Zere duimen van de nieuwe Xbox PZC Eiconsumptie stijgt nauwelijks 'Bij het Stadhuis' biedt visvaria 25 Collier De eerste spellen voor racers en sf-liefhebbers Lego Rasp Thinkquest vrijdag 15 maart 2002 Deze weekligt-ie dan in de winkel, de Xbox. De spelletjesmachine, waarmee Microsoft de strijd aangaat met de PlayStation 2 en (la ter) de GameCube, hoewel die laatste naar verwachting door een jonger publiek zal worden aangeschaft. In Amerika en Japan is de con sole al een tijdje op de markt en moet het apparaat het in verkoopcijfers nog afleggen tegen de PlayStation. Maar niet omdat ie minder van kwaliteit is, want dat is ie niet, zo leert een weekje stoeien met de Xbox. Anderhalf jaar na de tweede versie van de PlayStation kan Eux-opa deze week eindelijk kennis maken met zijn belang rijkste concurrent. Als het om technologie gaat is de Xbox een ferme stap voorwaarts, en Mi crosoft hamert daar al maanden op. Maar wie al een PlayStation heeft gaat er natuurlijk geen Xbox bij kopen. En dat lijkt het grootste probleem voor de ma chine van Microsoft: aankijken tegen een psychologische ach terstand die schier onoverbrug baar lijkt. Microsoft doet z'n best hoor. ,,De Xbox zal de game wereld voor altijd veranderen", lees ik op de Nederlandse site van MSN, die de laatste weken hele maal in het teken van de Xbox staat. En vol trots verkondigt Microsoft dat de Xbox drie keer de grafische mogelijkheden heeft van de concurrentie. Cij fermatig gezien klopt dat ook: de hogere resolutie van de Xbox (1920x1080 tegenover de PS2 640x480) én de 233 MHz grafi sche processor van nVidea plus een Pentium III733 MHz pro cessor vertaalt zich in een vloei ender beeld. Bovendien is het geluid vele malen beter. Waar de meeste Play Station-spelletjes nog met Dolby Surround wer ken kan de Xbox om met Dolby Digital 5.1, terwijl de 2 5 6 audio- kanalen van de console ruim schoots de 64 van de PS2 over treffen. Beeldkwaliteit Dat klinkt allemaal heel mooi. Sterker nog: het Is heel mooi. De Xbox levert een superieure beeldkwaliteit, al ben je na tuurlijk ook afhankelijk van de game-ontwikkelaars die de mo gelijkheden ten volle moeten benutten. Toch zijn de verschil len in de praktijk niet zo groot als je op grond van de cijfers zou denken. Simpelweg, omdat de televisies in de meeste Neder landse de mogelijkheden van de Xbox niet aankunnen. De Xbox met z'n hoge resolutie onder steunt voor spelletjes HDTV (High Definition Television), dat het beeld opbouwt uit 1080 lijnen. De analoge tv komt tot maar 625 lijnen, maar laat die tv nou in praktisch alle huiska mers staan. Voor geluid geldt in feite het zelfde. Hier zijn de gelukkige bezitters van een op de tv aange sloten home cinema met vijf of zes geluidsboxen riant in het voordeel, maar hoeveel Neder landers hebben inmiddels deze luxe variant op de dvd-speler bij hun tv staan? Mooi voor later dus. Voorlopig genieten we al volop van wat de Xbox op onze doorsnee-tv wél laat zien. Vloeiende games, snelle laadtijden dankzij de harde schijf in de console. Zere duimen en handpalmen hebben we ervan, van de zes spelletjes die we inmiddels hebben kun nen spelen. Het is niet helemaal zeker of de logge controller van de Xbox daar ook wat mee te maken heeft; feit is wel dat-ie wat lastig in de hand ligt en dat je haast vergeet dat er ook nog twee trigger-knoppen aan de achterkant zitten. Maar ook hier geldt: oefenen baart kunst. Spannende film Ooit werd verondersteld dat de Xbox wel eens te lij den zou kun nen hebben van het gebrek aan originele games, maar dat valt mee. Liefhebbers bijvoorbeeld van een first person shooter ko men flink aan hun trekken met Halo: Combat Evolved, een spel dat speciaal voor de Xbox werd ontwikkeld en veel van zijn soortgenoten ver in de schaduw zet. Niet alleen vanwege zijn grafische kwaliteiten, maar ge woon omdat je doorlopend het gevoel hebt midden in een span nende film te zijn beland, waar aan j e toevallig ook nog eens zelf mag meedoen. Uiteraard ontbreken ook race games niet. Hier verwacht Mi crosoft veel van Project Gotham Racing, dat in eerste instantie doet denken aan een wél goed ogende versie van A2 Racer, maar'al gauw veel meer blijkt, zeker wanneer je in de arcade mode gaat spelen en al racend en powerslidend zogenoemde kudos gaat verzamelen. Opvallend bij de games die we speelden is de enorme hoeveel heid muziek daarin. En dan gaat het niet om Britney Spears of Jennifer Lopez, maar om de ar tiesten uit het alternatieve cir cuit, of ze nou hiphop, punk of rock maken. Rauwe, swingende muziek, die de meeste spellen een flinke energie-boost geeft. Hoewel het Voedingscen trum (voorheen Voorlich tingsbureau voor de Voeding) zich niet meer zo druk maakt om het aantal eieren dat we nutti gen, eten we er elk jaar eentje meer. Dat is een (te) geringe toe name, want in plaats van twee mogen we er van het Voedings centrum ook wel drie per week verorberen. En zelfs tegen nog een eitje extra tekent men geen grote bezwaren meer aan. Vege tariërs die de eiwitten en andere voor onze gezondheid waarde volle stoffen uit vis, vlees en ge vogelte ontberen, mogen zelfs niet één maar enkele eieren meer per week eten. Dat het Voedingscentrum de ei eren indertijd wel heeft aange pakt om het hoge cholesterolge halte dat ze bevatten - en veel andere producten met een nog hoger cholesterolgehalte onge moeid liet - is voor mij nog altijd een raadsel. Ik meen dat een en ander wel eens te maken kan hebben met de subsidiegevers van het Voedingscentrum, dat zelf niet of nauwelijks eigen in komsten kan genereren. Weten schappers hebben intussen vastgesteld dat een te hoog cho lesterolgehalte ook een kwestie is van aanleg en niet het gevolg kan zijn van het eten van veel ei eren. Wie aanleg heeft, moet op de vetten letten die hij of zij naar binnen krijgt. Het grootste ge vaar schuilt in de verzadigde vetzuren. En die zitten slechts in zeer geringe mate in de dooiers van de eieren. Prijs Nu het eitje extra weer is toege staan, biedt dat de vegetariërs in ons land en ook degenen die niet dagelijks een stukje vis of vlees op het bord wen^n moge lijkheden om wat meer gerech ten met eieren op tafel te bren gen. Daarbij komt n>;g dat de prijs die in ons lanc1 vmor een ei betaald moet word nuitgespro ken laag is. Ik kan geen enkel ander voedingsmiddel aanwij zen waarvan de prijs in de loop van de jaren zo gering is geste gen. Eieren bevatten voor het in stand houden van een goede ge- Muziek voor échte mannen. En vrouwen, natuurlijk. Ultieme voorbeeld daarvan is het snowboardspel Amped, dat niet minder dan honderdvijftig nummers (zeg maar: tien cd's!) uit het alternatieve circuit telt, verdeeld in genres waar je afzonderlijk naar kunt luiste ren. En als je meer wilt kun je je eigen songs naar de harde schijf in de Xbox rippen. Trouwens, in Amped kun je zo'n vijftienhon derd sprongen uitvoeren. Gert Meijer In Nederland is de Xbox van Mi crosoft sinds gisteren te koop voor 479,99 euro. Meer informatie: www.xbox. com zondheid waardevolle stoffen. Een ei bevat ongeveer 13 ei wit, 11 vet, vitaminen en mineralen. De rest is water. Ei wit vormt samen met water het belangrijkste bestanddeel van het wit van het ei. De andere stoffen zitten in de dooier (eigeel De kleur van de dooiers kan verschillen van geel tot oranje. Het heeft met de voeding te ma ken. De kleur wordt donkerder naarmate er meer caroteen (worteltjes) in het voer zit. De dooier bevat overwegend on verzadigde vetzuren. Uit onderzoek is gebleken dat de huisvestingsvorm van de kippen geen enkele invloed heeft op de kwaliteit, geur en smaak van de eieren. Zij die da gelijks hun eitje uit het eigen kippenhok halen, zullen er vreemd van opkijken, want zij zijn ervan overtuigd dat het ei tje uit het eigen kippenhok beter smaakt dan het ei dat je in de su permarkt kunt kopen. Ook degenen die de eieren bij de 'kippenboer' kopen zijn waar schijnlijk dezelfde mening toe gedaan. Het enige verschil met de eieren die in de supermarkt worden aangeboden, schuilt in de versheid van de eieren. De ei eren uit de supermarkt lenen zich er niet voor om te pocheren. Daarvoor heb je dagverse eieren nodig en die haal je uit het eigen hok (of uit die van de buurman). De eieren van de 'kippenboer' zijn weliswaar meestal verser dan die in de supermarkt, maar of ze ook dagvers zijn, en dus ge schikt om te pocheren, is nooit helemaal zeker. Hans Belterman In de komende week worden in de dagelijkse rubriek opnieuw recepten voor gerechten met ei eren opgenomen. Tip: blaas, met een rietje, de eie ren voor het ontbijt op tweede paasdag (1 april) uit en plaats de lege doppen in de eierdopjes bij de borden. Maak van het ei erstruif roereieren. Voeg er eventueel wat fijngesneden gerookte ham of gerookte zalm en fijngehakte (blad)peterselie toe. Ook racespellen zoals Project Gotham Ra cing ontbreken niet in. De volgende twintig spellen (met achter de naam de uitgever) zijn direct te koop: Amped: Freestyle Snowboarding, Micro soft - Batman: Vengeance, Ubi Soft - Blood Wake, Microsoft - Dark Summit, THQ - Da ve Mirra Freestyle BMX II, Acclaim - Dead Or Alive 3, Microsoft - Fuzion Frenzy, Mi crosoft - Halo, Microsoft - Jet Set Radio Fu ture, Sega - Mad Dash Racing, Eidos - Max Payne Take-Two, Interactive - NBA Live, Electronic Arts - NHL 2002, Electronic Arts - NHL Hitz 2002, Midway - Oddworld: Munch's Oddysee, Microsoft - Project Gotham Racing, Microsoft - RalliSport Challenge, Microsoft - Tony Hawk's Pro Skater 3, Activision - Trans world Surf, In- f ogrames - WrecklessThe Yakuza Missions Activision. Deze games komen vier dagen later uit: Artie Thunder, Midway - Deadly Skies, Konami - ESPN International Win ter Sports, Konami - F1 2002, Electronic Arts - Genma Onimusha, Capcom - The Simpsons Road Rage, Electronic Arts. En deze vervolgens ergens in het voorjaar: Blood Omen 2, Eidos - Championship Ma nager: Season 01/02, Eidos - Crash, Rage - NBA Inside Drive, Microsoft - Off Road Wi de Open, Infogrames - Shrek TDK, Mediac- tive - Star Wars: Obi Wan, LucasArts Enter tainment. De meeste Xbox-spellen krijgen een adviesprijs van rond de 70 euro. Xxeox Voor de nieuwe Xbox is al een behoorlijk aantal spellen beschikbaar zoals Halo. Als je gereserveerd hebt of de eerste bent heb je door de verdeelde raamp j es uitzicht op de zij kant van het Middelburgse stadhuis, maar voor het uitzicht moet je niet naar Visrestau rant 'Bij het Stadhuis'. Het pand is erg smal en slechts een paar tafels bij het raam geven een kijkje op de buitenwe reld. Ik kom evenwel voor de vis en die is er in ruime varjatie. Adviezen De menukaart begint met twee advie zen: „Heeft u haast, zeg het ons, want wij leveren kwaliteit en dat kost tijd". En verder: „Wat u bij ons eens moet proberen" en dat zijn dan de Zeeuwse maaltijdsoep 15,65), Gebakken gamba's met Stroganoffsaus (€18,20) en Visfondue, minimaal 2 personen 20,50 per persoon). Ik heb alle tijd en laat daarom graag aan de zeer attente gastvrouw Marjan van Laarhoven het tempo van de avond over. Een gezelschap van vier personen heeft de tafel aan het raam veroverd en een Franssprekend paar wil mosselen maar die zijn er niet. De gastvrouw legt uit dat de kwaliteit van de mosselen niet voldoet aan de nor men die de keuken stelt en dat is al di rect een vertrouwenwekkende mede deling, de belofte van kwaliteit is kennelijk geen loze kreet. Troostrijk De verwachtingen komen uit. De amu se bestaat uit zure visj es en schelpdier tjes op toast en dat kan bij het aperi tief, een Kir, ofwel witte wijn met een scheutje crème de Cassis 2,65) en hoewel ik het Stoverijtje van schaal- en schelpdieren 9,05) aan mijn neus voorbij moet laten gaan omdat er oes ter in voorkomt blijkt het Vispannetje 8,35) als warm voorgerecht een troostrijk alternatief. Verschillende soorten gepocheerde vis op een vuur vast wit schaaltje op twee onderbord jes met een lekkere, romige saus vor men een goede start. Het stokbrood is lekker knapperig en het halve litertje Muscadet 8,90) een frisse begelei der. De Franse of Waalse mevrouw heeft als alternatief voor de mosselen voor de aangeraden Zeeuwse Maaltijdsoep gekozen en krijgt nu een enorm, mooi gedecoreerd, diep bord voorgezet. Ze is duidelijk onder de indruk van for maat en hoeveelheid en ook met de smaak is niets mis, zo valt uit de reactie af te leiden. Ook ik heb gekozen voor één van de Visrestaurant 'Bij het Stadhuis' Lange Noordstraat 8 4331 CD Middelburg Tel. 0118-627058 Fax.0118-614839 Sluitingsdag: woensdag, op zondag geen lunch Keuken open van 12.00 tot 14.30 uur en van 17.30 tot 21.00 uur. Creditcards: Visa, Eurocard, Amex en Diners Club Rolstoel: plank aanwezig Vegetarisch: gebakken camembert Kinderen: kleine gerechtjes waaron der aangepaste portie vis Roken: geen scheiding, maar goede af zuiging (airco) en plekje in de luwte in langgerekte ruimte altijd te vinden. drie suggesties, de Gebakken gamba's met Stroganoffsaus, die Marjan van Laarhoven opdient in een zeer groot bord met een versiering die me op de een of andere manier aan een Griekse waterkant doet denken. De gamba's zijn stevig en bieden een goede beet, de saus is voortreffelijk. Wat me opvalt is dat het bordje frisse salade met zorg is opgemaakt en dat bij de portionering rekening is gehouden met één eter, iets wat ik zelden tegenkom. Zeeuwse inslag De maaltijd besluit ik met een luchtige Sabayon, een opgeklopt eidessert in een hoog glas 4,40). Visrestaurant „Bij het Stadhuis" is een goede ervaring. Er is een zekere Zeeuwse inslag. Bij de koude voorge rechten treft me dat in de Gerookte visschotel 8,00) naast paling en fo rel ook poon is verwerkt, een veelal on dergewaardeerde delicatesse. Behalve Vissoep 5,35) vermeldt de kaart een Bisque van garnalen 5,85) en als Yerseke kwaliteit kan leveren kan de gast kiezen uit vier verschillende mos selbereidingen 13,30 tot 16,30). De hoofdgerechten vis zijn ingedeeld in de categorieën Gepocheerd, Ge grild, Gerookt en Gebakken. Niet alle daags lijkt me de Geroosterde Makreel met peterseliesaus 12,80) en als ie mand in het gezelschap geen vis lust dan bakt chef-kok Huub van Laarho ven een Entrecöte met groene peper saus 16,35) of een Schnitzel op Itali aanse wijze 13,00). Voor vegetariërs die ook geen vis eten heeft hij een Hele gebakken camembert 8,95). Rien van Reems Het Patiala-Collier dat in 1928 werd ontworpen door Carrier, is een echt pronkstuk. Het bestaat uit 2930 diamanten, met een gewicht van bijna 1000 karaat. Het sierde zo'n honderd jaar geleden de hals van Maha- radja Sir Bhupindar Singh van Patiala, maar na zijn dood raak te het spoorloos. In de Art of Carrier-collectie is het nu te zien tijdens de TEFAF (The Europe an Fine Aid Fair). In 1998 werd het collier namelij k weer gevon den bij een antiquair in Londen. Helaas in een vervallen staat, zo ontbraken er een aantal stenen. Carrier heeft het sieraad echter zo goed als mogelijk gerestau reerd. De zoektocht naar de ver dwenen diamanten, waaronder de De Beers (de op een na groot ste diamant ter wereld) gaat on dertussen door De ontbrekende stenen zijn tijdelijk vervangen door synthetische, maar dat maakt het collier niet minder indrukwekkend. TEFAF, 8- 17 maart in MECC Maastricht. Elke dag 11-19 uur, op 17 maart 11-18 uur. Toegang: 30 Euro. Binnen twee of drie jaar wil len we uitgroeien tot dé in ternationale autoriteit op het gebied van spelenderwijs leren. Zo omschrijft Legobaas Kjeld Kirk Kristiansen het doel van het zojuist opgerichte LLI. Dat staat voor het Lego Learning Instituut. Dit instituut gaat zich bezighouden met innoverende research en ontwikkeling van speelmethoden, leerprocessen en creativiteit van kinderen. Het LLI brengt deskundigen sa men. Momenteel loopt een eer ste onderzoek van Lego in vijf landen bij ouders van kinderen tussen nul en twaalf. Het richt zich op de rol van 'tijdsafhanke lijke factoren'. Met de introductie van de Fusion Grip-knoflookrasp biedt Brabantia een nieuwe ma nier om knoflook te verwerken. Met dit apparaatje wordt knof look geschaafd in tegenstelling tot de pers die pulp produceert. Het keukenhulpje bestaat uit een handgreep, verschuifbare houder en een aandrukknop. Tegelijk met de rasp brengt Bra bantia meer Fusion Grip-ge reedschap op de markt, zoals een sausjesgarde, spaghettile- pel, appelboor en een spatel. De rasp kost 14 euro. Zevenhonderd kinderen heb ben zich dit jaar ingeschre ven voor de Nederlandse web- strijd ThinkQuest Junior (www.thinkquest.nl/index. html). Dat is een jaarlijke terug kerende wedstrijd voor leerlin gen van basisscholen. De deel nemers moeten een website ma ken over een onderwerp dat hen interesseert. Tot en met 14 april kunnen ze aan hun internetpa gina's werken. De Nederlandse ThinkQuest Junior wordt geor ganiseerd in samenwerking met het onderwijsnetwerk Kennis net. De Xbox moet het opnemen tegen de populaire Playstation 2,

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 25