PZC Komisch theater over theater Dans en muziek gaan gelijk op in As I walk back sport woensdag 13 maart 2002 Het land van de glimlach operette van Léhar vrijdag in Terneuzen 13t/m 19 maart WOENSDAG Sim Bolus Poppentheater Sim Bolus brengt de voorstelling Opa's Geheim. Het verhaal gaat over opa Bram die in een piepklein bejaarden huisje woont. Zijn vrouw Marie is er niet meer, maar elke dag komt Freekje, zijn kleinzoon, op bezoek. Poppentheater Ambachtscentrum, Goes, 15.00 uur Herrie zonder Stekker Herrie zonder Stekker is een kinderkamerconcert voor alle leef tijden. Herman Erbé zingt en vertelt over uitgestorven instrumenten zoals de doedelzak, de draailier en de didgeridoo. MFC, Zierikzee, 15.00 uur Vallende sterren Vallende sterren is een komedie die omschreven kan worden als toneel over toneel. Dit spel van hele en halve waarheden, van misverstanden en malversaties wordt op de planken gezet door onder anderen Pe ter Tuinman, Lieneke Le Roux en Maarten Wansink. Stadsschouwburg, Middelburg, 20.00 uur Desafinado Regelmatig zijn er concerten in Desafinado. Deze keer wordt er opgetreden door de Blues Sessieband. Jazz en Blues Eetcafé Desafinado, Middelburg, 20.30 uur DONDERDAG Eric van Sauers Eric van Sauers brengt een reprise van zijn cabaretprogramma Een fijn warm mens. Na zijn programma Eric van Sauers is Eric van Sauers heeft Eric van Sauers het nu over anderen. Stadsschouwburg, Middelburg, 20.00 uur Theatersport Drapa en Kiekieres treffen elkaar in een theatersportwedstrijd. Drapa bestaat uit pabo-studenten van de Hogeschool Zeeland en Kiekieres komt uit Zierikzee. Vestzak99, Vlissingen, 20.00 uur Rob de Nijs Rob de Nijs brengt zijn theaterconcert Engelen Uitgezonderd. Centraal staat de onvoorwaardelijke liefde tussen ouder en kind. Deze voorstelling is uitverkocht. Scheldetheater, Terneuzen, 20.00 uur Hello, Dolly! De stichting BOV brengt de musical Hello, Dolly! Het verhaal gaat over winkelier Horace Vandergelder, die op zoek is naar een geschikte echtgenote en daarvoor de hulp heeft ingegroepen van de koppelaarster Dolly Levi. Schouwburg De Maagd, Bergen op Zoom, 20.15 uur As I walk back in my jungle As I walk back in my jungle is een dansvoorstelling op live-pop- muziek. De choreografie van deze voorstelling van Compagny Wazoy, die draait om drie mensen die met zichzelf in de clinch liggen, is van Liesbeth Koot, die zelf ook meedanst. De begeleiding berust bij de Tilburgse popgroep Wealthy Beggar. Podium 't Beest, Goes, 20.30 uur VRIJDAG Nut en Genoegen Zangvereniging Nut en Genoegen geeft een uitvoering. Dirigent Marja van Keulen heeft de muzikale leiding. Catrien Davidse speelt piano, Juliette de Visser panfluit en Annemarie Simonse accordeon. Óók treedt zanger Engel Reinhoudt op. Verenigingsgebouw Amicitia, Aagtekerke, 19.30 uur Jeans Jeans presenteert de elfde show. Naast de vertrouwde Jeansleden is er een aantal nieuwe gezich ten, afkomstig uit Elisabeth, Miss Saigon en Boyband. De groot ste hits van vier decennia passeren de revue. Stadsschouwburg, Middelburg, 20.00 uur Fanfare De fanfares Veeres Genoegen uit Veere en Vlijt en Volharding uit Oost-Souburg geven een concert. Deze try-out is een voorbereiding op het Vrije Winterfestival van de Koninklijke Nederlandse Federatie van Muziekgezelschap pen (KNFM), afdeling Zeeland. Hofpleinkerk, Middelburg, 20.00 uur Een slok aarde Theatergroep Zierik speelt het toneelstuk Een slok aarde. In dit een kleine veertig jaar oude werk van de Duitse schrijver Heinrich Böll wordt de kracht van de liefde geplaatst tegenover de gevoelloosheid van de macht. MFC, Zierikzee, 20.00 uur Land van de Glimlach Het Vlaams Muziek Theater brengt de operette Het land van de Glimlach. Deze operette van Franz Léhar, die in 1929 in première ging, speelt zich af in Wenen en Peking en draait om de ongelukkige liefde tussen de dochter van een graaf en een Chinese prins. Scheldetheater, Terneuzen, 20.00 uur Thalia Toneelvereniging Thalia speelt Daar moet je vrouw voor zijn. Blijspel over een testament en daarmee gepaard gaande span ningen. De Uitkomst, Breskens, 20.00 uur Schoon aan de haak Schoon aan de haak bestaat uit vier vrouwen. Zij brengen hun eerste programma Strak. Arsenaaltheater, Vlissingen, 20.15 uur Hello, Dolly! De stichting BOV brengt de musical Hello, Dolly! Zie donderdag. Schouwburg De Maagd, Bergen op Zoom, 20.15 uur Anne Frank Het Middelburgs Theater speelt het stuk Het Dagboek van Anne Frank. Het echtpaar Frances Goodrich en Albert Hackett schreef het to neelstuk aan de hand van Het Achterhuis. Vertaling en bewer king zijn van Mies Bouhuys. Minitheater, Middelburg, 20.30 uur It's in the mix It's in the mix the Amsterdam edition is een R&B party. Naast de dj 's ManacTLM van Major League en Team zorgt Dice Cream Amsterdam live on stage voor een hip hop-act. DiscotheekNighttrain, Middelburg, 22.00 uur ZATERDAG Tango Marie-José Janssen en Huibert-Jan Vader geven een tango-de monstratie. Het duo van tangosalon Al Azar danst ongeveer een half uur op het Binnenplein. De Drukkery, Middelburg, 14.30 uur Eric van Sauers met Een fijn warm mens donderdag in Middelburg New Orleans Red Beans op dixielandavond zaterdag in Kruiningen Gé Reinders De zanger Gé Reinders brengt zijn muziektheaterprogramma Kump good. In deze vijfde avondvullende voorstelling is een selectie van ou de en nieuwe liedjes in het Limburgs te horen. Gé Reinders wordt muzikaal bijgestaan door Marcel Broersma (gitaren) en Lucas Beukers (bas). Scheldetheater, Terneuzen, 20.30 uur Het kan er soms bikkel hard en genadeloos aan toe gaan, maar er zijn ook talrijke momenten waar de toeschouwer zowat uit zijn stoel rolt van het lachen. Bo vendien zijn personages en situaties op een prikkelende manier heel herkenbaar." Shireen Strooker heeft het over de voorstelling Vallen de sterren. Deze komedie van de Franse schrijfster Jo- siane Balasko is door haar vertaald, bewerkt en gere gisseerd. Het stuk wordt ver tolkt door Peter Tuinman, Lineke Le Roux, Maarten Wansink, Wil van der Meer en Rinke Wils. Bovenstaande kenschets is door Shireen Strooker geenszins bijgekleurd met com merciële tinten. Zoiets past niet in haar aard: ze zegt het, zoals het is. Zelfkritiek gaat ze even min uit de weg. Maar Vallende sterren vindt ze in alle eerlijk heid „een hartstikke komische voorstelling, waarin voor de liefde een grote rol is wegge legd." Vallende sterren is theater over theater. Het publiek maakt de wording mee van een voorstel ling vanaf de eerste repetities tot vlak voor de première. Het is een nachtmerrie voor iedere producent, wanneer een ster acteur het in een (te) laat stadi um plotseling laat afweten. Dat gebeurt in deze komedie. De producent (Maarten Wansink) is de wanhoop nabij. Een met spoed opgetrommelde invalster (Lieneke Le Roux) lijkt soelaas te bieden. Met de nadruk op het woord lijkt, want er dienen zich nog tal van nieuwe problemen aan. De vervangende actrice die hij op het oog heeft, is twaalf jaar met de andere hoofdrolspeler Lieneke Le Roux en Maarten Wansink in Vallende Sterren. (Peter Tuinman) getrouwd ge weest. De relatie oogt als een grafiek met steile pieken van smachtende liefde en diepe da len van ontluisterende haatge voelens. Ook op het toneel vormden ze jarenlang een ge vierd koppel. Maar ook daar liep die succesvolle samenwer king meer dan eens stuk op hun super-ego's en door wederzijdse kinnesinne en drank. De producer moet zowat chan terend te werk gaan, alvorens het tweetal uiteindelijk bereid is om weer met elkaar op het to neel te gaan staan. Eigenbelang komt daarbij eveneens om de hoek kijken: beiden hopen dat ze met dit stuk hun comeback maken en nogmaals het aureool van toneellievelingen kunnen heroveren. Die bereidheid is pas de eerste stap. Hierna volgt de moeilijke en zware weg van de repetities, waar openheid, on derling vertrouwen en respect van cruciaal belang zijn. Gaat het werken aan een voor stelling doorgaans sowieso met veel au gepaard, tijdens het re petitieproces in dit stuk komt ook nog al wat oud zeer en kwaadaardige rivaliteit bloot te liggen. Dat pakt hier dik wijls geestig uit, maar die gevoeligheid kan volgens Shireen Strooker totaal onver wachts naar het pijnlijke door schieten. De voorstelling heeft een open einde. Het publiek mag er zelf invulling aan geven, of het alle maal weer goed komt met de be trokkenen. Zijzelf is hoopvol gestemd. Daarom heeft ze de voorstelling Vallende sterren genoemd. Niet alleen omdat de komedie betrekking heeft op to neelsterren die op hun retour zijn. „Als je een vallende ster aan de hemel ziet, mag je een wens doen", verklaart Shireen Strooker. „Dat is het hoopvolle voor deze mensen die veel te wensen hebben. Al was het maar dat het weer voorspoedig gaat met hun toneelcarrière." Max Smith Vallende sterren, vanavond, Stadsschouwburg, Middelburg, 20.00 uur. Een kunstuiting als dans laat zich moeilijk in woor den vangen. Dat beseft ook de 28-jarige choreografe en dan seres Liesbeth Koot. Met de voorstelling As I walk back in my jungle, die opvalt door de combinatie van moderne dans en live popmuziek, levert zij de eerste productie af waarvan zij alle artistieke touwtjes zelf in handen heeft. Om deze vrijheid te bewerkstelligen richtte ze de Compagny Wazoy in Tilburg op. Na wat omzwervingen beland de Liesbeth bij de richting ex pressionistisch danstheater van de Dansacademie Brabant. „Na mijn afstuderen in 1997 ben ik gaan dansen, maar had toen al veel ideeën die ik wilde uitwerken. Dankzij Wazoy rea liseer ik nu mijn eigen dingen." As I walk back in my jungle is daar een voorbeeld van. „Het thema is eenzaamheid, indivi duen die in een struggle met zichzelf leven, hun weg probe ren te vinden, ook ten opzichte van anderen, een plaatsbepa ling. Ik zeg heel concrete din gen - van daaruit heb ik ook gewerkt - maar het is een ab stracte voorstelling. De bewe gingen zijn verwrongen en zoe- Compagny Wazoy, met vlnr Anja Reinhardt, Liesbeth Koot en Ulrike Doszmann, danst op de popmu ziek van (op achtergrond) Wealthy Beggar. foto Sander Beenen kend. Soms kan je de dans te rugvoeren op alledaagse bewe gingen vanuit emotie, een soort overgave. In die zin is het her kenbaar." „Er zit veel dynamiek in de voorstelling. Belangrijk is de sfeer. Mensen zeggen wel: het gaat in mijn lijf zitten, bijna als een fysieke ervaring. Ik heb ook het idee dat dans niet iets is wat definieerbaar of be noembaar moet zijn, maar wel heel direct kan aankomen. Je voelt het meer in je buik, dan dat je het verstandelijk kan be redeneren." „Ik wilde niet uitgaan van een bestaand muziekstuk, maar ook geen choreografie maken en daar als een soort behang muziek achter plakken. Ik wil de dans en muziek samen laten ontstaan, gelijk op laten gaan. Ik kende de bassist van Wealthy Beggar en vind dat deze band lekkere muziek maakt, heel oprecht en breed, in de sfeer van wat ik Belg-pop zou noemen, zoals Das Pop en Zita Swoon." Die laatste groep heeft overigens bij Les Ballets C. de la B. ook al eens een dansvoorstelling begeleid. „De muzikanten van Wealthy Beggar zijn lijfelijk aanwezig, maar hebben hun eigen plek en gaan niet mee in de beweging. Voor het t-ale beeld zijn ze echter he< 1 essentieel. Mensen die vertrouwd zijn met popmu ziek vinden het over het alge meen heel cool en leuk om de band anders te zien dan tijdens een normaal optreden." Frans Doeleman As I walk back in my jungle, donderdag, 't Beest, Goes, 20.30 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 41