Waterstaat beticht van corruptie Ambtenaar mag weigeren homohuwelijk te voltrekken WIL JIJ WETEN WAT JE VOORAL NIET MOET GAAN DOEN? Brugman Actievoerders Barcelona slaags met politie Chaos bij veranderen van stroomleverancier Zeker vijftig ambtenaren zouden geschenken bouwers hebben aanvaard Politie smoort tempelrellen Overval op geldwagen Goesenaren vegen hakenkruis van groot portret Fortuyn Uytdehaage op schema Lex Maes beschouwt de dood Tien procent oude biljetten ligt nog onder het matras WWW.123T0P.NL wmm Van plectrum tot vleugel 13' Z 3 Nu en dan zon Perioden met zon en droog. Meest matige zuidelijke wind. Zacht weer met temperaturen rond 13 graden. 245e jaargang no. 64 zaterdag 16 maart 2002 los nummer 1,50 PZC door Koos van Wees DEN HAAG - Zeker vijf tig ambtenaren van Rijks waterstaat hebben zich laten omkopen door bouwbedrijven. Ook bin nen de ambtelijke top van de provincies Noord- en Zuid-Holland komt cor ruptie voor. Dat verklaar den klokkenluider Ad Bos en de oud-vice-voorzitter Terlingen van het Alge meen Verbond Van Bouw bedrijven (AVVB) gisteren in het tv-programma Zembla. Volgens Terlingen, aannemer in Hilversum, maakt de hele bouwsector zich schuldig aan het omkopen van ambtenaren. Als voorbeelden noemt hij reis jes naar Japan en het gratis bou wen van een bungalow. Tweede-Kamerleden en minis ter Netelenbos van Verkeer en Waterstaat reageerden gisteren geschrokken. ,,Ik hoop oprecht dat de klokkenluider alle na men aan het Openbaar Ministe rie heeft gemeld. Als het waar is dat ambtenaren corrupt zijn, dan volgen er sancties. Ze wor den in elk geval ontslagen", al dus minister Netelenbos. De minister moet volgende week tekst en uitleg geven aan de Tweede Kamer. GroenLinks wil van haar weten wat zij heeft gedaan met eerdere signalen over omkoping. Marijke Vos, voorzitter van de parlementaire enquête naar de bouwfraude, wil niet zeggen of haar commis sie op de hoogte was van deze feiten. „Maar corruptie onder ambtenaren is wel onderdeel van ons onderzoek." Werkgeversorganisatie Alge meen Verbond Bouwbedrijf (AVBB) werpt de uitspraken van HAARLEM - Een geldtrans portwagen van Geldnet is gisteren rond 18.00 uur over vallen. De wagen werd volgens de politie op de A200, de snel weg tussen Haarlem en Am sterdam, klemgereden door twee auto's. De chauffeur en de bij rij der van Geldnet wer den met vuurwapens be dreigd. Ze bleven ongedeerd. De drie overvallers bliezen met explosieven een gat in de zijkant van de geldwagen. Ze gingen er met de buit in een derde auto vandoor. Die wa gen werd later in Amsterdam teruggevonden De snelweg werd afgesloten omdat niet zeker was of alle explosieven waren ontploft. Ook het treinverkeer tussen Haarlem en Amsterdam- Sloterdijk werd stilgelegd. Om 21.30 uur gaf de door de politie ingeschakelde Explo sieven Opruimingsdienst de weg en de spoorlijn weer vri] voor verkeer. ANP/GPD door Mieke van der Jaqt GOES - Een kunstwerk van Le on van den Akker, alias Kubes, heeft op het Hollandiaplein, waar het aan het Van Sabben- huis bevestigd is, opschudding veroorzaakt bij omwonenden. At your service, heet het werk en het is het portret van Pim For tuyn op het moment dat hij zich als lijsttrekker presenteert voor Leefbaar Nederland. Kubes voorzag het hoge voorhoofd van Fortuyn van een hakenkruis. Niet aan Fortuyn, maar aan het hakenkruis namen de omwo- (Advertentie) J VAN 12.00 TOT 18.00 UUR KEUKENS a BADKAMERS Hulst, Absdaalseweg 19 voor meer informatie bel gratis: 0800-0234560, of kijk op www.brugman.nl (Advertentie) A INFODAG 20 MAART VAN 19.00 TOT 21.30 OOR. Opleidingen op de terreinen van Communicatie, Economie. Educatie, Management Juridische Dienstverlening en Sociaal Werk. Locatie: Rotterdam, Posthumalaan 90. Bel voor meer informatie 0900 - ICHTHUS (42 48 487) 10ct p/m) of kijk op www.ichthus-hs.nl Terlingen ver van zich. „De Ne derlandse aannemer en de Ne derlandse ambtenaar zijn niet corrupt." Yab Yum Ad Bos, de man die november vorig jaar de grootscheepse bouwfraude aan het licht bracht, beschreef in Zembla hoe een topambtenaar van de pro vincie Noord-Holland over de schreef ging. Bos kreeg van zijn baas, bouwbedrijf Koop Tju- chem, opdracht met de topamb tenaar naar dure restaurants en de sexclub Yab Yum te gaan. Daarna vlogen Bos en de ambte naar met het privé-vliegtuig van Koop Tjuchem naar Schot land en Zwitserland voor golf- partijtjes. De ambtenaar zou ook meer dan tienduizend gul den aan contanten hebben aan genomen. Doel was nieuwe op drachten binnen te slepen. De recherche is een onderzoek tegen de ambtenaar begonnen. Uit nieuw materiaal van Bos zou blijken dat van de betalin gen aan ambtenaren een boek houding is bijgehouden. De ad ministratie bevat de namen van zeker tien corrupte ambtenaren bij Rijkswaterstaat. Zij ontvin gen bedragen van enkele hon derden tot 35.000 gulden. Een ambtenaar van de provincie Zuid-Holland zou meer dan honderdduizend gulden hebben aangenomen. Secretaris-gene raal Pans van Rijkswaterstaat noemde in de uitzending het ge tal van vijftig corrupte ambte naren 'hoogst onwaarschijn lijk'. „Als Bos denkt te weten wie het zijn, dan hoop ik dat hij zijn informatie aan de recherche doorgeeft. Ik hoop dat er snel helderheid komt en ons ministe rie niet langer in diskrediet wordt gebracht." GPD nenden van het Van Sabbenhuis aanstoot en heten het swastika wegpoetsen. Van den Akker is daar boos over. „Die mensen snappen niet wat kunst is. Nu hangt er een poster van vijf bij vijf als een soort For- tuynpromotie." Van den Akker maakt deel uit van het kunstenaarscollectief Trechter 5, dat de gevel van het Van Sabbenhuis van de gemeen te Goes in bruikleen heeft ge kregen voor wisselende kunst werken. De kunstenaar beraadt zich op stappen tegen de aantasting van zijn werk. Spaanse oproerpolitie voert een charge uit tegen wegrennende betogers in Barcelona. door Henk van den Boom BARCELONA - Actievoerders zijn gisteren op de eerste dag van de EU-top in Barcelona slaags geraakt met de politie. Vijf jongeren werden gearres teerd. Een paar anderen raakten licht gewond. Op verscheidene plaatsen in de stad werden gisteren manifes taties gehouden om te proteste ren tegen het Europese libera lisme en de globalisering. De acties, die meestal een ludiek karakter droegen, verliepen over het algemeen zonder inci denten. Op sommige plaatsen waren meer politiemensen aan wezig dan activisten. Op de Ramblas, een drukke wandelboulevard, liep het even uit de hand toen 500 demon stranten werden tegengehou den door de politie. Deze voerde een charge uit toen de activisten beledigende leuzen begonnen te schreeuwen. Er vielen een paar rake klappen, waarbij actie voerders lichte verwondingen opliepen. Elders in de stad wer den vijf sympathisanten van de foto Desmond Boylan/RTR Baskische afscheidingsbewe ging ETA opgepakt bij een beto ging voor terugkeer van ETA- gevangenen naar Baskenland. Vandaag zal het er echt om spannen. Om zes uur vanmid dag wordt in het centrum van de stad een grote demonstratie ge houden waaraan naar verwach ting 50.000 mensen zullen deel nemen. GPD van onze redactie binnenland UTRECHT - Ambtenaren van de burgerlijke stand mogen wei geren huwelijken tussen homo seksuelen te voltrekken. Neder landse gemeenten moeten ambtenaren met gewetensbe zwaren dan ook in dienst hou den. Dat blijkt uit drie uitspra ken gisteren van de commissie Gelijke Behandeling in Utrecht. De adviezen zijn niet bindend. De commissie oordeelt dat de gemeente Leeuwarden in strijd met de wet Gelijke Behandeling handelde door het contract van (Advertentie) ■9XHSQ Bergen op Zoom Drebbelstraat 9, telefoon 0164 - 25 09 00 Breda Woonboulevard Kruisvoort 52, telefoon 076 - 522 13 34 Roosendaal Ettenseweg 2, telefoon 0165 - 63 13 66 tl I V iv.bruynzeel.com een ambtenaar van de burgerlij - ke stand niet te verlengen omdat deze weigert homohuwelijken te sluiten. De gemeente Leeuwarden er kent gewetensbezwaren van zittende ambtenaren. Ambte naar N. Eringa viel volgens Leeuwarden niet in deze cate gorie, omdat ze opnieuw in dienst moest worden genomen nadat haar contract was afgelo pen. Eringa was vijftien jaar ge leden juist aangetrokken om het streng christelijk volksdeel van een eigen trouwambtenaar te voorzien. Eringa diende een klacht in en vond de commissie aan haar zij de. Die oordeelde dat Leeuwar den een niet gerechtvaardigd onderscheid maakte op basis van godsdienst. Bovendien kan de gemeente al haar wettelijke verplichtingen vervullen, want er zijn voldoende ambtenaren van de burgerlijke stand in dienst die wel homohuwelijken voltrekken. SGP Lijsttrekker Van der Vlies van de Staatkundig Gereformeerde Partij (SGP) ziet de uitspraak als een 'steuntje in de rug'. Tij dens een spreekbeurt in Leer dam herinnerde het Kamerlid eraan, dat toenmalig staatsse cretaris Cohen toezegde dat in de praktijk ambtenaren met ge wetensbezwaren zouden kun nen blijven functioneren. Uit De gevreesde botsingen tussen de Indiase politie en de radica le hindoebeweging in Ayodhya is gisteren uitgebleven. De of ficiële start van de bouw van een omstreden tempel bij de stad ging niet door. Afgezien van duizend ar restaties en wat betogingen bleef het rustig. Jochem Uytdehaage heeft gisteren in Heerenveen met een vijfde plaats op de 500 meter en de overwin ning op de 5000 meter de basis gelegd yoor de we reldtitel schaatsen all round. De Utrechter heeft de Rus Sjepel (2e), de Amerikaan Parra (3e) en Gianni Romme (4e) als directe Q achtervolgers. Lex Maes, room- streetperformer, weet sinds eind septem ber van het vorig jaar dat hij ongeneeslijk ziek is. Asbeslkan- ker, luidde de diagnose. Een prognose over de tijd die hem nog is toegemeten, valt niet te geven. „Mis schien heb ik nog een jaar. Ik weet het niet." feiten en meningen: 2 binnenland: 3; varia: 4; buitenland: 5; economie: 7; radio en televisie: 8 en 9; zeeland: 11,12,13,15 en 17; reportage: 23,24,25,27,29 en 31; wonen: 33 en 35; rei zen: 41,43 en 45 Zwartkruis van Spark Energy. Ten einde raad heeft zijn bedrijf zich donderdag tot de toezicht houder op de energiemarkt, DTe, gericht maar zonder resul taat. Zwartkruis: „DTe blijkt een waakhond zonder tanden. Vanaf 1 januari kregen zestig duizend ondernemers de moge lijkheid om over te stappen naar een andere stroomleverancier. Volgens EnergieNed heeft 30 procent daar gebruik van ge maakt. Ofschoon van meet af aan duidelijk was dat de over- stap-termijn van vijf werkda gen niet kon worden gehaald, blijkt nu, tweeënhalve maand later, dat het voor veel bedrijven nog niet is geregeld. Volgens voorzitter H. de Boer van MKB Nederland is het bij eenderde van de duizend bedrijven van de Metaalunie die voor een andere leverancier kozen nog steeds niet geregeld. GPD van onze redactie economie DEN HAAG - Het is een chaos bij de overstap naar een nieuwe energieleverancier. Duizenden ondernemers die op 1 januari wilden wisselen krijgen de stroom en de rekening nog steeds van hun oude leveran cier. De netbeheerders blijken niet in staat de overstap te rege len. Met name nieuwkomer Spark Energy lijkt hiervan de dupe; maar ook bij Eneco zijn klach ten. Dat bleek gisteren tijdens een symposium in Den Haag van EnergieNed, de koepelorgani satie van de energiebedrijven. „We zijn ten einde raad. De fei telijke switch van de ene naar de andere leverancier wordt niet geëffectueerd. Het staat gewoon stil. Dat is buitengewoon be- dreigdend", aldus directeur W. onderzoek zou blijken dat hon derd gemeenten ambtenaren van de burgerlijke stand weren wegens gewetensbezwaren te gen het homohuwelijk. De homo-organisatie COC- Zwolle werd door de commissie Gelijke Behandeling niet ont vankelijk verklaard in een klacht tegen de gemeente Nun- speet. Die gemeente zoekt voor een homohuwelijk een ambte naar die daar geen gewetensbe zwaren tegen heeft. Het COC vond dat kwetsend. De commis sie oordeelde echter dat ook de gemeente Nunspeet, door ho mohuwelijken te voltrekken, aan haar wettelijke verplichtin gen voldoet. Theoretisch Een klacht tegen de gemeente Hattem werd wel gegrond ver klaard. Een ambtenaar had te gen een sollicitant verklaard dat ze zich de moeite van sollici teren kon besparen als ze bezwaren had tegen homohu welijken. De commissie beoor deelde ook dat als discrimina tie. Dat oordeel was puur theoretisch omdat de gemeente Hattem al enkele maanden gele den haar beleid wijzigde. Het COC Nederland stelt in een reactie op de uitspraken teleur gesteld te zijn. „Het betekent dat het beroep op het geweten zwaarder weegt dan het verbod op discriminatie", aldus het COC. ANP van onze redactie economie DEN HAAG - Zo'n tien procent van de oude bankbiljetten van de landen die nu de euro gebrui ken, is nog zoek. Het gaat om 38 miljard euro aan guldens, lires, marken, peseta's en francs dat nog niet is ingewisseld. Dat vertelde president Duisen- berg van de Europese Centrale Bank gisteren op een bijeen komst in Den Haag. Hij ver wacht dat het grootste deel van de bankbiljetten zal terugkeren. In Nederland kunnen ze nog dertig jaar bij De Nederland- sche Bank worden ingewisseld. Begin 2001, een jaar voordat de euro als munt en bankbiljet zijn intrede deed, was er voor 300 miljard euro aan bankbiljetten van de eurolanden in omloop. Eind vorig jaar was van deze 'erfenisvaluta's' al 100 miljard euro op euro-bankrekeningen terug te vinden. De rest is inge wisseld in de periode tot 1 maart. GPD (Advertentie) Geen baan maar een carrière (Advertentie) (Advertentie) "713214 000019 iatstdaa ■UHWMi ■nM Kom eerst eens bij ons kijken. Echt alles voor de beginnende muzikant en de professional! ÖHNY den dekker muziek v/b Biltlaan 69, Kapelle, 0113-330330 www.dendekkermuziek.com

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 1