Animo voor fusie provincies klein PZC Breed front voor behoud monumenten Recron fel tegen meer caravans bij kampeerboer Zes nominaties voor Milieuprijs Delta wil kleine buurtschappen kans op kabel bieden Vrees voor herrie Orions 21 Grote partijen in Tweede Kamer ontvangen ideeën commissie lauw Dealer bestraft Oplichter krijgt taakstraf Misbruik broertjes bestraft Tweede lan-party in Vlissingen Finale Zeeuws damkampioenschap Tbs en cel voor geweldpleger Rechter beloont eerlijkheid donderdag 14 maart 2002 door Harmen van der Werf DEN HAAG - Bij de grote par tijen in de Tweede Kamer, PvdA, WD en CDA, bestaat weinig enthousiasme voor een provinciale herindeling, zoals de commissie-Geelhoed heeft voorgesteld. PvdA-Kamerlid D. de Cloe noemt de voorstellen van de commissie-Geelhoed 'interes sant'. ,,Het komt niet vaak voor dat bestuurlijke organisaties als provincies zeggen dat ze te klein zijn. Het is nuttig dat zij hun ei gen positie ter discussie stellen, maar uit het rapport van de commissie-Geelhoed wordt mij niet helemaal duidelijk welke kant het op zou moeten. Voor de Randstad staan er wel drie mo dellen in", meent De Cloe. Het idee dat provincies zouden moeten fuseren, wordt door De Cloe niet één, twee, drie om armd. „Dit rapport is geschre ven voor het Interprovinciaal Overleg, het IPO. Ik vraag mij af hoe de verschillende provincie besturen erover denken. Vanuit Zeeland bijvoorbeeld hoor ik daar weinig over. Dat is ook be grijpelijk. Zeeland is straks, na de gemeentelijke herindeling in Zeeuws-Vlaanderen, bestuur lijk aardig op orde." Ook WD-woordvoerder E. Balemans en zijn CD A-colle ga M. van der Hoeven lopen op z'n zachtst gezegd niet warm voor een fusie van provincies. Balemans zegt alvast weinig te voelen voor één Randstad-pro vincie. „Dat dreigt een bureau cratische moloch te worden, waarbij andere provincies zoals Zeeland in het niet vallen. En de huidige provincies staan al vrij ver af van de burgers." Praktisch Van der Hoeven ziet veel meer in samenwerking tussen provin cies in landsdelen, zoals in het zuiden tussen Zeeland, Noord- -Brabant en Limburg, dan in het samengaan van provincies. „Laten we de grensoverschrij dende problemen praktisch aanpakken", adviseert zij, „en ons niet verliezen in discussies over hoeveel provincies Neder land zou moeten tellen." De commissie-Geelhoed heeft in elk geval één medestander, Pim Fortuyn. Met het oog op de Europese eenwording pleitte hij al in 1992 voor de vorming van vijf a zes sterke regio's in Neder land met grote uitvoerende be voegdheden, die nu nog bij de rijksoverheid zitten. Fortuyn herhaalt dat standpunt in zijn verkiezingsboek De puinhopen van acht jaar Paars. De provin cies Zeeland, Zuid- en Noord- Holland moeten volgens hem samengaan, want die vormden ooit (tot het einde van de acht tiende eeuw) het economische en politieke hart van de voor malige Republiek. doorMaurits Sep MIDDELBURG - Bewoners van kleine buurtschappen krijgen alsnog de kans aangesloten te worden op de kabel. Delta Nuts bedrijven is van plan zulke clus ters van huizen een nieuwe aan bieding te doen. Delta deed vorig jaar al een in spanning meer woningen in het buitengebied op de kabel aan te sluiten. Het bedrijf verhoogde de subsidie voor de aansluitkos ten. Dat gebeurde mede onder druk van Provinciale Staten. „We hebben echter gemerkt dat sommige belangstellenden niet in aanmerking kwamen, omdat bijvoorbeeld de buren niet wil den meedoen. Daardoor bleef het voor sommige aansluitingen te duur", zegt woordvoerster M. van Zuilen van Delta. Speciaal voor die mensen wordt nu onderzocht of er een aanbie ding gemaakt kan worden voor een groep huizen. Ten minste de helft van dat cluster moet dan wel meedoen, anders blijft be kabeling te duur. Hoeveel wo ningen gebruik kunnen maken van de nieuwe aanbieding, is nog niet bekend. Dat wordt nu geïnventariseerd. Van Zuilen merkt overigens op dat het exacte beleid nog niet bekend is. Zo staat nog niet vast welk bedrag met de nieuwe aan bieding is gemoeid. Vorig jaar was de drempel opgetrokken naar 4000 gulden. Dat wordt nog verder verhoogd. De direc tie neemt naar verwachting be gin april een besluit. Aan deze bekabelingsoperatie wordt geen aanbieding voor in ternet via de kabel door Zee- landnet gekoppeld, ontkent Van Zuilen. Bewoners van het bui tengebied die nog geen kabel aansluiting hebben, konden eind vorig jaar geen gebruik maken van de internetcampag- ne van Delta. Een aanvullende internetcampagne voor deze groep mensen zit vooralsnog niet in de plannen, verklaart de woorvoerster. Enquête A. Franse uit de buurtschap Graszode, enkele kilometers buiten Lewedorp, is dolblij met de uitbreiding van het bekabe- lingsbeleid van Delta. Hij heeft een enquête gehouden onder de 29 bewoners van Graszode en 26 van hen wensen aangesloten worden op de kabel, zegt hij. Sommigen willen alleen kabel- internet gaan gebruiken en hou den hun schotelantenne voor tv. Anderen willen ook kabeltv. Een kleine groep heeft volgens Franse slechts behoefte aan het doortrekken van de kabel, om dat dat hun huis een meerwaar de geeft bij verkoop. door Jacques Cats KAMPERLAND- De organisa tie van reguliere campinghou ders Recron in Zeeland zegt hartgrondig nee tegen het voor nemen van staatssecretaris Fa- ber om de mogelijkheden tot kamperen bij de boer te verrui men. De bewindsvrouw wil kampeerboeren gqdurende het gehele seizoen vijftien eenheden toestaan. Nu is dat alleen maar mogelijk in de piekperioden. Recron Zeeland zal, kondigt voorzitter R. Soer aan, het lan delijk bestuur negatief advise ren en aandringen op het nemen van stappen om de staatssecre taris van haar onzalige plan af te brengen. Zeeland heeft een hoge concentratie van mini- campings. De effecten van uit breiding van het kamperen bij de boer zullen daardoor in dit gewest het duidelijkst voelbaar zijn. Uitgaande van het gegeven dat Zeeland ongeveer vierhonderd minicampings telt, komt dat volgens Soer neer op een groei van de kampeercapaciteit in het voorseizoen met tweeduizend eenheden, „Dat zijn toch een stuk of zes, zeven reguliere cam pings." Het toe te stane aantal kam peermiddelen op en bij het boe renerf is aan voortdurende ver andering onderhevig geweest. Ooit is met drie eenheden be gonnen, daarna werden het er vijf en vervolgens tien plus vijf. Als de opvattingen van de. staatssecretaris worden ge volgd, worden dat er dus vijf tien. „Wellicht is de volgende stap dat het er 25 mogen zijn", vreest de Zeeuwse Recronvoor- zitter, die spreekt van 'een ge bed zonder eind'. Hij ziet het voornemen van de staatssecre taris vooral als een welwillend gebaar tegenover de landbouw- MIDDELBURG - Een 50-jarige inwoner van Vlissingen is giste ren in Middelburg voor dealen in heroïne en cocaïne en wegens heling van goederen veroor deeld tot twee j aar cel. De man is al jaren verslaafd. De rechtbank vond verder dat de Vlissinger 3000 euro voor wederrechtelijk verkregen voordeel aan de Ne derlandse Staat moet betalen. sector die het zo moeilijk heeft. „Maar dit is alleen een pleister op de wond. Alleen de minicam pings zijn ermee gebaat. Dit heeft niks met het helpen van de landbouwmarkt te maken." Soer ziet meer heil in een struc turele oplossing. De vraag naar een kampeerplekje richt zich voornamelijk op het kustge bied. Overwogen zou kunnen worden om van minicampings die daar zijn gesitueerd, regu liere campings te maken op ba sis van een exploitatievergun ning. Die zouden dan ook aan dezelfde wetten en regels vol doen als iedere andere camping. Minicampings genieten nu vol gens Soer binnen het systeem van ontheffingen en vrijstellin gen allerlei voordelen waardoor ze veel lagere prijzen kun en hanteren. Vraag Recron wil dat de provincie eerst een onderzoek doet naar de daadwerkelijke vraag. Is er onvoldoende product in het voor- en naseizoen om de toeris ten die er nu zijn te herbergen? Soer: „Naar onze mening is dat absoluut niet zo." De roep om zo'n onderzoek en de kritiek op wat de staatssecreta ris wil kan ertoe leiden dat de verruiming van het kamperen bij de boer op z'n vroegst met in gang van het volgend seizoen wordt gerealiseerd. De stationering van de luidruchtige Orions op Woensdrecht (hier op de vliegbasis Valkenburg bij Leiden) zal zeker de geluidsoverlast verergeren die delen van Zeeland nu al ondervinden van proefvluchten. foto ANP door Ben Jansen VLISSINGEN - De provincie Zeeland wil opheldering van het ministerie van De fensie over berichten dat de Lockheed Orion verkenningsvliegtuigen van de Ma rineluchtvaartdienst op de vliegbasis Woensdrecht worden gestationeerd. Ge deputeerde T. Poppelaars (CDA, milieu) verklaarde gisteren dat hij hierdoor hoogst onaangenaam is verrast. De Zeeuwse Milieu Federatie (ZMF) wil sa men met haar Brabantse zusterorganisa tie eveneens meer duidelijkheid. Poppelaars en G. van Zonneveld van de ZMF zijn benieuwd naar de regelmaat waarmee de Orions mogelijk vanaf Woensdrecht zullen opstijgen en er lan den, welke hoogten en routes ze zullen aanhouden en hoe het zit met de geluids overlast. Poppelaars liet blijken beducht te zijn voor dit laatste. De met vier propel lermotoren uitgeruste patrouillevliegtui gen staan bekend als tamelijk lawaaierig. Bovendien winnen ze langzaam hoogte. Vliegactiviteiten vanaf de basis Woens drecht veroorzaken nu al geluidsoverlast in delen van Zeeland. Dinsdagavond is op een informatieavond in Middelburg nog geconstateerd dat er nauwelijks iets te doen valt aan de geluidshinder die op Walcheren en Tholen wordt ervaren door vluchten met de acht op Woensdrecht ge stationeerde Pilatus-lesvliegtuigen. De groep maritieme patrouillevliegtuigen is thans gevestigd op marinevliegkamp Valkenburg bij Leiden. De twee squa drons van de groep beschikken over der tien vliegtuigen van het type Lockheed Orion P-3CII. Enkele van deze toestellen vliegen in het Caribische gebied en vanaf IJsland. Op Valkenburg zijn er nu tien ge stationeerd. De Orions zijn bijna 36 meter lang en hebben een spanwijdte van ruim 30 meter. De maximum snelheid bedraagt 761. kilometer per uur. Het vliegbereik is 9260 kilometer. Verhuizen Minister J. Pronk van VROM wil marine vliegkamp Valkenburg sluiten zodat op deze plek woningen kunnen worden ge bouwd. De groep militaire patrouille vliegtuigen zou dan naar marinevlieg kamp De Kooy bij Den Helder moeten verhuizen. Daartegen zijn veel protesten gerezen, mede ingegeven door vrees over aantasting van de natuurwaarden van de Waddenzee. Met natuurwaarden moet ook rekening worden gehouden in de omgeving van Woensdrecht. De Oosterschelde heeft een beschermde status als Nationaal Park en delen van de Westerschelde van onder de Vogel- en Habitatrichtlijn van de Europe se Unie. Verkeersader Van Zonneveld acht de eventuele komst van de Orions naar Woensdrecht niet op yoorhand onbespreekbaar. „De Wester schelde is toch al een verkeersader. Ik zou me kunnen voorstellen vliegtuigen er ook gebruik van maken. Voorwaarde is dan wel dat ze op een voldoende grote hoogte vliegen." Volgens een woordvoerder van de Marine- voorlichtingsdienst komen de Orions niet vanzelfsprekend naar Woensdrecht als Den Helder afvalt. „Wij gaan nog steeds uit van verhuizing naar vliegkamp De Kooy als Valkenburg wordt gesloten. De ze keus is gemaakt aan de hand van een vergelijking van verschillende opties, zo als Leeuwarden, Woensdrecht en Eindho ven. Wanneer de politiek van oordeel is dat een andere locatie moet worden geko zen, zal opnieuw moeten worden onder zocht wat de beste mogelijkheid is." door Emile Calon MIDDELBURG - Provincie, ge meenten en belangenorganisa ties gaan samen onderzoeken hoe ze kunnen bijdragen aan het behoud van historische boerde rijen, kerken en molens. Daarbij bekijken ze vooral hoe ze zoveel mogelijk geld bijeen kunnen krijgen voor onderhoud en res tauratie. Daarnaast onderzoeken ze wel ke andere mogelijkheden er zijn om te voorkomen dat deze beeldbepalende gebouwen ver dwijnen. Daarbij wordt onder andere gekeken naar de moge lijkheid voor herbestemming. Het behoud van deze karakte ristieke gebouwen is een van de centrale doelstellingen in het actieplan 'Toekomst van het verleden' waarin GS een lans breken voor meer aandacht voor de Zeeuwse cultuurhisto rie. De nota, vorig jaar gepre senteerd, is nu verder uitge werkt. GS trekken nu 75.000 euro uit om te onderzoeken hoeveel waardevolle boerderijen en ker ken Zeeland precies telt. Tij dens die inventarisatie wordt ook gekeken of het mogelijk is zulke gebouwen een andere functie te geven. Conditie Zo'n inventarisatie voormolens is niet nodig omdat de provincie dankzij gegevens van verschil lende molenstichtingen precies weet hoeveel molens in Zeeland staan en wat de conditie is van die industriële monumenten. Ook is er 75 mille beschikbaar voor het uitvoeren van drie af zonderlijke studies naar subsi diemogelijkheden voor restau ratie van een molen, kerk en boerderij. Daarbij wordt tevens gekeken of het opzetten van be heersstichtingen een bijdrage kan leveren aan het makkelij ker binnenhalen van subsidies voor het opknappen van deze monu menten. Extra subsidies zijn nodig om dat vooral particuliere eigena ren nu de kosten vaak niet kunnen opbrengen om hun mo nument in goede staat te hou den. Zo zijn er de afgelopen ja ren in het Zeeuwse al heel wat boerderijen noodgedwongen gesloopt omdat ze op instorten stonden. En van de 148 boerde rijen die nu nog op de rijksmo numentenlijst staan verkeert een aantal in zorgwekkende toestand en wordt niet geres taureerd Er worden zelf s sloop- vergunningen aangevraagd omdat een aantal niet meer ren dabel is te exploiteren. Waarde volle historische boerderijen die geen rijksmonument zijn, ver dwijnen ook meer en meer, con stateren GS. Ook de toekomst van de Zeeuw se molens is ongewis. De ko mende tien jaar is zeker 7,26 miljoen euro nodig om 32 mo lens te restaureren. GS weten dat het problematisch wordt om al dat geld bijeen te krijgen. Vooral particuliere eigenaar hebben moeite hun deel bij el kaar te sprokkelen. Kerken Voor kerken geldt een soortge lijk verhaal. GS vinden dat overheden en tal van organisa ties een gemeenschappelijke verantwoordelijkheid hebben om te zorgen dat waardevolle historische kerkgebouwen be houden blijven. Een onderzoek moet eerst uitwijzen hoe groot het pi'obleem van instandhou ding, herbestemming, onder houd, restauratie, leegstand, exploitatie en verval is. Als al die gegevens binnen zijn, kan er gekeken worden hoe groot het kerkenprobleem is en wat er no dig is om het op te lossen. MIDDELBURG - Een 35-jarige inwoner van Vlissingen is door de Middelburgse politierechter wegens oplichting ver oordeeld tot een taakstraf van negentig uur. Verder kreeg hij van de politierechter een laatste kans om een oude werkstraf van zestig uur af te maken. De Vlissinger had op 12 juli vorig jaar samen met een ander een medewerker van Mikro Electro in Middelburg ertoe bewogen twee camcorders af te geven. Daarbij hadden ze toegezegd de dure apparaten de andere dag te komen betalen. De verdachte had zich voorgedaan als een medewerker van de firma Loontjens. De camcorders zou den een relatiegeschenk zijn. MIDDELBURG - De rechtbank in Middelburg heeft gisteren een 27-jarige inwoner van Yerseke wegens seksueel misbruik veroordeeld tot een jaar gevangenisstraf, waarvan zes maan den voorwaardelijk en 240 uur werkstraf. Verder moet hij zich drie jaar houden aan de voorwaarden die de reclassering stelt. De man heeft als oudste kind van een zeer streng religieus ge zin in Waarde jarenlang drie jongere broertjes seksueel mis bruikt. De dominante vader regeerde het gezin met de hand op de bijbel. De oudste zoon moest zich op zijn beurt vernede ringen en mishandelingen van de vader laten welgevallen. VLISSINGEN - Voor het tweede jaar houdt de Stichting Core van 8 tot 11 mei in de Vlissingse sporthal Baskensburg een gi'ote local area network of lan-party. Het is het grootste net werk-evenementvan Zuidwest-Nederland. Deelnemers kun nen hun eigen computer vastknopen aan een groot netwerk en zo games spelen met andex-en. Dit jaar is er een competitiesys teem ingevoerd (met prijzen) om het wedstrijdelement beter uit de verf te laten komen, De games gaan dag en nacht doox\ Slaapzalen en douches zijn aanwezig, evenals kabel, stroom, pei'soneel, muziek, eten en drinken. Op de internetsite www - .core-lan.nl kan worden aangegeven welke games de voor keur hebben en kan men zich inschrijven. 's-GRAVENPOLDER - In het dorpshuis van 's-Gra venpol dei- is woensdagmiddag de finale van het Zeeuws damkampioen schap voor het basisondei-wijs gehouden. Bij de pupillen, de jeugd uit de hoogste twee groepen, ging de eerste plaats naar de Rietburch uit Sint Maartensdijk. Tweede werd Het Kom pas uit Oost-Souburg en de derde plaats was voor de Diaco nieschool uit Aagtekerke. Bij de welpen, de leerlingen uit de groepen één tot en met zes, waren de dammertjes van de Zie- rikzeese Theo Thijssenschool te sterk voor de concurrentie. De tweede plaats ging naar de Pauwenburg 1 uit Vlissingen en de derde plaats was voor de Regenboog 1 uit Oostkapelle. MIDDELBURG -Een 35-jarige inwoner van Heinkenszand is gisteren door de rechtbank in Middelburg veroox-deeld tot een jaar cel en tbs met dwangverpleging. De man heeft zich vorig jaar en in 2000 schuldig gemaakt aan poging tot doodslag, mishandelingen, bedreigingen en vernielingen. Volgens ge dragsdeskundigen vormde hij een groot gevaar voor zijn om geving. De man, die al vele malen in een psychiatrische kliniek is opgenomen geweest, was sterk verminderd toereke ningsvatbaar toen hij de feiten pleegde. Ook een alcoholpro- bleem speelde daarbij een rol. Aan drie slachtoffers moet de Bevelander 1400 euro schadevergoeding betalen. Tweè we ken geleden eiste officier van justitie A. Flikweert dezelfde straf. door Rinus Antonisse MIDDELBURG - De jury voor de Zeeuwse Milieuprijs nomi neert zes activiteiten die in aan merking komen voor de provin ciale milieuprijs 2001. Er zijn in totaal zeventien inzendingen ingediend. Het is de vierde keer dat de prijs - een kunstwerk en een geldbedrag van 2000 euro - wordt toegekend. De bekend making van de winnaar volgt komend voorjaar. De prijs is ingesteld door Pro vinciale Staten en bedoeld om de schijnwerper te richten op activiteiten die goed zijn voor duui'zaamheid, natuur en mi lieu. Naast de hoofdprijs wor den een tweede en derde prijs vergeven. De jury, onder leiding van PvdA-Statenlid L. Vermeu- len-Geschiere, bestaat uit zes leden: drie uit de staten en drie deskundigen. De eerste milieuprijs, over 1998, was voor het Zeeuws Platform Duurzame Ontwikkeling voor het project Fietsen naar je werk. De tweede prijs ging naar het project Hoven van Axel, van ge meente, woningbouwvereni ging en architect en de derde prijs, over 2000, werd uitgereikt aan het echtpaar De Jonge voor de bouw van een bio-ecologi- sche woning annex fotostudio te Hoek. Genomineerd is het project Een ton voor water van het Centrum voor Internationale Samenwer king Zeeland (COS), het IVN- consulentschap Zeeland en de Zeeuwse Milieu Federatie.Doel ervan is: door de verkoop van water-tonnen de burgers bewust maken van het gegeven dat wa ter een natuurlijke kernbron is, waarmee zuinig moet worden omgesprongen Het project gaat in op de verschillende aspecten van watergebruik en -beleid, vanaf het eigen huishouden, via het beheer van het Zeeuwse op pervlaktewater tot en met de watervoorziening in ontwikke lingslanden. Wadi-project Ook het zogeheten wadi-project van de gemeente Tholen is uit verkoren. Het gaat om het op heffen van wateroverlast in Scherpenisse, waarbij tegelijk het grondwaterpeil wordt ver beterd, een en ander volgens de nieuwe beleidslijnen van het waterbeheer 21e eeuw. Openba re basisschool De Klimop in Dreischor staat op de lijst met het schooltuinproject. Het gaat daarbij niet alleen om het aan leggen en onderhouden van een schooltuin, maar ook om de sa menwerking met de andere dorpsbewoners en het uitgeven van een tuinkrant. Adviesbureau Colsen uit Hulst heeft een installatie ontworpen voor enex-gie-opwekking uit or ganische afvalstoffen, gericht op het verminderen van de grote hoeveelheden van dergelijk af val die ontstaan bij de produ centen van voedings- en genot middelen. Het betreft omzetting van organische stof tot een goed verwefkbare energie, zoals bio gas. Daardoor hoeft het afval niet te worden verwerkt in bij voorbeeld veevoer. Elopak in Terneuzen is genomineerd voor- het 'doorvoeren van milieuver betering met het UV-flexo-pro- ces. De uitstoot van koolwater stoffen vermindert hierdoor aanzienlijk. Het px-oject stimuleren omscha keling naar biologische land bouw is ingediend door de Ver eniging Biologische Boeren Zeeuws-Vlaanderen. De naam spreekt voor zich. Uitgangspunt is het verstrekken van informa tie over de omschakeling aan 'gangbare' boeren die interesse hebben in biologische teelt. MIDDELBURG - De Middel burgse politierechter A. Ha- meete toonde zich dinsdag ge voelig voor de eerlijkheid van een 22-jarige inwoner van Mid delburg. Met zijn straf - een voorwaardelijke rijontzegging van vier maanden en tachtig uur werkstraf - kon de Middelbur ger leven. De man was op 21 juni vorig jaar in Middelburg betrokken ge weest bij een verkeersongeval, waarna hij de plaats van het on geval verlaten had. Een dag la ter deed hij valse aangifte van diefstal van zijn auto. Gisteren gaf hij de strafbare feiten toe. Volgens de officier van justitie stond de man bekend om zijn gevaarlijke rijgedrag. Ze tilde zwaar aan het feit dat hij de po litie onnodig veel werk had be zorgd. Positief vond ze dat hij gisteren over de aanrijding en het veiiaten van de plaats van het ongeval de waarheid vertel de. Ze eiste vier maanden on voorwaardelijke rijontzegging en zestig uur taakstraf.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 21