Zoeken naar het ideale dorp Goese raad schoenlepelt zich zich in krappe vergaderzaal Lintje voor scheidende raadsleden PZC Velthuis enige vrouw in Thoolse raad Parkeerautomaten Grevelingen extra beveiligd Kessen dreigt subsidie in te trekken Grabbelen in gemeentemeubilair Politie rolt hennepkwekerijen op Rijdend politiebureau voor Veere Gift van Lions voor Arduin Woningstichtingen praten over leefbaarheid in kleine kernen Voorjaarsbeurs filatelisten Samenzang Uitvoering Gyminstuif Vijf nieuwe raadsleden in Kapelle Kledingbeurs Eversdijk wordt formateur voor college Tholen Blijspel te zien in Poortvliet door Piet Kleemans ZONNEMAIRE - Natuur- en Recreatieschap De Grevelin- gen trekt bijna tienduizend eu ro uit voor extra beveiliging van de 24 parkeerautomaten in haar gebied. Voor aanpassing van de automaten in verband met de overschakeling naar de euro, werd eerder al 22.690 eu ro beschikbaar gesteld. Bij het Grevelingenschap ko- men steeds meer signalen bin nen dat het kraken van par keerautomaten zich verplaatst van de grote steden naar de re gio's, stelt schapsdirecteur J. Lodders. Op veel plaatsen in de randstad kan alleen nog elec- tronisch betaald worden voor parkeerplaatsen en dat houdt in dat er geen baar geld meer in de automaten terecht komt. Wat ze onaantrekkelijk voor krakers maakt. Natuur- en Re creatieschap De Grevelingen heeft het overstappen naar 'card-only'-automaten over wogen, maar verworpen. Het probleem hierbij is het creëren van voldoende verkooppunten voor electronische betaalkaar ten. Parkeerders die pas ter plaatse ontdekken dat ze al leen electronisch kunnen beta len, moeten dan eerst ergens de chipknip opladen en dat wekt irritatie. Bovendien, zegt Lod ders, vergt omschakeling naar card-only-automaten een zeer forse investering. Om te voorkomen dat de op brengsten van het betaald par keren in het Grevelingenge- bied in verkeerde handen vallen, gaat het Grevelingen schap over tot extra beveili ging. Het is de bedoeling dat al le 24 parkeerautomaten bij Kabbelaarsbank en Grevelin- gendam nog voor het begin van het toeristisch seizoen aange past worden aan de euro en voorzien worden van een extra binnenmantel ter beveiliging. Lodders gaat er vanuit dat de beveiliging afdoende is. Voor de beveiliging van de parkeer automaten is een investering van 9.675 euro nodig. Het alge meen bestuur behandeldt van middag het voorstel van de Raad van Bestuur van het Gre velingenschap om dat geld be schikbaar,te stellen. De verga- dering wordt gehouden in het kantoor van het schap aan de Haven van Bommenede bij Zonnemaire. Aanvang 14.45 uur. HULST - De wijkraad Langs de Linie in Hulst kan een kor ting van de subsidie tegemoet zien als ze halsstarrig vast houdt aan het plaatsen van spotprenten van burgemeester A. Kessen en wethouder P. Weemaes op hun website. „De wijk raad krijgt immers subsidie voor het wel en wee in de wijk en niet om mensen belachelijk te maken", zegt Kessen. „Deze keer zijn wethouder Weemaes en ik het. Volgende keer is mis schien een andere wethouder aan de beurt." Het gemeentebestuur is van plan de wijkraad op het matje te roepen om tekst en uitleg te geven over de spotprent van Kes sen en wethouder P. Weemaes. De wijkraad Langs cle Linie haalde zich de Woede van de gemeente op de hals door in een spotprent op de website de brillenglazen van Kessen te laten beslaan bij de gedachte aan Weemaes in bikini. Voorzitter B. Musters van de wijkraad zei niets van de opwinding te be- grij pen en noemde het een carnavaleske benadering van poli tieke figuren in Hulst. Met deze spotprenten zet de wijkraad volgens Kessen de goe de relatie met de gemeente Hulst op het spel. ZIERIKZEE - Schouwen-Duivelanders die zitten te springen om een bureau, tafel, stoel of kast kunnen volgende week hun slag slaan. Donderdag 21 maart wordt het restant van het meubilair uit het tijdelijk gemeentehuis in Zierikzee afge voerd. Belangstellenden kunnen tussen 13.00 en 15.00 uur kijken of er nog iets van hun gading bijzit om het vervolgens gratis mee te nemen. Het meubilair - ruim 100 bureaus, bijna 100 tafels, meer dan 150 stoelen en 20 kasten - wordt buiten aan de zij- en achterkant van het gebouw opgesteld. MIDDELHARNIS - De politie heeft in Middelharnis en Dirksland twee hennepkwekerijen ontmanteld. Twee man nen van 19 en 36 jaar uit Ouddorp zijn bij de inval in een onbe woond huis aan de Westelijke Achterweg in Middelharnis aangehouden. De verdachten waren bezig met knip- en poot- werkzaamheden. Tijdens hun verhoor verklaarde het tweetal dat ze soortgelijke arbeid verrichtten in een pand aan de Dirkslandse Spuikolk. Op basis van die gegevens besloot de politie ook daar woensdagmiddag een inval te doen. In totaal werden 2426 hennepplanten en de nodige lampen in beslag genomen. De straatwaarde van de teelt was gisteren volgens politiewoordvoerder A. Geelof nog onbekend. Gebruikelijk is dat de geschatte winst die is gemaakt op de drugshandel, door de verdachten moet worden terugbetaald. DOMBURG - De politiebureaus die 's zomers geopend zijn in Domburg en Zoutelande worden vervangen door een mobiel wijkbureau. De kantoren in de twee kustplaatsen waren vorig jaar juli en augustus dagelijks een paar uur open. Het mobiele wijkbureau houdt een korter spreekuur, maar wel al van Pinksteren tot en met 31 augustus. MIDDELBURG - Lionsclub Tholen heeft gisteravond het or kest De Zeeuwse Muzikanten van de stichting Arduin mu ziekinstrumenten, met een totale waarde van 1130 euro, cadeau gedaan. Stichting Arduin kreeg bekkens, pauken, xy lofoons en castagnetten en ander slagwerk. De Lionsclub Tholen hield op de Open Monumentendag vorig jaar fietsrou tes van twintig tot dertig kilometer Na de routes was er een mosselmaaltijd. Deze activiteiten brachten genoeg geld op om de instrumenten aan te bieden. vrijdag 15 maart 2002 door Esme Soesman THOLEN - De Stichting Beter Wonen op Tholen en Woning stichting Halsteren zwengelen een stevige discussie aan over leefbaarheid in kleine kernen. Om hun veertigjarig jubileum te vieren hebben zij onder meer een symposium met het thema Dorp van de Toekomst op poten gezet. Ook wordt gedacht aan het belonen van 'goede huur ders'. Met dat laatste aspect zijn de woningbouwstichtingen al lan ger aan de gang. Onder de titel Gold Service zoeken zij naar manieren om huurders die de verantwoordelijkheid nemen voor hun woning en woonomge ving te belonen voor hun posi tief huurdergedrag. Op welke manier wordt nog onderzocht. De Thoolse en Halsterse corpo raties doen mee aan een lande lijke pilot op dit gebied. Meerderheid Uitgangspunt is dat men af wil van het uitsluitend aandacht besteden aan 'negatieve geval len'. Juist ook de zwijgende meerderheid (zo'n tachtig pro cent van het huurdersbestand) moet worden gehoord, bijvoor beeld door wensen van goede klanten in beleid centraal te Stellen. Dat komt ten goede aan de leefbaarheid. Die leefbaarheid is tevens doel van het Dorp van de Toekomst. Verschillende groeperingen zijn uitgenodigd mee te discussiëren over het ideale dorp. Het daad werkelijk realiseren van een nieuw dorp lijkt vooralsnog Leerlingen van basisschool De Luijster m Sint Philipsland met hun ideale woningen. geen optie. Wel kunnen, schetst directeur J. Kloet van Beter Wo nen, uit de vrijelijk te uiten idee- en 'overeenkomsten' worden geput. Die dadelijk wellicht echt gebruikt kunnen worden bij deelprojecten in de Thoolse dorpen. De jongeren uit beide gemeen ten zijn, als huurders van de toe komst, als eerste aan zet. Ruim duizend kinderen, afkomstig van acht basisscholen, hebben nagedacht over hun droomhuis. Studenten van de technische universiteit Eindhoven vertaal den die dromen in een maquette. Bovendien is er op scholen afzonderlijk aan de totstandko ming van droomhuizen ge werkt. Onder anderen door ze ventien leerlingen van openbare basisschool De Luijster in Sint Philipsland, die door groeps foto Willem Mieras leerkracht Bert Janssens zelfs aangezet zijn tot het eerst pro duceren van plattegronden en gevelaanzichten voor er geplakt en gebouwd ging worden. De leerlingen hebben hun fantasie de vrije loop gelaten. Dat heeft onder meer in huizen op palen geresulteerd. De komende week staat de jongeren ook nog een activiteit te wachten. In de Meulvliet in Tholen wordt een aantal dagen lang spelender wijs aandacht besteed aan volkshuisvesting, wonen en bouwen. Vrijdag 22 maart is er een bij eenkomst voor ouderen belegd, waarvoor zich al zo'n vijfhon derd belangstellenden hebben aangemeld. Daarnaast is er door het 'maatschappelijk mid denveld' (bewoners en commer ciële en niet-commerciële dienstverleners) in een eerder stadium ook over het Dorp van de Toekomst gediscussieerd, onder leiding van burgemeester W. Nuis en de Bergse wethouder G. Janssen. Op het donderdag 21 maart gehouden symposium geven zij, onder leiding van Hans Böhm, de reultaten van deze sessies prijs. Website Andere sprekers op deze dag zijn PvdA-senator M. Mein- dertsma, stedenbouwkundige H. Boldewijn van KAW archi tecten en adviseurs en T. Manion van een Britse woningbouwcor poratie. De laatste is bedenker van het Gold Service-concept. De woningbouwstichtingen zijn bovendien een website ge start. Na het symposium is het de bedoeling via dit kanaal ver der te discussiëren over het dorp van de toekomst (www.dorp- vandetoekomst.nl) Het symposium wordt donder dag 21 maart gehouden in de Meulvliet in Tholen, begint om 10.00 uur en wordt afgesloten om 16.00 uur. Burgemeester C. van Liere mocht gisteren de scheidende raadsleden P. Moll (CDA) (links) en P. Geelhoed (PvdA) een lintje opspelden. foto Willem Mieras doorlnqrid Huibers WISSENKERKE - De scheidende raadsleden P. Moll (CDA) en P. Geelhoed (PvdA) kregen gisteravond tij dens het afscheid van de raad een lintje opgespeld. Moll was 25 jaar raadslid en Geelhoed twintig jaar. Moll die nu werd bevorderd tot ridder, kreeg in 1989 ook al het eremetaal opgespeld bij zijn veertigjarig ju bileum als organist. Hij begon zijn carrière als raads lid in Zeeuws-Vlaanderen in de voormalige gemeente Zuidzande. Vanaf 1986 was hij in het gemeentebe stuur van Noord-Beveland actief. De afgelopen vier jaar was Moll fractievoorzitter en nestor van de raad. Geelhoed is vanaf 1982 raadslid, eerst in de voormali ge gemeente Kortgene, later in de gemeente Noord- Beveland. Behalve voor de PvdA maakt hij zich ook al jarenlang verdienstelijk binnen de Sportvereniging Kats. Zo organiseerde hij vanaf 1972 de kindermidda gen. Ook is hij vanaf 1977 penningmeester van de dorpsgemeenschap Kats. Meteen na de huldiging van Moll en Geelhoed werd gisteravond de nieuwe gemeenteraad geïnstalleerd. De eerste klus voor de raad was het vaststellen van het regelement van orde. Daarin stonden deze keer, als gevolg van de invoering van de Wet Dualisering Ge meentebestuur, nogal wat wijzigingen. KLOETINGE - Filatelistenver eniging De Bevelanden houdt morgen haar jaarlijkse voor jaarsbeurs in dorpshuis Amici- tia in Kloetinge. De beurs duurt van 10.00 tot 17.00 uur. GOES - De Evangelische ge meente Rafaël in Goes en het Leger des Heils houden morgen een Kids Praise in het gebouw van het Leger des Heils aan de Ravelijn de Groene Jager in Goes. De samenzang, voor kin deren van 4 tot 12 jaar, begint om 15.30 uur. YERSEKE - Muziekvereniging Mozart houdt vandaag en mor gen weer haar jaarlijkse uitvoe ring in dorpshuis De Zaete in Yerseke. Morgen beginnen de uitvoeringen om 19.30 uur; van daag een half uur later. KRUININGEN - De gezamen lijke gymnastiekverenigingen van Reimerswaal houden vanaf 12.30 uur morgen een jongeren- instuif in de sporthal van Krui- ningen. REDACTIE MIDDEIM-ZEELAIMD Voorstad 22 Postbus 31 4460 AA GOES Tel: (0113) 273000 Fax: (0113) 273030 E-mail: redgoes@pzc.nl Rolf Bosboom Ingrid Huibers Mieke van der Jagt Ron Magnée Rob Paardekam Esme Soesman Koen de Vries (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsou burgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118)470102 E-mail: redactie@pzc,nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl KAPELLE - Ook in Kapelle werd de nieuwe gemeenteraad gisteren geïnstalleerd. Onder de vijftien raadsleden die de komende vier jaar de belan gen van de burgers moeten be hartigen, bevinden zich vijf nieuwkomers. Er is zelfs een nieuwe partij. De ChristenUnie wist op zes maart van één zetel te veroveren en zo doende mag H. van Oostende zitting nemen in de raad. De an dere nieuwkomers vinden we bij de vertrouwde partijen: C. Ha melink bij het CDA, C. Vleugel van gemeentebelangen, L. Kos ten van de SGP en G. van Gooi van de WD. 'S-HEER ARENDSKERKE - Peuterspeelzaal Het Arends nest in 's-Heer Arendskerke houdt zaterdag 23 maart tussen tussen tien en half twaalf een kinderkledingbeurs. Ook wor den er fiets- en autostoeltjes en dergelijke aangeboden. door Mieke van der Jagt GOES - Zoals bijna al zijn colle ga's, heeft burgemeester D. van der Zaag van Goes donderdag avond de nieuwe gemeenteraad geïnstalleerd. In de smalle zaal van het monumentale stadhuis van Goes zitten ze nu met nog meer mensen aan een nog lange re raadstafel. Twee extra raadsleden vanwege de toename van het aantal in woners en de wethouderszetels die niet meer vanuit de raad worden ingevuld, maken dat er in de Goese raadszaal nu echt geen vinger meer bij kan. Bij de vaststelling van het regle ment van orde voor de gemeen teraad beklaagde Van der Zaag zich over de 'weeffout' die in het nieuwe, gematigd dualistische bestel voor de lagere overheden, is blijven zitten omtrent de functie van de burgemeester. Terwijl het ambt van raadsgrif- fier in het leven is geroepen om de duale duidelijkheid te waar borgen, zit de burgemeester in feite met twee petten op. „De rollen van het college en de raad komen verder van elkaar af te staan, maar de burgemeester is nog steeds voorzitter van de raad en voorzitter van het colle ge. Dat kan leiden tot een on handige spagaat." Overigens raadde Van der Zaag de gemeenteraad aan om de scheiding tussen de functies van de gemeentesecretaris en de raadsgriffier zorgvuldig af te spreken, zodat in onduidelijk heid daarover geen bedrijfson gevallen kunnen ontstaan. Hoewel de wetgever als plaats vervangend voorzitter van de raad de nestor, in het Goese ge val GroenLinks-raadslid A. van Oosten, aanwijst, stond deze er toch op daartoe door de raad te worden verkozen. Dat gebeurde bij acclamatie. Van Oosten vond het een historisch moment om dat nu voor het eerst een geko zen voorzitter zijn intrede doet. „Wellicht een stap op weg naar een gekozen burgemeester", vond de nestor. „Mocht de bur gemeester last krijgen van zijn onhandige spagaatpositie, dan wil ik hem adviseren om in geval van twijfel altijd voor de raad te kiezen." Zeven vrouwen Van Oosten zei verheugd te zijn dat voor het eerst zeven vrou wen deel uitmaken van de Goese gemeenteraad, een record voor Goes maar volgens GroenLinks, met twee vrouwen in de eigen gelederen, nog niet genoeg. De raad stelde het reglement van orde vast met het voorbe houd dat als in de praktijk mocht blijken dat het niet werkt, veranderingen zullen worden voorgesteld. Ook in de gemeente Borsele leg de de voltallige raad gisteren avond de eed of de gelofte af. door Esme Soesman SINT-MAARTENSDIJK - Bij de installatie van de nieuwe ge meenteraad gisteravond in het gemeentehuis in Sint-Maar tensdijk kon burgemeester W. Nuis maar één vrouw verwelko men. Wel is het aantal vrouwen dat deelneemt aan commissie vergaderingen sterk uitgebreid. Vier jaar geleden, memoreerde Nuis, telde de gemeenteraad op Tholen nog drie vrouwen. Dat aantal was al enige tij d verleden tijd. Met het vertrek, gisteren, van E. Frigge-Hogesteeger (WD) levert alleen de PvdA nog een vrouw in de persoon van wethouder M. Velthuis. „Ik hoop niet dat deze reeks zich voortzet", gaf Nuis in zijn praatje te kennen. Velthuis rela tiveerde zijn vrees met een ver wijzing naar de nieuwe lijst van commissieleden. Er prijken vijf dames op deze lijst. E. van de Wal-Vermeulen (PvdA), M. van Gorsel (VVD), M. Ligtendag Quist en A. van Strien-van Leeuwen (beiden CDA) en J. Verstrate (D66). Met name in de commissie wel zijn en onderwijs is het vrou wengehalte hoog. Vier vrouwe lijke vaste leden en één plaats vervangend lid maken hier de dienst uit. Deze samenstelling is mogelijk vanwege het nieuwe dualisti sche systeem. Gisteravond wer den de nieuwe regels hiervoor door de kersverse raad vastge steld. Voortaan hoeven leden van commissies niet meer per sé raadslid te zijn. De gemeente Tholen stelt wel als eis dat deze personen in ieder geval op de kandidatenlijst moeten hebben gestaan bij de laatste verkiezin gen. Vooral voor minder met zetels bedeelde fracties schept deze regeling mogelijkheden. Zoals bijvoorbeeld D66, die het voorheen door de ene zetel - al leen met J. van den Donker moest doen. Van den Donker blijft bij twee commissies eerste man. In de commissies middelen en welzijn en onderwijs treden voortaan respectievelijk D. Suijkerbuijk en J. Verstrate voor het voetlicht. Alleen nieuwkomer ABT (Algemeen Belang Tholen) maakt geen ge bruik van de ruimere mogelijk heden. J. Boulogne en L. van Doorn wisselen elkaar steeds als lid en plaatsvervangend lid af. Spreekrecht Vlammen deed de eerste raads vergadering in de nieuwe sa menstelling niet. Hoewel de nieuwe verordeningen niet ie ders volle instemming hebben. De PvdA gaf aan ingenomen te zijn met het feit dat het spreek recht voor burgers bij de raads vergaderingen niet doorgaat. De PvdA vindt dat alle menin gen die er zijn voorafgaand aan de raad al duidelijk moeten zijn, zodat er zorgvuldige afwegin gen gemaakt kunnen worden. Inspreekbeurten op het laatste moment leiden er, aldus M. van de Linde, alleen maar toe dat vergaderingen worden ver daagd. D66 is de tegenovergestelde me ning toegedaan, omdat uitstel altijd beter is dan het nemen van verkeerde beslissingen. Beide partijen zijn eensgezind als het om afschaffing van het ambts gebed gaat. Vanwege de vele culturen en visies zou het beter zijn, vinden de partijen, het ambtsgebed buiten de vergade ring om met gelijksgezinden op te zeggen. Uit respect voor an dersdenkenden vroegen de par tijen echter geen stemming op dit onderwerp aan. SINT-MAARTENSDIJK CDA- Eerste-Kamerlid H. Eversdijk uit Rilland is gister morgen benoemd als formateur van het college van burgemees ter en wethouders van de ge meente Tholen. In de rit naar een nieuw college wordt op Tholen twee keer in de week vergaderd door de voltal lige gemeenteraad. Gezamen lijk wordt geprobeerd een be leidsprogramma voor de komende vier jaar op de rails te zetten. Een procedure die door de gemeenteraad voorafgaand aan de verkiezingen is vastge steld. De SGP trekt, als grootste par tij, de kar bij de collegeonder handelingen. Unaniem heeft de raad vrij kort na de verkiezin gen besloten op zoek te gaan naar een onafhankelijk be stuurder van buiten het ge meentehuis om de vergaderin gen te leiden. Tot nu toe zat SGP-wethouder K. Heijboer de beraadslagingen voor. Eversdijk, die gisteravond geïnstalleerd is als nieuw raads lid in de raad van Reimerswaal, gaat 28 maart op Tholen aan de slag. Het streven is medio april tot overeenstemming te komen. POORTVLIET - De Nederlandse Bond van Plattelandsvrouwen af deling Poortvliet en landbouwvereniging Ons Voordeel voeren van avond en morgen het blijspel Morgen komt er weer een dag op in het oude raadhuis in Poortvliet. Het stuk, geregisseerd door Anja Hage, speelt zich af in de huiska mer van de familie Bruinsma, die weinig te makken heeft. Van avond wordt het stuk voor leden opgevoerd. Morgenavond kunnen belangstellenden het toneelstuk vanaf acht uur bijwonen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 43