Kampeerboer is geen bedreiging Oude en nieuwe gezichten in raad Andere kijk op bekende producten PZC Fietspad Delingsdijk eindelijk akkoord Grevelingen steekt tien mille in veiligere parkeerautomaten Vandalismebus werpt vruchten af Paarden uit brandende stal gered Grabbelen in gemeentemeubilair Politie rolt hennepkwekerijen op Gift van Lions voor Arduin Kessen dreigt subsidie in te trekken Van Zwieten deelt kritiek Recron op plan voor vaste staanplaatsen niet Voorjaarstocht No Frontiers weekend diensten agenda BAARLAND - Bij een felle brand aan de industrieweg in Baarland is een schuur gisterochtend grotendeels in vlammen opgegaan. De vier paarden die zich in het gebouw bevonden, konden door de eigenaresse op tijd worden bevrijd. De be woonster van het pand moest naar het ziekenhuis worden ge bracht, omdat ze rook had ingeademd. De brand is waar schijnlijk veroorzaakt door kortsluiting in een vrieskist. De omvang van de schade is nog niet bekend. ZIERIKZEE - Schouwen-Duivelanders die zitten te springen om een bureau, tafel, stoel of kast kunnen volgende week hun slag slaan. Donderdag 21 maart wordt het restant van het meubilair uit het tijdelijk gemeentehuis in Zierikzee afge voerd. Belangstellenden kunnen tussen 13.00 en 15.00 uur kijken of er nog iets van hun gading bijzit om het vervolgens gratis mee te nemen. Het meubilair - ruim 100 bureaus, bijna 100 tafels, meer dan 150 stoelen en 20 kasten - woi'dt buiten aan de zij- en achterkant van het gebouw opgesteld. MIDDELHARNIS - De politie heeft in Middelharnis en Dirksland twee hennepkwekerijen ontmanteld. Twee man nen van 19 en 36 jaar uit Ouddorp zijn bij de inval in een onbe woond huis aan de Westelijke Achterweg in Middelharnis aangehouden. De verdachten waren bezig met knip- en poot- werkzaamheden. Tijdens hun verhoor verklaarde het tweetal dat ze soortgelijke arbeid verrichtten in een pand aan de Dirkslandse Spuikolk. Op basis van die gegevens besloot de politie ook daar woensdagmiddag een inval te doen. In totaal werden 2426 hennepplanten en de nodige lampen in beslag genomen. De straatwaarde van de teelt was gisteren volgens politiewoordvoerder A. Geelof nog onbekend. Gebruikelijk is dat de geschatte winst die is gemaakt op de drugshandel, door de verdachten moet worden terugbetaald. Ook verwacht Gee lof dat ze nog een rekening zullen krijgen van het energiebe drijf, voor het illegaal aftappen van elektriciteit voor de kwe kerij in Dirksland. MIDDELBURG - Lionsclub Tholen heeft gisteravond het or kest De Zeeuwse Muzikanten van de stichting Arduin mu ziekinstrumenten, met een totale waarde van 1130 euro, ca deau gedaan. Stichting Arduin kreeg bekkens, pauken, xylofoons en castagnetten en ander slagwerk. De Lionsclub Tholen hield op de Open Monumentendag vorig jaar fietsrou tes en een mosselmaaltijd. Deze activiteiten brachten genoeg geld op om de instrumenten aan te bieden. HULST - De wijkraad Langs de Linie in Hulst kan een kor ting van de subsidie tegemoet zien als ze halsstarrig vast houdt aan het plaatsen van spotprenten van burgemeester A. Kessen en wethouder P. Weemaes op hun website. ,,De wijk raad krijgt immers subsidie voor het wel en wee in de wijk en niet om mensen belachelijk te maken", zegt Kessen. „Deze keer zijn wethouder Weemaes en ik het. Volgende keer is mis schien een andere wethouder aan de beurt.Het gemeentebe stuur is van plan de wijkraad op het matje te roepen om tekst en uitleg te geven over de spotprent van Kessen en wethouder P. Weemaes. De wijkraad Langs de Linie haalde zich de woede van de gemeente op de hals door in een spotprent op de websi te de brillenglazen van Kessen te laten beslaan bij de gedachte aan Weemaes in bikini. Voorzitter B. Musters van de wijkraad zei niets van de opwinding te begrijpen. vrijdag 15 maart 2002 door Piet Kleemans SCHARENDIJKE - Gedepu teerde G. van Zwieten vindt dat er geen sprake is van oneerlijke concurrentie als er ook buiten de piekperiode vijftien kam- peereenheden mogen staan op mini-campings. De gedepu teerde van ruimtelijke ordening zei dat gisteravond in Scharen- dijke tijdens de vergadering van de kring Schouwen-Duiveland van de Vekabo. Van Zwieten reageerde daarmee op de kritiek van voorzitter van Recron-Zeeland R. Soer op het voornemen van staatssecretaris G. Faber van Landbouw, Na tuurbeheer en Visserij (LNV) 15 standplaatsen bij kampeerboe- ren toe te staan. Soer vreest on eerlijke concurrentie. Geen sprake van volgens Van Zwie ten: ,,Zorg maar dat je product goed is. Dat is nu eenmaal ook de business." Soer is verder bang dat het niet bij de vijftien eenheden blijft. Van Vekabozijde wordt aange- VLISSINGEN - Wandelsport- vereniging De Vrolijke Tippe laars uit Vlissingen houdt zater dag 23 maart de jaarlijkse voorjaarstocht. Aan deze tocht kunnen mensen individueel of in groepsverband deelnemen. Zij kunnen kiezen voor een afstand van vijf, tien, vijftien, vijfentwintig of veertig kilometer. Voor de langste route geldt een vertrektijd van 9.00 uur vanaf het clubhuis Zeeland Sport aan het Baskensburg- plein in Vlissingen. Deelnemers voor de vijfentwintig kilome terroute beginnen hun route tussen 9.00 en 10.00 uur. Voorde overige afstanden wordt tussen 10.00 en 13.00 uur vertrokken. MIDDELBURG - Café The Du ke in Middelburg viert zondag St. Patricksday met een optre den van de Ierse folkband No Frontiers. Het optreden van dit trio begint om 16.00 uur. drongen op verruiming tot 25 eenheden per minicamping. De Recron-voorman sprak eerder in een reactie op het voornemen van de staatssecretaris van 'een gebed zonder eind'. Van Zwie ten kan zich daar wel iets bij voorstellen. Hij hield de kampeerboeren in Scharendijke voor dat wat hem betreft met vijftien plaatsen ge durende het hele seizoen - dat loopt van 15 maart tot en met 31 oktober - de uiterste grens is be reikt. ,,Ik moet de staatssecreta ris gelijk geven als zij zegt dat uitbreiding naar 25 plaatsenten koste zou gaan van de klein schaligheid die juist zo kenmer kend is voor mini-campings." Voorbarig Van Zwieten waarschuwde de kampeerboeren ook voor voor barig optimisme. Het plan van Faber is, stelde Van Zwieten, nog niet meer dan een voorne men. De kamer moet zich er nog over buigen en het zal in ieder geval dit seizoen nog niet luk ken om de benodigde wetswijzi ging te verwezenlijken. In antwoord op vragen vanuit de zaal omtrent ontheffingen voor het jaarrond laten staan van stacaravans drukte de ge deputeerde de Vekabo-leden op het hart de kat niet op het spek te binden. „Een gemeente mag daar feitelijk geen ontheffing voor verlenen. Die bevoegdheid hebben ze gewoon nietReken er niet al te vast op dat men het wel zal blijven gedogen. De tijd van gedogen raakt voorbij Van Zwieten riep zowel kam peerboeren als reguliere cam pinghouders op te blijven wer ken aan de kwaliteit. Dat is volgens de gedeputeerde hard nodig om het hoofd boven wat te kunnen blijven houden. „Want ik vrees dat de recreatie in Zee land een glijvlucht naar bene den gaat maken." Om het tij te keren dienen recre atieondernemers in de visie van Van Zwieten niet alleen de kwa liteit op een hoog peil te brengen en te houden, maar vooral ook veel beter met elkaar samen te werken. „Koester je eigen doel groep, maar probeer samen dat brede spectrum aan mogelijk heden te blijven bieden aan de recreant. Samen ben je sterker." Kampeerboeren mogen nu alleen in de piekperiode vijftien kampeereenheden plaatsen op hun mini-camping, foto Marijke Folkertsma door Ali Pankow SEROOSKERKE - Na langdu rig overleg komt er nu toch echt een fietspad langs de Delings dijk tussen Serooskerke en de Zwaardweg. De Landinrich tingscommissie (LIC) Schou- wen-Oost ging gisterochtend uiteindelijk akkoord, nadat de provincie nog enkele wijzigin gen op het oorspronkelijke plan had doorgevoerd. Aanvankelijk was er veel kri tiek op de wijze waarop de pro vincie dit fietspad wilde uitvoe ren. De aanleg van deze voorziening biedt tevens de mo gelijkheid parkeerplaatsen te creëren voor de vogelaars, die graag aan de rand van natuur gebied De Prunje de talrijke vo gels daar willen observeren. Sinds de aanleg van dit gebied, ontstaan er gevaarlijke situa ties op de Delingsdijk door au tomobilisten die plotseling stoppen om bijvoorbeeld een rotgans of tureluur te aanschou wen. Het doel van het fietspad in combinatie met dertig par keerplaatsen is dit probleem op telossen. Paaltjes Vooral wethouder C. Veerhoek en P. de Koeijer van Agrarische Schouwen-Duiveland drongen aan op enkele wijzigingen in het oorspronkelijke plan. Uiteinde lijk stemt de provincie er mee in dat er over de gehele lengte van het fietspad een afscheidingmet paaltjes komt en dat de rijrich ting wordt omgedraaid. Dat wil zeggen dat de automo bilisten het fietspad straks van af Serooskerke kunnen insteken om de parkeerplaatsen te berei ken. Echt tevreden zijn Veerhoek en De Koeijer overigens niet. De Koeijer voorziet problemen we gens het ontbreken van een goe de spreiding van de parkeer plaatsen en heeft grote twijfels over het aantal (brom)fietsers dat de provincie hier verwacht. De provincie ging namelijk uit van een meting uit 1990. „Cij fers van ver uit de vorige eeuw", zegt De Koeijer, terwijl volgens hem het Prunjegebied juist een zeer aanzuigende werking op het fietsverkeer heeft. „Laten we nu eerst dat fietspad maar eens aanleggen. Als tij dens een evaluatie na verloop van tijd blijkt dat er zaken moe ten worden aangepast, kan dat altijd nog", luidde daarop de re actie van A. Bij de Vaate van de provincie. Zowel Veerhoek als De Koeijer verbaasden zich over deze op stelling. „Dat zou je van een in stantie die altijd de mond vol heeft over duurzaam veilig ver keer niet verwachten", kaatste wethouder Veerhoek de bal te rug. door Marcel Modde ZIERIKZEE - Schouwen-Dui veland heeft een nieuwe gemeenteraad. Onder het toe ziend oog van een volle publie ke tribune werden de 23 raads leden gisteren in de burgerzaal van het gemeentehuis geïn stalleerd door burgemeester J. Asselbergs. Twaalf van de 23 zetels zijn in genomen door nieuwe leden. 'Een forse injectie aan nieuw bloed', constateerde AsselT bergs met gemengde gevoe lens. „Ik hoop dat de combina tie oude en nieuwe ervaring zal leiden tot een goed functione rende raad in het belang van Schouwen-Duiveland en haar inwoners." Mede met het oog op de politie ke aardverschuiving die Leef baar Schouwen-Duiveland en Alert! hebben veroorzaakt, hamerde Asselbergs op het be lang van samenwerking en 'respect voor eikaars opvattin gen'. „Want dat is toch de basis voor goede verhoudingen bin nen een gemeentebestuur en dus ook voor een constructief politiek debat." De burge meester sprak tevens de hoop uit dat de demissionaire perio de van het vertrekkende colle ge zo kort mogelijk zal zijn, zo dat de nieuwe raad 'snel met een door haarzelf gekozen da gelijks bestuur aan de slag kan, met een duidelijke college programma'. „Dan kan met uw raad nog een duidelijk stempel worden gedrukt op de komen de voorjaarsnota, waarin de hoofdlijnen van de begroting 2003 zullen worden opgeno- Dualisering I )e nieuwe raad kwam gisteravond voor het eerst bijeen. De burgemeester stond tevens stil bij de dualisering van het gemeentebestuur, die gisteren met de installatie van de nieu we lichting in heel Nederland is ingegaan. De gemeentera den zullen door de functionele scheiding tussen raad en colle ge meer 'burgergericht' gaan werken, zo is de bedoeling. Al moet daar nu ook weer niet ge lijk 'een soort revolutie' van worden verwacht, relativeerde Asselbergs de uitwerking van het nieuwe stelsel in de dage lijkse praktijk. Hij waarschuwde de nieuwe raad niet de fout te maken te veel energie te steken in het in bedden van de dualistische structuur in het gemeentebe stuur. „Voor de inwoners is het interessanter om te zien of het ook daadwerkelijk wat ople vert. Wordt er beter geluisterd, wordt met de signalen iets ge daan, pakt de raad burgeriniti atieven op, wordt wat leeft op de politieke agenda gezet of bepalen de politieke partijen zelf wat goed is?" De eerste daad van de raad was het benoemen van een waarne mend voorzitter, die bij afwe zigheid van Asselbergs de be stuurlijke honeurs zal waarnemen. In het oude mo nistische stelsel was automa tisch de eerste wethouder ook loco-burgemeester. In het nieuwe systeem staan de wet houders echter buiten de raad en worden alleen geacht op uitnodiging van de raadsfrac ties hun opwachting te maken om uitleg te geven of verant woording af te leggen over een voorstel. De raad wees una niem SGP-fractievoorzitter G. foto Marijke Folkertsma Houtekamer aan als waarne mend-voorzitter. Houtekamer heeft er als raadslid de meeste dienstjaren opzitten. R. van der Wekken (CDA), W. Renden (PvdA), W. Stouten (Leefbaar Schouwen-Duiveland) en D. Meulblok (WD) werden res pectievelijk benoemd tot voor zittervan de adviescommissies Algemene en Interne Zaken, Maatschappelijke Aangele genheden, Openbare Werken- /Milieu en Ruimtelijke Orde ning/Economische Zaken. zaterdag 16 en zondag 17 maart 2002 CENTRAAL ALARMNUMMER 112 SCHOUWEN-DUIVELAND Huisartsen: Zierikzee, vrij. 18.00-ma. 08.00 uur: A.W. Audier, Noordgouwe, tel. (0111) 401480. Spreekuur van 11.00-11.30 uur. Schouwen-Westhoek en Brouwers haven, vrij. 18.00-ma. 08.00 uur: J. L. Flach en S. W. H. M. Simons, J. van i Renesseweg 6, Renesse, tel. (0111) 461280. Spreekuurvan 11.30-12.00 uuren van 16.30-17.00 uur. Bruinisse, Nieuwerkerk en Oosterland, vrij. 17.00-ma. 08.00 uur: E.C.M. Moons, Weth. van Klinkenstraat 10, Nieuwerkerk, tel. (0111) 641810. Tandartsen: J. J. Bakker, Oude Haven 4, Zierikzee, tel. (0111)413016 Spreekuur 16.30-17.30 uur. Apotheken: I Apotheek"Zierikzee", Dam 18, tel. (0111) I 412906, geopend za. van 09.00-12.30 uur èn van 16.30 -17.30 uur. Zo. van 12.00- 12,30 uur en 18.00-18.30 uur. Oosterschelde Thuiszorg: Schouwen-Duiveland: Tel. (0113) 249111. Dierenartsen: Weekenddienstartsen Schouwen-Dui veland voor spoedgevallen bereikbaar via telefoon 412180. Spoedgevallen spreekuur gezelschapsdieren zaterdag 13.00-13.30 uur, Grevelingenstraat 17 te Zierikzee. REDACTIE NOORD-ZEELAND Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB ZIERIKZEE Tel: (0111) 454647 Fax; (0111)454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Marcel Modde (chef) Piet Kleemans Famke van Loon Ali Pankow Rudy Boogert (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118)470102 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl door Ab van der Sluis MIDDELBURG - „Kinderen le ren zo eens buiten hun eigen deurtje te kijken. Ilun gezichts veld wordt verbreed." Leer kracht A. Kasse van de Petrus Immensschool uit Middelburg legt uit waarom 'zijn' leerlingen van groep acht gisteren deelna men aan de laatste Mondiale Milieuspeurtocht van het Cen trum voor Internationale sa menwerking (COS Zeeland). De scholieren bezochten diverse winkels om te achterhalen wat de herkomst is van producten. Een leerlingenboekje met op drachten voerde de leerlingen langs diverse winkels. Daar on derzochten zij de herkomst van de verschillende producten en grondstoffen en de gevolgen van het Nederlandse consumptie patroon. De kinderen ontdekten zo dat ze in hun eigen omgeving vaak onverwachts veel alle daagse dingen uit zuidelijke landen kunnen vinden. De mi lieuspeurtocht leidde langs voor de hand liggende winkels, zoals de milieu- en de wereldwinkel, maar ook langs een bloemen - zaak en een speelgoedwinkel „We proberen de leerlingen te betrekken bij de dingen die ze tegenkomen in hun eigen we reldje", vertelde Kasse. Hij noemde de milieuspeurtocht 'vakoverstijgend'. „Ze leren iets over natuur, biologie, aard rijkskunde en geschiedenis." Ter voorbereiding of aanvulling op de speurtocht is een leskist beschikbaar van het COS en de milieu-educatiecentra. E. Simonis van het COS toonde zich tevreden over de belang stelling van de basisscholen. „In Middelburg volgden ongeveer driehonderd leerlingen de mi- lieuspeurtocht Zowel de scholen als het COS en de milieu-educatiecentra zijn erg tevreden over de milieu- speurtocht. Simonis: „Iedereen is heel erg enthousiast. We heb ben alleen maar positieve ver halen gehoord." door Piet Kleemans ZONNEMAIRE - Natuur- en Recreatieschap De Grevelingen trekt bijna tienduizend euro uit voor extra beveiliging van de 24 parkeerautomaten in haar ge bied. Voor aanpassing van de automaten in verband met de overschakeling naar de euro, werd eerder al 22.690 euro be schikbaar gesteld. Bij het Grevelingenschap ko men steeds meer signalen bin nen dat het kraken van parkeer automaten zich verplaatst van de grote steden naar de regio's, stelt schapsdirecteur J. Lod ders. Op veel plaatsen in de randstad kan alleen nog elec- tronisch betaald worden voor parkeerplaatsen en dat houdt in dat er geen baar geld meer in de automaten terecht komt. Wat ze onaantrekkelijk voor krakers maakt. Natuur- en Recreatie schap De Grevelingen heeft het overstappen naar 'card-only'- automaten overwogen, maar verworpen. Het probleem hier bij is het creëren van voldoende verkooppunten voor electroni- sche betaalkaarten. Parkeer ders die pas ter plaatse ontdek ken dat ze alleen electronisch kunnen betalen, moeten dan door Ellen De Vriend WESTKAPELLE - De voorlich tingscampagne 'Hou heel die bus' heeft in Zeeland effect. De schade aan de bussen van Con- nexxion is tussen 2000 en 2001 verminderd met 44.000 euro. Leerlingen van groep 7 en 8 ba sisschool De Lichtstraal in Westkapelle namen gisteren een kijkje in de 'vandalismebus' van de vervoersmaatschappij. De voorlichtingscampagne 'Hou heel die bus!' is opgezet door Connexxion en Bureau Halt om het vandalisme aan te pakken. „We proberen de jonge ren bewust te maken van hun gedrag in de bus. Ook laten we wat over de financiële gevolgen zien", zegt coördinator N. van Welsum van het Middelburgse Halt Bureau. Zij sprak met me dewerker A. Petiet van Connex- eerst ergens de chipknip opla den en dat wekt irritatie. Bo vendien, zegt Lodders, vergt omschakeling naar card-only- automaten een zeer forse inves tering. Om te voorkomen dat de op brengsten van het betaald par keren in het Grevelingengebied in verkeerde handen vallen, gaat het Grevelingenschap over tot extra beveiliging. Het is de bedoeling dat alle 24 parkeer automaten bij Kabbelaarsbank en Grevelingendam voor het be gin van het toeristisch seizoen aangepast worden aan de euro en voorzien worden van een ex tra binnenmantel ter beveili ging. Lodders gaat er vanuit dat de beveiliging afdoende is. Investering Voor de beveiliging van de par keerautomaten is een investe ring van 9.675 euro nodig. Het voorstel van de Raad van Be stuur van het Grevelingenschap om dat geld beschikbaar te stel len, staat op de agenda van de vergadering vanmiddag van het algemeen bestuur van het schap. De vergadering wordt gehouden in het kantoor van het schap aan de Haven van Bom- menede bij Zonnemaire. Aan vang 14.45 uur. xion de twintig leerlingen toe. Petiet: „Connexxion moet zelf voor alle vernielingen opdraai en. In 2000 hadden we aan onze honderd bussen 114.000 euro schade door vandalisme. Vorig jaar was dat 70.000 euro." Jongeren tussen twaalf en ze ventien jaar die worden betrapt op vernielingen, worden door gestuurd naar Bureau Halt. Ge schrokken hoorden de kinderen dat zo'n alternatieve straf kan bestaan uit één tot vijf zater dagochtenden de bussen schoonmaken plus de schade en reparatiekosten betalen. STREEKACTIVITEITEN RENESSE - Hervormde kerk, 19,30 uur: opvoering musical 'Ester'.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 49