Vierde kanaalkruising is oplossing Ruud Visser verlaat politiek toneel Vandalismebus brengt z'n geld op ALTEN A Zeshonderd ouderen tekenen voor behoud van kinderafdeling Politiek moet zich niet bemoeien met werk van rechters ERVAAR HET RIJKE KEUKEN- GEVOEL Keukenmaxx Onderzoeksbureau wijst op mogelijkheden ontlasten Schroeweg Middelburg LENTE 2002 zeeuwse almanak Columbus Kanaalweg gaat vanmiddag open Vrijwilligers hulpdienst Lid in Orde Oranje-Nassau Veere krijgt politiebureau op wielen MIDDEN vrijdag 15 maart 2002 A. Coone (links) overhandigt de handtekeningen aan de directie van het ziekenhuis. foto Lex de Meester door Gerrit van Loon VLISSINGEN - „Het zijn ba sale zaken. De opname van jon ge kinderen mag niet in Goes. En moeders moeten gewoon in het Ziekenhuis Walcheren kun nen bevallen." Wethouder L. Poppe-de Looffs woorden ondersteunden de gis terochtend overhandigde zes honderd handtekeningen van de gezamelijke ouderenbonden in de gemeente Vlissingen aan de directie van Ziekenhuis Wal cheren. De afdelingen Vlissingen en Souburg/ Ritthem van de Pro testantse Christelijke Ouderen bond (PCOB) en de Algemene Nederlandse Bond van Ouderen (ANBO) hebben bezwaren tegen de sluiting van de afdelingen Kindergeneeskunde en Verlos kunde in het Ziekenhuis Wal cheren in Vlissingen. Er bestaan plannen om de afde lingen te verhuizen naar het Oosterscheldeziekenhuis in Goes. A. Coone, voorzitter van de AN BO, hoopt dat ouderen in Vlis singen hun kleinkinderen ge woon in Ziekenhuis Walcheren kunnen bezoeken. „Want we zien een afbouw van het zieken huis. Een ziekenhuis dat van ons allemaal is. Wij als ouderen zul len strijden voor het ziekenhuis zoals het nu is. Dus met de afde lingen Kindergeneeskunde en Verloskunde." De ouderenbonden steunen met hun standpunt de gemeente Vlissingen. De gemeente pleit voor behoud van de afdelingen in Vlissingen. Gisteren hield de Tweede Kamer een debat over de fusie van ziekenhuizen. „Het kan toch niet zijn dat ouders per openbaar vervoer naar het zie kenhuis in Goes moeten om hun kinderen te zien", zei Poppe -de Looff. Artsen Directeur G. Bogaerts had be grip voor de handtekeningenac tie. „We streven zo veel mogelijk naar een ziekenhuis voor de ge meenschap. Maar het gaat hier om kwaliteit en personele voor ziening. Het is moeilijk om hoogopgeleide artsen naar Zee land te halen. Kinderartsen wil len bijvoorbeeld steeds meer werken op een plek waar genoeg collega's zijn om diensten uit te wisselen. We moeten wel con centreren anders valt het echt om." De ouderenbonden PCOB en ANBO werden ontvangen in een vergaderzaal van het zieken huis Walcheren. De zeshonderd handtekeningen zijn vooral verzameld op bijeen komsten van de ouderenbon den. door Jacques Cats MIDDELBURG - President M. Steenbeek van de rechtbank in Middelburg vindt dat de lande lijke politiek zich verre moet houden van het werk van de rechters. De Tweede Kamer mag wel vin den dat bepaalde strafzaken binnen twee maanden berecht moeten worden, maar daarvoor ontbreekt de capaciteit. En rechtbanken zijn niet van plan om zaken die nu door meervou dige kamers worden behande len dan maar enkelvoudig te gaan doen. Steenbeek: „Ik vind dat een afweging waar de Twee de Kamer zich niet mee moet be moeien." De president van de rechtbank komt met zijn kritiek aan de vooravond van zijn ver trek naar Breda waar hij in de zelfde functie zal aantreden. Bij zijn benoeming in Middelburg in 1997 signaleerde Steenbeek al een toenemende druk op rechters, wier gezag steeds meer lijkt te worden aangetast. Wel heeft volgens de magistraat de instelling van een Raad voor de rechtspraak de dreiging ver minderd dat de onafhankelijk heid van de rechters in het ge ding komt. Deze raad werkt als een soort buffer tegen politiek gerichte besluitvorming. Steenbeek heeft er geen proble men mee als er vanuit de poli tiek op wordt aangedrongen om de rechterlijke organisatie zo danig efficiënt in te richten dat er zo goed mogelijke vonnissen uit de bus komen. Hij vindt het onzin om dan te roepen dat men zich daarmee met het werk van de rechters bemoeit. „Het is heel begrijpelijk dat gevraagd wordt die honderden miljoenen zo goed mogelijk te besteden. Maar de politiek moet afblijven van de manier waarop wij onze za ken doen." De laatste tijd wordt de minister van Justitie voor al lerlei individuele zaken naar de Kamer geroepen. Steenbeek vindt dat het parlement daar niet voor is. „De Kamer als wet gever vind ik prima. Maar in in dividuele zaken moet de Kamer terughoudend zijn. Als je kri tiek gaat leveren op rechterlijke uitspraken omdat die politiek gezien niet goed worden gevon den begeef je je op een hellend vlak." pagina 17: kritische aandacht is goed (Advertentie) bandolera monari moment by moment sao paulo johnny Q angels mac monari dames- en herenmode Longstroat 7 - Amemuiden - tel. 0118-606200 De burgemeester van de grootste Zeeuws-Vlaamse gemeente mocht enkele we ken geleden als eerste 'gewo ne' mens helemaal door de Wester scheldetunnel. Toen hij de tunneluitgang bij Elle- woutsdijk uitkwam zei hij dat hij zich voelde 'als Co lumbus', de Genuaanse ont dekkingsreiziger in Spaanse I dienst die op zoek naar het rijke India per toeval Ameri ka ontdekte. Uit de burgervaders laatste column in het gemeentelijke blad Terneuzen Informatie blijkt dat hij wel meer met Christofus Colon (Columbus j dus) gemeen had. Een ge- j brekkig oriëntatievermogen, bijvoorbeeld. In zijn vaste hoekje in het blad schrijft hij dat 'boormachine Neeltje Suzanna als eerste het eind station bereikte bij Hoede- kenskerke'. Da's toch een behoorlijk stukje -een kilo meter of vijf- oostelijker dan Ellewoutsdijk. Geen wonder dat de Terneu- zense burgemeester in het ar tikeltje zijn waardering uitspreekt voor de tunnel- bouwers die die enorme klus geklaard hebben. LAATSTE DAGEN bonderd eo (én kenkcm, tfulzeid et één Ideeïa Bij aankoop van uw nieuwe keuken krijgt u van ons een 23-delig Wedgwood servies t.w.v. 450,00. Een cadeau om dubbel te genieten van uw nieuwe aankoop. ETTEN-LEUR Lokkerdreef 33 Tel. 076-5017151 MIDDELBURG - De Kanaal- weg tussen de Stationsbrug en de Shell-benzinepomp in Mid delburg wordt naar verwach ting om half een vanmiddag opengesteld. De weg is gisteren 'grotendeels voorzien van de toplaag asfalt. Door de regen en 'een storing in de asfaltmolen is het niet gelukt de hele weg te as falteren. De klus wordt deze ochtend afgemaakt. door Nadia Berkelder MIDDELBURG - Twee jaar wethouder en het werk is af. Ruud Visser (AOV/U- nie 55+) heeft dertig grotere en kleinere, projecten in Middelburg gerealiseerd („Hier, ik heb ze opgeschreven"). „Alles wat ik wilde, is gerealiseerd Het is al tijd mijn doel geweest om zaken af te ronden of er zover mee te zijn, dat het volgende college er verder mee kan." Visser verkeert in een rare positieHij is nog steeds wethouder, maar geen raadslid meer. In het nieuwe duale stel sel is een wethouder geen lid meer van de raad. Er is nog een kans dat hij weer een raadsperiode meedoet. Als de WD een wethouder levert, schuift hij, als vierde op de lijst, door op de leeggeko men raadszetel.,Dat is afhankelijk van de collegeonderhandelingen, maar daar bemoei ik me niet mee. „Cultuur heeft altijd mijn belangstel ling gehad. Toen ik wethouder werd, mocht ik mijn eigen portefeuille kiezen. Het is een portefeuille waar veel in om gaat, die veel tijd kost." Hij houdt van toneel, cabaret, jazz en musicals. „Ik heb zelf veel theater gemaakt, bij het loodswezen. Sketches en liedjes voor de pauze en een conference erna." Wim Kan is zijn favoriet. „Ik houd van het politiek getinte. Die man leefde voor zijn conference." Gevraagd naar een cabaretier van de jonge generatie, noemt hij Hans Liberg. „Hoewel die veel gestolen heeft van die Deense pia nist. Ik kan me zijn naam niet meer her inneren." Lacht: „Dat is de leeftijd hoor." Theater Het nieuwe theater staat boven aan het lijstje met projecten. „Het eerste wat ik heb gezegd toen ik wethouder werd, is dat er snel beslist moest worden over de schouwburg." Theater leeft in Middel burg, rekent hij voor. „Een paar jaar te rug trok de schouwburg 35.000 bezoe kers. Nu zijn dat er 70.000. Dat is de minimumeis die aan een A-theater wordt gesteld. Als dat bij deze wrakke oude schouwburg kan, geeft dat hoop. Er is een goed theaterpubliek in Zee land en vooral op Walcheren. Er zijn nu heel veel mensen teleurgesteld dat ze dingen niet kunnen zien." Overhaast was de beslissing over het theater beslist niet, zegt hij. „Ik geloof nog steeds dat deze locatie de beste was." Nu nog veranderen van plaats, ben blij dat de nieuwe ploeg enige reali teitszin heeft. Eind april komt het eer ste voorlopige ontwerp. Het is alleen jammer dat ik dat niet meer kan mee maken." Theater en politiek lij ken wel wat op el kaar, vindt hij. „Als je ziet wat voor to neelstukjes er worden gevoerd... Pim Fortuyn speelt ook theater. Ik heb be wondering voor de manier waarop hij het brengt, de bestaande politieke par tijen hebben er geen vat op." Verontrust is hij wel over de opkomst van Fortuyn. „In hoge mate. Over de inhoud wordt niet gesproken." Desondanks groeit de aanhang van de professor met de dag. „Het gaat over dingen die op verjaarda gen en in kroegen worden gezegd. Daar ben ik niet blij mee." Visser was 68 toen hij wethouder werd. „De meeste mensen zijn verstandig en gaan op een cruise als ze ouder worden, of ze trekken met een caravan door Eu ropa. Een ander is zo gek om nog de politiek in te gaan. Ik ben in 1994 aan politiek gaan doen toen Brinkman on verstandige dingen ging roepen over de AOW." De seniorenpartij en hebben wel degelijk effect gehad, vindt hij. „Elke politieke partij heeft een ouderenpara- graaf opgenomen in het programma. Dat is te danken aan die partijen." Wisseling Inmiddels is hij WD 'er.,Er is landelijk zoveel ruzie geweest, de ouderenpartij en werden ongeloofwaardig. Ik heb ze ven jaar van mijn leven mijn best ge daan, maar nu is de koek op." Hij stond bij de verkiezingen vierde op de lijst van de WD. „Ik hoopte dat het college gesterkt uit de strijd zou komen. Bo vendien vind ik het verschrikkelijk leuk om van nabij te bekijken hoe de dingen lopen die ik zelf in gang heb ge zet." Dat de WD verloor, is een lande lijke tendens, denkt hij. „Ik voel me er niet schuldig over." De stemmen van de ouderenpartijen zijn verdeeld over de rest. „Die mensen stemmen weer op de partij waarop ze daarvoor stemden." Het theater is zijn grootste werk, maar Middelburgers zullen Visser misschien wel het meest herinneren door het 'Kussende meisje' op de Vismarkt. Te gen de wens van de Stichting Beeldende Kunst in, besloot hij het aan te kopen. „Ik ben nog nooit zoveel aangesproken door mensen als over dat beeldje. Het staat heel mooi op dat pleintje, tussen de bomen met die lichtval erop." door Nadia Berkelder MIDDELBURG - Een vierde kanaalkruising ter hoogte van Vrijburg is noodzakelijk om de Schroeweg in Middelburg te ontlasten. Met de geplande 'der de' verbinding in het noordoos- ten- onderdeel van de nog aan te leggen N57 - vormt deze vierde kanaalkruising een schakel voor een rondweg om de stad. Het bureau RBOI dat de wegen- strucuur van Middelburg in kaart heeft gebracht, adviseert dat er een stadsgewestelijk on derzoek naar een dergelijke ver binding moet worden gedaan. •Verder moet er aangedrongen worden verbreding van cle weg tussen Middelburg en de Wes- terscheldetunn el In het rapport is de toekomstige wegenstructuur van de stad vastgelegd. Door betere afstem ming tussen inrichting en func tie van de wegen moet het aantal ongevallen verminderen. De wegen zijn ingedeeld in catego rieën: stroomwegen (autowe gen), gebiedsontsluitingswegen {doorgaande verbindingen bin nen de stad) en erftoegangswe- gen. Het plan is de basis voor de maatregelen die genoemd wor den in verband met Duurzaam Veilig Verkeer. De belangrijkste doelstelling daarvan is dat alle woonwijken moeten worden in gericht als 30-kilometerzone. Uitgangspunt bij de plannen is de aanleg van de N57, inclusief een derde kanaalverbinding ten hoorden van de Stationsbrug. Als die weg klaar is, veranderen de verkeersstromen drastisch. Een groot deel van het verkeer hoeft dan niet meer over de Schroebrug. De Stationsbrug kan worden afgesloten voor verkeer. Ondanks sluiting van de brug, blijft de Kanaalweg een knelpunt. Die kan worden ont last door over het spoor een ver binding te maken tussen de Nieuwe Kleverskerkseweg en industrieterrein Arnestein. Op de President Rooseveltlaan moeten snelheidsremmende maatregelen worden genomen, om te voorkomen dat de weg door doorgaand verkeer ge bruikt wordt. Het aantal auto's in de gemeente Middelburg is sinds 1990 toegenomen met 23 procent. Die groei is bijna volle dig te danken aan het toegeno men aantal inwoners. Het aantal auto's per woning is nau welijks gestegen. Door ontwik kelingen in de stad neemt het autogebruik nog verder toe, verwacht het bureau. Brug Vooral de Schroebrug wordt steeds meer een knelpunt. Een vierde kanaalkruising is dan ook nodig om de Schroeweg, de Koudekerkseweg en de Nieuwe Vlissingseweg te ontlasten. RBOI kiest voor een traject over Vrijburg. De knelpunten in het gemeentelijk wegennet hebben niet alleen betrekking op wegen die door de gemeente worden beheerd. Er moet overlegd wor den met de provincie om een aantal zaken te verbeteren. Zo stelt het bureau voor te onder zoeken of de Schroebrug kan worden verbreed, zodat de ca paciteit vergroot wordt en de verkeersveiligheid beter wordt. Bovendien beveelt men aan de Sloeweg richting Westerschel- detunnel aan te passen, zodat Middelburg een goede verbin ding met de tunnel krijgt. Door duurzaam veilig moet het aan tal dodelijke ongevallen over acht jaar met de helft zijn afge nomen. Het aantal gewonden moet dalen met veertig procent. Tot nu toe lijkt het er niet op dat die doelstelling gehaald wordt. De laatste jaren stijgt het aantal slachtoffers alleen maar. In Middelburg vinden de meeste ongelukken plaats op hoofdwe gen. Het gevaarlijkst is het kruispunt Het Groene Woud- Blauwedijk (35 ongevallen, ne gen gewonden in vijf jaar), ge volgd door de kruising Sctroe- weg-Torenweg (31 ongev en, acht gewonden). In het rapport wordt een groot aantal voorstel len gedaan om wegen aan te passen. Of die voorstellen ook haalbaar zijn, is de vraag. Er moet in de eerste plaats geld voor zijn. Verder is de aanpas sing van wegen afhankelijk van andere zaken, zoals onderhoud van wegen en riolering en plan ning van stadsvernieuwing. Het wegenstructuurplan ligt ter inzage bij de gemeente. Op 27 maart wordt een informatie markt over het plan gehouden in het stadhuis. Die bijeenkomst begint om 19.30 uur. Ruud Visser: „Alles wat ik wilde, is gerealiseerd." foto Ruben Oreel gaat geld kosten. „We worden zeer moet de oude schouwburg aangepast scherp in de gaten gehouden door de ar- worden." Visser is verheugd dat de beidsinspectie. Als er vertraging is, PvdA haar standpunt heeft herzien. „Ik MIDDELBURG - E. van der Waals-Brouwer uit Middelburg en J. Pels uit Middelburg zijn gisteren benoemd tot Lid in de Orde van Oranje-Nassau. Ze kregen de onderscheiding tij dens de viering van het vijfen twintigjarig bestaan van de SOS Telefonische Hulpdienst Zeeland in Middelburg. Pels was in 1942 als zeventien jarige jongen actief in het verzet in Utrecht waar hij toen woon de. Eerst was hij koerier tussen Utrecht en Amsterdam en daar na vervalste hij persoonsbewij zen voor joden. Van 1946 tot 1948 was hij oorlogsvrijwilliger in Nederlands-Indië. Later werkte hij bij de spoorwegen als jongste bediende. In de avond uren studeerde hij onder meer handelswetenschappen. Hij verhuisde naar Vlissingen en kwam in dienst bij De Schelde. Pels is al vijfentwintig jaar als vrijwilliger betrokken bij de SOS Telefonische Hulpdienst Zeeland. Daarnaast bekleedde hij bestuurlijke functies in het onderwijs. Van der Waals is in 1925 geboren in Amsterdam en volgde de op leiding tot jeugdleider in Rot terdam. Begin jaren zeventig verhuisde ze met man en kinde ren naar Middelburg. Daar werd Van der Waals gelijk actief binnen de Unie van Vrijwilli gers, in het vrouwenwerk, bij Humanitas en het Humanis tisch Verbond. Vanaf de oprich ting in 1972 van de SOS Telefo nische Hulpdienst Zeeland is zij als vrijwilliger aan deze organi satie verbonden. DOMBURG - De politiebureaus die 's zomers geopend zijn in Domburg en Zoutelande wor den vervangen door een mobiel wijkbureau. De kantoren in de twee kustplaatsen waren vorig jaar juli en augustus dagelijks een paar uur open. Het mobiele wijkbureau houdt een korter spreekuur, maar wel al van Pinksteren tot en met 31 augustus. In Zoutelande is het kantoor te bezoeken van negen tot tien uur en in Domburg van elf tot twaalf uur. Het bureau is geschikt voor het verwerken van aangiften en klachten. Het rijdende kantoor is herken baar als politievoertuig en kan overal geparkeerd worden. Be halve voor de spreekuren, wordt de wagen ingezet bij evenemen ten. door Ellen De Vriend (Advertentie) WESTKAPELLE - De voorlich tingscampagne 'Hou heel die bus' heeft in Zeeland effect. De schade aan de bussen van Con nexxion is tussen 2000 en 2001 verminderd met 44.000 euro. De leerlingen van basisschool De Lichtstraal in Westkapelle na men gisteren een kijkje in de 'vandalismebus' van de ver voersmaatschappij. De voorlichtingscampagne 'Hou heel die bus!' is opgezet door Connexxion en Bureau Halt om het vandalisme aan te pakken. „We proberen de jonge ren bewust te maken van hun gedrag in de bus. Ook laten we wat over de financiële gevolgen van hun gedrag zien", zegt coör dinator N. van Welsum van het Middelburgse Halt Bureau. Zij sprak met medewerker A. Petiet van Connexxion de twintig leerlingen toe van de gemengde groep 7 en 8. Petiet: „Connexxion moet zelf voor alle vernielingen opdraai en. Daarom proberen we door middel van camera's in de bus sen de vandalen te pakken. In het jaar 2000 hadden we aan on ze honderd Zeeuwse bussen 114.000 euro schade door van dalisme. Vorig jaar was dat 70.000 euro. De ergste vernie lingen gebeuren in Zeeuws- Vlaanderen." Jongeren tussen twaalf en ze ventien jaar die worden betrapt op vernielingen, worden door gestuurd naar Bureau Halt voor een alternatieve straf. Ge schrokken hoorden de kinderen dat zo'n straf kan bestaan uit één tot vijf zaterdagochtenden de bussen van Connexxion schoonmaken plus de schade en reparatiekosten aan de bus be talen. Van Welsum kon een jon- Leerlingen van basisschool De Lichtstraal in Westkapelle namen een kijkje in de vandalismebus. foto Lex de Meester gen uit groep zeven geruststel len, die bedremmeld vroeg of je dan nog wel thuis mocht slapen. Praktijk Na het theoretische gedeelte was het tijd voor de praktijk. De met graffiti beschilderde 'van dalismebus' stond al gepar keerd voor de school. De bus is totaal vernield: er steken spij kers in de leuningen, zittingen zijn kapotgesneden en het inte rieur is beklad met stift en verf. De Lichtstraal was de eerste school in de gemeente Veere waar de bus werd voorgereden. Vorig jaar was de gemeente Middelburg aan de beurt. In de gemeente Veere hebben zich in middels tien basisscholen aan gemeld. Maar Van Welsum ver wacht dat nog meer scholen gebruik maken van het aanbod. Zij laat verwerkingsmateriaal achter bij de school, zodat de leerkracht nog het een en ander klassikaal kan bespreken. Na Veere is de gemeente Vlissingen aan de beurt. (Advertentie) INTERIEUR m DESIGN Scheldestraat 25 - 29, Vlissingen, 0118-413476

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 11