Weer asielzoekersgezin op straat Beweegbare drempels definitief weg Raad Hulst bekijkt nieuw rampenplan Ons huis is groot genoeg Bedreigde populieren in Axel kunnen nog jaren blijven staan Axel trekt politie aan jasje Sas zoekt manier voor behoud deel speeltuin KOM NU RIJDEN IN ONZE NIEUWE TOYOTA Leiden noemt Vlissingse angst voor huisvesten uitgeprocedeerden ongegrond Paasmarkt Open dag en lentemarkt Speelgoedbeurs Concert fanfare Schieting Bloemschikken Kinderen? CAPPENDIJK TOYOTA' Volop ruimte vanaf £8GQQ door Jean-Lou de Gucht HULST - Het college van burge meester en wethouders van Hulst stellen de raad voor om akkoord te gaan met een nieuw rampenplan. De Wet rampen en zware onge vallen verplicht de raad om voor het hele gebied van de gemeente Hulst een rampenplan vast te stellen. Het ontwerp-rampen- plan is door een werkgroep op gesteld en aangeboden aan alle gemeenten in Zeeland. Een uni form rampenplan binnen de provincie is noodzakelijk omdat de hulpverleningsdiensten re gionaal georganiseerd zijn. In vergelijking met het oude plan is het aantal scenario's te- ruggebracht. tot één ramp of zwaar ongeval in één gemeente en één ramp of zwaar ongeval 1 met effecten in meerdere ge meenten. Het college van B en W merkt op dat het plan wellicht bijgesteld moet worden, omdat rampenbe strijding door de recente ram- pen erg in ontwikkeling is. Bij ondergeschikte onderdelen is de bevoegdheid overgedragen aan BenW. Het voorstel wordt besproken in I de gemeenteraadsvergadering op donderdag 28 maart om 193 0 uur in de raadzaal van het stadhuis. door Edith Ramakers VLISSINGEN - In één week tijd is in Vlissingen een tweede gezin uit huis gezet. Na de familie Abdulrahman, afkomstig uit Irak, overkwam giste ren een uitgeprocedeerd Armeens echtpaar met twee kinderen hetzelfde lot. Ze kwamen ongeveer drie jaar gele den naar Nederland. Het gezin heeft bij vrienden in Vlissingen voorlopig onderdak gevonden; onverzekerd en zonder geld. Terug naar Armenië wil len ze niet. Ze verkiezen de ontheem den van Nederland te zijn. Achten twintig dagen geleden ontving de Armeense familie de definitieve af wijzing. Het gezin wist dat daarmee het Rijk de financiële bijstand zou stopzetten en dat de verantwoordelij ke instantie, in hun geval de Centrale Opvang Asielzoekers (COA), de vluchtelingen de boodschap moest brengen. Er zijn plaatsen in Nederland waar vluchtelingen niet op straat komen te staan. Een daarvan is Leiden. Van die gemeenten kan gezegd worden dat ze tegen het rijksbeleid ingaan. „Wij on dermijnen het rijksbeleid geenszins", reageert F. Delamarra, persvoorlich ter van de gemeente Leiden. „Het Rijk kan zeggen: deze zaak is afgehandeld. We strepen de asielzoekers weg uit de administratie, want de status tot ver blijf wordt niet verleend. Maar wij zien op straat dat de zaak daarmee niet afgehandeld is. Als lokale over heid hebben we een zorgplicht." Over zorgplicht zegt Delamarra: „Het Rijk neemt het besluit dat het verblijf beëindigd moet worden en dat de vluchtelingen uit vrije wil moeten vertrekken. Die vrije wil ontbreekt vaak. Het dossier is voor het Rijk ge sloten, voor de gemeente niet." Hij zegt dat het onduidelijk is wie uitvoe ring aan het rijksbeleid zal geven. „Wat wij constateren, is dat de men sen hier nog zijn. Dan moeten we er dus voor zorgen. Want dat ze er nog zijn, ligt niet aan ons. Bij wie zit dan de fout?" Ook de politie komt in Leiden niet met een bevel tot uitzetting.,Dat zou toch strijdig zijn met ons beleid." De Leid- se gemeenteraad heeft eind vorig jaar voor deze manier van opvang geko zen. „Het kost geld, maar voor die op lossing hebben we gekozen. Wij zor gen momenteel voor acht mensen van wie het dossier beëindigd is." Uitzichtloze positie Het is volgens de gemeente Leiden on gewenst voor elke samenleving dat mensen op straat zwerven. „Dat pro beren we te voorkomen. Deze acht mensen verkeren ondanks de opvang in een uitzichtloze positie. Vandaar dat we veel in gesprek zijn met hen. We bespreken de mogelijkheden voor terugkeer naar het land van her komst, naar een ander land of we kij ken of er nog mogelijkheden zijn om hier op sociale, medische of juridische gronden te blijven." De Vlissingse ge meenteraad koos eind vorig jaar niet voor deze oplossing. Alleen de SP en GroenLinks spraken zich duidelijk uit voorstander te zijn van een model a la Leiden. Eén van de grote angsten was dat uitgeprocedeerde asielzoe kers die geen status krijgen, niet meer verzekerd zouden kunnen worden. De gemeenschap zou voor de kosten op draaien, als er iets met de mensen ge beurt. Volgens Delamarra is die vrees ongegrond. „Ze zijn wel degelijk verzekerd. In Leiden blijven ze onder de bestaande regelingen voor vluchtelingen val len." donderdag 14 maart 2002 door Eugène Verstraeten AXEL - De 75 populieren op het eilandje tussen de Van Middel- hovenstraat en de Sportlaan in Axel zijn gezond en kunnen nog jaren mee. Oud-districtshoofd H. Goos- sens van Staatsbeheer in Zeeuws-Vlaanderen schrij ft dat aan burgemeester en wethou ders van Axel, nu er een kans is dat de bomen misschien toch niet gerooid worden. Tegen dat kapplan zijn drie bezwaren bin nen gekomen. Volgens het colle ge moeten de bomen weg, omdat hun gezondheidstoestand een gevaar oplevert voor wande laars. Naar aanleiding van de bezwaren willen B en W de zaak echter opnieuw bekijken. Goossens, die overigens zelf geen bezwaar heeft ingediend, wijst er in zijn brief op dat de populier een zogenaamde vlak- wortelaar is. „Dat wil zeggen dat hij zijn wortelgestel altijd aanpast aan de grondwater stand ter plaatse. Evenals een wilg kan hij een hoge grondwa terstand verdragen en heeft normaal geen last van wortelrot als gevolg van hoge waterstan den." De hevige stormen van de laatste weken hebben volgens Goossens wel bewezen dat deze populieren stevig geworteld zijn. Hij stelt verder dat de bomen tot minstens zeven meter kunnen worden opgesnoeid met een daarvoor geschikte stoksnoei- zaag. „Een hoogwerker is erg duur en voor het snoeien van po pulieren absoluut niet nodig", aldus Goossens. „Van een onvei lige situatie op het eilandje is mijns inziens geen sprake, Overal en altijd kan een boom omwaaien. Dat zijn aanvaard bare risico's, omdat men anders zeker alle bomen langs wegen" zou moeten rooien." Herplanten Het uitfrezen van de boomstob ben in bossen is volgens Goos sens ook niet nodig. „Het kost veel geld en dient geen enkel doel", vindt hij. „Populieren dienen als ze gerooid worden, vlak boven het maaiveld wor den afgezaagd en voor de herin- plant zijn deze stobben geen be zwaar, tenzij machinaal wordt herplant." Op het eilandje kan daar echter geen sprake van zijn. Goossens spreekt de hoop uit dat de bomen 'die ik samen met de rest van het Axelse Bos heb mogen aanleggen, nog lang mogen blijven'. foto Lex de Meester door Nadia Berkelder VLISSINGEN - Wat maakt die paar mensen nou uit, als Ne derland toch al vol is, vraagt Elise de Boer zich af. Haar Ar meense vriendin Lianna moet binnenkort het land uit. Elise kan niet zwijgend toezien. „Als ik niets doe, kan ik haar net zo goed op het vliegtuig zetten en haar uitzwaaien. Ze zitten allebei op de CSW in Middelburg, zijn allebei veer tien jaar. De één woont thuis, de ander in het asielzoekers centrum. Lianna is ruim drie jaar in Nederland. Ze vluchtte samen met haar moeder uit Ar menië. Haar land is niet veilig, vertelt ze. Armeniërs en Assy- riërs zijn in een strijd gewik keld. Of het burgeroorlog is, weet ze niet zo goed. En hoe dat allemaal precies zit met die procedures, is haar ook niet duidelijk. Moeder en dochter moeten Nederland uit. Lian- na's moeder heeft een slechte gezondheid en wordt binnen kort geopereerd aan galstenen. Zodra ze uit het ziekenhuis is, moeten ze weg. Hulporganisa tie Inlia probeert nog een nieu we procedure te beginnen. „Medische problemen kunnen een aanleiding zijn om een vei*- blijfsvergunning aan te vra gen", zegt J. Burger van Inlia. Elise heeft Lianna leren ken nen op het asielzoekerscen trum. „Ik kom daar heel vaak, we hebben één keer in de week kinderkerk, dan halen we alle kinderen op." Ze zijn vriendin nen geworden en gaan nu naar dezelfde school. „Ik vind het heel knap dat ze mavo havo doet, terwijl ze hier nog maar drie jaar is. Andere kinderen in het centrum volgen een speci aal programma op het Schel- demond." Ze heeft weinig begrip voor het asielbeleid in Nederland. „Ik vind dat het te lang duurt voor dat mensen horen of ze mogen blijven. Ze slijten hun dagen met wachten. Veel mensen kunnen daar niet tegen. Ik weet wel dat Nederland vol raakt als iedereen mag blijven, maar daar zit ik niet zo mee. Als wij het moeilijk hebben, willen we ook geholpen worden." Er stopt een busje voor de deur. Het Armeense gezin dat in Vlissingen uit huis is gezet komt bij de familie De Boer lo geren. „Ik heb snel mijn kamer leeg gemaakt", vertelt Elise. „Ik slaap bij mijn zusje. Ons huis is groot ge.noeg." Elise de Boer met haar Armeense vriendin Lianna. door Eugène Verstraeten AXEL - De gemeente Axel gaat bij de regiopolitie aan dringen op het daadwerkelijk nakomen van de afspraken in het politiewerkplan. Wethouder J. van Schaik zeg de dat toe in de commissie So ciale Zaken, Welzijn en On derwijs, naar aanleiding van kritiek op het optreden van de politie tegen overlast door jongeren. De problemen zijn al regelma tig onderwerp van gesprek ge weest in de commissie, maar J. Dieleman (ChristenUnie) leg de de kwestie nog maar eens op tafel. Hij signaleerde dat jongeren onder andere de tre den bij het stadhuis gebruiken als verzamelplaats. „Het ligt er vol met rommel", stelde Di eleman. „De treden zijn be smeurd met klodders mayo naise en ik weet niet wat nog meer voor troep. Het moet toch mogelijk zijn om de jon geren die zich daar ophouden op hun gedrag aan te spre ken." Wethouder Van Schaik wees er op dat de commissie nog niet zolang geleden het werk plan van de politie heeft be sproken. Daarin staat onder andere dat de politie de over last door jongeren gaat aan pakken. „Het is nu aan de po litie om dat werkplan uit te voeren", betoogde Van Scha ik. „Als ik hierbij het stadhuis kom en ik zie jeugd op die trappen zitten, dan is het niet aan mij om te zeggen dat ze de troep moeten opruimen. Want dan krijg ik misschien een klap in mijn nek. Wat we nu missen is dat de politie die gasten regelmatig komt ver tellen dat ze zich moeten ge dragen." Reden voor M. de Regt (PvdA) om voor te stellen de politie te wijzen op de afspraken die er liggen. „En we moeten ze aan hun vestje trekken dat ze die beloften ook nakomen. Er is een schitterende hangplek aan de Zuidsingel, waar de politie de jongeren naar toe kan verwijzen. Alleen, het ge beurt niet. Ik denk dat de poli tie er nog maar eens op moet worden aangesproken", ver tolkte De Regt de mening van de commissie. Van Schaik beloofde het ver zoek van de commissie door te spelen naar de burgemeester, die doorgaans die namens de gemeente de contacten met de politie onderhoudt. WESTDORPE - De activitei tenbegeleiders van woonzorg centrum 't Verlaet in Westdorpe houden op woensdag 20 maart een paasmarkt. Tussen 13.30 uur en 17.00 uur staan er allerlei kraampjes in het tehuis met spulletjes die ge maakt zijn door de bewoners. Bakkerij De Zoete Suikerbol bemant een kraampje met cho colade paasartikelen en geeft ook een demonstratie. Verder is er een rad van avontuur en is er een wafelverkoop. TERNEUZEN - Dagbeste dingscentrum voor verstande lijk gehandicapten De Dagboog in Terneuzen houdt op woens dag 20 maart een open dag en een lentemarkt. Het evenement vindt plaats van 14.00 uur tot 18.00 uur in De Dagboog aan de Zuidlandstraat. KLOOSTERZANDE - Kinder dagverblijf Kiekeboe houdt za terdag 23 maart in de lokatie aan de Cloosterstraat een speel goed- en kledingbeurs. De beurs is van 10.00 tot 13.00 uur. NIEUW-NAMEN - Fanfare de Scheldezonen in Nieuw-Namen houdt zaterdag 23 maart in De Scheldegalm een voorjaarscon- oert. Behalve van de fanfare zijn er nog optredens van cle d jembé- groep en de slagwerkers van de Scheldezonen. Het concert be gint om 20.00 uur. LAMSWAARDE - De koningen van de regionale schuttersver enigingen op de liggende wip spannen zaterdag 23 maart in café de Vier Jaargetijden in Lamswaarde de boog. Zij strij den dan om de titel Koning der Koningen. De wedstrijd begint om 13.00 uur. Na afloop van de ze schieting is om 15.00 uur nog een vrije schieting op de liggen de wip. SLUIS - De Zeeuwse Volksuni versiteit organiseert op donder dag 21 maart een workshop Bloemschikken in Sluis. De workshop wordt gegeven door mevrouw Ulijn in haar atelier in de Sint Pieterstraat 26. Thema is bloembolletjes. Opgave voor af is noodzakelijk. Dat kan bij de Zeeuwse Volksuniversiteit in Middelburg. De dynamische drempels worden wegens geluidsoverlast voor omwonenden verwijderd. foto Willem Mieras door Harold de Puysseleijr SAS VAN GENT - De gemeente Sas van Gent bekijkt de moge lijkheid om een zo'n groot mo gelijk gedeelte van de speeltuin naast basisschool De Stelle in Philippine intact te laten. Op die plaats is de bouw van een multifunctioneel welzijnscen- trum voorzien. Omwonenden lieten vorige maand tijdens de presentatie van het voorlopige ontwerp weten niet blij te zijn met het geplande gebouw. De gemeente voerde gister avond overleg met de omwo nenden en droeg daarin de sug gestie aan om het verlies aan speelgelegenheid te compense ren door her en der in de wijk op kleinere terreintj es wat speel- werktuigen te zetten. Dat voor stel vond geen instemming. Het geplande multicultureel welzij nscentrum moet onder dak bieden aan de bibliotheek, kinderopvang, peuterspeelzaal en buitenschoolse opvang en sa men met De Stelle een zoge- 1 noemde brede school vormen. De buurtbewoners hikken aan tegen de komst van de multi- i functionele accommodatie, om- j dat ze hun vrije uitzicht kwijt- i raken en een groot deel van de speeltuin in de kinderrijke wijk verdwijnt.Ookzijnzebangvoor j verkeersoverlast door de te ver- wachten toenemende drukte. Formeel gezien kunnen ze wei nig uitrichten tegen het plan van de gemeente, omdat het be- stemmingsplan de realisatie van de brede school toelaat. I Wethouder E. Spuesens, vindt i het echter wel zo prettig om met de bewoners tot een compromis i te komen. De gemeente hecht er aan dat de brede school breed gedragen wordt in het dorp. De gemeente probeert de ko- i mende weken nog wat bij te schaven aan het plan. De nieu we versie wordt tijdens een bij- j eenkomst op 3 april opnieuw aan de buurt voorgelegd. door Jeanne de Nijs SINT-MAARTENSDIJK - Het moest het 'ei van Columbus' zijn in de strijd tegen hardrijders. Tholen zette zich er landelijk mee op de kaart, als tweede ge meente waar de zogeheten dy namische drempels werden aangelegd. De proef in de Paas- dijkweg in Poortvliet bewees al snel de effectiviteit van de 'rem mers'. Alleen lag de buurt wak ker van de geluidsoverlast. L. Hage (78), woonachtig vlak bij een van de drempels, weet sinds november vorig jaar dat de drempels weggaan. Maar hij was er gisteren pas echt gerust op, toen de metalen balken wer kelijk uit het wegdek werden gehaald. De beweegbare drem pels zijn eind april vorig jaar in gebruik genomen. De obstakels komen zo'n vier centimeter de grond uit wanneer iemand te hard rijdt. Weggebruikers die binnen de maximumsnelheid passeren merken niets van de 'remmers'. De methode bleek prima te beantwoorden aan het doel waarvoor ze waren aange legd. Het aantal snelheidsover tredingen daalde ter plaatse van 65 procent naar zeven procent. Omwonenden waren niet zo en thousiast. Zij zaten met de geluidsoverlast. Vooral het pas seren van auto's met aanhang wagens en vrachtwagens kostte uren aan nachtrust. Een afvaar diging toog met 65 handteke ningen van direct omwonenden naar het gemeentehuis. Dezelf de avond blokkeerden ze de Paasdijkweg bijna twee uur lang met een tractor en een vrachtwagen. De gemeente Tholen schakelde daarop een onafhankelijk bureau in voor een geluidsonderzoek in de om geving van de drempels. Daaruit bleek dat de gemiddel de geluidswaarden binnen de wettelijke norm vallen. Hard- rijdende, lege vrachtwagens brengen echter wel onaccepta bele piekgeluiden met trillingen teweeg, concludeerden de on derzoekers. Dat leidde tot het besluit van de gemeente de proef te stoppen en de drempels weg te halen. Vrachtwagens Hage is blij dat het nu zover is. „In de afgelopen maanden werkten de drempels niet meer, maar er was nog wel sprake van een verhoging. Als daar vracht wagens overheen reden hadden we nog overlast, niet in die mate van voorheen, maar toch.Hage verwacht dat met het weghalen van de drempels niet alle ellen de is verdwenen. De gemeente wil de wegversmallingen hand haven. „Wat mij betreft kan die ene hier wel weg", vindt Hage. „Dat leidt tot steeds weer af remmen en optrekken bij mij voor de deur. Het verkeer moet al afremmen bij de eerste weg versmalling aan de rand van het dorp, dan kunnen ze hier geen honderd meer rijden." MOBIEL ZONDER AUTORIJBEWIJS Microcar biedt u volop ruimte voor 2 personen, een grote hoeveelheid bagage o( een flinke berg boodschappen. Kom een ruimterit maken bij: Marktleider in Zeeuwsch-Vlaanderen mobiliteit voor iedereen! Autohuis Terneuzen een je moeder of wil je moeder wnrfleo? Slop dan mei roken. Hel is sleedt voor jezelf en voor je (ongeboren] kind. Keer liliriilli? iel SB8QB3SB |l B,ïï/€ 0.11 EK&acto ICA TERNEUZEN Mr. F.J. Haarmanweg 58 4538 AS Terneuzen Tel.: 0115-617751 Mr. F.J. Haarmanweg 6 4538 AR Terneuzen tel. 0115-62.26.00 TOYOTA We've got the power

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 46