PZC LSD stapt niet in nieuw co!lege Zeshonderd ouderen tekenen voor behoud kinderafdeling Vlissingen 11 Dwangsom tegen te vroege opbouw paviljoens van tafel Voorlopig geen geld voor sloop Vroon weg ALTENA Snel werkplaats voor Museumhaven JA Politiek moet zich niet bemoeien met werk van rechters X ERVAAR HET RIJKE KEUKEN- GEVOEL Veto tegen lijsttrekker Berrevoets onaanvaarbaar Gewonde bij aanrijding in Colijnsplaat Hennepkwekerij in Poortvliet LENTE 2002 zeeuwse almanak Columbus waarin opgenomen deZierikzeesche Nieuwsbode 1844 - 1998 NOORD vrijdag 15 maart 2002 door Ali Pankow SEROOSKERKE - Er is voor lopig geen geld voor de sloop van de Vroon weg tussen Renes- se en Haamstede. Provinciaal beleidsambtenaar J. Beijers- bergen benadrukte dat gister middag tijdens de vergadering van de Gebiedscommissie Schouwen-West in het dorps huis in Serooskerke. De Vroon weg staat op de nomi natie geamoveerd te worden na de aanleg van de Recreatiever- deel weg (RVW). Doel van die RVW is dat er een efficiëntere verkeersader tussen Haamste de en Renesse wordt aange legd. De provincie houdt vast aan de voorwaarde dat met de komst van die nieuwe verbinding de Vroonweg die het natuurge bied in de Kop van Schouwen doorsnijdt, moet verdwijnen. De Vroonweg dient te worden vervangen door een fietspad dat de provincie echter via een ander tracé wil aanleggen. Beijersbergen plaatste kantte keningen bij het tracé van de in 1938 aangelegde weg door het natuurgebied. Volgens hem is dat in ecolo gisch opzicht nu niet meer denkbaar. Met de kosten voor de sloop van de Vroonweg is voorlopig echter geen rekening gehou den. Er is echter wel budget voor de aanleg van het fietspad door het natuurgebied. Wethouder C. Veerhoek wilde het gistermiddag binnen de ge biedscommissie Schouwen- West duidelijk gesteld zien. Houdt dat in dat het fietspad kan worden aangelegd voordat de Vroonweg daadwerkelijk wordt gesloopt?", drong hij aan. Beijersbergen gaf daar na enige aarzeling een bevesti gend antwoord op. Overigens zal de Vroonweg wel voor alle verkeer worden afge sloten zodra de RVW er een maal ligt. Volgens Beijersber gen gebeurt dat dan met borden of planken. Het tracé van het toekomstige fietspad vormt voor enkele be woners in de directe omgeving overigens nog een heet hang ijzer. De Gebiedscommissie Schouwen-West voert binnen kort persoonlijk overleg met de mensen die bezwaar hebben aangetekend. Daarna zal specifiek voor de direct betrokkenen nog een in loop-informatiemiddag wor den belegd. Vervolgens zal het fietspad nog onderdeel vormen tijdens de inspraakronde over de eerste Uitvoeringsmodule voor de herinrichting van Schouwen- West. door Marcel Modde ZIERIKZEE - Leefbaar Schou- wen-Duiveland doet niet meer mee aan een nieuw college in de eilandelijke gemeente. Lijst trekker P. Berrevoets-Ringel- berg is voor geen van de tradi tionele partijen aanvaardbaar als wethouder. LSD weigert een andere kandidaat naar voren te schuiven ten gunste van het plu che. De partij heeft het initiatief voor verdere onderhandelingen teruggeven aan de VVD. De partij van Berrevoets komt vandaag met een verklaring over het verloop van de coalitie besprekingen. Woordvoerder W. Stouten deed gisteren nog geen mededelingen over de uitkomst van de voor LSD teleurstellende eerste ronde. De fractievoorzit ters van de WD en het CDA be vestigden evenwel dat ook zij formeel te kennen hebben gege ven niet met Berrevoets in zee te willen. Eerder lieten de Chris tenunie, PvdA en GroenLinks zich al in dergelijke bewoordin gen uit. Onbespreekbaar Berrevoets, toen nog lid van het CDA, werd vorig jaar als wet houder ontslagen. Volgens A. Verseput heeft de WD haar tot twee keer toe gevraagd plaats te maken voor een andere LSD- kandidaat. ,,Die optie was ech ter onbespreekbaar. Dan houdt het ook voor ons op." COLIJNSPLAAT - Een 21-jari- ge automobiliste is gistermid dag gewond geraakt bij een aanrijding op het kruispunt met de N256 ter hoogte van Colijns plaat. Een 51-jarige automobilist uit Goes reed over de Noordlange- weg komende uit de richting Kats en verleende op het kruis punt met de N256 geen voor rang aan de automobiliste uit de gemeente Kapelle. Zij werd hierop in de flank aan gereden, ging vervolgens over de kop en kwam in de berm, op de wielen, tot stilstand. De vrouw is naar het ziekenhuis in Goes vervoerd met mogelijk een hersenschudding en kneu zingen-. 1 POORTVLIET-De politie heeft gisteren een hennepkwekerij j ontmanteld in Poortvliet. Er zijn in totaal 271 planten en ook 1 apparatuur in beslag genomen. I De 26-jarige bewoonster van de i woning is aangehouden Ook indien LSD nu, teneinde de college-aspiraties te redden, alsnog Stouten (oud wethouder voor de WD in de voormalige gemeente Duiveland) als alter natief naar voren zou schuiven, verandert het standpunt van de liberalen niet meer, stelt Verse put resoluut. CDA, SGP en Alert! bleven daarmee gisteren als laatste drie partijen over voor een mogelijke coalitie, samen met LSD goed voor 13 van de 23 zetels. De christen-democraten bedank ten later op de dag echter even eens voor de eer, omdat het een college met twee nieuwe partij en 'te riskant vindt', aldus frac tievoorzitter L. Geluk-Poort- vliet. De SGP had 's avonds als laatste in rij overleg met de in- doorGerritvan Loon VLISSINGEN - „Het zijn ba sale zaken. De opname van jon ge kinderen mag niet in Goes. En moeders moeten gewoon in het Ziekenhuis Walcheren kun nen bevallen." De Vlissingse wethouder L. Poppe-de Looff ondersteunde gisterochtend de actie van de ouderenbonden die zeshonderd handtekeningen aan de directie van Ziekenhuis Walcheren overhandigden. De afdelingen Vlissingen en Souburg/ Ritthem van de Pro testantse Christelijke Ouderen bond (PCOB) en de Algemene Nederlandse Bond van Ouderen ANBO) hebben bezwaren tegen de sluiting van de afdelingen Kindergeneeskunde en Verlos kunde in het Ziekenhuis Wal cheren in Vlissingen. Er bestaan plannen om de afdelingen te verhuizen naar het Oosterschei - deziekenhuis in Goes. A. Coone, voorzitter van de AN BO, hoopt dat ouderen in Vlis- formateur. Onderhandelaar G. Houtekamer wilde op voorhand zijn stellingname niet prijsge ven, maar algemeen werd aan genomen dat ook zijn partij in een dergelijk college geen ver trouwen heeft. Verwacht wordt dat LSD van daag officieel naar buiten brengt dat de onderhandelingen zijn mislukt. Volgens afspraak singen hun kleinkinderen ge woon in Ziekenhuis Walcheren kunnen bezoeken. „Want we zien een afbouw van het zieken huis. Een ziekenhuis dat van ons allemaal is. Wij als ouderen zul len strijden voor het ziekenhuis zoals het nu is. Dus met de afde- vloeit het initiatief voor de col legevorming dan weer in han den van de WD. Berrevoets heeft de WD gister avond laat het stokje teruggege ven. De liberalen hadden aan vankelijk de eer aan LSD gelaten, omdat de nieuwkomer met vier zetels als de grote over winnaar van de verkiezingen werd beschouwd. Onduidelijk lingen Kindergeneeskunde en Verloskunde." De ouderenbonden steunen met hun standpunt de gemeente Vlissingen- De gemeente pleit voor behoud van de afdelingen in Vlissingen. Gisteren hield de Tweede Kamer een debat over blijft vooralsnog welke kant de besprekingen nu zullen opgaan. In de wandelgangen wordt een coalitie van VVD, CDA, PvdA en Alert! de meeste kans toege dicht. De vier partijen hebben samen veertien zetels en daarmee een ruime meerderheid in de ge meenteraad. de fusie van ziekenhuizen. „Het kan toch niet zijn dat ouders per openbaar vervoer naar het zie kenhuis in Goes moeten om hun kindertal te zien", zei Poppe -de Looff. Artsen Directeur G. Bogaerts had be grip voor de handtekeningenac tie, „We streven zo veel mogelijk naar een ziekenhuis voor de ge meenschap. Maar het gaat hier om kwaliteit en personele voor ziening. Het is moeilijk om hoogopgeleide artsen naar Zee land te halen. Kinderartsen wil len bijvoorbeeld steeds meer werken op een plek waar genoeg collega's zijn om diensten uit te wisselen We moeten wel con centreren anders valt het echt om." De ouderenbonden PCOB en ANBO werden ontvangen in een vergaderzaal van het zieken huis Walcheren. De zeshonderd handtekeningen zijn vooral verzameld op bijeen komsten van de ouderenbon den. door Marcel Modde RENESSE - De rechtbank in Middelburg heeft de dwangsom geschorst die de gemeente Schouwen-Duiveland had op gelegd aan vijf strandpaviljoen houders. Het vonnis betekent dat de ondernemers voorlopig geen dwangsom hoeven te beta len voor het te vroeg opbouwen van hun paviljoen langs de Schouwse Noordzeekust. De gemeente had de paviljoen houders maandag schriftelijk laten weten dat ze met onmid- delijke ingang de opbouw van hun tenten voor het nieuwe sei zoen moesten staken. De regels schrijven voor dat ze daarmee pas vandaag mogen beginnen. De exploitanten waren echter al aan de slag gegaan, omdat ze anders niet op tijd klaar zouden zijn voor het Paasweekeinde. Dat valt dit jaar extra vroeg en brengt gebruikelijk een drukke aanloop van Duitse toeristen met zich mee. Voor iedere dag die de pavil joenhouders voor 15 maart zou den starten, had de gemeente een dwangsom opgelegd van 2.200 euro. In een kort geding, dat de vijf exploitanten woensdag hadden aangespannen, werd om schor sing van die maatregel ge vraagd. De rechtbank in Mid delburg kende de eis gisteren toe. Volgende week volgt de schriftelijke motivatie van die beslissing. Bodemprocedure De raadsman van de paviljoen houders, mr. A. Cornelissen, gaat er vanuit dat de gemeente de kwestie niet zo hoog wil spe len door er een bodemprocedure van te maken. Dat zou een lang durige zaak worden, aldus de advocaat. „En of die paar dagen al die moeite waard zijn...? In houdelijk gaat dit om niks." Cornelissen erkent dat zijn cli ënten strikt genomen te vroeg zijn begonnen met de opbouw van hun paviljoens. Maar ze hadden dan ook geen andere keus, willen ze het op tijd klaar door Jacques Cats MIDDELBURG - President M. Steenbeek van de rechtbank in Middelburg vindt dat de lande lijke politiek zich verre moet houden van het werk van de rechters. De Tweede Kamer mag wel vin den dat bepaalde strafzaken binnen twee maanden berecht moeten worden, maar daarvoor ontbreekt de capaciteit. En rechtbanken zijn niet van plan om zaken die nu door meervou dige kamers worden behande len dan maar enkelvoudig te gaan doen. Steenbeek: „Ik vind dat een afweging waar de Twee de Kamer zich niet mee moet be moeien." De president van de rechtbank komt met zijn kritiek aan de vooravond van zijn ver trek naar Breda waar hij in de zelfde functie zal aantreden. Bij zijn benoeming in Middelburg in 1997 signaleerde Steenbeek al een toenemende druk op rechters, wier gezag steeds meer lijkt te worden aangetast. Wel heeft volgens de magistraat de instelling van een Raad voor de rechtspraak de dreiging ver minderd dat de onafhankelijk heid van de rechters in het ge ding komt. Deze raad werkt als een soort buffer tegen politiek gerichte besluitvorming. Steenbeek heeft er geen proble men mee als er vanuit de poli tiek op wordt aangedrongen om de rechterlijke organisatie zo danig efficiënt in te richten dat De burgemeester van de grootste Zeeuws-Vlaamse gemeente mocht enkele we ken geleden als eerste 'gewo ne' mens helemaal door de Westers cheldetunnel. Toen hij de tunneluitgang bij Elle- woutsdijk uitkwam zei hij dat hij zich voelde 'als Co lumbus', de Genuaanse ont dekkingsreiziger in Spaanse dienst die op zoek naar het rijke India per toeval Ameri ka ontdekte. Uit de burgervaders laatste column in het gemeentelijke blad Temeuzen Informatie blijkt dat hij wel meer met zijn voor het begin van het nieu we seizoen, voert hij aan. „Het klopt dat de datum in het verleden al naar een vroeger moment is verschoven, maar ook dat was bedoeld om het Paasweekeinde mee te kunnen pakken. Van een paar dagen eerder is nooit een probleem ge maakt. Waarom nu dan plotse ling wel? Ik beschouw dit hoofd zakelijk als een pesterijtje." Cornelissen heeft een vergelijk bare zaak lopen van een Oud- dorpse paviljoenhouder tegen Rijkswaterstaat. Motivatie De gemeente beslist op basis van de schriftelijk motivatie of ze de kwestie wil doorzetten, of afziet van een verdere procedu re, reageert senior-beleidsme dewerker R. Kaat op de uit spraak van de rechtbank. Het vonnis is volgens hem niet van invloed op de afhandeling van de andere dwangsombepaling die de eigenaren van De Schaar en Zomerzon nog boven het hoofd hangt. Hun werd begin deze week te verstaan gegeven dat ze een boete van maximaal 45.378 euro mogen verwachten voor de overtreding van het ver bod om in de winter open te blij ven. Zolang een jaarronde opening niet is geregeld in het bestem mingsplan, wil de gemeente van geen gedoogsituatie weten. De rechtbank schorste november vorig jaar echter ook die opge legde dwangsom. In navolging daarvan ging de gemeente in be roep. De dwangsomaanzegging die de ondernemers deze week ontvin gen, was geen nieuwe, maar slechts een herinnering van de bestaande claim in de beroeps zaak, aldus Kaat. De eerste ter mijn was verstreken en om het recht op de dwangsom niet te verspelen, moest formeel een verlenging van de maatregel worden aangekondigd. Beide exploitanten hebben in middels een tweede brief ont vangen, waarin het misverstand wordt opgehelderd. er zo goed mogelijke vonnissen uit de bus komen. Hij vindt het onzin om dan te roepen dat men zich daarmee met het werk van de rechters bemoeit. „Het is heel begrijpelijk dat gevraagd wordt die honderden miljoenen zo goed mogelijk te besteden. Maar de politiek moet afblijven van de manier waarop wij onze za ken doen." De laatste tijd wordt de minister van Justitie voor al lerlei individuele zaken naar de Kamer geroepen. Steenbeek vindt dat het parlement daar niet voor is. „De Kamer als wet gever vind ik prima. Maar in in dividuele zaken moet de Kamer terughoudend zijn. Als je kri tiek gaat leveren op rechterlijke uitspraken omdat die politiek gezien niet goed worden gevon den begeef je je op een hellend vlak." pagina 17: kritische aandacht is goed (Advertentie) bandolero monari moment by moment sao paulo johnny Q angels mac monari dames- en herenmode Langstraat 7 - Amemuiden - tel. 0118-606200 Christofus Colon (Columbus dus) gemeen had. Een ge- brekkig oriëntatievermogen, bijvoorbeeld. In zijn vaste hoekje in het blad schrijft hij j dat 'boormachine Neeltje Suzanna als eerste het eind- I station bereikte bij Hoede- kenskerke'. Da's toch een behoorlijk stukje -een kilo meter of vijf- oostelijker dan j Ellewoutsdijk. Geen wonder dat de Temeu- zense burgemeester in het ar tikeltje zijn waardering uitspreekt voor de tunnel bouwers die die enorme klus geklaard hebben. (Advertentie) I NTERI EUR SÜSB DESIGN Scheldestraat 25 - 29. Vlissingen, 0118-413476 De Stichting Renesse hoopt binnen een half jaar in de houtloodsen in Zierikzee een timmerwerkplaats te kunnen realiseren. door Piet Kleemans ZIERIKZEE - Een gespecialiseerd res tauratie-architect gaat in opdracht van de Stichting Renesse een plan ontwikke len voor de restauratie van de houtlood sen aan de Vissersdijk in Zierikzee. Het is de bedoeling dat er, vooruitlopend op de volledige restauratie in de tweede helft van het jaar voor de Stichting Museumhaven Zeeland (toekomstig huurder van de houtloodsen) een tim merwerkplaats wordt ingericht. Om on dertussen de Museumhaven draaiende te houden, zoekt de stichting vrijwilligers die de rol van suppoost op zich willen ne men. Uiteindelijk moeten de houtlood sen, door de Stichting Renesse gekocht van de gemeente Schouwen-Duiveland, omgetoverd worden in een stads- en commerciewerf. De Stichting Museum haven Zeeland gaat die werf gebruiken om haar historische schepen te restaure ren. Hoogaars Arnemuiden 17 is drin gend aan een grondige opknapbeurt toe en dat wordt hoogstwaarschijnlijk ook het eerste project dat in de timmerwerk plaats wordt aangepakt. Voorzitter E. Geluk van de Stichting Re nesse hoopt dat de timmerwerkplaats in het tweede half jaar van 2002 kan wor den gerealiseerd. „Die timmerwerk plaats beslaat slechts een deel van de houtloodsen. De complete restauratie van de houtloodsen als geheel, dat wordt toch al snel half 2003 en zolang willen we niet wachten.Geluk voegt er aan toe dat dg restauratieplannen in nauw overleg met de Rijksdienst voor de Monumen tenzorg worden opgesteld. Met de monu mentale loodsen dient, beseft Geluk, zorgvuldig te worden omgesprongen. De kosten van de restauratie van de houtloodsen zijn voorlopig geraamd op zo'n 363.000 euro. De Rijksdienst voor Monumentenzorg heeft een subsidie van maximaal 70 procent van de kosten in het vooruitzicht gesteld. Voorzitter P. Huijbrecht van de Stichting Museumha ven verwacht op korte termijn definitief uitsluitsel over een 'substantiële' bijdra ge aan Euregio-geld. „Ik heb er alle ver trouwen in dat dat geld er komt, maar een formele bevestiging hebben we nog niet." Huijbrecht is optimistisch over de toe komst van de Museumhaven. Wat hem wel enige zorgen baart, is dat een aantal vrijwilligers heeft afgehaakt. PR-mede- mtie foto Marijke Folkertsma werker van de Museumhaven D. Slieker deelt die zorg. „We hebben toch minstens een stuk of acht nieuwe vrijwilligers no dig. Het gaat ons daarbij vooral om men sen die bereid zijn om suppoost te zijn." Slieker hoopt voor juli - als het nieuwe seizoen voor de museumhaven van start gaat - het gat te hebben opgevuld. De boer op Om nieuwe vrijwilligers te werven, gaat vanaf 18 maart een aantal vrijwilligers van de Museumhaven de boer op. Op het programma staan onder andere bezoe ken aan de Unie van Vrijwilligers (UW), de Pontes-scholengroep, zorgcentra Borrendamme (Zierikzee) en In 't Opper (Bruinisse), het Asielzoekerscentrum (AZC) in Haamstede, ouderenbond Anbo en de watersportvereniging Zierikzee. A. Croone (1) overhandigt de handtekeningen aan de directie van het ziekenhuis. foto Lex de Meester ETTEN-LEUR Lokkerdreef 33 Tel. 076-5017151 (Advertentie) LAATSTE DAGEN Bij aankoop van uw nieuwe keuken krijgt u van ons een 23-delig Wedgwood servies t.w.v. 450,00. Een cadeau om dubbel te genieten van uw nieuwe aankoop.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 47