Arbeidsreïntegratie werkt slecht PZC Scheiding tussen recreatie en natuur vervaagt GS denken aan regels teeltondersteuning 15 Klaverblad zet klachten op een rijtje Auto veertien maanden taboe voor drankrijder l^UNLtlAlZM Manifestatie EHBO Zeeland Veerenaar (27) mishandeld Agressieve broers krijgen taakstraf Ondernemer zint op koffieshop Bevolkingsgroei moet nog meer verschuiven naar stedelijke zones Antennebeleid is snel nodig zaterdag 16 maart 2002 door Claudia Sondervan GOES - Veel gepraat dat ner gens toe leidt: de arbeidsreïnte gratie die langdurig zieke werk nemers weer aan de slag moet helpen, werkt slecht. Dat con cludeert Het Klaverblad na twee weken telefonische meld lijn over arbeidsreïntegratie. Reïntegratiebureaus, die de werknemer en de werkgever moeten begeleiden, doen naar de zin van langdurig zieke werknemers te weinig. Werkge vers werken vaak niet mee aan het arbeidsherstel en kijken te weinig naar een nieuwe functie die bij de werknemer past. Klaverblad hield de meidactie in Zeeland als onderdeel van een landelijk ervaringsonder- zoek. Het aantal bellers in Zee land viel tegen, zegt Elly Groen, consulente van het Klaverblad voor het WAO-Platform. Errea- geerden 28 mensen: 22 vrouwen, waaxvan 9 jonger dan veertig jaar, en 6 mannen. ,,We hadden zeker vijftig respondenten ver wacht, afgaand op het aantal klachten dat we krijgen tijdens de spreekui'en van het plat form", zegt Groen. Na zes ziekteweken moeten wei'knemer en werkgever een plan opstellen om de werkne mer zo snel en goed mogelijk aan het werk te helpen. Daarbij moet een arbeidsreïntegratie- bureau worden ingeschakeld. De reïntegratie is bedoeld om mensen uit de WAO te houden. Inspanningen Achttien mensen zeiden wel'ge sprekken te hebben gevoerd over i'eïntegratie, maar dat daar in de praktijk weinig van te- i'echtkwam. De reïntegratiebu reaus leveren te weinig inspan ningen, was de algemene klacht. Er wordt niet meegedacht over een andere aanwending van werkexvaring en kennis en er worden ook geen alternatieve banen aangedx'agen. De betrokkenheid van uitvoe ringsinstellingen noemt ze een 'wassen neus'afgaand op de ge melde eivaringen. „Ook als er door Aector Doorns TERNEUZEN - De dronke- mansrittenvan een 38-jarige in woner van Nieuw-Namen wer den gisteren door Terneuzense politierechter G. van Unnik flink afgestraft. De man kreeg veertien maanden rijontzegging plus vijf maanden voorwaarde lijk en 2.518 euro boete, waar van 500 euro voorwaardelijk. De 38-jarige man was binnen twee maanden drie keer gepakt voor dronken rij den. In de straf maat werd nog meegenomen dat hij met te veel drank op met 154 kilometer per uur door de Woes tijnestraat in Nieuw-Namen was gei'eden, terwijl daar 80 ki lometer per uur de limiet is. Op 11 november vorig jaar be ging de man in Hulst de eerste alcoholovertreding. Uit de blaastest volgde een score van 715 microgi-am, ruim drie keer de limiet. Drie weken later ging een ontslagadvies voor de werk nemer komt. Er is een wekelijk se sollicitatieplicht voor deze mensen zolang ze in de ww zit ten, maar er wordt hen geen per- spectief geboden. Het Gentrum Werk en Inkomen, waar deze mensen hun uitkering aanvra gen, mag niet bemiddelen, want dat is middels subsidies uitbe steed bij bureaus als Cliq. Dat geeft mensen ict-cursussen voor tienduizenden euro's, waar ze vervolgens niét mee aan de slag kunnen. Maar een metselaar omscholen tot bouwkundig te kenaar stuit op bezwaren. En een verpleegster die graag re- ceptiewerk wil doen, woirlt ge passeerd omdat een receptio niste weixktijduitbreiding had aangevraagd", somt Groen voorbeelden op. Lukt het een werknemer wel aangepast werk te vinden, dan is er geen nazorg. „Er wordt niet na enkele weken of maanden gekeken hoe de nieuwe baan vexioopt. De werknemer is on dergebracht, dan worden alle handen eraf getrokken." Inventarisatie De overheid zou er in de WAO- discussie goed aan doen de erva ringsdeskundigen, gebundeld bij platforms als het WAO-plat- form, te raadplegen, stelt Gi'oen. Met de landelijke inven tarisatie is daarmee een begin gemaakt. De resultaten worden aangeboden aan het ministerie van Sociale Zaken.Vandaag, vrijdag, is de laatste dag van de meldweek. Melders kunnen bel len tussen 9.30 en 11.30 uur te recht op nummer 0113 249315 of e-mailen via de website. COR DE JONGE de drankrij der in Hulst opnieuw in de fout. Dit keer was het een geringere overschrijding: 340 microgram alcohol per liter uit geademde lucht. Het zwaai-ste delict vond op 19 januari dit jaar plaats in Nieuw-Namen, toen hij stomdronken en met ho ge snelheid reed. De politie was een tijd achter hem blijven rij den. Daarbij bleek dat hij bijna twee keer zo hard reed dan was toegestaan. Bij zijn woning werd hij aangehouden. De blaastest gaf 805 microgram aan. De verdachte wilde gi'aag' zijn rijbewijs terug maar aan dat verzoek ging de politierech ter voorbij. „Dat zou een vol strekt verkeei'd signaal zijn. Als voor deze delicten een voor waardelijke rijontzegging wordt opgelegd dan denkt ie dereen in Zeeuws-Vlaanderen dat ze met drank op kunnen rij den." De uitspraak was conform de eis. IJZENDIJKE - De Nationale Bond van EHBO, district Zee land, houdt vandaag een grootse manifestatie in het Maurits- hof in IJzendijke. Elf ploegen uit heel Zeeland strijden in de wedstrijd tegen elkaar. De manifestatie beleeft een primeur. Voor het eerst nemen ook twee verenigingen van de Konink lijke EHBO-Bond deel aan de wedstrijd. De vereniging van IJzendijke mocht dit jaar de manifestatie organiseren, ook al was zij volgens het roulatiesysteem nog niet aan de beurt. Zij viert dit jaar haar vijftigjarig bestaan. Toeschouwei-s kunnen vanaf 14.00 uur de teams aan het werk zien bij enkele realistische ongelukken en andere calamitei ten. Om half vier is er een demonstratie van de Automatische Externe Defebrillator, een apparaat dat het hartritme regu leert. VLISSINGEN - Een 27-j arige inwoner van de gemeente Veere heeft in de nacht van donderdag op vrijdag klappen gekregen toen hij een ruzie probeerde te sussen. De man werd om drie uur 's nachts mishandeld in de Vlissingse Walstraat toen hij tussenbeide wilde komen in een vechtpartij, waarbij twee vrienden van hem waren betrokken De man liep verwondin gen op in het gezicht. Hij moest voor behandeling naar de dokter. De politie hield twee Vlissingers aan, van 21 en 23 j aar. Zij werden na verhoor naar huis gestuurd. TERNEUZEN-De Terneuzense politierechter, G. van Unnik, heeft gisteren twee broers van 20 en 23 jaar uit Terneuzen we gens het plegen van openlijk geweld taakstraffen opgelegd. De jongste verdachte had eind vorig jaar in zijn woonplaats een uitsmijter van een discotheek met de dood bedreigd. De rechter nam dit, evenals zijn omvangrijke strafblad, mee in de strafmaat. De Terneuzenaar kreeg conform de eis 130 uur werkstraf en twee weken voorwaardelijke gevangenisstraf opgelegd. Zijn oudere broer kreeg een taakstraf van 100 uur. De 20-jarige Terneuzenaar gedroeg zich op 12 februari dit jaar tijdens carnaval in Sas van Gent vervelend tegenover de eigenaar van een café. Toen de cafébaas samen met de portier de dronken carnavalsvierder buiten wilde zetten, kreeg hij klappen tegen zijn hoofd. Zijn broer bemoeide zich ermee. De politie was snel ter plaatse om het duo in te rekenen. De poli tierechter vroeg zich gisteren af of de jongste vechterbaas een hekel aan portiers had, want zes weken voor het carnavalinci dent had hij het ook aan de stok gekregen met een uitsmijter van een Terneuzense horecagelegenheid. „Ik maak je dood", had hij herhaaldelijk geroepen. Voor officier van justitie J. de Graaf was het duidelijk dat de verdachten zichzelf niet meer in de hand hebben, zodra ze dronken zijn. OOSTBURG - A. Ulijn uit Oostburg wil in zijn woonplaats een gedoogde koffieshop openen. Het is de bedoeling dat hij vanuit een nog niet nader bepaald pand softdrugs gaat verko pen binnen het zogeheten AHO J-G beleidwat onder meer in houdt dat er geen verkoop aan minderjarigen en geen affiche ring plaatsvindt en er een maximale handelsvoorraad van 500 gram wordt aangehouden. Als Ulijn een gedoogbeschikking ontvangt, zal hij conform de afspraken binnen de Zeeuwse driehoek van politie, justitie en burgemeester geen alcohol houdende dx-anken verkopen. Volgens Ulijn wil een groot aan tal softdrugsgebruikers in Oostburg hun geestverruimende middelen binnen de eigen gemeentegrenzen kunnen kopen- .Het verzoek voor een gedoogbeschikking komt maandag 25 maart aan de orde in de vergadering van de gemeentelijke commissie voor algemene bestuurlijke zaken. Die begint om 19.30 uur. door Rinus Antonisse MIDDELBURG - Delen van bos- en duingebieden kunnen in de toekomst in beheer en on derhoud komen bij recreatie ondernemers. De gevestigde natuurbeherende organisaties komen daarbij buitenspel te staan. Dit komt door het ver vallen van de strikte scheiding tussen verblijfsrecreatie ener zijds en landschapsbouw, na tuur en water anderzijds. Er zijn in de provincie signalen dat recreatiebedrijven deze ac tiviteiten gaan combineren. Bijvoorbeeld in West-Zeeuws- Vlaanderenzijn diverse recrea tie-ondernemers met plannen bezig, waai-in het voor eigen re kening nemen van beheer en onderhoud van natuurgebie den is opgenomen. Ook bij de voorbereidingen voor heiin richting van het Veerse-Meer- gebied is daar sprake van. Gevolg van deze ontwikkeling kan zijn dat er bos- en duinge bieden ontstaan, waarin her en der voorzieningen voor ver- blij fsaccommodatie tot stand komen. Het ligt dan voor de hand dat dergelijke gebieden ook door de betrokken onder- nemers worden beheerdEén en ander heeft ook invloed op de ruimte die komende tijd voor de recreatiesector beschikbaar is. Die is nu vrij beperkt, maar zal dan groter moeten worden. Dit blijkt uit een nota van Ge- deputeei'de Staten over de voortgang van het in 1997 vast gestelde streekplan Zeeland. Hierin stelt het college ook dat er een actieplan voor de water sport komt, waaraan ovexigens ANWB en Breed Overleg Del tawateren volop meewerken. Gedacht wordt aan verbetering van jachthavens, uitvoering milieumaati-egelen en het op lossen van knelpunten voor het watersportverkeer. Een zoge heten 'staande mast-route' Vlissingen-Delfzijl hoort erbij Aanloophaven Het past in het streven Zeeland als de waterspox*t-provxncie flink te profileren: de waterre creatie is 'speerpunt'. In de Oosterschelde zijn nog onge veer 170 nieuwe ligplaatsen te vergeven. Dat gebeurt uiterlijk 2003. Komst van een aanloop haven bij Neeltj e Jans zit er niet in. Een plek bij de Roompot sluizen is erg duur en de vlucht- haven bij het Topshuis staat te veel onder invloed van de stormvloedkering en is daar door onveilig. Het dagelijks provinciebestuur constateert dat gemeentelijke visies op plattelandstoerisme ver te zoeken zij n (alleen B orse- le heeft er een gemaakt). Wel wordt er in de provinciale plan nen voor gebiedsinrichting (Schouwen-West, West- Zeeuws-Vlaanderen Walche ren en Veerse Meer) veel aan dacht aan geschonken. Van de acht gewenste landschapscam pings zijn er nog maar twee ver wezenlijkt. In 2003 wordt be slist of het roer om moet. On derzocht wordt of komst van boerencampings bevorderd kan worden. Permanent gebruik van recrea tiewoningen moet worden aan gepakt. Ongeveer 8,5 procent van de vakantiehuizen doet dienst als gewone woning. Per manente bewoning neemt vooral toe in recreatieparken die verder van de kust liggen. In dit 'achterland' is nu nog ruim te voor nieuwe complexen, maar GS willen dat, gelet op de problematiek van permanent wonen, opnieuw tegen het licht houden. De gemeenten dringen aan op meer duidelijkheid over nieuwe recreatieve mogelijk heden langs de Oosterschelde. Allerlei soorten afdekkingen rukken snel op in de akkerbouwsector. foto Wim van Vossen door Rinus Antonisse MIDDELBURG - In toenemende mate verschijnen in het Zeeuwse buitenge bied regenkappen, plastic tunnels en andere afdekmaterialen. De ontwikke ling van deze zogeheten 'teeltonder steunende middelen' gaat veel harder dan verwacht. Gedeputeerde Staten be kijken of maatregelen nodig zijn. Het afdekken van bouwland is een ge volg van meer specialisatie in vooral de akkerbouw. Veel agrariërs zoeken (noodgedwongen) mogelijkheden om naast traditionele teelten ook andere gewassen te produceren. Dit veroor zaakt een intensiever gebruik van de grond en toepassing van afdekmateria len. Hiervoor gelden thans geen beper kingen, tenzij overwegende landschap pelijke, ecologische of milieuhygiëni sche argumenten in het geding zijn. In de praktijk blijkt dat gemeenten be hoefte hebben aan spelregels om de ver anderingen, waaronder de komst van de teeltondersteunende middelen, te kun nen beoordelen. Het dagelijks provin ciebestuur vindt nader onderzoek naar de verdere intensivering van de land bouw noodzakelijk. Daarbij moet ook aandacht worden besteed aan een dub belfunctie voor sommige gebieden: zo is een gebied voor intensivei'ing van fruit teelt ook aangemerkt als waardevol landschap, Obstakel Gedeputeerde Staten geven in een eva luatie van het streekplan Zeeland aan, dat een belangrijk obstakel voor inten sivering in de akkerbouw het ontbreken van voldoende zoet water is. Onder zocht is of naar zee wegstromend grond water uit de duinen kan worden opge vangen. Dit blijkt niet haalbaar te zijn. Het zoutgehalte is vaak te hoog en voox-- zieningen kosten te veel. Het provinciaal beleid is erop gericht dat in 2006 op 10 procent van de agrari sche bedrijven biologisch wordt gepro duceerd. Nu is dat slechts 0,3 procent, van het landbouwai'eaal (verdeeld over 75 bedrijven). En ondanks diverse steunmaatregelen, is het zeer de vraag of de doelstelling gehaald wordt. Op een biologisch bedrijf moet de dierlijke mestgift aan een gewas voor minimaal 20 procent uit biologische mest bestaan. Die is onvoldoende beschikbaar, noch in Zeeland, noch daarbuiten. GS pleiten daarom voor stimulering van de biolo gische veehouderij in de provincie (met name melkveehouderij). Aanleg van een groot glastuinbouw- complex bij Nieuwdorp is van de baan. Gedeputeerde Staten zijn echter niet van plan nieuwe plaatsen voor kassen aan te wijzen. Bij Rilland en Biezelinge is nog ruimte en ook de glastuinbouw gebieden bij Sirjansland en Sint Anna- land zitten niet vol. GS doen nog geen uitspraak over het verlenen van mede- werking aan een glastuinbouwproject bij Sluiskil, Via een tussentijdse aan passing van het streekplan is de vesti ging van 'nieuwe economische dragers' in het buitengebied mogelijk gemaakt. De agi'arische sector en ook de gemeen ten vinden de mogelijkheden die wor den geboden (bijvoorbeeld voor kan toorfuncties, logiesaccommodatie, stal lingsmogelijkheden) te beperkt. Boeren krijgen te weinig ruimte om een investe ring in dergelijke nevenactiviteiten te rug te verdienen. Gedeputeerde Staten willen pas in 2003 bekijken of aanpas sing van de regels gewenst is. door Rinus Antonisse MIDDELBURG - De Zeeuwse bevolkingsgroei moet meer in het stadsgewest Middelburg- /Vlissingen, de Kanaalzone Zeeuws-Vlaanderen en de ker nen Zierikzee en Tholen plaats vinden. Daar is tot nu toe te weinig van terecht gekomen, terwijl de provincie juist bun deling van woningbouw en andere voorzieningen in de zo genoemde 'stedelijke ontwik kelingszones' wenst. Dat is afgelopen jaren alleen in de zone Goes/Borsele/Kapelle gelukt. In het stadsgewest trad nauwelijks groei op en de Ka naalzone bleef inwoners verlie zen. Gemeenten zijn bang dat door het bundelingsbeleid - waarop ook door het Rijk sterk wordt aangedrongen en dat in de Vijfde Nota voor de Ruimte lijke Ordening wordt aange scherpt - de eigen bewoners worden verdrongen door koop krachtige consumenten van el- ders.Volgens Gedeputeerde Staten hebben zich echter op dit gebied nog geen knelpunten voorgedaan, die aanpassing van het bundelingsbeleid nodig maken. Veel gemeenten hebben grote moeite met het concentreren van bevolkingsgroei en daar mee woningbouw in de stede lijke ontwikkelingszones en de dragende kernen. Uitgangs punt is niet meer de woonvoor keur, maar bundeling. Volgens GS zijn gemeenten moeilijk te overtuigen van de gewijzigde omstandigheden, waardoor uitbreiding van de meeste dor pen aan banden wordt gelegd. Ook de wil om over gemeente grenzen heen te kijken is voor veel gemeenten een brug te ver. Huizen Pluspunt is dat de kwaliteit van de huizen belangrijk verbeterd is. Vijf jaar geleden was nog 7 procent (ruim tienduizend wo ningen) van slechte kwaliteit, in 2001 waren dat er nog bijna zevenduizend, ofwel 5 procent van de totale woningvoorraad in de provincie. Daar staat te genover dat van de goede be doelingen om méér duurzaam te bouwen (met veel aandacht voor milieu, omgeving en kwa liteit) weinig terecht is geko men. Een aantal gemeenten weigert zelfs hierover afspra ken te maken. De provincie komt nu met een circulaire met voorschriften voor duurzaam bouwen. Bundeling van bedrijvigheid gaat wel de goede kant op. Vooral op Walchex'en lukt dat, op de Bevelanden minder. In Zeeuws-Vlaanderen treedt nog de meeste spreiding van bedrij vigheid buiten de Kanaalzone en dragende kernen Hulst en Oostburg op. De vooxvaad be drijfsterreinen bevindt zich voor 62 procent in de stedelijke gebieden, voor 13 procent bij de dragende kernen en voor 30 procent bij de overige kernen. Het Rijk bemoeit zich steeds meer met de plaatsen waar be drijf stexpeinen wel of niet mo gen ontstaan. In een nota over de resultaten die sinds 1997 met het streek plan Zeeland zijn behaald, toont het dagelijks provincie bestuur zich wel bezorgd over de afname van het aantal nat ontsloten bedrijfsterreinen (onder meer in Goes en Middel burg). Dit bedreigt het goede- renveivoer over watex-. In het actieplan goederenvervoer Zeeland worden hiervoor maatregelen aangekondigd. MIDDELBURG - Er moet snel een provinciaal antennebeleid komen. De huidige wildgroei aan masten is met name uit oogpunt van landschap en beeldkwaliteit ongewenst. Het combineren van plaatsen voor zendmasten heeft de voorkeur. Bestaande hoge gebouwen of bedrijventerreinen komen als eerste in aanmerking. Als dat niet mogelijk is, dient land schappelijke inpassing na drukkelijk aandacht te iHijgen. Gebleken is dat ook de gemeen ten een provinciaal antennebe leid node missen. Daarbij gaat het niet zozeer om regels voor al dan niet geschikte locaties, maar veel meer om inzicht in de technische (on)mogelijkheden voor minder of lagere antennes. Ook zijn richtlijnen gewenst over alternatieve plaatsen. In de nota waarin de uitvoering van het streekplan Zeeland tussentijds wordt beoordeeld, kondigt het dagelijks px'ovin- ciebestuur aan dat nog in de loop van 2002 een antennebe leid verschijnt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 15