Herinrichten Markt baart zorgen PZC Doorstart Prolion is nog steeds niet rond Clavis wil oprichting woonmeldpunt voor leefbaarder Biervliet B en W Hulst vraagt aanvullend krediet voor reconstructie Aardenburgers vaste gasten op Filipijnen Gemeenten willen RIO per indicatie betalen Raad Hontenisse wil geen wirwar van verkeersmaatregelen 22 Middenstand Aardenburg vreest afstel door bestemmingsplanwijziging Jeugdspeelweek Koewacht in westernsfeer Mosseltocht Modeshow voor ouderen Natuur kruising Kanaal Gent naar Terneuzen komt er voorlopig niet donderdag 14 maart 2002 door Pascalle Cappetti AARDENBURG - Onderne mers aan de Markt in Aarden burg zijn bang dat de herinrich ting van de Markt op de lange baan wordt geschoven en er misschien wel helemaal niet komt, nu blijkt dat voor de om bouw van het grasveld tot plein een bestemmingsplanwijziging nodig is. De vrees bestaat dat het nieuwe gemeentebestuur de plannen vervolgens van tafel veegt, ze ker als de huidige raad het geld voor de Markt niet vastzet. Wet houder G. van Daele verzekert dat de gemeentelijke herinde ling geen roet in het eten zal gooien. De ondernemers, verenigd in een werkgroep Markt, is deze week gebleken dat op de Markt een groenbestemming rust, Zij waren in de veronderstelling dat de aanpak van de Markt ge lijk zou opgaan met de herin richting van het Kaaiplein in Aardenburg en dat spoedig met deze noodzakelijke werkzaam heden zou worden begonnen. Procedure Nu blijkt dat de gemeente Sluis- Aardenburg een artikel 19-pro- cedure in gang moet zetten om te bereiken dat de Markt inge richt kan worden als plein voor evenementen, terrassen en met voldoende parkeergelegenheid. Deze procedure beslaat zeker zes tot negen maanden. Om wonenden en andere belang hebbenden kunnen bezwaren indienen tegen het verwijderen van groen voor verharding. Woordvoerder J. van Daaien van de wei'kgroep van onderne mers, die het initiatief tot de herinrichting heeft genomen, is er niet gerust op dat de nieuwe gemeente net zoveel waarde hecht aan de omvorming van de Markt, als de huidige wethou der Van Daele doet. ,,Ik zie het somber in. Ik ben bang dat het haar geen bliksem interesseert. Die bezorgdheid komt ook voort uit het feit dat de gemeente Sluis-Aardenburg het benodig de geld voor de Markt niet heeft geoormerkt. „Worden we op deze manier wel serieus geno men?" vraagt hij zich af. De werkgroep vindt dat er een taak ligt voor Ondernemend Aarden burg als de plannen inderdaad in de bureaula dreigen te raken van de nieuwe gemeente. Van Daele erkent dat er een 'la tent probleem' ligt rondom de bestemming. Hij wil de raad volgende maand voorstellen een artikel 19-procedure te starten. Ook de financiële middelen worden daarna 'veilig gesteld', verzekert hij. „Het krediet dat de raad in december beschik baar stelde was enkel bedoeld voor de planvorming en daarin gaan Markt en de Kaai gelijk op." Van Daele hoopt dat de proce dure voor de Markt dit najaar nog kan worden afgerond. „Het kan lang of kort duren, dat weet je nooit. Maar zaken die voor de jaarwisseling in gang gezet zijn, gaan echt niet ineens de ijskast Het plan om op de Markt in Aardenburg groen te vervangen door verharding, heeft meer voeten in de aarde dan aanvankelijk gedacht werd. foto Charles Strijd door René van Stee SCHOONDIJKE - De door start van melkrobotfabrikant Prolion in Schoondijke is nog steeds niet rond. Hoewel de aandeelhouders van het nood lijdende bedrijf hebben inge stemd met een reddingsplan, blijft het tot nu toe onbekend hoe de toekomst van de ruim dertig medewerkers van de vestiging in Schoondijke er uit komt te zien. Volgens B. van der Wal van Prolion is het personeel on- danks de ontstane onrust nog steeds aan het werk. Een woordvoerder van het hoofdkantoor in Vijfhuizen verwacht dat de betrokken partijen eind maart een defini tief besluit over de doorstart genomen hebben. Inhoudelijke mededelingen kon hij hierover niet doen. Inmiddels is wel be kend dat Prolion een overeen komst heeft gesloten met een groep investeerders die het noodlijdende bedrijf twaalf en- half miljoen euro verstrekken tegen uitgifte van nieuwe aan delen. In het plan is verder een over eenkomst met de financiers NIB Capital en de Rabobank opgenomen. Tegen betaling van een onbekend bedrag en uitgifte van aandelen doen zij afstand van de vorderingen en daarmee verband houdende zekerheden. Een van de voorwaarden van de transactie is dat Prolion de activiteiten van de failliet ver klaarde werkmaatschappij Prolion Sales, waar alle opera tionele activiteiten van de on derneming uit Vijfhuizen zijn ondergebracht, tegen een rede lijke prijs kan kopen. Verder is met toeleverancier Trako Hol ding uit Cadzand een overeen komst getekend over de over name door Prolion van alle Gascoigne Melotte-activitei- ten. De acquisitie van dit be drijf uit Emmeloord stelt Prolion in staat de assemblage en verkoop van melkrobots, het paradepaardje van het be drijf, in eigen beheer uit te voe ren. Deze overname moet wor den betaald in contanten en aandelen. Aan het reddings plan zitten nog de nodige ha ken en ogen. Alles staat of valt met een financieringsfaciliteit van tien miljoen euro. Prolion was al geruime tijd op zoek naar een bank die deze krediet faciliteit wilde verstrekken. Gisteren was nog onbekend of die bank ook was gevonden. Wel heeft het bedrijf eind vori ge maand een overbruggings krediet van honderdduizend euro gekregen om de acute li quiditeitsproblemen op te los sen. door Fred Rabout BIERVLIET - Een woonmeld punt voor de inwoners van Bier vliet. Daar pleitte A. den Exter, directeur van woningbouwver eniging Clavis, dinsdagavondin het Biervlietse dorpshuis voor. Bij dat meldpunt moeten de in woners terecht kunnen met hun wensen. Hij presenteerde dit idee tijdens een avond die belegd was door de Biervlietse werkgroep wo nen. Deze werkgroep heeft, sa men met de groepen werken en welzijn, tot doel de leefbaarheid van deze Terneuzense kern te bevorderen. Het thema van de avond was 'Wonen in Biervliet nu en in de toekomst'. Naast Den Exter was ook wethouder K. van der Hoofd aanwezig. Een actueel probleem dat in Biervliet speelt op het gebied van wonen, is het bezit van een tweede woningDe laatste jaren is het aantal tweede woningen opgelopen tot tien procent van de 605 woningen die er totaal in de kern staan. Verordening Wethouder van der Hoofd was van mening dat de tweede wo ningen een bedreiging voor de leefbaarheid vormen en wil in de nabije toekomst dan ook tweede woningbezit gaan ont moedigen. Hoe dat moet ge beuren, werd nog niet duide lijk. In tegenstelling tot onder meer Oostburg heeft Temeuzen geen verordening tweede wo ningen. In relatie tot nieuwbouw sprak werkgroeplid J. van Harn zich uit tegen bebouwing buiten de grenzen. „Geen puistvorming. Daarvoor zijn onze natuurlijke, historische grenzen te mooi en waardevol. Wel inbreidingslo- caties", meende hij. Tot 2005 zijn er in Biervliet twintig nieuw te bouwen woningen gepland, tussen 2005 en 2010 zijn dat er nog maar elf. Van der Hoofd waarschuwde de bevolking dat de mogelijkheden voor nieuw bouw mondjesmaat zullen zijn in de toekomst en dat die zich inderdaad vooral voor zullen doen op zogeheten inbrei-loca- ties. Dat wil zeggen dat wonin gen daar worden neei'gezet waar oude worden gesloopt. Meer uitbreiding van het aantal woningen staat de Nota Ruim telijke Ordening niet toe. Woningbouwvereniging Clavis kan niets betekenen bij de te rugdringen tweede woningen zo liet den Exter weten. Wel willen ze geld uittrekken om de woon wensen van de Biervlietenaren te vervullen. De werkgroep zal medio mei middels een huis- aan-huis-enquête de behoeften onder de inwoners peilen, gaf van Harn te kennen. De enquê teformulieren zullen persoon lijk worden opgehaald om een zo hoog mogelijke respons te krijgen. KOEWACHT - Ook dit jaar kunnen de kinderen in Koe wacht meedoen aan de jeugd speelweek. Koewacht heet van maandag 12 tot en met donder dag 15 augustus Cow City. De voormalige initiators van de vakantie-activiteit hebben net op tijd de zekerheid gekregen dat een aantal opvolgers garant staat voor het voortbestaan van de speelweek. 'Country and western' is dit jaar het thema. In en om basisschool De Eikelaar staan onder meer de verovering van Fort Koewacht en de stich ting van. Cow City, waarvoor de kinderen zelf hutten bouwen, op het programma. De jonge cow boys en -girls kunnen zich een dagje wijden aan linedance na een groep dansers aan het werk te hebben gezien. Een demon stratie van het beslaan van paarden en een wedstrijd hoef ijzergooien brengt de oneindige steppes en het harde koeiendrij- versbestaan dichterbij. Een speurtocht, een kampvuur en een barbecue ver-volmaken de week. Het programma krijgt de ko mende maanden meer gezicht De organisatoren hopen nog een aantal sponsors voor activi teiten te vinden. De gemeente Axel heeft al een bijdrage toege zegd. door Jean-Lou de Gucht HULST - Het college van burge meester en wethouders van Hulst stelt de raad voor een aan vullend krediet van 1.228.368 euro beschikbaar te stellen voor de reconstructie van Hulst zuid. Het werk omvat onder meer de herinrichting van de Stations weg, Gentsestraat, Gentse Poort, Frans van Waesberghes- traat en de toegangsweg naar het Oranjebolwerk. Tevens worden de rioleringen in deze straten geheel vervangen. Er komen buizen met een grotere diameter die dieper worden aangelegd. PHILIPPINE - Het Nederlands- Belgisch wandelcomité organi seert samen met de Belgisch- Nederlandse Wandelverb roe ring een Mosseltocht op zater dag 16 maart. De wandeltocht gaat over 7, 14 of 20 kilometer en voert over oude dijken en lan delijke wegen rondom Philippi ne. Startplaats is Hotel au Port vanaf 9.00 uur. KOEWACHT - De Stichting Welzijn voor Ouderen Axel houdt vandaag een modeshow in het gemeenschapscentrum De Vlaschaard. Op de catwalk worden kleding en schoenen voor ouderen geshowd. De aan vang is 13.30 uur. De Stationsweg wordt richting centrum tot net over de duiker over de Oude Vaart uitgevoerd in asfalt. Verder richting cen trum wordt de rijbaan uitge voerd in gebakken klinkers. De kruisingen Gentsestraat-Frans van Waesberghestraat en Frans van Waesberghestraat-Houten- kwartier worden verhoogd aan- De bestaande openbare verlich ting wordt gedeeltelijk aange past. Dit zal op een aantal plaatsen betekenen dat de licht masten dichter bij elkaar wor den geplaatst. De nostalgische verlichting die in de binnenstad staat, komt ook in de Stations weg te staan. De werkzaamheden zullen wel tot gevolg hebben dat de mid denstand en inwoners van de Hulster binnenstad met proble men te maken krijgen als de stad via het zuiden van april tot eind september in fases geblokkeerd is. Vrachtverkeer hoger dan 3,60 meter kan de stad niet in. Al het andere vrachtverkeer wordt omgeleid via de Dubbele Poort. Hier komt een van het verkeers aanbod afhankelijke verkeers lichtinstallatie te staan. Enkel bij uitgaand vrachtverkeer met een hoogte tussen 3,20 en 3,60 meter wordt de kleine poort af gesloten en komt de grote ope ning beschikbaar voor het uit gaande verkeer. De overige tijd zijn beide poorten beschikbaar. Het voorstel om een extra kre diet beschikbaar te stellen komt ter sprake in de commissie stads- en dorpsontwikkeling. De vergadering wordt gehou den op donderdag 21 maart om 16.30 uur in de commissiekamer van het stadhuis. Het echtpaar Evers, net terug uit de Filipijnen, toont de kinderen van de IJzendijkse basisschool Molenbolwerk Filipijnse kleding en siera den. foto Peter Nicolai door Wilma Valk AARDENBURG - Delen, ook al is er maar weinig. Alles delen en gastvrij blijven, dat vindt Ria Evers uit Aardenburg de meest opvallende kenmerken van de inwoners van de Filipijnen. Samen met echtgenoot Cor brengt zij al ruim tien jaar haar vakantiedagen door op deze ei landen. Tijdens deze weken pro beert zij samen met haar man te helpen waar het maar kan en te luisteren en te praten met de mensen. „Het' begon allemaal met een reis in 1990, samen met pastoor Gielliet uit Breskens," vertelt Ria. „Toen is onze interesse voor het land en de mensen gewekt en door Eugène Verstraeten AXEL - De Zeeuws-Vlaamse gemeenten willen het Regionaal Indicatie Orgaan (RIO) voort aan financieren per indicatie, in plaats van het toestoppen van een vast budget. Met deze vorm van financiering betaalt iedere gemeente alleen nog voor daadwerkelijk gele verde diensten en komt er me teen een eind aan de discussie over de kosten van het RIO. Wethouder J. van Schalk maak te in de Axelse commissie socia le zaken, welzijn en onderwijs bekend dat de Zeeuws-Vlaamse portefeuillehouders het in prin cipe over productfinanciering eens zijn. De vraag is alleen nog wat de gemeenten voor de ver schillende vormen van zorgin- dicatie moeten gaan betalen. Met het RIO is afgesproken dat er tegen begin april een tarie venlijst je ligt. De gemeenten hebben het RIO destijds een budget gegeven, maar telkens blijkt dat te weinig te zijn. Het aantal aanvragen voor zorgindicatie neemt name lijk voortdurend toe. Op dit mo ment betalen de zeven Zeeuws- Vlaamse gemeenten 700.000 eu ro aan het RIO, maar dan nog staan er bijna duizend mensen op de wachtlijst. Bijbetalen „Jaarlijks stijgt het aantal aan vragen met 10 procent", aldus Van Schaik. „Dat betekent dat we achteraf steeds weer geld moeten bijbetalen. Beter is een prijs af te spreken per geleverd product. Als het aantal aanvra gen vermeerdert, stijgt onze bij drage. Bij minder aanvragen daalt de bijdrage." Dat laatste zit er gezien de huidige stijgin gen overigens niet in. „We zijn dan wel de discussie over de kosten kwijt, maar ik kan nu al verzekeren dat het ons zeker meer geld gaat kosten", voor spelde Van Schaik. „Enerzijds roept de politiek: 'we willen meer indicatie-capaciteit', maar het mag niet meer kosten. Dat kan natuurlijk niet." Of de productfinanciering er komt, hangt dus af van de prijs waarop het RIO straks uit komt. Volgens Van Schaik moeten de gemeenten daarbij niet het on derste uit de kan willen halen. „Het is niet goed dat mensen die de indicatie moeten doen, wor den opgejaagd, omdat ze anders boven de prijs komen, nu hebben we er heel veel vrien den en kennissen. Zowel bij pre sidente Gloria Macapacal als bij een groot aantal bisschoppen en andere geestelijkenzijn wij wel kom." Dit jaar staat het eiland Mind anao volop in de belangstelling tijdens een vastenactie in Zeeuws-Vlaanderen. „Een prachtig eiland", zegt Ria. „Heel vruchtbaar, maar toch heel arm. Alle plantages zijn in handen van grote bedrijven zo als Del Monte en Döle en de be volking lijdt armoede." Helpen Tijdens hun vele bezoeken aan het land en de bewoners trach ten Ria en Cor zoveel mogelijk te helpen. „We hebben al pompen geïnstalleerd, bij de bouw van scholen geholpen. Nu zijn we bezig een dak van een kapel te vervangen. Natuurlijk werken de mensen op de Filipijnen mee. Wij zorgen voor het materiaal en zij doen het werk. Geld van hier gaat meestal rechtstreeks naar het bedrijf dat daar het materi aal levert. Het is wel altijd op passen: wij zien er op toe dat het geld op de juiste plaats komt, want waar armoede is, daar is meestal ook corruptie." Samen met echtgenoot Cor is Ria nu druk doende om tijdens de vastenactie scholen te bezoe ken en daar over de Filipijnen te vertellen. „De kinderen hebben meestal al een film gezien van het land en wij kunnen daar dan verder over vertellen en nemen ook een aantal gebruiksvoor werpen uit het land zelf mee.' Tijdens hun vakanties verplaat sen Ria en Cor zich meestal per openbaar vervoer: „Het is mis schien minder veilig, maar ik praat graag met de mensen", verklaart Ria. „Slapen doen we doorgaans op een missiepost of in de residentie van een bis schop." Volgend jaar januari gaan de twee Aardenburgers weer rich ting Filipijnen: „Wij zijn uitge nodigd om de vierde Wereld Fa miliedagen bij te wonen die van 23 tot 25 januari op de Filipij nen gehouden worden. Ook de paus wordt daar verwacht. Wel hebben we gevraagd om onze plaatsen te reserveren bij de Fi lipinos en niet tussen de Neder landers: daar voelen we ons prettiger." door Sheila van Doorsselaer KLOOSTERZANDE - „We gaan toch niet overal dertig-ki lometerwegen invoeren, hè?" De opmerking van Algemeen Belang-fractievoorzitter P. Kindt in de Hontenisser com missie grondgebiedzaken gaf de mening weer van vrijwel alle raadsleden. Een gemeentelijk wegencategoriseringplan, pri ma, maar dan wel zónder drem pels, wegversmallingen, teveel dertig-kilometerwegen en pro blemen met het openbaar ver voer. Met de provincie is een conve nant gesloten dat het dodental in het verkeer terug moet schroeven. Het wegennet van de gemeente Hontenisse is daarom in kaart gebracht. Dat omvat ruim 31 kilometer. Voor deze wegen wordt een voorlopige functie vastgesteld, zoals daar zijn de erftoegangsweg en ge- biedsontsluitingsweg. Op erftoegangswegen geldt een maximumsnelheid van dertig kilometer per uur en volgens het wegencategoriseringsplan zijn er zo'n veertien wegen in de ge meente als erftoegangsweg aan gemerkt. Bij het inrijden van een dorp wordt bij het begin van de bebouwde kom duidelijk ge maakt dat er vaart geminderd moet worden. Ook worden ver hoogde kruisingen aangelegd. Drempels zijn uit den boze, want Hontenisse wil niet in de zelfde val trappen als Oostburg. Toch is C. Nijskens van het CDA bang dat de gemeente door al die maatregelen mensen tegen zich in het harnas jaagt. A. Ren- sen van Progressief Hontenisse opperde dat al die maatregelen geen nut hebben als er niet in tensief wordt gecontroleerd door de politie. Kindt vond dat de nadruk moet komen te liggen op een mentaliteitsverandering. Niet geliefd Pauwels beseft dat een ver keersplan niet bij iedereen geliefd is. „Een dertig-kilome- terzone bij scholen is te handha- ven, maar niet overal. De komen de maanden wordt een in-1 spraakprocedure opgezet en1 dan horen we wat de inwoners er van denken." W. Broekhoven van Groot Hontenisse vroeg zich af wat er zal gebeuren als de bewoners en de raad zich te gen het plan uitspreken. Pau wels: „Dan hebben we een pro bleem." voorziening - de ontbrekende schakel in de ecologische ver bindingszones in Zeeuws- Vlaanderen- aan te leggen. Fi nanciën zijn het probleem niet volgens de stuurgroep is het geld nu al beschikbaar. Verschillende instanties hebben zich de voorbije jaren al eens over de kanaalkruising gebo-i gen. Zo berekende Rijkswater staat dat het verlagen van het kanaaltalud, waardoor dieren zonder veel moeite in het ka naalwater zouden kunnen, en het aanleggen van 'opstap- plaatsen' een paar miljoen euro zou kosten. Bovendien zouden i er ook voorzieningen moeten worden getroffen om het wild ongehinderd de N252 westelijk i van het kanaal te kunnen laten kruisen. Ook de stichting Ot terstation Nederland maakte al een technisch uitvoerbaar plan. door Conriy van Gremberqhe WESTDORPE - De eerstko mende jaren wordt er geen 'na- tuurkruising' over het Kanaal van Gent naar Terneuzen bij Westdorpe aangelegd. De voorziening, die de kreekge- bieden van Oost-en West- Zeeuws-Vlaanderen met elkaar zou moeten verbinden en die met name landdieren de moge lijkheid zou bieden om zonder gevaar het kanaal te kunnen kruisen, komt er voorlopig niet omdat de waterkwaliteit van het kanaal te wensen overlaat. De stuurgroep ROM-project Kanaalzone verwacht dat het zeker nog tien jaar zal vergen om de waterkwaliteit van het kanaal op een aanvaardbaar ni veau te krijgen. Lukt dat, dan zal alsnog getracht worden de

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 48