Schouwen krijgt ziekenhuis terug 5? 201 Hoger beroep van Libiër in Lockerbie-zaak afgewezen Fortuyn lonkt naar CDA en VVD Religieuze politie van Saoedi-Arabië hindert redding schoolmeisjes Borst belooft sluiting verpleegafdelingen Zierikzee ongedaan te maken Amerika eist volledige terugtrekking door Israël Miniruimteveer voor toerisme Brit getuigt tegen Milosevic '_sNu Neem nu een proefabonnement Zes weken voor 15,- Werk rechters geen zaak politiek 11 en 17 PSV en Feyenoord spelen gelijk (12° ZO 5 1 7° Zachter Wolkenvelden, ook perioden met zon en later vanmiddag mogelijk wat regen of een bui. Temperatuur rond 12 graden. 245e jaargang no. 63 vrijdag 15 maart 2002 los nummer 1,00 PZC Waar ga ffl werken deze zomer? Kijk zaterdag in deze krant doorHarmen van der Werf DEN HAAG - Het ziekenhuis in Zierikzee moet weer 24-uurs zorg of dagverpleging gaan bie den. Minister Borst van Volks gezondheid deed gisteren die belofte in de Tweede Kamer, overigens zonder een tijdstip te noemen. Op korte termijn krijgt Schou- wen-Duiveland wel een extra ambulancepost, zegde Borst toe. Die post zit in een plan van onder meer provincie, gemeente ën zorgverzekeraars om de be reikbaarheid van de zorg te ver beteren. Het kostte de Tweede Kamer moeite om Borst de toezegging te ontlokken over Zierikzee. CD A-Kamerlid S. Buijs wap perde met een brief van Borst aan de Kamer. Het ziekenhuis in Zierikzee staat in een bijlage bij die brief omschreven als pro fielziekenhuis. Zo'n ziekenhuis geeft niet alle vormen van zorg, maar biedt in elk geval 24-uurs zorg of dagverpleging. Buijs wilde weten of de bijlage een of ficieel document is. Borst be vestigde dat. Wethouder D. van der Wekken van Schouwen-Duiveland rea geerde opgetogen. „Dat is bin nen." April vorig jaar zijn de verpleegafdelingen in Zierikzee gesloten. Er is alleen een poli kliniek overgebleven voor dagbehandeling. Als het aan minister Borst ligt, wordt dat dus teruggedraaid. Al laat zij de uitvoering over aan de regio, aan onder meer de ziekenhuis- groep in Goes, de provincie, pa tiëntenorganisaties en de ge meente. De provincie heeft het voortouw. Dat in Zierikzee 24-uurs zorg of JERUZALEM - De Amerikaan se regering heeft gisteren geëist dat Israël al zijn strijdkrachten terugtrekt uit de Palestijnse ge bieden die het de afgelopen da gen is binnengetrokken. „We willen een volledige terugtrek king zien", zei woordvoerder Richard Boucher van het minis terie van Buitenlandse Zaken. De ontruiming zou betere om standigheden scheppen voor overleg over een bestand tussen Israël en de Palestijnen, denkt de Amerikaanse regering. De Amerikaanse bemiddelaar Zin- ni kwam gisteren in Israël aan om te proberen het vredesover leg te hervatten. Hoewel er ook gisteren weer do den vielen bij gevechten tussen het Israëlische leger en militan te Palestijnen, nam het geweld in hevigheid af. Twee leden van de militante Palestijnse Al-Ak- sa Brigades kwamen om toen een Israëlische legerhelikopter hun schuilplaats op de Westelij ke Jordaanoever met raketten bestookte. In Ramallah werden vijf Pales tijnen door het leger doodge schoten. Drie Israëlische mili tairen kwamen om in de Gaza- strook toen Palestijnen een bom tot ontploffing brachten onder een tank. AP pagina 2: Irak bepaalt koers VS in Midden-Oosten ZHUKOVSKY - Russische technici en Amerikaanse zaken lieden hebben gisteren een mo del van een miniruimteveer ge presenteerd. De bedoeling is dat de shuttle toeristen mee de ruimte inneemt voor een vlucht van een uur. De passagiers kun nen dan drie minuten gewicht loosheid meemaken. Wie met de' minishuttle mee gaat, moet 100.000 dollar neer tellen. De shuttle Cosmopolis XXI is niet veel groter dan een bestel wagen. Het toestel begint zijn vlucht op de rug van een vlieg tuig. In de lucht wordt het ge lanceerd tot een hoogte van 100 kilometer boven de aarde. In de Cosmopolis is niet veel plaats. Per keer kunnen er maar twee passagiers mee. Verderzijn er een piloot en drie beman ningsleden aan boord. RTR dagverpleging terugkomt, ziet gedeputeerde G. de Kok als een mooi vergezicht. „Maar", zei hij na het debat, „wij moeten het stapsgewijs aanpakken. Wij moeten eerst ons huidige plan erdoor zien te krijgen, met on der meer een huisartsenpost in het ziekenhuis, de komst van vier extra huisartsen en een ex tra ambulancepost." Volgende week praat De Kok weer bij het ministerie van Volksgezondheid over dit plan. Gezien het Kamerdebat kan hij zich niet voorstellen dat dit nog veel problemen oplevert. Veel Kamerleden pleitten ervoor dat patiënten in spoedgevallen bin nen dertig minuten in een zie kenhuis moeten kunnen zijn. De Kok: „Bij uitvoering van ons plan wordt de huidige grens van 45 minuten niet eens gehaald voor alle delen van Schouwen- Duiveland. Ons plan is het abso lute minimum." Dertig minuten Minister Borst hield de boot af bij de eis van een bereikbaar heid binnen dertig minuten. In heel Nederland moeten er dan twintig ziekenhuizen bijkomen. Dat kost één miljard euro. Als de Kamer toch doorzet, zou Zee land er zelfs dagziekenhuizen bij krijgen. De Kok durfde niet te zeggen waar, maar dat zou den Hulst en/of Oostburg kun nen zijn. De gedeputeerde be twijfelde of dat op korte termijn haalbaar is, niet alleen financi eel, maar ook wat betreft perso neel. Het tekort aan specialis ten, zoals kinderartsen, laat zich niet even snel oplossen. De oproep van Borst aan de zie kenhuizen om fusies en concen traties te stoppen, blijft voorlo pig gehandhaafd, tot het Colle ge Bouw Ziekenhuisvoorzie ningen tegen de zomer een twee de financieel rapport over sprei ding van ziekenhuizen klaar heeft. Ook het plan van de zie kenhuizen in Vlissingen en Goes om klinische kindergeneeskun de in Goes te concentreren, valt in principe onder de stop. Pim Fortuyn heeft net een taart in zijn gezicht gekregen in het Haagse perscentrum Nieuwspoort. van onze redactie binnenland DEN HAAG - Pim Fortuyn zal zich na 15 mei het gelukkigst voelen in een coa litie met het CDA en de VVD. De libe raal Hans Wiegel geniet zijn voorkeur als premier. „Hans en ik kunnen in een halve middag klaar zijn", zei Fortuyn gisteren tijdens de presentatie van zijn boek 'De puinhopen van acht jaar Paars'. Twee dagen nadat het boek de winkels uitvloog, ontkende Fortuyn dat zijn laatste werk het programma voor de verkiezingen op 15 mei is. „Het boek is geen dictaat, maar een voorzet", zei de lijsttrekker. Het definitieve program ma komt volgens woordvoerder Mat Herben op 1 mei: „De Dag van de Ar beid." Aan het begin van de persconferentie in het Haagse perscentrum Nieuwspoort werd Fortuyn door actievoerders met drie taarten bekogeld. De taartgooiers, die zich de Biologische Bakkers Briga de noemen, vinden dat Fortuyn een 'ra cistische hetze' voert en verwijten de media en politieke partijen zijn ideeën te omarmen. De drie taarten waren voor Fortuyn de aanleiding voor een nieuwe aanval op Paars en de regering. „Wat we nu mee maken, is het resultaat van de woorden van de premier die haat en tweedeling zaaien", zei hij. De lijsttrekker maande 'de premier in het algemeen en de rege ring in het bijzonder' om campagne te voeren zonder demonisering van For tuyn. Verder herhaalde hij zijn kritiek op het regeringsbeleid van de afgelopen acht foto Phil Nijhuis/GPD jaar. Alleen minister Zalm (Financiën) krijgt een pluim voor zijn strakke regie, hoewel deze volgens Fortuyn de laatste twee jaar wat verslapt is. Het door an dere partijen herhaaldelijk opgewor pen bezwaar dat hij geen financiële on derbouwing heeft, verwierp Fortuyn opnieuw. „Ik heb geen extra geld nodig. Gebleken is dat extra geld niet de op lossing is." GPD/ANP pagina 2: in wat voor wereld leeft die man? pagina 3: PvdA wil toch verder met Leefbaar Rotterdam herrie in VVD verkiezingscampagne pagina 31,33,35 en 37 - -v PSV en Feyenoord hebben de eerste Nederlandse kwartfinale in de historie van de Uefa-beker gisteravond besloten met een gelijkspel: 1-1. In het uitver kochte Philipsstadion in Eind hoven strafte Pierre van Hooij- donk in de 45e minuut een fout van Kevin Hofland af: 1-0. Ma- teja Kezman maakte in de 47e minuut op aangeven van Mark van Bommel de gelijkmaker: 1-1. De return is vol gende week donderdag O in De Kuip. feiten en meningen: 2; binnenland: 3; varia: 4; buitenland: 5; economie: 7; radio en televisie: 9; zeeland: 11, 12, 13, 15 en 17; sport: 18,19 en 20; trends: 21,22,23 en 25; mobiel: 27; mo de: 31, 33, 35 en 37 van onze redactie buitenland RIYAD - Saoedische media heb ben gisteren de religieuze poli tie beschuldigd van het belem meren van de redding van vijftien meisjes uit een branden de school. De scholieren kwa men maandag om in Mekka. Brandweer en omstanders zou den in conflict zijn geraakt met de religieuze politie toen die de meisjes in het gebouw probeer de te houden. De kinderen droe gen namelijk geen hoofddoekjes en sluiers, kleding die verplicht is voor verschijnen in het open baar. Getuigen zagen volgens de Engelstalige krant Saudi Ga- zette dat politieagenten mensen die de meisjes probeerden te helpen, tegenhielden en be dreigden. Drie agenten gingen zelfs zo ver dat ze jonge meisjes die probeerden te ontsnappen, in elkaar sloegen. De meeste meisjes kwamen om het leven doordat ze onder de voet werden gelopen door schoolgenootjes die eveneens uit het brandende gebouw pro beerden te komen. Om te voorkomen dat meisjes zonder toestemming het school gebouw verlaten, staat om het terrein een hek, dat doorgaans op slot is. Het dodental zou daarom extra hoog zijn. On danks eerdere berichten dat de bewaker niet aanwezig was om het hek te openen, bleek later dat de man dit had geweigerd. De religieuze politie in het ko ninkrijk, ook bekend als 'muta- ween', is gevreesd om haar scherpe controles op het dragen van correcte kledij. Ook ziet zij scherp toe op het in stand hou den van de strikte scheiding van mannen en vrouwen. Verder moet de religieuze politie erop toezien dat onderdanen tijdig het gebed beginnen. RTR Advertentie HEEFT U SLOOPWERK? Bel ons! MOET ER GERENOVEERD WORDEN? Bel ons zeker! EEN FREELANCER NODIG? Wij staan klaar! EEN BETROUWBAAR KLUSBEDRIJF? Geen twijfel mogelijk! Bel Quality Delivery voor een kwaliteitslevering TelTFax 0118-431476 Mob 06-53350980 24 uur bereikbaar! (Advertentie) J> ëJ van onze redactie binnenland KAMP VAN ZEIST - Het hoger beroep van de Libiër Abdel Bas set al-Megrahi is gisteren una niem afgewezen door vijf Schotse magistraten in Kamp van Zeist. Al-Megrahi werd op 31 januari vorig jaar tot levens lang veroordeeld wegens de bomaanslag op een Amerikaan se Boeing-747 in december 1988 boven Schotland. Daardoor kwamen de 259 inzittenden en elf mensen in de plaats Locker bie om het leven. De Schotse magistraat, Lord William Douglas Cullen, maak te bekend dat het vonnis is bekrachtigd met een circa twee honderd pagina's tellende moti vering. Hij vatte samen dat 'geen van de aangevoerde gron den voor het hoger beroep naar behoren is onderbouwd'. De magistraten zien geen aanwij zingen dat de rechters in eerste instantie hebben gedwaald. „De aangevoerde bewijzen ge ven een reëel en overtuigend beeld", menen ze. Het vonnis is niet onomstreden. Libië noemt het een politieke uitspraak die vooral onder druk van de VS tot stand is gekomen. Het land eist de vrijlating van Al-Megrahi. Maar ook tal van juristen noemden tijdens het proces de bewijsvoering van de aanklagers onvoldoende. Een van de vijf onafhankelijke VN- waarnemers op Kamp van Zeist, Hans Köchler, sprak te gen de BBC van een 'spectacu laire justitiële dwaling' omdat de aanklagers de zaak tegen de Libiër allerminst overtuigend voor het voetlicht zouden heb ben gebracht. Inbraak De advocaten hebben begin dit jaar in hoger beroep er met een nieuwe getuige op gewezen dat er een inbraak was in een baga gedepot van het Londense vliegveld Heathrow, negentien uur voor het vertrek van de bo ven Lockerbie opgeblazen Jum bo. Iemand had dus op Heath row een bom aan boord kunnen (Advertentie) ...als u heel hard aan GOEDE zonwering toe bent. dan heeft u Sunblockers nodig! smokkelen. Dat is echter vol gens de rechters in hoger beroep niet relevant. De rechters in eerste instantie gingen er bij hun veroordeling vanuit dat Al-Megrahi als agent van de Libische geheime dienst een koffer met de bom als onbe geleide bagage via Malta en Frankfurt naar Londen heeft laten reizen. De bom was ver stopt in een cassetterecorder die in kleding was gewikkeld die op Malta werd gekocht. Al-Megra hi zou de koper zijn geweest vol gens een cruciale getuige, de winkelier Tony Gauci. De Libiër zal nu zijn 50e ver jaardag op 1 april in een Schotse cel doorbrengen. De autoritei ten hullen zich in stilzwijgen, maar naar verluidt is er speciaal voor hem een cel in in gereed heid gebracht in de Barlinnie gevangenis in het oosten van Glasgow. Wanneer de gevange ne vertrekt is niet bekend. De Schotse enclave wordt mo gelijk vandaag al weer Neder lands grondgebied na drie jaar van Schotse 'bezetting'. ANP/GPD naam:noteert u mij voor een proefabonnement van voorletters:m/v 6 weken voor 15.- straat. nr Ik geef daarbij éénmalig toestemming voor auto matische incasso van onder postcode: staand rekeningnummer (proef geldt eenmalig bin- plaatsnen zes maanden) telefoon:Q noteert u mij voor een abonnement. De eerste e_maj|. twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik Voor automatische incasso stem ik toe in betalen- afschrijving van mijn (post)bankrekening- D Der maancj met nummer: automatische incasso 19,25). handtekening: L Per kwartaal met automatische incasso 52,-). r>-,r u u* u per jaar met PZC bv gaat zorgvuldig om met persoonsgege- V vens. I„ de colofon treft o m,dem infomïïtie aan automatische incasso 198,-). Stuur deze bon naar: PZC, afdeling lezersservice 8 "713214"000002M di wo do m za (postzegel niet nodig) Paddy Ashdown, de voormalig leider van de Britse Liberaal- Democratische Partijheeft gisteren in het proces tegen Slob odan Milosevic getuigd over de beschieting van dorpen in Kosovo door het Joegoslavisch leger. De aanstaande interna tionale hoge vertegenwoordiger voor Bosnië zei dat hij indertijd 'diep geschokt' was bij de aanblik van 'eenheden die willekeurig op huizen schoten'. De Middelburgse recht bankpresident M. Steen beek vindt dat de politiek zich verre moet houden van het werk van de rechters. „De politiek moet afblij ven van de manier waarop wij onze zaken doen."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 1