Bestuur nieuwe stijl overal anders Zeshonderd ouderen tekenen voor behoud kinderafdeling Vlissingen Goes en Borsele halen banden met W-Vlaanderen aan Politiek moet zich niet bemoeien met werk van rechters Paarden uit brandende schuur gered iKsukenmoxx ALTENA ERVAAR HET RIJKE KEUKEN- GEVOEL Van Belzen waarnemend raadsvoorzitter Hardrijder raakt rijbewijs kwijt Gemeenten voeren dualisme op verschillende manieren in Winnaar LSD niet in college Schouwen LENTE 2002 zeeuwse almanak Columbus Lekker kladderen op schoolmuur Gewonde bij aanrijding in Colijnsplaat Hennepkwekerij in Poortvliet door Mieke van der Jagt VEURNE - De culturele uitwis selingsbanden tussen Goes en Borsele en de West-Vlaamse ge meenten Veurne en Diksmuide zijn weer wat aangehaald. De uitwisseling, aangegaan op grond van gemeenschappelijke kenmerken en problematiek, loopt al bijna twintig jaar, maar moest een tijd geleden worden gereanimeerd. Dat is met succes gebeurd. De Werkgroep Culturele Uit wisseling Westhoek Zuid-Beve land, waarin alle betrokken ge meenten participeren, houdt zaterdag 13 april een cultuur historische studiedag over Landschap met Water. Want dat is ook zo'n overeenkomst tussen beide gebieden: laagland met veel, vaak te veel, water. De studiedag wordt gehouden in het Landshuis in Veurne. Vanaf het gemeentehuis in Heinkenszand en vanaf de Zee landhallen in Goes rijdt er een bus naar West-Vlaanderen. De ochtend wordt besteed aan le zingen, de middag aan excur sies. Als eerste spreker treedt op A. de Kraker van de Universiteit van Amsterdam. Hij spreekt over landschap en klimaat en over de interactie van weersex- tremen en klimaatveranderin gen op het Zeeuwse en Vlaamse klimaat. De Kraker hanteert bronnen die het afgelopen halve millennium in onze streken zijn gemaakt. Daaruit blijkt dat ver anderingen in het klimaat grote invloed hebben gehad op de vor ming van het landschap. E. Huys, van het Rijksarchief België, behandelt vervolgens de geschiedenis van de wateringen in Vlaanderen: de polderbestu ren van de dertiende tot de twin tigste eeuw. Ook die Vlaamse waterschappen hebben met hun dijken en kanalen bijgedragen aan de wordingsgeschiedenis van het landschap. H. Pylyser, griffier van de Noordwatering Veurne, gaat tenslotte in op de taken van de waterschappen in de eenen twintigste eeuw. Behalve veilig heid, en peilbeheer moeten waterschappen ook de water kwaliteit in de gaten houden. In de middag kunnen deelne mers kiezen uit excursies naar een museum in Diksmuide over tienduizend jaar Westhoek, een tocht door het waterrijke land schap van de broeken en een excursie in de moeren, de droog gemalen laagveengronden rondom het Franse Hondschoo- te, net over de grens. Belangstellenden voor de stu diedag kunnen zich opgeven bij de Culturele Raad van Borsele die zetelt in het gemeentehuis in Heinkenszand. SINT-MAARTENSDIJK Raadslid P. van Belzen (Chris tenunie) is gisteravond be noemd tot waarnemend voor zitter van de gemeenteraad. Dat gebeurde in de eerste raads vergadering van de nieuwe Thoolse gemeenteraad. De be noeming, waarmee de raad una niem akkoord ging, geldt voor de komende raadsperiode. Van Belzen vervangt burgemeester W. Nuis als voorzitter van de raad als deze afwezig is. Hij dankt die functie aan het feit dat hij het langstzittende raads lid is. RILLAND - Een 42-jarige man uit Moerstraten heeft gisteroch tend zijn rijbewijs moeten inle veren nadat hij betrapt werd op te hard rijden. De automobilist reed omstreeks negen uur 53 kilometer te hard op de Oude Rijksweg in Rilland. Na meetcorrectie werd een snel heid van 133 kilometer per uur gemeten. door Jacques Cats MIDDELBURG - President M. Steenbeek van de rechtbank in Middelburg vindt dat de lande lijke politiek zich verre moet houden van het werk van de rechters. De Tweede Kamer mag wel vin den dat bepaalde strafzaken binnen twee maanden berecht moeten worden, maar daarvoor ontbreekt de capaciteit. En rechtbanken zijn niet van plan om zaken die nu door meervou dige kamers worden behande len dan maar enkelvoudig te gaan doen. Steenbeek: ,Jk vind dat een afweging waar de Twee de Kamer zich niet mee moet be moeien." De president van de rechtbank komt met zijn kritiek aan de vooravond van zijn ver trek naar Breda waar hij in de zelfde functie zal aantreden. Bij zijn benoeming in Middelburg in 1997 signaleerde Steenbeek al een toenemende druk op rechters, wier gezag steeds meer lijkt te worden aangetast. Wel heeft volgens de magistraat de instelling van een Raad voor de rechtspraak de dreiging ver minderd dat de onafhankelijk heid van de rechters in het ge ding komt. Deze raad werkt als een soort buffer tegen politiek gerichte besluitvorming. Steenbeek heeft er geen proble men mee als er vanuit de poli tiek op wordt aangedrongen om de rechterlijke organisatie zo danig efficiënt in te richten dat er zo goed mogelijke vonnissen uit de bus komen. Hij vindt het onzin om dan te roepen dat men zich daarmee met het werk van de rechters bemoeit. ,,Hetisheel begrijpelijk dat gevraagd wordt die honderden miljoenen zo goed mogelijk te besteden. Maar de politiek moet afblijven van de manier waarop wij onze za ken doen." De laatste tijd wordt de minister van Justitie voor al lerlei individuele zaken naar de Kamer geroepen. Steenbeek vindt dat het parlement daar niet voor is. „De Kamer als wet gever vind ik prima. Maar in in dividuele zaken moet de Kamer terughoudend zijn. Als je kri tiek gaat leveren op rechterlijke uitspraken omdat die politiek gezien niet goed worden gevon den begeef je je op een hellend vlak." pagina 17: kritische aandacht is goed (Advertentie) vrijdag 15 maart 2002 van onze regioredactie WISSENKERKE - Inwoners van Noord-Beveland en Kapelle die willen meedenken over za ken die hun gemeente regelt, kunnen voortaan elke maand hun zegje doen tijdens een in formele raadsvergadering. Op die manier geven de nieuwe ra den handen en voeten aan de zo geheten dualisering van het ge meentebestuur. Daarmee wordt geprobeerd om burgers meer bij de politiek te betrekken. De vijf Bevelandse gemeenten en Tholen gaan heel verschil lend om met de onlangs van kracht geworden Wet Dualise ring Gemeentebestuur. De Goe- se raad lijkt bijvoorbeeld nog niet zo toe aan al te grote veran deringen. Zo blijven de raads commissies voorlopig gewoon 'in functie. Over de inrichting van die !-raadscommissies, tot nog toe ZIERIKZEE - Leefbaar Schou- wen-Duiveland doet niet meer i mee aan een nieuw college in de eilandelijke gemeente. Lijst trekker P. Berrevoets-Ringel- berg is voor geen van de tradi tionele partijen aanvaardbaar als wethouder. LSD weigert een andere kandi- daat naar voren te schuiven ten 1 gunste van het pluche. De partij heeft het initiatief voor verdere j onderhandelingen teruggeven aan de WD. De partij van Berrevoets komt vandaag met een verklaring. Woordvoerder W. Stouten deed gisteren nog geen mededelingen lover de uitkomst van de voor LSD teleurstellende eerste ron- de. WD en het CDA bevestig- j den evenwel dat ook zij formeel te kennen hebben gegeven niet met Berrevoets in zee te willen. Eerder lieten de ChristenUnie, PvdA en GroenLinks zich al in dergelijke bewoordingen uit. het pakkie aan van de wethou ders, heeft het college echter niets meer te vertellen. De nieu we gemeenteraad heeft aange kondigd zelf met voorstellen te zullen komen over het aantal commissies, de inrichting en de vergaderfrequenties daarvan. Zowel op Noord-Beveland als in Kapelle worden de raadscom missies afgeschaft. Daardoor worden besluiten - zo is in ieder geval de bedoeling - weer tij dens de raadsvergadering geno men en niet, zoals nu vaak het geval is, helemaal voorgekookt in de verschillende commissies. Voortaan houden beide ge meenten elke maand naast een officiële raadsvergadering een informele raadsbijeenkomst waar ook burgers naar de mi crofoon kunnen grijpen. Voor Borsele is dat grotendeels ouwe koek. Daar zijn de com missies al jaren, tot ieders grote tevredenheid, afgeschaft. De raad houdt eens per maand een besluitvormende vergadering. Verder zijn er zogenoemde info- raden, themaraden en brain- storm-avonden. Aan die verga deringen nemen ook mensen van buiten de raad deel: des kundigen, burgers en vertegen woordigers van andere overhe den en instellingen. Clubjes Worden elders raadscommissies afgeschaft; op Tholen komt er eentje bij. In de nieuwe situatie is de commissie algemeen be stuur en welzijn opgesplitst in twee aparte clubjes: een com missie waarin onderwerpen als bestuurlijke aangelegenheden, veiligheidszaken en openbare orde aan de orde komen en een club die over zaken als onder wijs en welzijn praat. Evenals bij de overige twee commissies (middelen en ge meentelijke ontwikkeling) het geval is, verandert echter wel 'de aard van het beestje'. Com missievergaderingen zijn voort aan vooral het moment om informatie uit te wisselen; het politieke debat wordt in de raad gevoerd. Overigens heeft het gemeente bestuur al aangegeven dat niet uitgesloten moet worden dat in de toekomst van de huidige commissie-indeling wordt afgestapt. In plaats daarvan willen de bestuurders thema gericht gaan werken. Een eva luatie over een jaar moet op dat punt uitsluitsel bieden. Dan wordt eveneens bekeken of het mogelijk is om burgers te laten inspreken over onderwerpen die niet op de agenda staan. Spreekuur Inwoners van de gemeente Rei- merswaal kunnen straks terecht op een burgerspreekuur. Onder leiding van raadslied J. Sinke (SGP) ontvangt een delegatie uit de gemeenteraad maande lijks mensen die hun ei kwijt willen over zaken die ze belang rijk vinden. De vier raadscommissies blij ven gehandhaafd en zullen voortaan worden voorgezeten door raadsleden en dus niet meer door een wethouder. Com missieleden hebben voortaan het recht om over elk onderwerp - ook als dat niet op de agenda staat - een tussenrapportage te eisen. Het college is verplicht die informatie dan binnen drie weken aan de commissie te ver strekken. De brand ging gepaard met flinke rookontwikkeling. foto Willem Woznitza door Rob Paardekam BAARLAND - Bij een felle brand aan de in dustrieweg in Baarland is een schuur gister ochtend grotendeels in vlammen opgegaan. De vier paarden die zich in het gebouw be vonden, konden door de eigenaresse op tijd worden bevrijd. De bewoonster van het pand moest naar het ziekenhuis worden ge bracht, omdat ze rook had ingeademd. De blusgroepen van Baarland en 's-Graven- polder rukten omstreeks negen uur uit om de brand te blussen. Omdat de schuur bij aankomst al grotendeels verloren was, richtten ze hun aandacht vooral op het naastgelegen huis. Dat kon gered worden van de vlammen. Na ongeveer anderhalf uur had de brandweer het vuur onder con trole. De brand is waarschijnlijk veroor zaakt door kortsluiting in een vrieskist. De omvang van de schade is nog niet bekend. bandolera monari moment by moment sao paulo johnny Q angels mac monari dames- en herenmode Langstraat 7 - Amemuiden - tel. 0118-606200 De burgemeester van de grootste Zeeuios-Vlaamse gemeente mocht enkele we ken geleden als eerste 'gewo ne' mens helemaal door de Westerscheldetunnel, Toen hij de tunneluitgang bij Elle- ivoutsdijk uitkwam zei hij dat hij zich voelde 'als Co lumbus', de Genuaanse ónt- dekkingsreiziger in Spaanse dienst die op zoek naar het rijke India per toeval Ameri ka ontdekte. Uit de burgervaders laatste column in het gemeentelijke blad Terneuzen Informatie blijkt dat hij wel meer met Christofus Colon (Columbus dus) gemeen had. Een ge brekkig oriëntatievermogen, bijvoorbeeld. In zijn vaste hoekje in het blad schrijft hij dat 'boormachine Neeltje Suzanna als eerste het eind station bereikte bij Hoede- kenskerke'. Da's toch een behoorlijk stukje -een kilo meter of vijf- oostelijker dan Ellewoutsdijk. Geen wonder dat de Terneu- zense burgemeester in het ar tikeltje zijn waardering uitspreekt voor de tunnel bouwers die die enorme klus geklaard hebben. Lokkerd reef 33 bonder* cn één keukens, duizend en tin IdeeHi Tel. 076-5017151 ij GOES - Scholieren van de twee vestigingen van basisschool De Zuidwesthoek in Goes mochten de schoolgebouwen de afgelopen week bekladden met verf en graf fiti. De reden: als de school bin nenkort verhuist naar de brede school in Goes-Zuid gaan de ge bouwen toch tegen de vlakte. De scholieren van de Zuidwesthoek volgen al enkele weken een kunstproject waarbij ze zelf ook de handen uit de mouwen moeten steken. Alle groepen hebben kunstwerken gemaakt die wor den geveild voor de cliniclowns. Het beschilderen van de school gebouwen was een leuk extra- tje. Op de vestiging aan de Besse- straat gingen de scholieren aan de slag met graffiti, terwijl de kinderen in de M.A. de Ruijter- laan de verfkwasten uit de kast haalden. Ze tekenden barsten op de buitenmuur (de school barst tenslotte bijna uit zijn voegen), maar ook zichzelf. De resultaten zijn nog wel even te bewonderen, want de verhuizing laat nog ze ker een half jaar op zich wachten. foto Willem Mieras COLIJNSPLAAT - Een 21-jari- ge automobiliste is gistermid dag gewond geraakt bij een aanrijding op het kruispunt met de N256 ter hoogte van Colijns plaat. Een 51-jarige automobilist uit IGoes reed over de Noordlange- weg komende uit de richting -Kats en verleende op het kruis punt met de N256 geen voor rang aan de automobiliste uit de gemeente Kapelle. Zij werd hierop in de flank aan gereden, ging vervolgens over de kop en kwam in de berm, op de wielen, tot stilstand. De vrouw is naar het ziekenhuis in Goes vervoerd met mogelijk een hersenschudding en kneu zingen. POORTVLIET - De politie heeft gisteren een hennepkwekerij ontmanteld in Poortvliet. Er zijn in totaal 271 planten en ook apparatuur in beslag genomen. De 26-jarige bewoonster van de woning is aangehouden. (Advertentie) INTERIEUR*» DESIGN Scheldestraat 25 - 29, Vlissingen, 0118-413476 door Gerrit van Loon VLISSINGEN - „Het zijn ba sale zaken. De opname van jon ge kinderen mag niet in Goes. En moeders moeten gewoon in het Ziekenhuis Walcheren kun nen bevallen." De Vlïssingse wethouder L. Poppe-de Looff ondersteunde gisterochtend de actie van de ouderenbonden die zeshonderd handtekeningen aan de directie van Ziekenhuis Walcheren overhandigden. De afdelingen Vlissingen en Souburg/ Ritthem van de Pro testantse Christelijke Ouderen bond (PCOB) en de Algemene Nederlandse Bond van Ouderen ANBO) hebben bezwaren tegen de sluiting van de afdelingen Kindergeneeskunde en Verlos kunde in het Ziekenhuis Wal cheren in Vlissingen, Er bestaan plannen om de afdelingen 'te verhuizen naar het Oosterschel- deziekenhuis in Goes. A, Coone, voorzitter van de AN BO, hoopt dat ouderen in Vlis- A. Croone (1) overhandigt de handtekeningen aan de directie van het ziekenhuis. foto Lex de Meester singen hun kleinkinderen ge woon in Ziekenhuis Walcheren kunnen bezoeken. „Want we zien een afbouw van het zieken huis. Een ziekenhuis dat van ons allemaal is. Wij als ouderen zul len strijden voor het ziekenhuis zoals het nu is. Dus met de afde lingen Kindergeneeskunde en Verloskunde." De ouderenbonden steunen met hun standpunt de gemeente Vlissingen. De gemeente pleit voor behoud van de afdelingen in Vlissingen. Gisteren hield de Tweede Kamer een debat over de fusie van ziekenhuizen. „Het kan toch niet zijn dat ouders per openbaar vervoer naar het zie kenhuis in Goes moeten om hun kinderen te zien", zei Poppe -de Looff. Artsen Directeur G. Bogaerts had be grip voor de handtekeningenac tie. „We streven zo veel mogelijk naar een ziekenhuis voor de ge meenschap. Maar het gaat hier om kwaliteit en personele voor ziening. Het is moeilijk om hoogopgeleide artsen naar Zee land te halen. Kinderartsen wil len bijvoorbeeld steeds meer werken op een plek waar genoeg collega's zijn om diensten uit te wisselen. We moeten wel con centreren anders valt het echt om." De ouderenbonden PCOB en ANBO werden ontvangen in een vergaderzaal van het zieken huis Walcheren. De zeshonderd handtekeningen zij n voor al verzameld op bij een komsten van de ouderenbon den. (Advertentie) LAATSTE DAGEN Bij aankoop van uw nieuwe keuken krijgt u van ons een 23-delig Wedgwood servies Lw.v. 450,00. Een cadeau om dubbel te genieten van uw nieuwe aankoop.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 41