Kessen dreigt subsidie wijkraad te verlagen TOP vindt spoor oostzijde kanaal van levensbelang Politiek moet zich niet bemoeien met werk van rechters EHBO Koewacht koopt defibrillators ALTENA Gerechtshof staat innen dwangsommen varkenshouders toe ERVAAR HET RIJKE KEUKEN- GEVOEL Keukenmaxx LENTE 2002 zeeuwse almanak Columbus 3VO raadt Sas aan files bij brug te analyseren Ouderen op de bres voor kinderafdeling Vlissingen Burgemeester Hulst valt over spotprenten op website OEflIEU WEEN MOOI GEUIT MET m\ yor f l'OIGE EilOTfhGE door René Hoonhorst TERNEUZEN - Het spoorweg emplacement moet weg uit het centrum van Sas van Gent, maar hoeft niet te worden ver plaatst naar de polder. Het geld dat daarmee wordt uitgespaard, moet worden gebruikt voor het doortrekken van de spoorlijn van Zelzate naar de Axelse Sas sing. Daarnaast moeten het Ter- neuzense station en bijbehoren de onderhoudsloodsen plaats maken voor woningen en win kels. Die ideeën lanceert de Terneu- zense Onafhankelijke Partij (TOP) bij de gemeentebesturen van de drie Kanaalzonege meenten, NS Railinfrabeheer en Zeeland Seaports. De lokale Terneuzense partij vindt het niet acceptabel dat het door trekken van de spoorlijn van de Gentse Kanaalzone (Sidmar) naar de Axelse Vlakte op de lan ge baan is geschoven. Om nieu we bedrijven (industrie) aan te trekken, is een spoorlijn aan de oostkant van het Kanaal van Gent naar Terneuzen van le vensbelang. De spoorwegonderneming NMBS en de Belgische overhe den, die niet staan te trappelen om medewerking te verlenen aan uitbreiding van het spoor wegennet, worden enthousias ter als ze vernemen dat er veel extra tonnen goederen per spoor worden vervoerd. Daar naast kunnen de Belgen lekker worden gemaakt met de belofte dat de brug bij Sluiskil, een ob stakel voor de scheepvaart naar Gent, gesloopt kan worden. De brug heeft in TOP's ogen geen functie omdat de trein er vol gens de lokale partij niet meer overheen hoeft. Beide kanten De treinen hoeven niet van de ene naar de andere kant van het kanaal, omdat ze aan beide kan ten gewoon naar rangeerterrei nen bij Gent kunnen rijden. Rangeren en stilstaan in Sas van Gent is volgens TOP-voorzitter G. van Boom nergens voor nodig als de treinen al bij Dow Bene lux of andere bedrijven in de juiste formatie worden gezet. „Door de voertuigen vervolgens in één keer naar Gent te laten rijden, kan het emplacement bij Sas worden opgeheven." Minis ter Pronk heeft al vijf miljoen euro voor verplaatsing van het emplacement toegezegd, terwijl er 13,5 miljoen euro nodig zou zijn. Van Boom: „Het resterende be drag zou toch ook door verschil lende overheden en de NS moe ten worden opgebracht. Als al die subsidiegevers hun geld in de spoorweg over de Axelse Vlakte steken, hebben we al een leuke aanbetaling voor die ver binding." Klap geld De Nederlandse Spoorwegen kunnen op eenvoudige wijze nog een klap geld vrijmaken door het voormalige station en toebehoren in Terneuzen aan de gemeente te verkopen. Een on- derhoudsloods en eventueel een rangeerterreintje kunnen mak kelijk bij de opstelsporen van Hydro Agri worden opgezet, ook makkelijk voor de ontwik kelingen in de Koegorspolder. Woningen en winkels op het huidige spoorterrein geven Ter neuzen meer stedelijke uitstra ling, verwacht TOP. TOP houdt met haar hemelbe stormende ideeën geen rekening met de korte termijn. Dat de brug bij Sluiskil na aanleg van een tunnel onder het kanaal nog een tijdje als noodverbinding - onder meer voor politie en am bulance - dienst moet kunnen doen en dat Terneuzen eerst het voormalige Hoopterrein en het Schuttershofgebied wil invul len, mag uitvoering van toe komstgerichte plannen niet in de weg zitten, vinden de TOP- leden. „Het gaat erom dat we wat ver der vooruitkijken en geen ont wikkelingen in gang zetten die over een paar jaar weer achter haald zijn", stelt Van Boom. door Jacques Cats MIDDELBURG - President M. Steenbeek van de rechtbank in Middelburg vindt dat de lande lijke politiek zich verre moet houden van het werk van de rechters. De Tweede Kamer mag wel vin den dat bepaalde strafzaken binnen twee maanden berecht moeten worden, maar daarvoor ontbreekt de capaciteit. En rechtbanken zijn niet van plan om zaken die nu door meervou dige kamers worden behande len dan maar enkelvoudig te gaan doen. Steenbeek: „Ik vind dat een afweging waar de Twee de Kamer zich niet mee moet be moeien." De president van de rechtbank komt met zijn kritiek aan de vooravond van zijn ver trek naar Breda waar hij in de zelfde functie zal aantreden. Bij zijn benoeming in Middelburg in 1997 signaleerde Steenbeek al een toenemende druk op rechters, wier gezag steeds meer lijkt te worden aangetast. Wel heeft volgens de magistraat de instelling van een Raad voor de rechtspraak de dreiging ver minderd dat de onafhankelijk heid van de rechters in het ge ding komt. Deze raad werkt als een soort buffer tegen politiek gerichte besluitvorming. Steenbeek heeft er geen proble men mee als er vanuit de poli tiek op wordt aangedrongen om de rechterlijke organisatie zo danig efficiënt in te richten dat er zo goed mogelijke vonnissen uit de bus komen. Hij vindt het onzin om dan te roepen dat men zich daarmee met het werk van de rechters bemoeit. „Het is heel begrijpelijk dat gevraagd wordt die honderden miljoenen zo goed mogelijk te besteden. Maar de politiek moet afblijven van de manier waarop wij onze za ken doen." De laatste tijd wordt de minister van Justitie voor al lerlei individuele zaken naar de Kamer geroepen. Steenbeek vindt dat het parlement daar niet voor is. „De Kamer als wet gever vind ik prima. Maar in in dividuele zaken moet de Kamer terughoudend zijn. Als je kri tiek gaat leveren op rechterlijke uitspraken omdat die politiek gezien niet goed worden gevon den begeef je je op een hellend vlak." pagina 17: kritische aandacht is goed (Advertentie) bandolera monari moment by moment sao paulo johnny Q angels mac monari dames- en herenmode Langstraat 7 - Amemuiden - tel. 0118-606200 De burgemeester van de grootste Zeeuws-Vlaamse gemeente mocht enkele we ken geleden als eerste 'gewo ne' mens helemaal door de Westerschelde tunnel. Toen hij de tunneluitgang bij Elle- woutsdijk uitkwam zei hij dat hij zich voelde 'als Co lumbus', de Genuaanse ont dekkingsreiziger in Spaanse dienst die op zoek naar het rijke India per toeval Ameri ka ontdekte. Uit de burgervaders laatste column in het gemeentelijke blad Terneuzen Informatie blijkt dat hij wel meer met Christofus Colon Columbus dus) gemeen had. Een ge brekkig oriëntatievermogen, bijvoorbeeld. In zijn vaste hoekje in het blad schrijft hij dat 'boormachine Neeltje Suzanna als eerste het eind station bereikte bij Hoede- kenskerke'. Da's toch een behoorlijk stukje -een kilo meter of vijf- oostelijker dan Ellewoutsdijk. Geen wonder dat de Terneu zense burgemeester in het ar tikeltje zijn waardering uitspreekt voor de tunnel bouwers die die enorme klus geklaard hebben. (Advertentie) INTERIEURS DESIGN Scheldestraat 25 - 29, Vlissingen, 0118-413476 (Advertentie) Fre Bakker (links) en Miriam Hamelink demonstreren een defibrillator. In het midden staat Rabo-directeur George Lernhout. foto Camile Schelstraete door Sheila van Doorsselaer SINT JANSTEEN - De Koewachtse EHBO-vereniging Sint Ludwina heeft twee defibrillators kunnen aanschaffen door een gift uit het Stimuleringsfonds van Rabobank Sint Jansteen. De appara ten zijn een levensreddend stukje medisch vernuft voor mensen met een hartstil stand. Sint Ludwina is de eerste EHBO- vereniging in Zeeuws-Vlaanderen die met het apparaat gaat werken. Een defibrillator kennen de meeste men sen nog het meest van de ziekenhuisseries op tv. Het zijn de 'strijkijzers' die, nadat ze tegen elkaar worden gewreven, op het li chaam van een patiënt met een hartstil stand worden gezet. De acteur roept dan 'clear!', drukken op een knop en het li chaam van de patiënt veert een stukje om hoog door de electriche lading. De AED (automatische externe defibrillator) die door Sint Ludwina in gebruik is genomen, is echter veel handzamer. Het apparaat is zo groot als een handtas en in plaats van de strijkijzers worden plakkers op strate gische plaatsen van het lichaam beves tigd. Een AED wordt ingezet als een hart ten gevolge van een hartstilstand gaat fi- brilleren. Het hart trilt dan heel snel en dit kan door het toedienen van een elektri sche lading weer worden opgeheven; defi- brilleren. Ambulance Sint Ludwina had haar zinnen gezet op een AED omdat het in Koewacht vaak lang wachten is op een ambulance. Omdat elke seconde telt, kan met de AED goede eerste hulp worden verleend. Wanneer binnen vijf minuten wordt gedefibril- leerd, zijn de overlevingskansen van een patiënt meer dan zeventig procent. Elke minuut uitstel veroorzaakt tien procent minder overlevingskans bij een hartstil stand. Onder het toeziend oog van Rabo- bankdirecteur G. Lernhout werd gisteren de AED gedemonstreerd op pop Anne. De plakkers werden bevestigd, een knop werd bediend en na een hoge fluittoon werd de schok toegediend. Dit herhaalt zich drie maal en daarna moet handmatig worden gereanimeerd. De leden van Sint Ludwina krijgen binnenkort in groepjes van zes les in het gebruik van de AEDMa rian Hamelink van Sint Ludwina zal de lessen verzorgen met een les-AEDDit ap paraat kan worden geprogrammeerd, zo dat alle situaties in de praktijk kunnen worden beoefend. Samen met voorzitter F. Bakker wordt nu nog bekeken waar de AED in Koewacht geplaatst wordt, zodat iedere EHBO'er het apparaat in geval van nood voor het grijpen heeft. door Pascalle Cappetti OOSTBURG - De gemeente Oostburg heeft van het Ge rechtshof in Den Haag te horen gekregen dat zij mag overgaan tot het innen van een dwangsom tegen de varkenshouders Van Sleuwen en Raaijmakers. De varkenshouders hadden niet op tijd de nodige erfbeplan- ting aangebracht rondom hun stallen aan de Coxydeweg, Sop- hiaweg, Maagdenbergweg in Oostburg en Groeneweg in Schoondijke. Het is de eerste keer dat het hoogste gerechtsor gaan een uitspraak doet over de varkensstallen in de gemeente Oostburg, die hiermee definitief een openstaande rekening kan vereffenen. De gemeente brengt in totaal 25.137 euro in rekening bij de twee varkenshouders. Dit be drag bestaat uit de dwangsom van ruim vierduizend euro per stal, proceskosten en rente. Oostburg legde de dwangsom men eind 1998 op aan een aantal vennootschappen uit het con cern van Van Sleuwen en de vennootschappen van Raaijma kers, omdat er binnen de in de milieuvergunning afgesproken termijn, geen bomen en struiken rondom de stallen waren ge plant. Inmiddels is er wel een re delijke beplanting aange bracht, maar dit was volgens een woordvoerder van de ge meente 'veel te laat'. Ongegrond Van Sleuwen en Raaijmakers legden zich niet neer bij het in vorderen van de dwangsomen en verzetten zich tegen het be sluit bij de rechtbank in Middel burg. Die verklaarde het beroep ongegrond. Ook de afdeling be stuursrechtspraak van de Raad van State was van mening dat de gemeente terecht dwang sommen had opgelegd. De var kenshouders stapten daarop naar het Gerechtshof. Het Hof oordeelt nu dat ook dit beroep in vier zaken ongegrond is. De behandeling van een vijfde zaak, tegen de eigenaar van het varkensbedrijf aan de Groene weg 2 in Schoondijke is uitge steld. Waarom, is de gemeente niet bekend. Wethouder L. Wille is blij dat er na drieënhalf jaar eindelijk dui delijkheid is over de kwestie van de erfbeplanting. Volgens hem ging het de gemeente niet om de centen. Het feit dat de gemeente misschien aan ambtelijke en ju ridische inzet meer kosten heeft moeten maken, dan de strijd uiteindelijk oplevert, doet er volgens hem niet toe. „De lokale overheid heeft de plicht om de wet te handhaven. De afweging wat een actie kan opleveren, maken we niet eens. De winst die wordt behaald, is voor de omgeving, de mensen," Andere zaken De rechtszaak over de erfbe planting staat los van de andere zaken die nog onder de rechter zitten. De dwangsom tegen het inmiddels opgedoekte meng- voederbedrijf in Cadzand ligt bij de Raad van State. Ook de illegale mestzakken en de te groot gebouwde stallen zijn nog altijd inzet van juridi sche strijd. ZEEUWS-VLAAIMDEREN door Harold de Puysseleijr SAS VAN GENT - De gemeente Sas van Gent moet een pro bleemanalyse uitvoeren om uit te vinden of wachtende auto's voorde brug over het kanaal bij Sas geen hinder veroorzaken voor het verkeer dat via de Westkade door Sas rijdt. Verkeerskundig consulent inge nieur J. Sanderse van het lande lijk bureau van 3VO schrijft dat aan M. Hemelsoet van de 3VO- afdeling Axel/Sas van Gent. Hemelsoet, tevens raadslid in Sas, vroeg de organisatie zich eens te buigen over de effecten van de vorig jaar uitgevoerde reconstructie van de Westkade. Een van de bevindingen van verkeersdeskundige Sanderse is, dat de nieuwe rotonde aan de Westkade bij enige drukte vol staat met auto's als de brug over het kanaal gestremd is. Dat geeft voor het verkeer dat door Sas rijdt 'behoorlijke irritatie'. „Zij hebben immers geen be lang bij de geopende brug"stelt hij vast. Dat verdient de aan dacht van de gemeente. Sanderse beveelt Sas tevens aan zo snel mogelijk een besluit te nemen over de route voor het vervoer van gevaarlijke stoffen. Gevaarlijke transporten mogen niet langer plaatsvinden over de Westkade, maar moeten via de Tractaatweg lopen.De gemeen te werkt aan een oplossing voor het vervoer van gevaarlijke stoffen door de kern. door Gerrit van Loon VLISSINGEN - „De opname van jonge kinderen mag niet in Goes. En moeders moeten ge woon in het Ziekenhuis Walche ren kunnen bevallen." De Vlissingse wethouder L. C Poppe-de Looffs was het eens met de ouderenbonden die gis teren 600 handtekeningen over handigden aan de directie van Ziekenhuis Walcheren. De afde lingen Vlissingen en Souburg/ Ritthem van de Protestantse Christelijke Ouderenbond (PCOB) en de Algemene Neder landse Bond van Ouderen (AN- BO) hebben bezwaren tegen de sluiting van de afdelingen Kin dergeneeskunde en Verloskun de in het Ziekenhuis Walcheren in Vlissingen. Er bestaan plannen om de afde lingen te verhuizen naar het Oosterscheldeziekenhuis in Goes. vrijdag 15 maart 2002 door Jean-Lou dë Gucht HULST - De wijkraad Langs de Linie in Hulst kan een korting van de subsidie tegemoet zien als ze halsstarrig vasthoudt aan het plaatsen van spotprenten van burgemeester A. Kessen en wethouder P. Weemaes op hun website. „De wijkraad krijgt immers subsidie voor het wel en wee in de wijk en niet om mensen bela chelijk te maken", zegt Kessen. „Deze keer zijn wethouder Wee maes en ik het. Volgende keer is misschien een andere wethou der aan de beurt." Het gemeen tebestuur is van plan de wijk raad op het matje te roepen om tekst en uitleg te geven over de spotprent van Kessen en wet houder P. Weemaes. De wijk raad Langs de Linie haalde zich de woede van de gemeente op de hals door in een spotprent op de website de brillenglazen van Kessen te laten beslaan bij de gedachte aan Weemaes in biki ni. Voorzitter B. Musters van de wijkraad zei niets van de op winding te begrijpen en noemde het een carnavaleske benade ring van politieke figuren in Hulst. Met deze spotprenten zet de wijkraad volgens Kessen de goede relatie met de gemeente Hulst op het spel. „We hebben onze uiterste best gedaan om de wijk uit de problemen te halen. Dat heeft ons veel geld gekost, maar het heeft wel resultaat ge had. En dan krijg je als een soort dank zo'n spotprent over je Laat de burgermeester eens van een andere kant zien! Burgemeester Kessen zoals afgebeeld op de gewraakte website. heen." De Hulster burgemeester vraagt zich af of het geheel niet een juridisch staartje zal ij- gen. „De foto die van mij de website staat, is afkoms üt de gemeentegids van Hulst 'ie mag je echter zonder vooraf gaande toestemming niet ge bruiken of beter misbruikenWe gaan ons hier echter nog over beraden. Misschien is het beter om er geen juridisch steekspel van te maken, maar het in een gesprek met de wijkraad op te lossen." Kessen zegt niets tegen spot prenten te hebben. „Maar dan moeten ze wel een doel dienen. Voor de tekeningen van Opland heb ik bijvoorbeeld altijd een grote bewondering gehad. De prenten van de wijkraad slaan echt nergens op. Dit is toch geen geintje meer, het is gewoon sma keloos. Het zijn niet bepaald grote geesten geweest die dit ge maakt hebben. Het doel hiervan was alleen maar om mensen be lachelijk te maken." De website van de wijkraad werd gisteren als gevolg van alle publiciteit massaal geraad pleegd. Waar normaal een paar mensen per dag de site bezoe ken, kwam gisteren de teller ruim boven de honderd uit. Natuurlijk bij: DE TANDPROTHETISCHE KLINIEK WESTDORPE voor ziekenfonds en particulierverzekerden Steeland 5 Westdorpe 0115-451280 Kunstgebitten/reparaties klaar terwijl u wacht specialist in prothese technieken (Advertentie) Bij aankoop van uw nieuwe keuken LAATST E kriigt u van ons 660 23"delig I Wedgwood servies Lw.v. 450,00. LJ/\\J t IN J Een cadeau om dubbel te genieten tankoop. ETTEN-LEUR Lokkerdreef 33 kMderd cd Één keukens, duizend en één Ideetn Tel. O76-5OI7151

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 53