij heeft absoluut de Ahmed Hossam (links) is Johan Hansnia van Heerenveen opnieuw te snel af. foto Toussaint Kluiters/ANP kwaliteiten om dé nummer 9 van dit Ajax te worden". De naam van Hossam lag na afloop op ieders lippen, maar de aanvaller was slechts één van de sterke schakels bij Ajax, dat veel minder moeite met Heercnveen had dan voor af werd verwacht. De Friezen kwamen gisteren in Amster dam ontluisterend zwak voor de dag. Dat was overigens ook de ver dienste van Ajax, dat zijn huis werk goed had gedaan. De gastheren speelden heel com pact en maakten Heerenveen zo het voetballen onmogelijk. Door vroeg te storen werd de aanvoer naar het aanvalsduo Allback/Selakovic vrijwel drooggelegd. En als er al eens een bal doorheen druppelde, losten Andre Bergdölmo (te gen Allbóek) en Jan van Halst (Selakovic) dat op. Van Halst speelde ook gisteren een ijzersterke wedstrijd. De kale middenvelder, door Co Adriaanse nog zo hardhandig op een zijspoor gerangeerd, maakt de beslissing van zijn vorige trainer met de week meer belachelijk. Stuiten Het serieuze verzet van Hee- renvoen duurde gisteren wel geteld vijf minuten. In die periode kreeg Selakovic een grote kans na een knappe aan val. De Zweed werd gestuit door Fred Grim. Toen Ajax daarna gas gaf, bleek het Am sterdamse tempo de gasten al spoedig te machtig. Met name Andy van der Meyde leefde zich aan de rechterkant uit. De aanvaller legde de ene goede voorzet na de andere op het hoofd van Hossam. De Egypte naar had drie pogingen nodig om de juiste plek van het doel te vinden, maar bij de vierde was het raak. Hij klopte zijn directe tegenstander Johan Hansma bij de eerste paal en scoorde met het hoofd: 1-0. Met die voorsprong op het bord, leunde Ajax na rust com fortabel achterover. Opgeza deld met het initiatief maakte Heerenveen op onthutsende wijze duidelijk, dat eventuele Friese titelaspiraties niet al te serieus hoeven te worden ge nomen. Het kwam, een half kansje ver in blessuretijd daar gelaten, niet eens in de buurt van Grim. Op dat moment was de papie ren topper allang beslist. Twintig minuten voor tijd be kroonde Hossam zijn sterke spel met een tweede treffer. Aangespeeld op de rand van buitenspel, deed hij wat van een Ajax-spits wordt ver wacht. Hij bleef koel en pas seerde Hans Vonk met de bui tenkant van de linkervoet: 2-0. Ajax - SC Heercnveen 2-0(1-0). 35 Hossam 1-0, 68 Hossam 2-0. Scheidsrechter Braamhaar (iele kaart: Chivu, Van Halst (Ajax). Hansma, Lurling, Selakovic (SC Heerenveen) Aantal toeschou wers: 46.500. Ajax: Grim. Trabelsi, Bergdolmo. Chivu en O'BrienVan Halst, l'te- naar (62. Galaseken Maxwell, Van der Meyde (82 Ikcdia). Hossam (82 Machlasen Wamber- to. SC Heerenveen: Vorifc, Venema, Hansma, De Nooijer en Edman, Hakansson (32 Jensen), Selakovic (82 Talan) en Vayrynen <70 Den- neboomj, Nurmela. Allback en Lurling. GPD Als ik zou moeten inzet ten, dan zou ik mijn geld donderdag op Feyenoord zet ten. Ik schat die ploeg wat hoger in dan PSV. Feyenoord heeft het thuisvoordeel, met een volle Kuip komen er al tijd extra krachten vrij. Fey enoord mag dan niet elke week groots spelen, het is wel oerdegelijk, zonder franje. En ze hebben natuurlijk een belangrijk wapen. Elke vrije trap op de zestien is tegen woordig een doelpunt. Feye noord doet dat heel slim. Ze lokken wat vrije trappen uit, waarna Pierre van Hooij- donk de ballen er vanuit alle standen in schiet. Van Hooij- donk is na tuurlijk ge woon een topper. Hij heeft overal al gescoord en wordt nu weer even topscorer van Neder land. Ik heb begrepen dat-ie niet zo populair is binnen de club en bij de supporters. Hij heeft een paar keer kritiek gehad op zijn medespelers en op het systeem. Nou, dat mag toch? Je mag toch gewoon een mening hebben. Ik zou willen dat meer spelers eens hun mond open zouden doen. Het is allemaal zo voorzich tig en zo lief, het zijn allemaal van die kleurloze types. Ze zijn bang om op hun kop van de club, de trainer of de sup porters te krijgen. Nou, je kunt toch gewoon zeggen waar hel op staat. Daar dwing je het meeste respect mee af. Natuurlijk moet je ook kri tisch op jezelf zijn. Het kan niet zo zijn dot het altijd maar aan anderen ligt. Maar blijkbaar hebben de mede spelers van Van Hooijdonk O- het allemaal wel geaccep teerd, want er wordt nu toch redelijk gevoetbald. Natuur lijk weten ze ook maar al te goed hoe belangrijk hij is voor het elftal. Hij kan een wedstrijd beslissen. Als Feyenoord donderdag een ronde verder komt, krijgt men het druk. Dan moeten ze drie wedstrijden in een week gaan afwerken. Dat kan na delig zijn in de strijd om de ti tel, aan de andere kant kun je ook redeneren dat ze in een bepaalde roes komen. Als je de halve finale van de Europa Cup bereikt, doe je toch weer extra vertrouwen op. Als dat uiteinde lijk mocht Gé. lukken, geef ik Fey enoord ook nog een goede kans op de titel. Zoveel staan ze niet achter op Ajax. Het voor spellen van de kampioen vind ik verschrikkelijk moei lijk, zelfs nu er nog maar acht wedstrijden zijn te gaan. Van de topdrie is er eigenlijk niet één echt stabiel. Ajax heeft best indruk op me gemaakt, al speelden wij ver onder ons niveau. Ajax is gegroeid on der Ronald Koeman. Er staat nu echt een ploeg, iedereen is heel nadrukkelijk aanwezig. Kijk, die Jan van Halst is geen topper, maar hij is op dit moment wel een heel nuttige speler voor Ajax. Hij heerst op het middenveld. Als je zo lang aan de kant hebt ge staan, eigenlijk al afgeschre ven bent en dan uiteindelijk zo terugkomt, daar neem ik mijn petje vooraf Hij staat toch een beetje model voorde wederopstanding van Ajax. Gérard de Nooijer

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 13