Einde voor stadsraad Domburg Myrna leest het mooiste voor Vegetarisch koken is een kunst PZC Horeca betaalt mee aan kosten Bevrijdingsfestival Onderzoek munitiedepot Poolse scholieren te gast Koudekerkseweg maand afgesloten Boomtreurdag in Oost-Souburg Wethouder boos over spotprent Zittende bestuursleden kunnen geen opvolgers vinden Herinrichting winkelgebied Marine-soldaat beboet voor wegblijven werk Themamiddag over infarcten in Middelburg Hengstenshow Filatelisten bijeen agenda ZIERIKZEE - Het vervolgonderzoek van TNO naar de ecolo gische gevolgen van het munitiedepot in de Oosterschelde bij Zierikzee, is klaar. Het waterkundig instituut RIKZ heeft van zijn kant in beeld gebracht of het technisch mogelijk is de op slag van het oude oorlogstuig veilig af te dekken met een dik ke grondlaag en wat de kosten van een dergelijke operatie zijn. De voorlopige onderzoeksresultaten zijn besproken in een interdepartementale werkgroep waarin tevens de provin cie Zeeland en de gemeente Schouwen-Duiveland zijn verte genwoordigd. Eind mei moet de conceptrapportage een wat definitievere vorm krijgen. MIDDELBURG - Middelburg heeft de komende dagen veer tig middelbare scholieren uit de Poolse zusterstad Glogow te gast. De scholieren, begeleid door zes docenten, volgen een in tensief onderwijsprogramma op de scholengemeenschappen Nehalennia en CSW. Ze worden ondergebracht bij gastgezin nen. Het bezoek duurt van 16 tot en met 21 maart. Behalve naar school gaan de Poolse scholieren ook op bezoek bij het Regionaal Opleidingen Centrum in Vlissingen, en bij bedrij ven als Schelde/Damen en bouwbedrijf Flipse in Koudeker- ke. Ze krijgen ook een cultureel programma voorgeschoteld: een wandeling door Middelburg, een trip naar Delft en Kin derdijk, en kijkjes in musea en bibliotheken. Eerder waren Middelburgse scholieren in Glogow te gast. VLISSINGEN - De Koudekerkseweg in Vlissingen is van maandag 18 maart tot en met vrijdag 12 april afgesloten voor verkeer. Verkeer vanuit de Badhuisstraat naar de President Rooseveltlaan moet van zeven uur 's morgens tot zes uur 's middags omrijden. In de weekeinden is de weg wel in beide richtingen te berijden. Op de hoek van de Koudekerkseweg en de Singel wordt een appartementencomplex gebouwd. Gedurende vier weken wordt bij het complex op het oostelijke deel van de weg ge bruik gemaakt van een mobiele kraan. Voor het verkeer dat over de Koudekerkseweg richting Badhuisstraat en Spuik- omweg wil rijden, is de weg niet afgesloten. OOST-SOUBURG - Leden van de stichting Tuin van Zeeland grijpen de voorgenomen kap van twee eiken op het school plein van de christelijke basisschool aan de Visvlietstraat in Oost-Souburg aan voor een 'Boomtreurdag'. De stichting vindt het niet juist dat het gemeentebestuur van Vlissingen aan de vooravond van Nationale Boomfeestdag op 20 maart unieke vijftig jaar oude bomen wil weghalen, omdat een buurman van de school klachten heeft over de bomen. De voorste eik zou volgens de stichting Tuin van Zeeland na een snoeibeurt kunnen blijven staan. Activiteiten tijdens 'Boom treurdag' heeft de stichting nog in beraad. HULST - Een spotprent van burgemeester A. Kessen en wet houder P. Weemaes van Hulst op de website van wijkraad Langs de Linie is bij de gemeente Hulst in het verkeerde keel gat geschoten. Op de spotprent is te zien dat de brillenglazen van Kessen spontaan beslaan bij de gedachte aan Weemaes in bikini. De afbeelding gaat vergezeld van de tekst: 'Laat de burgemeester eens van een andere kant zien'. Voorzitter B. Musters van de wijkraad Langs de Linie vindt het wel grappig en begrijpt niets van alle opwinding. Weemaes heeft er geen goed woord voor over. ,,Dit is gewoon goor." donderdag 14 maart 2002 door Miriam van den Broek DOMBURG - De stadsraad Domburg is gestopt. De vijf be stuursleden vinden één periode van vier jaar genoeg en kunnen geen opvolgers vinden. De raad ziet geen andere mogelijkheid dan met de activiteiten stoppen. „We hebben vanaf het begin, vier jaar geleden, gezegd dat we het maar één periode zouden doen", zegt de inmiddels oud voorzitter van de stadsraad, Ineke Sala. „Het was tijd voor nieuwe verkiezingen maar er waren geen nieuwe kandidaten. Er zijn twee mensen geïnteres seerd, maar zij willen de kar niet alleen trekken. Als er nog drie personen gevonden worden, kan de stadsraad een herstart maken. Er zijn alleen mensen nodig die er tijd in willen ste ken." Sala vindt het j ammer dat het zo gelopen is. Toch peinst ze er niet over nog een tweede termijn uit te zitten. „Daar begin ik niet aan. Ik heb er geen tijd voor en dat geldt ook voor de andere be stuursleden. Gelukkig hadden we de afgelopen vier jaar steun van iemand buiten de stadsraad die voor ons alle gemeentelijke stukken doorlas. Zij haalde er uit wat voor Domburg van be lang was. Ook volgde ze voor ons alle commissievergaderin gen en raadsvergaderingen van de gemeente. Voor mensen die nog werken is dat niet op te brengen. Ik ben van mening dat iemand die in de stadsraad zit- MIDDELBURG - De gemeente Middelburg houdt op dinsdag 19 maart een informatieavond over de herinrichting van het kernwinkelgebied. Het gaat om de derde fase: de Lange Delft, de Lange Noordstraat, de Korte Delft, de Segeerstraat, de Nieuwstraat, de Koorkerk- straat, Onder den Toren en de Groenmarkt. De avond wordt gehouden in de burgerzaal van het stadhuis en begint om 19.30 uur. ting heeft, dat werk wel moet doen. Misschien is het niet nodig naar alle vergaderingen te gaan, maar toch wel naar een hele boel. Want wie dit werk doet, moet het goed doen." Doorstart De gemeente heeft geholpen bij de zoektocht naar nieuwe be stuursleden. Er zijn brieven naar alle bewoners van Dom burg gestuurd. Twee mensen reageerden. Hun namen zijn doorgegeven aan de stadsraad. De gemeente heeft gevraagd of er een gesprek kan plaatsvinden met de gegadigden en de oude stadsraad, om te zien of een doorstart mogelijk is. Volgens de behandelend ambtenaar is nu de oude stadsraad aan zet. ,Met twee mensen is geen nieuw bestuur te vormen", zegt Sala. „Er zijn vijf personen nodig." Dat er geen mensen voor te vin den zijn, is volgens haar een ty pisch Domburgs probleem. „Bovendien zien de mensen dat het werk voor de stadsraad wei nig uithaalt. Ze hebben zoiets van: de gemeente doet toch wat ze wil." Effect Toch heeft de stadsraad een paar keer duidelijk en met ef fect, zijn stem laten horen. In ju ni 2000 uitte de raad zijn be zorgdheid over het toekomstige gebruik van het woonzorgcom plex Pare Zonnehove. De stads raad was bang dat de woningen door vererving in andere han den komen en dat het complex dan een vakantiepark voor rijke mensen zou worden. De ge meente denkt dat dit gevaar is uitgesloten. Eigenaren zijn ver plicht extra te betalen voor zorg. Een ander rechtstreeks gevolg van het optreden van de stads raad, was het Rodeo-project dat de gemeente in 2000 hield. De raad had zijn ongenoegen geuit over de vele vernielingen op het strand en aan de strandhokjes. Daarop schakelde de gemeente jongeren in die in de zomer 's nachts toezicht hielden op het strand. Door onvoldoende ani mo van jongeren is voor dit pro ject in 2001 een professioneel beveiligingsbedrijf ingescha keld. Anthony Wevers van de Korczakschool in Middelburg. foto Ruben Oreel door Ab van der Sluis MIDDELBURG - Myrna Staring van de Franciscusschool uit Middelburg heeft gis teren de halve finale gewonnen tijdens de Walcherse voorleeswedstrijd. Zij gaat sa men met Arjanne Sturm, die vorige maand de andere halve finale won, naar de provin ciale wedstrijd op zaterdag 20 april in de Zeeuwse Bibliotheek. Elf jongens en meisjes uit de groepen zeven en acht van basisscholen uit Middelburg, Domburg, Koudekerke, Oostkapelle en Veere streden in de bibliotheek voor een plaatsje bij de Zeeuwse finale voorlezen. Myrna Staring ging met de eerste prijs aan de haal. „Zij las heel goed voor", vertelde Marga Baan van Walcherse voorleeswed strijd. „Er waren andere kinderen die te veel stem metjes deden, waardoor het een beetje op toneelspelen leek. Dat was niet de bedoe ling. Je moet voorlezen. Daarnaast had ze heel goed contact met de zaal. Je kon goed zien dat de kinderen luisteren. Ze deed het gewoon heel goed." Myrna las een stuk voor uit Kaatje Knal en de biefstukbende van Carry Slee. Opvallend dit jaar was het grotere aantal jongens. „Het worden er gelukkig steeds meer", zei Baan. „Ze zijn zeker niet slechter dan meisjes." Een verWaring daarvoor had ze niet. „Misschien dat de scholen de jon gens meer stimuleren om mee te doen." ARNHEM - De militaire politie rechter in Arnhem heeft giste ren een 22-jarige Middelburger veroordeeld tot twee weken voorwaardelijke gevangenis straf en een boete van vijfhon derd euro. De marine-soldaat kreeg de straf omdat hij tot twee keer toe van zijn werk wegbleef zonder zich te verantwoorden. Op 14 januari van dit jaar moest de man na zijn verlof in Neder land vanaf Schiphol terug naar Curacao waar zijn schip lag. Op het centraal station van Am sterdam werd hij wakker en kwam tot de conclusie dat hij de luchthaven voorbij gereden was en dat het vliegtuig naar de An tillen al vertrokken was. Hij bel de zijn werkgever niet op om de zaak uit te leggen maar ging te rug naar zijn vriendin in Mid- delburg. „Het ligt niet in mijn aard om uit mezelf mensen tele fonisch te benaderen", luidde zijn verweer. De marine had tot 30 januari niets voor de man te doen. Op 31 januari moest hij zich weer bij defensie melden. Maar de Mid delburger verscheen toen we derom niet op zijn werk. Tot 8 redactie midden-zeeland Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA vlissingen Tel: (0118) 484000 Fax: (0118)470102 E-mail: redwalch@pzc.nl Ab van der Sluis (chef) Nadia Berkelder Edith Ramakers Miriam van den Broek Koen de Vries (sport) centrale redactie Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA vlissingen Tel: (0118) 484000 Fax: (0118)470102 E-mail: redactie@pzc.nl internet www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl februari tastte de vloot in het duister omtrent de redenen van zijn afwezigheid. Toen kwam hij weer opdagen. „Ik was ziek en mijn mobiele telefoon was kapot", legde hij uit. „U moet een beetje zuiniger zijn op uw baantje", zei de officier van justitie tegen het einde van de rechtszaak. Hij eiste een taakstraf van twee weken en een boete van vijfhonderd euro. Toen de politierechter vroeg wat de man van die eis vond ant woordde deze onverschillig dat hij het wel best vond. „Ok, dan zal ik ook niet moeilijk doen", zei de rechter en veroordeelde de Middelburger volgens de eis. (APA) MIDDELBURG - De CVA-ver- eniging Samen Verder, regio Zeeland, houdt zaterdag 23 maart een themamiddag in zorgcentrum Buitenrust in Mid delburg. Spreker is oud-artsen opleider Fagel uit Apeldoorn. Per jaar worden zo'n dertigdui zend mensen getroffen door een CVA, in de volksmond een be roerte genoemd, een hersen bloeding of herseninfarct. Men sen die de acute fase overleven, komen na behandeling in het ziekenhuis en eventueel revali datie in de chronische fase te recht. In de chronische fase is de aandacht meer gericht op het weer oppakken van het dage lijkse leven. Dat levert volgens de vereniging vaak grote pro blemen op. De zorg voor CVA-patiënten in de chronische fase een relatief verwaarloosd gebied. Veel man- telzorgers, vrienden en familie, ondervinden ook problemen bij het omgaan met de patiënt. In de ziekenhuizen in Goes, Vlissingen en Terneuzen wordt de laatste tijd veel gepraat en gedaan om patiënten in de acute fase beter en sneller te behande len en daarna door te verwijzen voor revalidatie of naar een zorg- of verpleegcentrum of naar huis. Goes heeft een Stroke Unit, Vlissingen wil daarmee binnenkort beginnen. Verder wordt gesproken over het ver volg na het ziekenhuis. Zo is er een consulent chronisch zieken of een Transmurale Zorgcoördi- nator. Op deze onderwerpen wordt in gegaan tijdens de themamid dag, die om 14 uur begint. door Ellen De Vriend MIDDELBURG - Wie geen vlees op zijn bord wil, wordt niet meer vreemd aangekeken. Vandaag de dag is er voor veel mensen reden genoeg om zich kritisch te bezinnen op het eten. Vegetarisch eten is lek ker, je moet alleen weten hoe je het bereiden moet. De Middel burgse Rania van Zielst begint dinsdag 19 maart een vegeta rische kookcursus. Maximaal twintig cursisten kunnen meedoen. Zij leren op zes dinsdagmiddagen in maart en april eigentijdse vegetari sche menu's samenstellen. Tij dens de eerste les, in het gebouw van het MicMec Wal cheren in Vlissingen, gaat Van Zielst in op de achtergronden van minder vlees eten. Zij heeft voor iedere cursist een map met materiaal van onder meer Milieudefensie, De Klei ne Aarde, de Dierenbescher ming en de Vegetariërsbond. De volgende vijf lessen in het kooklokaal van Nehalennia in Middelburg zijn praktisch. Na de receptbespreking wordt de maaltijd bereid in groepjes. Vervolgens wordt er samen ge proefd, gegeten en nagepraat. Negentig procent van de vrou wen die aan de cursus deel nam, vindt het eten gevarieerd en de maaltijden lekker. Yoga „De Zeeuwse mannen zijn nogal gehecht aan hun aard appel en lap vlees", consta teert Van Zielst. Zij eet zelf al zo'n twintig jaar geen vlees meer. Toen ze yogalessen ging volgen, ging ze automatisch bewuster leven. Ze las veel over voeding en realiseerde zich dat mensen totaal res pectloos omgaan met dieren. Voor haar is leven zonder vlees na al die jaren vanzelfspre kend. „In het begin werd ik als vegetariër niet voor vol aange zien. Het kan toch niet gezond zijn, hoorde ik vaak. Maar dat is het wel. Je moet alleen weten waarop je moet letten. Ik lees altijd de etiketten. Een super markt zit voor een onervaren vegetariër vol valkuilen. Als op een etiket niet staat ver meldt welk vet in een product zit, gaat het bijna altijd om dierlijk vet. Mixen en sauzen bevallen dierlijke bouillon. En in taart en pudding zit gelati ne, dat wordt gemaakt van beenderen." De Middelburgse weet van zichzelf dat ze erg fanatiek is. Rania van Zielst verricht in de keuken wonderen met zuiver vegetarische ingrediënten. foto Ruben Oreel Ze kookt kritisch, maar met veel zorg. Daarvoor gebruikt ze veel biologische producten en levensmiddelen uit de na- tuurwinkel. Vegetarisch bete kent voor haar geen vis en wei nig zuivelproducten. Ook eet zij met mate. „Mensen eten te veel, terwijl weinig en sober der eten veel beter is." Hoewel Van Zielst al goed kon koken, volgde ze toch een aantal vege tarische kookcursussen. Ver der las ze veel over kruiden en alternatieve levenswijzen. Een probleem is dat er veel verschillende vegetarische richtingen zijn. De Middel burgse probeert daarin een middenweg te vinden. Sinds circa tien jaar geeft zij vegetarische kookcursussen bij de Stichting Welzijn Oude ren Middelburg (SWOM) en het MicMec Walcheren. Ook kookt ze sinds een paar maan den vegetarische en biologi sche maaltijden bij particulie ren en instanties aan huis en heeft ze een eigen website voor voedingsvragen: Van Zielst is er geen voorstander van om vlees te vervangen door een ve getarische schnitzel of nep- burger. „Dan zit je steeds te vergelijken en dat valt nadelig uit voor het vegetarische pro duct. Je kunt je beter een heel andere manier van koken ei gen maken." Elke les komt een andere vleesvervanger aan bod, zoals tofu, peulvruchten, granen, noten, zaden en tahoe. „Een product als tahoe is van zich zelf smakeloos, maar met een marinade van kruiden en sam bal wel lekker te maken. Dan kun je het verwerken met rijst en allerlei groenten. Rauwkost Ze eet zelf veel rauwkost en groenten en gebruikt in haar recepten vaak de aardappel als groente. „Ik probeer zoveel mogelijk gebruik te maken van de wat burgerlijke groen ten van het seizoen. Ook kook ik met ouderwetse groenten, zoals de pastinaak en de ram menas geteeld door de biologi sche boer. Het valt mij tijdens de cursussen op dat mensen de groenten niet lekker knappe rig bakken, maar bijna tot pap koken. Dan zijn bijna alle vita minen eruit. Verder wordt er veel te veel weggegooid van de groenten: stelen van de broc coli, grote achterkanten van wortels en het groen van de prei. Terwijl juist in die delen zoveel vitaminen zitten." Van Zielst streeft er niet naar om van alle deelnemers vegetari ërs te maken, maar wil. aanto nen dat een dagje zonder vlees heel lekker kan zijn. „Mensen moeten zich bewust worden van wat zij eten. Het lichaam is geen vuilnisbak." Aanmelden voor de kookcur sus kan bij de Milieuwinkel in Middelburg of het Milieu Edu catie Centrum in Vlissingen. door Edith Ramakers VLISSINGEN - De horeca-on- dernemers in Vlissingen zijn be reid om mee te betalen aan het Bevrijdingsfestival. Dat kwa men ondernemers gisteren in een bijeenkomst met een af vaardiging van de Raad voor Kunst en Cultuur Vlissingen (RVKCV) en de gemeente over een. In totaal vroeg de gemeente 12.500 euro. „Over de verdeling van het bedrag moeten we het nog hebben", reageerde J. Lust, voorzitter van Horeca Neder land, afdeling Vlissingen. „Een eigenaar van een fritestent in de Coosje Buskenstraat be taalt natuurlijk minder dan een exploitant van een café op het Bellamypark. We gaan binnen kort met de ondernemers over een goede verdeling spreken." Niet alle ondernemers in het centrum zullen meedoen. Een eigenaar die op een 'mooie loca tie aan het Bellamypark zit', liep gisteren weg uit de vergade ring. „Hij heeft gezegd die dag niet open te gaan. We hebben geen sanctiemiddelen. Met de overige ondernemers, zo'n veer tig in totaal, zullen we het bedrag ophoesten. Deze exploi tanten voelen zich mede-ver antwoordelijk voor het welsla gen van het festival." Blij Lust legt uit dat de horeca-on- dernemers inzien dat de ge meente extra kosten maakt door het festival toch in de binnen stad te laten plaatsvinden. „De exploitanten zijn er blij om dat het centrum festivalterrein blijft. En daar hebben ze klaar blijkelijk geld voor over." Aan het Bevrijdingsfestival van twee jaar geleden, dat ongeveer veertigduizend bezoekers trok, hield een aantal mensen een on veilig gevoel over. Het publiek stond samengepakt op het plein Uit veiligheidsoverwegingen werd daarom dit jaar overwo gen om uit te wijken naar de rand van de stad of naar een an dere, meer open, locatie. De gemeente en de RVKCV kwamen echter terug op het Bellamypark, 'omdat dat de mooiste locatie voor Vlissingen is'. De gemeente neemt wel en kele veiligheidsmaatregelen. In de Spuistraat wordt een 'im mens videoscherm' opgehangen om de verwachte toeloop te spreiden. Ook wordt het standbeeld van Frans Naerebout van zijn sok kel gehaald, waardoor het hoofdpodium dicht tegen de Koopmanshaven wordt ge plaatst en er zodoende meer ruimte komt op het Bellamy park. Lust vindt dat deze sa menwerking tussen onderne mers en gemeente een vervolg moet hebben. Hij heeft voorge steld dat er een soort potje komt, waarin ondernemers jaarlijks een bedrag voor festiviteiten storten. „Want na het Bevrij dingsfestival, volgt het Straat festival." VROUWENPOLDER - De ge zamenlijke hengstenhouders in Zeeland houden vandaag hun jaarlijkse hengstenshow. De show wordt gehouden in mane ge De Eendracht aan de Rijke- buurtweg in Vrouwenpolder en begint om 19.30 uur. Een dertig tal vaderdieren van verschillen de rassen zul llen zich presente ren. Mogelijk worden er ook en kele nakomelingen gepresen teerd. De show wordt van com mentaar voorzien door speaker Rino Gelok. MIDDELBURG - De Filatelis tenvereniging De Zeeuwse Del ta houdt maandag 18 maart haar maandelijkse bijeenkomst in het ontmoetingscentrum in het winkelcentrum Dau- wendaele in Middelburg. De bijeenkomst begint om 19.45 I STREEKACTIVITEITEN MELISKERKE - Ons Huis, 09.30 uur: Koersbal; MIDDELBURG - Kerksteeg 5,14.00-15.00 uur: Tai Chi voor 50-plussers en mensen met chronische aandoeningen; Kerksteeg 5, 19.00-20.00 uur: Tai Chi voor beginners; Artemis Koudekerkseweg 133, 13.30- 15.30 uur: Training voor vrouwen die te kampen hebben met hevige emoties; VLISSINGEN - Theo van Doesburgcen trum, 14.00 uur: Ontmoetingsmiddag 50- plussers; De Oude Stad, 09.30 uur: Peutergym van 2,5 tot 4 jaar en 10.30 uur; Peutergym tot 2,5 jaar; In- en Uitloophuis, Van Goghlaan 241a, 9.30-12,00 uur: Koffie-contactochtend.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 19