Raad Sluis voelt zich belazerd Heemkundigen willen meer geld PZC PZC Lippen actievoerders weer unzipped Oostburg gaat advies van kinderen vragen over recreatiebeleid 13 Rijksbijdrage voor fusiekosten valt vies tegen Oostburg en Sluis stemmen in met Reijns als nieuwe beoogd secretaris Sluis bekijkt verbetering correspondentie Monumentale schuur krijgt opknapbeurt Eis twee jaar tegen dealertje Hulst Vragen over 't Duumpje Platanen voor Terneuzense Markt GroenLinks overal van de partij Dokweg moet verkeersveiliger vrijdag 15 maart 2002 door Pascalle Cappetti SLUIS - De gemeenteraad van Sluis-Aardenburg is geschrok ken van de lage vergoeding die de gemeenten Oostburg en Sluis-Aardenburg krijgen van het Rijk voor de voorbereidin gen van de fusie. pe vergoeding van de frictie kosten wordt gecompenseerd door een lagere uitkering uit het gemeentefonds. Daardoor blijft 'er van de beloofde 2,4 miljoen euro nog slechts 1,3 miljoen VVD-fractievoorzitter F. van Dongen voelt zich misleid dooi de 'zwakke informatie van ho gerhand'. Volgens hem is er nooit over gesproken dat aan de vergoeding voor de kosten die de gemeenten in de aanloop naar de fusie moeten maken, zou worden geknabbeld met een korting op de uitkering van het gemeentefonds. „De suggestie is gedaan dat het om een netto, in plaats van bruto bedrag zou gaan." Ook de andere partijen hikten aan tegen de hoge aanloopkos ten. B, Basting van D. T zei dat deze ongetwijfeld de twijfel voeden bij burgers die al geen voorstander waren van de fusie. Zeker omdat de gezamenlijke huisvesting ook nog de nodige financiële inzet vraagt. „Wat is het nut van de herindeling? Be tekent het voor de burger een verbetering?" Oostburg De Oostburgse gemeenteraad ging akkoord met de beschik baarstelling van 1.344.000 mil joen euro voor de voorbereiding van de herindeling van Oost burg en Sluis-Aardenburg. Een kanttekening kwam hierbij van WD-raadslid J. Provoost. Hij verbaasde zich over het feit dat de ambtelijke organisatie nog veel van de inhoudelijke voor bereiding met betrekking tot de herindeling diende te verrich ten. Burgemeester E. Brommet antwoordde hierop dat uitbe steden van alle werkzaamheden minstens tien keer zo veel zou kosten. De Sluisse raadsleden Basting, J. Quaak (CDA) en A. Scheppers (Lijst Rammelaere) verbaasden zich over het aanzienlijke be drag van 41.000 euro voor de selectie van de nieuwe gemeen tesecretaris door een extern bu reau. Burgemeester B. Straatsma gaf de raad mee dat de korting op de uitkering uit het gemeente fonds, verre van ongebruikelijk is. De nieuwe gemeente heeft immers minder kosten te maken omdat zij bijvoorbeeld maar één burgemeester en één gemeente secretaris nodig heeft. „Dit is niet iets waar we geen rekening mee hebben gehouden. Dat neemt niet weg dat het wrang is, als de ene hand een eenmalige vergoeding geeft en de andere hand tegelijkertijd aan de broekzak begint te frummelen om weer wat weg te nemen." De opmerkingen over de hoge selectiekosten vond hij niet he lemaal terecht, omdat de raad zelf heeft ingestemd een selec tiebureau voor de werving van een gemeentesecretaris in te schakelen. „Daar zijn we met z'n allen bij geweest. En het is nu eenmaal zo dat een selectie bureau ongeveer eenderde van het jaarsalaris van de te benoe men secretaris aan honorarium vraagt. Die consequentie moe ten we aanvaarden." OOSTBURG - Terneuzenaar T. Reijns is de nieuwe beoogd gemeentesecretaris van de fu siegemeente Sluis. Dat werd gisteren besloten in een extra raadsvergadering van de ge meente Oostburg. Hetzelfde be sluit werd gelijktijdig in de raad van Sluis-Aardenburg be krachtigd. Reijns zal zich in zijn nieuwe functie vanaf 1 mei hoofdzake lijk bezighouden met cle voorbe reiding van de gemeentelijke .herindeling in West-Zeeuws- Vlaanderen. Hij is nu nog ge meentesecretaris van Terneu zen, waar hij onder meer ook hoofd van de sectoren Maat schappelijke Zaken en Stads ontwikkeling en Beheer was. Reijns treedt aan op 1 mei. Hij vervangt de zittende secretaris sen C. Geerse en J. Janssen die met de VUT gaan. Reijns wordt in Terneuzen opgevolgd door F. Lauret uit Philippine. In dezelfde raadsvergadering werd L. Verpaalen benoemd tot nieuw CDA-raadslid. De 44-ja- rige natuurkundedocent op het Zwin College in Oostburg komt in de plaats van CDA-fractielei- der R. Jacobs, die onlangs we gens persoonlijke omstandighe den terugtrad. Zijn positie als fractieleider is ingenomen door mevrouw L. Flikweert. SLUIS - Het college van Sluis- Aardenburg gaat intern bekij ken hoe zij de correspondentie met briefschrijvers beter kan la ten verlopen. Nog te vaak komt het voor dat burgers die schrif telijk vragen stellen aan de ge meente, te laat antwoord krij gen. Burgemeester B. Straatsma rea geerde gisteren in de raadsver gadering met deze toezegging op opmerkingen van F. Maen- hout van WD/Gemeentebelan gen. De liberaal vond het onaanvaardbaar dat Sluis-Aar denburg procedures en termij nen niet naleeft. Straatsma moest hem gelijk ge ven, maar zei er wel bij dat de gemeente hierin niet alleen staat. De verklaring ligt volgens hem in de enorme werkdruk. Daarmee wilde hij de gang van zaken niet goedpraten. De pro blematiek is al herhaaldelijk aangekaart. Maar ondanks de belofte van beterschap, slaagt de gemeente er niet in haar doe len te bereiken, constateert hij. Straatsma beloofde eventuele laksheid bij de afhandeling van brieven nogmaals aan de kaak te stellen. redactie zeeuws-vlaanderen Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC terneuzen Tel: (0115) 645769 Fax: (0115) 645742 E-mail: redtern@pzc.nl Conny van Gremberghe (chef) Wout Bareman Pascalle Cappetti René van Stee René Hoonhorst Frits Bakker (sport) Baudeloo 16 Postbus 62 4560 AB hulst Tel: (0114) 372776 Fax: (0114) 372771 E-mail: redhulst@pzc.nl Sheila van Doorsselaer centrale redactie Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 aa vlissingen Tel: (0118) 484000 Fax: (0118)470102 E-mail: redactie@pzc.nl internet www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl De 24-uurs hongerkuur werd afgesloten met soep. Daarna konden de 180 leerlingen van het Zeldenrust-Sleelantcollege zich bemoeien met de opbrengst, foto Charles Strijd door René van Stee OOSTBURG - De actie Zip your Lip heeft ruim 4200 euro opgebracht voor projecten in Cambodja, Oeganda, Tan zania en Congo. Bijna 250 leerlingen van het Zwin College in Oostburg, De Rede en het Zeldenrust-Steelantcollege in Terneuzen stopten vrijwillig, maar ge sponsord, een etmaal met eten. De actie werd in Oostburg gistermorgen om half acht afgesloten. De elf deel neemsters, er deden hier geen jongens mee, hadden er toen een periode van 24 uur opzitten. Drinken was overigens wel toegestaan. In totaal haalden ze 258,25 euro op voor het goede doel. Gisternacht sliepen de elf leerlingen onder begelei ding van docent Ben Huisman in de gym zaal van de school, 's Nachts stond een wandeling in de polders rond Oostburg op het programma. Fabiënne Trihou, een van de j ongste leer lingen van de groep, stopte gisteravond haar actie, omdat ze een bloedneus kreeg. „Voor de rest is alles prima verlo pen. Het was heel gezellig en een groot succes", aldus Petra van 't Westeinde, een andere West-Zeeuws-Vlaamse deel neemster aan Zip your Lip. Op het Zeldenrust-Steelantcollege was de groep deelnemers met 180 kinderen veel groter dan in Oostburg. De Terneu- zense scholieren waren om twaalf uur in de middagklaar met hun actie. Na afloop nuttigden ze gezamenlijk een maaltijd met brood en soep in de aula van de school. Djembé-lessen De feestelijke omlijsting bestond uit les sen in Afrikaanse dansen en djembé-les sen. Een dag eerder stond het beschilde ren van t-shirts op het programma. Organisatielid en leerlinge Wendy Doc- ters verwacht dat de opbrengst op haar school nog aanzienlijk zal stijgen, omdat veertig leerlingen hun sponsorbijdrage nog niet hadden ingeleverd. „Uiteinde lijk denken we ruim vierduizend euro binnen te halen", maakt Docters een ru we schatting. Op De Rede in Terneuzen deden bijna vijftig leerlingen mee. Ze vastten ruim 650 euro bijeen. Motor achter het project was 4 vwo-leerlinge Elise Beket. Ze werd naafloop door conrector Jac Begijn in de bloemetjes gezet. Ook op De Rede waren de deelnemers voornamelijk meisjes. Be gijn roemde hun inzet: „Deelname aan zo'n actie getuigt van betrokkenheid, medeleven en saamhorigheid met kinde ren uit landen die het minder goed heb ben dan jullie. Opnieuw blijkt dat de jeugd niet alleen om het materiële geeft, maar ook oog heeft voor de ellende van andere mensen in de wereld." door Wilma Valk ZUIDZANDE - Geen ragebol, maar een hoogwerker werd gisteren bij de familie De Hulle in Zuidzande gebruikt voor de grote schoonmaak. Een bijna honderd jaar oude schuur van 42 meter lang, 14 meter breed en 13 meter hoog werd onder handen genomen. Voor deze speciale schoon maak was een hoogwerker aangerukt die voor het snoeien van bomen gebruikt wordt. De bestuurder, Willy Dhoore uit Maldegem, moest flink ma noeuvreren. Hij is gewend tus sen boomtakken te werken en moest nu zijn arbeid verrich ten tussen oude verweerde bal ken. Voor het schoonmaken van het rieten dak had hij een speciale blazer die normaal ge sproken gebruikt wordt voor het schoonblazen van de weg na het snoeien. Het regende Gistermmiddag stof en spinnenwebben in de schuur van de De Hullu's. De laatste grote schoonmaak beurt dateert van zes jaar gele den, „De vorige keer hebben we het dak zelf schoonge maakt," vertelde Betsie de Hullu. „Toen stonden we zelf in het bakje van de hoogwerker, met een ragebol, en probeerde zo heel voorzichtig het riet schoon te vegen. Het moet alle maal behoedzaam gebeuren, want het dak mag niet bescha digen." Het gebouw is weer schoon voor het zomerseizoen, als de rondleidingen over de oude boerderij en in de bijzondere oude schuur van start gaan. Aan de schoonmaak van de schuur van de familie De Hullu in Zuidzande moest een hoog werker te pas komen. foto Charles Strijd door René van Stee AXEL - De Oost-Zeeuws- Vlaamse oudheidkundige kring De Vier Ambachten pleit bij het ingaan van de gemeentelijke herindeling voor meer subsidie. Verder wil de kring op het ter rein van cultuur, monumenten en archeologie als serieuze ge sprekspartner worden inge schakeld in gemeentelijke com missies. „We zijn geen clubje dat vrijblij vend over vroeger praat en daar af en toe over schrijft. De ver eniging is een maatschappelijk gegeven dat een belangrijke rol kan spelen op verschillende ter reinen. Lokale overheden wil len graag draagvlak creëren. Wij bieden dit bij deze aan", meldt de kring in zijn halfjaar lijkse bulletin. De Vier Ambachten staat sudsi- diair op de zogenaamde nullijn. De ondersteuning vanuit de ge meente Axel is bijvoorbeeld be gin jaren tachtig vastgesteld op honderd euro en sindsdien niet meer bijgesteld. De heemkundigen vinden dat deze situatie in de nieuwe ge meenten Hulst en Terneuzen niet langer mag voortduren. Drie overwegingen noemen zij hierbij van belang. „Allereerst de sterk toegenomen activitei ten van onze vereniging. In de tweede plaats het sterk gegroei de aantal leden en in de derde plaats de veel grotere en bredere deskundigheid die momenteel bij ons aanwezig is." De subsi diewens wordt nog gevoed door het feit dat de kring in 2003 75 jaar actief is in Oost Zeeuws- Vlaanderen. Kans De Vier Ambachten ziet verder bij de vorming van een beter ge outilleerde archiefdienst in Hulst en Terneuzen een kans om deze verder uit te bouwen. Gelet op de tendensen in het huidige onderwijs, die gaan in de rich ting van eigen onderzoeken en meer aandacht voor de lokale historie en omgeving en ook ge let op de verdere uitbouw van het ROC in Terneuzen, zou een streekarchivariaat volgens de heemkundigen een brede maat schappelijke functie kunnen vervullen. Openstelling gedurende de hele week zou eveneens een grote stap in de goede richting zijn. MIDDELBURG - Tegen een 35-jarige inwoner van Hulst is gisteren bij de rechtbank in Middelburg twee jaar gevange nisstraf plus zes maanden voorwaardelijk geëist. Daarnaast wil officier van j ustitie R. Jeuken dat er 2 25 00 euro aandrugs- winst wordt betaald aan de Staat. Behalve voor het dealen in heroïne en cocaïne moest hij zich verantwoorden voor wapen bezit, heling van goederen en het bezit van wiet.Klanten wis ten met grote regelmaat de woning aan de Basiliekstraat in het centrum van Hulst te vinden. De officier noemde nog een diefstal van sieraden bij de buren, die vanuit verdachtes wo ning via de dakgoot werd gepleegd. Raadsman R. van Voorst Vader verzekerde de rechter dat zijn cliënt niet het prototype was van een dealer. Wel vond hij dat het dealen voor een groot deel bewezen kon worden. Hij vroeg om een lagere straf. Uit spraak 27 maart. SLUIS - Wat is waar van de beweringen van natuurbescher mingsvereniging 't Duumpje dat Sluis-Aardenburg het niet zo nauw neemt met de naleving van haar eigen voorschriften? Die vraag stelde de gemeenteraad van Sluis-Aardenburg gis teren naar aanleiding van een boze brief van de organisatie. De raadsleden wilden van de wethouder opheldering over een groot aantal incidenten in het groenbeheer dat 't Duumpje opvoert, waarbij een kapvergunning ontbrak of geen advies is gevraagd aan de natuurbeschermingsvereniging. Een aantal politici vond de aankondiging van 't Duumpje om aangifte te doen bij de politie erg overdreven, omdat de gemeente nu een maal meer belangen te dienen heeft dan die van de natuur. Volgens wethouder G. van Daele doet de brief absoluut geen recht aan het traject dat vorig jaar is afgesproken en waaraan Sluis-Aardenburg zich sindsdien trouw houdt. Volgens hem berusten de beschuldigingen op een verschil van mening. TERNEUZEN - De Terneuzense Markt is volgende week in één klap een stuk groener als er drie tientallen j aren oude pla tanen worden geplant. Op het centrale plein van de stad wor den donderdag 21 maart twee bomen van een halve eeuw oud en één van een kwart eeuw oud geplaatst. De gaten voor de bo men, die een kluitdiameter van bijna 2,5 0 meter hebben, wor den begin volgende week al gegraven. Tijdens de wekelijkse marktdag op woensdag plaatst de gemeente hekken rondom de kuilen. De twee oudste bomen zijn veertien meter hoog (ter vergelijking: de aanwezige lichtmasten steken tien meter de lucht in) en hebben een kruindoorsnede van zes meter. In de zomer fleurt de gemeente de Markt verder op met bloembak ken met rode geraniums, omdat dat vorig jaar goed is beval len. TERNEUZEN - GroenLinks hoopt dit najaar in alle drie de nieuwe Zeeuws-Vlaamse gemeenten in mee te doen aan de raadsverkiezingen. Wie in Hulst, Terneuzen en Sluis de kar gaan trekken staat nog niet vast, hoewel oud-PvdA-raadslid B. Martens in Hulst een goede kans lijkt te maken. „Eerst wachten we de Kamerverkiezingen van mei af, daarna gaan we echt aan de slag", aldus Statenlid F. van Kollum uit Zuiddorpe. Hij zegt kandidaat-raadsleden te kunnen putten uit zo'n vijftig tot zestig leden in heel Zeeuws-Vlaanderen. „Daarnaast hebben we nog de nodige sympathisanten op wie tegen die tijd wellicht een beroep kunnen doen." Vast staat al wel dat het enige GroenLinks-raadslid dat nu in Zeeuws-Vlaanderen rondloopt, L. Willemsen uit Terneuzen, het voor gezien houdt. Hij heeft het te druk met zijn werk en de verzorging van zijn kind om nog langer in zijn uppie actief te zijn in de lokale politiek. door Pascalle Cappetti OOSTBURG - Kinderen moeten een adviserende rol krijgen in het beleid van de gemeente Oostburg en Sluis-Aardenburg. Wanneer de gemeente in de toe komst van plan is om straten, pleinen of strandovergangen opnieuw in te richten, moet een Kinder Advies Commissie - ver gelijkbaar met de Vrouwen Ad vies Commissie - een stem krij gen in de aanpak van het project. Wil West-Zeeuws-Vlaanderen landelijk en internationaal op de kaart komen als kind- en ge zinsvriendelijk vakantieland, dan moet bij de inrichting van de openbare en private omge ving consequent rekening wor den gehouden met wensen en suggesties van kinderen. Dit stelt manager toerisme en reci'e- atie, T. Maenhout. En dan gaat het er echt niet om dat op elke hoek van de straat een speel- tuintje komt, of in elk restau rant, camping of hotel speciale voorzieningen voor kinderen aanwezig zijn, relativeert zij. Presentatie De gemeenten Oostburg en Sluis-Aardenburg, de openbare basisschool Cadzand, de ANWB, projectmanager E. Roe- lofsen en industrieel ontwerper M. de Jonge sluiten donderdag 28 maart het eerste deel van hun project af met de presentatie van het concept-rapport Kind en Gezinsvriendelijk West- Zeeuws-Vlaanderen. In dit rap port is onder meer het werk ver werkt dat kinderen van de Cad- zandse basisschool vorig jaar in de vorm van veldwerk, school discussies, droomtekeningen, beeldverhalen en maquêttes, hebben verzet. Uit de resultaten van een enquê te onder de leerlingen en jonge bezoekers van enkele recreatie- bedrijven in de streek werd een aantal basisprincipes geformu leerd dat voortaan van toepas sing wordt voor openbare gebie den. Zo noemt het rapport herkenning, samenhang en ruimte voor verrassingen als uitgangspunten voor een kind vriendelijke omgeving. Aan het verslag wordt een uitvoerings programma toegevoegd, waarin concrete ideeën van de kinderen zijn uitgewerkt en doorbere kend, Maenhout zou graag zien dat de kinderparticipatie die zich toe spitste op Cadzand, verder wordt uitgebouwd voor de hele regio en een structureel karak ter krijgt in de vorm van een kinderadviescommissie. Zij stelt zich voor dat deze commis sie projecten rondom de inrich ting van de geplande 'onthaal- kamers', strandovergangen en stranden beoordeelt, toetst en van suggesties voorziet. „Het is goed om door de ogen van kin deren naar een situatie te kij ken. Wij kunnen iets zo gewoon zijn dat we er niet bij stil staan dat iets gevaarlijk of onlogisch is. Kinderen dragen vaak ver rassende oplossingen aan." Recreatie In een later stadium komen de hotels, recreatiebedrijven en restaurants aan de beurt. In overleg met de ANWB en onder nemers in West-Zeeuws-Vlaan deren wil de gemeente Oostburg ook voor hen criteria opstellen, die bepalen of een bedrijf het predikaat kind- en gezinsvrien delijk mag voeren. Enkele bad gast j es constateerden vorige zo mer tijdens een inspectieronde dat in hotels de hallen vaak erg donker zijn, de bewegwijzering en woordgebruik dikwijls onbe grijpelijk zijn en dat de veilig heid van trappen en liften soms te wensen overlaat. Ook toon den de kinderen een sterk gevoel voor properheid. Zwerfvuil was het eerste wat hen opviel. Het rapport Kind- en Gezins vriendelijk West-Zeeuws- Vlaanderen, het werk van de schoolkinderen en een website worden 28 maart, vanaf 15.00 uur gepresenteerd in het Oost burgse gemeentehuis. Daar is G. van Woerkom, hoofddirecteur van de ANWB, bij aanwezig. TERNEUZEN - Een verkeers remmer en een oversteekplaats bij buurthuis 't Schelpenhoekje moeten de Dokweg in Terneu zen nog voor de zomer verkeers veiliger maken. Op de drukke verbindingsweg tussen de Axel- sestraat en de mr F.J. Haarman- weg wordt door veel weggebrui kers te hard gereden. Bewoners van de Triniteit en Lievenspol- der klagen daar al jaren over. Wethouder Kvan der Hoofd be loofde gisteren tijdens een com missievergadering dat 't groot ste leed na de zomer voorbij is.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 55