Reuzenhoeksedijk tijdelijk dicht Dow Chemicals en de Nieuw Neuzenpolder PZC PZC Benno Martens overweegt comeback Afwijzen secretaris had volgens fracties geen politieke reden WIJ GAAN VERHUIZEN 17 Waterschap inventariseert oplossingen sluipverkeer Regenboogshow Zeker veer voor langzaam verkeer PvdA achter oudereneommissie Praalwagenparking alleen stalling Scholieren laten eten staan agenda Jeugddisco "EVEOi OM Hengstenshow AUTOGLAS; woensdag 13 maart 2002 door Jean-Lou de Gucht HULST - „Oud-PvdA-raadslid Benno Martens overweegt na twaalf jaar een comeback in de Hulster politiek. „Als mijn hui dige partij GroenLinks een beroep op mij doet om bij de raadsverkiezingen in november lijsttrekker te worden, zal ik dat fatsoenshalve niet weigeren." Zover is het volgens Martens nog niet. „Er zijn nog gesprek ken gaande met andere progres sieve partijen over een vorm van samenwerking. Als we daar niet uitkomen, gaan we zelfstandig de verkiezingen in. We moeten nog wel een verkiezingspro gramma opstellen. Dit weekein de gaan we in het provinciaal bestuur eens alles op een rijtje zetten. Ik denk echter dat de tijd rijp is om GroenLinks in Oost- Zeeuws-Vlaanderen een ge zicht te geven." Martens is een doorgewinterd politicus. Hij was oprichter van de PvdA, twee maal lijsttrekker en zat twaalf jaar in de raad. Na een conflict met de Hulster soci aal-democraten trok hij zich te rug uit de politiek. Sinds twee jaar is hij lid van GroenLinks. En nog steeds een politiek dier. Hoewel hij ook twijfels heeft. „Politiek brengt niet altijd het beste in de mensen boven." Over de Hulster politiek heeft hij een uitgesproken mening. „De politieke cultuur kenmerkt zich daar door operette-achtige trekken. Coalities worden er ge smeed achter vele potten bier. Maar wat wil je immers in de meest Vlaamse stad van Neder land. Zijn Vlamingen ook geen sjoemelaars? Politiek is een te serieuze zaak om aan deze poli tici over te laten. Het is dorpspo litiek van een bedenkelijk ni veau. Politiek en conflict horen bij elkaar. Maar deze mensen verwarren politieke conflicten met persoonlijke conflicten. En dat is een kwalijke zaak. Zo maak je de geesten rijp voor Leefbaar Nederland." Als GroenLinks bij de gemeen teraadsverkiezingen één of meer zetels in de wacht weet te slepen, zal er een open politiek gevoerd worden. „Dat beweert Progressief Hulst ook wel, maar bij hen vertaalt het zich in die eeuwigdurende controverse met het college. De kiezers hebben genoeg van dat geruzie. Boven dien willen we de achtergestel- den in deze samenleving een kans geven. We willen een soci aal gezicht tonen. Daar zou de PvdA zich ook eens zorgen over moeten maken." door Eugène Verstraeten REUZENHOEK - Het water schap Zeeuws-Vlaanderen sluit de Reuzenhoeksedijk in de ge meente Terneuzen toch tijdelijk af. Vanaf maandag 18 maart gaat de weg bij wijze van proef voor vier tot zes weken dicht voor alle verkeer, behalve fiet sers, brommers en voetgangers. Met de proef wil het waterschap onderzoeken hoe het sluipver keer over de Reuzenhoeksedijk en de Zaamslagsedijk het meest effectief kan worden tegenge gaan. De meningen over het plan zijn nogal verdeeld. Het waterschap heeft naar aanlei ding van een informatieavond ruim zestig schriftelijke reac ties ontvangen. Driekwart van de mensen die reageerden ziet geen heil in afsluiting van de Reuzenhoeksedijk. De rest was uitermate positief. De tijdelijke afsluiting van de dijk zal bestaan uit twee contai ners, die worden neergezet aan het begin van de Reuzen hoeksedijk, komend vanaf Ter- neuzen. Weggebruikers zullen door middel van borden op di verse plaatsen worden gewezen op de afsluiting van de Reuzen- AXEL - Cultureel Contact Axel houdt morgen een kindervoor stelling in De Halle. Clown Rob bedebob brengt de Regenboog show op de planken. De voor stelling begint om 14.00 uur. Kaarten zijn verkrijgbaar aan De Halle en kosten 3,50 euro. hoeksedijk. Om een beeld te kunnen krijgen van de ver keersstromen in geval van ge heel of gedeeltelijke afsluiting van de dijk, worden in de proef periode verkeerstellingen ge houden op wegen in de omge ving van de dijk. Het gaat om onder meer de Griete, Een- dragtweg, Paardendijk, Drie weg en Zaamslagsedijk. De proef komt er naar aanlei ding van een vorig jaar gedaan verzoek van de bewonerswerk groep Reuzenhoek om maatre gelen tegen het sluipverkeer. De overlast wordt voornamelijk veroorzaakt door het verkeer dat de dijk kiest om van en naar Terneuzen te rij denE erdere tel lingen wezen uit dat het om on geveer 1800 motorvoertuigen per dag gaat. Dit sluipverkeer, dat vaak hard rijdt, zorgt soms voor verkeersonveilige situa ties. Met name voor fietsers. De eind vorig jaar voltooide rond-, weg om Zaamslag heeft volgens het waterschap weinig invloed gehad op het sluipverkeer op de Reuzenhoeksedijk en omge ving. Landbouwsluis In samenwerking met de regio politie en de gemeente Terneu zen heeft het waterschap on derzocht op welke wijze het sluipverkeer kan worden ont moedigd. Een mogelijkheid is de aanleg van een landbouwsluis. Voordat definitieve maatregelen geno men worden, wil het water schap eerst duidelijkheid over de effecten die wijziging van de huidige verkeerssituatie heeft op de omgeving. De proef moet uitwijzen hoe groot het pro bleem van het sluipverkeer op de dijk is. Het verkeer moet tij dens de proefperiode gebruik maken van de rijksweg N61. Plaatselijk verkeer en hulp diensten kunnen rijden via de Eendragtweg en de Margare- bepaald of, en zo ja op welke thaweg. Na de proefperiode wijze, verdere maatregelen ge- komt er een evaluatie en wordt nomen gaan worden. Ontwerp voor een landbouwsluis aan de Reuzenhoeksedijk. foto Camile Schelstraete MIDDELBURG - De speciale schepen voor het f iets/voetveer Vlissingen Breskens mogen nog op zich laten wachten, voet gangers en (brom)fietsers zullen na de opening van de Wester- scheldetunnel in elk geval worden overgezet. Het dagelijks provinciebestuur laat dit de gemeente Oostburg weten. In de gemeenteraad van Oostburg is ongerustheid en verba zing uitgesproken over het feit dat de twee schepen voor het fiets/voetveer pas geruime tijd na de opening van de tunnel en na de beëindiging van de veerdiensten door de PSD beschik baar zullen zijn. Ook het voornemen van Gedeputeerde Staten een eerste klas treinkaartje als basis te nemen voor het vervoer perfiets/voet veer verwonderde de raad. Het dagelijks provinciebestuur- wijst de gemeente erop dat Provinciale Statende voorkeur hebben uitgesproken voor een veerkaartje dat is gekoppeld aan het tweedeklastarief van de NSOf dat haalbaar is, hangt af van de aanbesteding van de exploitatie van het fiets/voet veer. GS verwachten dat hierover direct na de zomer duide lijkheid is. SAS VAN GENT - De fractie van de Partij van de Arbeid in de gemeenteraad van Sas van Gent steunt de wens van de oude renbonden in de kanaalzone voor de instelling van een ou dereneommissie in de nieuwe fusiegemeente. De ouderen bonden willen in de adviescommissie aan de gemeenteraad een vinger in de pap over het te voeren ouderenbeleid in de ge meente. PvdA-gemeenteraadslid R. de Meyer vroeg tijdens de com missievergadering verder aandacht voor de initiatieven die het ministerie van Binnenlandse Zaken onderneemt om de opkomst bij verkiezingen te verbeteren. De Meyer gaf de drie colleges van burgemeester en wethouders in overweging eens te bekijken in hoeverre zij de inwoners van de kanaalzone in november kunnen stimuleren hun stem uit te brengen voor de verkiezing van de nieuwe gemeenteraad. WALSOORDEN - De toekomstige parking voor carnavals wagens op het terrein van het voormalige slibdepot in Wals oorden mag alleen maar worden gebruikt voor stalling van de praalwagens. Bouwactiviteiten in de buitenlucht worden niet toegestaan. Ook andere voertuigen, zoals caravans, vracht wagens of een auto(wrak) mogen het terrein niet op. Wellicht plaatst de gemeente Hontenisse in de toekomst een nissenhut op het terrein om carnavalsverenigingen zonder bouwplaats tegemoet te komen. De verenigingen zijn de gemeenten geen huur verschuldigd voor het gebruik van het terrein. Wel moeten ze zorgen dat de wagens voorzien zijn van een herkenningsteken dat bekend moet zijn op het stadhuis en moet voor de wagens een verzeke ring worden afgesloten. Dit in het geval dat er onverhoopt brand aan de wagens zou uitbreken. TERNEUZEN - Honderden leerlingen van Zeldenrust-Steel- antcollege in Terneuzen en het Zwincollege in Oostburg doen vandaag vanaf 19.00 uur mee aan de landelijke actie Zip your lip. Onder het motto 'Laat één dag je eten staanvoor men sen die wel honger hebbendaagt de christelijke hulporgani satie World Vision de jongeren uit om vierentwintig uur lang niette eten. Hiervoor hebben zij sponsors gezocht. Met de op brengsten ondersteunen de scholieren straatkinderen in Cambodja, ex-kindsoldaten in Oeganda en de gezondheids zorg in Tanzania en Congo. Landelijk doen ruim honderd middelbare scholen aan de actie mee.De hulporganisatie ver wacht een landelijke opbrengst van ongeveer 350.000 euro. door Sheila van Doorsselaer HULST - Het spijt de Hulster fracties enorm dat er een tweede ronde nodig is om te komen tot een beoogd gemeentesecretaris voor Hulst/Hontenisse. Volgens hen zat de 'ideale kandidaat' er gewoon niet bij en dat heeft vol gens hen niks te maken met hun eigen politieke voorkeur. De fracties reageren op de uitla tingen van de Hulster adviseur voor het herindelingsproces (en tevens landelijk voorzitter van de WD) B. Eenhoorn. Hij zou tegen M. Luijendijk, gemeente secretaris van Axel en sollici tant naar de functie in Oost- Zeeuws-Vlaanderen, hebben gezegd dat er voor haar benoe ming in Hulst geen 'politiek draagvlak' was. Dit suggereert dat de benoe ming een politiek steekspel is en geen zoektocht naar de meest geschikte kandidaat. CDA'er J. van Eek heeft zich kwaad ge maakt over de uitlating van Eenhoorn. „Die man is slechts REDACTIE ZEEUWS-VLAANDEREN Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC TERNEUZEN Tel: (0115) 645769 Fax: (0115) 645742 E-mail: redtern@pzc.nl Conny van Gremberghe (chef) Wout Bareman Pascalle Cappetti René van Stee René Hoonhorst Frits Bakker (sport) Baudeloo 16 Postbus 62 4560 AB HULST Tel: (0114) 372776 Fax: (0114)372771 E-mail: redhulst@pzc.nl Sheila van Doorsselaer CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118)470102 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl adviseur. Hij heeft dit niet te zeggen." WD'erL. Reijns meent dat geen enkele kandidaat voldeed, maar kan niet zeggen waar dat nou precies aan lag. Op de vraag of het te maken had met de politie ke kleur van de kandidaten ant woordt hij:,,Geen mening." A. Hegger, fractievoorzitster van Progressief Hulst, wil niet zeggen wat de gronden waren waarom de kandidaten blijk baar te licht bevonden zijn. „Dat vind ik niet kies. Het is voor Luijendijk al erg genoeg dat ze twee keer is afgewezen (ook voor de functie in Terneu zen is ze gepasseerd) en om dan ook nog eens in de krant te lezen waarom dat was, nee, dat maak ik liever niet openbaar." Het CDA en Progressief Hulst zeggen zich wel gestoord te heb ben aan het f^it dat Luijendijk de publiciteit heeft gezocht en als reden van haar afwijzing noemt haar politieke kleur (zeis PvdA'er) en omdat ze een vrouw is. „Mevrouw Luijendijk komt op mij over als een slecht verlie zer", zegt Van Eek. „Van een vrouw met haar vertrouwens functie had ik toch anders ver wacht. Daarbij, als een vrouw met dezelfde kwaliteiten als een man komt solliciteren, ben ik er nog voor om haar aan te ne men." Hegger zegt het ook „niet netjes" te vinden dat Luijendijk wél over de procedure praat. De PvdA en Groot Hulst/ Gemeen tebelangen zouden de benoe ming van Luijendijk wel zien zitten. Feit is dat er nu een tweede ron de gestart moet worden in de zoektocht naar dé gemeentese cretaris. Het was de bedoeling dat deze persoon in mei in Hulst zou aantreden, maar deze ter mijn wordt naar alle waar schijnlijkheid door een opzeg termijn niet gehaald. De datum van indiensttreding zal hoogst waarschijnlijk verschoven moeten worden. TERNEUZEN - In buurthuis 't Schelpenhoekje wordt vrijdag 15 maart een disco gehouden voor kinderen van zeven tot en met dertien jaar. De jeugddisco duurt van 19.30 uur tot 22.00 uur. Ook voor de jeugd van der tien tot en met zestien jaar is er binnenkort een discoavond. Zij kunnen zaterdag 20 april te recht. De laatste boerderij in de Neuzenpolder. foto Peter Nicolai door Evert J. Démoed Waar we nu het silhouet zien van ge bouwen, tanks, leidingen, installa ties en koeltorens, is sinds 1962 het chemi sche bedrijf DOW Chemicals gevestigd. Sindsdien is de Rust Elders verdwenen. In het verleden stonden er enkele boerde rijen, omgeven door grote stukken bouw land. Voordien zag het er uit als overal langs de Zeeuws-Vlaamse Scheldekust: aangeslibde grond met hier en daar enige begroeing. Kortom, een schorrengebied. Aan de zuidzijde werd dat gebied be grensd door de dijken van de Lovenpolder en de Willemskerkepolder. Halverwege, waar beide polders bijeen kwamen, was een kleine haven, waar bij hoogwater en kele schepen konden aanleggen voor de afvoer van de landbouwproducten. Als gevolg van deze activiteiten werden hier enkele woningen gebouwd. Deze buurt schap kreeg in de volksmond de naam Boerenbuurt. Volgens sommigen is die naam ontleend aan de nabij gelegen kreekarm Boesjesgat, een tak van de gro tere Achterste Kreek. De vorm van het ha ventje is thans nog te herkennen in de loop van de dijkweg ter plaatse. De bebouwing is sinds 1967 verdwenen. Zoals dat op meer plaatsen in het polder gebied gebeurde, zorgde ook hier Belgisch kapitaal voor een ingrijpende wijziging. De Compagnie Blémont polderde een groot gebied in, bij het Boerengat noorde lijk van de vroegere Scheldedijk. Dit was de geboorte van de zogenoemde Nieuw Neuzenpolder. Belgische polderwerkers maakten de grond tot bouwland. Zo kon den na 1825 de eerste boerderijen verrij zen. Dwars door de polder werd een rechte weg aangelegd, die de naam Verkorting kreeg. Via deze weg konden de landbouw producten worden afgevoerd naar het reeds genoemde haventje. Nabij het einde van die weg werd aan de rivierdijk de boerderij Repos Ailleurs (Rust Elders) ge bouwd en aan de Verkorting later de boer derij Op Hoop van Zegen. Volgens de overlevering vestigde zich hier de eerste protestantse boer. Oefenaar Een andere boerderij werd gebouwd nabij de plaats waar de nieuwe rivierdijk op de Willemskerkeweg aansloot. Die in 1852 gebouwde hoeve kreeg de naam Niets Zonder Zorgen. Het was de boerderij van Jan Lensen en zijn gezin. Lensen was een opmerkelijk man, die als boerenknecht had gewerkt op de boerderij Malta van de familie De Kraker, bij Zaamslag. Na de dood van die boer trouwde de toen 23-ja- rige Lensen met de 38-jarige weduwe De Kraker, die reeds vier dochters had. Het nieuwe gezin woonde nog tien jaar op de boerderij in Zaamslag, waarna het ver huisde naar de nieuwe boerderij in de Neuzenpolder. Jan Lensen was een pien tere knaap, zodat hij reeds in korte tijd de functie van dijkgraaf van de polder kreeg. Later trad hij ook op als een zogenoemde oefenaar, waardoor hij voorging in sa menkomstenvan afgescheiden kerkelijke gemeenten. Het wonen in de Nieuw Neu zenpolder was niet van gevaar ontbloot, want meer dan eens heeft hoogwater een aanval op de rivierdijk gedaan. In 1869 moest zelfs nog een nieuwe inlaagdijk na bij de boerderij Rust Elders worden aan gebracht. In totaal is in de negentiende eeuw zeventien hectare grond door hoog waterstanden verloren gegaan. Ter bevei liging van de scheepvaart werd op de plaats waar de polderdijk een haakse hoek maakte in de richting van de Loven- polder, een lichttoren aangebracht die de naam kreeg De Koepel. Na de stormvloed van 19 5 3 is de dij k weer onderhanden genomen, maar toen had dit poldergebied ter grootte van 86 hectare zijn langste tijd al gehad. In december 1961 doemde vanuit het Botlekgebied het Amerikaanse bedrijf DOW Chemical op als koper. Met de aankoop van de polder werden ook de boerderijen van de land bouwers Jan Moes en Hendrik de Jonge (nazaat van de voornoemde Jan Lensen) overgenomen. Daarna kon worden be gonnen met de bouw van het éerste deel van het fabriekscomplex en werd een spoorbaan aangelegd door de Willems kerkepolder, voor aansluiting bij Sluiskil op de spoorlijn van Terneuzen. Dat was noodzakelijk, omdat er aanvankelijk geen los- en laadinstallaties aan de rivier zijde waren. 1 STREEKA CTIVITEITEN 1 AXEL - Café 't Hoeckhuys, 20.00 uur: Kaarten; Gregoriuscentrum, 13.30 uur: Bridge en koersbal; 't Trefpunt, 9.30 uur; Creatief; 13.00 uur: Kaarten en biljarten; 14.00 uur: Handwerken; De Halle, 14.00 uur: Kaarten, biljarten en spelletjes;14.00 uur: Clown Robbedebob met de regen boogshow, Jeugdcentrum, 14.00-15.30 uur Kinderclub 8 t/m 12 jaar; CLINGE - Malpertuus, 13.30 uur: Koers bal, soos, kaarten en biljarten; GRAAUW - Gemeenschapshuis, 14.00 uur: Handwerken; 14.45 uur: Gymnas tiek; HEIKANT - 't Heike, 19.00 en 20.00 uur: Damesgymclub; HOEK - De Lovenhoek, 13.30 uur: Biljar ten en kaarten; HULST - De Lieve, 9.00 uur: Engelse les; 9.30 uur: Creatief bloemschikken; 10.00 uur: Biljartles; 10.30 uur: Bibliotheek en Engelse les; 13.00 uur: Biljarten; 14.30 uur: Zangkoor Viva la Musica; Café De Kroon, 14.00 uur: Kaarten; Hof van Vlaanderen, 19.30 uur: Lezing over Burkino Faso; Stadskantoor, 19 45 uur: Vergadering wijkraad Langs de Linie; KLOOSTERZANDE - De Reizende Man, 19.30 uur: Bridgeclub; KOEWACHT - De Vlaschaard, 13.00 uur: Biljarten; 19.30 uur: Tekenen en schilde ren; De Lange Akkers, 13.30 uur: Kaarten; NIEUW-NAMEN - De Kauter, 13.30 uur- Kaarten, biljarten en koersbal; Café St.Cecilia, 19.45 uur: Bingo; OOSTBURG - Ontmoetingscentrum De Open Kring, 9.00-11.30 uur: Koffieoch tend; Tienercentrum Time Out, 13.00- 17.00 uur: Bijeenkomst 12 tot16-jarigen. OSSENISSE - Hof ter Nesse, 19.00 uur: Country line dance voor beginners; 20.00 uur: Country line dance voor gevorder den; PHILIPPINE - De Schotse Hoek, 10.00- 11.00 uur; Yoga; 19.30-21.30 uur: Kant klossen; SAS VAN GENT - De Speye, 9.30 uur: Ae robics voor 55 plussers; 10.00 uur: Gym voor 55 plussers; 14.00-15.30 uur: Club hobbybeurs voor groepen 3 t/m 8; De Re genboog, 14.00 uur: Kaarten, bieden en jokeren; De Roselaer, 14.00-15.30 uur: Jeugdatteljee groep 3 t/m 6; SLUISKIL - Het Meulengat, 10.00 uur: Zwemmen; 13.30 uur: Zangkoor, kaar ten, canasta en biljarten; SPUI - De Drie Gehughten, 19.00-20.00 uur en 20.30-22.15 uur: Line dansen ST.JANSTEEN - De Warande, 9.30 uur: Gymnastiek; 10,30 uur: Volksdansen; 13.30 uur: Koersbal en kaarten; 13.30 uur: Schieting; TERNEUZEN - De Veste, 9.15 en 10.15 uur: Volksdansen en biljarten; De Hoeve, 9.30 uur: Yoga; 13.30 uur: Kindermiddag; WESTDORPE - Concordia, 19.00 uur: Herhalingsles EHBO; ZAAMSLAG - Dorpshuis, 14.00 uur: Koersbal; ZUIDDORPE - 't Kaaike, 13.30 uur: Kaar ten en biljarten. VROUWENPOLDER - De ge zamenlijke hengstenhouders in Zeeland houden morgen hun jaarlijkse hengstenshow. De show wordt gehouden in ma nege De Eendracht aan de Rij- kebuurtweg in Vrouwenpolder en begint om 19.30 uur. Een der tigtal vaderdieren van verschil lende rassen zulllen zich pre senteren. Mogelijk worden er ook enkele nakomelingen ge presenteerd. De show wordt van commentaar voorzien door speaker Rino Gelok. (Advertentie) SCHUTTERSHOFWEG 13, TERNEUZEN i autoruiten - schuifdaken montages - reparaties per 1 april naar Mr. F. J. Haarmanweg 32A, (pand Selecta) 4538 AS Terneuzen, tel. 0115-648888 - Reparatie en vervangen van alle ruiten voor auto, bestelwagen en vrachtwagen - Open daken van sunroof tot echt schuifdak -Hoofdinbouwstation Webasto zonnedaken - Blinderen autoruiten Advertentie BOUWMATERIALEN-PROFCENTER Industrieterrein - Aziëweg 3 - Hulst - 0114-312551 - Fax 311008

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 47