Partijen kraken plannen Fortuyn PZC Kritiek op Schipholwet groeit Betaal politici naar prestatie Pensioenfondsen moeten bevriezen uitkering toelichten Onder wij sinspectie beticht van laksheid rond hoofddoekjes PvdA, D66 en GroenLinks willen niet regeren met nieuwkomer Nederlandse schrijver op shortlist Den Haag wilde Habo niet failliet Familie Krijnen wil niet verhuizen Moordenaar hoeren weer verdacht Rochelle Rikkers naar pleeggezin Pakistaanse krijgt Geuzenpenning Nederbelgen willen best stemmen CV-KETEL NODIG? donderdag 14 maart 2002 van onze redactie binnenland DEN HAAG - Na D66 en Groen Links sluit ook PvdA-leider Melkert samenwerking met Pim Fortuyn in een nieuw kabinet uit. De 'enorme kloof' die gaapt tussen de plannen zoals Fortuyn die verwoordt in zijn boek 'De puinhopen van acht jaar paars' en het gedachtengoed van de PvdA maakt samenwerking on mogelijk, zei Melkert gisteren. De drie partijen hekelen vooral 'de afbraak van de sociale ze kerheid'door Fortuyn. In zijn reactie op het verkie zingsprogramma van de Lijst- Fortuyn daagde GroenLinks- leider Rosenmöller Melkert uit zich uit te spreken voor een pro gressief kabinet, waarin naast GroenLinks en de PvdA ook het CDA zitting zou moeten nemen. Door nu al nadrukkelijk te kie zen voor een 'sociale coalitie' I verwacht Rosenmöller dat de opmars van Fortuyn gestuit kan worden. Melkert heeft steeds gezegd te hopen dat de campag ne zich inhoudelijk zo ontwik kelt dat aan het eind van die campagne duidelijkheid over een toekomstige coalitie kan ontstaan. 27 zetels WD en CDA sluiten samenwer king met Fortuyn nog niet uit, maar hebben net als PvdA, D66 1 en GroenLinks forse kritiek op zijn verkiezingsprogramma dat overwegend als a-sociaal en volstrekt onhaalbaar wordt be stempeld. In een opiniepeiling van het NI PO streefde Fortuyn gisteren de j WD en het CDA voorbij. For tuyn komt uit op 27 'virtuele' ze- i tels. De WD zou nog mogen re kenen op 25 zetels, terwijl dat er nu 38 zijn en het CDA behoudt de huidige 29 zetels. De PvdA keldert in het onderzoek, dat is gedaan in opdracht van 2Van~ daag, van 45 naar 31 zetels. Debat PvdA en WD wijten de voor hun slechte peiling aan het nachtelijke lijsttrekkersdebat na afloop van de gemeente raadsverkiezingen. Melkert en WD-leider Dijkstal kregen veel kritiek op hun optreden tij dens de eerste confrontatie met Fortuyn. Beiden hebben na het debat het boetekleed aange trokken. Dijkstal maakt zich grote zor gen over de stabiliteit van het bestuur in Nederland. De plot selinge opkomst van een politie ke outsider als Fortuyn kan vol gens hem tot grote problemen leiden, zoals ook elders in Euro pa is gebeurd. Het verkiezings programma van Fortuyn doet wat dat betreft het ergste ver moeden, vindt Dijkstal. De ge wezen professor komt niet met werkelijke oplossingen voor problemen en Dijkstal heeft, net als alle andere fracties, ook geen goed woord over voor het ont breken van een financiële on derbouwing van de plannen. Net als Melkert ziet ook D66- leider De Graaf veel voorstellen 'die in het geheel niet stroken met ons gedachtengoed'. ,,Zijn plannen over immigranten, in tegratie, afbraak van de sociale zekerheid en het onderwijs lij ken nergens op", stelt De Graaf. Fortuyns aandacht voor be stuurlijke vernieuwing, een stokpaardje van D66, kan wel rekenen op instemming van De Graaf. In navolging van D66 vindt ook Rosenmöller dat Fortuyns plan nen met sociaal beleid niets van doen hebben. Hij laakt For tuyns voorstellen om patiënten een eigen bijdrage te laten beta len en alleen mensen met be roepsziekten toe te laten tot de WAO. „Met kanker en aids ga je dus naar de bijstand. En dan maar particulier bijverzekeren. Mensen met een laag inkomen worden hier echt de dupe van." CDA-leider Balkenende is het met Fortuyn eens dat de kwali teit van het onderwijs, de zorg en het bestrijden van de crimi naliteit tekortschieten, maar vindt dat de publicist-politicus de 'botte bijl' hanteert. Een sa menhangende visie op hoe de samenleving er uit moet zien ontbreekt volgens hem. ANP pagina 5: Dewinter ruilt Blok voor Leefbaar Antwerpen Boekhandel 'De Slegte' in Amsterdam speelt handig in op de populariteit van Pim Fortuyn en heeft eerder uitgebrachte boeken van hem een prominente plek in de winkel ge geven. foto Robbert Slagman/ANP DEN HAAG - De Nederlandse schrijver H.M. van den Brink staat met zijn novelle 'Over het water' op de shortlist van zes titels voor de Foreign Fiction Prize van het Britse dagblad The Independent en de Arts Council. De jaarlijkse prijs geldt als de belangrijkste op het gebied van vertaalde literatuur in het Verenigd Koninkrijk. 'Over het water' verscheen een jaar ge leden in een Engelse vertaling van Paul Vincent bij de gere nommeerde uitgeverij Faber and Faber. Aan de prijs is een bedrag van 10.000 pond verbonden, dat auteur en vertaler moeten delen. GPD DEN HAAG - Voormalig gemeentelijk aannemersbedrijf Ha bo is niet failliet gegaan doordat de gemeente Den Haag daar op heeft aangestuurd. Burgemeester Deetman van Den Haag stelde gisteren dat de gemeente wat dat betreft geen blaam treft. Deetman schrijft dit in antwoord op vragen van de Haagse GroenLinks-fractie, die zij stelde naar aanleiding van be schuldigingenvan de Habo-curatoren F. Tiethoff en D. Buter. Uit hun onderzoek naar het bankroet zou blijken dat het stadsbestuur Habo expres failliet heeft laten gaan. ANP MAASTRICHT - De Maastrichtse familie Krijnen weigert te verhuizen naar de vier woningen die haar door de gemeente zijn aangeboden. Ook de tussenkomst van burgemeester G. Leers bracht gisteren nog geen oplossing voor het conflict. De familie Krijnen moet vertrekken uit de sterk verpauperde Electro-buurt, waar het gezin veel onrust veroorzaakte. De nog bewoonde huizen in de wijk worden nog dit voorjaar ge sloopt. De gemeente Maastricht en de woningbouwvereni ging Sint Servatius bieden al maandenlang vervangende woonruimte aan. Het gaat om vier woningen aan de rand van de stad, in een geïsoleerde omgeving. Eventuele problemen met buren kunnen zo worden beperkt. ANP LEEUWARDEN - Justitie verdenkt de verdachte van de moord op drie prostituees in Groningen nu ook van de moord op de prostituee Shirley Hereijgers. Hij zat al vast op verden king van betrokkenheid bij de dood van de andere drie prosti tuees. Dat blijkt uit een verklaring van zijn Friese advocaat W. An ker. Die maakte gisteren bekend dat hij de verdediging van de verdachte neerlegt omdat zijn broer, H. Anker, al als advo caat optreedt voor de familie van Hereijgers. De verdachte bekende na zijn aanhouding in november vorig jaar de moord op drie prostituees. Hij ontkende toen iets te maken te hebben met de de dood van drie andere prostituees, onder wie Shirley Hereijgers. Zij werd begin mei 1997 dood aangetroffen in de stad Groningen. ANP DORDRECHT - Rochelle Rikkers, het zusje van de vermoorde Rowena Rikkers, gaat voorlopig voor een j aar naar een thera peutisch pleeggezin. Dat heeft derechtbankin Dordrechtgis- teren beslist. Dat betekent dat vader van het meisje, Martin Huisman, niet de voogdij over het kind krijgt. De moeder van Rochelle, Wanda, zit samen met haar vriend Mike vast op verdenking van de moord op van Rochelles zusje, Rowena. Lichaamsdelen van het 4-jarige meisje werden in augustus op Strand Nulde bij het Veluwemeer gevonden. De Spaanse politie arresteerde de twee in december. Zij waren in Spanje samen met Rochelle ondergedoken. ANP van onze redactie binnenland DEN HAAG - Voer prestatiebe loning in voor politici: Hoe meer doelen een Kamerlid of minister haalt, des te meer salaris of hoe langer zijn regeerperiode. Wel eens gedacht aan het stem men op meer partijen, zoals bij het Eurovisie Songfestival: 12 punten voor de beste, daarna 10 voor de een-na-beste en zo aflo pend naar 1 punt. Of niet alleen vóór een partij stemmen, maar ook tegen. Of een deel van de Tweede Kamer leeg laten bij een lage opkomst. Idiote ideeën? Inderdaad. Ze staan op de website www.idiootidee.nl, een initia tief van het Instituut voor Idiote Ideeën (III) in Den Haag. Met het oog op de verkiezingen kan iedereen hier een ideetje aanle veren om de politiek interessan ter te maken. „Veel kiezers haken af, dat bleek opnieuw bij de gemeente raadsverkiezingen", consta teert M. Winkler, een van de ini tiatiefnemers van het instituut. „Wij willen mensen met denk kracht combineren met maat schappelijke problemen. De ideeën moeten leuk en zinvol zijn, dus beide hersenhelften aanspreken." Het instituut presenteerde eer der dit jaar een reeks idiote ideeën voor een betere daginde ling. Momenteel loopt een prijs vraag voor ideeën over de ambi tie van Nederland. Winkler: „Moeten we wel een defensie houden of kunnen we die leasen van de redactie binnenland DEN HAAG - Staatssecreta ris Hoogervorst (Sociale Zaken) vindt dat pensioen fondsen zich moeten verant woorden als ze afzien van in dexering van de uitkering. Hij wil dit in de nieuwe Pen sioenwet opnemen. Verplich te aanpassing aan de prijzen en lonen gaat hem te ver. Dat zou leiden tot enorme kosten. Hoogervorst stelt in ant woord op vragen van PvdA- Kamerlid Depla dat dit jaar slechts een kleine minder heid van de pensioenfondsen gebruik maakt van de moge lijkheid om niet of minder te indexeren. Aanleiding is de daling van de beurkoersen. De fondsen boeken daardoor minder rendement op hun beleggingen. Hoogervorst baseert zich op een onderzoekje van de Pen sioen en Verzekeringskamer, dat op zijn verzoek is uitge voerd. Daaruit blijkt dat naar verwachting 90 procent van de honderd grootste pen sioenfondsen het pensioen in 2002 volledig aanpassen aan de stijging van de prijzen en de lonen. Eén procent ver hoogt het pensioen niet en 9 procent niet volledig. Hoogervorst wil dat de fond sen de deelnemers beter in formeren over de indexering. Er is pas sinds kort controle op feitelijke toegekende in dexatie, maar die gegevens komen pas in de loop van dit jaar beschikbaar. De staats secretaris gaat met de sector overleggen om er voor te zorgen dat de informatie veel actueler wordt, zodat de pen sioengerechtigden beter en eerder weten waaraan ze toe zijn. Problemen In vrijwel alle pensioenrege lingen staat de toezegging dat de uitkering gelijke tred houdt met prijs- en loonstij ging. Maar dit is een voor waardelijke toezegging; geen verplichting, Bij financiële problemen hoeft het fonds niet te indexeren. Hoogervorst wil ook abslouut geen verplichting invoeren. Dan zouden de pensioenreserves met fors meer dan 100 miljoen euro moeten worden vergroot. „De premie moeten dan zo fors omhoog dat de economi sche situatie wordt ont wricht", aldus Hoogervorst. Binnenkort stuurt de staats secretaris de hoofdlijnen van de Pensioenwet naar de Tweede Kamer. Dan wordt ook duidelij k hoe fondsen d ie niet indexeren zich moeten verantwoorden, ANP in de VS?" De oproep voor ver kiezingsideeën leverde 150 in zenders op. Aan creatieve op lossingen geen gebrek, zo blijkt. Een inzender heeft bedacht dat politieke partijen kunnen in schrijven voor een bepaald pro bleem. Bij de verkiezingen kun nen burgers aangeven welke partij welk probleem mag op lossen. Nog ingenieuzer is het idee om hierbij de computer in te scha kelen. Elke partij geeft vijftig onderwerpen aan die ze wil op lossen. Ook de kiezer kan dat doen, waarna de computer een 'perfect match' uitrekent van de geschikste partijen. Minder vreemd is het idee dat gemeenten en provincies elke vier jaar zelf de datum van hun verkiezingen mogen bepalen. Dat kan voorkomen dat de ge meenteraadsverkiezingen de sfeer bepalen voor de Tweede- Kamerverkiezingen twee maanden later. Nog een ingestuurd ideetje: kandidaten moeten niet alleen komen van politieke partijen, maar ook van regio's en instel lingen zoals sportbonden of uni versiteiten. ANP VLAARDINGEN - Asma Jahangir arriveert bij de Grote Kerk in Vlaardingen, waar zij de Geuzenpen ning in ontvangst zal nemen. De Pakistaanse advocate kreeg gisteren de jaarlijkse onderscheiding uit handen van minister Korthals van Justitie voor haar werk als pleitbezorgster voor de rechten van de vrouw. De Geuzenpenning is speciaal bedoeld voor mensen en instellingen die strijden tegen alle vor men van dictatuur, discriminatie en racisme. foto Robert Vos/ANP door Richard Mooyman DEN HAAG - De problemen rond de nieuwe luchtvaartwet stapelen zich op. De ingebruik name van de vijfde start- en lan dingsbaan van Schiphol dreigt daardoor vertraging op te lo pen. DeEerste Kamer ligt dwars en belangrijke adviescommis sies bekritiseren de voorgestel de milieunormen. De bouw van de baan zelf ligt op schema, zo meldt de luchtha ven. Het Bulderbos van Schip- hol-tegenstanders is onteigend en verwijderd. Volgens plan ning moet vanaf de vijfde baan in het najaar het eerste toestel opstijgen. Schiphol wil met de nieuwe baan zowel de geluids hinder terugdringen als de ca paciteit verhogen. Maar terwijl de aanleg door gaat, doemen nieuwe moeilijk heden op. In het parlement en vanuit adviescommissies klinkt kritiek op het nieuwe stelsel van milieunormen. Er zijn twijfels gerezen over de vraag of de mi lieuregels wel gelijkwaardig zijn aan de huidige. En dat was wel een harde belofte van het kabinet. De Tweede Kamer heeft de wet aanvaard, maar de gedetailleer de besluiten over de normen moeten nog worden behandeld. De fracties zijn kritisch ge stemd. Minister Netelenbos (Verkeer) ziet de bui al hangen en heeft gewaarschuwd voor vertraging bij het in gebruik ne men van de vijfde baan als de besluiten niet snel worden goedgekeurd. Vanuit de Eerste Kamer, die nog over de gecompliceerde wet moet stemmen, is reeds twee keer een waslijst van kritiek en vragen opgestuurd. Daarin dringen de senatoren onder meer aan op een veel groter aan tal punten waar het lawaai wordt gemeten. Ook willen zij aanvullend advies inwinnen bij de Raad van State, een stap die forse vertraging kan opleveren. Helder Netelenbos wilde de wet- en re gelgeving rond Schiphol deze kabinetsperiode eindelijk eens goed regelen. Er moesten helde re, gelijkwaardige milieunor men komen die beter handhaaf baar zijn. Daarmee zou een einde worden gemaakt aan de slepende milieudiscussies rond Schiphol. Maar het is zeer de vraag of dat gaat lukken. Volgens de Commissie Geluid hinder Schiphol is het nieuwe stelsel van milieunormen niet uit te leggen aan de burger. Het systeem is zelfs ingewikkelder geworden. Niet duidelijk is vol gens de commissie of de nieuwe milieunormen de omgeving de zelfde bescherming bieden als ANTWERPEN - De Nederland se overheid probeert het bij ie dere Tweede-Kamerverkiezin gen opnieuw: Nederlanders in het buitenland naar de stembus lokken. Succesvol was dat tot nu toe niet. Het toesturen van twee kiesre- gistratieformulieren door de uitgever van het NederBel- gischmagazine aan Nederlan ders die in de Belgische grens streek wonen lijkt dit jaar het ei van Columbus. Bij het Neder lands consulaat in Antwerpen worden de medewerkers bedol ven onder de formulieren die de in België wonende Nederlan ders moesten invullen om in mei te mogen stemmen. Warmte(^Garant Uur informatie? Bel gratis 0800 02440244 of kijk mar onze site WWW.WARMTtGARANT.NL Ate pfCOiindWw, lewpnóoi op basis von 120 mud. Ind. rente en talen. fff. Rente p.j. 5.1% netto. Toetsing BKR. de oude. Soortgelijke kritiek is geuit door de Commissie voor de milieu-effectrapportage. De milieubeweging waarschuwt al langer voor een toename van het lawaai door de nieuwe regels. Met de verkiezingen in zicht staat Netelenbos te trappelen om het lastige Schiphol-dossier door het parlement te loodsen Maar zij doet er verstandig aan eerst de gevraagde garanties te bieden over de gelijkwaardig heid van de normen. GPD (Advertentie) HR/Combi-ketels von Voillont, Remeho, Agpo, Intergas, Nefit en AWS SLECHTS 1559,- incl. montage en btw. Leaseprijs vanaf 36,14 p.m. Na 250,- terug voor uw oude ketel door Marc Brink DEN HAAG - De Onderwijsin spectie laat ten onrechte toe dat scholen moslimmeisjes verbie den een hoofddoek te dragen. „De overheid moet concrete stappen ondernemen. Voor alle openbare scholen en het over grote merendeel van alle bijzon dere scholen ontbeert een hoofddoekverbod iedere wette lijke basis", concludeert het Landelijk Bureau ter bestrij ding van Rassendiscriminatie (LBR) na een onderzoek van dis criminatie van islamitische vrouwen (moslima's) in Neder land. „Het is onaanvaardbaar dat de Onderwijsinspectie kennis heeft van dergelijke verboden zonder op te treden tegen de be treffende onderwijsinstelling", aldus het LBR in het rapport. Het LBR verwijst onder meer naar de Algemene wet gelijke behandeling. Die biedt ruimte aan 'rechtstreeks uitdrukking geven van godsdienstige over tuiging'. Volgens het LBR geldt dat ook voor het dragen van een hoofddoek. Maar een woordvoerster van het ministerie van Onderwijs bena drukt dat de wet toestaat dat scholen eigen kledingvoor schriften hanteren. „We advise ren de scholen om deze regels bij het aanmelden van een kind duidelijk te maken. Maar het wetsartikel 23 staat een hoofd doekverbod niet in de weg", al dus de woordvoerster. „Vrouwen die een hoofddoek dragen, zijn voor anderen als moslima herkenbaar, in tegen stelling tot mannen die men niet altijd als zodanig herkent. Het is die herkenbaarheid die vrou wen in het maatschappelijk ver keer parten speelt en soms leidt tot regelrechte uitsluiting en discriminatie", aldus de onder zoekers. Moeilijk Volgens het LBR is moeilijk vast te stellen in welke mate mos lima's precies worden gediscri mineerd. Wie afgaat op het aan tal verzoeken dat de afgelopen zeven jaar is ingediend bij de Commissie Gelijke Behande ling (CGB), zou volgens het LBR kunnen concluderen dat het meevalt. Want er zijn in zeven jaar tijd slechts 26 meldingen onderzocht. Overigens is daar bij volgens de commissie dooi de beschuldigde partij twintig keer 'verboden onderscheid' ge maakt. Het LBR benadrukt dat antidis criminatiebureaus jaarlijks tientallen discriminatiemeldin gen verwerken. GPD Advertentie )X ZO SNELLE..RONDETIJDEN MET DE NIEUWE AEG OKO-LAVAMAT 8-SERIE! Bel voor meer informatie: tel. (0172) 468 172. Deze actie loopt t/m 30 april 2002.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 3