Niets om me voor te schamen Peeskamertjes in Amsterdams Historisch Museum PZC Nancy Brugman, vrouw met verleden Tentoonstelling over prostitutie 25 zaterdag 16 maart 2002 Als ze in de spiegel kijkt, weet ze niet wie ze ziet. Wie ben jij?, denkt ze dan. Wie ben jijNancy? Dat had Nancy al toen ze nog thuis woonde. Haar moeder zei al tijd: jij bent net zo gek als je oma. Ze deed het nooit goed. En ook in relaties kreeg ze dat altijd te horen. Pas de laatste tijd realiseert ze zich, dat vroeger..dat vroeger zijn sporen na heeft gelaten. Tot het recentere verleden beho ren ook die zes maanden dat ze 'in het leven' zat. Maar ook dat verleden speelt soms op. ,,Als een ex-hoer zegt, dat ze de avond tevoren met zes kerels in bed is gedoken, gelooft haar vriend dat di rect. Het vertrouwen dat je opbouwt is zó weg." Terugkijkend op haar jeugd, zegt ze: „Het maakte niet uit hoe erg ik mijn best deed. Net of je altijd te kort schoot. En nu, voor het eerst, hoor ik dat ik het wél goed doe. Van mijn vriend. Belachelijk toch, datje daar 31 jaar op moet wachten? Dat had ik van mijn ouders moeten ho ren. Ik kom uit een volstrekt normaal gezin. Mijn ouders zijn gelukkig getrouwd. Al 35 jaar. Mijn vader was wel dominant. Hij bepaalde wel wat er gebeur de in het gezin en als je iets niet goed deed, was het huis te klein. Als je niet wist hoe de afstands bedieningvan de tv werkte, dan was je al stom en niks waard. Niet echt een flink brok zelfver trouwen van meegekregen, van die man. En mijn moeder, die stond wel voor me klaar met kopjes thee enzo, maar er ont brak toch duidelijk wat. D'r zat niks bij. Als ik zag hoe dat bij vriendinnetjes ging, was het op de een of andere manier toch an ders. Zelf konden ze er niet veel aan doen, denk ik. Zelf kwamen ze ook niet uit zulke fantastische gezinnen. Mijn oma van moe derskant bijvoorbeeld, dat wijf was echt gek. Opa is door haar aan de drank geraakt. Mijn moeder heeft dus ook niet echt een normale jeugd gehad. An derhalf j aar geleden met kerst is m'n oma uit het raam van de se niorenflat gesprongen. Uitein delijk. Die had echt een kronkel in d 'r kop. Met m'n vader precies hetzelfde. Zijn eerste vader overleed, en de man waarmee zijn moeder hertrouwde, noem den ze De Gek Van De Hoek. Dus die heeft ook al niet zo'n te gek ke jeugd gehad. In die zin neem ik ze het niet echt kwalijk. Ze hebben een slecht voorbeeld ge had. Maar: ik had verwacht dat ze het met mij anders zouden doen, juist daarom. Daar ben ik teleurgesteld in. Dat heeft me toch wel gevormd, me gemaakt tot wat ik nu ben. Ik ben geboren in Capelle aan de IJssel. Kort na mijn geboorte - op 25 september 1971- verhuis den we naar Rotterdam. Ik kan niet zeggen dat ik ooit iets tekort gekomen ben in mijn jeugd. Er was geld genoeg en ik heb niks te ldagen gehad. Netjes mijn mavo-diploma gehaald ook. Toen ik zeventien was, ben ik de Nancy Brugman: „Mijn vertrouwen in mannen is weg." foto Lex de Meester opleiding Verpleegkunde-B gaan doen in het Delta-zieken huis. Omdat ik dacht: misschien kan ik daarmee nog iemand hel pen, en ook om mijn ouders be ter te begrijpen. Ik ging intern in het zusterhuis. En kreeg verke ring, met een jongen die in het ziekenhuis werkte. Geen vuiltje aan de lucht, dacht ik. Pas later bleek dat hij heel veel proble men had. Met zijn ouders, met schulden. Allemaal ellende. We waren wezen stappen in Rot terdam. Ik moest eerder naar huis, want ik had weekend dienst. De volgende morgen werd ik gebeld door de politie, dat ze hem hadden gevonden op de Binnenweg in Rotterdam. Dood. Met een briefje erbijzelf moord, dat was duidelijk. Hij had heel veel gedronken en nog van alles daarbij geslikt, was toen in een portiek ga'an zitten en in mekaar gestort. We gingen pas een paar maanden met el kaar. Ik heb zijn familie gebeld, maar die wilde er niks mee te maken hebben. Ik heb zelf zijn begrafenis moeten regelen. Nog net geen achttien was ik, toen het gebeurde. Toen had ik zoiets van: ik stop met die opleiding, want dit kan ik niet aan. Portugal ,Een vriendin van me werkte bij een Haagse familie die in Portu gal een eetcafé had. InAlbufei- ra, aan de kust. 'Waarom kom je niet hier werken, achter de bar? vroeg ze. Dat heb ik gedaan. Een wereldtijd was dat. Volop zon, de hele tijd lachen, vriend jes bij de vleet. Twee jaar ben ik daar geweest, toen dacht ik: 'nou kan je wel blijven weglo pen voor wat er gebeurd is, maar je moet toch eens terug'. Dat achter de bar werken was me wel bevallen. Dus terug in Ne derland ging ik door met dat werk, in Rotterdam. Mijn ex-man heb ik leren ken nen toen ik 23 was. Ik werkte in een Harley-eetcafé, waar ook d'r op. En hij reed natuurlijk Harley, ook nog. Ik heb ze een foto gestuurd met een brief, dat ik met 'm getrouwd was. Dat huwelijk was één doffe el lende. Het was een ontzettende crimineel. Nou trek ik toch al tijd wel dat soort types aan. La ter ook, altijd van die aparte fi guren. Ik zie het wel aankomen, maar ik denk altijd: het zal wel meevallen. Misschien vind ik het ook wel spannend. Maar met hem was het wel héél erg. Na acht maanden besloot ik dat jongens kwamen van een mo torclub. En één daarvan vond me wel leuk. Op een dinsdag leerde ik hem kennen. De dins dag erna vroeg hij al of ik met hem wilde trouwen. De dinsdag daarop vroeg hij het wéér. En toen zei ik 'ja'. De derde dinsdag zijn we in ondertrouw gegaan en op de vijfde dinsdag zijn we ge trouwd. Niemand wist het. Al leen de getuigen. Mijn ouders hadden hem één keer gezien en ze vonden hem verschrikkelijk. Kale kop, ringbaardje, van hier tot daar onder de tattoos, zo'n vestje aan met van die dingen ik maar moest gaan scheiden. Dus ik ging even terug naar mijn ouders. Ondertussen bleef ik in de horeca werken en zo leerde ik Marcel kennen, mijn volgende vriend. Ongeveer een jaar nadat we waren gaan samenwonen, kreeg ik last van blaasontste- Mng. Dacht ik. Urine naar de dokter gebracht, en toen kwam de uitslag: blaasontsteking én zwanger! Ik zeg: 'Pardon dok ter? Ik word gewoon ongesteld, ik slik gewoon de pil.Maar het was echt wel zo. Met Marcel en mij ging het ondertussen hele maal niet goed: ik kón dat Mnd niet Mijgen. Dus ik ging naar de abortuskliniek. Je zag helemaal niks aan me en ik was nog steeds gewoon ongesteld. Alleen, toen de echo gemaakt was vertelden ze me, dat het hele verhaal niet doorging. 'Mevrouw, u bent bij na acht maanden zwanger', zei den ze. 'Dus gaat u maar weer'. En daar ging ik dan, dikker naar buiten dan dat ik erin gekomen was, zeg maar Wat moest ik? Ik was er hele maal niet op ingesteld. Geeste lijk niet, qua omstandigheden met. Ik wilde nog steeds weg bi] Marcel. In Den Haag mocht ik zolang bij iemand in huis ko men, op een achterkamertje. Maar een week voor ik moest bevallen, stond Marcel weer voor deur. Dus daar zaten we, met zijn tweeën op die achter kamer, waar we in een eenper soonsbedje sliepen. Na de be valling heeft mijn zoon twee, drie maanden naast dat eenper soonsbed in een reiswieg gesla pen. Doffe ellende was het. Toen we een huisje kregen in het oude noorden van Rotterdam was dat beter, maar goed werd het niet. Ik was in één klap moeder ge worden. Heel raar. Ik kon het amper bevattenIk hield ook he lemaal niet van dat Mnd! Hoe wel het een heel lief kind was, dat zag ik wel. Er stond opeens een wieg naast me met iets erin, dat blijkbaar uit me was geko men. Van die bevalling heb ik namelijk ook helemaal niets meegekregen. Hij was er binnen een kwartier uit. Weeën heb ik amper gehad. Op een gegeven moment hoorden ze het hartje niet meer kloppen, toen hebben ze me ingeknipt en floep! Daar was-ie al. Het was allemaal zo simpel. Alles ging veel te snel. Toen ben ik voor het eerst gaan gebruiken. Ik gebruikte drie, vier keer in de week. En dan haalde ik die nacht door, dus de dag erna was ik er ook niet hele maal bij. Eigenlijk is dan je hele week weg. Ondertussen moest ik voor mijn kind zorgen, maar dat ging dus absoluut niet." Geslagen „Het schoot allemaal niet op zo. Ik moest weg bij MarcelHi j had me intussen drie keer in elkaar geslagen, waar mijn zoon bij was. Had ik wel het bloed onder zijn nagels vandaan gehaald, maar toch. Mij n moeder ving me weer op, met kind dit keer. Voor waarde was wel, dat ik niet op de bank ging hangen. Ze zaten constant achter me aan, dat ik werk moest zoeken. Ik vond in derdaad weer werk, achter de bar in een privéhuis. Op een dag ging ik na het werk stappen met mijn baas. We hadden het over het werk. Die meisjes vertelden natuurlijk altijd van alles aan me, over wat ze met de klanten meemaakten enzo. Het leek me eigenlijk wel leuk werk. Seks heb ik altijd fijn gevonden. Als ik een vriendje heb, moeten we het toch minstens één keer per dag doen. 'Weet je wat', zei mijn baas, 'waarom ga je niet een keer aan de andere kant van de bar zitten? Als je daar benieuwd naar bent, kun je wel in mijn club in Vlissingen komen wer ken.' Diezelfde avond ben ik daar heen gegaan en sindsdien woon ik hier. Hier in Vlissingen ben ik gelijk aan de bar gaan zitten. Nee, ik heb niet moeten slikken toen ik het de eerste keer voor geld deed. Met dat deel van het werk had ik geen moeite. Als ik een vent zag waarvan ik dacht: 'gadverdamme', dan bleef ik er gewoon bij uit de buurt. D'r kwamen zat getrouwde mannen natuurlijk. Dat vertelden ze vaak nog gelijk ook. En dan wa ren erbij, die gingen gelijk bel len als ze Maar waren, vanwege het schuldgevoel: 'Schatje, ik kom wat later hoor! Ik heb goed m'n geld verdiend in die zes maanden maar ik heb het ook weer uitgegeven. Alles. Ik denk wel zeventigduizend gulden. Aan niks. Ik smeet er mee. En niet omdat ik de waarde van geld niet kende, want ik heb tijden gehad dat ik zwom in het geld, maar ook tij den dat ik fles sen moest inleveren voor een halfje brood. Maar dit geld, dat was wipgeld. Dat moest gelijk weer weg. Waarom ben ik ermee gestopt? Ik denk...omdat ik niet op die manier iemands bezit wil zijn. Ik wil zelf bepalen wat ik van moment tot moment doe. Weet je, ze zeggen altijd dat hoe ren een soort maatschappelijk werksters zijn. Dat mannen er vaak hun hart bij uitstorten en zo. Voor mij werkte het ook an dersom. Hoe vaak ze me niet ge vraagd hebben hoe zo'n aardig meisje nou in dat werk terecht gekomen was - heel Massiek, ja. En dan raakte je in gesprek, soms deed je niks anders dan praten zelfs. Ik heb meer met mijn klanten gepraat dan ooit met mijn vriendjes. Terugkijkend zeg ik: nee, ik ben niet trots op wat ik gedaan heb, maar ik heb nergens spijt van en ik zie ook niet in waarom ik het zou verbergen. Sinds kort heb ik een eigen appartement. Voor het eerst sinds lange tijd. Ik heb weer een baan achter de bar. En een vriend. Moeilijk is dat, hoor, een relatie in stand houden. Kijk: als een vrouw tegen haar man zegt, dat ze de nacht ervoor met zes kerels vreemd is gegaan, zegt-ie: 'ja hoor', en wijst op zijn voorhoofd. Maar als een ex- hoer het zegt, gelooft-ie het di rect. Begrijp je? Trouwens, mijn vertrouwen in mannen is ook weg. In die club zag ik mannen aan de lopende band vreemd gaan en glashard tegen hun vrouw liegen aan de telefoon. Maar toch kan ik me niet voor- stellen, dat mijn vader vreemd gaat. En tóch geloof ik mijn vriend als hij zegt dat hij me trouw is. Gek hè? Mijn zoon wordt in oktober vijf jaar oud. Ik heb hem niet meer gezien sinds ik wegging uit Rot terdam. Niet omdat ik de con frontatie niet aan kon, maar van uitstel komt afstel. Wat ik heb gedaan, is onvergefelijk, dat heb ik voor mezelf besloten. Ik betrap mezelf er nu op, dat ik hele dagen niet aan mijn zoon denk Dat is toch niet normaal? Ik zie hem over twintig jaar nog wel voor mijn neus staan, met dat programma Vermist of zo. Ja... en toch huil ik er diep in mijn hart wel omik vind het gewoon verschrikkelijk... Ik moet teruggaan als ik er klaar voor ben. En dat ben ik nog niet." Ondine van der Vleuten Arme Johannes van Goch! Hij verloofde zich begin 1775 met Anna Smitshuizen, die daarna haar ou deleven als prostituee stiekem voortzette. Na de ont dekking eiste de zeer verliefde Johannes dat ze daar een eind aan maakte, maar de onverbeterlijke Anna koos voor een verbreking van de verloving. Onder de 1 dreiging dat hij zelfmoord zou plegen, ondernam Jo hannes een laatste poging haar terug te winnen. Bevangen door blinde woede omdat Anna voet bij stuk hield, vermoordde hij haar met een mes recht in het hart. De rechters toonden geen clementie: op 4 april 1778 werd Johannes onder grote publieke be langstelling op de Dam onthoofd. Op de expositie 'Liefde te koop' in het Amsterdams Historisch Museum (AHM) treedt Anna uit de coulis sen namens de vele duizenden 'naamloze' vrouwen, die de afgelopen vier eeuwen onder een wisselend ge- 1 lij van gedogen en verbieden in de hoofdstad het oud- I ste beroep van de wereld uitoefenden. En dat nog steeds doen: het aantal binnen- en buitenlandse pros tituees wordt momenteel tussen de vijf - en tiendui zend geschat, met de afgelopen jaren nieuwe aanwas uit onder meer Oost-Europa. Volgens AHM-conser- vator Annemarie de Wildt en Parool-journalist Paul Arnoldussen, auteurs van het boek met dezelfde titel als de expositie, is het exacte aantal alleen al moeilijk vast te stellen omdat ruim de helft, van de hetero-es- cortmarkt illegaal opereert via 06-advertenties van duistere bemiddelingsbureautjes. De cij fers over j on- gensprostitutie zijn nog onbetrouwbaarder. De Wildt stelde de expositie samen en verdient lof omdat ze niet in de valkuil belandde van een museale variant op de spanning en sensatie die zich bij zo'n onderwerp vanzelf aandient. De bezoeker wordt ver welkomd door een reusachtig in de lucht hangend tweepersoonsbed met glimmend roze sprei waarop de 'nmiddels gestopte Metje Blaak haar baan uitoefen de. Dat doet het ergste vrezen, maar voor de presenta tie van historische gegevens over het nu eenmaal onuitroeibare fenomeen blijkt al gauw meer dan vol doende plaats ingeruimd. Het overzicht begint met de eerste politieverordeningen tegen prostitutie in de rtjftiende eeuw en eindigt met de opheffing van het oordeelverbod op 1 oktober 2000. Het peeskamertje van Parijse Leen (1.966). Het historische kader wordt afgewisseld met prakti sche kijkjes in de keuken van een branche, die uiter aard vele neerslachtig stemmende kanten heeft. Er zijn bijvoorbeeld wassen modellen van door ge slachtsziekten aangetaste lichaamsdelen present, ooit gebruikt op rondreizende tentoonstellingen. De ze verschrikkelijke aandoeningen waren voortreffe lijke munitie voor bestrijders van prostitutie, waar van de meest militante zich in 1888 verenigden in de Nederlandsche Middernachtzending Vereeniging. Leden waren jongemannen van protestants-christe lijke huize die zich 's nachts voor de bordelen posteer den om klanten met bijbelteksten op andere gedach ten te brengen. Maar leuk: even plaats nemen op een fluwelen bank in de wachtkamer van het chique Maison Weinthal aan de Nieuwe Zijds, in 1902 gesloten omdat het bor deelverbod werd verscherpt tot een bezoek aan 'gesloten inrichtingen'. Op een tafeltje ligt een exem plaar van 'Kamertjeszonden' van Herman Heijer- mans, een roman waarvoor Weinthal als inspiratie bron diende. En wie wil er niet even een kijkje nemen in de nagebouwde peeskamer van Parijse Leen, actief in de jaren vijftig en zestig? Beklemmend zijn de zwart-wit foto's die Arnold Karskens in de jaren negentig van veivallen heroïne- hoertjes maakte. Vlakbij is het stalen wandje van een afwerkplaats aan de Theemsweg nagebouwd, de lo catie waar de verslaafde tippelaarsters hun werk hadden moeten doen, nadat de overlast achter het Centraal Station de pan uit was gerezen. Te ver weg, bleek al gauw, de 'dames' die nu bij roze geschilderde bushokjes op de Theemsweg op klanten staan te wachten, zijn voornamelijk travestieten, transseksu- elen en niet-verslaafde buitenlandse vrouwen. Vol gens een gemeentelijk onderzoek uit 2000 rouleert de onderlaag tegenwoordig tussen tippelzones in binnen- en buitenland en de escort. 'Maar de groep verslaafden is natuurlijk ook kleiner geworden', ver telt hulpverleenster zuster Uyttewaal. 'Er zijn er veel gestorven, anderen hebben HIV of zijn gestopt met werken.' Waarom Metje Blaak, gestopt na een loopbaan bij on der meer Yab Yumeen hekel had aan het platte woord 'hoer' is begrijpelijk: in de prostitutie heersen nu een maal rangen en standen. Haar 'werkkapitaal' was een uitgebreide garderobe, die ze veelal zelf maakte. In haar vitrine vol glitter en glamour ligt pikante lin gerie en treft de bezoeker het zwart-leren maskertje met ooggaten dat 'meisje van plezier' Metje zelf maakte. Wellicht nuttige informatie: ze is nu foto graaf en vrouwen die zich door haar willen laten ver eeuwigen, kunnen dat desgewenst in haar vroegere werkkleding laten doen. Even voelen hoe het is achter een raam te zitten kan op deze expositie ook. Marte ken Verheyen maakte de installatie 'Red Light', waarop bewegende beelden van langstrekkende mannen zijn te zien die de voortdurend de vraag 'How Much?' stellen. Nooit in Yab Yum geweest en toch nieuwsgierig? Een foto van de seksclub, in 1976 door Theo Heuft geves tigd aan het Singel, bevestigt de rake typering van een citaat uit het Parool: de club oogt als 'een warm bad vol edelkitsch'. De Wildt/Arnoldussen informe ren verder: de elf werkruimtes zijn voorzien van ja cuzzi, mannen kunnen daar voor 450 euro een uur met een vrouw doorbrengen, de entree van 70 euro is dan al betaald. De helft gaat naar de vrouw, de helft naar Yab Yum. Mogelijke extra kosten: het huismerk champagne kost 250 euro per fles, maar een man die de blits wil maken, kan er ook een van een paar dui zend euro bestellen. De Franse schrijver Bernard Mandeville observeerde rond 1700: 'Waar zes- tot zevenduizend matrozen te gelijkertijd aankomen, zoals in Amsterdam vaak het geval is, mannen die maandenlang alleen in het gezel schap van mannen verkeerd hebben, hoe zouden eer lijke vrouwen over straat kunnen gaan zonder aange rand te worden als er niet tegen een redelijke prijs hoeren te krijgen waren? Dat is de reden dat de wijze bestuurders van deze welgeordende stad altijd een aantal huizen toestaan waar men net zo openlijk vrouwen kan huren als paarden in een stalhouderij.' De expositie 'Liefde te koop' laat zien dat verbieden nooit iets heeft uitgehaald. De stoeten luidruchtige, dronken boeren, burgers en buitenlui op dé Wallen worden tegenwoordig geheel legaal op hün wenken bediend. Fran^oise Ledeboer De expositie 'Liefde te koop' in het Amsterdams His torisch Museum duurt tot en met 1 september 2002. De openingstijden zijn van maandag tot en met vrij dag van 10.00 tot 17.00 uur en op zaterdag en zondag van 11.00 tol 17.00 uur. Het gelijknamige boek van Annemarie de Wildt en Paul Arnoldussen (uitgeverij Bas Lubberhuizen) kost 19,50 euro.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 25