Pronk blokkeert groei De Poort J 17' Omstreden dynamische drempels definitief weg Laatste hand aan raad- en trouwzaal Gimbrère Bedrijventerrein bij Wissenkerke definitief afgeblazen Agent krijgt werkstraf en rijontzegging voor afrijden been Axelaar Gemeente en provincie in beroep bij Raad van State Gans valt mensen aan msssi Sleepdienst Union mag drie man ontslaan zeeuwse almanak Gezelligheid PZC MIDDEN donderdag 14 maart 2002 door Rob Paardekam RILLAND - De vrees van de ge meente Reimerswaal is uitgeko men: minister J. Pronk van Volkshuisvesting, Ruimtelijke Ordening en Milieu (VROM) heeft een streep gezet door de uitbreiding van bedrijventer rein De Poort in Rilland. Hij vindt nog steeds dat het in strijd is met het nationaal ruimtelijk beleid. Alle argumenten van de gemeente en de provincie ten spijt. De vraag naar ruimte op bedrij venterreinen groeit enorm en daarom wil de gemeente Rei merswaal De Poort met zo'n 5 hectare uitbreiden. Het bestem mingsplan dat de uitbreiding mogelijk maakt, werd in no vember goedgekeurd door de provincie. Pronk denkt er echter anders over. Hij dreigde in de cember al met het nemen van een vervangingsbesluit en maakt dat dreigement nu waar. De standpunten van het minis terie zijn niet veranderd. VROM vindt nog steeds dat uitbreiding van het bedrijventerrein in strijd is met het Rijksbeleid. Het BERGEN OP ZOOM - Een agressieve gans in het An ton van Duinkerkenpark in Bergen op Zoom heeft de afgelopen dagen ver schillende passanten aan gevallen. De verwondingen die het beest toebracht waren van dien aard, dat de slachtoffers zich onder behandeling van een dok ter moesten laten stellen. De gemeente heeft een deel van het Duinkerken park afgesloten. Pas als de broedende gans zich rus tiger gedraagt, gaat het weer open. (Advertentie) IBoekenweekl gratis bij aankoop van 11,11 aan boeken het Boekenweekgeschenk Anna Enquist De Ijsdragers vanafvandaag de |Xbox spelcomputer vanavond vanaf 17.30 uur Brasserie menu rouge tomaten-pompoensoep en tandori kip of gevulde paprika (vegetarisch) en pêche melba voor 11,50 ol 9,- (vegetarisch menu) zaterdag 16 maart 12.00-14.00 uur striptekenaar Benno Vranken tekent en signeert 14.30-15.00 uur De Tango demonstratie door Marie-José Janssen en Huibert-Jan Vader 15.00-16.30 uur uur Johan Jacobs draait dinsdag 19 maart 20.00 uur SI.AZ in de Zeeuwse Bibliotheek: Frits van Oostrom over het Boekenweekthema Hebban Olla Vogala kaarten bij ZB en Drvkkcry (0118-886870) woensdag 20 maart 16.00-17.00 uur Joost Zwagerman kijk ook op winkel v.inncderl.ind. ui de Winkel KERY Beeld Geluid toekomstige beleid zou geen ruimte bieden om in het buiten gebied nieuwe terreinen aan te leggen of bestaande bedrijven terreinen uit te breiden. Het lan delijk beleid is erop gericht het onderscheid tussen stad en land te behouden. Uitbreiding van De Poort zou volgens Pronk ook het beeld be vestigen dat Nederland wordt volgebouwd, omdat het pal naast de snelweg ligt. De uit breidingsmogelijkheden die het streekplan biedt, zijn volgens Pronk niet van toepassing op nieuwe ontwikkelingen. De gemeente Reimerswaal is bepaald niet onder de indruk van Pronks argumenten en gaat in beroep bij de Raad van State. Wethouder M. van Overloop laat weten dat dat samen met de provincie zal gebeuren. Beide stellen ze dat Pronk alleen een vervangingsbesluit kan nemen als er sprake is van een flagrante schending van het nationaal ruimtelijk beleid. Dat zou niet het geval zijn. Volgens Gedepu teerde Staten is er ook geen strijdigheid met het bunde- lingsbeleid van verstedelijking. Volgens Van Overloop heeft Pronk niet goed naar de argu menten van de gemeente en de provincie geluisterd en blok keert de minister de plannen van zowel lokale als bovenloka le bedrijven. „Het zou best kun nen dat een bedrijf niet langer in onzekerheid wil zitten en bij voorbeeld naar België ver huist." Die vrees leeft ook bij P. van Dij- ke van de afdeling Ruimtelijke en Economische Ontwikkeling van de gemeente. Ook als de De dynamische drempels worden wegens geluidsoverlast voor omwonenden verwijderd. door Jeanne de Nijs SINT-MAARTENSDIJK - Het moest het ei van Columbus zijn in de strijd tegen hardrijders. Tholen zette zich er landelijk mee op de kaart, als tweede ge meente waar de zogeheten dy namische drempels werden aangelegd. De proef in de Paas- dijkweg in Poortvliet bewees al snel de effectiviteit van de 'rem mers'. Alleen lag de buurt wak ker van de geluidsoverlast. L. Hage (78), woonachtig vlak bij een van de drempels, weet sinds november vorig jaar dat de drempels weggaan. Maar hij was er gisteren pas echt gerust op, toen de metalen balken wer kelijk uit het wegdek werden gehaald. De beweegbare drempels zijn eind april vorig jaar in gebruik genomen. De obstakels komen zo'n vier centimeter de grond uit wanneer iemand te hard rijdt. Weggebruikers die binnen de maximumsnelheid passeren merken niets van de remmers. De methode bleek prima te be antwoorden aan het doel waar voor ze waren aangelegd. Het aantal snelheidsovertredingen daalde terplaatse van 65 pro cent naar zeven procent. Geluidsoverlast Omwonenden waren niet zo en thousiast. Zij zaten met de geluidsoverlast. Vooral het pas seren van auto's met aanhang wagens en vrachtwagens kostte uren aan nachtrust. Een afvaar diging toog met 65 handteke ningen van direct omwonenden naar het gemeentehuis. Dezelf de avond blokkeerden ze de Paasdijkweg bijna twee uur lang met een tractor en een vrachtwagen. De gemeente Tholen schakelde daarop een onafhankelijk bu reau in voor een geluidsonder- (Advertentie) zoek in de omgeving van de drempels. Daaruit bleek dat de gemiddel de geluidswaarden binnen de wettelijke norm vallen. Hard- rijdende, lege vrachtwagens brengen echter wel onaccepta bele piekgeluidenmet trillingen teweeg, concludeerden de on derzoekers. Dat leidde tot het besluit van de gemeente de proef te stoppen en de drempels weg te halen. Hage is blij dat het nu zover is. „In de afgelopen maanden werkten de drempels niet meer, maar er was nog wel sprake van een verhoging. Wanneer daar vrachtwagens overheen reden hadden we nog overlast, niet in die mate van voorheen, maar toch." Hage verwacht overigens dat met het weghalen van de drem pels niet alle ellende is verdwe nen. De gemeente wil de weg versmallingen handhaven. foto Willem Mieras „Wat mij betx-eft kan die ene hier wel weg", vindt Hage. „Dat leidt tot steeds weer afremmen en op trekken bij mij voor de deux-, Het verkeer moet al afremmen bij de eerste wegversmalling aan de rand van het dorp, dan kunnen ze hier geen honderd meer rij den." De nieuwe raad- en trouwzaal in de monumentale boerenschuur is bijna af. foto Dirk-Jan Gjeltema DONDERDAG 21 MAART TOEGANGSBEWIJZEN GRATIS VERKRIJGBAAR IN ONZE ZAAK. LANGE DELFT 16 MIDDELBURG TEL NO. 01 18 - 612036 door Mieke van der Jagt HEINKENSZAND - De gemeente Borse- le is de nieuwe raad- en trouwzaal in de monumentale boerenschuur aan de over kant van het gemeentehuis in.Heinkens- zand al voorzichtig aan het proberen. De schuur is weliswaar nog niet helemaal klaar, maar het zijn slechts kleine dingen die nog moeten gebeuren. Het afscheid van de raadsleden werd al onder de bijna honderd jaar oude kap gevierd. De raad- en trouwzaal gaat op 19 april of ficieel open, Dan is meer dan anderhalf jaar gewerkt aan een ruimte die het ge meentehuis van Borsele aan de overkant van de Stenevate, een plek moet geven om een behoorlijk afdeling burgerzaken in te richten. Tegelijk is ook de monumentale boerderij gered, die beeldbepalend is voor het gebiedje waarin huis en schuur gesitu eerd zijn en dat via het Masterplan Hein- kenszand tot dorpscentrum is verheven. Het woonhuis van de boerdei'ij is volledig in originele staat gerenoveerd en dient als woning voor de hoofdbode. In de schuur zijn raad- en trouwzaal van elkaar ge scheiden door een hal van glazen wanden. Vanuit de hal is een zoldertje met een trap bereikbaar, die als publieke tribune kan dienen bij grote belangstelling. Ook in de raadszaal zijn een dertigtal tribuneplaat sen beschikbaar. Waranda Achterlangs de schuur loopt een waranda die door glas gesloten is en die vanuit alle ruimten in de schuur toegang biedt tot de toiletgroepen, een forse keuken en een serre-achtig raadscafé. De waranda en het café zullen zicht bieden op een modern vormgegeven, deels formele tuin, die een decor biedt voor bruidsreportages. Het dak en de eikenhouten constructie van de schuur zijn schoongemaakt en vol komen origineel gelaten. De wanden zijn vernieuwd met dubbele, geïsoleerde pot- dekseling, niet zwartgeteerd, want dat mag niet meer, maar wel zwartgemaakt. De vloer is van sober, gevlinderd beton met een harde slijtlaag erover, wat het idee van een boerenschuur 'samen met het riet onder het dak en de gebruikte con- structie, volledig in stand laat. De schuur is toegankelijk voor rolstpelers, door elek- txiche bediengsmogelijkheden van de toe gangsdeuren, brede tussendeuren en een ruim invalidentoilet. Aannemingsbedrijf Rijk, installateurs en intererieurbouwers leggen nog de laatste hand aan de begla zing en de verlichting. De tuin is iets later gereed. Raad van State het besluit van de minister zou vernietigen, loopt de uitbreiding volgens hem grote vertraging op. Bedrij ven zouden wel eens naar alter natieven buiten Reimerswaal kunnen gaan zoeken. „We kun nen de lokale ondernemers niet meer helpen", aldus Van Dijke. „Bovendien kunnen we op deze manier niet profiteren van de Zoom-as." door Mieke van der Jagt WISSENKERKE - De voorzit ter van de afdeling Bestuurs recht van de Raad van State heeft minister Pronk gelijk ge geven in zijn 'nee' tegen het be stemmingsplan Cruijckelcreke. Op deze locatie bij Wissenkerke wil de gemeente Noord-Beve land - gesteund door de provin cie - een klein lokaal bedrijven terrein ontwikkelen. De Raad van State gooit, met de beslissing dat Noord-Beveland moet handelen in de geest van de nog niet definitief vastgestel de Vijfde Nota Ruimtelijke Or dening, de deur voor Cruijckel creke dicht. Noord-Beveland heeft daarmee een groot pro bleem. Cruijckelcreke, een paar hecta re in het noox-d-oostelijk kwar tier van het kruispunt Hoveijn in de Oost-Westweg, had een oplossing moeten bieden voor bedrijven in de bebouwde kom van Wissenkerke. Zij kuxinen niet meer uitbreiden of moeten nodig uit de woonomgeving worden vei*plaatst. Niet alleen zit een aantal ondernemers met smart op een bedrijventerrein- tje te wachten, ook de gemeente zelf komt erdoor in de knoop. Tien jaar nadat de Zeeuwse ge meenten begonnen met het in richten van milieustraten, zit Noox-d-Beveland nog altijd zon der. Ook de gemeentewerk plaats had in Cruijckelcreke moeten komen. Nu heeft de ge meente op allerlei plaatsen klei ne, ontoereikende ruimten om materieel op te bergen en om als werkplaats te gebruiken. De in woners moeten met hun ge scheiden afval in karretjes naar milieustraten in andere ge meenten rijden. Nota Hoewel Cruijckelcreke uitste kend paste in het Streekplan voor Zeeland, dat op zijn beurt weer paste in het vroegere be leid van VROM, heeft Pronk het plan altijd getoetst aan nieuwe inzichten die in de Vijfde Nota zijn neergelegd. Toen gemeente en provincie het bestemmings plan goedkeui'den, nam de mi nister een vervangingsbesluit. Noord-Beveland en de provin cie vochten dat aan bij de Raad van State. Die oordeelde dat Pronk wel degelijk het recht heeft om een vervangingsbe sluit te nemen. De bezwaren van Pronk richt ten zich met name op de aantas ting van het open, landelijk ge bied. Ook was hij van menmg dat er geen bedrijventerx-einen moeten bij komen. De gemeenteraad Noord-Beve land, die altijd unaniem achter Cruijckecreke heeft gestaan, gaat zich nu in de nieuwe sa menstelling beraden op wat er moet gebeuren. De minister heeft eerder laten doorscheme ren wel te porren te zijn voor een terreintje dat tegen de kern Wis senkerke aangebouwd is. TERNEUZEN - De Unie van Redding- en Sleepdienst (Union) in Antwerpen mag in het kader van een grootscheepse reorganisatie drie administra tieve krachten van de Neder landse tak van het bedrijf ontslaan. Dat besliste de kantonrechter gisteren m Terneuzen. Tegen de uitspraak is geen hoger beroep mogelijk. De ontslagen werkne mers krijgen een ontslagvergoe ding volgens de zogeheten kan tonrechterformule. E. Schlimbach, raadsman van twee van de drie administratie ve krachten, noemde de uit spraak teleurstellend. Hij be toogde twee weken geleden bij de rechtszitting dat de Belgi sche bedrijfsleiding de verlie zen -ruim drie miljoen euro- bij Union Nederland BV (het vroe gere Willem Muller Nederland in Terneuzen) moedwillig zou hebben opgedreven. Op die ma nier zou een schoolvoorbeeld van een sterfhuisconstructie zijn gecreëerd. door Aector Dooms MIDDELBURG - De rechtbank in Middelburg heeft gisteren een 31-jarige opsporingsambte naar uit Zierikzee drie jaar rij ontzegging, zes maanden voor waardelijke gevangenisstraf en 240 uur werkstraf opgelegd. De verkeersassistent reed op 5 juli bij een controlepost in Hulst met hoge snelheid in op de 25- jarige Giovanni Hinneman uit Axel toen die bezig was de snel- heidscontrole-apparatuur on klaar te maken. Dooi- het incident verlooi' de Axelaar zijn rechterbeen. Het slachtoffer werd geplet tussen de apparatuur, de auto en een boom. De rechtbank vond dat de opsporingsambtenaar, die niet bevoegd was om aanhoudingen te vexrichten, zeer onvoorzich tig had gereden en grove in schattingsfouten had gemaakt. Hinneman kwam er die dag ach ter dat hij geflitst was en keerde terug naar de flitsapparatuur. De verkeersassistent, die belast was met de radarcontrole, be vond zich tegenover de contro lepost op een dijkje. Toen hij zag dat Hinneman bezig was de ap paratuur te vernielen bedacht hij zich geen moment. „Als ik iets van oni-aad zie, dan start ik de auto om in te grijpen", had hij gezegd. De agent stak de Rijks weg N60 en het naastgelegen fietspad over en schoot via de berm door tegen het slachtoffer dat geen kant meer op kon. Officier van justitie R. Jeuken wees de verdachte tijdens de be handeling van de zaak op ande re mogelijkheden om de man te waarschuwen. Bijvoorbeeld door te claxonnei-en of zijn auto naast die van het slachtoffer te parkeren. „Ik wilde enkele me ters voor hem stoppen. Voor mijn gevoel was de botsing niet meer dan een schokje", had de verkeersassistent gereageerd. Beroep De eis van de officier werd giste ren door de rechtbank overge nomen. Politiewoordvoerder J. van Mourik kon gisteren nog niet zeggen of de straf verstrek kende gevolgen heeft voor de baan van de Zierikzeese politie ambtenaar. „Daarover zullen we ons nog moeten beraden." Raadsman E. Schute kondigde namens zijn cliënt aan tegen de straf in hoger beroep te gaan bij het Gerechtshof in Den Haag. „Mijn cliënt reageerde zeer te leurgesteld op de uitspraak." Daarnaast hangt de Zierikzeeë- naar nog een schadeclaim van het slachtoffer boven het hoofd. Veie jaren ervaring en heel j diep nadenkeii verschaften die Middelburgse onderwij zer het inzicht dat zijn leer lingen niet altijd in dezelfde groepjes bij elkaar moeten zitten. Nee, de kwartetjes wisselden bij hem via een rouleersys teem steeds van samenstel ling. Dat voorkwam eenken nigheidenwat ook telde, was dat je van iedereen iets kunt leren, zo redeneerde de peda- goog. Kort geleden echter bereikte 1 hem vanwege de onderwijs- j nemenden het volgende ver- zoek: „Mijnheer, mogen de j meisjes voortaan bij elkaar zitten en de jongens ook? I Want wij zijn hier niet alleen om te leren, maar toch ook I voor de gezelligheid" j Hij stemde toe, in de zeker heid dat het binnen de eman cipatiebeweging levend gedachtegoed vanzelf de overhand zou krijgen op de nieuwe truttigheid. Binnen een paar dagen zouden de leerlingen het naar sekse on derscheidende model heus wel weer willen verlaten. De praktijk heeft hem volle dig ongelijk gegeven. De jon gens zitten nu al tijden lang bij de jongens en de meiden bij de meiden. En hoe on gaarne hij het ook wil toege ven: het gaat voortreffelijk in de groepen vijf en zes van de basisschool. De leerkracht gaat nu diep gebukt onder de wetenschap dat al zijn zo zorgvuldig ver gaarde opvoedkundige ken nis van nul en generlei waar de blijkt. Hij draagt het als een mens.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 33