Vijfde Nota zet Zeeland buitenspel Hoge Franse eer voor oud-pr-man Pechiney PZC Einde aan sluiting postagentschappen Criminelen stelen eerst sleutels en daarna de auto Magic-box verricht wonderen 15 Gedeputeerde voorspelt dat Den Haag provinciaal beleid zal bepalen Politie zoekt eigenaar van shetlandpony Kettingbotsing in Sint Laurens Sterrenkijken en dialezingen in Middelburg ZMF vraagt aandacht voor groen Forse eisen voor overval toeristen Eis drie jaar voor misbruik dochter Officier tilt zwaar aan gooien kind vrijdag 15 maart 2002 doorEmile Calon MIDDELBURG - Haagse amb tenaren bepalen de komende ja ren de Zeeuwse ruimtelijke or dening, zo vreest gedeputeerde G. van Zwieten. Provinciaal maatwerk, rekening houden met bijzondere omstandighe den, behoort volgens hem zo goed als zeker tot het verleden. Pas in 2005, als het provinciaal streekplan is herzien, zal er weer eigen beleid gevoerd kun nen worden, verwacht de gede puteerde. Tot die tijd gelden de 'Haagse spoorboekjes'. De her ziening van het streekplan ver vroegen kan volgens hem niet, omdat het al een allemachtig zware opgave is om die in 2005 gereed te hebben. Hij geeft direct aan dat hij, net als minister J. Pronk van Volks huisvesting, Ruimtelijke Orde ning en Milieu (Vrom), vindt dat er een eind moet komen aan het gedogen en het niet naleven van regels. Maar er zit volgens hem een aanzienlijk verschil in het 'rigide' hanteren van de regels en het rekening houden met spe ciale omstandigheden zodat maatwerk geleverd kan wor den. Belofte Van decentralisatie, van meer bevoegdheden voor de provin cie op het gebied van ruimtelij ke ordening, merkt Van Zwieten ook al niets. Hij vreest dan ook dat deze belofte van Pronk net zo hol is als zoveel andere Haag se beloften over het overhevelen van bevoegdheden. De gedeputeerde heeft tijdens een overleg met Haagse ambte naren ook te horen gekregen dat de Vijfde Nota Ruimtelijke Or dening, hoewel nog niet officieel goedgekeurd, feitelijk van kracht is. Dat betekent dat ge meenten bij elk bouwplan moe ten aangeven waarom ze afwij ken van de richtlijnen van de Vijfde Nota. Alleen als ze heel duidelijk kunnen maken dat er beloftes zijn gemaakt, dat pro cedures al jaren geleden zijn ge start en het bijstellen leidt tot aanzienlijke schadeclaims, kunnen plannen mogelijk nog uitgevoerd worden. In alle an dere gevallen geldt de Vijfde Nota als de officieuze richtlijn. De gemeente Oostburg weet daar inmiddels alles van. Jaren oude plannen voor een bedrij- venterreintje bij Nieuwvliet moeten nu tot woede van onder andere wethouder C. Bolijn voorzien worden van allerlei ar gumenten waarom ze niet in strijd zijn met de Vijfde Nota. „Wij als provincie staan min of meer buiten spel," verzucht de gedeputeerde. De gemeenten Noord-Beveland en Reimers waal weten sinds de ze week ook dat de Vijfde Nota allesbepalend is geworden. Plannen voor het bedrijventer rein Cruijckelcreke bij Wissen - kerke en uitbreiding van De Poort bij Rilland werden woensdag geblokkeerd omdat ze strijdig zijn met Pronks jong ste visie. WEMELDINGE - De politie is op zoek naar de eigenaar van een shetlandpony. Het beest kwam in de nacht van woensdag op donderdag aanlopen bij een boerderij aan de Noordelijke Achterweg in Wemeldinge. De bewoonster vond de pony gistermorgen in de paardenbak. Het gaat om een bruin-witte hengst. Hij heeft een rood band je om zijn hals en het beestje ziet er gezond uit. De eigenaar kan zich melden op het politiebureau in Kapelle of bellen naar 0900-8844. SINT LAURENS - Op de Wil- genhoekweg in Sint Laurens zijn gistermorgen rond acht uur twee personenauto's, een be stelauto en een auto met aan hanger op elkaar gebotst. Nie mand raakte gewond. Een 23-jarige man uit Bergen op Zoom zag te laat dat een voor h,em rijdende auto met aanhan ger, bestuurd door een 50-jarige Terneuzenaar, afremde om linksaf te slaan. De inwoner van Bergen op Zoom botste daarop tegen de auto van een 34-jarige vrouw uit Serooskerke die voor hem reed. Zij botste vervolgens tegen een 29-jarige automobi liste uit Vlissingen, die weer voor haar reed. Alle wagens lie pen schade op. MIDDELBURG - De Volksster renwacht Philippus Lansber gen in Middelburg doet op 22 en 23 maart mee aan de landelijke Sterrenkijkdagen. De sterrenwacht, gevestigd aan de Herengracht 52, is vanaf 19.30 uur geopend. Jan Minder- houdt geeft doorlopend diale zingen over de Mars Odyssey Jelle de Plaa vertelt over Neu tronensterren en Tjerk Wester terp verhaalt over Begripsvor ming van het Universum. Bezoekers kunnen daarnaast het heelal bezichtigen via de te lescopen van de sterrenwacht. Vlnr Martijn Bovee, Bastian de Pooter en Bart Poerstamper van het genomineerde studentenbedrijf Timeless. door Gerrit van Loon VLISSINGEN - Volwassen managers worden door de magic-box weer kinde ren. De magic-box, de uitvinding van mini-onderneming Timeless van de Hogeschool Zeeland, is dan ook niet eenvoudig open te krijgen. Het plastic doosje is dé oplossing voor alle commu nicatieve doeleinden. Stop visitekaart jes van het bedrijf in de magic-box. Plak de zijkanten vol logo's. En gega randeerd dat het verrekte doosje door heel het bedrijf circuleert om te kijken hoe je het doosje open kan krijgen. Timeless is een van de zes genomineer den voor deelname aan de regionale voorronde van de beste mini-onderne ming van Zuid Nederland. Een hechte groep van dertien tweedejaars studen ten aan de Hogeschool van Zeeland vormt voor de duur van één schooljaar de mini-onderneming Timeless. In niets verschilt de mini-onderneming van een 'echte' onderneming. Leveran- ciers, afnemers, aandelenkapitaal en een wekelijkse vergadering; de jongens van Timeless hebben ermee te maken. En hun uitvinding verkoopt goed. Er circuleren al vijftienhonderd doosjes bij verschillende ondernemingen enbe- drijven. Het succes van de magic-box was al vroeg in de productiefase zichtbaar. Bij Knieriem Plastic en Metaalbewerking BV uit Goes is Timeless beter bekend als 'die jongens van het doosje'. Vanaf 24 januari dit jaar levert het bedrijf de magic-boxen. Op 26 januari presen teerde Timeless op de Nationale Markt dag in de Haagse MegaStores hun idee. Het idee ontstond tijdens het brainstor men in de lessen creatief denken. Ge zocht werd naar een relatiegeschenk dat net wat anders was dan normaal. Door net iets anders te denken dan an dere mensen kwamen de studenten op de magic-box. De truc is om het doosje open te krijgen. Bedrijven die naams bekendheid willen, zijn door het ach terlaten van de magic-box van succes verzekerd. Uit onderzoek van Timeless zelf blijkt dat het doosje echt door heel het bedrijf slingert. De vraag naar het doosje groeit gestaag. Bedrijven kun nen zelf aangeven welke kleur het doos je moet zijn. Uit bijna tweehonderd studentenbe- drijven, afkomstig uit Nederland, Bel- foto Lex de Meester gië, Groot Brittanië en Letland werden de beste zes genomineerd. Waaronder Timeless van de Hogeschool Zeeland. Als de groep daadwerkelijk als beste mini-onderneming uit de bus komt, wint ze een reis naar de International Trade Fair in het Britse Newcastle. Het ministerie van Economische Zaken on dersteunt het project om studenten in de schoolbanken kennis te laten maken met ondernemen. Criteria De zes genomineerden worden tijdens de voorronde op 20 maart beoordeeld op drie onderdelen: halfjaarverslag, standpresentatie en de zakelijke pre sentatie. Het Zeeuwse Timeless heeft een goed vertrouwen in de afloop. „Want Timeless is magie." door Jeffrey Kutterink VLISSINGEN - Trots straalde oud-medewerker Jan Hennink van Pechiney Nederland gistermid dag uit. Slechts enkele tientallen Nederlanders gingen hem voor. Uit eerbetoon voor het uitdra gen van de Franse taal en cultuur in Nederland, is hij benoemd tot Ridder in de Orde van de Palme Académique, een hoge onderscheiding van het Franse ministerie van Onderwijs. I De medaille en oorkonde kreeg Hennink uitge reikt door het hoofd van de culturele afdeling van de Franse ambassade in Den Haag, Ph. Noble. Hennink, sinds vorig jaar met vervroegd pensi oen, werkte bij Pechiney Nedeiiand (PNL) en was verantwoordelijk voor de externe communicatie. De aluminiumproducent is onderdeel van het Franse Groep Pechiney. Protest Het begon allemaal in 1984 als protest tegen het mogelijk verdwijnen van het vak Frans in het voortgezet onderwijs. Juist op dat moment wilde de Raad van Commissarissen van PNL de relatie met de omgeving verbeteren. Dat bracht Hennink op het idee om het Concours scolaire te organiseren. Leerlingen, in eerste in stantie van lagere scholen, konden in groepjes een Franstalig werkstuk maken en insturen. Een jury beoordeelde de werkstukken en de ma kers van de beste inzendingen werden beloond 1 met een trip naar Parijs. Het begon klein. In het eerste jaar deden 401 leerlingen mee. Maar het groeide, zoals commissaris van de ko ningin W. van Gelder het eens uitdrukte tot 'een instituut'. Met het laatste concours, vorig jaar, kwamen 240 werkstukken binnen, gemaakt door 816 leerlingen uit het voortgezet onderwijs. „Het was een culturele actie", speechte directeur M. de Zélicourt van PNL. „Niet alleen belangrijk voor de public relations van Pechiney Nedeiiand, maar ook voor het besef van leerlingen voor de Franse taal en cultuur." Duizenden scholieren heeft Hennink tijdens de zestien concours enthousiast gemaakt voor het Frans en voor Frankrijk, onder-streepte Noble van de Franse ambassade. „Maar daarbij is het niet gebleven. Je zet je in voor het binnenhalen van Franse films op festival Film by the Sea. En je ijvert voor het naar Zeeland halen van de Tour de France in 2004." Plet is Hennink om één ding te doen: de erkenning voor de Franse taal en cultuur. „Het behoud van het Frans in het Nederlandse onder-wijs is nodig om de slagvaardigheid in Franse taalgebieden te behouden, zowel economisch als cultureel", vindt Hennink. Hij is ervan overtuigd dat Nederlanders behalve Engels, ook een woordje Duits of Frans moeten leren spreken. Slechts enkele tientallen Nederlanders hebben de Palme Académique gekregen. De onderscheiding wordt uitgereikt namens het Franse ministerie van Onderwijs, in dit geval op voordracht van de Franse ambassade in Den Haag. Jaarlijks krijgen gemiddeld acht Nederlanders de onderscheiding. En circa zestig Nederlanders hebben de medaille op zak. Jan Hennink (rechts), sinds gisteren Ridder in de Oi-de van de Palme Académique, een hoge onderschei ding van het Franse ministerie van Onderwijs. foto Lex de Meester doorHarmen van der Werf den HAAG - Postkantoren BV stopt voorlopig met het sluiten en uitkleden van postagent schappen. Het bedrijf geeft ge hoor aan een oproep die staats secretaris De Vries van Verkeer en Waterstaat gisteren deed on der zware druk van de Tweede Kamer. Vorig jaar juni overhandigde eendelegatie uit Wemeldinge al een groot postpakket met der- tienhonderd handtekeningen van dox-psbewoners aan de Tweede Kamer. Zij protesteer den tegen de plotselinge sluiting van het postagentschap in We meldinge, waarvoor een servi cepunt in een winkel in de plaats kwam. Geldzaken kunnen daar niet meer worden gei-egeld. Kamerleden die bij de overhan diging van de handtekeningen aanwezig waren, beloofden het Wemeldingse actiecomité om staatssecretaris De Vries aan de tand te voelen. Dat deden zij ook, in schriftelijke vragen, en De Vries antwooi-dde dat Post kantoren BV juist had gehan deld. De Tweede Kamer had immers ingestemd met een toe komstplan voor postvestigin- gen, waai-van de omzetting van postagentschappen in service- punten onderdeel uitmaakt. De Tweede Kamer liet het daar bij tot uit alle hoeken en gaten in Nederland de protesten tegen de gevolgen van het toekomst plan van Postkantoren BV de kop opstaken. Met als resultaat dat het parlement gisteren over de postagentschappen sprak en alle partijen, van SP tot en met SGP, actie eisten van staatsse cretaris De Vries. Ze gaven alle maal ook uiting aan hun zorgen over de sluiting van bankfilia len waardoor straks i n veel dor pen op het platteland helemaal geen geld meer te krijgen is. Eensgezind was de roep om een voorlopige stop op de omzetting van postagentschappen in ser vicepunten. Staatssecretaris De Vries kon het niet laten ex-op te wijzen dat een Kamermeerderheid heeft ingestemd met het vestigingen plan van Postkantoren BV, maar ze toonde zich niet de be roerdste. Zij nam de oproep van de Kamer aan Postkantoren BV over. Woordvoerder T. Massar van moederbedrijf TPG liet later in de middag weten aan die wens gehoor te geven tot het debat over de postvergunning, over vijf weken. GOES - Goede raad is duurzaam. Dat is de titel van een bro chure die de Zeeuwse Milieu Federatie uitdeelt aan de nieuwe raadsleden. Er staan aanbevelingen in om de zorg voor natuur en milieu volwaardig mee te nemen in de nieuwe beleidspro gramma's van de gemeenten. De ZMF zal die programma's te zijner tijd op 'groenheid' doorlichten. Eerder al onderzocht de ZMF de verkiezingsprogramma's op aandacht voor natuur, milieu en landschap. Het uitgeven van de brochure is daarop een vervolg. Tijdens de installatie van de nieuwe raad Borsele werd donderdag het eerste exemplaar gepresenteerd. Borsele was uitverkoren, omdat deze gemeente een nieuw milieuplan opstelt. MIDDELBURG - Celstraffen van vijf en zes jaar. Dat eiste of ficier van justitie A. Flikweert, gisteren bij de rechtbank in Middelburg, tegen de mannen die twee Duitse echtparen had den overvallen in hun vakantiewoningen in Kamperland. De toeristen werden daarbij bedreigd met vuurwapens. Een 24- jarige inwoner van Terneuzenhoorde de zwaarste straf eisen, omdat de officier hem tevens schuldig acht aan het opzetten van een professionele hennepplantage in Oostkapelle en om dat hij een aandeel had in de voorbereiding van xtc-smokkel naar de Verenigde Staten. Voor een 28-jarige man uit Dor drecht, die samen met de Terneuzenaar de overvallen pleegde, had de officier vijf jaar gevangenisstraf in petto. Daarnaast zou het duo 13.000 euro schadevergoeding aan de slachtoffers moeten betalen. Tegen een 32-jarige inwoner van Philippine werd wegens medeplichtigheid vijftien maanden gevange nisstraf, waarvan vijf maanden voorwaardelijk geëist. Hem werd verweten de overvallers advies te hebben gegeven en op de uitkijk te hebben gestaan. De rechtbank doet 27 maart uit spraak. MIDDELBURG - Officier van justitie H. den Hartog eiste gis teren bij de rechtbank in Middelburg drie jaar gevangenis straf tegen een 62-jarige man uit Vlissingen die zijn dochter tien jaar lang seksueel misbruikte. Den Hartog achtte bewe zen dat de man ontucht had gepleegd. Zijn dochter had daar bij zwaar lichamelijk letsel opgelopen. Het gezin woonde in Zierikzee toen begin jaren tachtig de vader zijn kind voor het eerst seksueel benaderde. Het meisje zat toen nog op de kleu terschool en wist niet beter dan dat het normaal was, wat haar vader deed. Het huwelijk was slecht. Dat zou de reden zijn ge weest dat de man 'troost' zocht bij zijn kinderen, want ook een broer van het slachtoffer is misbruikt. Het huwelijk van de ouders is intussen op de klippen gelopen. De rechter doet op 27 maart uitspraak. MIDDELBURG - Een 30-jarige Middelburger stond gisteren voor de rechter wegens poging tot doodslag. Onder invloed van valium, heroïne en cocaïne had hij zijn tweejarige zoontje als een projectiel naar zijn vriendin gegooid, toen deze hem geen geld wilde geven. Het kind had wonder boven wonder geen letsel overgehouden aan de val op straat die het daarbij maakte. De officier van justitie eiste drie jaar, waarbij nog drie andere delicten werden meegerekend. Een overval op 21 juli vorig jaar op een winkel in Middelburg, waarbij een me dewerkster onder bedreiging van een mes gedwongen werd geld af te geven. Een conflict met een bromfietser, die hij zijn voertuig wilde afnemen. Tenslotte bedreigde hij nog een me dewerker bij een fietsenstalling. De laatste twee incidenten deden zich op 3 december voor, dezelfde dag waarop hij met zijn zoontje gegooid had. De Middelburger is al sinds zijn achttiende jaar verslaafd. Uitspraak 27 maart. door Jacques Cats VLISSINGEN - Dezer dagen werden in Zoutelande bij een woninginbraak autosleutels ge stolen, waarna de dieven ervan door gingen met de dure auto die voor de deur stond. Recentelijk vonden soortgelijke combina ties van inbreken en auto's ste len in Oost Zeeuws-Vlaanderen plaats. De politie Zeeland blijkt met het oprollen van een bende die in deze aanpak gespeciali seerd was, dit kwaad niet te hebben uitgeroeid. In Hulst is het zelfs zover geko men dat gemeente, politie en Openbaar Ministerie huis-aan- huis een waarschuwing ver spreidden over deze criminelen, die in nachtelijke uren inbreken en op zoek gaan naar autosleu tels, gsm's, sieraden, foto- en filmapparatuur. Sinds decem ber zijn er al meer dan zestig in braken geweest. De indruk be staat dat de daders voordat ze toeslaan de situatie ter plaatse komen observeren. De politie verzoekt bij het zien van om standigheden die afwijken van het normale patroon (vreemde auto's, onbekende personen) in de buurt direct het nummer 0900-8844 te bellen. De brutale roof in Zoutelande vond plaats in de nacht van zon dag op maandag. Een in een pand aan de Majoorwerf wo nend echtpaar werd wakker van geluid in het benedenhuis. Toen de man poolshoogte ging ne men, zag hij dat de keukendeur open stond. Naar buiten kij kend zag hij twee personen bij zijn auto staan. Toen zij hem op merkten, sloeg één van hen op de vlucht en dook de ander in de auto, waarmee hij ervandoor wilde gaan. De eigenaar van de wagen wilde dat verhinderen, waarna het tot een handgemeen kwam. De bewoner moest het afleggen tegen de zwaarder ge bouwde belager, die uiteinde lijk kans zag om zich met de au to uit de voeten te maken. over een dure geluidsinstallatie, twee mobiele telefoons en enke le leren jassen die aan de kap stok hingen. De auto, een blau we BMW Coupé 320 met het kenteken 01-HK-PV, met een waarde van ruim een ton, was nog geen half jaar oud. De be laagde bewoner, die bij het handgemeen een hoofdwond opliep, moest zich onder dok tersbehandeling stellen. Het binnendringen van wonin gen om onder dreiging van ge weld autosleutels te bemachti gen, is een betrekkelijk nieuw fenomeen. Politie en Stichting Aanpak Voertuigcriminalitei- t(AVc) gaven al na eerdere voor vallen in Kamperland het ad vies de autosleutels 's avonds voor het slapen gaan beter op te bergen dan nu veelal gebeurt. Politievoorlichter J. van Mou- rick: „In de meeste gevallen zit ten de autosleutels in de jas aan de kapstok, liggen ze op het ta feltje in de hal voor het grijpen of hangen ze 'op de pak' op het sleutelboord in de bijkeuken." Geweld AVc-woord voerder G. Wesse- link: „Het is de vraag wat je moet doen. De een zegt: hang die sleuteltjes maar aan de voor deur, want dan loop je geen kans met geweld geconfronteerd te worden. Een ander zal zeggen: ik neem mijn sleutels mee naar de slaapkamer, want dan loop je niet zoveel kans dat ze worden gejat. Iedereen moet daar naar eigen inzicht mee omgaan." (Advertentie) .,3.00°U'9 Afzetting De politie zette na alarmering direct een aantal Zeeuwse uit valswegen af, maar kon de auto niet achterhalen. Bij nader on derzoek in de woning bleek dat de inbrekers bij het zoeken naar de autosleuteltjes die op tafel lagen zich ook over andere goe deren hadden ontfermd, zoals

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 15