Zie ik je straks weer op MSN? PZC Meneer Papier knutselt zijn eigen avontuur -°T r Cv° Kom maar op met je goeie sportidee GEBOEKT Tips om safe te surfen ÖE jOn&E OflüERZ.DEkER Trijntje gaat nu definitief solo vrijdag 15 maart 2002 illustratie Gerda Dendooven, uit Meneer Papier gaat uit wandelen. Om een verhaal te vertellen in tekeningen heb je genoeg aan een schaar, verf, een stuk of wat kwasten, een paar vellen papier, een stapeltje oude kran ten; niet eens per se al meteen een plannetje, wel durf natuur lijk én een uitgever van wie je je gang mag gaan... en kijk: het ene na het andere prachtige pren tenboek. Wat een merkwaardig mannetje toch steekt op de voorkant van Meneer Papier gaat uit wande len zijn neus door het raam van zijn huis naar buiten. Vrijwel dezelfde tekening vind je bin nenin nog eens, en dan blijkt dat het om iemand gaat die na een nachtje lekker slapen merkt dat de dag al volop bezig is: 'Daar is de zon, zo geel als een citroen en de appelboom is ook al op. Er zit een vogel in en die vogel zingt een lied. Beneden aan de appel boom zit een poes.' Je ziet op die eerste twee bladzijden niets meer dan wat je las, en wat Ger da Dendooven tekende is pre cies wat Elvis Peeters je in woorden vertelt. Of als je beter kijkt toch meer misschien, want wat heeft die poes een akelige grijns op het gezicht! Nadat Meneer Papier zichzelf een warme kleur en uit nog een andere pot verf een lekker fris truitje aangeschilderd heeft, stapt hij in zijn gauwgauw van papier geknipte broek naar bui ten voor een wonderlijke wan deling. Hij bedenkt niet zomaar zijn eigen fantastische avon tuur -hij knipt, vouwt en schil dert het ter plekke. Er doet een hond in mee, hij verzint vlin ders, een beek en daarover een stevige brug; hij vist met een reepje papier vissen uit het wa ter om er appels van te maken, en weer thuis verknipt hij zijn hond tot een nieuwe vogel die in de appelboom een lied - FWIET - de avond in zingt. Gerda Dendooven kreeg vorige week de Boekenpauw 2002 voor haar illustraties bij het niet eens zo spectaculaire verhaal. De prijs wordt toegekend aan het mooist geïllustreerde Vlaamse kinderboek en valt te vergelij ken met de Gouden Penseel in Nederland. Kiezen moet voor de jury een moeilijke klus geweest zijn. Want als na lang vergade ren uit een hele stapel boeken er uiteindelijk vier overblijven die elk de prijs voor het allermooi ste boek verdienen en die ook nogeens gemaakt zijn door een en dezelfde prentenboek kunstenaar, dan wordt het nog een heel gepeuter om het eens te worden over welk daarvan het aller-allermooiste is. Meneer Papier gaat uit wandelen dus: 'Een feest van een boek.' Vlaamse illustratoren behoren tot de wereldtop. Overal winnen ze prijzen. In Nederland, bij voorbeeld kregen André Sollie en Ingrid Godon met z'n twee tjes vorig jaar voor Wachten op matroos de Gouden Griffel. Veel indruk in Italië maakte een tijd je geleden Carll Cneut. Hij kreeg vorige week voor zijn illustra ties in Roodgeelzwartwit een Boekenpluim, een Zilveren Penseel zogezegd. Brigitte Min ne schreef het verhaal erbij over vier kinderen die door hun moe ders naar buiten worden ge stuurd: ,,Ga maar lekker spe len." Maar daar komt nooit iets anders van dan ruzie, want Rood is een vervelend mannetje en een grote baas. Totdat Geel, Zwart en Wit het niet langer pikken en eindelijk doen wat ze nooit eerder durfden. Prachtig is de laatste prent met de vier moeders bij elkaar hoog in de boom, terwijl ze in de verte tu ren om te zien wat hun kinderen uitspoken nadat die een einde hebben gemaakt aan het eeuwi ge geruzie. Meneer Papier gaat uit wande len en Roodgeelzwartwit ver schenen alletwee bij uitgeverij De Eenhoorn. Daar komen dankzij uitgever Bart Desmyter al sinds jaar en dag de mooiste prentenboeken vandaan. Zo ook Kind met een aanvankelijk nogal duister verhaal van Geert De Kockere over een klein meis je met ouders die het geloof in wonderen allang verloren heb ben. Tjongejonge, zo schamper als die doen over het kleine steentje waar hun kind zo ge lukkig mee is: 'Veelmooier dan een kersenpit. En ook al was het heel klein, misschien zat er wel iets groots in. Diep binnen in het steentje. Iets wat er nog uit moest komen.' De mirakels mooie illustraties zijn van de hand van Isabelle Vandenabeele. Geen wonder dat ze voor haar debuut een Boekenpluim kreeg. Zo'n ge durfd prentenboek waarin je bovendien maar niet uitgeke ken raakt krijg je niet elke dag onder ogen. Jan Smeekens Elvis Peeters en Gerda Dendo oven: Meneer Papier gaat uit wandelen. 12,20 euro. Brigitte Minne en Carl Cneut: Roodgeelzwartwit. 14,75 euro. Geert De Kockere en Isabelle Vandenabeele: Kind. 13,20 eu ro. Alle boeken zijn verschenen bij De Eenhoorn, Wielsbeke. Chatten is iets van deze tijd. Talloze jongeren doen het. Van een gemiddel de klas van het voortgezet onderwijs zit minstens de helft van de leerlingen thuis achter de computer om met vrienden en vriendinnen te chatten. „Zie ik je straks weer op MSN", klinkt het als de school uit gaat. Ze hebben hun ouders al lang overgehaald om het internet op de kabel te laten aansluiten, zodat de kosten niet uit de hand lopen. De jongens en meisjes babbelen er eindeloos op los. „Ik ben al thuis. Jij ook", zo chatten ze met hun vriend met wie ze net uit school zijn komen fietsen. Om hun problemen te bespre ken gaan ze naar de prikborden op internet. Deze speciale sites gaan over alle mogelijke onder werpen en zijn bedoeld om de mensen met een belangstelling voor een bepaald onderwerp met elkaar te laten praten. De vragen, problemen en de reac ties zijn openbaar en iedereen kan meepraten en het verloop volgen. Noodkreet Al chattend vragen ze hun leef tijdgenoten om oplossingen. Vooral meiden vertrouwen de meest intieme dingen toe aan het net. „Ik denk dat ik zwanger ben. Wat moet ik doen?" Sonja is dertien en heeft 's avonds op de bank gezoend met Koen. Maar ze zijn veel te ver gegaan. Wat nu? De noodkreet op het inter- netprikbord roept veel reacties op. Variërend van 'wat ben je stom' tot 'ga meteen naar de dokter'. Het prikbord van meiden.pagi na.nl staat vol met dit soort dis cussies. Het net blijkt te funge ren als een uitlaatklep voor jongeren. Problemen en gehei men die ze vóór het internet tijdperk hooguit hun allerbeste vriend of vriendin toevertrouw den, worden nu uitgebreid be sproken via het beeldscherm. Anoniem. Dat wel. De liefde voert de boventoon in de discussies. „Ik wil het uitma ken met mijn vriend, maar hij pikt dat niet." „Ik wil de pil gaan slikken, maar durf het mijn moeder niet te vragen." Het internet is dé plek om problemen te bespreken „Mijn vriendje wil blijven sla pen, maar dat vinden mijn ou ders niet goed, wat zal ik doen?" Jonge meisjes van dertien, veer tien jaar vragen hun internet- vriendinnen om raad. Elke vraag levert een reeks antwoor den en nieuwe ontboezemingen op. De prikborden voorzien kenne lijk in een behoefte, net als de realityprogramma's op televi sie. „Op zich is er niks mis mee, met het chatten", vindt school psycholoog Frank Rijnders. „Het bespreken van problemen is van alle tijden. Vroeger deed je dat op het schoolplein, nu op internet. Het heeft ook wel voordelen. Verlegen mensen kunnen zich via het internet veel vrijer uiten. Zelf was ik vroeger ook verlegen,en ik durf de bijvoorbeeld niet makkelijk een meisje aan te spreken. Als internet toen bestaan had, zou ik het misschien via de chatbox wel gedurfd hebben." „Het bespreken van problemen heeft ook te maken met de leef tijd. Jongeren zijn onzeker en hebben grote behoefte om din gen te overleggen en te bespre ken. Op internet kun je dat lek ker anoniem doen. Bovendien kunnen jongeren elkaar ook best helpen." Reddertje Het is volgens de schoolpsycho loog overigens 'echt iets voor meiden' om problemen voor an deren op te lossen. „Meiden hebben altijd de neiging om voor reddertje te spelen. Ze vin den het heerlijk om een verdrie tige vriendin op te beuren. En al zitten ze zelf nog zo in de proble men, dan nog willen ze zo graag een ander meisje dat in de put zit redden." Of het soms niet te gek wordt, het vele chatten? „Dat moeten ouders uiteraard in de gaten houden", vindt Frank Rij ders. „Het is sowieso niet goed als een kind te lang achter de computer zit. Dan loop je het ri sico dat de gewone sociale con tacten eronder lijden. En na tuurlijk moet je kinderen ook wijzen op eventuele risico's. Je weet nooit wie er mee-chat op een prikbord. Heel rare figuren met misschien wel verkeerde bedoelingen kunnen zich onder een meisjesnaam mengen in een discussie." Daarvan zijn de meeste jonge ren zich kennelijk wel bewust. Ze melden zich meestal op het net onder een schuilnaam. En als ene Mellow D. zich teveel bloot geeft schrijft Neejdien: „Ik zou maar uitkijken hoor. Ik kan zo naar je huis gaan en een schelpje tegen je raam gooien." Anne Velthausz foto Jos Poulissen/GPD - Maak nooit je echte naam, adres of password op internet bekend. - Als je met een chat-vriend of vriendin afspreekt, neem dan altijd iemand mee en vertel thuis waar je naar toe gaat. - Stop met chatten als het verve lend wordt of je je niet meer vei lig voelt. - Vertel je ouders als je gemene of onbeschofte boodschappen krijgt in de chatroom of op een bulletin-board, of als je onbe schofte e-mails krijgt. - Voor ouders: hou er rekening mee dat gemene boodschappen of pesterijen in de chatbox heel hard aan kunnen komen bij je kind. Heb je een grandioos sport idee? Kom dan maar op. Bij Whoznext ben je altijd welkom. Voor alle duidelijkheid: Whoznext is de naam van een landelijke campagne die er voor moet zorgen, dat er beter geluis terd gaat worden naar de wen sen van jongeren. Sterker nog: de ideeën worden in daden om gezet. Samen met gemeenten, sportbonden, scholen, wijkcen tra, sportclubs worden zoge naamde J-teams opgezet. „Jeugdparticipatie heet dat met een duur woord", legt Christl Arendse uit. Zij is consulent jeugdsport van de Zeeuwse Sportraad en gaat gemeenten ondersteunen bij het opzetten van de teams. „Er wordt best veel gedaan om de jeugd in be weging te krijgen. Maar tot nu toe werd er vaak beslist voor de jeugd en niet door de jeugd. Dat willen we veranderen. Door goed te luisteren naar jongeren, kun je als gemeente inspelen op wat jongeren echt willen. Lan delijk zijn er al voorbeelden van succesvolle projecten. In Maas tricht organiseert een J-team op het Trajectumcollege survival cursussen. In Arnhem regelen J-teams spelletjescircuits voor hun eigen clubs. Ook een disco avond na een hockeytoernooi was door de Arnhemse jeugd zelf op touw gezet." De bedoeling is dat ook in Zee land de jeugd in beweging komt. Zelf plannen gaat maken. Zelf organiseren. Zelf meedenken en regelen. De provincie en enkele gemeen ten zien het wel zitten. „Rei- merswaal, Middelburg en Bor- sele zijn zonder meer positief", zegt Christl. „Ze willen mee denken, hoe ze het gaan aan pakken. Belangrijk voor de jeugd, maar ook voor de ge meenten. Voorzieningen, waar niemand op zit te wachten zijn weggegooid geld." Als je bijvoorbeeld een skatei np in je buurt wil, kun je dit via het project Whoznext kenbaar maken. foto Lex de Meester Een skateramp om de hoek? Een basketbalpleintje met fatsoen lijke verlichting? Of een topper uitnodigen voor een speciale training? Of toch maar liever een cursus breakdance? Alles kan, als het maar een goed plan is. „Jongeren weten vaak niet waar ze moeten zijn met hun idee", zegt Christl. „Nukrijgen ze echt de kans om hun plannen zelf uit te gaan voeren. Met hulp van sportbuurtwerkers, sport leraren, sportambtenaren, ver enigingen. Allemaal mensen en instellingen, die willen helpen en ondersteunen. Ze krijgen training in vergaderen, het opstellen van plannen, media training en noem maar op. Whoztnext richt zich op alle jongeren van tussen pakweg 14 en 18 jaar. Niet alles kan tege lijk, maar er is wel een budget voor dit project." Wie rondloopt met een vet plan, kan zich nu al melden bij de Zeeuwse Sport raad (0118-670836). Die kan je nu al een eind op weg helpen. Wil je meer weten of je verhaal kwijt op internet? Surf dan eens naar www.whoznext.nl. Voor een goed verhaal staat een geld pot met 2500 euro klaar! Hans Segboer dans de tango in een les met deze Handige plattegrond II illustratie Isabelle Vandenabeele, uit Kind VH«GI>oOT pE pLATT E 6# o No °nS£vEer 2-!o° eN VolG D6 STApf>EN i e p e r e e n kan da.nsen En 'I Trijntje Oosterhuis heeft een contract voor meerdere al bums getekend bij EMI. De zan geres die met haar broer Tjeerd Total Touch vormde, kiest daar mee definitief voor een solocar rière. „Uiteraard blijft Tjeerd nauw betrokken bij mijn carri ère en hij zal zeker een groot aandeel leveren aan mijn solo materiaal." Voor Oosterhuis was de keuze voor een andere platenmaat schappij 'een grote stap'. „EMI biedt mij de mogelijkheid om met mensen te werken bij wie ik mij op mijn gemak voel." De afgelopen jaren reisde Oos terhuis meerdere malen af naar Londen en New York om samen met een aantal componisten nieuwe, Engelstalige liedjes te schrijven. De up-tempo soulsongs en ballads die uit deze sessies zijn voortgekomen zul len op haar eerste soloalbum staan. De opnamen daarvan zullen de komende maanden plaatsvinden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 22