Vrouwelijke chirurg wint terrein PZC Reuma zetje leven op z'n kop Ook kind kan depressief zijn Malaria te lijf 12 Mimi Mulder en Ella de Jong onderzochten vrouwen in de heelkunde Hond als epilepsie-begeleider Vis voorkomt te vroege geboorte Bacteriën gebruiken DNA als lijm Uitbraak polio door mutatie virus Injectie geen oplossing tennisarm spreekuur homeopathie maandag 18 maart 2002 door Hans Leber AMSTERDAM - Nederland kent zo'n achthonderd manne lijke chirurgen en ruim vijftig vrouwelijke. Maar een snijden de vrouw aan de operatietafel wordt steeds gewoner. Chirur gen Mimi Mulder en Ella de Jong onderzochten het feno meen 'vrouwen in de heelkun de'. In ziekenhuizen werken voor namelijk vrouwen, maar aan de operatietafel zijn vrouwelijke chirurgen nog zeldzaam. „En ik ben er ook niet voor dat hun aantal zo nodig omhoog moet", zegt Ella de Jong, algemeen chi rurg in het Academisch Medisch Centrum in Amsterdam. „Het is een zwaar beroep, waarvoor je veel moet inleveren. Dat moet iemand echt willen en niet om dat er zo nodig meer vrouwen bij moeten komen." De Jong voerde met haar colle ga-chirurg Mimi Mulder uit het ziekenhuis De Heel in Zaanstad het onderzoek 'vrouwen in de heelkunde' uit. Het bevat inter views met 43 van de geregi streerde vrouwelijke chirurgen, van wie de oudste 99 jaar was. Zeker dertien van de 43 geïnter viewde vrouwen hadden pro blemen met het vinden van een opleidingsplaats. Een van hen kreeg in 1977 van een gevestigde chirurg te horen: „Zolang ik nog aan elke vinger van mijn hand een kerel kan vinden die een vrouw en kinderen heeft te on derhouden, neem ik geen vrouw aan." Tot de jaren '70 en '80 werd een vrouw niet gauw bin nengelaten. De Jong: „De laat ste jaren is dat probleem er niet meer, maar tot de jaren '60 kon den vrouwen niet zo'n zware du re opleiding doen, want ze kre gen toch kinderen? In die tijd, zeker in de jaren '50, mocht je dan niet meer werken." In het boek van De Jong en Mul der staat nog zo'n reactie van een chirurg uit 1981. De wer kende moeder was toen al 'inge voerd'. De man voelde nattig heid, maar durfde het woord kind niet te gebruiken: „Maar wat moet er dan als je een hond neemt; wie moet die dan verzor gen?", vroeg hij de sollicitante. De Jong kan er ook wel om la- Chirurgen De Jong (I) en Mulder: „Het is een zwaar beroep, waarvoor je veel inoet inleveren. Dat moet iemand echt willen en niet omdat er zo nodig meer vrouwen bij moeten komen." foto Sieko Kloosterhuis/GPD chen. Zij heeft iets vergoelij- kends als zij de situaties uit het verleden beschrijft, militante teksten komen niet uit haar mond. „Maar jemoestals vrouw wel altijd en overal beter preste ren. Dat kwam omdat je opviel tussen al die mannen." Dat vroeger vooral vrouwelijke chirurgen ongetrouwd of op zijn minst zonder kinderen bleven, was een hard offer. De Jong: „Het kwam er op neer dat je óf kon trouwen en kinderen krij gen, óf chirurg kon worden. Vrouwen bleven meestal niet vrijwillig zonder man." De Jong verhaalt over uitgaande vrou welijke chirurgen. „Als de man vroeg waar de vrouw werkte, antwoordden veel met: 'ver pleegster'. Het kwam voor dat de leuke avond voorbij was als ze zei dat ze chirurg was." De vrouwelijke chirurgen van nu hebben veel minder proble men. De Jong.: „Als je kinderen krijgt, is het een hoop georgani seer, ja. Maar de werktijden vandaag de dag, ook in de oplei ding, zijn minder zwaar dan vroeger, Dat scheelt. Ik heb als assistent in opleiding wel eens 36 uur aaneen gewerkt." De Jong is getrouwd, haar man is enkele jaren geleden gestor ven. Zij heeft geen kinderen. Haar collega-onderzoekster Mulder daarentegen is moeder van drie kinderen en x'edt zich als chirurg zeer wel. De Jong: „Zij is minder thuis dan andere moeders, dat is zeker waar. Maar overal is een mouw aan te passen." Ook patiënten leveren geen pro blemen op. „Er zijn er wel die even staan te kijken. 'O, een vrouw?' Meer omdat het onge woon is dan dat ze er een anaer waardeoordeel over hebben." Uit ander onderzoek blijkt dat patiënten van een vrouw meer begrip voor hun persoonlijke omstandigheden verwachten. Hoe het thuis is, dat soort zaken. De Jong: „Ik weet niet of vrou wen dat meer hebben, ik weet wel dat veel mannelijke colle ga's waar ik mee werk ook heel goed in de gaten hebben wat er in iemands leven speelt." Eén keer kreeg ze geen hand van een allochtone man. „Dat vond ik vervelend, maar ik had er al wel eens van gehoord. De man heeft me keurig uitgelegd waar om hij dat niet deed. Omdat dat in zijn cultuur en geloof alleen maar mocht bij goed bekende vrouwen en vrouwen uit de fa milie. Ik vond het toch vreemd, maar het was ook weer niet be langrijk genoeg om er een scène van te maken." Aletta Jacobs werd in 1878 de eerste geregistreerde vrouwelij ke arts van Nederland Een aan bod om zich in de chirurgie te specialiseren wees zij destijds af. In 1909 werd DouwineNorel als eerste algemeen chirurg in geschreven. Vandaag de dag vormen vrouwelijke studenten de meerderheid op de medische faculteiten. Maar in 1999 was nog een op de vijf nieuwe chi rurgen in ons land een vrouw. De Jong verwacht niet dat het een- twee-drie tot een gelijk aantal specialisten zal leiden. „Het gaat er om dat iemand die het wil, en dat zeker weet, ook chi rurg kan worden." GPD Mimi Mulder en Ella de Jong: Vrouwen in de Heelkunde, een cultuurhistorische beschou wing, ISBN 90-7173-625-3, 30,00. HEEMSTEDE - De komende twee jaar gaan neurologen van het Heemsteedse epilepsie-instituut Meer en Bosch onder zoeken of honden zijn op te leiden tot epilepsie-signalerings- hond. De Stichting Epilepsie Instellingen Nederland (SEIN) gaat daarbij samenwerken met de Stichting Hulphond Ne derland. De honden moeten alarm slaan als hun baasje een epilepsie- aanval heeft. Als dit lukt, wordt verder onderzocht of honden vooraf aanvallen kunnen zien aankomen, waardoor preven tie en zelfhulp nog mogelijk is. De inzet van hulphonden kan de levenskwaliteit voor mensen met epilepsie sterk verbete ren. GPD KOPENHAGEN - Minstens eenmaal per week vis eten tijdens de eerste maanden van de zwangerschap verkleint het risico dat de baby te vroeg geboren wordt met ongeveer een factor vier. Dat concludeert S. Olsen (Statens Serum Institut, Kopenha gen) in het medisch vakblad British Medical Journal op grond van een onderzoek onder een kleine negenduizend zwangere vrouwen. Mogelijk speelt visolie hierbij een rol. GPD BRISBANE - DNA, de drager van alle erfelijke eigenschap pen, wordt door bacteriën gebruik als ordinaire lijm. Hiermee zijn de bacteriën in staat de beruchte biofilms te vormen, hardnekkige laagjes bacteriën die zich afzetten op kunststof fen zoals contactlenzen en kunststof hartkleppen en zo infecties veroorzaken. Deze ontdekking biedt nieuwe moge lijkheden de vorming van biofilms te bestrijden, schrijft C. Whitchurch (University of Queensland, Brisbane) in het we tenschappelijk tijdschrift Science. In plaats van antibiotica zouden DNAses, enzymen die DNA afbreken, kunnen worden ingezet. GPD WASHINGTON - Een recente uitbraak van polio in Haïti en de Dominicaanse Republiek is veroorzaakt door een mutatie in het virus waarmee vaccins werden gemaakt. Dat stelt een onderzoekscommissie van het Amerikaanse Centrum voor Ziektecontrole en Preventie (CDC) en de Pan-Amerikaanse Gezondheidsorganisatie (PAHO). Hoewel Haïti en de Dominicaanse Republiek, de twee landen die het Caribische eiland Hispaniola delen, in de jaren '80 po lio-vrij werden verklaard, werd er in de zomer van 2000 bij dertien kinderen polio vastgesteld. De studie van het CDC en het PAHO concludeert dat het verzwakte, maar levende virus dat gebruikt werd bij vaccinaties een milde vorm van polio veroorzaakt heeft bij gevaccineerde kinderen en vervolgens gemuteerd is waarna een veel virulentere vorm van de ziekte zich onder de bevolking verspreid heeft. AP AMSTERDAM - Een tennis-arm (epicondylitis lateralis) ge neest het snelst na injecties met corticosteroïden, echter de kans dat de klachten later terugkomen is dan groot. Op de lan ge termijn bieden fysiotherapie of de genezende werking van het eigen lichaam (afwachten) het beste resultaat. Dat schrijft N. Smidt (Vrije Universiteit, Amsterdam) in het medisch vak blad the Lancet op grond van een vergelijkend onderzoek bij 185 personen. Dit resultaat is een steun in de rug voor het in Nederland ge bruikelijke 'afwachten en aanzien'-beleid bij deze aandoe ning. GPD door Marieke van Schie Klaas ligt steeds maar op de bank, ik maak me zorgen", zegt zijn moeder. „Als ik hem 's morgens roep, kan hij nauwe lijks zijn bed uit komen, ik pro beer hem steeds te stimuleren om op tijd naar school te komen. Als dat al lukt, dan komt hij 's middags doodop uit school, en gaat op de bank liggen. Soms kijkt hij televisie, maar vaak valt hij weer in slaap. Hij klaagt ook steeds over hoofdpijn." Klaas zit er bij met een wat on gelukkig gezicht. Hij is elf, een leeftijd waarop jongens zich nogal eens generen als hun moe der over hen praat. „Wat vind je er zelf van, Klaas?", vraag ik. Hij haalt zijn schouders op en zegt: „Ik ben gewoon moe, dat komt door mijn hoofdpijn. Op school kan ik ook niet goed op letten, daarom vind ik het moei lijk. En als we een proefwerk gaan maken, voel ik me nog naarder." Hij heeft wel een vriendje, maar heeft geen energie om samen te gaan voetballen. Daarom is hij steeds meer alleen. Ik kijk hem na en kan zo op het eerste ge zicht geen afwijkingen consta teren. We spreken af dat hij een hoofdpijndagboek bij gaat hou den, zodat we inzicht krijgen in de relatie tussen de drukte op school en zijn hoofdpijn. Ook spreek ik af dat Klaas zijn bloed moet worden onderzocht. Na tien dagen belt zijn vader op om te vragen hoe de bloeduit- slag luidt. Ik kan hem meedelen dat er geen afwijkingen zijn ge vonden. Daarop vraagt vader hem door te sturen naar de neu roloog. Hij is bang dat zijn zoon een tumor in zijn hoofd heeft. Zijn zoon is niet zomaar moe! Ik bel de neuroloog en die geeft Klaas een spoedbehandeling. Bovendien wordt er ook een MRI van zijn hoofd gemaakt. Na dat onderzoek komt vast te staan dat de jongen geen tumor heeft: er wordt gedacht aan spanningshoofdpijn. Dat hij klachten heeft, is duidelijk, maar waarom is hij gespannen7 Zo op het eerste gezicht komt hij uit een gezellig gezin. Klaas is het tweede kind. Zijn oudere zusje doet het nu goed en zijn jongere broertje is nooit ziek. Met de oudste hadden zijn vader en moeder een spannende start, ze paste niet op een gewone school. Toen dat eenmaal duide lijk was, en het juiste schooltype was gevonden, ontplooide ze zich tot een leuk meisje, dat zichtbaar gelukkiger was dan daarvoor. Aanvankelijk ging bij Klaas alles goed, maar nu is hij het zorgenkind. „Dan wil ik dat Klaas naar de keel-, neus- en oorarts gaat", zegt vader. „Er moet een oorzaak te vinden zijn." Ook die afspraak kan binnen een redelijke termijn worden gemaakt en als de uitslag duide lijk is, zitten vader en moeder samen met Klaas in de wachtka mer. Klaas heeft zijn hoofdpijn dagboek meegenomen en daar in heel zorgvuldig bijgehouden hoe vaak hij hoofdpijn had en wanneer hij vroeg naar bed ging omdat hij het allemaal niet meer vol hield. Hij heeft ook wel eens verzuimd van school. „We hebben niets kunnen vin den dat de hoofdpijn en ver moeidheid van Klaas kan ver klaren", zeg ik. „De kinderarts heeft ook nog meegekeken. Het ligt op eenandergebied. Ik denk dat we een andere weg in moe ten slaan en een psycholoog moeten inschakelen die ver stand van kinderen heeft." Zijn ouders gaan akkoord. Ik zeg dat ik denk dat Klaas bang is om te falen en daardoor somber is. Dan vertelt moeder dat haar va der depressief was en dat hij dit trachtte op te lossen door een borrel te pakken als hij thuis kwam. Hij werkte hard, maar was thuis te moe om zich met zijn gezin te bemoeien. Ze her kent het in haar zoon. Als de psycholoog mijn vermoe den bevestigt, stel ik Klaas in op medicatie, een aangepaste dosis antidepressiva. Hij knapt zien derogen op, na een half jaar is hij een opgewekt kind, geen hoofdpijn, voetbalt met zijn vriendjes en geniet weer op school. Wat is het belangrijk om open te staan voor een diagnose, die op het eerste gezicht veel weerstand oproept. Goede be geleiding en een klein tabletje doen wonderen. GPD Marieke van Schie is huisarts. ENSCHEDE - Het ene moment nog midden in de maatschappij, het volgende moment naar de zijlijn gedirigeerd. I)at is het lot van veel reumapatiënten. Al leen ons land telt er al 1,6 mil joen. Mensen zoals de 30-jarige Miranda Kaiser. Drie jaar gele den was de hele wereld nog haar werkterrein, nu speelt haar le ven zich af tussen de muren van haar woning en bepaalt de pijn haar agenda. „Maar misschien heeft het wel zo moeten zijn." Ooit werd ze wel gekscherend 'miep, miep' genoemd. Niet als verbastering van haar voor naam, maar omdat haar leefstijl zoveel gelijkenis vertoonde met die van de Road Runner. Miran da Kaiser leefde snel. En hart grondig. Ze genoot van alles wat op haar weg kwam. Van haar zoontje Gideon, met wie ze vaak ging zwemmen of fietsen. Van haar werk in de reiswereld, dat haar geregeld naar de mooiste plekjes op aarde bracht. En toen ze drie jaar geleden ook nog eens het leven schonk aan een gezon de dochter en tot office manager van een reisbureau werd be noemd, leek hel geluk haar al leen maar toe te lachen. Maar die lach verstomde op de dag, niet lang na de bevalling, toen ze opstond met een pijnlij ke elleboog. Zeker verkeerd ge legen, dacht ze nog en na een paar dagen verdween de pijn in derdaad. Maar enkele weken la ter was het opnieuw raak. „Ik wilde 's nachts opstaan om mijn dochtertje te voeden en ik zakte pardoes in elkaar. Enkels dik, knieën dik. Alles ontstoken. En een pijn..." Hoewel de huisarts direct een vermoeden had van reuma, duurde het nog ruim een half jaar voordat de diagnose reu- matoïde artritis - chronischege- wrichtsontsteking - definitief kon worden gesteld. Voor Mi randa was het echter na een paar weken al duidelijk dat er iets grondig mis was. „De pijn raasde door mijn hele lichaam. Na mijn knieën en mijn enkels ging het naar mijn handen, naar mijn ellebogen, mijn heupen, mijn tenen. De ene dag had ik hier last van, de andere dag weer van iets anders. En soms was ik ook een dag klachtenvrij, maar het volgende moment had ik op zes plaatsen ontstekin gen.' Hulpbehoevende De ziekte zette Miranda's leven volledig op z'n kop. Van de on dernemende moeder en efficiën- Miranda Kaiser met haar kinderen Ennna en GideOn. te regelneef, die niets liever deed dun met haar kinderen op stap gaan of anderen een onver getelijke vakantie bezorgen, we I'd ze een meelijwekkende hulpbehoevende. „fïoms kon ik de bladzijden van een reisfolder nog niet omslaan, nog geen kop je koffie voor een klant inschen ken. Ik zat af en toe bijna te hui len achter de balie van de pijn en de frustratie." Maar wat ze nog erger vond, was dat ook elk uitje met de kinderen een onmogelij ke opgave was geworden. Gaan zwemmen met Gideon zat er niet meer in. Zelf haar dochter tje Emma vasthouden bij het voeden lukte soms niet meer. „Ik wist best wel dat ik er niets aan kon doen, maar ik voelde me zo schuldig. Ik had echt het gevoel dat ik mijn gezin tekort deed." Nog voordat Miranda definitief hoorde dat ze reuma had, besef te ze dat het zo niet verder kon. „Ik moest een keuze maken. En het belangrijkste was voor mij dat ik in het gezin zou kunnen blijven functioneren. Dus heb ik mijn baan opgegeven." Rationeel mocht dat een logi sche stap zijn, emotioneel lag deze beslissing een stuk moeilij ker. Immers, het betekende voor Miranda afzien van wat zij noemt „dat stukje van mijn le ven dat helemaal van mijzelf was". „Sinds mijn 21e had ik ge werkt. En elke dag met plezier. Werken had ook zoveel meer waarde dan alleen maar geld verdienen. Het contact met de klanten, de belevenissen in het buitenland... En natuurlijk, ik geniet van mijn kinderen. Ik ge niet voor duizend procent van mijn kinderen, maar soms raak ik wel eens geprikkeld. Dan mis ik die eigen plek, mijn eigen we reldje Miranda kan er nu, drie jaar-na- dat zij haar baan opgaf, rustig over praten. Maar zo gemakke lijk lag dat in het begin niet. „Toen uiteindelijk de diagnose reuma was gesteld, was ik opge lucht. Dat betekende namelijk dat ik met de medicatie kon be ginnen en gelukkig sloeg die goed aan. Maar dan begin je pas te beseffen wat dat betekent. Dat je misschien nooit meer de plek zult kunnen innemen die je ooit had. En dat is moeilijk te accepteren." Zwarte periode Voor Miranda volgde dan ook wat zij noemt, een zwarte perio de waarin ze zich behoorlijk de pressief voelde. Maar voortva rend als ze altijd geweest was, bleef ze ook hu niet bij de pak ken neerzitten en vroeg ze hulp. „Met de steun van een maat schappelijk werkster heb ik ge leerd mijn leven anders in te richten. Ik heb compensatie ge zocht door allerlei functies aan foto Frans Nikkels/GPD te nemen op de school van Gide on. Maar ik heb wel direct aan gegeven dat ik reuma heb en soms niet in staat ben om wat te doen. Voor een functie waarin je onmisbaar bent. kom ik dus niet in aanmerking." Genieten Hoewel ze beseft dat de 'misba re' functies nu niet bepaald voor het opscheppen liggen in het be drijfsleven, heeft ze toch goede hoop ooit nog eens een baan te zullen vinden, waarin zij als reumapatiënte past. „Ik zou het nog wel eens willen proberen. Al was het alleen maar om te kij ken wat ik nog kan. Want zover ben ik nu inmiddels wel; dat ik kijk naar wat ik nog wel kan en niet meer naar wat ik niet meer kan." En als er één di ng is dat Miranda kan, dan is het wel genieten van haar kinderen. „Soms denk ik wel eens dat alles een reden heeft. Dat dit mij heeft moeten overkomen om me te laten ge nieten van de dingen die ik an ders wellicht niet had meege maakt Van het eerste lachje of van de eerste stapjes van mijn dochter bijvoorbeeld. Wie weet, als ik gewerkt had. had ik dat misschien wel gemist. En na tuurlijk, ook die gedachte is een vorm van zelfbescherming, maar wat moet ik anders? Ik heb geen keus." GPD door Jacques van Dam Malaria werd in het verle den ook wel wissel koorts of moeraskoorts ge noemd. Het is een parasitaire aandoening die wordt over gedragen door de vrouwelijk mug Anopheles. Sporadisch vindt besmetting plaats door bloedtransfusie. De mug komt voor in de tropen en subtropen. Malaria is ver antwoordelijk voor een mil joen doden per jaar. In grote steden komt malaria zelden voor en ook niet boven een hoogte van 3000 meter. Omdat veel reizigers verve lende neveneffecten onder vinden van de conventionele medicijnen om malaria te voorkomen, wordt de vraag gesteld of homeopathie een alternatief kan bieden. De conventionele medicijnen geven een bescherming van 85 procent. De resistentie die malaria-parasieten tegen medicijnen ontwikkelen, is zorgwekkend. Sommige soorten muggen hebben zelfs een dodelijke vorm van ma laria ontwikkeld. In dit op zicht gevaarlijke landen zijn Thailand en de omringende landen, Centraal-en Zuid- Amerika, Kenia en de landen ten zuiden van de Sahara Als u op reis gaat, doet u er goed aan nauwkeurig te in formeren naar het risico om malaria op te lopen. Voor sommige landen geldt een malariarisico, maar soms is er maar een heel klein gebied dat daadwerkelijk risico geeft. Toch is het heel belang rijk om muggenbeten te voorkomen. Muggen bren gen niet alleen malaria over, maar ook tal van andere ziektes. Muggen zijn verant woordelijk voor de versprei ding van talloze virussen, veroorzakers van gele koorts, knokkelkoorts, Itift Valley koorts, westelijke equina en- cefalomyelitis en bepaalde vormen van encefalitis. Geen enkele conventionele of homeopathische methode biedt volledige bescherming. Van het allergrootste belang is het vermijden van mug genbeten. Draag geschikte kleding; kleding die het li chaam zoveel mogelijk be dekt en dik genoeg is. Draag dichte schoenen en zorg dat de broek daar in gestopt is. Teken en muggen hebben een voorkeur voor enkels. Ge bruik een muskietennet tij dens de slaap. Vermijd plaat sen waar het vergeven is van de insecten. Muggen komen veel voor in de omgeving van water. Informeer naar het seizoen waai'in er aanzienlijk minder muggen zijn, waar door de kans op malaria ge ringer is. De zomer is duide lijk de slechtste tijd. Veel insecten worden aange trokken door de lichaams geur van hun slachtoffer. Sommige mensen vallen meer in de smaak bij muggen dan anderen, U kunt hieraan wel wat doen. Eet zo min mo gelijk vlees en eet zoveel mo gelijk knoflook, Slik extra vitamine B-l (thiamine), 2 milligram tweemaal daags. Slik eenmaal per week een dosis Staphisagria C-30. Ook uitwendig kunt u de li chaamsgeur veranderen. De lokale bevolkingsgroepen maken gebi'uik van hun ei gen plantenextracten. U kunt gebruik maken van ci- tronella-olie. Dit is een olie die wordt gedestilleerd uit verschillende soorten tro pisch gras. U dient u kleren hiermee besprenkelen (niet uw zondagse pak), en de on bedekte lichaamsdelen hier mee in te smeren. U kunt ook een neutrale olie gebruiken waar enkele druppels van een Staphisagria C-30 oplos sing zijn toegevoegd, 's Nachts gebruikt u een speci ale wierrook die plaatselijk woi'dt verkocht en de mug gen op afstand houdt. U kunt homeopathische me dicijnen gebruiken in plaats van de i*eguliere. Zelfs als u de conventionele medicijnen gebruikt, wordt u geadvi seerd tegelijkertijd de ho meopathische middelen in te nemen. Ook bij de homeopa thische medicijnen start u twee weken voor vertrek en stopt met inname zes weken na thuiskomst. U neemt Ma laria officinalis C-30, één do sis 's ochtends en één dosis 's avonds op één vaste dag in de week. Op alle anderen dagen neemt één dosis China D-30 's ochtends en 's avonds. Mocht u ondanks alle voor- zoi'gsmaatregelen toch be smet raken met malaria, zoek dan zo snel mogelijk deskun dige behandeling. Dit kan ook een homeopaat zijn. Met name in India heeft men veel ervaring op dit gebied. Jacques van Dam is klassiek homeopaat. Miranda Kaiser moest door ziekte haar baan opgeven door Kitty van Gerven

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 12