Alzheimer steeds bedreigender PZC Licht brengt meer regelmaat Hartfalen is een sluipende kwaal Ahum bij de stembandendokter Samen voor de buis Jaarlijks zes extra verpleeghuizen nodig Onderzoek kwaliteit kijkoperaties Lichtwisseling in de couveuse Wondrits heeft voordelen HIV-medicijnen veranderen DNA Medicijn voor stoppen met roken opvoeding donderdag 14 maart 2002 door Bernice Breure DEN HAAG - Ook de onderzoe kers van de Gezondheidsraad zelf schrokken van de harde cij fers die uit hun berekeningen naar dementie naar boven kwa men. Zo zullen in 2050 ongeveer 400.000 mensen aan deze ziekte lijden, een ruime verdubbeling van het huidige aantal. Voor hun verzorging moeten de komende tijd minstens zes ver pleeghuizen per jaar worden bijgebouwd. Door de vergrij zing wordt het vinden van ver plegend personeel problema tisch. Nu zijn er tegenover elke dementerende nog 63 potentiële hulpverleners, in 2050 zouden dat er nog slechts 27 zijn. „Dit is toch wel heel erg", con cludeerde Yvonne van Duiven- boden, arts bij de Gezondheids raad, toen ze de consequenties van haar eigen berekeningen realiseerde. Van Duivenboden is secretaris van de commissie die gisteren aan minister Borst van volksgezondheid een uitgebreid advies over dementie presen teerde. De belangrijkste conclu sie: Nederland is nog lang niet klaar voor de onherroepelijke toename van het aantal patiën ten. Ontluisterend Ons land telt ruim 175.000 de menterenden, Alzheimer is de bekendste vorm van deze ziekte. Dementie treft vooral de heel ouderen; één op de honderd 65- jarigen lijdt eraan, bij negentig jarigen en ouder is dat al vier op de tien. De patiënt wacht een langzame, maar ontluisterende dood. Dementerenden raken ge leidelijk het contact met het he den geheel kwijt. Ze herkennen dingen, situaties en mensen niet meer. Het vermogen om taal te gebruiken of te begrijpen, gaat verloren. Uiteindelijk wordt de patiënt incontinent, kan niet Dementiepatiënten hebben veel profijt van meer en beter licht in verzorgingstehuizen. Ze zijn daardoor 's nachts rustiger en overdag juist ac tiever. De voorlopige resulta ten van een onderzoek door het Nederlands Instituut voor Hersenonderzoek naar het effect van licht op deze groep is in ieder geval bemoe digend. In verzorgings- en verpleeg huizen is het licht vaak wat gedempt, om een gezellige sfeer te creëren. Maar demen terenden zijn daar helemaal niet bij gebaat. Zij hebben vaak last van een verstoord dag- en nachtritme. Ze staan soms midden in de nacht op en kleden zich aan in de ver onderstelling dat ze naar hun werk moeten. Buiten op straat verdwalen ze dan, want de patiënten zijn ook hun oriëntatievermogen kwijt. Deze symptomen van dementie zijn heel zwaar voor de omgeving, in dit sta dium moet vaak de overstap naar een verzorgings- of ver pleeghuis worden gemaakt. Maar door simpelweg over dag feller licht te laten bran den, kan het dag- en nacht ritme van de patiënten wor den hersteld. Lichtbalken Onderzoekers kijken in ne gen verzorgingstehuizen, verspreid over het land (on der meer in Haarlem, en Friesland), naar de effecten van speciale lichtbalken in de huiskamers van deze te huizen. In een enkel geval was een patiënt al binnen een week of vier van zijn nachtelijke zwerftochten af. Het onder zoek wordt volgend jaar af gerond. meer lopen en komt geheel ver zwakt aan zijn einde. Dementie is ook voor de omgeving bijzon der aangrijpend. De forse voorspellingen over het aantal patiënten is gerechtvaar digd omdat er nog steeds geen effectief geneesmiddel tegen dementie is. „Er zijn wel hon derden middelen in onderzoek", vertelt Van Duivenboden. Maar succes blijft vooralsnog uit. Bij sommige middelen wegen de bescheiden resultaten bij lange na niet op tegen de bijwerkin gen. Veel gebruikers van het me dicijn Rivastigmine zijn de hele dag misselijk. Een vaccinatie die werd getest, is onlangs acuut stopgezet. De proefpersonen kregen allerlei zenuwontstekin gen. „De meeste middelen zijn het stadium van de reageerbuis nog niet ontgroeid." Over het ontstaan van de ziekte wordt nog in het duister getast. Vrouwen en rokers hebben een grotere kans. Verder wordt aan genomen dat een hoge bloed druk, een hoog cholesterolge halte en suikerziekte een rol kunnen spelen. Symptomen Ondertussen wordt gebroed op manieren om in ieder geval de symptomen van dementie te lijf te gaan, zoals het bestrijden van de nachtelijke onrust die veel patiënten opbreekt. Een vroege constatering van de ziekte is heel belangrijk voor de demen terende en de omgeving. De Ge zondheidsraad wijst erop dat huisartsen alerter moeten zijn op dementie. „Klachten over geheugen rechtvaardigen altijd zorgvuldig onderzoek." Ruim eenderde van de demen tiepatiënten woont in verpleeg- of verzorgingstehuizen. De rest is voor een groot deel afhanke lijk van mantelzorgers, in de praktijk de - doorgaans ook ou dere - partner of kinderen. „Maar vooral als de patiënt in continent wordt of een volko men verstoord dag- nachtritme heeft, is dat bijna niet vol te houden", aldus de commissie. Voor patiënten die (nog) niet in verpleeghuizen terecht kunnen of dat niet willen, moet daarom ook de capaciteit van de thuis zorg fors worden uitgebreid. GPD In 2050 zullen naar verwachting ongeveer 400.000 mensen aan dementie lijden. foto Alex ten Napel/GPD ROTTERDAM - Een groep chirurgen van de Nederlands Vereniging voor Endoscopische Chirurgie (NVEC) gaat dj kwaliteit van kijkoperaties in Nederland onderzoeken. Erjbe staan aanwijzingen dat die niet voldoet doordat operatie teams niet goed zijn geoefend en doordat de apparatuur vei ouderd is. De kijkoperatie, ook wel endoscopische chirurgie genoemd,! de laatste jaren populair geworden doordat geen grote opéra tie wond meer nodig is. Er wordt een klein gaatj e gemaakt waarin een kunststof slaw met een cameraatje wordt geschoven zodat de chirurg kar zien wat eraan scheelt. Ook wordt, indien mogelijk, via ds slang een ingreep uitgevoerd. De inwendige handelingen van de chirurg zijn te zien opeetl beeldscherm, zodat hij ziet wat hij doet. Per jaar wordeniij ons land ongeveer 50.000 kijkoperaties uitgevoerd: 20.000 J de buik en 30.000 in de gewrichten. DURHAM - Te vroeg geboren kinderen groeien in de couveusi beter onder een natuurlij ke wisseling van licht en donker, dat onder een verlichting van constant (zwak) niveau. Dal concludeert D. Brandon (Duke University, Durham) in he: vakblad Journal of Pediatrics uit een onderzoek onder 62 kin deren die geboren werden na 31 weken zwangerschap,Dj lichtvariatie brengt bij de kinderen dag- en nachtritmes gang die bijdragen aan de gezondheid. GPD AMSTERDAM - Het gebruik van de zogeheten wondrits is een goed en veilig alternatief voor het aloude dichtnaaien van de wond. Dat concludeert W. Roolker (AMC, Amsterdam) in het blad Archives of Orthopaedic and Trauma Surgery uit vergelijkend onderzoek. De wondrits is een pleister, voorzien van een rits, die op de wond wordt geplakt. Het dichtritsen trekt de wondranden tegen elkaar. Voordeel van de wondrits is de snelheid. In twee minuten is de wond dichtgemaakt. GPD NEW YORK - Baby's die in de baarmoeder zijn blootgesteld aan medicijnen tegen hiv, het virus dat aids veroorzaakt, heb ben tweemaal zoveel veranderingen in het DNA als baby's die niet zijn blootgesteld aan deze medicijnen. Dat meldde V Walker (New York State Department of Health) tijdens eet congres van de American Association for the Advancement of Science in Boston op grond van een vergelijkend onderzoek Of dit ook een verhoogd risico inhoudt op ziekten zoals kan ker valt niet te zeggen, daarvoor zijn de kinderen nog te jong.j Voorlopig overstijgt het gunstige effect van de medicijnen,hel' tegengaan van hi v-besmetting van de baby, de mogelijke risi co's ervan, benadrukte Walker. GPD Georgia - Stoppen met roken en de daarop volgende daling! van de hoeveelheid nicotine in het lichaam, veroorzaakt reac ties die vergelijkbaar zijn met een ontsteking in het lichaam; Ontwenningsverschijnselen als moeheid, depressie en gebrek aan eetlust zijn toe te schrijven aan stoffen die het afweersys teem ook aanmaakt tijdens een ontsteking, stelde L. Klein (Pennsylvania State University) tijdens een congres van de Society for Research in Nicotine and Tobacco in Georgia. Mo gelijk kunnen ontstekingsremmende medicijnen daarom hel pen bij succesvol stoppen met roken, meent Klein. GPD door Piet Baltus In februari is de Nederlandse Hartstichting de themacain- pagne 'hartfalen' gestart. Door middel van onder meer een zeer begrijpelijke folder getiteld: 'hartfalen, wat is het en hoe her ken je het' probeert zij dit ziek tebeeld onder de aandacht te brengen. Ruim 200.000 mensen lijden hieraan in Nederland en jaar lijks neemt dat aantal met 10 procent toe. Hartfalen is de gro te onbekende onder de hartziek ten. Het woord doet denken aan hartinfarct, hartaanval of hart stilstand. Toch is het heel iets anders. Hartziekten komen vaak plotseling. Hartfalen sluipt erin. Hartfalen wil zeggen dat de pompfunctie van het hart tekort schiet. Bij hartfalen is de pompfunctie minder goed. Daardoor komen aan- en afvoer van bloed in het gedrang. Dat leidt tot zeer ver schillende klachten. De belang rijkste zijn: vermoeidheid, kort ademigheid bij inspanning en opgezette benen en enkels door achterblijvend vocht. Daar naast kunnen voorkomen: kou de handen en voeten, opgebla zen gevoel en een moeilijke stoelgang, verminderde eetlust en toch zwaarder worden, prik- kelhoest (bij platliggen), onrus tig slapen, 's nachts vaak plas sen, vergeetachtigheid en gebrek aan concentratie. De oorzaak van hartfalen kan een hartinfarct zijn. Een hartin farct heeft immers tot gevolg dat een stukje hartspier afsterft waardoor het hart minder krachtig kan pompen. Een tweede belangrijke oorzaak is een te hoge bloeddruk. Mensen met hartfalen kunnen dus last hebben van een groot aantal klachten. Het lichaam geeft zogezegd signalen af. Klachten die iedereen zo nu en dan kan hebben. Wie een van bovengenoemde klachten heeft, hoeft niet per se hartfalen te hebben. Immers, iedereen voelt zich wel eens moe of heeft een opgeblazen gevoel of is wat kortademig. Bij hartfalen gaat het meer om de combinatie van de klachten. De afgelopen jaren is veel on derzoek gedaan naar de wer king van geneesmiddelen bij hartfalen. Vroeger werd er voor al gelet op het opheffen van de directe klachten. Plastabletten zoals furosemide (Lasix) wer den voorgeschreven om het overtollige vocht dat zich rond de longen had opgehoopt af te voeren. De kortademigheid werd hierdoor minder. Ook de zwelling van de benen en de en kels nam hierdoor af. Hartfalen is op zich niet te gene zen ook al zijn de klachten wel te behandelen. Het functioneren van het hart wordt er ondanks de medicijnen niet beter op. De laatste j aren hebben veel onder zoekers daarom gekeken of ver schillende combinaties van ge neesmiddelen naast de werking op de korte termijn ook de le vensverwachtingzouden verbe teren. Dit heeft er toe geleid dat tegenwoordig anders naar de behandeling van hartfalen wordt gekeken. Allereerst wordt een geneesmiddel gege ven dat de werking van de nier verbetert en waardoor ook de bloeddruk daalt. Deze genees middelen worden ACE-rem- mers genoemd; voorbeelden hiervan zijn enalapril (Renitec), lisinopril (Zestril), captopril (Capoten). Daarbij wordt een piastablet gegeven om zo snel mogelijk het reeds opgehoopte vocht af te voeren. Wel wordt steeds meer duidelijk dat daardoor de hartfunctie op de lange termijn verbetert en dat mensen ouder worden met deze nieuwe aanpak. De B- blokkers bisoprolol (Emcor) en Metoprolol (Selokeen) zijn hier voor geregistreerd. Begeleiding Naast leefregels en pil len is er de laatste tijd ook meer aandacht voor de begeleiding van mensen met hartfalen. In het ziekenhui zen in Goes en Vlissingen bij voorbeeld zijn er speciale ver pleegkundigen die spreekuur houden. Hartfalen verandert de manier waarop u naar het leven kijkt. Goede informatie en begelei ding is dan ook erg noodzake lijk. Huisarts, specialist, apo theker en verpleegkundigen kunnen u die geven. Ook de fol der die in het kader van deze campagne wordt uitgegeven be vat nuttige informatie. Piet Baltus is apotheker in Cost-Souburg. Met een minicamera laat KNO-arts Marco Franken haarscherpe kleurenbeelden op zijn computerscherm zien van de stembanden van zangeres Sara Jaggi. foto Theo Bohmers/GPD door Jacques Geluk VOORBURG - Voor mensen die hun dagelijks brood verdienen met hun stem is er nu een eigen spreekuur. Niet alleen wordt met behulp van moderne appa ratuur een diagnose gesteld, al les is voorhanden om hun stem banden weer in goede conditie te brengen. Zangers, zangeressen, musical sterren en sprekers die moeten leven van hun stem, zullen niet snel toegeven dat er met hun waardevolste instrument, de stembanden, iets aan de hand is. „Bekende Nederlanders hou den hun bezoekjes aan de gy naecoloog, maar ook aan de keel-, neus- en oorarts het liefst geheim. Pas na twee jaar vertel len ze dat een behandeling per fect heeft geholpen. Wanneer ie mand dat meteen zegt, bestaat een zeker risico dat de produ cent bij wie hij auditie doet hem afwijst", zegt KNO-arts Marco Franken van het Diaconessen- huis in Voorburg. Namen van zijn patiënten noemt hij dan ook niet. Het Diaconessenhuis en het Rei- nier de Graaf Gasthuis in Delft bieden professionele stemge- bruikers sinds enige tijd een ei gen spreekuur. Hun stemban den worden onderzocht met computergestuurde videoappa ratuur en ze kunnen in volledige anonimiteit en in alle rust hun problemen bespreken. Ze weten zich, als ze de deur met het bord je 'artiesteningang' zijn binnen gestapt, verzekerd van een mul tidisciplinaire aanpak die er vooral op is gericht een operatie aan hun stembanden te voorko men. „De aanloop is bijzonder groot, vandaar dat we - want ik doe het natuurlijk niet alleen - voor het eigen spreekuur voor mensen die een zangopleiding volgen of al professional zijn hebben ge kozen. Het gaat om hun brood winning. Daarom zijn er andere, ook uit stekende spreekuren voor ama teurzangers en andere burgers", vertelt Franken. Met alleen het wekelijkse spreekuur komt hij er niet. „Ze kunnen altijd bellen en het betekent veel avondwerk. Daarnaast ben ik, onbezoldigd, als KNO-arts verbonden aan de afdeling zang van het Konink lijk Conservatorium in Den Haag en bestaat er een arbeids relatie met andere culturele in stellingen." Marco Franken ontvangt een patiënte, de klassieke zangeres Sara Jaggi, wier stembanden hij met een minicamera prachtig in kleur op zijn computerscherm tovert. Een beetje slijm is alles wat er aan de hand is. Ze krijgt een kleurenafdruk mee. Er zijn ook patiënten die een knobbel tje op hun stembanden hebben. Bij een herhalingsbezoek haalt Franken de digitale beelden uit zijn database en koppelt die aan nieuwe beelden, waardoor hij meteen kan zien of de behande ling is aangeslagen. Nadat de diagnose is gesteld, wordt bekeken of de problemen kunnen worden verholpen met logopedie, verbetering van de zang- en spreektechniek, medi cijnen of een verandering van de levensstijl van de patiënt. Dat gebeurt allemaal in 'eigen huis', want 'onderzoek en behande ling zijn effectiever als alle as pecten die met stemvorming te maken hebben aan bod komen'. Duurbelasting Franken laat op zijn computer een recente presentatie zien, waarop voorbeelden van pro blemen staan en de toegepaste behandelingen. Hij vertelt over duurbelasting. „Je hebt er geen idee van wat een zanger door staat. Tijdens de repetities geeft hij zich dubbel, Hetzelfde ge beurt tegen het einde van een productie. Dan moet hij alles geven tijdens de voorstellingen, vaak vijf tot zeven keer per week, maar ook bij audities. En wat te denken van het milieu op het toneel. Door die mistmachi nes ademen de artiesten olie in. Of de akoestiek is verkeerd, waardoor de zanger keihard moet zingen om er overheen te komen. Een verkeerd leefpa troon kan ertoe leiden dat het maagzuur naar boven komt, dat de stembanden ook kan aantas ten, Net als fout eten, veel drin ken of roken." Hij laat het voorbeeld zien van een actrice/jazz-zangeres die door een enkelzij dige stem bandafwijking problemen kreeg tijdens de voorstelling. Door minder op te treden kon een operatie worden voorko men. „Bij sommige popzange ressen is een afwijking aan de stem juist het handelsmerk ge worden. Als je hen weer eën prachtige stem geeft, verkopen zeniet meer. Dan moet je inzicht geven in wat ze met hun stem wel of niet aankunnen. Een jon ge klassieke zangeres, had prachtige knobbels. De stem banden zijn weer rustig dankzij logopedie en neveltherapie." GPD door Annie de Vreugd Televisie, video, film, compu ter, gameboy. Onze kinderen kijken de hele dag door naar beeldschermen, waarbij ze heel veel leerzame momenten bele ven. Kinderen leren spelender wijs 'vreemde' talen, ze doen veel algemene kennis op en kun nen met elkaar via internet communiceren. Toch zal menig ouder zich afvragen of al dat tu ren in beeldschermen hun ko ters wel goed doet. Zijn al die prikkels wel goed voor een opgroeiend kind? Wel ke programma's kan het beter niet zien, welk computerspel kan beter buiten de deur blij ven? In een vooronderzoek voor de Kijkwijzer bleek dat 80 procent van de ouders behoefte had aan een codering van programma's, films, video's en spellen. Picto grammen wijzen ouders en op voeders er nu op voor welke leeftijd audiovisuele producties geschikt zijn, of er geweld, seks, angst dan wel drugs, alcohol, discriminatie of grof taalge bruik in het spel zijn. Op zich is dit initiatief lovens waardig, zo kan er tenminste iets gedaan worden aan al het geweld, grof taalgebruik en harde seks dat op alle uren van de dag de huiskamer binnen rolt. Er schuilt echter ook een groot gevaar in de codering, na melijk dat ouders zelf niet meer kritisch zijn en de beoordeling geheel aan derden overlaten. Ze geven daarmee een stuk ouder lijke verantwoordelijkheid uit handen. Dit is nooit de intentie van de Kijkwijzer geweest. De makers van de Kijkwijzer heb ben er steeds op gewezen dat het classificeren uitsluitend gezien moet worden als een advies of waarschuwing voor eventuele schadelijke invloeden die kin deren kunnen ondervinden van een programma, video, film of computergame. De Kijkwijzer ontslaat ouders dus geenszins van de plicht zelf hun kroost bij het kijken van televisie en het spelen van computerspellen in de gaten te houden. Afspraak Immers, niet alle televisiezen ders houden zich aan de af spraak films voor 16 jaar en ou der pas laat op de avond uit te zenden. Zo kan het ook voorko men dat een programma als Op sporing Verzocht bijna aanslui tend aan het Jeugdjournaal wordt uitgezonden. Tom en Jer ry mag dan wel voor alle leeftij den geschikt worden geacht, voor kleine kinderen kan het ge weld in deze tekenfilm realis tisch zijn, terwijl voor hetzelfde kind het Journaal slechts fictie j is. Als we een uitstapje maken naar internet, daar is de Kijk wijzer nog niet eens ingevoerd en is er dus helemaal geen code- ring. Bovendien zal een kind van 14 j als het ziet dat er een televisie film staat aangekondigd voor j 16 jaar en ouder daar bijzonder geïnteresseerd in zijn. Had het vroeger geen idee omdat de co- dering ontbrak en schonk het er daarom geen aandacht aan, ver-1 boden vruchten smaken voor pubers natuurlijk het lekkerst. Zodra pa en ma hun hielen ge- j licht hebben om ergens op visite te gaan, gaat de beeldbuis aan om eens te zien wat dat nu toch vooreen film is. De leeftijdsgrenzen in de Kijk- wijzer zijn slechts een indicatie.! Sommige t waalf j arigen zijn nog j helemaal niet rijp voor films var, 12 jaar en ouder. Omgekeerd is het ook j ammer een elf j arige een film te ontzeggen die hem hoogst interessant lijkt, puur en alleen omdat onbekende vol wassenen vinden dat hij er nog te klein voor is. Als de ouders mee kijken, zou het juist een heel boeiende film voor hem - kunnen zijn. De agressie op de beeldscher men baart ouders nog wel het meeste zorgenProfessor psy- i choloog T. van der Voort stelde enige tijd geleden reeds na uit gebreid onderzoek vast dat het aannemelijk is dat kinderen door televisiegeweld kunnen worden aangezet tot agressie. Volgens hem is de kans het grootst bij kinderen die heel vee!; televisie kijken, bij kinderen die het leuk vinden naar geweld te kijken, die er niet van verblikt ken of verblozen en bij kinderen die toch al agressief zijn. Als er door anderen wordt meegeke- j ken en als die instemmend knik- ken bij het zien van agressie, verhoogt dit de kans op daad- j werkelijke uitbarsting van ge weld. Iedere ouder kent zijn kind het beste. Meekijken en i commentaar geven is clan ook nog steeds de beste codering. 1 „Nou zeg, kan dat wat minder j met dat gevloek." „Had hij dat I nu niet anders op kunnen lossen in plaats van er maar meteen op los te slaan?" „Kijk, dat vind ik nu eens slim." „Oh, wat mooi." Ouders kunnen niet steeds naast hun kind op de bank zit ten, daar ontbreekt hen simpel weg de tijd voor. Maar als de televisie en computer in de woonkamer staan, loopt er re- i gelmatig een ouder voorbij die een blik kan werpen op wat er op het beeldscherm komt. GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 6