Pronk blokkeert groei De Poort PZC Goede Mail-art komt in drieën Reimerswaal houdt zelfde wethouders Verdwijnend veer als alibi Horeca Zierikzee tevreden over kaartensysteem .20 Gemeente en provincie in beroep bij Raad van State 0P=0P NOKIA CLUB tw CREDITS Goedkoper en beter kan niet! donderdag 14 maart 2002 door Rob Paardekam RILLAND - De vrees van de ge meente Reimerswaal is uitgeko men: minister J. Pronk van Volkshuisvesting, Ruimtelijke Ordening en Milieu (VROM) heeft een streep gezet door de uitbreiding van bedrijventer rein De Poort in Rilland. Hij vindt nog steeds dat het in strijd is met het nationaal ruimtelijk beleid. Alle argumenten van de gemeente en de provincie ten spijt. De vraag naar ruimte op bedrij venterreinen groeit enorm en daarom wil de gemeente Rei merswaal De Poort met zo'n 5 hectare uitbreiden. Het bestem mingsplan dat de uitbreiding mogelijk maakt, werd in no vember goedgekeurd door de provincie. Pronk denkt er echter anders over. Hij dreigde in de cember al met het nemen van een vervangingsbesluit en maakt dat dreigement nu waar. De standpunten van het minis- Extra geld voor busstation tunnel TERNEUZEN - Gedeputeerde Staten hebben twee miljoen eu ro extra beschikbaar gesteld voor de bouw van een bussta tion bij het sluizencoinplex in Terneuzen. Voor de bouw van dit centrale Zeeuws-Vlaamse station had het provinciebe stuur eerder al ruim 1,1 miljoen euro vrijgemaakt, maar dit be drag was slechts toereikend voor een sobere voorziening. Rijkswaterstaat en de gemeente Terneuzen wilden echter dat het busstation de allure krijgt van hét openbaar vervoerknoop- punt van Zeeuws-Vlaanderen. Ook werden hoge eisen gesteld aan de landschappelijke inpas sing nabij het sluizencomplex en de ingang van de Wester- scheldetunnel. Het provincie bestuur onderkent dat het sta tion straks een belangrijke functie krijgt binnen het open baar-vervoernetwerk in Zeeuws-Vlaanderen en komt nu Rijkswaterstaat en de gemeente tegemoet met het extra krediet. terie zijn niet veranderd. VROM vindt nog steeds dat uitbreiding van het bedrijventerrein in strijd is met het Rijksbeleid. Het toekomstige beleid zou geen ruimte bieden om in het buiten gebied nieuwe terreinen aan te leggen of bestaande bedrijven terreinen uit te breidenHet lan- delijk beleid is erop gericht het onderscheid tussen stad en land te behouden. Uitbreiding van De Poort zou volgens Pronk ook het beeld be vestigen dat Nederland wordt volgebouwd, omdat het pal naast de snelweg ligt. De uit breidingsmogelijkheden die het streekplan biedt, zijn volgens Pronk niet van toepassing op nieuwe ontwikkelingen. Flagrante schending De gemeente Reimerswaal is bepaald niet onder de indruk van Pronks argumenten en gaat in beroep bij de Raad van State. Wethouder M. van Overloop laat weten dat dat samen met de provincie zal gebeuren. Beide stellen ze dat Pronk alleen een vervangingsbesluit kan nemen als er sprake is van een flagrante schending van het nationaal ruimtelijk beleid. Dat zou niet het geval zijn. Volgens Gedepu teerde Staten is er ook geen strijdigheid met het bunde- lingsbeleid van verstedelijking. Volgens Van Overloop heeft Pronk niet goed naar de argu menten van de gemeente en de provincie geluisterd en blok keert de minister de plannen van zowel lokale- als bovenlo kale bedrijven. „Het zou best kunnen dat een bedrijf niet lan ger in onzekerheid wil zitten en bijvoorbeeld naar België ver huisd." Die vrees leeft ook bij P. van Dij- ke van de afdeling Ruimtelijke en Economische Ontwikkeling van de gemeente. Ook als de Raad van State het besluit van de minister zou vernietigen, loopt de uitbreiding volgens hem grote vertraging opBedrij - ven zouden wel eens naar alter natieven buiten Reimerswaal kunnen gaan zoeken. „We kun nen de lokale ondernemers niet meer helpen", aldus Van Dijke. „Bovendien kunnen we op deze manier niet profiteren van de Zoom-as." Enkele van de vierhonderd kunstwerken van het schoolproject Mail-Art. foto Lex de Meester door Gerrit van Loon MIDDELBURG - Burgemeester Schouwe- naar van Middelburg heeft met een paar vlugge penstreken op papier een derde van een kunstwerk gerealiseerd. Het is één van de vierhonderd kunstwerken van het pro ject Mail-Art, waaraan alle groepen van de Christelijke Basisschool Cypressenhof van af woensdag 20 februari hebben gewerkt. De groepen één tot acht van de Cypressen hof zijn de laatste weken druk bezig geweest met kunst op school. De rode draad door het project is het fenomeen Mail-Art. Het ver sturen per post (Mail) van het kunstwerk (Art). Kinderen stuurden elkaar per post een kaart met daarop een onafgemaakt kunstwerk. Het volgende kind moest iets toevoegen aan het kunstwerk. De derde per soon die de kaart opgestuurd kreeg, maakte de tekening compleet. Niet alleen kinderen hebben aan dit project meegewerkt. Allerlei personen die betrok ken zijn bij de school deden mee aan de Mail-Art. Burgemeester Schouwenaar, de architect van de nieuwe school G. van Beb- ber, de coördinator van de Brede School Mariska Burger en de wethouders van de gemeente Middelburg. Allen plakten, verf den of stiftten ze eenderde van een kunst werk. Het idee Mail-Art komt van beeldend kun stenaar Ko de Jonge uit Vlissingen. De Jon ge heeft zelf veel met deze vorm gewerkt en stuurde zelfs post naar Brazilië. De kunste naar heeft het project op de school voorbe reid en bleef het proces volgen. Het verzend- schema begon op 26 februari. De tussenstop was op 5 maart. En 12 maart moest het laat ste deel van het kunstwerk terug gestuurd worden naar de school. Excursies Naast het versturen van kunstwerken per post, gingen de kinderen op een aantal ex cursies. Tevens zijn er groepen naar galeries en ateliers van kunstenaars geweest. De kinderen hebben in de stad kunstroutes ge lopen. Vanavond komen de kinderen met een gevarieerd aanbod van optredens en de monstraties. Om 18.30 uur begint in de school aan de Prinsenhove de grote tentoon stelling van de kunstwerken. door Rob Paardekam KRUININGEN - Als eerste ge meente in de regio heeft Rei merswaal een nieuw college. Net als de afgelopen vier jaar vormen de SGP, het CDA en Be woners Belangen Reimerswaal (BBR) de coalitie. Dat betekent dat de drie huidige wethouders kunnen blijven zitten. Dat zijn J. Bliek (SGP), J. Jansen (CDA) en M. van Overloop (BBR). Volgens de ongeschreven Rei- merswaalse wet vormen de drie grootste partijen het college. Toch is er onvrede bij de opposi tiepartijen. „Het in ongelooflijk dat iemand die zoveel verliest, toch weer wethouder wordt", vindt A. Jumelet (Christen- Unie). Hij doelt op M. van Over loop die met de BBR van vijf naar twee zetels zakte. Ook C. Knuit (PvdA) is niet te spreken over de nieuwe coalitie. Zijn partij kwam met een eigen voorstel, maar dat werd door de meeste anderen van tafel ge veegd. De SGP en het CDA kon den wat betreft de PvdA een full-time wethouder houden. De derde wethouderspost zou dan een duo-baan moeten wor den; gedeeld door Van Overloop (BBR) en M. de Koster, de PvdA- kandidaat. De grootste partijen zagen dat plan niet zitten en van Overloop zelf ook niet. Hij wil alleen als full-time wethouder terugkeren. M. Weststrate van Leefbaar Rei merswaal was graag in een coa litie met SGP en CDA gestapt, maar al te veel moeite heeft hij daar niet voor gedaan. Volgens hem hadden de drie huidige co alitiepartijen al vrij snel be kokstoofd dat ze samen verder zouden gaan. Weststrate belooft de komende vier jaar fel opposi tie te zullen voeren en verwacht dat de PvdA en de WD dat ook doen. „Door zwak oppositie voeren zijn ze bij de afgelopen verkiezingen tenslotte een zetel kwijtgeraakt." De drie collegepartijen zien niet zoveel kwaad in het voortzetten van de huidige coalitie. „De BBR heeft wel flink verloren, maar ze zijn nog steeds de derde partij", constateert SGP-wet- houder Bliek. Zijn partij heeft nog even overwogen om twee wethouders te claimen, omdat ze met zeven zetels veruit het grootst is. Toch is het zover niet gekomen. Een college waarin de SGP twee wethouders levert en het CDA één, biedt volgens Bliek te weinig zekerheden. De twee partijen hebben samen tien van de negentien zetels en dat is wel een hele krappe meer derheid. Goed bedeeld Om de heerschappij van de SGP toch ergens naar voren te laten komen, is de partij goed bedeeld bij de verdeling van andere pos ten. SGP'er M. Sinke wordt voorzitter van de commissie openbare werken, terwijl J. Sin ke dezelfde functie gaat bekle den bij het burgerspreekuur. De andere commissies worden voortaan geleid door CDA'er H. Eversdijk (wonen en milieu), M. Weststrate (financiën en alge mene zaken) en A. Jumelet (wel zijn). C. Knuit van de PvdA wordt plaatsvervangend voor zitter van de gemeenteraad. Tijdens de raadsvergadering van vanavond wordt er gestemd over de aanstelling van voorzit ters en nieuwe wethouders. De ChristenUnie en Leefbaar Rei merswaal steunen de nieuwe coalitie niet. De PvdA denkt nog over na. M. van der Meijden (WD) wilde nog niet reageren. Jongen (15) aangereden MIDDELBURG - Een vijftien jarige jongen is gistermiddag aangereden op de Schroebrugin Middelburg. De jongen fietste over het fiets pad toen een bestuurder van een scooter hard over de weg aan kwam rijden en zijn weg wilde vervolgen op de stoep. Doordat er weinig ruimte was, raakte hij de jongen en kwam deze ten val. De scooterrijder is doorgereden. De jongen heeft wat schaafwonden opgelopen. Ed van den Bergen fotografeert mensen op de pont. foto Wim Kooyman door Jan Jansen PERKPOLDER - Een man met een fototoestel op zijn buik verstoort in de salon het an ders zo voorspelbare ritme van een overtocht tussen Kruinin- gen en Perkpolder. Kennelijk nieuwgierig naar de passa giers die hij door de lens be loert, wekt hij andersom zelf evenveel nieuwsgierigheid; argwaan zelfs. Wat moet die goser met zijn donkere bril van ons? Het wordt rap duidelijk als de fotograaf op zijn doel afgaat. „Mag ik u even lastig vallen? U weet misschien dat deze boot- dienst verdwijnt. Daarom ben ik bezig met een fotoreportage en nou zou ik ook graag een fo to van u maken. Mag dat?" En zelden krijgt Ed van den Ber gen (45) uit Hulst een afwij zing. „Dat die boot er straks niet meer is, blijkt een fantastisch alibi. Zelfs argwanende types, zoals jij, zeggen dan geen nee. Dat vind ik dan wel mooi hoor. Dat zijn overwinningen hè." Zo herinnert hij zich twee vrachtwagenchauffeurs met stoere koppen uit Rhenen die hij amper durfde aan te spre ken. „Ik stak een beetje aarze lend mijn verhaal af. Haalt er één een servetje van de boot uit zijn zak. Ze gingen al jaren re gelmatig met de boot mee en wilden een souvenir. Die foto's hebben ze dus ook besteld." Mensen Op tig overtochten schoot Van den Bergen zo al een prachtige portrettengalerij bij elkaar. In nostalgisch zwart-wit. Na tuurlijk heeft hij ook foto's van de boot, de fuik, het dek, maar mensen zijn zijn belangrijkste doelwit. „Ik vind het heel boei end dat ze allemaal, met hun eigen sores en plannen, op weg naar iets zijn. Dat is toch het kenmerk van zo'n overtocht." Ed van den Bergen is geen be roepsfotograaf. Maar als ama teur of hobbyist wil hij zich toch ook niet laten afschilde ren. Al dik twintig jaar mani festeert hij zich als een bevlo gen fotograaf die een profes sionele opleiding volgde aan de foto-academie in Sint- Niklaas. Enige bewustzijns vernauwing slaat soms toe als hij zich helemaal op één onder werp richt. Zulke inspannin gen leverden al enkele exposi ties op, bijvoorbeeld van Saef- tinghe, van de Cokesfabriek en van het leegstaande klooster van de paters Maristen in Hulst. Ook de uitgave van een boek over de boot sluit hij niet uit. Maar voorlopig zit hij, sa men mét 'collega' Bernard de Ruijck, nog middenin het pro ces van meevaren en afdruk ken. „Er gaat een magie vanuit om dingen vast te leggen die er waren en daarbij wil je niks missen. Daar ben ik altijdbang voor. Verdorie, er gebeurt van alles en dan ben ik er niet bij Geboren in Rotterdam, moest hij als kind al mee met zijn Zeeuws-Vlaamse ouders naar opa in Clinge. Sinds hij werkt in Hulst, maakt hij opnieuw veelvuldig de overtocht. Ed van den Bergen heeft dus wel iets met de boot. „Ik ben niet tot tranen toe geroerd, maar ik vind het jammer dat hij weg gaat. Het is eigenlijk een grap pig fenomeen. Je hebt een land en daaronder bungelt nog een klein stukje dat alleen over water of vreemde bodem be reikbaar is. Dat is fascine rend." Over enige tijd zijn de foto's te zien in Hulst; waar en wanneer precies is nog niet bekend. door Ali Pankow ZIERIKZEE - Op het venster of de deur van vrijwel elk horeca bedrijf in Zierikzee prijkt te genwoordig een sticker met de tekst 'Deelnemer Veilig Uitgaan Zierikzee'. Het gele- en rode- kaartensysteem ten behoeve van een goede sfeer in het uit gaansleven werpt vooral dank zij die brede deelname zijn vruchten af. De bedoeling van het systeem is raddraaiers en andere ongewenste bezoekers een halt toe te roepen. „Volgens mij doen alle leden van de horeca-afdeling in Zierikzee hieraan mee", zegt uitbater H. Uitterhoeve van café 't Sloepje aan de Melkmarkt. Hij is zelf groot voorstander van het kaar- tensysteem omdat de horeca ondernemer hiermee een goed middel in handen heeft lieden die de sfeer bederven te weren. Bovendien gaat er volgens hem ook een preventieve werking uit van die stickers. „Niemand zit er natuurlijk op te wachten in derdaad zo'n gele of rode kaart te moeten uitdelen, maar als het nodig is gebeurt het wel", zegt Uitterhoeve. Hij kent diverse praktijkvoor beelden waarin een lastige klant met een gele kaart een waarschuwing kreeg dat hij zich anders moest gedragen. Zo'n klant wordt in dat geval niet alleen scherp in de gaten ge houden in het etablissement waar hij de waarschuwing kreeg, maar ook in alle andere deelnemende horecabedrijven. Over de streep Bij een rode kaart is de bezoeker behoorlijk over de streep ge gaan. Hij wordt dan voor een be paalde periode geweerd uit het bedrijf waar hij stennis heeft gemaakt of hij heeft het zo ver bruid dat hij enige tijd nergens meer welkom is binnen de Zie- rikzeese horeca. „Dat komt aan hoor. Dan kun je dus ook niet even een snackbar binnenstappen om een frietje te halen, want ook daar mag je dan niet naar binnen", zegt eigenaar F. Kramer van stadscafé De Banjaard aan de Nieuwe Haven. Ook hij is blij met de brede deel- name. Tevens acht hij het van belang dat strak de hand wordt gehou den aan de afspraken. Hij kent een voorbeeld waarin gepro beerd werd een weekje voor af loop van de rode kaart-termijn weer een café binnen te stappen. „Het is goed dat de eigenaar dan voet bij stuk houdt en zegt: sorry jongen, volgende week ben je hier pas weer welkom", aldus Kramer. Volgens Uitterhoeve wordt er zorgvuldig gewerkt. „Er is een speciale commissie ingesteld die beoordeelt welke kaart wordt uitgedeeld en voor welke periode. Dat kan een maand, twee maanden of een half jaar zijn. De persoon in kwestie wordt uitgenodigd voor een ge- j sprek met de commissie en dan is het aan die persoon zelf om wel of niet te komen. Hij wordt I in elk geval netjes op de hoogte i gesteld van de maatregel." Van klanten binnen zijn eigen be drijf zegt Uitterhoeve uitslui- 1 tend positieve reacties over het systeem te horen. Voldoening Voormalig horeca-ondernemer J. Meerdink proeft voldoening over de wijze waarop het kaar tensysteem thans functioneert. Als uitbater van discotheek De Steeg introduceerde hij het plan al in 1997 naar het voorbeeld in 1 Hulst en Terneuzen. Volgens Meerdink heeft het wel j even geduurd voor hij de horeca in Zierikzee warm kreeg voor zijn idee. Volgens hem brachten trieste gebeurtenissen als de t schietpartij in een discotheek in Gorinchem de zaak uiteindelijk in een stroomversnelling. NONA 3310" TM Handig van Dutchtone: Alle kosten voor gesprekken en diensten worden verrekend met uw geldbundel. De geldbundel is onbeperkt houdbaar; het restant gaat C N automatisch naar de volgende maand. Wappen, bellen naar vast én mobiel voor hetzelfde tarief.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 20