EU wapent zich voor staalstrijd Waarnemers laten niets heel EU weigert 45-p|ussers van verkiezingen Zimbabwe Ook premier België heeft moeite met rustig rijden Brand maakt duizend Cambodjanen dakloos Geen stemrecht voor migranten in België Israëlisch machtsvertoon Fantast neemt jetset Hamburg bij neus FPÖ-jongeren willen van Haider af Bevolking groeit minder snel China verbiedt import cosmetica Oud-president Cyprus overleden Ophef over filters Philip Morris Maatregelen tegen dumping in Europa na importheffingen VS woensdag 13 maart 2002 KLAGENFURT - De jongerenorganisatie van de Oostenrijk se FPÖ begint een campagne tegen de controversiële partijge noot Jörg Haider. Het zit de jongeren niet lekker dat Haider vorige maand Irak bezocht en daar namens Oostenrijk zijn solidariteit betuigde met Saddam Hoessein. In de deelstaat Karinthië, waar Haider premier is, zullen de jongeren de komende dagen tienduizend prentbriefkaarten uitdelen. Saddam staat daarop afgebeeld als vampier, naast Haider die zakken bloed draagt. 'Bloedbroeders', zo luidt het bijschrift. Volgens de jongeren heeft Haider Oostenrijk ern stige schade berokkend door een 'massamoordenaar' te be zoeken. AP NEW YORK - Doordat vrouwen er voor kiezen minder kinde ren te krijgen, neemt de wereldbevolking niet zo snel toe als was voorspeld. Aan het einde van deze eeuw zullen er geen tien milj ardmaar tussen de acht en negen miljard mensen zijn, zo blijkt uit een studie in opdracht van de Verenigde Naties. Demografen namen jarenlang aan dat ontwikkelingslanden voor een snelle groei zouden zorgen. Maar van die gedachte zijn ze afgestapt. In 74 landen, waaronder Brazilië, India en Indonesië, zullen vrouwen in 2050 gemiddeld 1,85 kinderen hebben. Alleen al in India zou dat betekenen dat er 85 miljoen kinderen minder worden geboren. AP PEKING - China heeft gisteren de import van enkele cosmeti- caproducten uit achttien voornamelijk Europese landen ver boden. De reden is dat de producten bestanddelen bevatten die de gekkekoeienziekte bse zouden kunnen veroorzaken. Het ver bod komt een maand nadat de EU een halt had toegeroepen aan de import van bepaalde Chinese vlees -en visproducten. Er zouden schadelijke antibiotica in zitten. De cosmeticaproducenten uit de achttien landen, waaronder Nederland, moeten bewijzen dat hun producten vrij zijn van weefsel en afval dat afkomstig is van koeien of schapen. De verkoopwaarde van de cosmetica aan China wordt ge schat meer dan 1,15 miljoen euro per jaar. RTR NICOSIA - Oud-president Spyros Kyprianou van Cyprus is gisteren op 69-jarige leeftijd overleden. Het ziekenhuis waar hij werd verpleegd heeft dat bekendgemaakt. Kyprianou leed al enige tijd aan kanker. Kyprianou was van 1977 tot 1988 president. Onder zijn lei ding maakte de Cypriotische economie, die als gevolg van de Turkse inval van 1974 was ingestort, een stevige groei door. Hij wist de toeristen weer naar het eiland te lokken door de in frastructuur te verbeteren. AP LONDEN - Amerikaanse wetenschappers hebben de tabaks gigant Philip Morris gisteren ervan beschuldigd veertig jaar lang ondeugdelijke filters op de markt te hebben gebracht. Onderzoekers van het Roswell Park Cancer Institute in Buf falo zeggen dat de filters koolstofdeeltjes en vezeltjes ver spreiden die schadelijk kunnen zijn voor rokers. Philip Morris zegt dat de filters de gezondheidsrisico's voor rokers niet verhogen en dat het bedrijf het euvel ook nooit heeft willen verhullen voor onderzoekers. Vezeltjes en kool stofdeeltjes zouden vrijkomen door de snelle productieme thode van de filters, aldus Philip Morris. RTR/AFP door Mare Peeperkorn BRUSSEL - De Europese Unie bouwt een verdedigingslinie rond de eigen staalindustrie nu de Verenigde Staten haar staal- markt met hoge importheffin gen afschermt. Tevens zint de EU op vergeldingsmaatregelen die Amerikaanse bedrijven tot 2,5 miljard euro per jaar kunnen 1 kosten. „Wij zijn klaar voor dit handelsconflict", liet de Euro- 1 pese Commissie gisteren weten. De importheffing van dertig procent op buitenlands staal die de VS vorige week aankondig de, gaat vandaag officieel in. De Commissie heeft al protest aan getekend bij de wereldhandels organisatie WTO tegen de straf- heffing. Volgens Brussel probeert Was hington op oneigenlijke wijze de slecht renderende Ameri- I kaanse staalindustrie te be schermen. Omdat de procedure J via de WTO gemiddeld twee jaar duurt, bereidt de EU een serie j snellere tegenmaatregelen voor. Zo wil de Commissie voorko men dat overtollig staal dat niet meer naar de VS kan, straks op de Europese markt belandt. „Wij streven niet naar minder import maar willen massale dumping van staal op onze markt voorkomen", verklaarde de woordvoerder van Eurocom missaris Lamy (Handel) giste ren. Afgelopen maanden heeft de Commissie nauwlettend in de gaten gehouden hoeveel staal de verschillende niet-Europese landen naar de EU exporteren. Als die hoeveelheden de komen de weken aanzienlijk stijgen, dan grijpt Brussel in met eigen importheffingen en beperkende quota. De WTO staat dit toe. Compensatie Daarnaast zal de Commissie compensatie bij de VS vragen voor het wegvallen van de staal- éxport. Brussel schat het ex- portverlies voor de Europese staalproducenten op circa 2,5 miljard euro per jaar. Als vergel ding kan de EU willekeurige Amerikaanse producten tot eenzelfde bedrag met import- heffingen treffen. De Commissie hoopt voor die tij d met de VS tot een vergelijk te komen, maar zij is niet erg optimistisch. De drei gende taal uit Washington dat het staalconflict zich kan uit breiden tot een heuse handels oorlog, wordt door de Commis sie met schouderophalen ontvangen. Brussel beschouwt de uitlatingen als propaganda voor de binnenlandse politieke markt. „Van een 'staaloorlog' tussen de VS en de EU is geen sprake. Het gaat om een dood normaal handelsgeschil", aldus de woordvoerder van Lamy. GPD Bewoners van de krotten op de daken van de brandende huizenblokken vluchten met wat ze kunnen dragen. foto EPA van onze redactie buitenland PHNOM PENH - Een brand in een aantal appartemen tencomplexen heeft gisteren in de Cambodjaanse hoofdstad Phnom Penh honderden op de daken ge bouwde krotten van hout, riet en bamboe in de as ge legd. Ruim duizend mensen zijn dakloos geworden. Twee bewoners raakten gewond. Naast de ruim duizend krotbewoners werden ook onge veer duizend gezinnen uit de appartementen het slacht offer van de brand. Er wonen in Phnom Penh vele dui zenden mensen op de daken van de drie tot vier verdie pingen tellende huizenblokken. Burgemeester Chea Sophara zei dat 235 getroffen gezinnen toestemming krijgen hun optrekjes op de daken te herbouwen, omdat het de gemeente aan geld ontbreekt ze elders onder te brengen. De oorzaak van de brand was kortsluiting. De slecht uitgeruste brandweer kon weinig uitrichten en het vuur doofde vanzelf. Het is de vierde brand van deze aard in bijna een half jaar. In januari vernietigde een brand in de stad Kampong Chhnang in het midden van Cambodja een sloppenwijk die was gebouwd op een ri vieroever en raakten 1500 mensen dakloos. Vorig jaar november werd een grote Vietnamese ge meenschap in Phnom Penh getroffen door twee branden in twee dagen. Ruim 5000 mensen verloren hun woning. AP STRAATSBURG - De Europese Commissie, het Europees Parle ment en andere EU-instellingen willen 45-plussers blijven uitslui ten van sollicitaties. De Europese ombudsman is daar zo boos over dat hij weigert mee te werken aan de oprichting van een Europees wervingsbureau, zo liet hij gisteren weten. Het bureau moet vanaf 2003 examens organiseren om ambtenaren te werven voor de verschillende instellingen die dat nu meestal ie der voor zich doen. De instellingen kunnen dan kiezen uit een lijst van geslaagde kandidaten. De ombudsman, de Zweed Jacob Söderman, wil dat er uit het op richtingsbesluit van het bureau een bepaling verdwijnt die leef tijdsdiscriminatie toelaat. Zolang dat niet gebeurt, weigert hij het besluit mee te ondertekenen. Diverse lidstaten waaronder Neder land, Finland en Spanje verbieden allang leeftijdsdiscriminatie. Commissie, Parlement en Raad doen volgens een medewerker van de ombudsman dat echter al jaren openlijk, met argumenten dat 45- plussers aanpassingsproblemen hebben of onvoldoende persioen- rechten kunnen opbouwen, ANP Een Israëlische militair bidt in zijn tank na de inval in Ramallah. foto NirElias/RTR van onze redactie buitenland HARARE - Buitenlandse waar nemers zijn slecht te spreken over het verloop van de presi dentsverkiezingen in Zimbab we, die zaterdag tot en met maandag zijn gehouden. Vooral van de Noren kwam gisteren veel kritiek. Volgens delegatie leider Kare Vollan was er onder meer sprake van politiek ge weld en intimidatie, pesterijen en aanvallen op de oppositie, ambtelijke willekeur en ondui delijkheid. De Noren vormden de grootste Europese waarnemersgroep. De Europese Unie had zijn waarne mers voor de verkiezingen al te ruggetrokken, aangezien een aantal lidstaten niet welkom waren. Het opvallendst waren de mis standen in de steden, die wor den beschouwd als bolwerken van de oppositionele Beweging voor Democratische Verande ring (MDC) van presidentskan didaat Morgan Tsvangirai. De stemfaciliteiten waren daar Volgens de Noren volstrekt on voldoende. Op het platteland, waar de meeste aanhangers wo nen van de huidige president door Pascale Thewissen BRUSSEL - Niet alleen het zwarte schaap van de Belgische koninklijke familie, prins Lau rent, rijdt veel te hard. Ook de chauffeur van de Belgische pre mier Guy Verhofstadt heeft last van een 'zware voet'. De auto van de premier werd, zo lekte gisteren uit, in april 2000 op de autosnelweg E314 (Brussel- Aken) ter hoogte van Lummen geflitst met een snelheid van 197 per uur, waar 120 is toegestaan. De snelheidsovertreding van de premier, die op weg was naar een feestje, is des te pijnlijker omdat hij afgelopen vrijdag nog een brief op poten schreef naar Laurent, waarin hij de prins wees op zijn voorbeeldfunctie en de sportwagenfreak maande zich voortaan aan de snelheids limiet te houden. Robert Moegabe, was er voor el ke duizend kiezers een stemlo kaal, terwijl de bureaus in de steden elk zo'n 5300 kiezers moesten verwerken. Daardoor hebben veel Zimbabwanen tien tot twintig uur in de rij gestaan zonder hun stem te kunnen uit brengen. Ook Japanse waarnemers sta ken hun ongenoegen niet onder stoelen of banken. „Je kunt moeilijk zeggen dat de verkie zingen eerlijk waren", aldus het hoofd van het Japanse team. Arrestaties Amnesty International meldde gisteren dat tijdens de verkie zingen ruim 1400 mensen door politie en veiligheidsdiensten zijn opgepakt. De meeste arres tanten zijn MDC-medewerkers van stemlokalen, waarnemers van de MDC en leden van het Zimbabwaanse netwerk van waarnemers ZESN. Volgens de mensenrechtenorganisatie worden de opgesloten aanhan gers van de oppositie mishan deld. De Britse minister van Buiten landse Zaken Straw sprak gis teren van 'redelijk sterke bewij zen' dat president Moegabe de verkiezigen heeft gemanipu- Aanleiding was een bericht in een Vlaamse krant dat de jonge re broer van kroonprins Filip in oktober 2000 op de Chartreuse- weg, tussen Brugge en Zeebrug- ge, geflitst werd toen hij met 137 kilometer per uur voorbij raas de op een weg waar de maxi mumsnelheid zeventig kilome ter per uur bedraagt. Pikant detail: Laurent zou de verkeerspolitie gewezen heb ben op zijn vermeende on scheidbaarheid als lid van de ko-.inklijke familie en er zonder boete vanaf zijn gekomen. He incident deed veel stof op waaien in België, dat jaarlijks g' .niddeld vijftienhonderd ver keersdoden telt. In Europa doen alleen Portugal en Griekenland het nog slechter. Minister van Justitie, Mare Verwilghen, liet weten dat de pxins wat hem be treft net als iedereen gewoon z'n boetes moet betalen en bekijkt leerd. Als Moegabe tot winnaar van frauduleuze verkiezingen wordt uitgeroepen, dan heeft dat volgens hem 'enorme gevol gen voor de band tussen Londen en Harare'. Het ZESN zei dat de verkiezin gen op geen enkele manier als vrij en eerlijk kunnen worden beschreven. In een verklaring van het ZESN staat dat bijna el ke regel van het verkiezingspro tocol dat de landen van Zuide lijk Afrika in maart vorig jaar opstelden, is overtreden. Moegabes ministers hebben alle beschuldigingen van gesjoemel verworpen. Ze vinden de kritiek propaganda voor de oppositie. Minister van Informatie Jona than Moyo beschreef de verkie zingen ais voorbeeldig. Minister Patrick Chinamasa van Justitie zei dat het volk 'vrij en eerlijk op een vredige manier' heeft kun nen stemmen. „De verliezers moeten hun verlies waardig dragen, anders zal de wet ze weer tegenkomen", aldus poli tiechef Augustine Chihuri. Hoogverraad De secretaris-generaal van de MDC is door een tribunaal in de hoofstad Harare aanklaagd we gens hoogverraad. Welshman of er alsnog een proces-verbaal tegen Laurent kan worden op gemaakt. Verhofstadt reageerde verontwaardigd op het gedrag van Laurent, en schreef prompt een belerend briefje. Dewael Gisteren mocht de premier op nieuw opdraven in het VRT- middagjournaal. Dit keer om uitleg te geven over zijn eigen rijgedrag. Overigens zou niet alleen Ver hofstadt die avond met snel treinvaart hebben gereden, vol gens de krant het Belang van Limburg werd de Vlaamse pre mier Patrick Dewael enkele mi nuten later eveneens geflitst terwijl hij veertig kilometer te hard reed, op weg naar hetzelf de feestje van liberale politici. Dewael ontkent dat overigens bij monde van zijn woordvoer der met Idem. Ncube werd maandag aange houden bij de grens met Bots wana. Ncube zou, samen met presidentskandidaat Tsvan girai, hebben meegedaan aan een plan om president Moegabe te vermoorden. Het tellen van de stemmen is gisterochtend begonnen. De einduitslag wordt vandaag ver wacht. AFP/RTR/DPA van onze redactie buitenland RAMALLAH - Enkele dagen voor de komst van de Ameri kaanse bemiddelaar Zinni naar het Midden-Oosten heeft het Is raëlische leger laten zien wie in de Palestijnse gebieden de dienst uitmaakt. Gesteund door ruim honderd tanks bezetten de Israëliërs in de nacht van maan dag op dinsdag het grootste deel van de stad Ramallah op de Westelijke Jordaanoever. In de Gazastrook en op de Westelijke Jordaanoever kwamen in 24 uur tijd zeker 39 Palestijnen om. Het noorden van Israël, waar het de afgelopen tijd betrekke lijk i'ustig was, werd opge schrikt door een aanslag. Zeker zeven Israëliërs kwamen om toen Palestijnen in de buurt van een kibboets bij de plaats Shlo- mi, niet ver van de grens met Li banon, een bus en auto's onder vuur namen. Israëlische militai ren schoten drie daders dood. Twee anderen ontkwamen. Vol gens het Israëlische leger ging het om een actie van Palestijnen en niet van Libanezen die de grens met Israël waren overge stoken. Door de operatie in Ramallah kwamen zeker zeven Palestij nen om. Volgens Israël gaat het om de grootste actie in Pales tijns gebied sinds het begin van de opstand van de Palestijnen anderhalf jaar geleden. Huis na huis werd doorzocht. Vier tanks namen posities in voor het kan toor van de Palestijnse leider Jasser Arafat. Die riep de bewo ners van het vluchtelingen kamp Al Amari bij Ramallah op tot verzet tegen de Israëliërs. In Khan Younis, in het zuiden van de Gazastrook, kwamen bij beschietingen door Israëlische militairen zeker vier Palestij nen om. De meeste doden vielen de afgelopen 24 uur echter in het vluchtelingenkamp Jabalya, eveneens in de Gazastrook. Het Israëlische leger trok maandag avond met ruim zestig tanks het kamp binnen op zoek naar fa brieken voor de productie van raketten en granaten. Zeker achttien Palestijnen die zich te gen de Israëliërs teweerstelden, stierven De militairen bliezen een huis op van een man die als lid van het Volksfront voor de Bevrijding van Palestina wordt beschouwd. RTR/DPA/ANP door Pascale Thewissen BRUSSEL - De invoering van stemrecht voor migranten in België is voorlopig van de baan. Gisteren stemde de commissie voor Binnenlandse Zaken van de Senaat tegen een voorstel om migranten die vijf jaar of langer in België wonen stemrecht bij gemeenteraadsverkiezingen te geven. De discussie over migranten stemrecht wordt daarmee door geschoven naar de volgende verkiezingen. Socialisten en gi'oenen aan zo wel Franstalige als Vlaamse zij de zijn vóór het stemrecht, net als de Franstalige liberale PRL van minister van Buitenlandse Zaken Louis Michel. Toch stem de zijn partij gisteren onder druk van de Vlaamse Liberalen en Democraten (VLD) van pre mier Guy Verhofstadt tegen. De VLD had met een regeringscri sis gedreigd als een meerdei'heid zich achter het voorstel zou scharen. Ook het Vlaams Blok en de Vlaamse christen-demo craten stemden tegen. door Wierd Puk BERLIJN - De Hamburgse jetset heeft het schaamrood op de kaken staan. Eén van haar geliefdste leden, de Amerikaanse Vietnamvete- raan 'Sir Henry' Randmark, vriend van de familie Von Bismarck en met echtgenote Silvia een graag geziene gast op de feestjes van de stad-eli- te blijkt een oplichter. Niet alleen is overste Rand mark, die voorzitter is van de Amexikaanse kamer van Koophandel in Hamburg, helemaal geen oorlogsheld, hij is zelfs twaalf jaar ouder- 77 in plaats van 65 - dan hij deed voorkomen. Evenmin stamt zijn moeder uit het adellijke geslacht Von Poro- hoff. Sterker: dat geslacht bestaat helemaal niet. De succesvolle Amerikaan heeft politici, ondernemers, journalisten en entex*tainers jarenlang bij de neus geno men. De media in Hamburg staan vol van het schandaal. Migrantenstemrecht ligt in Vlaanderen gevoelig, vooral door de nadrukkelijke aanwe zigheid van extreem rechts. De liberalen waken eivoor hun achtex-ban op de kast te jagen, uit vrees dat die overloopt naar het Vlaams Blok. De VLD houdt vast aan het regeerakkooi'd van de paars/groene coalitie, waar in in 1999 is vastgelegd dat tij dens deze regeerperiode niet ge sproken zou worden over het toekennen van het stemrecht aan migranten. In ruil daar-voor werd de naturalisatiewetgeving vei'soepeld en omgevormd tot wat de 'snel-Belg-wet' is gaan heten, en trof de overheid een éénmalige regeling voor de toe lating van illegalen. De socialisten en groenen, die het punt enkele maanden gele den opnieuw op de politieke agenda zetten, willen de discus sie over de invoering van mi grantenstemrecht vóór medio volgend jaar afronden. Dus ruim voor de parlementsverkie zingen van 2003, om te voorko men dat het een dominante rol gaat spelen tijdens de verkie zingscampagne. Randmark, die op de militai re elite-academie West Point zou zijn opgeleid, werd ont maskerd nadat hij zich in Amerikaans legeruniform, behangen met onderschei dingen, had laten fotografe ren voor een Hamburgse krant. Een oplettende ver slaggever van de concurrent ontdekte dat de ondex-schei- dingen niet cori'ect waren aangebracht. Enkele hingen zelfs op hun kop Bovendien droeg Randmark ten onrechte de 'Silver Star', een zeer hoge onderschei ding die alleen voor echte heldendaden wordt uitge reikt. Bij navraag probeerde Randmark z'n gezicht te red den door te beweren dat de onderscheiding er wellicht bij het stomen van z'n uni- form door iemand anders op was gespeld. Tegen zoveel gebakken lucht was ook Henxy Randmarks kaartenhuis niet bestand. Het stortte onder de verbijs terde ogen van Hamburgs fi ne fleur ineen. GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 5