Weer asielzoekersgezin op straat Groeiende vraag naar naschoolse opvang 17 Gimbrère Ons huis is groot genoeg Bedrijventerrein bij Wissenkerke definitief afgeblazen Agent krijgt werkstraf en rijontzegging voor afrijden been Axelaar Automobiliste slachtoffer van agressie Gans valt mensen aan zeeuwse almanak Gezelligheid Sleepdienst Union mag drie man ontslaan Leiden noemt Vlissingse angst voor huisvesten uitgeprocedeerden ongegrond Diner voor hulp aan Molukken MIDDEN donderdag 14 maart 2002 (Advertentie) DONDERDAG 21 MAART TOEGANGSBEWIJZEN GRATIS VERKRIJGBAAR IN ONZE ZAAK LANGE DELFT 16 MIDDELBURG TEL.NO 01 18 - 612036 THOLEN - Een 24-jarige auto mobiliste uit Tholen is in haar woonplaats belaagd door een agressieve automobilist. De au tomobilist stapte uit de auto toen zij stopte om twee inzitten den uit haar auto te laten. Hij sloeg de spiegel eraf en brak de antenne stuk. Nadat hij nog een aantal malen tegen de auto aan had geschopt, reed hij verder. BERGEN OP ZOOM - Een agressieve gans in het Anton van Duinkerkenpark in Bergen op Zoom heeft de afgelopen da gen passanten aangevallen. De verwondingen die het beest toe bracht waren van dien aard, dat de slachtoffers zich onder dok- tei'sbehandeling moeten laten stellen. De gemeente heeft een deel van het park afgesloten. Pas als de broedende gans zich rustiger gedraagt, gaat het weer open. Vele jaren ervaring en heel diep nadenken verschaften die Middelburgse onderwij zer het inzicht dat zijn leer lingen niet altijd in dezelfde groepjes bij elkaar moeten zitten. Nee, de kwartetjes wisselden bij hem via een rouleersys teem steeds van samenstel ling. Dat voorkwam eenken nigheid en wat ook telde, was dat je van iedereen iets kunt leren, zo redeneerde de peda goog. Kort geleden echter bereikte hem vanwege de onderwijs- nemenden het volgende ver zoek: „Mijnheer, mogen de meisjes voortaan bij elkaar zitten en de jongens ook? Want wij zijn hier niet alleen om te leren, maar toch ook voor de gezelligheid" Hij stemde toe, in de zeker heid dat het binnen de eman cipatiebeweging levend gedachtegoed vanzelf de I overhand zou krijgen op de J nieuwe truttigheid. Binnen een paar dagen zouden de j leerlingen het naar sekse on- i derscheidende model heus wel weer willen verlaten. De praktijk heeft hem volle- dig ongelijk gegeven. De jon- j gens zitten nu al tijden lang bij de jongens en de meiden bij de meiden. En hoe on- gaarne hij het ook wil toege ven: het gaat voortreffelijk in de groepen vijf en zes van de basisschool. De leerkracht gaat nu diep gebukt onder de wetenschap j dat al zijn zo zorgvuldig ver- gaarde opvoedkundige ken- nis van nul en generlei waar- j de blijkt. Hij draagt het als een mens. Elise de Boer met haar Armeense vriendin Lianna. foto Lex de Meester door Nadia Berkelder VLISSINGEN - Wat maakt die paar mensen nou uit, als Nederland toch al vol is, vraagt Elise de Boer zich af. Haar Armeehse vriendin Lianna moet bin nenkort het land uit. Elise kan niet zwijgend toezien. „Als ik niets doe, kan ik haar net zo goed op het vliegtuig zet ten en haar uitzwaaien. Ze zitten allebei op de CSW in Middel burg, zijn allebei veertien jaar. De één woont thuis, de ander in het asielzoe kerscentrum. Lianna is ruim drie jaar in Nederland. Ze vluchtte samen met haar moeder uit Armenië. Haar land is niet veilig, vertelt ze. Armeniërs en As- syriërs zijn in een strijd gewikkeld. Of het burgeroorlog is, weet ze niet zo goed. En hoe dat allemaal precies zit met die procedures, is haar ook niet duidelijk. Moeder en dochter moeten Nederland uit. Lianna's moeder heeft een slechte gezondheid en wordt binnenkort ge opereerd aan galstenen. Zodra ze uit het ziekenhuis is, moeten ze weg. Hulp organisatie Inlia probeert nog een nieu we procedure te beginnen. „Medische problemen kunnen een aanleiding zijn om een verblijfsvergunning aan te vra gen", zegt J. Burger van Inlia. Elise heeft Lianna leren kennen op het asielzoekerscentrum. „Ik kom daar heel vaak, we hebben één keer in de week kinderkerk, dan halen we alle kinderen op." Ze zijn vriendinnen ge worden en gaan nu naar dezelfde school. „Ik vind het heel knap dat ze mavo havo doet, terwijl ze hier nog maar drie jaar is. Andere kinderen in het centrum volgen een speciaal pro gramma op het Scheldemond." Ze heeft weinig begrip voor het asielbe leid in Nederland. „Ik vind dat het te lang duurt voordat mensen horen of ze mogen blijven. Ze slijten hun dagen met wachtenVeel mensen kunnen daar niet tegen. Ik weet wel dat Nederland vol raakt als iedereen mag blijven, maar daar zit ik niet zo mee. Als wij het moei lijk hebben, willen we ook geholpen worden." Er stopt een busje voor de deur. Het Ar meens gezin dat in Vlissingen uit huis is gezet komt bij de familie De Boer loge ren. „Ik heb snel mijn kamer leeg ge ruimd", vertelt Elise. „Ik slaap bij mijn zusje. Ons huis is groot genoeg." door Mieke van der Jagt WISSENKERKE - De voorzit ter van de afdeling Bestuurs recht van de Raad van State heeft minister Pronk gelijk ge geven in zijn 'nee' tegen het be stemmingsplan Cruijckelcreke. Op deze locatie bij Wissenkerke wil de gemeente Noord-Beve land - gesteund door de provin cie - een klein lokaal bedrijven terrein ontwikkelen. De Raad van State gooit, met de beslissing dat Noord-Beveland moet handelen in de geest van de nog niet definitief vastgestel de Vijfde Nota Ruimtelijke Or dening, de deur voor Cruijckel creke dicht. Noord-Beveland heeft daarmee een groot pro bleem. Cruijckelcreke, een paar hecta re in het noord-oostelijk kwar tier van het kruispunt Hoveijn in de Oost-Westweg, had een oplossing moeten bieden voor bedrijven in de bebouwde kom van Wissenkerke. Zij kunnen niet meer uitbreiden of moeten nodig uit de woonomgeving worden verplaatst. Niet alleen zit een aantal ondernemers met smart op een bedrijventerrein- tje te wachten, ook de gemeente zelf komt erdoor in de knoop. Tien jaar nadat de Zeeuwse ge meenten begonnen met het in richten van milieustraten, zit Noord-Beveland nog altijd zon der. Ook de gemeentewerk plaats had in Cruijckelcreke moeten komen. Nu heeft de ge meente op allerlei plaatsen klei ne, ontoereikende ruimten om materieel op te bergen en om als werkplaats te gebruiken. De in woners moeten met hun ge scheiden afval in karretjes naar milieustraten in andere ge meenten rijden. Nota Hoewel Cruijckelcreke uitste kend paste in het Streekplan voor Zeeland, dat op zijn beurt weer paste in het vroegere be leid van VROM, heeft Pronk het plan altijd getoetst aan nieuwe inzichten die in de Vijfde Nota zijn neergelegd. Toen gemeente en provincie het bestemmings plan goedkeurden, nam de mi nister een vervangingsbesluit. Noord-Beveland en de provin cie vochten dat aan bij de Raad van State. Die .oordeelde dat Pronk wel degelijk het recht heeft om een vervangingsbe sluit te nemen. De bezwaren van Pronk richt ten zich met name op de aantas ting van het open, landelijk ge bied. Ook was hij van mening dat er geen bedrijventerreinen moeten bij komen. De gemeenteraad Noord-Beve land, die altijd unaniem achter Cruijckecreke heeft gestaan, gaat zich nu in de nieuwe sa menstelling beraden op wat er moet gebeuren. De minister heeft eerder laten doorscheme ren wel te porren te zij n voor een terreintje dat tegen de kern Wis senkerke aangebouwd is. TERNEUZEN - De Unie van Redding- en Sleepdienst (Union) in Antwerpen mag in het kader van een grootscheepse reorganisatie drie administra tieve krachten van de Neder landse tak van het bedrijf ontslaan. Dat besliste de kantonrechter gisteren in Terneuzen. Tegen de uitspraak is geen hoger beroep mogelijk. De ontslagen werkne mers krijgen een ontslagvergoe ding volgens de zogeheten kan tonrechterformule. E. Schlimbach, raadsman van twee van de drie administratie ve krachten, noemde de uit spraak teleurstellend. Hij be toogde twee weken geleden bij de rechtszitting dat de Belgi sche bedrijfsleiding de verlie zen -ruim drie miljoen euro- bij Union Nederland BV (het vroe gere Willem Muller Nederland in Terneuzen) moedwillig zou hebben opgedreven. Op die ma nier zou een schoolvoorbeeld van een sterfhuisconstructie zijn gecreëerd. door Aector Doorns MIDDELBURG - De rechtbank in Middelburg heeft gisteren een 31-jarige opsporingsambte naar uit Zierikzee drie jaar rij ontzegging, zes maanden voor waardelijke gevangenisstraf en 240 uur werkstraf opgelegd. De verkeersassistent reed op 5 juli bij een controlepost in Hulst met hoge snelheid in op de 25- jarige Giovanni Hinneman uit Axel toen die bezig was de snel- heidscontrole-apparatuur on klaarte maken. Door het incident verloor de Axelaar zijn rechterbeen. Het slachtoffer werd geplet tussen de apparatuur, de auto en een boom. De rechtbank vond dat de opsporingsambtenaar, die niet bevoegd was om aanhoudingen te verrichten, zeer onvoorzich tig had gereden en grove in schattingsfouten had gemaakt. Hinneman kwam er die dag ach ter dat hij geflitst was en keerde terug naar de flitsapparatuur. De verkeersassistent, die belast was met de radarcontrole, be vond zich tegenover de contro lepost op een dijkje. Toen hij zag dat Hinneman bezig was de ap paratuur te vernielen bedacht hij zich geen moment. „Als ik iets van onraad zie, dan start ik de auto om in te grijpen", had hij gezegd. De agent stak de Rijks weg N60 en het naastgelegen fietspad over en schoot via de berm door tegen het slachtoffer dat geen kant meer op kon. Officier van justitie R. Jeuken wees de verdachte tijdens de be handeling van de zaak op ande re mogelijkheden om de man te waarschuwen. Bijvoorbeeld door te claxonneren of zijn auto naast die van het slachtoffer te parkeren. „Ik wilde enkele me ters voor hem stoppen. Voor mijn gevoel was de botsing niet meer dan een schokje", had de verkeersassistent gereageerd. Beroep De eis van de officier werd giste ren door de rechtbank overge nomen. Politiewoordvoerder J. van Mourik kon gisteren nog niet zeggen of de straf verstrek kende gevolgen heeft voor de baan van de Zierikzeese politie ambtenaar. „Daarover zullen we ons nog moeten beraden." Raadsman E. Schute kondigde namens zijn cliënt aan tegen de straf in hoger beroep te gaan bij het Gerechtshof in Den Haag. „Mijn cliënt reageerde zeer te leurgesteld op de uitspraak." Daarnaast hangt de Zierikzeeë- naar nog een schadeclaim van het slachtoffer boven het hoofd. Advertentie door Edith Ramakers VLISSINGEN - In één week tijd zijn in Vlissingen twee gezinnen uit huis gezet. Na de familie Ab- dulrahman, afkomstig uit Irak, overkwam gisteren een uitge procedeerd Armeens echtpaar met twee kinderen hetzelfde lot. Ze kwamen ongeveer drie jaar geleden naar Nederland. Het gezin heeft bij vrienden in Vlis singen voorlopig onderdak ge vonden. Ze zijn onverzekerd, hebben geen geld en zijn - in fei te - dakloos. Terug naar Arme nië willen ze niet. Ze verkiezen de ontheemden van Nederland te zijn. Achtentwintig dagen geleden ontving de Armeense familie de definitieve afwijzing. Het gezin, wist dat daarmee het Rijk de fi nanciële bijstand zou stopzet ten en dat de verantwoordelijke instantie, in hun geval de Cen trale Opvang Asielzoekers (COA), de vluchtelingen de boodschap moest brengen. Er zijn plaatsen in Nederland waar vluchtelingen niet op straat komen te staan. Een daarvan is Leiden. Van die ge meenten kan gezegd worden dat ze tegen het rijksbeleid ingaan. Zorgplicht „Wij ondermijnen het rijksbe leid geenszins", reageert F. Del- amarra, persvoorlichter van de gemeente Leiden. „Het Rijk kan zeggen: deze zaak is afgehan deld. We strepen de asielzoekers weg uit de administratie, want de status tot verblijf wordt niet verleend. Maar wij zien op straat dat de zaak daarmee met afgehandeld is. Als lokale over heid hebben we een zorgplicht. Over zorgplicht zegt Delamar- ra: „Het Rijk neemt het besluit dat het verblijf beëindigd moet worden en dat de vluchtelingen uit vrije wil moeten vertrekken. Die vrije wil ontbreekt vaak. Het dossier is voor het Rijk ge sloten, voor de gemeente niet." Hij zegt dat het onduidelijk is wie uitvoering aan het rijksbe leid zal geven. „Wat wij consta teren, is dat de mensen hier nog zijn. Dan moeten we dus voor hen zorgen. Want dat ze er nog zijn, ligt niet aan ons. Bij wie zit dan de fout?" Ook de politie komt in Leiden niet met een bevel tot uitzetting. „Dat zou toch strijdig zijn met ons beleid." De Leidse gemeenteraad heeft eind vorig j aar voor deze manier van opvang gekozen. „Het kost geld, maar voor die oplossing hebben we gekozen. Wij zorgen momenteel voor acht mensen van wie het dossier beëindigd is." Het is volgens de gemeente Lei den ongewenst voor elke sa menleving dat mensen op straat zwerven. „Dat proberen we te voorkomen. Deze acht mensen verkeren ondanks de opvang in een uitzichtloze positie. Van daar dat we veel in gesprek zijn met hen. We bespreken de moge lijkheden voor terugkeer naar het land van herkomst, naar een ander land of we ki j ken of er nog mogelijkheden zijn om hier op sociale, medische of juridische gronden te blijven." De Vlis singse gemeenteraad koos eind vorig jaar niet voor deze oplos sing. Alleen de SP en Groen- Links spraken zich duidelijk uit voorstander te zijn van een mo del a la Leiden. Eén van de grote angsten was dat uitgeproce deerde asielzoekers die geen status krijgen, niet meer verze kerd zouden kunnen worden. De gemeenschap zou voor de kosten opdraaien, als er iets met de mensen gebeurt. Volgens Delamarra is die vrees ongegrond. „Ze zijn wel dege lijk verzekerd. In Leiden blijven ze onder de bestaande regelin gen voor vluchtelingen vallen. OOST-SOUBURG - Het Moluks Centrum Mae Uku (MCMU) gaat in de vorm van een Diner for Maluku geld inzamelen voor hulp aan de Molukken. Belang stellenden kunnen vrijdag 26 april van 19.00 tot 22.00 uur in het gebouw aan de Prins Hen drikstraat genieten van een Mo lukse rijsttafel. Er zijn 75 plaatsen beschikbaar. Verder is er deze avond een inf o- hoek aanwezig met de activitei ten van stichting Horizon Hol land. De stichting is een van de weinige hulporganisaties die nog altijd actief is op de Moluk ken. De avond wordt opgeluis terd door muziek en de Molukse cabaretier Boetje Badot. Laats- genoemde biedt via een veiling schilderijen aan waarvan de op brengst ten goede komt aan de projecten van Horizon Holland. In de periode 2000 tot 2001 zond Horizon Holland drie medische teams naar de Molukken. Horizon Holland richt zich met name op twee aandachtsgebie den in de hulpverlening. Als eerste de kinderen op de Moluk ken en Jakarta. Verder richt de stichting zich op de vluchtelin genkampen. Samen met de gemeente Vlis singen en het ziekenhuis Wal cheren zendt de stichting op 31 maart een operatieteam van medische specialisten naar Am- bon. Dit team bestaat uit een ortho pedisch chirurg, een oogspecia list, een anesthesist en twee OK- verpleegkundigen. Tijdens het verblijf van twee weken op Am- bon verricht het team in drie ziekenhuizen operaties. Meer dan vijftig patiënten hebben zich al opgegeven voor een oog operatie. door Nadia Berkelder MIDDELBURG - De vraag naar plaatsen in de naschoolse op vang groeit. Gisteren werden twee nieuwe groepen van de Stichting Kinderopvang Wal cheren officieel geopend, één in Middelburg en één in Vlissin gen. Burgemeester K. Schouwe- naar opende de opvanggroep in Middelburg. De kinderen worden opgevan gen in een lokaal van de Uilen- burch aan de Nederstraat. Er is een computer, een televisie en speelgoed. Kinderen kunnen na de gewone schooltijd een spelle tje doen, huiswerk maken of een boek lezen. Als ze naar een sportclub of muziekles moeten, zorgt de stichting dat ze daar veilig aankomen. „Op iedere locatie worden andere activiteiten gedaan", vertelt M. Boerbooms van de stichting. „Er is een leidster die dramadocente is. Bij haar groep worden hele voorstellingen in elkaar gedraaid." Maar het be langrijkste is, zegt Boerbooms, dat kinderen een veilige plek hebben en dat het gezellig is. Schipperen De belangstelling voor na schoolse opvang groeit. „Tot vier jaar is de kinderopvang goed geregeld", zegt Boer booms. „Daarna wordt het schipperen. De naschoolse op vang is onze nieuwste tak van sport. De peuterspeelzalen en de kin deropvang bestaan al 25 jaar." Met de opening van de twee nieuwe locaties, zijn er negen groepen voor naschoolse op- Om de opening van de naschoolse opvang te vieren mochten de kin deren ballonnen oplaten. foto Lex de Meester vang. In beide groepen is plaats voor tien kinderen per dag. In totaal worden er op Walcheren met 110 plaatsen zo'n 200 kin deren opgevangen. Om de opening te vieren, lieten leerlingen van basisschool de Uilenburch ballonnen met naamkaartjes op. De ballonnen die niet in de bomen bleven han gen, verdwenen over de daken richting Vlissingen. [DRVK in Woord] Brasserie IBoekenweekl gratis bij aankoop van 11,11 aan boeken het Boekenweekgeschenk Anna Enquist De Ijsdragers vanaf vandaag de vanavond vanaf 17.30 uur Brasserie menu rouge tomaten-pompoensoep en tandori kip of gevulde paprika (vegetarisch) en pêche melba voor 11,50 of€ 9,- (vegetarisch menu) zaterdag 16 maart 12.00-14.00 uur striptekenaar Benno Vranken tekent en signeert 14.30-15.00 uur De Tango demonstratie door Marie-José Janssen en Huibert-Jan Vader 15.00-16.30 uur uur Johan Jacobs draait dinsdag 19 maart 20.00 uur SI.AZ in de Zeeuwse Bibliotheek: brits van Oostrom over het Boekenweekthema Hebban Olla Vogala kaarten bij ZB en Drvkkery (0118-886870) woensdag 20 maart 16.00-17.00 uur Joost Zwagerman kijk ook op www.besiewinkdvanncdcrland.nl de Winkel KERY Beeld Geluid

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 17