Fortis heeft harde tegenwind Voor De Boed staan principes voorop V astgoedbedrij ven de zwakke stek van bouwbedrijven Je kind vragen om kostgeld moeilijk maar wel redelijk VNU boekt kleine winst HL UFO boven Floriade Meer opslag goed werkend personeel Ikea profijt OR Corus vreest voor afstoten aluminiumtak Conglomeraat in 2001 voor honderden miljoenen het schip in j Alleen al in de Verenigde Staten, inclusief Enron, ging Fortis voor 122 miljoen euro het schip in. Het totaal aan voorzieningen voor slechte leningen moest de I bank-verzekeraar opkrikken tot 667 miljoen euro. Afgezet te- het bedrijf HAARLEM - Ondanks de economische malaise wist uitgever VNU de netto winst met 2 procent op te voeren tot 416 miljoen eu ro. De forse inzinking op de advertentiemarkt werd vrijwel geheel gecompen seerd door de goede resul taten van de marketing- en media informatietak van VNU. Voor dit jaar is het con cern positief gestemd, maar voor uitspraken over een winstgroei is het nog te vroeg. De vanmorgen gepresen teerde cijfers laten over 2001 zelfs een winst zien van ruim één miljard euro, een stijging met 26 pro cent. In dat bedrag zit echter ook de verkoop van VNU Tijdschriften aan Sanoma en uitgeverij Malmberg aan 3i. De ge wone nettowinst steeg met 2 procent tot 416 mil joen, maar omdat het aan tal aandelen met 4 procent steeg daalde uiteindelijk de winst per aandeel met 3 procent. Analisten had den gerekend op 5 pro cent. Inmiddels wordt 70 pro cent van de omzet gehaald uit de groep marketing en media informatie die in honderd landen actief is. Het eerder gekochte be drijf AC Nielsen is daarin het belangrijkste en houdt zich bezig met het meten van kijkcijfers en adver tentiebestedingen. Dit jaar tekent deze groep voor ruim 55 procent van het bedrijfsresultaat. Niet goed ging het met de internetactiviteiten. De kosten daarvan stegen van 40 tot 150 miljoen, terwijl de omzet steeg tot maar 79 miljoen. Om de verliezen te beperken is een deel van de activitei ten gestopt of afgestoten. Echt zwaar weer was er voor de groep bedrijfsin formatie. Vooral in de VS daalde het advertentievo lume. Er zijn wel kosten besparingen 'doorge voerd, maar al met al daalde het bedrijfsresul taat met 30 procent. In Nederland hebben vooral Intermediair en Compu table het moeilijk. Ook voor dit jaar wordt in met name Nederland en Enge land gerekend op een ver dere daling van het aantal advertenties.GPD donderdag 14 maart 2002 VIJFHUIZEN - Op de Floriade werken medewerkers van con structiebedrijf Meijers Staalbouw uit Serooskerke (W) aan het 'ruimteschip' van de provincie Noord-Holland. Deze provinciale inzending bestaat uit een stalen UFO die van binnen bekleed is met projectieschermen en van buiten glanzende panelen krijgt. In het 65 hectare grote park zullen ook diverse landen vertegen woordigd zijn met onder meer typerende groenten, fruit en bij zondere planten. fotoTon Borsboom/ANP van onze redactie economie AMSTERDAM - De meeste gro tere bouwbedrijven hebben een succesvol jaar achter de rug. Het is nog de vraag of dat dit jaar ook het geval zal zijn. Dat is niet het gevolg van de dreigende sta king voor hoger loon die boven de bouwplaatsen hangt, maar van de belangen van bedrijven in vooral het commerciële vast goed. Dezer dagen komt er meer duidelijkheid, want dan presen teren de grote bouwers hun jaarcijfers. Vooral de grote bedrijven die op alle markten thuis zijn, hebben goed gevulde orderportefeuil les. Ze zullen volgens analisten dit jaar en in 2003 profiteren van de toenemende investerin gen in de infrastructuur. Grote werken als de Betuwelijn, de Westerscheldetunnel en de aan leg van de HSL bereiken dan hun piek. Ook in de woningbouw groeit de omzet, zegt R. Westeneng van SNS Securities. Die groei komt niet van de bouw van meer wo ningen, maar door de nog steeds stijgende verkoopprijzen. De vraag naarzo'n 100.000 nieuwe woningen per j aar is al lang gro ter dan het aanbod van de 70.000 die gereedkomen. Sterk op deze markt is Heijmans, door M. Auper van Rabo Securities betiteld als 'kampioen ontwik keling' van vooral de duurdere nieuwbouw. Uitzondering Zorgen zijn er vooral over het commerciële vastgoed, zoals kantoorgebouwen, winkelcen tra of varkensstallen. Zodra de conjunctuur laag is, daalt hier de omzet nog sterker, leert de er varing, Bedrijven in bijvoor beeld de telecom of de zakelijke dienstverlening, zoals uitzend bureaus, houden de hand op de knip en stellen het nieuwe kan toor even uit. Het is voor Weste neng de vraag of Ballast Nedam, dat vooral deze tak achter zich wil laten, een uitzondering is of dat andere bedrijven ook dit soort uitspraken zullen doen. Bedrijven die sterk zijn in het hele traject, van planontwikke ling tot aan beheer van het ge bouwde, hebben de toekomst, stelt Aupers. ,,Wat dat betreft is Volker Wessels Stevin mijn fa voriet. Dat loopt daarin voor op." Deze multifunctionele bouwers hoeven niet alleen te vissen naar nieuwe opdrachten, maar hebben op termijn zekere inkomsten van het onderhoud. HBG kwam in februari, toen het Spaanse Dragados zich als overnemer aandiende, al met cijfers naar buiten. Morgen worden die toegelicht maar ze zullen niet of nauwelijks afwij ken: een nettowinst van 110 mil joen euro over 2001 na de rode cijfers een jaar eerder. Volker Wessels Stevin, internationaal en in bezigheden zeer gespreid, zal vandaag volgens de analis ten een zeker 8 tot 10 procent hogere winst laten zien dan de 97 miljoen euro over 2000. Rabo Securities houdt het op 11 pro cent en komt uit op 108 miljoen eu.To.ANP AMSTERDAM - Ikea-mede- werkers die goed presteren, krijgen er 1 april 4 procent bij. Wie onvoldoende scoort, ont vangt maar 1 procent terwijl het salaris van uitstekende collega's met 5 procent toeneemt. Deze prestatieafhankelijke aanpassing is opnieuw afge sproken in de nieuwe CAO voor de 4000 Ikea-medewerkers, zo hebben Ikea, werknemersver eniging Ikea Medewerkers (WIM) en FNV Bondgenoten gisteren gemeld. Ze benadrukken dat het meren deel van de werknemers de be oordeling 'goed' krijgt. Volgend jaar hanteren het woonwaren- concern en de vakbonden een nieuw beoordelings- en belo- ningssysteem.De nieuwe CAO geldt voor een jaar. ANP door Brenda van Dam DEN HAAG - Jongeren verlaten het ouderlijk huis op steeds la tere leeftijd. Thuis is het goed en gezellig. De drang om op eigen benen te staan is maar bij een beperkte groep aanwezig. Jon gens gaan duidelijk later het huis uit dan meisjes. Driekwart van 24-jarige jongens woont nog thuis, tegen ruim de helft van de meisjes van dezelfde leeftijd. Volwassen worden doe je tegenwoordig dus gewoon lek ker thuis. Ook als je financieel eigenlijk al op eigen benen zou kunnen staan. Als thuiswonen de jongeren een eigen.inkomen hebben, is het redelijk dat zij ook kostgeld betalen. Hun ou ders maken immers kosten voor hen, vaak veel meer dan ze zelf denken. Maar hoe bereken je een goed kostgeldbedrag? Vragen Kun je het eigenlijk wel maken om je eigen kind om kostgeld te vragen? ,,Ja hoor", vindt het Na tionaal Instituut voor Budget voorlichting (Nibud) dat weke lijks zo'n 15 telefonische vragen over kostgeld krijgt. „Ouders maken kosten voor hun kind, dus is het redelijk dat ze daar een vergoeding voor krijgen. Hun zoon of dochter heeft im mers een eigen salaris of uitke ring waarmee ze in principe zelfstandig'kunnen wonen." Als er geen kostgeld gevraagd wordt, of te weinig, kunnen er scheve verhoudingen ontstaan: ouders die elk dubbeltje moeten omdraaien, terwijl kinderen een luxe leventje leiden. De meeste ouders die het Nibud om advies vragen, hebben het geld van hun kinderen eigenlijk niet nodig. Ze vragen kostgeld om opvoedkundige redenen. „Ze vinden het anders te gek dat hun kind zoveel geld vrij kan be steden. Ze willen dat hun kind de waarde van geld leert ken nen. Door kostgeld te vragen krijgen jongeren een beeld van wat het levensonderhoud eigen lijk kost", meldt Caroline Sod- enkamp van het Nibud. Véél te laag Ouders blijken nauwelijks een idee te hebben van de kosten die ze voor hun kinderen maken. „Ze denken aan een kostgeldbe drag van 100 euro of iets in die geest", vertelt Sodenkamp. „Maar dat is véél te laag, dat dekt nog niet eens de kosten voor voeding." Het Nibud adviseert ouders en kinderen altijd om zélf een kost geldbedrag uit te rekenen, maar geeft ook wel richtbedragen, Je zit al snel op een kostgeldbedrag van 200 euro per maand. Dat is dan een vergoeding voor voe ding, energie en het draaien van de was. Voor wat oudere jonge ren met een behoorlijk salaris is een bedrag van 340 euro heel re delijk. Daarin zitten dan de kos ten voor huur, voeding, energie, gemeentelijke heffingen, tele foon, waskosten en ook wat huishoudelijk werk. Ouders vinden het lastig de hoogte van het kostgeld te bepa- len. Ze willen vooral niet aan hun kinderen verdienenHet Nibud adviseert ouders gewoon eens met hun kinderen om de ta fel te gaan zitten en te kijken welke kosten er gemaakt wor den. Niet elke post hoeft altijd meegerekend te worden. Bij een inwonende zoon of dochter van 26 voor wie de kamer schoonge- houden wordt en alle kleding keurig gestreken in de kast ge legd wordt, is het niet onredelijk een vergoeding voor huishoude- lijk werk te vragen. Maar dat doe je minder snel bij een kind van 18 dat nauwelijks het mini mumloon verdient. Huursubsidie Een ander aspect waar rekening mee gehouden moet worden, is dat ouders er in inkomen flink op achteruit kunnen gaan als hun inwonend kind een eigen inkomen heeft. Dat geldt bij voorbeeld voor de huursubsidie. Hoe hoger het gezinsinkomen, des te lager de huursubsidie. Vooral alleenstaande ouders moeten alert zijn. Zij kunnen hun heffingskortingen voor al leenstaande ouders kwijtraken of een flink deel van hun bij standsuitkering verliezen. Het is dan zeker redelijk om via het kostgeld een eventuele achter uitgang te compenseren. GPD Info: www.nibud.nl; sociale dienst (voor eventuele verlaging bijstands uitkering); belastingtelefoon (voor eventueel verlies heffingskortingen alleenstaande ouders); gemeentelijk afdeling huisvesting/huursubsidie (over korting huursubsidie) van onze redactie economie IJMUIDEN - De Centrale On dernemingsraad (COR) van Co- rus is bang dat het concern de aluminiuinpoot wil verkopen. Met de opbrengst van de ver koop van de divisie moeten de grote verliezen in de staaldivisie worden opgevangen. De COR stelt dat het eventuele afstoten van de aluminiumtak grote negatieve gevolgen zou hebben voor de toekomst voor het hele concern. Afgelopen inaandag heeft de Centrale On dernemingsraad in een gesprek met P. Jongenburger, directeur Corus Nederland, haar be zorgdheid geuit. Het bedrijf maakt grote verlie zen als gevolg van de lage staal- prijzen en de hoge koers van het Britse pond, waardoor de staal- exporten vanuit het Verenigd Koninkrijk worden belemmerd. Bovendien dreigen de Verenigde Staten over te gaan tot tarief- heffingen tot 30 procent op staal. Met name Corus IJmui- den, dat 10 procent van zijn staal uitvoert naar de VS, zou door deze maatregel worden ge troffen. Uit een analyse van de COR komt naar voren dat de verkoop van de aluminiumdivisie zeker tot de mogelijkheden hoort. De Corus-leiding wil inhoudelijk niet reageren. Vorig jaar nog gaf de COR te kennen dat Corus meer moet in vesteren in de aluminiumactivi- teiten. Volgens de onderne mingsraad zou het concern zich te veel richten op de productie van staal. De COR stelde des tijds vast dat sinds de fusie van Hoogovens en British Steel tot Corus, in 1999, de aluminium- poot ondergewaardeerd zou zijn. De prijs van aluminium is momenteel hoog door de grote internationale vraag naar deze metaalsoort. Winst De eerste helft van 2001 lever den de aluminiumactiviteiten ruim 57 miljoen euro winst op. Begin dit jaar probeerde Corus nog de Duitse aluminiumpro- ducentVAW in te lijven. GPD door Inge Heuff van onze redactie economie UTRECHT - Fortis is vorig jaar gebukt gegaan onder de nodige tegenwind. Het Belgisch-Ne derlandse financiële conglome raat zat al middenin een reorga nisatie, toen daar de naweeën van de aanslagen in de Verenig de Staten overheen kwamen. De val van de Amerikaanse ener giegigant Enron zette de kre dietportefeuille van 200 miljard euro nog eens extra onder druk. NIEUWE-TONGE - Met een omzet van zo'n vijf miljoen eie ren per week - waarvan drie mil joen scharreleieren, gelegd door 220.000 scharrelkippen- heeft Natuurfarm De Boed in Nieuwe Tonge naar eigen zeggen 25 pro cent van de Nederlandse markt in scharreleieren in handen. Het aandeel diervriendelijke ei eren groeit nog steeds. In de su permarkten komt 70 procent van de verkochte eieren van scharrelkippen. De Boed heeft inmiddels ook een gegaran deerd salmonellavrij scharrelei op de markt gebracht: het Maïstro-ei. „De binnenkant van het ei was al salmonellavrij, doordat wij de kippen enten", legt directeur J. de Boed uit. „Maar het Maïst ro-ei wordt eerst gewassen voordat het de doos ingaat. Daarmee is de laatste kans op besmetting uitgesloten." De kippen van De Boed die in de productiestations in Nieuwe Tonge, Dreischor en Ooltgens- plaat in grote groepen rond scharrelen hebben los stro, ei gen legnesten, open drinkwater en een nachtrust van acht uur maar ze komen nooit buiten. Dat kan volgens De Boed ook niet, omdat de kans op vogel pest en salmonellabesmetting te groot is. „Dit is toch een bedrijf voor de voedingsindustrie, dan staat de voedselveiligheid absoluut voorop." Wisseling van kleding voordat de stallen bezocht wor den en uiterste hygiëne in het overpakstation moeten de be smettingskansen tot een mini mum beperken. Natuurfarm De Boed heeft altijd scharrelkip pen gehad. De Boed senior begon in 1937 met tweehonderd kippen. In 1953 waren het er zeshonderd die geen van allen de waters noodramp overleefden. Maar daarna zette de groei in met in 1975 60.000 kippen en tien jaar later het dubbele aantal. Eind jaren tachtig, begin jaren negentig werden pluimveebe- drijven in Oude Tonge, Oolt- gensplaat en Dreischor overge nomen. Als gevolg van de toegenomen productie werd vervolgens een nieuw en uitgebreid pakstation over dat uit 1978 heen ge bouwd.De overgenomen legs- tallen die uit legbatterijen be stonden, werden omgebouwd tot scharrelstallen. „Wij zijn principieel tegen het houden van legbatterijkippen. Een legbatterijkip zit in een hokje met een oppervlakte van een A-4tje; een scharrelkip Een medewerkster van Natuurfarm De Boed pakt eieren in. heeft bijna 2,5 keer meer ruimte tot haar beschikking waarbij zijzoals de naam al zegt, los kan lopen. Alle eieren van Natuurf arm De Boed komen dan ook van scharrelkippen." Het voorvoegsel maïs wordt verklaard door de voeding die de kippen krijgen en die voor 70 procent uit maïs bestaat. Princi pes lopen echter tegen markt werking aan. Supermarkten eisen van hun leveranciers een totaalpakket. Dat houdt in dat De Boed ook gewone eieren moet leveren. Deze worden ech ter onder een andere naam op de markt gebracht. Naast de maïs- en Maïstro-eie- ren, heeft Natuurfarm De Boed ook araucana-eiren. Deze ko men van de Zuid-Amerikaanse Araucanakippen die gekruist zijn met Barnevelders of de Wit te Leghorn. „Deze kippen leg gen 200 tot 250 eieren per jaar. Dat is beduidend minder dan de Nedeiiandse scharrelkip die toch gauw 300 tot 320 eieren kan leggen." Met 10.000 van deze kippen weet De Boed de hele Neder landse markt voor deze eieren te bedienen.De Nederlander eet Naam: Natuurfarm De Boed Plaats: Nieuwe Tonge Opgericht: 1937 Aantal werknemers: 48 Omzet: rond de 20 miljoen euro Nevenvestigingen: Dreischor en Ooltgensplaat gemiddeld 180 eieren per jaar. De Fransman 261 en deler 120. Dat zijn grote verschillen. Vol gens De Boed zit er nog wel wat groei in de consumptie de zoge naamde tafeleieren. Van de vijf miljoen eieren die Natuurfarm De Boed wekelijks weg rijdt, is 4,5 miljoen een tafelei. De rest verdwijnt de voedingsindusti'ie in. „Presentatie en veel publiciteit zijn daar credit aan", meent de directeui". „Als wij in een super markt met onze eieren komen is de verhouding vaak half om half. Binnen een paar jaar heb ben we dat door onze presenta ties weten om te buigen naar 70 procent tegen 30 procent." De Boed vindt dat ook niet vreemd. „De consument wil graag een veilig ei. Juist omdat onze kippen nooit buiten ko men, kunnen wij dat garande ren. Een salmonellabesmetting kan echt verdragende gevolgen hebben." Dat is mede de reden dat de voedingsindustrie vaak met gepasteuriseerde literpak- ken werkt. De samenstelling en smaak is door het pasteurisatie- proces echter net even anders. „Ik proef dan ook de trend dat met name de restaurants weer teruggrijpen op het ruwe pro duct, het ei", zegt De Boed. „Een paar jaar geleden heb ik over wogen om ook in die markt van pasteurisering te stappen maar foto Marijke Folkertsma uiteindelijk geloof ik niet dat daar veel valt te winnen." De Boed is ook leverancier aan Warnink advocaat. Deze fabri kant werkt alleen met het ruwe product dus het verse ei dat daar ter plaatse gebroken wordt. „Die advocaat smaakt toch an ders er zit meer leven i n Pasen Met de Pasen in aantocht wordt het een extra drukke tijd voor Natuurfaxm De Boed. Nee, de kippen krijgen geen stimulans om meer te leggen, de grote aan voer van eieren is meer een kwestie van plannen. „Normaal hebben wij de productie van een cl twee dagen op voorraad lig gen. Rond de Pasen gaat alles direct de vrachtwagen in. Daar mee weten we aan de vraag te voldoen." De aanloop naar Pasen levert een tijdelijke verhoogde omzet van 50 procent op maar die groei wordt in de weken na Pasen vrijwel tenietgedaan door de sterk dalende afzet. „Uiteinde lijk levert het ons gemiddeld een verhoging van 10 procent op", zegt de directeur. „Wat natuur lijk nog steeds niet slecht is. gen de totale portefeuille bete kende dat een toename van 0,15 pi'ocentpunten. In 2000 bedroe gen de oninbare leningen nog 0,24 procent van het totaal. De dekking van de risicolenin gen vrat flink aan de nettowinst op. Het concern boekte in 2001 2,59 miljard euro winst, tegen 2,76 miljax-d het jaar daaxwoor (min 6 procent). Het netto ope rationeel resultaat nam 4 pro cent af tot 2,27 miljard euro. Daarmee voldeed Fortis aan de verwachtingen. Het concern waarschuwde al op 19 februari dat het netto operationeel resul taat 5 procent lager worden. De winstwaarschuwing van medio febi'uari viel slecht in de financiële wereld. De late mel ding versterkte de indruk dat de interne communicatie en rap portage bij het versnipperde Fortis moeizaam verloopt. For- tis-topman A. van Rossum hield gisteren vol dat het concern de beleggers tijdig op de hoogte had gesteld over het zware weer. Volgens Van Rossum is de con- cerntop bij de diepgaande por tefeuille-onderzoeken heel zorgvuldig te werk gegaan. For tis koos voor accuratesse en niet voor snelheid, aldus Van Ros sum. Hij voegde er wel aan toe dat de 'interne systemen' voor het risicomanagement de ko mende tijd worden versterkt. Impuls Fortis is tevreden over de diver se integratieprocessen binnen het conglomeraat. Maar het proces had kennelijk nog een extra impuls nodig; voor de ver schillende reorganisaties zette Fortis vorig jaar nog eens 212 miljoen euro opzij. Driekwart van de voorziening, 151 miljoen euro, is bestemd voor het bank bedrijf, waarin verder wordt ge sneden. Van de 2350 filialen in 2000 moet over drie a vier jaar de helft over zijn. Voor Neder land betekent dat dit jaar een extra reductie, van het aantal kantoren van 261 tot 185. Om gedwongen ontslagen te voor komen, kunnen medewerkers van 56 jaar en ouder vexvroegd stoppen met werken. Fortis durft nog geen verwach ting uit te spreken voor 2002, De bank-vei'zekeraar staat klaar om de vruchten te plukken van een economische opleving, maar het is nog onzeker of het broze herstel zich doorzet, aldus Van Rossum. ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 9