Onderonsje zonder vuurwerk Oude wonden weer opengereten PZC Uytdehaage kan zeldzame serie neerzetten bij WK Hapoel houdt Milan in bedwang Feyenoord speelt het best in Europees duel met PSV: 1-1 Leiderschap en etappezege Vinokoerov 20 Polderman terug door sterfgeval EPO-controIes tijdens training Oliseh en Finidi niet naar WK MüHlegg stopt met skilopen Opkoper Prost-boedel start niet vrijdag 15 maart 2002 door Jaap van Essen EINDHOVEN - Het eerste Ne derlandse onderonsje in Euro pees verband zal niet lang in de gedachten beklijven. Alleen pal voor de aftrap was er echt vuur werk te zien, tijdens de negentig minuten die volgden nauwe lijks. Uiteindelijk stond er 1-1 op het scorebord en daar konden bei den Nederlandse topploegen (die overigens met in totaal tien buitenlanders speelden) tevre den mee zijn. Feyenoord omdat het gelijke spel een goede uit gangspositie betekent voor de thuisbeurt van volgende week. PSV omdat het elftal van Gerets goed wegkwam met de punten- deling. Het spel van vooral de Eindho- venaren viel gisteren namelijk bepaald niet mee. Feyenoord was het grootste deel van het treffen gewoon de betere ploeg. PSV begon angstig, verdedigde ver terug, terwijl Feyenoord het aandurfde om al ver op de helft van de thuisploeg op de bal te j a- gen. Dat 1 aatste was precies wat Bert van Marwijk had gevraagd van zijn spelers. „Je weet dat je pro blemen krijgt wanneer je PSV van achteruit laat voetballen. Daarom hebben we vroeg druk gezet. Ik ben blij met ons spel, maar er had meer ingezeten dan een gelijkspel." Gerets was het voll edig eens met zijn collega. „Feyenoord heeft lef getoond door zo vooruit te verdedigen. Daardoor moesten wij heel veel lange ballen spe len." Individualisten Vooruit verdedigen, dat was wat Bert van Marwijk ook voor ogen had toen hij bij Feyenoord be gon. Die speelwijze kan echter alleen gehanteerd worden wan neer in een spelersgroep alle neuzen dezelfde richting uitwij zen. Daar ontbrak het in Rotter dam-Zuid nog wel eens aan. Individualisten pur sang als Kalou en Leonardo hadden pro blemen zich te schikken in het collectief. Ook was dit seizoen vaak duidelijk dat de wat oude re, dragende spelers iets anders voor ogen hadden dan hun trai- MONT-FARON - De Kazak Aleksandr Vinokoerov heeft met de overwinning in de vierde etappe van Parijs-Nice de lei ding genomen in de Franse rit tenkoers. De renner van Tele kom ontsnapte twee kilometer voor de top van de Mont-Faron uit de kopgroep van vijf en kwam als eerste over de finish. Hij nam de leiderstrui over van de Fransman Didier Rous. Lau rent Jalabert eindigde als twee de op 28 seconden. Hij zegevier de woensdag in de derde etappe. Vinokoerov haalde zijn eerste overwinning van het seizoen en de achttiende in zijn profloop baan. Op zijn erelijst staan on der meer al de Ronde van Valen cia, de Dauphiné Libéré en Circuit des Mines. Hij kan hier zondag Parijs-Nice aan toevoe gen. De Spanjaard Felix Garcia Ca- sas nam het initiatief aan de voet van cle Mont Faron, zo'n vijf kilometer voor de finish. Maar de Madrileen kon zijn voorsprong niet uitbouwen. De Fransen Rous en Jalabert pas seerden Casas. Bij een tempo versnelling van Jalabert moest zijn landgenoot passen. Alleen Vinokoerov, diens landgenoot Andrei Kivilev en de Duitser Jens Voigt konden volgen. Andere favorieten als Alex Zül- le, Ivan Basso en Axel Merckx hadden de slag toen al gemist. Met de finish in zicht probeerde eerste Kivilev te ontsnappen, maar hij kwam niet ver. Vino koerov had wel succes. Hij pak te al snel een voorsprong van 25 seconden en zag zijn concurren ten niet meer dichterbij komen. Rous moest een minuut toege ven en raakte zijn leiderstrui kwijt. Zabel Erik Zabel wist niet goed wat hij met zijn gevoelens aan moest na de levendige eerste etappe van de Tirreno-Adriatico. De Duit ser boekte in Sorrento welis waar zijn eerste zege van het sei zoen, maar moest constateren dat zijn adj udant Fagnini na een val, met vermoedelijk een sleu telbeenbreuk als gevolg, voorlo pig is uitgeschakeld. De buiteling van Fagnini waar bij ook Cipollini betrokken was, was niet de enige valpartij. Kort voor de streep werd het peloton opgeschrikt door een hond. Francesco Casagrande en Ra- bo-Belg Mare Wauters behoor den tot de slachtoffers, zonder ernstige gevolgen. Pjotr Wadec- ki liep een open schedelbreuk op. ANP ner. Sinds de crisisweek rondom het thuisduel met Glasgow Ran gers en de uitbeurt bij Ajax heeft Feyenoord echter een me tamorfose ondergaan. De bepa lende spelers namen hun ver antwoording in die dagen en besloten de kar te gaan trekken. Sindsdien oogt Feyenoord ein delijk weer als een collectief. De 'oudjes' Van Hooijdonk, Paau- we, Van Wonderen en Bosvelt bepalen zeker in het veld wat er gebeurt. Bovendien hebben ze een jeugdspeler als Van Persie volledig in hun midden opgeno men. Zelfs Kalou hebben ze blijkbaar zover dat hij in de eer ste plaats weer het gemeen schappelijk doel voorop stelt. Het werpt zijn vruchten af. Ook wanneer er helemaal niet echt goed gespeeld wordt. Iedereen doet tenminste wat hij moet doen. Het duidelijkst kwam dat gisteren naar voren in het aantal overtredingen. Werd de vorige PSV-Feyenoord (voor de KNVB-beker) nog een vreselij ke schoppartij, gisteren was er heel wat meer onderling res pect. Beide ploegen gingen ook ongeveer evenveel over de schreef. Maar terwijl bij Feye noord bijna iedereen zijn aan deel in het aantal charges had, gooiden bij PSV bijna uitslui tend Van Bommel en Vermegoor de nodige agressie in de duels. Het overwicht leverde Feye noord gisteren overigens niet al te veel kansen op. Robin van Persie was in de eerste 45 minu ten nog het dichtst bij een doel punt, maar trof de buitenkant van de paal. In de blessuretijd van de eerste helft werd het ech ter toch 0-1. Kevin Hofland (niet in beste doen en door een domme gele kaart volgende week geschorst) prutste en ver speelde de bal aan Tomasson. De Deen stuitte nog op Water reus, maar de rebound werd door Pierre van Hooijdonk fraai ingeschoten. Het was alweer de vijfde Europese treffer van de spits dit seizoen, zijn vierde in de Uefa Cup. Nauwelijks waren de spelers na rust de kleedkamer uit, of de stand was alweer gelijk. Een 'blinde' omhaal op het midden veld van Van Bommel bereikte Kezman, die zich vrij wist om dat van Wonderen niet snel ge noeg reageerde. De Joegoslaaf faalde niet: 1-1. Oog-in-oog Daarna kwam de enige fase in de wedstrijd waarin PSV daad werkelijk beter was. Maar oog- in-oog met Zoetebier kwam ei genlijk niemand. Ook Water reus kreeg weinig meer te doen, ook al omdat beide teams zich al vrij snel min of meer neerlegden bij de gelijke stand en geen over dreven risico's meer wensten te nemen. Volgende week in Rotterdam wordt pas bepaald welke Ne derlandse club voor het eerst sinds 1997 (Ajax in de Cham pions League) weer eens de hal ve finale van een Europees toer nooi haalt. PSV - Feyenoord 1-1 (0-1). 45. Van Hooijdonk 0-1, 47. Kezman 1-1. Scheidsrechter: Collina (Ita). Gele kaart: Hofland (PSV), Van Wonde ren (Feyenoord). Aantal toeschou- wers: 32.500. PSV: Waterreus; Bogelund, Ooïjer, Hofland en Heintze (56. Gakholcidze Rommedahl, Van Bommel, Lucius (73. De Jong) en Bouma; Kezman en Vennegoor of Hesselink (83. Brug- gink). Feyenoord: ZoetebierEmerton, Loovens, Van Wonderen en Rzasa; Bosvelt, Tomasson (82. Elmander) en Ono; Kalou (78. Smolarek), Van Hooijdonk en Van Persie. GPD door Martijn van Beeten UTRECHT - Magische grenzen heeft Jochem Uytdehaage al doorbroken en vanaf vandaag op het WK allround in Heeren veen kan de Utrechter (25) nog een zeldzame prestatie neerzet ten. Na de Noren Hjalmar An dersen (1952) en Fred Anton Maier (1968) en landgenoot Ard Schenk (1972) kan hij de vierde schaatser in de na-oorlogse ge schiedenis worden die in één jaar Europees, olympisch en wereldkampioen wordt. Pieken, op drie grote toernooi en. Dat is in het verleden weinig schaatsers gelukt. Johann Olav Koss slaagde niet in 1994, de Noor moest de Europese titel la ten aan Rintje Ritsma. Drie schaatsers, drie gedachten. Voor de inmiddels 57-jarige Ard Schenk waren de allroundtoer- nooien belangrijker dan het olympisch toernooi, waar de ge luksfactor een grote rol speelde. Fred Anton Maier (63) dacht na de Winterspelen van 1968 (goud op de vijf kilometer) helemaal niet aan de wereldtitel. Hij wil de alleen revanche nemen op de Zweed Johnny Höglin, die hem op de olympische tien kilometer met minimaal verschil had ge klopt. Hjalmar Andersen (79) maakte het in 1952 allemaal weinig uit, elke dag op het ijs was een genot. Voor Schenk geen polonaise na de Spelen van Sapporo in 1972, waar hij de 1500, 5000 en 10.000 meter won. „Op Schiphol was het een gekkenhuis, dat wel. Maar ik ben niet eens thuis ge weest. We sliepen een nacht in een hotel vlakbij Amsterdam en zijn een dag later vertrokken naar Hamar. Voor een trainings kamp. Het WK was twaalf da gen na de Spelen, in Oslo. Veel tegenstand had ik niet. De Noor Roar Gronvold was na de 1500 meter wel gezien." De allroundtoernooien waren belangrijk voor Schenk. „Op de Spelen was je overgeleverd aan toeval. Een afstand begon 's ochtends om negen uur en de laatste ging om twee uur 's mid dags het ijs op. De omstandighe den konden ineens veranderen. Het veroveren van al die titels was in 1972 geen doel op zich. „Drie weken voor het EK in Davos was ik nog bezig met het afronden van mijn studie. Ik heb het NK zelfs laten schieten." Fred Anton Maier had in 1968 een veel spannender seizoen. Het EK voor eigen pubhek in Oslo won hij nog makkelijk, de Spelen waren een secondenspel. Op de vijf kilometer nipt sneller dan Kees Verkerk, op de tien ki lometer iets langzamer dan Höglin. Op het WK in Göteborg nam de Noor revanche. „Ik was op de tien kilometer dertig seconden sneller dan Höglin en dat was voor mij het enige wat telde. Die wereldtitel was een bonus. Echte allroun- ders had je toen trouwens niet. Alles draaide om de lange af standen. Ard Schenk was eigen lijk de eerste echte allrounder. Net als Uytdehaage nu." Andersen, inmiddels 79, deed in 1952 wat Koss 42 jaar later pres- teerde. De Noor, net als Maier j woonachtig in Tonsberg, won driemaal goud (1500, 5000 en 10.000 meter) op Winterspelen in eigen land. Koss heerste in Hamar, Andersen in Oslo. Die Olympische spelen van Oslo waren het grote doel in de loop- baan van de inmiddels gepen- j sioneerde Noor. „Vier jaar eer der had ik een teleurstellend olympisch toernooi in Sankt J Moritz. In Oslo komt je kans, heb ik me steeds voorgehouden. En die heb ik gepakt." Voor Maier was de omschake- ling van de Spelen in Grenoble naar het WK in Göteborg wel lastig. „Dat was al een week la ter. Op maandag, dinsdag en woensdag was het nog ontzet tend druk met feesten en huldi gingen, daarna begon de voor bereiding. In een paar dagen tijd moest de knop om." Uniek Dat Uytdehaage zijn prestatie kan evenaren verbaast Schenk nauwelijks. „Hij is sterk op de 1500 meter en de vijf kilometer. Dat is nog altijd de sleutel voor een goed allroundtoernooi. Eric Heiden won in 1980 alle afstan den op een olympisch toernooi. Het zou fantastisch zijn als Jo chem het redt." Schenk gelooft dat Uytdehaage nog wel een laatste kunstje in j zich heeft. „Al die trainingsar- j beid gaat echt niet in een paar weken tijd verloren. Hij zal niet hardop roepen dat hij de we reldtitel gaat pakken, maar j heeft die motivatie wel. Niet j voor niets heeft hij slechts één televisieoptreden gedaan, is hij f na de World Cup in Inzeil me teen naar huis gereden. In Inzeil heeft hij zich even kunnen ont- spannen, nu is de scherpte echt i wel terug." GPD Feyenoord-verdediger Glenn Loovens (links) wint een kopduel van PS V'er Jan Vennegoor of Hesselink. van onze sportredactie NICOSIA - Hapoel Tel Aviv mocht zijn thuiswedstrijd in de kwartfinale van het toernooi om de Uefa-beker niet in eigen stad afwerken. Maar zelfs op het neutrale terrein van het GSP- stadion van Nicosia bleken de Israëliërs te sterk voor AC Mi lan, 1-0. Met deze ruggensteun kan Hapoel zich met vertrouwen gaan opmaken voor de ontkno ping in San Siro, over een week. Bij winst schrijven de Israëliërs geschiedenis. Nooit eerder stond een elftal uit het land in de halve finale van een groot Euro pees bekertoernooi. Hapoels thuiswedstrijd werd op last van de Uefa verplaatst. De Europese voetbalautoriteiten achten Tel Aviv momenteel niet veilig genoeg. Eigenaar Moshe Theumim had aangeboden sup porters die de reis naar Cyprus wilden maken financieel te on dersteunen. Van het aanbod werd slechts door 2000 fans ge bruik gemaakt. Zo kon het ge beuren dat er bijna net zoveel agenten aanwezig waren als sportliefhebbers uit Israël. In en rond het stadion zaten 1300 vei ligheidsfunctionarissen. Bij rust leidde de thuisclub al met 1-0, door een treffer van Clescenko. Daar bleef het bij, ondanks sterk aandringen van Milan in de slotfase. De ontmoe ting tussen Internazionale (met Seedorf in de basis) en Valencia eindigde onbeslist, 1-1. Deltali anen zullen daar niet tevreden mee zijn. Op eigen veld gaven ze met een man meer in de slotfase een voorsprong uit handen. Borussia Dortmund toonde zich tevreden met de 0-0 bij Slovan Liberec. Voetbalrel loopt uit op diplomatieke twist Turkije-Italië door Hans Geleijnse ROME - Slaande ruzie tussen politie, spelers en supporters na afloop van de voetbalwedstrijd AS Roma-Galatasa- ray is geëscaleerd in een heftige diplo matieke twist tussen Turkije en Italië. De Turkse minister van buitenlandse zaken Ismail Cem zei gisteren dat het optreden van de Italiaanse politie woensdagavond direct na afloop van het Champions League-treffen herin nerde aan 'de tijden van Mussolini en zijn fascistische politie'. Turkije diende gisteren een officieel protest in bij de Italiaanse regering. Volgens Cem was het schandalig dat de politie tot in de kleedkamers toe Turkse spelers 'genadeloos mishandelde'. Een officiële reactie van Rome was er gister avond nog niet, maar de Italiaanse am bassadeur in Turkije, Vittorio Surdo, liet weten 'ontsteld' te zijn over Cems uitlatingen. „Het hele politiecorps is gebrandmerkt als fascistisch. Als er po litiemensen zijn die zich misdragen hebben zal zeker tegen hen worden op getreden", zei hij. Zowel de Europese voetbalbond Uefa als de Italiaanse autoriteiten hebben een onderzoek ingesteld naar de rel van woensdagavond. De disciplinaire com missie van de Uefa vergadert er op 22 maart over. Volgens de politie zijn er woensdagavond in het olympisch sta dion dertien agenten gewond geraakt. Vier spelers van Galatasaray zouden letsel hebben opgelopen. Over de toedracht van het incident lo pen de meningen uiteen. Vaststaat dat Roma-middenvelder Lima totaal van de kook raakte toen hij direct na het laatste fluitsignaal van de Zweedse scheidsrechter Frisk het veld afliep. De Braziliaan, die twee seizoenen in Tur kije speelde, werd vermoedelijk door Turkse reservespelers beledigd. Toen Roma-coach Capello tussenbeide pro beerde te komen, ontstond een massale vechtpartij. Galatasaray-speler Asik Emre (links) heeft ruzie met een Italiaanse politieagent. foto Dylan Martinez/Reuters Aan het stompen, spugen en schoppen werd enthousiast deelgenomen door Lima en de Roma-spitsen Montella en Batistuta; van Turkse zijde lieten Ay- han en de Braziliaanse ver-dediger Ca- pone zich niet onbetuigd. De gewonden bij de politie vielen vooral door suppor ters die vanaf de tribune de vechtende kluwen met flessen, stenen en andere harde voorwerpen bekogelden. Inval ler Batistuta bood direct na de wed strijd zijn verontschuldigingen al aan („ik werd de hele wedstrijd geprovo ceerd, maar het was fout om te reage ren"). O^alan De Italiaanse media' hielden het erop dat de Turken verantwoordelijk waren voor het incident, terwijl de Turkse kranten met koppen kwamen als 'Mus solini's kleinkinderen' en 'Italiaanse wildebeesten'. De voetbalrel heeft oude wonden opengereten. In 1998 wonden de Turken zich hevig op toen Italië de Koerdische rebellenleider Ogalan toe liet. Er dreigde een handelsboycot, maar het vertrek van 0?alan suste de gemoederen. Roma had na het 1-1-ge lijkspel van woensdagavond goede kansen om de halve finales van de Champions League te bereiken. Een ge lijkspel in de laatste wedstrijd van de kwartfinale-ronde tegen Liverpool volstaat. Volgens de Italiaanse televisie moet echter gevreesd worden dat de landskampioen door de Uefa wordt ge diskwalificeerd, al dan niet samen met de Turkse tegenstander. GPD AXEL - Arnold Polderman moet morgen de laatste wedstrijd van de Paralympics missen. De Axelse atleet heeft Salt Lake City vervroegd verlaten wegens het overlijden van zijn moe der. Het debuut van de 49-jarige sporter op de Paralympische Spelen kreeg daardoor een triest einde. Na een reis van 24 uur met zijn begeleider Machiel Ittman arriveerde Polderman gistermiddag om drie uur in zijn woonplaats Axel. Morgen staat voor de langlaufers in Salt Lake nog één onderdeel op het programma. Arnold Polderman zou het toernooi afsluiten op de twintig ki lometer vrije stijl. Marjorie van de Bunt, al goed voor één keer goud en twee keer zilver, komt in actie op de vijftien kilome ter. De succesvolle atlete keert maandag met de rest van de Paralympische ploeg terug. Ze wordt om twaalf uur op Schip hol verwacht. MONTE CARLO - De internationale atletiekfederatie IAAF gaat als eerste mondiale sportbond atleten tij dens de training op bloeddoping controleren. De onaangekondigde EPO-tests zullen in mei beginnen. De controles worden vanaf dit jaar ook bij alle grote toernooien ingevoerd, te beginnen bij de WK cross op 23 en 24 maart in Dublin. "Out-of-competition-con- troles zijn de sleutel tot een succesvolle campagne tegen do ping, zeker als op EPO wordt gecontroleerd", zei Arne Ljung- qvist, voorzitter van de medische commissie van de IAAF. SID LAGOS - Twee oud-Ajacieden hebben bedankt voor het nationale elftal van Nigeria. Sunday Oliseh (nu Borussia Dortmund) en Finidi George (Ipswich Town) zullen niet deel nemen aan het WK in Zuid-Korea en Japan. Beiden protes teerden tegen het ontslag van bondscoach Shaibu Amodu. Deze kreeg de zak nadat de Africa Cup niet meer dan de derde plaats had opgeleverd. De nieuwe trainer is Adegboye Onig- binde. SID/RTR MADRID - Johann Mühlegg heeft gisteren zijn afscheid van de skiloipen aangekondigd. De Spaanse skiloper werd afge lopen Winterspelen in Salt Lake City betrapt op dopingge- bruik en moest zijn gouden medaille op de 50 kilometer klas sieke stijl inleveren. In een vraaggesprek met een Spaanse krant zegt de van origi ne Duitse sportman dat hij al in de laatste 50 meter van de ge wraakte 50 kilometer klassiek wist dat het zijn laatste wed strijd zou zijn. De 31-jarige Mühlegg blijft echter ontkennen dat hij doping heeft gebruikt. RTR SEPANG - De internationale automobielfederatie FIA heeft 1 het bedrijf Phoenix Finance Ltd. verboden zondag mee te doen aan de Formule 1 Grand Prix van Maleisië. Phoenix kocht onlangs een deel van de boedel van het failliete Prost- team op. De Blitse eigenaar Charles Nickerson kondigde deze week aan dat hij met twee auto's in Maleisië wilde meedoen. Volgens de FIA heeft Nickerson daar helemaal geen recht op. Bernie Ecclestone en Max Mosley, de grote mannen in de au tosportbond, lieten direct een verklaring uitgaan waarin Phoenix-Prost de toegang tot het formule-1-circus werd ont zegd. Phoenix mag dit hele seizoen niet meedoen"verduide lijkte FIA-woordvoerder Francesco Longanesi. Nickerson kocht van oud-wereldkampioen Alain Prost niet de rechten om deel te mogen nemen aan het WK 2002. RTR foto Robert Vos/ANP Hapoel Tel Aviv (Isr) - AC Milan (Ita) 1-0 (1-0). 32. Clescenko 1-0. Scheidsrechter: Lopez Nieto (Spa). Gele Icaart: Onisjenko, Domb, Ante- bi (Hapoel), Roque Junior, Contra, Ambrosini, Serginho (Milan). Slovan Liberec (Tsj) - Borussia Dortmund (Dui) 0-0. Scheidsrech ter: Melo Pereira (Por). Gele kaart: Kolousek, Janu (Slovan), Rosicky (Dortmund). Inter (Ita) - Valencia (Spa) 1-1 (0-0). 50. Materazzi 1-0, 64. Rufete 1-1. Scheidsrechter: Merk (Dui). Rode kaart55lKily Gonzalez (Valencia). Gele kaart: Conceigao (Inter), Car- boni, Vicente Rodriguez, Albelda (Valencia). ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 20