PZC Meer agenten Oostburg en Hulst 1 I 9 Scheidingsinstallatie wordt ontmanteld Spotprent zet kwaad bloed in Hulst 17 Extra geld voor busstation tunnel Agent krijgt werkstraf en rijontzegging voor afrijden been Axelaar Gans valt mensen aan Alternatief plan voor Westdam Gimbrêre zeeuwse almanak Gezelligheid Verdwijnend veer als alibi Partijen in Axel achter idee ouderencommissie Herverdeling personeel leidt tot onderbezetting team Sas ZEEUWS-VLAANDEREN donderdag 14 maart 2002 door Jean-Lou de Gucht HULST - Een spotprent van burgemeester A. Kessen en wet houder P. Weemaes van Hulst op de website van wijkraad Langs de Linie is bij de gemeente Hulst in het verkeerde keelgat gescho ten. Op de spotprent is te zien dat de brillenglazen van Kessen spon taan beslaan bij de gedachte door Harold de Puysseleijr TERNEUZEN - De bezetting van de politieteams in Hulst en Oostburg is over enkele weken weer op peil. Beide teams kamp ten door het vertrek van colle ga's een tijd lang met onderbe zetting. Hulst krijgt er vijf agenten bij, Oostburg vier. Het gaat om politiemensen die onmiddellijk na hun opleiding aan de slag gegaan zijn in Mid- den-Zeeuws-Vlaanderen met de bedoeling daar eerst ervaring op te doen. Ze verlaten nu dus de BERGEN OP ZOOM - Een agressieve gans in het An ton van Duinkerkenpark in Bergen op Zoom heeft de afgelopen dagen ver schillende passanten aan gevallen. De verwondingen die het beest toebracht waren van dien aard, dat de slachtoffers zich onder behandeling van een dok ter moesten laten stellen. De gemeente heeft een deel van het Duinkerken park afgesloten. Pas als de broedende gans zich rus tiger gedraagt, gaat het weer open. (Advertentie) aan Weemaes in bikini. De af beelding gaat vergezeld van de tekst: 'Laat de burgemeester eens van een andere kant zien'. Is dit nu humor of is het een mis plaatste grap? Voorzitter B. Musters van de wijkraad Langs de Linie vindt het wel grappig wijkteams daar om de teams in Hulst en Oostburg te gaan ver sterken. Dat zegt de chef van het district Zeeuws-Vlaanderen van de po litie, M. Siderius. Hij nuanceert met die uitleg de mededelingen die C. van Kruyssen, de chef van het wijkteam Sas van Gent, af gelopen dinsdagavond deed in de vergadering van de Sasse raadscommissie voor Algemene Bestuurlijke Aangelegenheden. Van Kruyssen zorgde voor be teuterde gezichten bij de ge meenteraadsleden met de bood schap dat zijn team binnenkort structureel drie mensen kwijt raakt. „Dat heeft impact op on ze bezetting, waardoor we din gen op een andere manier zullen moeten gaan doen. We zullen nog efficiënter moeten werken" aldus Van Kruyssen tegen de ge meentebestuurders. Een van de gevolgen is, dat de politie in Sas waarschijnlijk wat gas terug moet nemen bij de uitvoering van het schooladoptieplan, het geven van voorlichting over cri minaliteit en het politiewerk op basisscholen. Verkeerd De mededelingen van de Sasse politiechef vielen vooral ver keerd bij het PvdA-raadslid R. de Meyer. „Eigenlijk zou het toch niet moeten kunnen", zei hij. „De sterkte van de politie begint na jaren eindelijk weer op peil te komen en dat wordt nu weer teniet gedaan. Het is heel erg spijtig dat het schooladop tieplan daardoor niet verder wordt ingevuld. Eigenlijk durf ik rustig te zeggen dat ik het er niet mee eens ben." SAS VAN GENT - De gemeente Sas van Gent komt tegemoet aan de bezwaren van bewoners van de Westdam en omgeving tegen de geplande reconstructie van die straat. Burgemeester en wethouders hebben besloten in te stemmen met het gewijzigde herinrich tingsplan. Dat betekent dat de gemeente afziet van de aanleg van twee lange verkeerspla teaus in de Westdam. Het voor stel is nu om de snelheid in de straat te beperken door de aan leg van wegversmallingen waar beplanting in komt te staan. De belanghebbenden kunnen daar eerst opnieuw hun zegje over doen, voordat de reconstructie wordt uitgevoerd. De bewoners uitten vorige maand tijdens een informatie avond hun weerstand tegen de geplande aanleg van de ver keersplateaus. Deze zouden er niet voor zorgen dat er minder hard wordt gereden. door René Hoonhorst TERNEUZEN - De scheidings installatie op het bouwterrein bij de Terneuzense ingang van de Westerscheldetunnel wordt de komende twee maanden ont manteld. De installatie - die zand, klei en betoniet (dat fun geerde als speciale boorspecie) van elkaar scheidde tijdens het boorproces - wordt afgebroken en gaat vervolgens in onderde len terug naar de leverancier in Duitsland. Nu het boorproces is afgesloten, is de scheidingsinstallatie niet langernodig. Demachine wasin eerste instantie alleen bedoeld om het dure betoniet terug te kunnen winnen. Op aanraden van het ministerie van VROM werd de installatie ook geschikt gemaakt voor de scheiding van zand en klei, wat samen met de aanleg van een depot een kos tenpost van ruim 35 milj oen eu ro opleverde. De gescheiden hoeveelheden zand en klei zouden voor specia listische werkzaamheden aan bouwondernemingen en slib- verwerkers kunnen worden ge bruikt. Het spul bleek echter, vooral door zweigedrag veroorzakend glauconiet, moeilijk te bewaren en af te zetten, zodat maar een gering bedrag kon worden te rugverdiend, Woordvoerster N. Vinke van de NV Westerschel detunnel kon gisteren niet ach terhalen hoeveel verlies er is ge en begrijpt niets van alle opwin ding. „Het is een carnavaleske benadering van politieke figu ren in Hulst." Weemaes heeft er geen goed woord voor over. „Dit is gewoon goor. Als de wijkraad zegt dat dit carnavalesk is snap ik dat Volgens districtschef Siderius zit de kwestie echter anders in elkaar. „Het was van meet af aan bekend dat de agenten die niet. De beelden die ik op de website van de wijkraad gezien hebvallen niet met elkaar te rij - men. Ik kan de wijkraad maar één raad geven: dit moet je niet doen. Tenminste niet op deze manier. Als ze echt grappig uit de hoek willen komen moeten ze anderhalf jaar geleden zijn in gestroomd per 1 april dit jaar zouden worden herverdeeld over het district", zegt hij. „De mij maar bellen. Dit kan ik be ter." Volgens Musters is deze spot prent de eerste uit een hele reeks. „Misschien nemen we volgende keer wel een wethou der of een journalist. We willen gewoon iets leuks doen. leder- bedoeling is altijd geweest om ze eerst een poosj e ervaring in de kanaalzone op te laten doen en daarna elders in te zetten. Je zou een uit onze omgeving vond het ook grappig. We hebben als wijkraad nog geen enkele nega tieve reactie gehad. Tot vandaag dan de reactie van de gemeen te." Naast de spotprent van Kessen en Weemaes staat er nog een aantal varianten op de website. Zoals Kessen als bloemkool, als stier en met een lange tong. Kes sen was gisteren niet voor com mentaar bereikbaar. ook kunnen zeggen dat de wijk teams daar een tijdlang plezier van de nieuwe collega's hebben gehad", besluit Siderius. door Aector Dooms MIDDELBURG - De rechtbank in Middelburg heeft gisteren een 31-jarige opsporingsambte naar uit Zierikzee drie jaar rij ontzegging, zes maanden voor waardelijke gevangenisstraf en 240 uur werkstraf opgelegd. De verkeersassistent reed op 5 juli bij een controlepost in Hulst met hoge snelheid in op de 25- jarige Giovanni Hinneman uit Axel toen die bezig was de snel- heidscontrole-apparatuur on klaar te maken. Door het incident verloor de Axelaar zijn rechterbeen. Het slachtoffer werd geplet tussen de apparatuur, de auto en een boom. De rechtbank vond dat de opsporingsambtenaar, die niet bevoegd was om aanhoudingen te verrichten, zeer onvoorzich tig had gereden en grove in schattingsfouten had gemaakt. Hinneman kwam er die dag ach ter dat hij geflitst was en keerde terug naar de flitsapparatuur. De verkeersassistent, die belast was met de radarcontrole, be vond zich tegenover de contro lepost op een dijkje. Toen hij zag dat Hinneman bezig was de ap paratuur te vernielen bedacht hij zich geen moment. „Als ik iets van onraad zie, dan start ik door Eugène Verstraeten AXEL - De Axelse politiek steunt het voorstel van de vijf tien afdelingen van de ouderen bonden Anbo, KBO en PCOB in de gemeenten Axel, Sas van Gent en Terneuzen om in de nieuwe gemeente een ouderen- commissie in te stellen. Dat bleek deze week in de ver gaderingvan de commissie soci ale zaken, welzijn en onderwijs. „Wij staan daar volledig ach ter", betoogde P. Apers (WD), naar aanleiding van de brief die alle raadsfracties in de Kanaal- door Conny van Gremberghe TERNEUZEN - Gedeputeerde Staten hebben twee miljoen eu ro extra beschikbaar gesteld voor de bouw van een bussta tion bij het sluizencomplex in Terneuzen. Voor de bouw van dit centrale Zeeuws-Vlaamse station had het provinciebe stuur eerder al ruim 1,1 miljoen euro vrijgemaakt, maar dit be drag was slechts toereikend om een sobere voorziening op te trekken. Rijkswaterstaat en de gemeente Temeuzen wilden echter meer. Deze instanties meenden dat het busstation de allure moest krijgen van hét openbaar ver- voerknooppunt van Zeeuws- Vlaanderen. Ook werden hoge eisen gesteld aan de landschap pelijke inpassing nabij het slui zencomplex en de ingang van de Westerscheldetunnel. Het provinciebestuur onder kent dat het station straks een belangrijke functie krijgt bin nen het openbaar-vervoernet werk naar en binnen Zeeuws- Vlaanderen en komt nu Rijks waterstaat en de gemeente tege moet met het extra krediet. Het geld wordt geput uit de extra middelen die het Rijk Zeeland voor infrastructurele en ver keersmaatregelen heeft toege- de auto om in te grijpen", had hij gezegd. De agent stak de Rijks weg N60 en het naastgelegen fietspad over en schoot via de berm door tegen het slachtoffer dat geen kant meer op kon. Officier van justitie R. Jeuken wees de verdachte tijdens de be handeling van de zaak op ande re mogelijkheden om de man te waarschuwen. Bijvoorbeeld door te claxonneren of zijn auto naast die van het slachtoffer te parkeren. „Ik wilde enkele me ters voor hem stoppen. Voor mijn gevoel was de botsing niet meer dan een schokje", had de verkeersassistent gereageerd. Beroep De eis van de officier werd giste ren door de rechtbank overge nomen. Politiewoordvoerder J. van Mourik kon gisteren nog niet zeggen of de straf verstrek kende gevolgen heeft voor de baan van de Zierikzeese politie ambtenaar. „Daarover zullen we ons nog moeten beraden." Raadsman E. Schute kondigde namens zijn cliënt aan tegen de straf in hoger beroep te gaan bij het Gerechtshof in Den Haag. „Mijn cliënt reageerde zeer te leurgesteld op de uitspraak." Daarnaast hangt de Zierikzeeë- naar nog een schadeclaim van het slachtoffer boven het hoofd. zone in de bus hebben gekregen. „Onze fractie ook", viel M. de Regt (PvdA) hem bij. „We hopen dat de nieuwe gemeente straks overneemt wat we in Axel nu al hebben." Axel is de enige Ka naalzonegemeente die nu al met een ouderencommissie werkt. Ook de ChristenUnie steunt het voorstel voor een ouderencom missie. Wethouder J. van Schaik zei het eveneens een prima idee te vinden. „Ik denk dat er wel op gelet moet worden dat er straks vooral mensen in die commissie komen die echt voeling hebben met het ouderenwerk"betoog de hij. kend. Het gaat om een extra budget van 17 miljoen euro. Het is de bedoeling dat het bussta tion nog dit jaar nabij het slui zencomplex verrijst. Het moet in gebruik genomen zijn voor de opening van de Westerschelde tunnel. De ontsluiting van het station zal plaatsvinden via de nieuwe rotonde die westelijk van de zeesluis is aangelegd. Van het extra budget stellen GS ook nog 3,4 miljoen euro be schikbaar voor de x-econstructie van de Tractaatweg tussen de Molenverkorting in Westdorpe en de Belgische grens. (Advertentie) DONDERDAG 21 MAART TOEGANGSBEWIJZEN GRATIS VERKRIJGBAAR IN ONZE ZAAK LANGE DELFT 16 MIDDELBURG TEL.NO. 01 18 - 612036 IBoekenweekl gratis bij aankoop van 11,11 aan boeken het Boekenweekgeschenk Anna Enquist De Ijsdragers vanavond vanaf 17.30 uur Brasserie menu rouge tomaten-pompoensoep en tandori kip or gevulde paprika (vegetarisch) en pêche melba voor 11,50 of 9,- (vegetarisch menu) zaterdag 16 maart 12.00-14.00 uur striptekenaar Benno Vranken tekent en signeert 14.30-15.00 uur De Tango demonstratie door Maric-José Janssen en Huibert-Jan Vader 15.00-16.30 uur uur Johan Jacobs draait dinsdag 19 maart 20.00 uur SLA/, in de Zeeuwse Bibliotheek: Frits van Oostrom over het Boekenweekthema Hebban Olla Vogala kaarten bij ZB en Drvkkery (0118-886870) woensdag 20 maart 16.00-17.00 uur Joost Zwagerman kijk ook op iv.bcstcwinkclvaniK-ilcrl.ind.nl leden op de bouw en de werking van de scheidingsinstallatie. „Ik weet niet hoeveel zand en klei er uiteindelijk is verkocht. Momenteel is ook nog niet hele maal duidelijk of we nog een vergoeding uit Duitsland krij gen voor de scheidingsinstalla tie of dat we het apparaat alleen De scheidingsinstallatie van de tunnel wordt in Terneuzen afgebroken en gaat in onderdelen terug naar de leverancier in Duitsland. foto Charles Strijd hebben gehuurd." De installatie moet eind april, begin mei uit Terneuzen zijn verdwenen. Vele jaren ervaring en heel diep nadenken verschaften die Middelburgse onderwij zer het inzicht dat zijn leer lingen niet altijd in dezelfde groepjes bij elkaar moeten zitten. Nee, de kwartetjes wisselden bij hem via een rouleersys teem steeds van samenstel ling. Dat voorkwam eenken nigheid en wat ook telde, was dat je van iedereen iets kunt leren, zo redeneerde de peda goog. Kort geleden echter bereikte hem vanwege de onderwijs- nemenden het volgende ver zoek: „Mijnheer, mogen de meisjes voortaan bij elkaar zitten en de jongens ook Want wij zijn hier niet alleen om te leren, maar toch ook voor de gezelligheid". Hij stemde toe, in de zeker heid dat het binnen de eman cipatiebeweging levend gedachtegoed vanzelf de overhand zou krijgen op de nieuwe truttigheid. Binnen een paar dagen zouden de leerlingen het naar sekse on derscheidende model heus wel weer willen verlaten. De praktijk heeft hem volle dig ongelijk gegeven. De jon gens zitten nu al tijden lang bij de jongens en de meiden bij de meiden. En hoe on gaarne hij het ook wil toege ven: het gaat voortreffelijk in de groepen vijf en zes van de basisschool. De leerkracht gaat nu diep gebukt onder de wetenschap dat al zijn zo zorgvuldig ver gaarde opvoedkundige ken nis van nul en generlei waar de blijkt. Hij draagt het als een mens. Ed van den Bergen fotografeert mensen op de pont. door Jan Jansen PERKPOLDER - Een man met een foto toestel op zijn buik verstoort in de salon het anders zo voorspelbare ritme van een overtocht tussen Kruiningen en Perkpol- der. Kennelijk nieuwgierig naar de passa giers die hij door de lens beloert, wekt hij andersom zelf evenveel nieuwsgierigheid; argwaan zelfs. Wat moet die goser met zijn donkere bril van ons? Het wordt rap duidelijk als de fotograaf op zijn doel afgaat. „Mag ik u even lastig vallen? U weet misschien dat deze boot- dienst verdwijnt. Daarom ben ik bezig met een fotoreportage en nou zou ik ook graag een foto van u maken. Mag dat?" En zelden krijgt Ed van den Bergen (45) uit Hulst een afwijzing. „Dat die boot er straks niet meer is, blijkt een fantastisch alibi. Zelfs argwanende types, zoals jij, zeggen dan geen nee. Dat vind ik dan wel mooi hoor. Dat zijn over winningen hè." Zo herinnert hij zich twee vrachtwagenchauffeurs met stoere kop pen uit Rhenen die hij amper durfde aan te spreken. „Ik stak een beetje aarzelend mijn verhaal af. Haalt er één een servetje van de boot uit zijn zak. Ze gingen al jaren regelmatig met de boot mee en wilden een souvenir. Die foto's hebben ze dus ook be steld." Op tig overtochten schoot Van den Bergen zo al een prachtige portrettengalerij bij elkaar. In nostalgisch zwart-wit. Natuur lijk heeft hij ook foto's van de boot, de fuik, het dek, maar mensen zijn zijn be langrijkste doelwit. „Ik vinei het heel boeiend dat ze allemaal, met hun eigen so res en plannen, op weg naar iets zijn. Dat is toch het kenmerk van zo'n overtocht." Bevlogen Ed van den Bergen is geen beroepsfoto graaf. Maar als amateur of hobbyist wil hij zich toch ook niet laten afschilderen. Al dik twintig jaar manifesteert hij zich als een bevlogen fotograaf die een profes sionele opleiding volgde aan de foto-aca demie in Sint-Niklaas. Enige bewust zijnsvernauwing slaat soms toe als hij zich helemaal op één onderwerp richt, Zulke inspanningen leverden al enkele foto Wim Kooyman exposities op, bijvoorbeeld van Saeftinge, van de Cokesfabriek en van het leegstaan de klooster van de paters Maristen in Hulst. Ook de uitgave van een boek over de boot sluit hij niet uit. Maar voorlopig zit hij, samen met 'collega' Bernard de Ruijck, nog middenin het proces van mee varen en afdrukken. „Er gaat een magie vanuit om dingen vast te leggen die er wa ren en daarbij wil je niks missen. Daar ben ik altijd bang voor. Verdorie, er gebeurt van alles en dan ben ik er niet bij." Geboren in Rotterdam, moest hij als kind al mee met zijn Zeeuws-Vlaamse ouders naar opa in Clinge. Sinds hij werkt in Hulst, maakt hij opnieuw veelvuldig de overtocht. Ed van den Bergen heeft dus wel iets met de boot. „Ik ben niet tot tra nen toe geroerd, maar ik vind het jammer dat hij weggaat. Het is eigenlijk een grap pig fenomeen. Je hebt een land en daaron der bungelt nog een klein stukje dat alleen over water of vreemde bodem bereikbaar is. Dat is fascinerend. Over enige tijd zijn de foto's in ieder geval te zien in Hulst; waar en wanneer precies is nog niet bekend.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 43