PZC Kaartensysteem in horeca werkt Bezwaar tegen deelname LSD in college neemt toe 17 Mogelijk tweede ecobus transferium ingezet Agent krijgt werkstraf en rijontzegging voor afrijden been Axelaar Gans valt mensen aan Gimbrère f&P Groen licht voor extra huizen in Zonnemaire zeeuwse almanak Gezelligheid Ondernemers weren herrieschoppers NOORD waarin opgenomen de Zierikzeesche Nieuwsbode 1844 - 1998 donderdag 14 maart 2002 door Aector Dooms MIDDELBURG - De rechtbank in Middelburg heeft gisteren een 31-jarige opsporingsambte naar uit Zierikzee drie jaar rij ontzegging, zes maanden voor waardelijke gevangenisstraf en 240 uur werkstraf opgelegd. De verkeersassistent reed op 5 juli bij een controlepost in Hulst met hoge snelheid in op de 25- jarige Giovanni Hiiineman uit Axel toen die bezig was de snel- heidscontrole-apparatuur on klaar temaken. Door het incident verloor de Axelaar zijn rechterbeen. Het slachtoffer werd geplet tussen de apparatuur, de auto en een boom. De rechtbank vond dat de opsporingsambtenaar, die niet bevoegd was om aanhoudingen te verrichten, zeer onvoorzich tig had gereden en grove in schattingsfouten had gemaakt. Hinneman kwam er die dag ach ter dat hij geflitst was en keerde terug naar de flitsapparatuur. De verkeersassistent, die belast was met de radarcontrole, be vond zich tegenover de contro lepost op een dijkje. Toen hij zag dat Hinneman bezig was de ap paratuur te vernielen bedacht hij zich geen moment. ,,Als ik iets van onraad zie, dan start ik de auto om in te grijpen", had hij gezegd. De agent stak de Rijks weg N60 en het naastgelegen fietspad over en schoot via de berm door tegen het slachtoffer dat geen kant meer op kon. Officier van justitie R. Jeuken wees de verdachte tijdens de be handeling van de zaak op ande re mogelijkheden om de man te waarschuwen. Bijvoorbeeld door te claxonneren of zijn auto naast die van het slachtoffer te parkeren. „Ik wilde enkele me ters voor hem stoppen. Voor mijn gevoel was de botsing niet meer dan een schokje", had de verkeersassistent gereageerd. baan van de Zierikzeese politie ambtenaar. „Daarover zullen we ons nog moeten beraden." Raadsman E. Schute kondigde namens zijn cliënt aan tegen de straf in hoger beroep te gaan bij het Gerechtshof in Den Haag. „Mijn cliënt reageerde zeer te leurgesteld op de uitspraak." Daarnaast hangt de Zierikzeeë- naar nog een schadeclaim van het slachtoffer boven het hoofd. BERGEN OP ZOOM - Een agressieve gans in het An ton van Duinkerkenpark in Bergen op Zoom heeft de afgelopen dagen ver schillende passanten aan gevallen. De verwondingen die het beest toebracht waren van dien aard, dat de slachtoffers zich onder behandeling van een dok ter moesten laten stellen. De gemeente heeft een deel van het Duinkerken park afgesloten. Pas als de broedende gans zich rus tiger gedraagt, gaat het weer open. (Advertentie) Beroep De eis van de officier werd giste ren door de rechtbank overge nomen. Politiewoordvoerder J. van Mourik kon gisteren nog niet zeggen of de straf verstrek kende gevolgen heeft voor de DONDERDAG 21 MAART TOEGANGSBEWIJZEN GRATIS VERKRIJGBAAR IN ONZE ZAAK LANGE DELFT 16 MIDDELBURG TEL.NO. 01 18 - 612036 door Ali Pankow ZONNEMAIRE - Het heeft ja ren geduurd, maar uiteindelijk heeft de gemeenteraad van Schouwen-Duiveland op de valreep groen licht gegeven voor de bouw van 23 woningen in Zonnemaire. Als het aan de fracties van D66, CDA en SGP had gelegen, waren dat er drie minder geworden. Zij kantten zich tegen de zogeheten lintbe bouwing van drie woningen langs de Zuidweg. Volgens H. Coomans (WD) biedt het woningbouwproject Zonnemaire een schoolvoor beeld van wat democratie te weeg kan brengen. Hij doelt daarmee op de vele hobbels die genomen moesten worden, in de vorm van bezwaarschriften en strijd met de provincie. Uitein delijk is er overeenstemming over het gefaseerd bouwen van 23 huizen. De tweede herzie ning van het betreffende be stemmingsplan Zonnemaire Kom biedt ook ruimte voor be perkte uitbreiding van recrea- tiebedrijf Villetta, met onder meer veertien houten Finse jachthutten, zogeheten kota's, een visvijver, zwembad, toilet gebouw, betere ontsluiting en verlichting. De fracties van GroenLinks en D66 zijn het niet eens met deze uitbreiding van Villetta, terwijl CDA, SGP en D66 ook de drie woningen in lintbebouwing af wijzen. „Betreurenswaardig dat sommige fracties nu toch weer uitzonderingen maken op onderdelen van dit project, ter wijl ze toch al zo lang meepraten in deze planologische procedu re", vindt Coomans. Hij verweet hen verwachtingen bij de be trokken burgers te hebben ge wekt die ze nu niet waarmaken. „U hoeft niet zo zielig te doen. Als u koppen telt, ziet u dat het voorstel er toch wel doorkomt", relativeerde D66-woordvoer- ster C. Geluk deze kritiek. Wethouder C. Veerhoek had die koppen inderdaad al geteld en maakte zich dan ook niet meer druk over het tegengas. Uitein delijk ging de meerderheid van de raad akkoord met het volle dige voorstel. Namen Hoewel het dus nog enkele jaren duurt voordat alle 23 nieuwe woningen zijn gebouwd in Zon nemaire, zijn de namen voor de nieuwe straten al wel bekend. Het worden de Christinastraat, de Willem Alexanderweg en het Méximaplantsoen. Binnen de commissie Straatnaamgeving hadden de fracties van RPF, PvdA en GroenLinks moeite met het Móximaplantsoen, maar de dorpsraad Zonnemaire is toch met succes blijven ijver en die naam erdoor te krijgen. I Vele jaren ervaring en heel diep nadenken verschaften die Middelburgse onderwij zer het inzicht dat zijn leer lingen niet altijd in dezelfde groepjes bij elkaar moeten zitten. Nee, de kwartetjes wisselden bij hem via een rouleersys teem steeds van samenstel ling. Dat voorkwam eenken nigheid en wat ook telde, ivas dat je van iedereen iets kunt leren, zo redeneerde de peda goog. Kort geleden echter bereikte I hem vanwege de onderwijs- j nemenden het volgende ver zoek: „Mijnheer, mogen de meisjes voortaan bij elkaar zitten en de jongens ook? Want wij zijn hier niet alleen om te leren, maar toch ook voor de gezelligheid". Hij stemde toe, in de zeker heid dat het binnen de eman cipatiebeweging levend gedachtegoed vanzelf de overhand zou krijgen op de nieuwe truttigheid. Binnen een paar dagen zouden de leerlingen het naar sekse on derscheidende model heus wel weer willen verlaten. De praktijk heeft hem volle dig ongelijk gegeven. De jon gens zitten nu al tijden lang bij de jongens en de meiden bij de meiden. En hoe on gaarne hij hel ook wil toege ven: het gaat voortreffelijk in de groepen vijf en zes van de basisschool. De leerkracht gaat nu diep gebukt onder de wetenschap dat al zijn zo zorgvuldig ver gaarde opvoedkundige ken nis van nul en generlei waar de blijkt. Hij draagt het als een mens. Hebban Olla Vogala Joost ;erman |DRVI< in Woord] Brasserie door Ali Pankow ZIERIKZEE - Op het venster of de deur van vrijwel elk horeca bedrijf in Zierikzee prijkt te genwoordig een sticker met de tekst 'Deelnemer Veilig Uitgaan Zierikzee'. Het gele- en rode- kaartensysteem ten behoeve van een goede sfeer in het uit gaansleven werpt vooral dank zij die brede deelname zijn vruchten af. De bedoeling van het systeem is raddraaiers en andere ongewenste bezoekers een halt toe te roepen. „Volgens mij doen alle leden van de horeca-afdeling in Zierikzee hieraan mee", zegt uitbater H. Uitterhoeve van café 't Sloepje aan de Melkmarkt. Hij is zelf groot voorstander van het kaar tensysteem omdat de horeca ondernemer hiermee een goed middel in handen heeft lieden die de sfeer bederven te weren. Bovendien gaat er volgens hem ook een preventieve werking uit van die stickers. „Niemand zit er natuurlijk op te wachten in derdaad zo'n gele of rode kaart te moeten uitdelen, maar als het nodig is gebeurt het wel", zegt Uitterhoeve. Hij kent diverse praktijkvoor beelden waarin een lastige klant met een gele kaart een waarschuwing kreeg dat hij zich anders moest gedragen. Zo'n klant wordt in dat geval niet alleen scherp in de gaten ge houden in het etablissement waar hij de waarschuwing kreeg, maar ook in alle andere deelnemende horecabedrijven. meer welkom is binnen de Zie rikzeese horeca. „Dat komt aan hoor. Dan kun je dus ook niet even een snackbar binnenstappen om een frietje te halen, want ook daar mag je dan niet naar binnen"zegt eigenaar F. Kramer van stadscafé De Banjaard aan de Nieuwe Haven. Ook hij is blij met de brede deel name. Tevens acht hij het van belang dat strak de hand wordt gehouden aan de afspraken. Hij kent een voorbeeld waarin ge probeerd werd een weekje voor afloop van de rode kaart-ter- mijn weer een café binnen te stappen. „Het is goed dat de ei genaar dan voet bij stuk houdt en zegt: sorry jongen, volgende week ben je hier pas weer wel kom", aldus Kramer. Volgens Uitterhoeve wordt er zorgvuldig gewerkt. „Er is een speciale commissie ingesteld die beoordeelt welke kaart wordt uitgedeeld en voor welke periode. Dat kan een maand, twee maanden of een half jaar zijn. De persoon in kwestie wordt uitgenodigd voor een ge sprek met de commissie en dan is het aan die persoon zelf om wel of niet te komen. Hij wordt in elk geval netjes op de hoogte gesteld van de maatregel." Van klanten binnen zijn eigen be drijf zegt Uitterhoeve uitslui tend positieve reacties over het systeem te horen. Voldoening Voormalig horeca-ondernemer J. Meerdink proeft voldoening over de wijze waarop het kaar tensysteem thans functioneert. Deelnemer Veilig Uitgaan Zierikzee Vrijwel alle horecazaken in Zierikzee doen mee met het kaartensysteem. De deelnemers zijn herken baar aan een speciale sticker. foto Marijke Folkertsma Als uitbater van discotheek De Steeg introduceerde hij het plan al in 1997 naar het voorbeeld in Hulst en Terneuzen. Volgens Meerdink heeft het wel even ge duurd voor hij de horeca in Zie rikzee warm kreeg voor zijn idee. Volgens hem brachten trieste gebeurtenissen als de schietpartij in een discotheek in Gorinchem de zaak uiteindelijk in een stroomversnelling. signeert kijk ook op www.bcsicwinkelvannederland.nl woensdag 20 maart 16.00-17.00 uur KERY Beeld &Geluid (Advertentie) [Boekenweek 1 gratis bij aankoop van 11,11 aan boeken het Boekenweekgeschenk Anna Enquist De Ijsdragers vanaf vandaag de spelcomputer vanavond vanaf 17.30 uur Brasserie menu rouge tomaten-pompoensoep en tandori kip of gevulde paprika (vegetarisch) en pêche melba voor 11,50 of 9,- (vegetarisch menu) zaterdag 16 maart 12.00-14.00 uur striptekenaar Benno Vranken tekent en signeert 14.30-15.00 uur De Tango demonstratie door Mai ie-José Janssen en Huibert-Jan Vader 15.00-16.30 uur uur Johan Jacobs draait Nergens welkom Bij een rode kaart is de bezoeker behoorlijk over de streep ge gaan Hij wordt dan voor een be paalde periode geweerd uit het bedrijf waar hij stennis heeft gemaakt of hij heeft het zo ver bruid dat hij enige tijd nergens Taxi Centrale Renesse rijdt vanaf het transferium onder meer met een elektrisch aangedreven ecobus. door Piet Kleemans BURGH-HAAMSTEDE - Taxi Centrale Renesse (TCR) wil een tweede ecobus inzetten voor het door haar verzorgde gratis ver voer vanaf het transferium in Renesse. De milieuvriendelijke manier van personenvervoer per elektrisch aangedreven bus oogst veel waardering bij zowel verdien je niet zomaar terug. Hage,D aarom zij n we nu bezig met onderzoek naar de subsi diemogelijkheden. Of er een ecobus bijkomt is afhankelijk van de uitkomsten van dat on derzoek." Het transferium en het natransport vanaf het par keerterrein worden door de ge meente bekostigd uit de toeris tenbelasting en de inkomsten uit parkeermeters. De gemeente hoopt door het natransport via een stichting te regelen subsidie te krijgen van het ministerie van Verkeer en Waterstaat. Ge meente-ambtenaar verkeer en vervoer T. van de Ketterij ver wacht daar op zeer korte ter mijn uitsluitsel over. Het gaat om een subsidiebedrag van 113.400 euro. Het succes van het transferium bij Renesse leidde in 1999 tot een experiment met gratis openbaar vervoer gedu rende zes weken in het hoogsei zoen van Haamstede naar Wes- tenschouwen. Dat wordt volgens Van de Ketterij hogelijk gewaardeerd. „Het aanbieden foto Marijke Folkertsma van gratis openbaar vervoer le vert een belangrijke bijdrage aan de kwaliteitsverbetering van het toeristische product.". De gemeente hecht daar grote waarde aan en wil het daarom ook in 2002 aanbieden. Dat kost de gemeente maximaal 7714 eu ro voor de zes weken in het hoogseizoen. door Marcel Modde ZIERIKZEE - De ChristenUnie, PvdA en GroenLinks voelen niets voor een college met Leefbaar Schouwen-Duiveland (LSD). De drie partijen hebben in de coalitie-on derhandelingen met lijsttrekker P. Berre- voets-Ringelberg openlijk hun bezwaar uitgesproken tegen een rentree van de voor malig CDA-wethouder in een nieuw colle ge. De ChristenUnie van J. van den Berge heeft Berrevoets onomwonden te verstaan gege ven dat zijn partij niet zal meedoen aan een college waarin ook LSD zitting heeft. De nieuwkomers vormen in zijn ogen een 'te vaag clubje om een dermate belangrijke post aan toe te vertrouwen'. „Het lastige is dat ik absoluut nergens uit kan opmaken waar LSD nou precies voor staat. Feit blijf dat de oprichting van die partij als een café- grap is begonnen en dat die jongens op een gegeven moment in de gaten kregen dat ze er ook nog wat ervaren mensen bij moesten ha len, om het te kunnen redden in de aanloop naar de verkiezingen. Maar daarmee komt gelijk ons tweede grote bezwaar om de hoek kijken: Pia Berrevoets. Zij heeft als wethou der bewezen dat ze het niet kan. Dan moet je daar niet meer mee in zee willen, vinden wij." Berrevoets doet volgens Van den Berge bo vendien afbreuk aan het idee dat LSD een protestpartij zou zijn. „Ze is als wethouder vier jaar lang mede-verantwoordelijk ge weest voor het beleid dat door de vorige raad is gevoerd. Was tussentijds niet inge grepen, dan had ze nu waarschijnlijk nog steeds op die post gezeten. Ik vraag me af of de kiezers, die uit onvrede op die partij heb ben gestemd, dat dubbelspel voldoende hebben beseft." Alert! is voor de ChristenUnie-fractie wél bespreekbaar als collegepartij. „Hoewel ik me persoonlijk behoorlijk heb gestoord aan het forse aantal onwaarheden en suggestie ve stellingen in hun advertentiecampagne", zegt Van den Berg. „Maar samen met LSD vertegenwoordigt Alert! bijna dertig pro cent van de kiezers. Daar kun je ook weer niet zomaar omheen. Zouden wij samen in dat bootje stappen, dan wil ik wel eerst één en ander flink hebben uitgepraat." Huiver Ook de PvdA heeft Berrevoets in de eerste gespreksronde te verstaan gegeven dat de eerder geuite twijfels over haar bestuurlijke visie nog onveranderd zijn, aldus woord voerder W. Renden. Die huiver werkt door in een deelname van LSD aan het college, ook al zou Berrevoets de wethoudersrol overlaten aan haar secondant W. Stouten. „Laten we het er maar op houden dat wij daarbij grote bedenkingen hebben." H. de Vries van GroenLinks heeft eenzelfde bood schap achtergelaten in de oriënterende be spreking. Die partij heeft als enige tot dus ver een duidelijke voorkeur uitgesproken voor een coalitie: VVD, PvdA, CDA en GroenLinks. Het CDA is verdeeld over de betrokkenheid van Berrevoets bij de formatie van een nieuw dagelijks gemeentebestuur voor Schouwen-Duiveland. Hoewel lijsttrekker L. Geluk-Poortvliet benadrukt dat zij in het informatief onderhoud niet over personen heeft gesproken, verheult de kandidaat wethouder van het CDA niet dat de positie van de oud-partijgenoot beladen is. Toch gaat het voor Geluk te ver om bij voorbaat partijen uit te sluiten van een mogelijke co alitie. Dat standpunt hebben ook WD, SGP en Alert! ingenomen, laten hun zegslieden weten. „Wij zullen alle partijen op hun poli tieke daden beoordelen. Niet vooraf al klaarstaan met een oordeel", aldus de SG- P'er G. Houtekamer. Alert! heeft, evenals het CDA, moeite met de manier waarop de onderhandelingen tot dusver verlopen. Beide partijen zouden het toejuichen indien LSD het initiatief nam om de bevolking tussentijds met een inhou delijke verklaring te informeren over de stand van zaken. „Ik vind dat je in dit stadi um best al naar buiten zou kunnen brengen welke richting de onderhandelingen op gaan. Ook wij weten nog niks", aldus lijst trekker J. van Felius. Tweede ronde Maar LSD-woordvoerder Stouten zweeg gisteren nog over de eerste bevindingen van de informateur. Eind deze week moet vol gens hem duidelijk zijn met welke partijen in een tweede ronde wordt doorgesproken over een coalitie. Stouten durft nog geen voorspelling te doen van een termijn waar binnen een nieuw college kan worden ge presenteerd. kaarten bij ZB en Drvkkery (0118-886870) de klant als aanwonenden van de route waarlangs deze stille bus rijdt. TCR is vanwege de ho ge investeringskosten nog op zoek naar subsidiemogelijkhe den. dinsdag 19 maart 20.00 uur SLAZ in de Zeeuwse Bibliotheek: Frits van Oostrom over het Boekenweekthema Het transferium bij Renesse werd in juli 1997 in gebruik genomen. Bezoekers van de badplaats kunnen er gratis par keren en worden gratis naar camping of strand vervoerd. TCR zet daarvoor schone diesel bussen in - waaronder twee ca briolets - plus onder meer een paardentram. In 1999 introdu ceerde TCR een geruisloos naar de kust suizende 'ecobus'. Deze wordt elektrisch aangedreven en biedt plaats aan 30 passa giers. De ecobus bereikt een snelheid van 35 kilometer per uur en kan op één accu - van 1200 kilo zwaar - zo'n 60 kilo meter afleggen. Tien procent Met de ecobus wordt volgens C. Hage, mede-directeur van TCR, zo'n tien procent van het aantal reizigers vervoerd. In voor- en naseizoen rijdt de ecobus op alle lijnen vanaf het transferium. In het hoogseizoen wordt de mi lieuvriendelijke en stille bus in gezet op lijn 2 (richting Zeeuwse Stromen) en lijn 3, richting Hoogenboomlaan. Hage: „Het past ook enorm goed in de filo sofie achter het transferium: evenwicht tussen natuur en re creatie. We krijgen vooral van reizigers erg positieve reacties op de ecobus." Nadeel van de ecobus is dat exploitatie ervan duur is. Een elektrisch aange dreven bus kost in aanschaf 136.100 euro en zo'n investering

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 37