PZC Ecoscope werkt aan toekomst PZC Afscheid van raad is 'n beetje sterven Strandpaviljoenhouders bouwen te vroeg GGD acht kans op verspreiding nekkramp klein 15 Nieuwe raad beslist over Noorderpolder en Structuurvisie Gemeente moet kiezen tussen commerciële en ideële exploitatie V oor waardelij ke straf voor seks met 15-jarige Stroomstoring in Z-Vlaanderen zeeuwse almanak Krijgsheer waarin opgenomen de Zierikzeesche Nieuwsbode 1844 - 1998 NOORD woensdag 13 maart 2002 door Marcel Modde ZIERIKZEE - De gemeente Schouwen-Duiveland moet kiezen welke kant ze op wil met het recreatief milieucentrum Ecoscope in Renesse. Verder hinken op zowel de commerciële als de ideële gedachte is volgens C. Dogger van de Raad van Ad vies 'onwerkbaar en onverstan dig'. Wordt definitief de ideële weg ingeslagen, dan moet er in ieder geval geld bij, aldus Dog ger. Interimmanager J. Louisse heeft een uitgebreid toekomst plan opgesteld voor Ecoscope. Hij ziet meer mogelijkheden voor samenwerking met het re creatief bedrijfsleven dan tot dusver tot stand is gekomen. Hij denkt dan onder meer aan groepsarrangementen voor congresgangers en andere ge zelschappen, die tijdens hun verblijf aan de Schouwse kust een interessante verpozing zoe ken. Eerder werd al bekend dat er een nauwere samenwerking komt met de werkgroep School- biologie en dat behoefte is aan exposities over de omvangrijke land- en natuurinrichtingspro- jecten op het eiland. Speelruimte Het toekomstplan is bepalend voor de doorstart die Louisse in mei wil maken met het prestigi euze zorgenkindje van de ge meente. De mate waarin hij (of zijn opvolger) de kans krijgt zijn ideeën uit te voeren, is afhanke lijk van de speelruimte die de lo kale politiek biedt. Vooralsnog laat een besluit op zich wachten waarmee de toekomst van Eco scope in handen wordt gegeven van de nieuwe gemeenteraad. Verantwoordelijk wethouder G. van de Velde verwacht dat 'het traject binnen enkele weken kan worden uitgezet' en vervol gens de bestuurlijke molen in kan. Het plan moet volgens haar gezien worden als een leidraad van mogelijkheden. Eén van de cruciale keuzes die volgens de Raad van Advies moet worden gemaakt, is die tussen een meer commerciële MIDDELBURG - Een twintig jarige inwoner van Oosterland vroeg zich gisteren in Middel burg af iets verkeerd te hebben gedaan door seks te hebben met een vijftienjarig meisje. Hij meende van niet. Politierechter A. Hameete hielp hem uit de brand. „Gemeenschap met jongeren beneden de zestien jaar is door de wetgever strafbaar gesteld. Uiteraard is het mij ook bekend dat jongelui van die leeftijd op grote schaal seksueel contact hebben, maar het mag niet." De rechter veroordeelde de man tot drie maanden voorwaardelijke gevangenisstraf. ,,U had voor zichtiger moeten zijn. U zult in het vervolg moeten oppassen", wees Hameete verdachte op zijn verantwoordelijkheid. Het meisje maakte deel uit van een groep scholieren toen ze op de bewuste avond van 28 mei vorig jaar in een café in Bruinis- se in contact kwam met een groep jongens, waartoe ver dachte behoorde. Het meisje had te veel gedronken en ver keerde in een uitgelaten stem ming. Toen ze tegen de Ooster- lander zei dat ze wilde doppen had hij haar mee naar buiten ge nomen, naar het erf van een va kantiewoning. „Ze gaf zelf aan seks te willenHet ging allemaal snel", zei hij. Toen ze daarna bij de groep terugkeerde vertelde ze het aan haar vriendinnen, die haar ertoe bewogen om aangifte te doen. Het slachtoffer meende dat hij misbruik van haar had ge maakt, omdat ze dronken was. Officier van justitie H. den Har- tog: „Ze was hartstikke dronken en heeft zich niet kunnen ver weren. Dan mag van verdachte verwacht worden hier niet op in te gaan. Hij wist dat ze vijftien jaar was en dat het niet mocht." Ze eiste 120 uur werkstraf en twee maanden voorwaardelijke gevangenisstraf. De man vond de eis onterecht. Hij voelde zich erin geluisd. danwel een op ideële principes gebaseerde exploitatie. Tot dus ver heeft dat laatstgenoemde uitgangspunt de bedrijfsvoe ring in hoge mate bepaald. Wat management en de Raad van Advies betreft, moet dat ook zo blijven. „Maar dan zal er door de gemeente wel geld bij moeten worden gelegd", schetst Dogger de problematiek. „Als je wilt dat een toko als Ecoscope zich zelf bedruipt, zul je het volledig commercieel moeten maken. Kies je voor de inzet van gesub sidieerde herintreders en een aantal mensen van het Gors, dan mag en kun je daar niet de zelfde prestaties van verwach ten als de doorsnee arbeids kracht." Snel Dogger rekent erop dat de ge meenteraad snel duidelijk maakt welke richting de ge meente op wil met Ecoscope. Laat een dergelijk besluit te lang op zich wachten, dan loopt het twee jaar oude milieucen trum wederom achter de feiten aan, voorziet de Renesser hote lier. Indien het winstoogmerk wordt losgelaten, komt ook de huidige BV-constructie ter dis cussie te staan. Louisses voor ganger A. van der Hoef en ook de ontslagen directeur L. Jacobs heb'ben eerder al hun twijfels uitgesproken over de gemeente lijke intentie om van Ecoscope ook een commercieel succes te maken. De bedoeling is de accommoda tie in de eerste week van mei te heropenen voor publiek. De wintersluiting is met name be nut voor het verbeteren van de faciliteiten. Louisse wil inhoudelijk nog niet naar buiten treden met zijn toe komstplan. Met de gemeente en de Werkgroep Schoolbiologie is afgesproken dat de opzet op korte termijn gezamenlijk wordt gepresenteerd. Louisse nam het roer eind vorig jaar over van Waterlanddirec teur Van der Hoef, die het mana gement van Ecoscope tijdelijk had waargenomen. Van der Hoef constateei'de bij zijn ver trek dat het bezoekersaantal in de lift zat, maar dat het centrum 'nooit een bedrijf zal worden waar veel geld aan te verdienen valt'. Bij die gelegenheid wees hij al op het belang van een blij vende gemeentelijke bijdrage in de exploitatie. Momenteel steekt de gemeente jaarlijks 57.000 euro in het centrum. De Stichting Renesse steunt Eco scope met ruim 34.000 euro structureel. Strandtent De Branding is één van de zes paviljoens die al voor de officieel vastgestelde datum van 15 maart worden opgebouwd. door Ali Pankow RENESSE - Zes strandtenthouders langs de Schouwse kust zijn niet van plan te stoppen met de opbouw van hun paviljoens voor het nieuwe seizoen, hoewel de gemeente hen heeft gesom meerd alles weer af te breken onder een dwangsom van 2200 euro per dag. Offi cieel mogen de exploitanten pas op 15 maart met de opbouw van de strand tenten beginnen. „Die paar dagen eerder is voor ons van groot belang om net die week voor Pa sen gereed te zijn. Dan hebben de Duit sers namelijk al vakantie", luidt de mo tivatie van exploitant L. Hart van De Branding in Renesse. Volgens pavil joenhouder K. Heijboer van Blaza Blouza en De Schorpioen komt er te genwoordig heel wat voor kijken voor die strandtenten er staan. „Het is geen kwestie meer van een paar spijkers in het hout slaan. De eisen zijn hoog en het vergt veel tijd om daaraan te voldoen", aldus Heijboer. Hij heeft voor deze week afspraken ge maakt voor de huur van een kraan en een auto met speciale aanhanger voor het vervoer en het monteren van de on derdelen van zijn paviljoens. Hij is niet van plan die afspraken nu af te zeggen en ze vrijdag 15 maart op nieuw te moeten maken. Heijboer noemt het 'pesterijdat de gemeente die paar dagen extra om op te bouwen niet toestaat. Volgens Hart voelen de paviljoenhou ders zich gesterkt door de uitspraak van de rechter, gisterochtend, in het kort geding dat exploitant M. van Dam me van strandtent De Kous aan de Brouwersdam had aangespannen. Van Damme begon vorige week al met de opbouw van zijn paviljoen en kwam daarmee in de clinch met de gemeente Goedereede en met de Dienstkring Del ta Kust van Rijkswaterstaat. Hoewel de boete voor het te vroeg bouwen in dit geval door Rijkswaterstaat werd opge legd, beschouwt Hart dit als een verge lijkbare situatie. De rechtbank in Rot terdam schorste de dwangsom voor Van Damme gisteren met een voorlopige voorziening. Opgeschort Dat deed de zes betrokken paviljoen houders aan de Schouwse kust beslui ten ook door te gaan met de opbouw van hun strandtenten. Volgens woordvoer der J. Geluk van Rijkswaterstaat heeft foto Marijke Folkertsma de rechtbank de dwangsom echter niet vernietigd maar alleen opgeschort, tot de uitspraak over circa zes weken. „Het kan best zijn dat de rechter Rijkswater staat gelijk geeft in die zin dat Van Damme wel de wet heeft overtreden, maar dat een dwangsom hier niet het goede middel was om mee op te treden", aldus Geluk. „Ik noem het geen pesterij. Het is een kwestie van de regels handhaven en daar zijn we toe verplicht. Als we dat niet doen, zou de Inspectie Ruimtelijke Ordening ons op de vingers tikken", zegt wethouder C. Veerhoek. De datum voor het opbouwen van strandpaviljoens is destijds al met twee weken vervroegd. „We kunnen niet blijven schuiven. Dan hoef je helemaal geen regels meer op te stellen", aldus de wethouder. Koninklijke onderscheidingen en bevlogen woorden door Ali Pankow ZIERIKZEE - Vijf koninklijke onderscheidingen, een beetje melancholie, een dosis tevre denheid en heel veel bevlogen woorden kenmerkten gister middag het afscheid van de eer ste gemeenteraad van Schou wen-Duiveland. De wethouders Cees Veerhoek (VVD), Gert-Jan van der Salm (PvdA) en Daan van der Wekken (PvdA) werden onderscheiden als Ridder in de Orde van Oranj e Nassau en de raadsleden Janet Bos (WD) en Cees Legemaate (CDA) werden benoemd tot lid in diezelfde Orde van Oranje Nassau. Twaalf raadsleden vertrekken. Naast de gedecoreerden zijn dat: Henk Coomans, Gré van den Ouden-Zwart en Jaap Ge lei jnse (WD), Erna Overbosch- de Reijger (PvdA), Niek Donse- (Advertentie) "'Baw'.i1'llpil! ill lllilp Lezersservice - bezorgklachten - informatie over abonnementen 0800 - 0231 231 (GRATIS) laar (SGP) en Ria Geluk en Jos van der Veer (D 6 6)Voor sommi gen betreft het een vrijwillig af scheid, anderen zijn daartoe gedwongen door de verkie zingsuitslag. Raadsvoorzitter burgemeester Asselbergs sprak ze allemaal persoonlijk toe en overhandigde hun een prent van Schouwen-Duiveland met alle gemeentewapens, een T-shirt met het beeldmerk van de ge meente en een boeket bloemen. Asselbergs sprak over 'tropen jaren', terugblikkend op de eer ste raadsperiode van de nieuwe gemeente. Hij memoreerde het enorme enthousiasme en de ho ge ambities bij de start, de lasti ge dilemma's en de grote proble men door financiële lijken in de kast en door de korting van acht procent door het Rij k op de alge mene middelen. „Het ging met van een leien dakje", erkende Asselbergs, maar volgens hem is er ook veel goed gegaan. In dit verband noemde hij onder meer belangrijke beleidsdossiers als de structuurvisie Schouwen- Duiveland, het Bestuurlijk Toe komstperspectief en de Sociale Structuurschets Breuk CDA-raadslid Roel van der Wekken blikte als nestor van de gemeenteraad terug op de afge lopen vijfeneenhalf jaar. Even als Asselsbergs ging hij in op de vele hobbels die genomen moes ten worden, op de tussentijdse breuk binnen de coalitie met het gedwongen vertrek van wet- door Ali Pankow ZIERIKZEE - Vijf bouwlagen en zogeheten urban-villa's in de wijk Poortambacht 11 in Zie- rikzee vinden GroenLinks en Lijst Berrevoets veel te hoog. Zij willen aan de rand van die nieu we woonwijk niet hoger gaan dan drie bouwlagen en wezen daarom gistermiddag het mas- terplan Poortambacht 11 van de hand. De overige raadsleden gingen wel akkoord. „Het is hier geen kwestie van se lectief winkelen. Die urban-vil la's zijn een essentieel onderdeel in het masterplan. Als je die wilt schrappen, moet je aangeven hoe je dat op een andere plek goed wilt maken. Anders moet je gewoon tegen stemmen", hield wethouder C. Veerhoek de beide fractievoorzitsters voor. Veerhoek toonde zich toch al diep teleurgesteld over het feit dat twee belangrijke beleidsza ken op het gebied van de ruim telijke ordening in deze laatste raadsvergadering niet konden worden afgerond. Hij had ge hoopt net voor de eindstreep het masterplan Noorderpolder en de Structuurvisie Zierikzee door de raad te kunnen loodsen. Direct bij het begin van de ver gadering liet PvdA-fractievoor- zitter W. Renden die droom in rook opgaan. Lezen Het overgrote deel van het mas terplan Noorderpolder wilde Renden nog wel behandelen, maar een besluit over de alter natieven voor de aanvankelijk geplande woontorens liet hij lie ver aan de nieuwe raad over. „We hebben die plannen zater dag pas gekregen, ik heb ze nog niet kunnen lezen", deed ook H. de Vries (GroenLinks) een duit in het zakje. Ook CDA en Chris tenunie steunden het voorstel van Renden. „Wat een tegenstand, ik lijk Da vid wel", verzuchtte Veerhoek. Toch hoopte hij op dat moment - net als David - nog de overwin ning te behalen. Hij benadrukte hoe zorgvuldig de voorberei ding is geweest en hoeveel ruim- houder Pia Berrevoets-Ringel- berg, op bet veelvuldig kruisen van de degens, maar ook op de onderlinge band die deson danks is ontstaan. Veel waarde ring hadden alle vertrekkende raadsleden voor de ambtelijke organisatie. Ook wensten ze al lemaal, ieder op hun eigen ma nier, de nieuwe raad veel wijs heid toe bij het toekomstige bestuur van Schouwen-Duive land. Verder werden er poëti sche teksten aangegrepen om uiting te geven aan emoties die bij dit afscheid boven kwamen. „Afscheid is een stukje sterven", sprak Cees Veerhoek, nadat fractiegenoot Geleijnse dat al in het Frans had gezegd. Gert-Jan der Salm dankte zijn raadscol- lega's vooral ook voor de steun te de inspraak heeft gekregen. De commotie binnen de raad nam echter alleen maar toe, toen ook WD-er J. Geleijnse vond dat met name de Struc tuurvisie Zierikzee moest wor den doorgeschoven. Veerhoek legde zich uiteindelijk neer bij die overmacht, mede tot grote teleurstelling van C. Ge luk (D66) en H. Coomans (WD). Deze twee raadsleden hadden ook liever gezien dat er deze middag afrondende besluiten waren genomen over beleid waar al zo lang aan is gewerkt. Ook op de publieke tribune wa ren de meningen verdeeld. Som mige insprekers verlieten de tri bune omdat ze toch niet meer aan bod kwamen. Bijval voor het doorschuiven kwam er wel van A. de Spirt van Alert!Gezien de grote politieke verschuiving moeten ingrijpen de beslissingen voor het aanzien van Zierikzee aan de nieuwe raad worden overgelaten, vindt hij. Na al het gekrakeel kwam het nog wel tot een uitspraak over het masterplan Poortambacht 11. Inspreker L. van Gastel pleitte voor handhaving van de bestaande Oosterscheldestraat ten behoeve van een optimale busroute, voor het behoud van de afmetingen van het speelveld dat in de nieuwe plannen gehal veerd dreigt te worden en voor het oplossen van de parkeerpro blemen bij het gebouw van De Thuiszorg. Volgens wethouder Veerhoek is dat parkeerpro bleem ontstaan binnen Poort- ambacht 9. Desondanks kan er in de nadere uitvoering van de nieuwe wijk naar een oplossing worden gezocht. Resultaat van de eerdere inspraak is ook dat de bus straks behoorlijk ver in de wijk zal gaan rijden. Berrevoets-Ringelberg bena drukte het belang van een goede afstemming tussen Poortam- bacht 11 en de Structuurvisie Zierikzee. H. Coomans (WD) ergerde zich aan de afwijzing van het masterplan door De Vries en Berrevoets. „Besef wel dat u daarmee woningbouw in Zierikzee tegenhoudt die u zelf altijd zo noakelijk vindt." door Miriam van den Broek VLISSINGEN - Bij een vijftien jarig meisje uit Vlissingen is nekkramp vastgesteld. Het meisje is zondag opgenomen in het Ziekenhuis Walcheren in Vlissingen. Ze bevindt zich niet meer in de kritieke fase. Haar familie en naaste vrienden heb ben antibiotica gekregen. Vol gens de GGD is de kans op be smetting klein. „Zaterdagavond is ze ziek ge worden. Ze kwam eerder thuis van het stappen dan anders en is gelijk in bed gekropen", vertelt de vader van het meisje, die niet met zijn naam in de krant wil. „De volgende dag had ze koorts en alles deed zeer. De dokter constateerde dat haar spieren erg pijn deden. Hij wilde geen risico nemen. Ze is gelijk naar het ziekenhuis gegaan. Daar kreeg ze een ruggenprik. Ze bleek vol bacteriën te zitten en er is een monster voor nader on derzoek naar Rotterdam ge stuurd. Mijn dochter heeft ge lijk de medicatie gekregen die nodig is voor nekkramp. Ze is uit de kritieke fase maar ligt nog wel aan de monitor." Iedereen met wie het meisje li chamelijk contact heeft gehad, heeft van de GGD pilletjes ge kregen. De school van het meisje, scho lengemeenschap Scheldemond in Vlissingen, heeft de leerlin gen ingelicht en de ouders een brief gestuurd. Volgens E. van Dijk van de GGD afdeling infectieziekten valt het met de besmettelijkheid 'hart stikke mee'. „Eén op de drie mensen draagt de bacterie in zich. In geval van verkoudheid of moeheid of als de weerstand door een andere oorzaak minder is, kan de ziekte uitbreken. Dat is meestal in de winter. Als ie mand in het gezicht wordt ge hoest door iemand die besmet is, kan de ziekte uitbreken als de andere persoon ook een vermin derde weerstand heeft. Via contact met de handen, kan de ziekte eigenlijk niet worden doorgegeven. De mensen in de directe omgeving van het meisje uit Vlissingen zoals familie en vrienden, lopen een heel klein verhoogd risico. Daarom heb ben ze antibiotica gekregen. Die personen hebben van ons een in formatiebrief gekregen. Als je rekent dat één op de drie mensen de bacterie heeft en vijfhonderd mensen per jaar ziek worden of er aan sterven, is het toch heel weinig." HULST - Het oosten van Zeeuws-Vlaanderen had gister middag te kampen met een stroomstoring. Door een breuk in een tien volts- kabel bij graafwerkzaamheden in Hulst zaten de dorpen Lams- waarde, Kapellebrug, Graauw, Kloosterzande, Zeedorp en een gedeelte van Hulst van drie tot half zes zonder stroomEen man in Lamswaarde heeft bij Delta Nutsbedrijven een klacht inge diend omdat, toen de stroom weer werd aangesloten, zijn te levisie, video en computer kapot bleken te zijn. Bij het afscheid van de raad speldde burgemeester Asselbergs koninklijke onderscheidingen op bij Ja- net Bos, Gert-Jan van der Salm, Cees Veerhoek, Cees Legemaate en Daan van der Wekken (vlnr). foto Marijke Folkertsma die hij tijdens zijn ziekte en bij zijn terugkeer in de raad had ontvangen. Daan van der Wek ken dankte op intense wijze vrouw en kinderen voor de ja renlange steun die hij mocht er varen. Hij citeerde een couplet van de Belgische zanger Willem Vermandere en een Loesje- tekst: 'Ga je mee verdwalen? Ik weet de weg'. De zojuist verschenen Defen siekrant doet breeduit ver slag van een militaire oefe ning in dit gewest. Die bestond uit het bestormen van de brug over het Schelde- Rijnkanaal bi] Rilland-Bath door een honderdtal wakke re soldaten. De organisatoren dezer oefe ning bleken terdege op de hoogte van de actuele we reldorde, alsmede van de volksaard in het te veroveren gebied. Want de beruchte krijgsheer die uit het Zeeuwse diende te worden verjaagd, had een even welluidende als bekend in onze oren klinkende naam: Osama Bin Zunig!

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 35