PZC Onvrede over geldterugregeling Herrie in VVD om slappe verkiezingscampagne Bedrijfsleven Gelderland verhaalt schade verkeerschaos op het Rijk Duitse duikboot bedreigt strand Egmond Binnen PvdA wil toch met Leefbaar Rotterdam college vormen Zeker jaar nodig voor nieuwe afspraken Nederlandse Spoorwegen Heffing per kilometer nu al in de wet Aangifte tegen ABB in zaak ESF-fraude Helft gestolen huisnummers terug Zwitserland hield Nederlands goud Komeet Ikeya-Zhang te zien Naaktslakken teisteren woning RET verwaarloost veiligheid Unie MHP door FNV en CNV weggestuurd vrijdag 15 maart 2002 van onze redactie binnenland ARNHEM - De Kamer van Koophandel Centraal Gelder land gaat de schade die het be drijfsleven heeft geleden door de verkeerschaos van gisteren verhalen op het Rijk. De Kamer becijfert die schade op tussen de 17,8 en 35,5 miljoen euro. Dat heeft directeur R. Migo van de Kamer van Koophandel gis termiddag gezegd. De Kamer stelt vanaf vandaag een speciaal telefoonnummer open, waarop 'ondernemers hun schade kun nen melden. Het bedrijfsleven heeft gisteren door de tientallen kilometers fi le in Oost-Nederland ongeveer de helft minder omzet gedraaid. Volgens Migo is het niet meer acceptabel dat de regering Oost-Nederland links laat lig gen als het gaat om oplossingen voor de geheel dichtgeslibte verkeersaders. Woensdagochtend weigerde al de verkeersignalering van de spitsstrook langs de A50. Giste ren gebeurde op de brug over de Waal bij Ewijk op dezelfde weg een ongeluk. Door beide inci denten liep het verkeer in de zeer wijde omtrek volledig vast. Volgens Migo zijn honderden werknemers te laat of helemaal niet op hun werk gekomen en is eenzelfde aantal afspraken af gezegd. „De maat is nu hele maal vol", aldus Migo. Het bedrijfsleven constateert dat de regio al jaren ijvert voor een betere bereikbaarheid. Door politiek geharrewar over verantwoordelijkheid en finan ciering komt er echter geen en kele verbetering van de grond, aldus Migo. De noodzakelijke aansluiting van de snelweg A73 (Venlo-Nijmegen) op de A15 (Bemmel-Rotterdam) inclusief een tweede Waalbrug is door het kabinet vorig jaar weer opge schoven naar 2009. „Daar kun nen we niet meer op wachten", meent de Kamerdirecteur. De hulpverleningsdiensten on derschrijven de kritiek van Mi go, omdat naar hun mening de veiligheid van weggebruikers en omwonenden van de snelweg in gevaar komt. De brug bij Ewijk in de A50 is in de regio de enige doorgaande noord-zuid- verbinding. Als er een calami teit gebeurt op dat weggedeelte, dan zullen ambulances de plaats van het ongeval nauwe lijks meer kunnen bereiken, om dat er direct overal files staan. Evacueren van omwonenden wordt helemaal een hels karwei, denkt de brandweer. ANP Met groot materieel wordt het zuur opgeruimd dat gisteren op de A50 terechtkwam bij een ongeluk met een vrachtwagen. De vaten met zuur vielen van de truck en sloegen lek. foto JanRikken/GPD van onze redactie binnenland DEN HAAG - Ruim de helft van de treinreizigers die gebruik maken van de 'geld terug bij vertraging'-regeling van de Ne derlandse Spoorwegen, is daar ontevreden over. Meer dan de helft van de NS-klanten maakt wel eens aanspraak op de rege ling bij vertragingen of als een trein helemaal niet rijdt. Dat blijkt uit een steekproef van de Consumentenbond, waarvan de resultaten gisteren in de Tweede Kamer tijdens een hoorzitting over het spoorbe drijf zijn gepresenteerd. De geldterugregeling is februari vorig jaar door de NS in het le ven geroepen op basis van af spraken met minister Netelen bos (Verkeer). Bij vertragingen van minimaal een halfuur of het niet rijden van treinen kan de reiziger zijn kaartje geheel of gedeeltelijk vergoed krijgen. D'e NS-klanten vinden de uit voering van de regeling echter omslachtig. Volgens hen duurt de afhandeling daardoor te lang. De Consumentenbond ziet DEN HAAG - De Tweede Ka mer legt nog voor de verkiezin gen in de wet vast dat automobi listen hun wegenbelasting straks per kilometer betalen. Een ander wetsontwerp waar mee het kabinet de kilometer heffing over een aantal jaren echt wil mogelijk maken, stuit ondertussen op forse fiscale be zwaren van de Raad van State. Dat is de balans na een twee daags debat dat eigenlijk hele maal niet over die kilometerhef fing ging, maar tot doel had het verbod op tol op wegen op te heffen. Het is de bedoeling dat er twee proeven komen met be- taalbanen naast de gewone weg. Een jaar geleden verdween het gewraakte rekeningrijden uit de wet Bereikbaarheid en Mobi liteit, omdat de meerderheid in politiek Den Haag toch liever wil inzetten op de kilometerhef fing. Omdat PvdA, D66, Groen- Links, SP en ChristenUnie er niet zeker van zij n dat een nieuw parlement na 15 mei nog zo en thousiast is over die heffing, hebben de fracties het begrip nu alvast in de 'tolwet' vastgelegd. De andere fracties zien dat met lede ogen gebeuren. VVD'er Hofstra, die veiwacht dat er op lange termijn wel een kilome terheffing komt, noemt de actie 'een schaamlap'. De SGP vindt het juridisch niet correct en het CDA is gewoon tegen de kilome terheffing. Minister Netelenbos van Verkeer heeft geen principi ële bezwaren tegen de nieuwe passage in de wet. Bezwaren De bewindsvrouw heeft wel iets anders aan haar hoofd nu de Raad van State zich behoorlijk negatief heeft uitgelaten over de structuurwet, waarmee de kilo meterheffing een basis moet krijgen. Netelenbos wil de hef fing pas later echt in het leven roepen met een invoeringswet. De Raad van State vindt dit niet de juiste aanpak en pleit voor één wet die het nieuwe fiscale autobeleid regelt. Netelenbos liet gisteravond al weten dat ze 'niet voor één gat te vangen' is. Tolheffing is sinds de jaren der tig van de vorige eeuw expliciet verboden. Volgende week, na de stemmingen over de 'tolwet', is dat voorbij. Voor de twee proe ven met 'expresbanen' komen de A12 (Ouderijn-Bodegraven), de voormalige carpoolstrook op de Al en de A16 bij Dordrecht het meest in aanmerking. De Tweede Coentunnel in Amster dam wordt een van de eerste echte tolprojecten. ANP de resultaten van de steekproef als een steun in de rug, omdat ze altijd heeft geroepen dat de re geling weinig soelaas biedt. Vol gens de bond is een aanpassing van de wet nodig, zodat de NS aansprakelijk kunnen worden gesteld voor schade door vertra gingen en uitgevallen treinen. Verder zou het spoorbedrijf vol gens de Consumentenbond de mogelijkheid moeten aanbie den om via internet een claim in te dienen. Reizigers die te ma ken hebben met korte vertra gingen (minder dan een halfuur moeten daarnaast 'vertra- gingspunten' kunnen sparen, zodat ook zij uiteindelijk geld kunnen terugvorderen. Een woordvoerder van de NS zegt dat het spoorbedrijf zich niet kan vinden in de kritiek op de regeling. „Over een paar we ken komen wij met gegevens over hoe de regeling het afgelo pen jaar heeft gewerkt. Daaruit zal blijken dat de meeste klan ten hun geld eerder dan de ge stelde termijn hebben. Eisen Het duurt nog zeker een jaar voordat de NS en minister Nete lenbos definitieve afspraken maken over de eisen waaraan het spoorbedrijf moet voldoen. Dat voorspelde de tijdelijk NS- directeur K. Noordzij gisteren tijdens de hoorzitting. Toekom stige afspraken worden vastge legd in een 'concessie'. Om die nieuwe structuur moge lijk te maken, behandelt de Ka mer binnenkort twee wetten. Hierin wil Netelenbos ook rege len dat het railonderhoud en al les daar omheen in handen komt van een NV. De huidige taakor- ganisaties van de NS, waaron der Railinfrabeheer, zouden de ze taak moeten gaan invullen. ANWB, Consumentenbond en reizigersorganisatie Rover pleitten er bij de aanwezige Ka merleden voor het toezicht op de NS beter te regelen dan Nete lenbos nu in haar wet doet. Een onafhankelijke toezichthouder 'met tanden" zou moeten kun nen ingrijpen in het belang van de treinreiziger. Ook zouden er kwaliteitseisen in de wet moe ten, zoals de kans op een zit plaats en op tijd rijden. ANP van onze redactie binnenland EGMOND BINNEN - Een stuk strand van 1800 nieter bij Egmond Binnen is sinds gisteren afgesloten omdat daar torpedo's uit een in de Tweede Wereldoorlog ge strande Duitse duikboot moeten worden opgeruimd. Volgens burgemeester P. de Winter van de gemeente Bergen zitten er in de duikboot waarschijnlijk twee tor pedo's met in totaal 600 kilogram springstof. Maar het kunnen ookmeer torpedo's zijn. De Koninklijke Marine adviseerde de gemeente om de explosieven op te rui men, omdat ze instabiel zijn geworden. Daardoor is het mogelijk dat de torpedo's spontaan ontploffen. De klap zou een krater van tien meter diep en dertig meter door snee kunnen veroorzaken. Tot op 1800 meter van de on derzeeboot zouden scherven en brokstukken kunnen terechtkomen. De afsluiting van het verlaten stuk strand en het duin gebied in de directe omgeving duurt waarschijnlijk en kele weken. Eerst moet een damwand rond de duikboot komen om het schip droog te leggen. De duikboot ligt ongeveer zestig meter in zee. Bij extreem lage water standen is het mogelijk om rond het wrak te lopen. De Duitse U-boot van het type Seehund was tijdens de Tweede Wereldoorlog geregeld op missie om vracht schepen van de Geallieerden te torpederenOp zijn laat ste vaart kwam de duikboot voor de Noord-Hollandse kust onder vuur te liggen. De bemanning liet het schip daarop op het strand lopen. ANP DEN HAAG - Minister Ver meend van Sociale Zaken heeft bij het Openbaar Ministerie aangifte gedaan tegen het ad viesbureau ABB uit Maastricht. Uit onderzoek van het Bijzon dere Opsporings Team (BOT) van het ministerie zijn vermoe dens gerezen van fraude met werkgelegenheidssubsidies uit het Europees Sociaal Fonds (ESF). Het totaal aantal aangiften te gen uitvoerders van ESF-pro- jecten is nu 23aldus een woord voerster van het ministerie van Sociale Zaken. ABB, dat vorig jaar failliet ging, was verantwoordelijk voor scholings- en werkgelegen heidsprojecten in de provincies Limburg, Noord-Brabant en Groningen. Het bureau werkte samen met de provincie Limburg die, zo bleek eerder uit onderzoek van Provinciale Staten, onzorgvul dig is geweest door ruim 136.000 euro voorschot te geven aan ABB. ANP door Lianne Sleufjes DEN HAAG - In de VVD-afdelingen heerst grote ontevredenheid over de ma nier waarop lijsttrekker Hans Dijkstal tot nu toe de verkiezingscampagne heeft ge leid. Uit sommige kamercentrales komt zelfs het voorstel VVD-coryfee Hans Wie gel te presenteren als kandidaat-premier om zo kiezers terug te lokken. Anderen blijven pal achter Dijkstal staan, op voor waarde dat hij zijn campagne radicaal omgooit. De VVD zakte deze week in de peilingen voor de Tweede-Kamerverkiezingen naar 25 zetels, twee minder dan de 27 die de nieuwe partij Lijst Pim Fortuyn zou ha len. Morgen vergaderen de voorzitters van de negentien WD-kamercentrales, de fractietop en het partijbestuur over de te voeren verkiezingscampagne. Dijkstal zelf vindt het verstandiger niet te reage ren. Radiostilte acht hij nu even beter voor de partij. Wiegel wil evenmin iets zeggen over de ontstane commotie. Hij zei zondag beschikbaar te zijn als premier indien de WD hem daarvoor zou benaderen. Alle kamercentrales vinden dat de verkie zingscampagne veel harder aangezet dient te worden. J. Nieukerke, voorzitter van de kamercentrale Gelderland, ziet daarnaast andere mogelijkheden de kie zersgunst terug te winnen. „Een daarvan is het naar voren schuiven van Wiegel als mogelijke WD-premier. Steeds krijg ik van gewone leden te horen: waarom doen jullie dat niet." Zelf zegt hij de verheerlij king van het WD-erelid niet te snappen. De optie moet echter volgens hem morgen wel serieus worden besproken. Hij krijgt daarin bijval van voorzitter J. Rakhorst van de kamercentrale Tilburg. „Wiegel zo presenteren kan wel slim zijn"aldus Rak horst. Hij noch Nieukerke stellen het lijsttrek kerschap van Dijkstal ter discussie. „Wij zijn één team. Ik erger me er ook altijd aan als een voetbalteam slecht presteert en de coach eruit wordt geflikkerd. Maar ik wil het beste voor de partij", aldus Nieukerke. Dijkstal krijgt morgen in een vergadering met de partijbaronnen te horen dat de wij - ze waarop hij campagne voert niet langer kan, stelt E. Sinke, voorzitter van de WD-kamercentrale Amsterdam. „Dat is over en uit. Het is onacceptabel zoals hij tot nu toe campagne heeft gevoerd." De fractietop dient hiernaar te luisteren, stelt hij: „Ik wil garanties dat het anders gaat. En bij verkiezingen is de partij aan het woord." Dat sommigen schermen met Wiegel is volgens Sinke alleen bedoeld om Dijkstal een andere koers te laten varen. De WD gaat morgen niet uiteen met de conclusie dat Wiegel premier moet worden bij ver kiezingswinst, meent Sinke. „Hij wordt wel meer ingezet in de campagne, dat had al veel langer moeten gebeuren. Dat is veel te lang tegen gehouden door Dijkstal en vice-f ractievoorzitter Cornielje. Andere partijbaronnen zoals J. Schout (Zeeland) en A. Burgers van de Bogaert (Den Haag) willen ook andere VVD-pro- minenten vaker terugzien in de campag ne. Dijkstal inruilen voor Wiegel, willen zij niet. GPD BERGAMBACHT - De helft van de zestig huisnummers die het afgelopen weekeinde van voornamelijk bejaardenwonin gen in Bergambacht werden afgeschroefd en gestolen, is te recht. Een buurtbewoonster van een van de gedupeerde wij ken vond ze woensdagavond in een tas die aan haar fiets was gehangen. Begin deze week meldde de politie nog dat het om dertig huis nummerplaatjes ging. De afgelopen dagen verdubbelde het aantal aangiften. De dertig andere huisnummers die werden verwijderd van de gevels in drie straten, zijn nog altijd zoek. De politie weet ook nog niet wie er achter de diefstal zit. ANP AMSTERDAM - Zwitserland heeft slechts 520 0 0 kilo door de nazi's gestolen Nederlands goud teruggegeven, terwijl het destijds 122.000 kilo van dit in de oorlog geroofde edelmetaal in de kluizen moet hebben gehad. Dat blijkt uit Eksters, De nazi-roof van 146 duizend kilo goud bij De Nederlandsche Bank van onderzoeker Gerard Aalders van het Nederlands Instituut voor Oorlogsdocumentatie (NIOD). Het Alpenland zou volgens eigen zeggen nooit hebben gewe ten dat het goud was gestolen. De Zwitsers bedongen later in het zogenoemde Akkoord van Washington dat ze, na de over dracht van de 52.000 kilo goud, van verdere claims ver schoond zouden blijven. ANP UTRECHT - Als het weer een beetje meewerkt, is de komende avonden komeet Ikeya-Zhang te zien. Hij is vernoemd naar de Japanner en de Chinees die hem op 1 februari waarnamen, zo meldt de stichting De Koepel, die gevestigd is in de sterren wacht Sonnenborgh in Utrecht. De komst van Ikeya-Zhang was voor de sterrenkundigen Ka- oru Ikeya en Daquig Zhang een verrassing, zegt sterrenkun dige M. Drummen van De Koepel. Ikeya-Zhang is het best tussen 20.00 en 20.45 uur waar te ne men, laag boven de westelijke horizon onder de rode planeet Mars. Op maandag komt hij het dichtst bij de zon, op een af stand van zo'n 76 miljoen kilometer. Dat is ongeveer halver wege de zon en de aarde. ANP DEN HAAG - Voor geen goud loopt Anthonia Oroh 's nachts nog op blote voeten door haar huis. De kans dat zij op een naaktslak gaat staan, is te groot. Al maanden wordt de bene denverdieping van haar woning in Den Haag geteisterd door de slijmerige dieren. Oroh ontdekte de naaktslakken in december, toen ze in het holst van de nacht naar haar keuken liep om een glas yvater te halen. Woningbouwcorporatie Haagwonen begrijpt niets van de slakkeninvasie. GPD ROTTERDAM - De Rotterdamse vervoersmaatschappij RET besteedt te weinig aandacht aan veiligheid. Tot die conclusie komt de Raad voor de Transportveiligheid, die onderzoek deed naar de ontsporing van een metrorijtuig twee jaar gele den in de metrotunnel tussen Hoogvliet en Spijkenisse. De raad constateert dat niemand bij de RET expliciet belast is met de veiligheid van het materieel. Uit het onderzoek bleek dat de gesignaleerde problemen geen aanleiding gaven tot wijzigen van het onderhoudsbeleid. De onderzoekers advise ren de directie van het bedrijf dat te veranderen. GPD van onze redactie binnenland ROTTERDAM - De PvdA in Rotterdam wil, onder voor waarden, toch samen met Leef baar Rotterdam een college vor men. Voor de verkiezingen werd dat nog uitgesloten. In een brief aan lijsttrekker Pim Fortuyn heeft de nummer één van de PvdA, Els Kitijper, gisteren de deur voor samenwerking op een kier gezet. Samen bezetten de partijen 28 (17 plus 11) van de 45 zetels. De eerste vooiwaarde is dat Leefbaar Rotterdam (LR) af stand neemt van de uitlatingen van Fortuyn over onder meer de islam, zegt PvdA-fractieleider Bert Cremers. „Als dat gebeurt, zijn we bereid te kijken of we samen een colle ge kunnen vormen. Het pro gramma van LR biedt daartoe mogelijkheden. En we verwach ten dat er een zware Haagse last op de schouders van Fortuyn komt." In de brief is deze eerste voor waarde overigens niet hard op geschreven. Daarin wordt alleen gevraagd 'duidelijk te maken met welke inhoudelijke uitgangspunten' Fortuyn de co alitievorming wil afhandelen. Cremers wil nog niet reageren op de mogelijkheid dat LR de nummer twee van de lijst, Ro nald Sörensen, naar voren schuift om met een schone lei te beginnen. „Maar als we uit kun nen gaan van het verkiezings programma en niet van de uit gangspunten van Fortuyn zal het een stuk gemakkelijker gaan. Want op basis van dat pro gramma kunnen er zo wethou ders aan de slag." Eerder al ging het CDA over stag. Dat verklaarde, net als de PvdA, niet met LR in een college te willen zitten. Lijsttrekker Van der Tak noemde de partij te instabiel en de uitlatingen van Fortuyn te omstreden. Na de enorme winst van LR werd dat standpunt verlaten. Excuses Op zijn beurt wil Fortuyn excu ses van de PvdA. Met name de vergelijking die wethouder Kombrink maakte met de jaren dertig, waarin om een sterke man werd geroepen, is hem in het verkeerde keelgat gescho ten. Leefbaar Rotterdam heeft gis teren al de eerste confrontatie met de overige fracties in de ge meenteraad gehad. Direct na de installatie stelde Sörensen voor een motie aan te nemen waarin afkeuring wordt uitgesproken over de handelwijze van het raadslid Kok. Die kreeg een plaats op de lijst, distantieerde zich van de partij nadatjT ortuyn zijn omstreden opmerkingen over de islam had gemaakt, maar bezette toch de raadszetel Fortuyn noemde dit kiezersbe drog. De overige raadsleden lieten LR weten dat het zelf de interne partijproblemen moet oplossen en daar niet anderen mee moet lastig vallen. Daarop zei For tuyn: „Ik heb geen zin dit spelle tje te spelen. U zoekt het maar uit." GPD UTRECHT - FNV en CNV heb ben de Unie MHP uit het maan delijkse overleg van de vakcen trales gezet. De aanleiding is forse kritiek van een van de Unie MHP-bonden op de vak centrales. Dat heeft voorzitter D. Terpstra van het CNV gisteren gezegd. De FNV en het CNV menen dat de Unie MHP eerst orde op za ken moet stellen in eigen gelede ren. De bonden doelen op vakbond De Unie. Voorzitter J. Teuwen van die bond had in ja nuari gezegd dat, 'CNV en FNV in hun laatste levensfase zijn beland'. Hij noemde ze 'arro gant en monopolistisch'. De overkoepelende vakcentrale Unie MHP laat zich milder uit dan de aangesloten bond. Terp stra: „We weten niet met welk beleid we te maken hebben. Laat dat eerst maar eens duide lijk worden." CNV-voorzitter Terpstra be klemtoont dat hij geen moeite heeft met de eigenzinnige CAO's die vakbond De Unie dit jaar sloot. Hij wil de vrijheid houden ook zelf akkoorden te sluiten zonder de andere bonden. De Unie MHP, de kleinste van de drie grote vakcentrales, noemt het besluit buitensporig. Inmiddels is wel intern afge sproken dat voorzitters van bonden niets negatiefs meer mogen zeggen over andere vak centrales. ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 3