Irak bepaalt koers van Amerika In wat voor wereld leeft Pim Fortuyn? PZC PZC Wachten op een vaccin tegen meningokokken-B .ail vjyt- ACHT JAA! PAASS De Grote Provinciën Om Saddam uit te schakelen moeten VS zich met conflict Israël bemoeien PIM FORTUYN 15 maart 1952 vrijdag 15 maart 2002 door Ans Bouwmans Het is een kwestie van het in schatten van risico's. De Amerikaanse regering van Ge orge Bush meent dat de Iraakse leider Saddam Hoessein zo ge vaarlijk wordt als hij erin slaagt te beschikken over een kernwa pen, dat hij voordien moet wor den verdreven. Maar om die grote dreiging te kunnen uitschakelen, móeten de Verenigde Staten energie ste ken in het conflict tussen Israël en dePalestijnen. Anders preekt vice-president Cheney op zijn rondreis door het Midden-Oos ten uitsluitend voor doven. De Verenigde Staten hebben on der president Bush voortdurend een afwachtende houding inza ke het Palestijns conflict inge nomen. Er is geen enkele be hoefte om zich actief met de kwestie te bemoeien, zoals Clin ton deed. Eerst moeten beide partijen bereid zijn om tot een oplossing te komen, anders heeft bemiddeling geen enkele zin, aldus regeringswoordvoer ders keer op keer. Desondanks keert de Ameri kaanse bemiddelaar generaal Zinni - die al twee keer vergeefs heeft geprobeerd het geweld te bezweren - nu weer terug naar de zwaar problematische regio. Elk middel wordt aangegrepen om de dodelijke geweldspiraal te doorbreken, de spanningen in het gebied te verminderen en zo de echte zorgen van de VS - Irak - bespreekbaar te maken. Amerika is de enige macht waarnaar Israël luistert en die in staat is de Israëlische premier Sharon in te tomen. De Verenig de Staten doen wat de Arabi sche landen nu van hen ver wachten: Israël een beleefde, doch duidelijke waarschuwing geven. De deze week aangeno men resolutie in de Veiligheids raad is een public relations gebaar in de richting van de Arabische naties, en waar schuwt Israël niet te ver te gaan. De Israëlische invasie in Ramal- lah en de huidige explosieve si tuatie doorkruisen de belangen van Amerika. De Amerikaanse druk op Sha ron wordt enigszins opgevoerd, met iets steviger taal van Che ney en Bush. „Wat de Israëliërs de afgelopen tijd hebben ge daan, helpt niet bepaald", aldus Bush gisteren. Ook gaat het Wit te Huis een verzoek van Israël om extra financiële hulp blok keren, aldus persbureau Reu ters. Het nadeel van de recente, af wachtende Amerikaanse poli tiek inzake Israël is echter dat er weinig is om op terug te vallen nu de situatie volledig uit de hand gelopen is. De geweldses calatie aan beide kanten leidt alleen maar tot nog meer bloed verlies, zo wordt elke dag weer bewezen. Elke uitweg of red dingsboei is welkom, zo bleek ook uit de enthousiaste reacties op een vredesinitiatief dat de Saoedische kroonprins lanceer de in een gesprek met een Ame rikaanse columnist. Druk Binnen de beperkte mogelijkhe den die er zijn, doen de VS nu wat ze kunnen: druk uitoefenen op beide partijen om het geweld te beëindigenDe stap in de Ver enigde Naties is van belang als diplomatiek drukmiddel om de missie van Zinni in ieder geval een schijn van kans te geven. „Onze bedoeling is om een im puls te geven aan de pogingen vrede te bereiken en het geweld en terreur af te keuren", zei de Amerikaanse VN-ambassadeur Negroponte. President Bush nam vorig na jaar in zijn eerste rede voor de VN voor het eerst Het woord Pa lestina in de mond. In de gister nacht aangenomen en door de VS gesponsorde resolutie wordt dat vastgelegd, waarmee de Vei ligheidsraad voor het eerst spe cifiek verwijst naar de Pales tijnse staat. De resolutie rept over 'een regio waarin twee sta ten, Israël en Palestina, naast el kaar kunnen leven binnen zeke re en erkende grenzen'. Ondertussen blijft echter vol strekt onduidelijk wat Zinni zou moeten bereiken. Er is geen nieuw plan. De Verenigde Sta ten staan nog steeds op het standpunt dat alleen Israël en Palestijnen een eind kunnen maken aan het geweld. Ook al heeft Sharon zijn eis van zeven dagen zonder geweld opgege ven, Zinni kan weinig meer doen dan de ideeën van Mitchell (staakt-het-vuren, vertrouwen herstellen en dan praten) nog maals van harte aanbevelen. De Amerikaanse bedoelingen lij ken niet verder te gaan dan het indammen van het huidige ge weld. GPD doorRoelf Reinders Tegen meningokokken-B, dat jaar lijks tientallen doden veroorzaakt, bestaat al lang een goed werkend vaccin. Maar het vaccin komt niet eerder dan in 2008 in het Rijksvaccinatieprogramma. Het Rij ksinstituut voor Volksgezondheid en Milieu (RIVM) is nog jaren bezig het middel te testen, voordat het op grote schaal mag worden gebruikt. Europese regels dwingen het RIVM het vaccin uitgebreid te testen op veiligheid en werkzaamheid. In fasen worden steeds meer baby's ingeënt. Om te kijken of er ook echt minder slachtoffers vallen, doen er zogeheten controlegroepen mee Daarin zitten kinderen die een ander vaccin dan het middel tegen me ningokokken-B krijgen. „Deze manier van testen is noodzakelijk om uitspraken over de werking te doen", zegt L. van Al phen, hoofd van het laboratorium voor vaccinresearch van het RIVM. Het vaccin is in 1993 en 19 94 in Engeland al op baby's getest. Eerder zijn proefdie ren gebruikt. „De zuigelingen hadden een goede immuumrespons", aldus Van Alphen. Het vaccin bleek veilig en de bij werkingen waren minimaal. Het RIVM verwacht dat het vaccin voor 80 procent beschermt tegen de meningokokken-B ziekte. Volgend jaar begint het onderzoeksinsti tuut in Bilthoven een studie waaraan een paar honderd Nederlandse baby's mee doen. De ene helft krijgt een injectie met het vaccin, de andere helft niet. Eind 2005 volgt een grotere studie waaraan al le pasgeboren baby's in Nederland mee kunnen doen. De ouders moeten hiervoor toestemming geven. Deze proef duurt twee jaar. De ene helft krijgt een combi- natieprik tegen meningokokken B, me- ningokokken-C en pneumokokken, de andere alleen het vaccin tegen de C- groep en pneumokokken. De ouders we ten niet in welke groep hun kind zit. Omdat de controlegroep het vaccin tegen de B-groep niet krijgt, zullen er nog kin deren aan de meningokokkenziekte overlijden. Zodra het bewijs is geleverd dat het vaccin werkt, wordt de controle groep ook met het vaccin tegen me ningokokken-B ingeënt. GPD Moet Zeeland een bestuurlijke eenheid blijven? t Het officiële standpunt van de commissie- Geelhoed luidt, dat Zeeland ondanks de wens tot sterkere eenheden te komen maar beter zelfstandig1 kan blijven. Wel ligt samenwerking voor de hand tussef j Zeeland, de zuidelijke Randstad en West-Brabant. De i commissievoorzitter zelf gaat een flinke stap verdé? I Hij ziet Zeeland en een deel van Brabant samensmelten tot één bestuurseenheid. Geelhoed en zij n commissie oordelen met Fortuyn-ach- tige stelligheid dat 'stagnatie en machteloosheid' het huidige regionale bestuur kenmerken. Als het aan dé commissie ligt, moet de bezem erdoor. Dat bestuurlijkè eenheden overblijven waarin de burger zich niet kaïi herkennen, lijkt van later zorg. De commissie houdt het op 'een zo natuurlijk mogelijke inbedding' van het nieuwe bestuur. Daarvan zal de Zeeuw niet onderste boven zijn. Het advies van de commissie-Geelhoed is blijkbaar ge ïnspireerd door twee verlangens. Naar orde in het be stuurlijke netwerk van provincies, grote steden eg stadsgewesten, vooral in de Randstad. En naar het ma: ken van een vuist in de Europese arena. Geelhoed denkt dat de vorming van vijf tot zeven grote, sterke provin cies die verlangens kan vervullen. Als het gaat om bijvoorbeeld de problematiek van de inrichting van de Randstad zou de commissie wel eens gelijk kunnen hebben. Hoewel een nieuwe - sterkere- bestuursstructuur niets verandert aan de complexiteit van het beleid en geen garantie is voor betere beslissin gen. En Zeeland wordt tegenover die nieuwe Grote Pro^ vinciën alleen maar kleiner. In de dans om de Europese subsidies moet je volgens Geelhoed hard schreeuwen, of in elk geval je overdue delijk laten gelden. Voor Zeeland en eigenlijk voor alle 1 huidige of toekomstige delen van het koninklijk is zo'ij benadering heilloos. Europa zal juist de geluiden van bescheiden regio's op waarde moeten schatten, anders heeft Nederland er niets te zoeken. De regio moet Euro- pa definiëren, niet andersom. Commissaris van de Koningin Van Gelder en de griffier van Provinciale Staten Verduit pleitten gisteren in deze krant voor een andere aanpak. Zij constateren met Geelhoed dat de provincie nu een te kleine rol speelt Daarom is zij min of meer onzichtbaar. Van Gelder en Verduit hebben echter minder last van de centralisatie reflex dan Geelhoed. Zij willen het eerst proberen met1 duidelijker taken voor het middenbestuur. Pas als dat niet werkt, komt schaalvergroting aan de orde. En vool j samenwerking met andere regio's kijken zij terecht eerst naar Rotterdam en Antwerpen, en pas veel latèï naar West-Brabant. Gezien de lauwe reacties in de Tweede Kamer heeft een provinciale herindeling voor lopig weinig kans. Ondertussen is het prettig te wetea, dat binnen en buiten de commissie-Geelhoed aan Zee land een grote mate van eigenheid en een natuurlijke (bestuurlijke) omvang worden toegedicht. van onze redactie binnenland Het echte debat met Pim Fortuyn kan beginnen nu hij zijn nieuwe boek, dat als basis dient voor zijn ver kiezingsprogramma, heeft gepubli ceerd. In het boek van 186 pagina's heeft hij opgeschreven wat hij denk baar vindt. Maar is het ook haalbaar en betaalbaar? Reacties uit 'het veld' op zes hoofdpunten. Veiligheid Er moet worden bezuinigd op mana gers bij de politie ten gunste van meer agenten. Politiebronnen, off the record: „Bor- relpraat. Geklets van een dronken aardbei, die geen benul heeft van waar hij over praat." Prof. dr. Cees van de Vijver, hoogle raar politiestudies aan de Universiteit Twente: „Je kunt ongetwijfeld snoei en in het management van de politie. Er zal vast nog wat lucht in zitten. Maar je zult er niet substantieel meer agenten mee op straat krijgen. Menig manager functioneert tevens als hulp officier van justitie. Die heb je als diender nodig om ergens een inval te kunnen doen, goederen in beslag te kunnen nemen of verdachten langer dan zes uur vast te mogen houden. Bo vendien is steeds meer management nodig door de schaalvergroting van de criminaliteit." „Ook woninginbraak is een interna tionaal delict geworden. Bendes ko men hier hun slag slaan. Dat vergt sa menwerking met buitenlandse poli tiediensten, die van hogerhand ge stroomlijnd moet worden. Daar heb je management voor nodig. Hetzelfde geldt voor straatroof en zakkenrol len." Hans van Dui jnvoorzitter van de Ne derlandse Politie Bond: „Een raar plan. Ook wij willen meer blauw op straat, maar niet ten koste van de hui dige leiding. Het aantal managers is de afgelopen jaren juist sterk terugge drongen. Daar valt niks meer te halen. Er moeten juist mensen bij om de diender op straat goed te kunnen coa chen. Daar is een gebrek aan. De poli tie functioneert daardoor minder Gezondheidszorg De uitgaven voor de zorg moeten ge durende twee jaar worden bevroren en alleen aan de inflatie worden aange past. Dr. R.M. Lapré, tot februari hoogle raar in het gezondheidszorgbeleid en de economie van de gezondheidszorg: „Onzin, dat kan helemaal niet. Nieu we medicijnen kosten meer geld, de kosten van de zorg nemen over de hele linie toe door de vergrijzing. We kun nen meer dingen, die tegelijk ook De wachtlijsten in de gezondheidszorg De problemen met betrekking tot de veiligheid De ongeloofwaardigheid van het Openbaar Bestuur De zorgwekkende staat van het onderwijs EEN GENADELOZE ANALYSE VAN DE COLLECTIEVE SECTOR EN AANBEVELINGEN VOOR EEN KRACHTIG HERSTELPROGRAMMA Pim Fortuyns boek 'De puinhopen van acht jaar paars'. foto GPD duurder zijn. Moeten we die niet doen dan? Er is juist structurele groei nodig in de zorg. Juist het terugdringen van de kosten in de zorg heeft tot veel bu reaucratie geleid." Particulier initiatief en ondernemer schap moeten op alle fronten van de zorg worden toegelaten. Lapré: „De gezondheid van mensen is niet iets waar je de vrije markt op los kunt laten. Daarvoor is de relatie tus sen de artsen die alles weten, en de pa tiënten die daarvan afhankelijk zijn, te onevenwichtig. Aan de randen van de zorg, onder voorwaarden, kun je ondernemers een kans geven. Die ver nieuwing is ook nodig. Maar met For tuyns plannen krijg je daadwerkelijke tweedeling, dat mensen met geld eer der en beter worden geholpen. Daar zullen heel veel minder rijke mensen de dupe van worden." Verzorgingsstaat Subsidies en belastingkortingen voor minima moeten worden,afgeschaft. Werkgeversorganisatie VNO-NCW: „Wij zijn voor alle vormen van active ring om mensen weer aan het werk te krijgen en de armoedeval te doen ver dwijnen. Daarnaast vinden wij het positief dat Fortuyn de misbruik van de sociale voorzieningen wil tegen gaan." Voorzitter H. de Vries van FNV-bond- genoten: „Fortuyn laat zien dat hij mensen ih kwetsbare posities over het randje wil duwen en stort de minima in pure ellende. Hij doet alsof mensen het prettig vinden dat ze een uitkering krijgen. Die zijn er misschien ook wel een aantal, maar het overgrote deel vindt dat niet. Zij volgen niet voor niets cursussen en opleidingen om weer aan het werk te komen. De WAO is alleen nog voor beroepsge bonden ziekten. De rest moet naar de bijstand. De Vries: „Dit is een klap in het ge zicht van mensen die ernstig ziek zijn. Mensen die bijvoorbeeld kanker heb ben, komen direct terecht in de WW en daarna in de bijstand. Dat is een enor me aanslag op de financiële positie van deze mensen." VNO-NCW: „We doen geen uitspra ken over de WAO-plannen van de Lijst Pim Fortuyn, omdat we eerst de plannen van de Sociaal-Economische Raad, waar we zelf aan meewerken, willen afwachten." Onderwijs Kleinere scholen met maximaal zes honderd leerlingen. Het onderwijs krijgt voorlopig geen cent extra. Geld voor verbeteringen moet worden ver kregen door in het aantal bestuurders te snijden. Rector dr. S. Wigmans van het Groene Hart Lyceum in Alphen aan den Rijn en voorzitter van de vereniging van 1500 christelijk geïnspireerde school leiders (KVSC): „Hoeveel akelige woorden mag ik gebruiken? Complete onzin. Die man weet absoluut niet waarover hij het heeft en is volstrekt niet serieus te nemen. Juist door be stuurlijke schaalvergroting kunnen leerkrachten weer meer voor de klas staan. Toen wij hier begonnen met de fusie telde de school 21 directieleden, nu vijf. Een school kan niet groot ge noeg zijn. Er moeten alleen niet te veel leerlingen in een gebouw zitten. Onze school telt 3200 leerlingen, verspreid over vijf gebouwen en ondergebracht in 14 pedagogische eenheden; school tjes in een school. Asielzoekers De grenzen moeten dicht voor asiel zoekers en van alle containers en stuk goederen die Nederland binnenko men moeten op vluchtelingen worden gecontroleerd. Het verdrag van Schengen (open grenzen) moet wor den opgezegd en de grenscontrole her steld. Het VN-vluchtelingenverdrag moet worden herzien en desnoods op gezegd. Mensen die zonder papieren of deugdelijk papier aankomen, moe ten direct naar het land waar ze van daan komen worden teruggestuurd. Coördinator Logistiek P. Zwaan van de douane op de Maasvlakte: „Het is volstrekt onmogelijk om alles te con troleren wat binnenkomt. Dan krijg je een ambtenarenapparaat dat half Ne derland beslaat, en dat wil mijnheer Fortuyn niet. Wij scannen hier op de Maasvlakte dagelijks honderddui zenden containers en toch is het pas 5 procent van dat er binnenkomt." Prof. H. Entzinger, hoogleraar migra tie en integratievraagstukken. „Wat Fortuyn wil is absurd en onuitvoer baar. In wat voor wereld leeft die man? Alsof hij de laatste vijftig jaar heeft gemist. De eerste protesten als Neder land de grenzen sluit, zullen van Ne derlanders komen. Buurlanden zullen hun grenzen sluiten voor Nederlan ders die het land uit willen. Ik zie de fi les al staan vanuit Breda en Arnhem. Bovendien houden grenzen geen ille gale migranten tegen. De meeste ille galen komen namelijk legaal de grens over met een tijdelijk visum, maar blijven vervolgens. Mensen terugstu ren zonder (deugdelijke) papieren klinkt aannemelijk, maar kan niet. Landen van herkomst willen die men sen niet meer hebben. En bewijs maar eens zonder papieren dat ze daar van daar komen." Defensie De landmacht en de luchtmacht moe ten worden opgeheven. Hans Couzy, voormalig bevelhebber van de landstrijdkrachten: „Het is goed dat er een einde komt aan de zware staven die alle krijgsmachton derdelen hebben. De verhouding met het operationele personeel is zoek. Aan de andere kant: bij de crisisope raties in Kosovo, Bosnië, Afghanistan of eldersis het altij d de landmacht die het werk moet doen. Met assistentie van de luchtmacht voor transport of bombardementen, dat wel. Neder land wil een rol spelen bij de oplossing van het conflict ter plekke, dus om dan de landmacht en de luchtmacht op te heffen, is op zijn zachtst gezegd niet logisch." Rob de Wijk, defensiespecialist van het instituut Clingendael: „Enerzijds de landmacht en luchtmacht opheffen en anderzijds de militaire dienst plicht herinvoeren, geeft problemen. Dan hebben ze bij de marine tachtig keer zo veel schepen nodig als nu. Ach, de discussie is tien jaar oud en achter haald." Jongens en meisjes moeten één jaar sociale dienstplicht doen, of twee jaar militaire dienstplicht. Couzy. „Ik denk niet dat er veel Gekke Henkies twee jaar militaire dienst plicht verkiezen boven één jaar socia le dienstplicht. Maar de sociale dienstplicht is een goed idee." De Wijk: „Dat mijnheer Fortuyn ook de jongeren met sociale dienstplicht in een uniform wil steken, begrijp ik met. Misschien houdt hij gewoon van uniformen." GPD Vlas De Zeeuwse vlassersschool in Koewacht ontving giste ren hooggeplaatst bezoek. In het bijzijn van de Belgische ministers Peters en Dequae, commissaris der koningin De Casembroot en vrijwel alle burgemeesters uit de Zeeuws-Vlaamse grensge meenten werd er gesproken over de toekomst van de vlas industrie. Conclusie: het gaat niet slecht, maar ook niet goed en er moet wat ge daan worden aan de terug loop van vlastoepassingen. Brand In Sas van Gent ontstond brand aan boord van het mo torschip De DieuDonné. Ter wijl het vuur zich verspreid de, lag de schipper dronken i in de machinekamer. Omdat het schip in verband met een erfkwestie al aan de ketting lag, vermoedt men dat hij het vuur zelf heeft aangestoken. Koud Een werktuigbouwkundige in New York heeft op kortda- te wijze een einde gemaakt aan een geschil met zijn huis- 1 baas, die volgens hem niet Voor voldoende warmte zorgde in zijn woning. Steeds als de temperatuur onder een bepaald niveau daalde, be- j gon er een grammofoonplaat te schetteren. De huisbaas stapte naar de rechter, maar die gaf de huurder gelijk. Hoofdredactie: A. L Oosthoek D. Bosscher (adjunct) A. L. Kroon (adjunct) Centrale redactie: Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA Vlissingen Tel. (0118) 484000 Fax: (0118)470102 E-mail. redactie@pzc.nl Vlissingen: Postbus 18 4380 AA Vlissingen Tel. (0118) 484000 Fax. (0118) 470102 E-mail; redwalch@pzc.nl Goes: Voorstad 22 Postbus 31 4460 AA Goes Tel. (0113) 273000 Fax. (0113) 273030 E-mail: redgoes@pzc.nl T erneuzen: Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC Terneuzen Tel. (0115) 645769 Fax. (0115) 645742 E-mail: redtern@pzc.nl Hulst: Baudeloo 16 Postbus 62 4560 AB Hulst Tel. (0114)372776 Fax (0114)372771 E-mail redhulst@pzc nl Zierikzee: Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB Zierikzee Tel. (0111)454647 Fax. (0111)454657 E-mail. redzzee@pzc.nl Opening kantoren: Maandag t/m vrijdag van 8.00 tot 17.00 uur Zierikzee, Goes en Hulst: 8.30-17 00 uur Zaterdags in Vlissingen van 8.00 tot 10.30 uur Internet: www.pzc.nl Internetredactie: Postbus 18 4380 AA Vlissingen E-mail web@pzc.nl Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag gedurende de openingstijden: zaterdags tot 13.30 uur Overlijdensadvertenties: tijdens kantooruren en uitsluitend maandag- t/m vrijdagavond van 20.30 tot 22.00 uur en zondagavond van 20.00 tot 22.00 uur: Tel.'{0118)484000. Fax (0118)470100. Abonnementen (bij acceptgirobetaling geldt een toeslag van /,--) per maand 19,25 per kwartaal 52,- - per jaar: 198,-- Voor toezending per post geldt een toeslag E-mail abo@pzc nl Beëindiging van abonnementen uitsluitend schriftelijk, 1 maand voor het einde van de betaalperiode. Losse nummers per stuk. maandag t/m vrijdag: /,- zaterdag. 1.50 Alle bedragen zijn inclusief 6% BTW Bankrelaties ABN AMRO 47.70.65.597 Postbank 35.93 00 Advertenties Alle advertentieopdrachten worden uitgevoerd onder toepassing van de algemene voorwaarden van Uitgeverij PZC BV alsmede de regelen voor het advertentiewezen. Tarieven kunnen tijdens kantooruren worden opgevraagd bij de advertentieorderafdeling. Tel: 0118-484321 Auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant BV is een onderdeel van het Wegener-concern. De door u aan ons verstrekte gegevens hebben wij opgenomen in een bestand dat wordt gebruikt voor onze (abonnementen(administratie en om u Ie (laten) informeren over voor u relevante diensten en pro- I ducten van de titels en de werkmaatschappijen van Wegener of door ons zorgvuldig geselecteerde j derden Als u op deze mlormatie geen prijs stelt dan kunt u dit schriftelijk melden bij: PZC. afdeling j lezersservice, Postbus 18.4380 AA Vlissingen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 2