OVINCIALE ZEEUWSE 111111 Zeeland samen met W-Brabant VN voor een Palestijnse staat gM P Perry's actiepakker! A Moegabe wint omstreden verkiezingen Hogeschool Zeeland kondigt radiostilte af aL W Herman Finkers barst van de nieuwe ideeën 25 Commissie Geelhoed bepleit fuseren van provincies in Nederland morgana Avebe schrapt 450 banen Body Building Belt 0093 Operatie Anaconda succesvol Hasselbaink toont zijn vorm Komst Orions verrast provincie 7P Neem nu een proefabonnement Zes weken voor 15,- Vrij zonnig Flinke perioden met zon bij een temperatuur van circa 8 graden. Daarbij een vrij krachtige oostenwind. 245e jaargang no. 62 donderdag 14 maart 2002 los nummer 1,00 internet: www.pzc.nl doorHarmen van der Werf DEN HAAG - Zeeland en West-Brabant moeten op termijn samengaan in één provincie, volgens L. Geelhoed, advocaat-ge neraal bij het Europees Hof van Justitie en oud topambtenaar bij het mi nisterie van premier Kok. Hij leidde een commissie die in opdracht van het In terprovinciaal Overleg (IPO) de toekomst van het provinciaal bestuur onder de loep heeft genomen. Gisteren bracht de com missie haar rapport uit. In de ogen van Geelhoed moeten niet alleen Zeeland en West- Brabant onder één regionaal bestuur komen, ook de andere provincies in Nederland moeten op de schop. Hij denkt aan één provincie in het noorden, aan een fusie tussen Gelderland en Overijssel, aan de vorming van één Randstadprovincie (met de len van Noord- en Zuid-Hol land, Utrecht en Flevoland) en aan het samengaan van Oost- Brabant met Limburg. Van de twaalf provincies die Neder land telt, blijven er zo vijf over. Hoofdvraag Geelhoed ging met zijn schets van een nieuwe provinciale kaart van Nederland verder dan het rapport van zijn commissie. Het toekomstbeeld dat daarin wordt gegeven, is minder duide lijk. „Omdat wij", vertelde Geelhoed, „de discussie over het regionaal bestuur in Nederland Advertentie niet willen verengen tot een dis cussie over hoeveel provincies er in Nederland over moeten blijven. Dat is de hoofdvraag niet. De hoofdvraag is hoe wij tot een effectiever, herkenbaar der regionaal bestuur kunnen komen." Allereerst zal er iets in het wes ten van Nederland moeten ge beuren, vindt de commissie- Geelhoed, want daar zijn de problemen met betrekking tot verkeer en vervoer, de ruimtelij ke ordening (het oprukken van de stedelijke bebouwing) en het waterbeheer het grootst. Die overstijgen het niveau van de huidige provincies. Het provinciaal bestuur in Ne derland hoeft dus niet in één keer op de schop, maar geleide lijk. Geelhoed realiseert zich dat de fusiedrang elders in het land toeneemt, als er één grote Randstadprovincie zou komen, of wellicht een zuidelijke en noordelijke Randstadprovincie. Wat betreft het zuiden van Ne derland concludeert de com missie-Geelhoed dat het niet voor de hand ligt Zeeland, Noord-Brabant en Limburg sa men te voegen. De provincies werken al wel samen in de Alli antie Zuid-Nederland, maar Zeeland en Limburg hebben nauwelijks relaties met elkaar. Het officiële standpunt van de commissie-Geelhoed is: Sa menwerking tussen de zuidelij ke Randstad, West-Brabant en Zeeland enerzijds (de Rijn- Schelde-Delta) en overig Noord-Brabant en Limburg an derzijds ligt 'wellicht' meer voor de hand. De commissie-Geelhoed reali seert zich dat een provinciale herindeling geen puur techno cratische zaak mag worden, want 'juist in een tijd van globa lisering lijkt de behoefte aan re gionale identiteit op te leven'. Bij de vorming van nieuwe pro vincies zal dan ook gezocht moeten worden naar 'een zo na tuurlijk mogelijke inbedding'. „En", voegden Geelhoed en IPO-voorzitter J. Franssen toe, „de nieuwe provincies moeten meer bevoegdheden krijgen, op het terrein van de landinrich ting, openbaar vervoer, gezond heidszorg en wegen. Zodat de kiezers zich er meer in kunnen herkennen." Volgens Geelhoed moet een vol gend kabinet al de eerste stap pen kunnen zetten naar een ver sterkt regionaal bestuur. pagina 2: commissaris van de koningin te gast pagina 21: animo voor fusie provincies klein HEEFT U SLOOPWERK? Bel ons! MOET ER GERENOVEERD WORDEN? Bel ons zeker! EEN FREELANCER NODIG? Wij staan klaar! EEN BETROUWBAAR KLUSBEDRIJF? Geen twijfel mogelijk! Bel Quality Delivery voor een kwaiiteitslevering TebFax 0118-431476 Mob. 06-53350980 24 uur bereikbaar! Aanhangers van de regerende partij Zanu PF vieren in Harare de herverkiezing van president Moegabe. van onze redactie buitenland HARARE - De zittende president Robert Moegabe heeft gisteren de door geweld, corruptie en fraude beheerste presi dentsverkiezingen in Zimbabwe gewonnen. De centrale kiescommissie maakte bekend dat Moegabe 1.685.212 stemmen kreeg en zijn tegenstander Morgan Tsvangirai 1.258.758. Volgens de officiële opgave hebben ruim 3,1 miljoen van de 5,6 miljoen stemge rechtigden hun stem uitgebracht. Dat betekent dat er een niet verklaard ver schil is tussen de som van de stemmen op beide kandidaten en het totale aantal uitgebrachte stemmen. Tegenkandidaat Tsvangirai van de Be weging voor Democratische Verande ring (MDC) erkent de overwinning van de al 22 jaar regerende Moegabe niet. Volgens hem is de herverkiezing illegaal en geen afspiegeling van de wil van het Zimbabwaanse volk. Tsvangirai heeft steeds gezegd dat hij niet zal oproepen tot massabetogingen als Moegabe de overwinning zou 'stelen'. „Ik zal de over winning in de rechtszaal aanvechten en niet op straat", zei Tsvangirai. Toch is de angst voor geweld sterk toegenomen. De strijdkrachten zijn in de hoogste staat van paraatheid gebracht. Overleg Ook Groot-Brittannië, de voormalige koloniale macht van Zimbabwe, erkent de verkiezingsoverwinning van Moega be niet. Minister van Buitenlandse Za ken, Jack Straw, zei echter niet wat zijn land nu gaat doen. Hij gaf alleen aan dat hij overleg ging voeren met de Verenigde Staten en de landen van de Europese Unie en het Gemenebest. De VS en de EU hadden Moegabe en zijn van onze redactie buitenland NEW YORK - Kort voor de komst van de Amerikaanse be middelaar Zinni naar het Mid- (Advertentie) Uw laatste kans bij Morgana Slaapkamers vliegtickets |iS KI "Bij aanschai vanaf 1.000.- ontvangt u een certifi caat van Checkln International voor 2 gratis retour vliegtickets. Meer ïntormatle over deze actie kunt u verkrijgen ln de winkel. Vy y slaapkamers DE SCHIPPER Arnemuiden, van Cittersweg 2a Goes, Woonboulevard, Marconistraat 32 Algemeen informatienummer 0118-60 34 34 genieten met je ogen dicht den-Oosten is er hoop ontstaan op stopzetting van de geweld dadigheden van de laatste weken. Reden daarvoor is de re solutie waarin de VN-Veilig heidsraad melding maakt van een Palestijnse staat. Zowel Palestijnen als Israëliërs reageerden positief op de uit spraak van de Veiligheidsraad. Zinni komt vandaag in Israël aan. Hij heeft de opdracht ge kregen zich uitsluitend met het geweld bezig te houden en ex plosieve thema's als de Israëli sche nederzettingen in de Pales tijnse gebieden, de status van Jeruzalem en de terugkeer van Palestijnse vluchtelingen naar hun vroegere woongebied voor lopig te laten rusten. Naast elkaar De VN-resolutie vloeide voort uit een initiatief van de Verenig de Staten, die alle vijftien leden van de Veiligheidsraad op Syrië na achter zich wisten te krijgen. In de uitspraak - de eerste sinds het begin van de tweede opstand in de Palestijnse gebieden an derhalf jaar geleden - wordt ge sproken van een regio waarin Is raël en de Palestijnse staat naast elkaar bestaan. Ze moeten el- kaars grenzen erkennen. De re solutie roept Israëliërs en Pales tijnen op tot 'onmiddellijke stopzetting van alle geweld, in clusief alle vormen van terreur, provocatie en vernietiging'. Ook moeten de partijen tot een staakt-het-vuren komen, zodat ze de vredesonderhandelingen kunnen hervatten. De VS hadden lang geen resolu tie over het Midden-Oosten in gediend. Washington, Israëls trouwste bondgenoot, maakte in het verleden altijd gebruik van zijn vetorecht om resoluties van Arabische landen te blok keren. De Palestijnen reageerden op getogen. De secretaxüs van de Palestijnse regering, Abdelrah- man, omschreef de resolutie als 'een stap vooi*waarts voor het verzet van het Palestijnse volk'. Ook Israël reageerde positief op de VN-resolutie. Lancxy, am bassadeur bij de Verenigde Na ties, vond haar 'evenwichtig'. Volgens hem biedt zij de moge lijkheid de onderhandelingen VEENDAM - Het aardappelzet- meelconcern Avebe schrapt we reldwijd 450 banen. In Neder land verdwijnen er ongeveer 350, zo heeft Avebe gisteravond bekendgemaakt. Volgens het bedrijf kan de reorganisatie worden uitgevoerd zonder ge dwongen ontslagen. ANP met de Palestijnen weer op gang te brengen. Andere diplomaten omschreven de uitspraak als een ernstige waarschuwing voor de rechtse Isi'aëlische premier Sharon. Die beval gisteren dat het leger tot volgende week in de Palestijnse stad Ramallahblijft. (Advertentie) Electronische buiktrainer met 6 voor geprogrammeerde oefenprogramma's www.perrysport.nl Operatie Anaconda is beëindigd: de vallei van Shahi-Kot in Afghanistan is geheel in handen van Amerikaanse militairen en Afghaanse strijders. In het gebied aan de grens met Pakis tan hadden zich Al Qaeda- en Talibanstrijders verschanst Operatie Anaconda was het grootste grondoffensief van de Amerikaanse troepen in Afghanistan tot nu t.np Bij Oranje is hij nog altxjd niet verzekerd van een ba sisplaats, maar Jerrel Hasselbaink solliciteerde gisteravond weer nadruk- kelijk naar een plaats bij de beste elf van Neder land. De aanvalsleider van Chelsea scoorde uit alle hoeken en standen drie keer tegen Tottenham Hot spur. Chelsea won met 4-0. foto Alexander Joe/EPA familie vorige maand al sancties opge legd voor de onregelmatigheden tijdens de verkiezingscampagne. In tegenstelling tot de onafhankelijke Zimbabwaanse en de meeste buiten landse waarnemers vindt de Zuid-Afri kaanse delegatie die de verkiezingen heeft gevolgd, de uitslag legitiem. De president van Zuid-Afrika, Thabo Mbe- ki, heeft laten weten dat zijn land Zim babwe blijft steunen, ongeacht wie daar president is. De Keniaanse president Da niel arap Moi heeft Moegabe met zijn herverkiezing gefeliciteerd. AFP/RTR pagina 2: verlosser wordt plaag De provincie Zeeland is onaangenaam verrast door de berich ten dat de marine Orion verkenningsvliegtuigen op de basis Woensdtecht wil stationeren. De lawaaierige toe stellen zullen voor veel geluidsoverlast zox-gen, zo O M vrezen provincie en de Zeeuwse Milieu Federatie. ;j feiten en meningen: 2; binnenland: 3; varia: buitenland: 5; gezondheid: 6; radio en televsie: 7; economie: 9 en 11; sport: 14,15 en 16; zeeland: 17,18,19,21 en 23; kunst cultuur: 25, 26, 27 en 29 zoek bekend zijn, kom ik daar mee naar buiten", belooft Man- dos. Nadat de hogeschool suggesties als zou zijn gesjoemeld bij de in schrijving van enkele Belgische studenten van de hand wees, concentreerde het televisiepro gramma Nova zich gisteravond op het samenwerkingsverband van de Zeeuwse hogeschool met de Escuela Superior Europeo de Negiocio, een particuliere school in Madrid. Dxe samenwerking levert de ho geschool jaarlijks enkele hon derden Spaanse studenten op die aanvullende opleidingen komen volgen. De hogeschool zou slechts een paar maanden tijd steken in een Spaanse student, en daarvoor de volle rijksbijdrage voor een 4-jarige opleiding ontvangen. Nova gaat er van uit dat de ho geschool de afgelopen jaren voor 350 Spaanse studenten in totaal bijna 7 miljoen euro ont ving. De hogeschool wil dat be vestigen noch ontkennen. door Henk Postma VLISSINGEN - De Hogeschool Zeeland beantwoordt voorlopig geen lastige vragen meer over de mogelijkheid dat al te gemakke lijk geld is verdiend met het in schrijven van buitenlandse stu denten. De informatie-stop duurt totdat de hogeschool zelf een 'goed en volledig beeld' heeft van de fi nanciële verwikkelingen. Voor zitter J. Mandos van het college van bestuur maakte dit woens dag bekend. Onderzoek De Zeeuwse hogeschool hield de afgelopen weken vol dat slechts rijksgeld is opgestreken voor de duur dat men bemoeienis had met buitenlandse studenten die in Vlissingen voor koide of lan gere tijd een aanvullende oplei ding volgden. Een intern onder zoek moet uitwijzen in hoeverre dat inderdaad het geval is. „Zo dra de resultaten van dat onder- Gisteren werd daar een Itali aanse fotograaf gedood door machinegeweervuur van een Is raëlische tankbemanning. Ook twee Palestijnen kwamen om te leven, onder wie een hoge offi cier. Aan Israëlische kant viel één dode. ANP/RTR/DPA Advertentie straat: postcode: plaats: telefoon: O noteert u mij voor een proefabonnement van m/v 6 weken voor 15,- Ik geef daarbij éénmalig toestemming voor auto matische incasso van onder staand rekeningnummer (proef geldt eenmalig bin nen zes maanden) e-mail: Voor automatische incasso stem ik toe in afschrijving van mijn (post)bankrekening- ITTT Mill PZC bv gaat zorgvuldig om met persoonsgege vens. In de colofon treft u nadere informatie aan 713214 000002 O noteert u mij voor een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: per maand met automatische incasso 19,25). o per kwartaal met automatische incasso 52,-). tbper jaar met automatische incasso 198,-). Stuur deze bon naar: PZC, afdeling lezersservice Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen (postzegel niet nodig)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 1