PZC Geweld Kosovo schokte Brit Barcelona wordt EU-vesting Montenegro en Servië eens over nieuwe federatie Stad VS biedt plaats aan ingevroren paar Parijse straten vol omstreden kranten Eerste aangeklaagden geweld Oost-Timor voor rechter Jakarta Ex-politicus Ashdown getuigt tegen Milosevic Eis van tien jaar tegen Italiaanse oud-premier Nederland bindt in over omvang hulpgelden EU Huisaccountant van Enron aangeklaagd 21 Indiërs verdrinken in legerriool Danneels getuige in pedofiliezaak ETA-leider krijgt 99 jaar Filosoof Gadamer overleden Duitse traumaheli stort neer Doodstraf voor zuurverminking Nicotine blijkt extra verslavend vrijdag 15 maart 2002 van onze redactie buitenland NEDERLAND - Het stadje Ne derland in de Amerikaanse staat Colorado heeft onderdak aangeboden aan het Franse echtpaar dat zich na hun dood liet invriezen. De plaats staat bekend om zijn eigen bevroren inwoner, Opa Bredo Morstoel, die sinds 1993 in vrieskou wordt bewaard. Een Franse rechtbank bepaalde woensdag dat het invriezen van de lichamen van Raymond Mar- tinot en Monique Leroy in strijd is met de Franse wet. De zoon van het echtpaar wilde de licha men in de kelder van het kasteel van de familie bewaren, maar ze moeten worden begraven. Bur gemeester Jim Miller van Ne derland bood aan om het echt paar te bewaren bij Morstoel, die op 6 november 1989 over leed in Noorwegen. Morstoels kleinzoon Trygve Bauge bracht het lichaam naar Nederland in de hoop dat het ooit weer tot le ven kan worden gebracht of ge kloond. Het stadsbestuur van Neder land probeerde van Opa Bredo af te komen door het bewaren van lichamen op eigen grond te verbieden, maar die wet kon niet met terugwerkende kracht worden toegepast. De inwoners van Nederland be schouwen Morstoel inmiddels als een beroemdheid. Afgelopen weekeinde vierden ze zijn aan wezigheid met de Bevroren Do de Jongens Dagen, waarbij doodskistraces werden gehou den en een parade onder leiding van de Onverbiddelijke Man met de Zeis. ,,We proberen de Franse autori teiten duidelijk te maken dat ze niet zo gespannen moeten zijn", zei Miller. „Wat is het verschil tussen het bewaren van gelief den in je kelder en het verbran den van geliefden en de as op je schoorsteenmantel zetten?" AP doorSimone van Priel DEN HAAG - Paddy Ashdown, de voormalig leider van de Brit se Liberaal-Democratische Partij, heeft gisteren in het pro ces tegen Slobodan Milosevic getuigd over de beschieting van dorpen in Kosovo door het Joe- goslavisch leger. De aanstaande internationale hoge vertegen woordiger voor Bosnië zei dat hij indertijd 'diep geschokt' was bij de aanblik van 'eenheden die willekeurig op huizen schoten'. Ashdown, die zijn ervaringen op de Balkan heeft beschreven in inmiddels gepubliceerde dag boeken, is één van de westerse ROME - Voor het Hof van Be roep in Palermo is gisteren tien jaar gevangenisstraf geëist te gen de Italiaanse oud-premier Giulio Andreotti. De vroegere christen-democra tische politicus die zeven keer premier waswordt beschuldigd van samenwerking met de maf fia. De 82-jarige Andreotti werd in oktober 1999 vrijgesproken. Het Openbaar Ministerie in Pa lermo ging tegen dat vonnis in juli 2000 in beroep. Andreotti, die nog steeds veel moreel gezag geniet in Italië, heeft de zittin gen voor het Hof van Beroep niet bijgewoond. De zaak draait om een ontmoeting die hij in 1987 zou hebben gehad met To to Riina, de 'baas der bazen' van de georganiseerde misdaad op het eiland Sicilië. AFP BARCELONA - Tegen zijn zin heeft Nederland zich neerge legd bij de onwil van veertien EU-landen om de hulp aan arme landen fors op te voeren. Er komt nu geen afspraak dat alle EU-landen in het jaar 2010 minstens 0,7 van het bruto bin nenlands product (bbp) aan ontwikkelingssamenwerking moeten besteden. Maandag blokkeerde Nederland nog een akkoord tussen de vijftien lan den over de hulp aan arme lan den, omdat het naar de zin van Nederland niet ver genoeg ging. Aan de vooravond van de top in Barcelona is Nederland alsnog overstag gegaan. Een diplomaat verklaarde de ommezwaai door te wijzen op het belang van een eensluidend Europees stand punt op de internationale con ferentie over ontwikkelingssa menwerking in Monterrey, die volgende week begint. Op voorstel van het Spaanse voorzitterschap verplichten de Europese landen zich nu om in 2006 minstens 0,33 procent van het bbp aan ontwikkelingshulp te geven. GPD WASHINGTON - De Ameri kaanse justitie heeft accoun tantskantoor Andersen gister avond aangeklaagd wegens belemmering van het justitieon- derzoek naar de ondergang van energiereus Enron. De aanklacht is de eerste grote ontwikkeling in het justitiële onderzoek, dat nu al twee maanden loopt naar de ineen storting van Enron in december. Andersen, een van de grootste accountantskantoren in de VS, was de huisaccountant van En ron totdat het in januari aan de kant werd gezet. ANP/RTR politici die Milosevic waar schuwden dat troepen onder zijn gezag zich in Kosovo te bui ten gingen aan excessief ge weld. De aanklagers willen met deze getuigenissen aantonen dat Milosevic van de misdaden wist, maar niets heeft gedaan om die te voorkomen of te be straffen. Ashdown, in de jaren negentig betrokken bij de pogingen van het Westen om een oplossing te vinden voor de bloedige crisis op de Balkan, vertelde de rech ters gisteren dat hij de beschie tingen zag vanuit het grensge bied van Kosovo met Albanië en in Kosovo zelf. Hij maakte 'als privé-persoon' in juni 1998 een reis door Macedonië, Albanië en Kosovo om in de regio de gevol gen van de strij d tussen het Kos ovo Bevrijdingsleger U£K en Joegoslavische en Servische troepen in ogenschouw te ne men. Wapenmarkt Ashdown bezocht het noorden van Albanië en de stad Tropoje, die hij bestempelde als 'één gro te wapensupermarkt' waar het U£K inkopen kwam doen bij criminele organisaties. Ash down zei het te betreuren dat de Britse regering zijn advies nooit heeft overgenomen om Albanië te helpen het gezag te herwin nen in het 'rechteloze' noorden. „Dat had kunnen bij dragen aan vrede." Tijdens een tocht langs de grens met Kosovo, in het gezelschap van waarnemers van de Euro pese Unie, zag Ashdown door een verrekijker de aanval van Joegoslavische legereenheden op dorpen en huizen. „Zij scho ten met 82 mm-mortieren. Ik zag geen enkel geweervuur van uit de dorpen terugkomen. Ik zag deze eenheden willekeurig op huizen schieten." In september 1998 bezocht Ash down Kosovo zelf, nadat de Joe goslavische regering hem eerder een visum had geweigerd. In ge zelschap van de Britse ambas sadeur en de militair attaché zag hij overal 'systematisch af gebrande' huizen en winkels, dood vee en verlaten dorpen. „In de resten van een huis trof fen we een vrouw aan, die ver telde dat zij veertien kilometer verderop bij familie was inge trokken en elke dag terug kwam om voor de dieren te zorgen. Twee mannen die de moed had den gehad een nacht in het dorp te slapen, werden de volgende ochtend met doorgesneden ke len gevonden." Bij Suva Reka trof het gezel schap een 'amfitheater waar al le dorpen in brand waren gesto ken.' „Ik was diep geschokt, en de ambassadeur ook. Hem was verteld dat de acties vanhet Joe- goslavisch leger in de Drenica- vallei twee dagen eerder waren gestaakt." Ashdowns getuigenis wordt vandaag voortgezet. GPD PARIJS - Straatvegers in Parijs hebben hun handen vol aan de honderdduizenden expemplaren van de gratis krant Metro die door boze vakbondsleden zijn 'verspreid'. Sinds het verschijnen vorige maand van de door een Zweedse uitgever uitgebrachte krant in Marseille en Parijs verhinderen protesterende leden van de drukkersbond regelmatig de reguliere verspreiding van het blad. foto Jacques Brinon/AP door Henk van den Boom BARCELONA - Osama bin La den, antiglobalisten, ETA. In deze volgorde rangschikt de Spaanse regering de mogelijke dreigingen voor de Europese top die vandaag en morgen in de Spaanse stad Barcelona wordt gehouden. Alle denkbare veilig heidsmaatregelen zijn genomen om de Catalaanse hoofdstad tij dens die twee dagen te verande ren in de best bewaakte stad ter wereld. De regeringsleiders komen bij een in het hermetisch afgesloten hotel- en congrescomplex Juan Carlos I aan de Avenida Diago nal. De top vindt plaats onder het alziende radaroog van een Awacs-vliegtuig van de NAVO. Daarnaast wordt het luchtruim bewaakt door vier straaljagers van de Spaanse luchtmacht en helikopters van de stedelijke politie. Aanvallen vanuit zee kunnen worden afgeslagen door drie marineschepen. Rond het vliegveld Prat staat een konvooi van 80 gevechts voertuigen klaar, bewapend met korte-afstandsraketten en luchtdoelgeschut. De lands grenzen met Frankrijk en Por tugal worden extra scherp ge controleerd. Gisteren werden een paar honderd verdachte personen de toegang geweigerd. Ze hadden honkbalknuppels en andere slagwapens bij zich, al dus de autoriteiten. Het normale leven in Barcelona ligt voor een groot deel stil. Zo'n tienduizend politiemensen be waken het congresgebouw en andere strategische punten in de stad. Doorgaande wegen zijn geheel of gedeeltelijk afgesloten voor het gewone verkeer. Scho len in de buurt van 'kwetsbare punten' zijn dicht, evenals de universiteit. Een ziekenhuis meldde dat veel patiënten niet op hun afspraak zijn versche nen. Een paar bedrijven die vrij - wel onbereikbaar zijn gewor den, hebben hun werknemers naar huis gestuurd. Inmiddels is gisteren de eerste van de dertig geplande demon straties zonder incidenten verlopen. Honderdduizend Eu ropese vakbondsleden demon streerden in het centrum van de stad voor 'een Europa met een sociaal gezicht'. De grote mani festatie tegen de globalisering staat voor morgen op het pro gramma. Dan worden zo'n 50.000 activisten uit heel Euro pa verwacht. De demonstratie wordt in drie delen gesplitst met elk een eigen thema. Machtsvertoon De gigantische veiligheidsope ratie rondom de voorjaarstop is fel bekritiseerd. De eerste die het machtsvertoon ter discussie stelde was burgemeester Joan Clos van Barcelona zelf. Hij heeft de aanvankelijk geplande gebiedsafzettingen en beper kende verkeersmaatregelen we ten terug te brengen tot wat nor malere proporties. Of de top geweldloos verloopt hangt vooral af van de Spaanse regering, zegt Bernard Cassen, een van de leiders van de anti- globaliseringsbeweging. De Fransman maakt zich zorgen over het overtrokken machts vertoon in Barcelona dat snel tot provocaties kan leiden. Cas sen, naast actievoerder ook ad junct-hoofdredacteur van de Parijse krant Le Monde Diplo matique, heeft opgeroepen om vooral tijdens deze top te pro testeren, 'omdat de regering- Aznar het ultra-liberaalste voorzitterschap bekleedt van de laatste jaren'. GPD LUCKNOW - Zeker 21 mannen zijn gisteren op een legerbasis bij Luck- now in de Indiase deel staat Uttar Pradesh ver dronken in een opslag tank van het riool, die be zweek onder hun gewicht. De slachtoffers waren met nog zo'n tachtig anderen bovenop de tank geklom men, toen ze stonden te wachten om gekeurd te worden. Een deel van de ongeveer 5000 andere ad- spirant-militairen in de leeftijd van 18 tot 22 jaar sloeg na het ongeluk aan het plunderen op de basis, waarop de keuring werd afgelast. AP Advertentie Lezersservice - bezorgklachten - informatie over abonnementen 0800 - 0231 231 (GRATIS) van onze redactie buitenland JAKARTA - Ruim twee jaar na dat de volksraadpleging waar bij de Oost-Timorezen kozen voor onafhankelijkheid ont aardde in een orgie van geweld, zijn de eerste verdachtenvoor- geleid. Als eerste verschenen in de Indonesische hoofdstad Ja karta de voormalige gouver neur van Oost-Timor Abilio Spares en de ex-politiechef, Timbul Silean voor de rechter. De twee zijn aangeklaagd voor misdaden tegen de menselijk heid. Het proces gaat op 21 maart verder. Voor het gebouw demonstreer den gisteren korte tijd honderd leden van het Front voor de Een heid van het Indonesische Volk, FPBI. Voorstanders van een zelfstandig Oost-Timor, steeds het mikpunt van de terreur, lie ten zich niet zien. Soares en Silean worden er on der meer van beschuldigd be trokken te zijn geweest bij brandstichting in de katholieke Ave Maria-kerk waardoor 26 mensen om kwamen. Ook zou den ze betrokken zijn geweest bij drie andere moordpartijen. In totaal staan achttien politie functionarissen en militairen, onder wie drie generaals van het leger en een generaal van de po litie, in de beklaagdenbank. Dinsdag beginnen de processen tegen vijf verdachten. Voor de overige elf zaken is nog geen be gindatum vastgesteld. Sceptisch Het proces begon pas na zware internationale druk en wordt nauwgezet gevolgd door de EU- landen, Australië, de VS en mensenrechtenorganisaties. Deze organisaties zijn sceptisch over de processen. De echte ver antwoordelijken voor de ge- weldsgolf, onder wie de voor malige opperbevelhebber van de Indonesische strijdkrachten generaal Wiranto, blijven bui ten schot, aldus een prominente mensenrechtenadvocaat. Volgens mensenrechtenactivis ten zouden er geen slachtoffers uit Oost-Timor zijn opgeroepen om te getuigen voor het ad-hoc- mensenrechtentribunaal in Ja karta. De rechters zouden zich daardoor geen compleet beeld kunnen vormen van de situatie in Oost-Timor in 1999. Woensdag nam de Indonesische presidente Megawati Soekarn- oputri de laatste obstakels weg voor de processen. Ze onderte kende de overheidsregelingen die zorg moeten dragen voor het beschermen van getuigen. Ook gaf ze het groene licht voor compensatie- en rehabilitatie regelingen voor slachtoffers van de misdrijven. ANP/RTR/GPD BRUSSEL - De Belgische kardinaal Danneels is opnieuw ge dagvaard als getuige in een pedofiliezaak. Die dagvaarding is uitgereikt in een rechtszaak tegen vier docenten en twee oud directeuren van een prestigieuze Brusselse katholieke school. Zij staan terecht wegens seksueel misbruik van leerlingen. Volgens de raadsman van de ouders van de leerlingen poogde Danneels de zaak in de doofpot te stoppen. De woordvoerder van Danneels zegt nog geen dagvaarding te hebben ontvan gen. Twee jaar geleden moest de leider van de katholieke kerk in België ook al getuigen in een pedofiliezaak tegen een Brussel se priester. Danneels liet in deze zaak verstek gaan. ANP MADRID - Een voormalige leider van de Baskische afschei dingsbeweging ETA is in Spanje veroordeeld tot 99 jaar ge vangenisstraf wegens het plegen van een aanslag met een au tobom in Madrid in 1987. De autobom die Santiago Arrospide Sarasola,met de schuilnaam'SantiPotros', in Madrid plaats te, was gericht tegen het hoofdkantoor van de Guardia Civil. Door de aanslag viel een dode. Santi Potros werd ruim een jaar geleden aan Spanje uitgele verd door Frankrijk. Verscheidene andere ETA-leden zijn al eerder veroordeeld in verband met dezelfde bomaanslag, waardoor ook vier mensen gewond raakten. AFP HEIDELBERG - De Duitse filosoof Hans-Georg Gadamer is op 102-jarige leeftijd overleden. Dat heeft het stadsbestuur van Heidelberg gisteren meegedeeld. Gadamer wordt gezien als een van de grote denkers van de af gelopen honderd jaar. Zijn theorieën over interpretatie, de hermeneutiek, hadden enorme invloed op uiteenlopende ge bieden als esthetica en theologie. In 1922 promoveerde Gadamer in Freiburg onder Martin Hei degger. Deze beïnvloedde Gadamer diepgaand met zijn den ken over de beperkte macht die de mens heeft over verleden en toekomst: de menselijke eindigheid. Net als zijn landgenoot Kant schreeft Gadamer pas op latere leeftijd zijn hoofdwerk. In 1960 verscheen van zijn hand Waarheid en Methode. DPA/ANP HAMBURG - Alle vijf inzittenden van een traumahelikopter zijn gisteren in Hamburg omgekomen toen het toestel neer stortte. De helikopter was op weg naar een verkeersongeluk. Volgens getuigen verloor de machine in de lucht een rotorblad en bralt er brand uit, waarna het toestel neerstortte. DPA DHAKA - De druk die actiegroepen voor de rechten van vrou wen hebben uitgeoefend op de regering van Bangladesh, heeft succes gehad. De acties richtten zich vooral tegen mannen die vrouwen straffen, door zuur over hen heen te gooien. De rege ring is nu met een wet gekomen die mishandeling van vrou wen maximaal met de doodstraf bestraft. Dit maakten regeringsfunctionarissen gisteren bekend, De wet is woensdagavond laat van kracht geworden. De oude wet, die levenslange gevangenisstraf tegen mishandeling van vrouwen mogelijk maakte, had volgens de actiegroepen en ju risten weinig effect doordat ze niet landelijk werd toegepast. De politie kan geen exacte cijfers geven van het aantal mis handelingen met zuur, maar erkent dat het aantal slachtof fers is toegenomen. RTR van onze redactie buitenland BELGRADO - Servië en Mon tenegro hebben gisteren een ak koord getekend over de toe komst van de Joegoslavische Federatie. Hiermee moet een einde komen aan een al ruim drie jaar durend conflict tussen de twee deelrepublieken die sa men Joegoslavië vormen. De nieuwe federatie gaat 'Servië en Montenegro' heten. „De overeenkomst is bereikt dankzij de constructieve bij dra- ge van de Montenegrijnse presi dent Djukanovic", aldus de Joegoslavische president Kos tunica na afloop van de twaalf uur durende beraadslagingen. De EU heeft een bemiddelende rol gespeeld tijdens het overleg. Volgens Kostunica blijft de fe deratie intact en blijft hij aan als president. Servië en Mon tenegro zullen ook een zetel blij ven delen in de Algemene Verga dering van de Verenigde Naties. „We hebben een oplossing be reikt die aanvaardbaar is voor Servië en Montenegro, voor Eu ropa en de regio. Het is een nieuw begin", aldus Kostunica. Solana, de coördinator van het buitenlands beleid van de Euro pese Unie en mede-onderteke naar van de overeenkomst, prees het akkoord als een 'nieuw hoofdstqk datnaar het lidmaat schap van de Europese Unie zal leiden'. Uit het document waarin de overeenkomst is vastgelegd, blijkt dat Servië en Montenegro in ieder geval drie jaar met el kaar verbonden blijven. Daarna zullen zij bekijken of de unie be houden blijft. Het akkoord voorziet in het op stellen van een nieuwe grond wet voor de federatie door afgevaardigden van Servië, Montenegro en de huidige fede rale autoriteiten. Als de parle menten van beide republieken het akkoord hebben goedge keurd, dan komen er nieuwe verkiezingen voor een nieuw fe deraal parlement. De twee republieken zullen een gezamenlijk buitenlands- en defensiebeleid blijven voeren, maar de economische banden blijven los. Servië en Mon tenegro handhaven aparte munteenheden en grenscontro les. Er komt wel een 'harmoni- satie'-plan voor de beide econo mieën. AFP/ANP NEW YORK - Nicotine werkt dubbel verslavend. Niet alleen bezorg[t het de roker een plezie rig gevoel dat hij graag telkens opieuw wil beleven, ook geeft het een klap aan cellen die zich tegen die verslaving verzetten. Dat schrijft de Nederlandse on derzoeker dr. H. Mansvelder sa men met Amerikaanse collega's in de gisteren verschenen editie van het tijdschrift Neuron. De vinding verklaart waarom nico- tineverslaving zo snel plaats vindt en zo lang duurt. „Korte blootstelling aan lage doses ni cotine versterkt niet alleen het zogeheten beloningsysteem van de hersenen", stelt Mansvelder vast. „Het blokkeert ook het systeem dat de beloning moet inperken." ANP Advertentie Kom deze week kijken naar onze nieuwe Roll Benz Studio. U vindt er een bijzondere collectie meubelen die u op het lijf zijn geschreven! De Jonge Hoek van Dijke, Stenevate 2 Heinkenszand 0113561482 ONTDEK DE WERELD VAN ROLF BENZ MEUBELEN...

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 5