PZC Felle kritiek op vrij oesters rapen Liefde van de geisha Visstropers uit Urk opgepakt m ^iM^kéêSp' Vrouw staat centraal op expositie in Terneuzen V er keersmeldpunt komt later dit jaar 16 Schelpdiersector reageert verbijsterd op voorstel Kamerleden Bijeenkomsten computerclub HCC Zeeland Minder doden in verkeer vergt forse investering kunst cultuur vT" Werk Er win Olaf te zien in Knokke-Heist woensdag 13 maart 2002 door Harmen van der Werf YERSEKE - In de oestersector in Yerseke is gisteren met ver bijstering gereageerd op een voorstel uit de Tweede Kamer om het rapen van oesters in de Waddenzee toe te staan. Volgens de motie, ingediend door WD-kamerlid R. Luch- tenveld, moeten kleine restau rants en eethuisjes daarvoor vrijstelling krijgen. „Volstrekt onverantwoord", vindt oester kweker en bestuurslid van de producentenorganisatie oesters A. Cornelisse. „Wat zijn kleine restaurants en eethuisjes?", vraagt Cornelisse zich allereerst af. „Dat valt toch niet te controleren." De Yersek- se oesterkweker is niet bang voor concurrentie. Hij vreest vooral de gevolgen voor de TERNEUZEN - De afdeling Zeeland van de Hobby Compu ter Club (HCC) houdt deze maand drie bijeenkomsten voor haar leden. Morgen, donderdag 14 maart, is er in buurthuis 't Schelpen hoekje in Terneuzen een informele bijeenkomst. De aan wezigen gaan met elkaar in dis cussie. Maandag 18 maart houdt Fons Sleypen in wijkcentrum Open Hof in Vlissingen een voor dracht over het opzetten van een website met behulp van het programma Dreamweaver. Tenslotte kunnen de leden dins dag 26 maart nog terecht in het Multifunctioneel Centrum in Zierikzee. Op deze open avond is er ook gelegenheid om diverse computerproblemen te bespre ken. De bijeenkomsten begin nen om 20.00 uur. De zalen zijn voor het opbouwen van de ap paratuur al een half uurtje eer der open. Tijdens alle bijeen komsten is er een leestafel met allerhande computertijdschrif ten en kan gebruik worden ge maakt van het internet. voedselveiligheid. „Stel je voor dat iemand problemen krijgt na het eten van een partij geraapte oesters in zo'n restaurant. Dat zal zeker ook z'n effect hebben op de oestersector." Dat soort onrust is wel het laat ste waarop de bedrijfstak zit te wachten. Cornelisse vindt het dan ook van de zotte dat de Tweede Kamer het rapen van oesters wil toelaten voor kleine restaurants en eethuisjes. „Wij moeten volkomen terecht aan de strengste hygiëne-eisen vol doen. Onze oesters moeten ook altijd herleidbaar zijn, naar kweker, naar perceel, voor het geval er iets misgaat. Oesterra- pers hoeven dat allemaal niet. Dit voorstel is volstrekt onver antwoord." In de motie van de Tweede Ka mer, die is medeondertekend door PvdA, CDA en Christen- Unie, wordt een vei'band gelegd met de opmars van de Japanse oesters in de Waddenzee. Het oesters rapen zou daar een halt aan kunnen toeroepen. Corne lisse: „Onzin. Oester rapen doe je op droogvallende platen, maar die Japanse oesters zitten net zo goed in de diepere delen. En j e kimt er niet tegenop rapen Neem de Oosterschelde, daar ligt naar schatting 150.000 ton Japanse oesters. Onze jaarpro ductie is 5000 ton." Vrijbrief A. Leerling, directeur van het mosselkantoor in Yerseke, vreest hetzelfde als Cornelisse, als het om de hygiëne gaat. Hij hoopt dat staatssecretaris Fa- ber van Visserij de motie naast zich neerlegt, als die deze week of volgende week door de Twee de Kamer wordt aangenomen. Faber ziet niets in het voorstel. Een vrijbrief voor oesterrapers voor kleine restaurants en eet huisjes valt volgens haar niet te rijmen met het visserijbeleid. Het kabinet wil alleen het rapen voor privé-gebruik toestaan. De Terschellingse chef-kok T. van Scheppingen van restau rant De Grië reageert op zijn beurt verbaasd op de kritiek. „We rapen al jaren voor eigen gebruik. Mocht dat dan niet?" Bang voor slechte oesters is hij niet. „Het water in de Wadden zee wordt almaar schoner." Medewerkers van de politie tonen de gestroopte vissen. door Esme Soesman DINTELOORD - Op het Krammer-Vol kerak zijn in de nacht van maandag op dins dag twee visstropers uit Urk in de kraag ge vat. De mannen, 35 en 38 jaar oud, werden al enkele weken in de gaten gehouden. Even na drieën 's nachts kon het tweetal met de buit al in de auto worden aangehouden. Bij de actie zijn de buitengewone opspo ringsambtenaren (boa's) van de provincies Zeeland en Zuid-Holland, een jachtopzich ter uit West-Brabant, en drie mensen van de politie Rijnmond betrokken geweest. Vol gens boa P. van Steen van de provincie Zee land heeft dat te maken met het vaargebied waar de mannen actief waren. Het duo heeft 58 snoekbaarzen en een snoek met een leng te van 1,07 meter buitgemaakt. Een dikke honderd kilo vis, goed voor honderden eu ro's. De vis is in beslag genomen en naar een vishandel overgebracht. De boot en auto van de mannen zijn eveneens in beslag ge nomen. De stropers zelf zijn overgebracht naar het politiebureau in Bergen op Zoom. Het vermoeden bestaat dat nog een koppel bij het stropen is betrokken. De visstropers zetten netten uit die ze een dag of drie later komen leeghalen. In dit ge val gaat het om staande netten met een leng te van zo'n vijftienhonderd meter. Snoek baars zoekt in de winter, vanwege de watertemperatuur, diepere putten op in on der meer het Krammer Volkerak, Zoom meer en Haringvliet. door Ben Jansen MIDDELBURG - Zeeuwen die klachten hebben over verkeers- onveilige situaties, kunnen in de loop van dit jaar terecht bij een centraal meldpunt. Daarmee kan worden voorkomen dat per sonen die aandacht vragen voor gevaarlijke verkeerssituaties van het kastje naar de muur worden gestuurd. Waar het meldpunt zal worden ingericht en hoe het wordt bemand, moet nog worden bekeken. Het meldpunt staat op de lijst van projecten die het Regionaal Orgaan Verkeersveiligheid Zee land (ROVZ) heeft opgesteld om in aanmerking te komen voor extra geld voor duurzaam veilig verkeer. De plannen voor het meldpunt zijn een snelle reactie op de sug gestie die D66-Statenlid P. van Veen-de Rechter begin dit jaar deed in de Statencommissie verkeer en vervoer. Ze wees erop dat ze enkele keren werd door verwezen toen ze melding wilde maken van een gevaarlijke situ atie in het verkeer. Gedeputeer de J. Hennekeij reageerde en thousiast op het idee van Van Veen-de Rechter en beloofde het ROVZ te zullen vragen de haal baarheid te onderzoeken. Het ROVZ heeft het meldpunt nu opgenomen in het plan van aanpak om de verkeersveilig heid te verbeteren door ge dragsbeïnvloeding, voorlich ting en handhaving. ROVZ-secretaris H. Rhebergen: „We hadden al ideeën in die richting. Nu zo'n meldpunt in de politiek naar voren is gebracht, is er natuurlijk aanleiding om er wat spoed achter te zetten. Een voorwaarde voor een goed functioneren van het meldpunt is dat het over voldoende aan zien en contacten beschikt om onveilige situaties ook daad werkelijk aan te pakken. Ook dient een melder altijd te horen te krijgen hoe met zijn opmer king is omgegaan en welk ver volg eraan wordt gegeven. Onderwijs Een meldpunt verkeersonveili- ge situaties kost jaarlijks onge veer 68.000 euro. In het plan van aanpak staan verder onder meer .extra impulsen aan basisscho len (41.000 euro) en het voortge zet onderwijs (80.000 euro) om meer aan verkeerseducatie te doen, de aandacht bij het be- drijfsleven voor verkeersveilig-1 heid stimuleren (107.000 euro), aanschaf van matrixborden voor Noord- en Midden-Zee-1 land naar het voorbeeld van de borden die al in Zeeuws-Vlaan- deren staan (114.000 euro) en voortzetting van de proef de zichtbaarheid van landbouw- verkeer te verbeteren (107.000 euro). De projecten op het plan I van aanpak belopen samen on geveer 1 miljoen euro. MIDDELBURG - Zeeland heeft bijna een half miljard euro no dig om het aantal verkeers slachtoffers fors terug te drin gen. Op basis van landelijke streefcijfers moeten in 2010 in het Zeeuwse verkeer 24 dodelij ke slachtoffers minder te be treuren zijn dan in 1998. Toen waren er 42 verkeersdoden. In 2000 en 2001 eiste het Zeeuwse verkeer 35 doden. Ook het aantal gewonden dat na een verkeersongeluk in het zie kenhuis wordt opgenomen, moet omlaag. In 1998 waren het er 3 7 6In 2 010 zouden het er nog hooguit 200 mogen zijn. Een en ander blijkt uit de regionale rapportage duurzaam veilig fa se 2 in Zeeland, die volgende week aan de orde komt in het Regionaal Orgaan Verkeersvei ligheid Zeeland. Verkeerseducatie en controles op onder meer te snel rijden en negeren van het rode verkeers licht spelen een rol bij het stre ven naar meer veiligheid. De grootste kostenpost (ruim 300 miljoen euro) is de aanleg van verhoogde kruisingsplateaus, rotondes, moeilijk overrijdbare rijbaanscheidingen, uitbrei ding van het fietspadennet en semi-verharde bermen met ob- stakelvrije zones. De rapportage is gemaakt om geld te krijgen uit de ICES-pot, een fonds dat wordt beheeni door de Interdepartementale Commissie voor Economische Structuurversterking. Liefde is het thema van de Boekenweek, die vandaag begint. In de PZC vertel len Zeeuwse lezers dage lijks over hun favoriete boek of gedicht over de liefde. In de eerste afleve ring, Gemma van der Hoogte uit Middelburg, stafmedewerker bij Scoop. door Ernst-Jan Rozendaal MIDDELBURG - Gemma van der Hoogte leest het liefst dikke boeken. Hoe langer ze in het verhaal zit, hoe beter. „Ik kies boeken uit op dikte. Iets van vijftig of honderd bladzij den heb ik te snel uit. Ik begin altijd heel fanatiek maar naar mate het einde nadert, lees ik zuiniger. Ik heb soms zelfs de neiging de laatste tien bladzij den van een boek niet te lezen, of daar in ieder geval mee te wach ten. Dat maakt een boek onein dig, dan krijg ik het nooit uit." Dagboek van een geisha van Ar thur Golden is zo'n boek waar aan Van der Hoogte verslaafd raakte. Ze kocht het vier jaar geleden op Schiphol, als lees voer voor een komende vakan tie. Ze viel voor het omslag, een foto van de roodgestifte lippen van een geisha. Het is het le vensverhaal van een klein meis je, dat door haar vader wordt verkocht om tot geisha te wor den opgeleid. „De wereld van de geisha wordt in het boek prachtig beschre ven. De manier waarop ze zijn aangekleed en opgemaakt, zo kunstmatig dat het bijna geen mensen meer zijn. Aan hun ui terlijk is af te lezen hoe succes vol ze zijn als geishahoe goed ze betaald worden. De concurren tie met andere geisha's is moor dend. Hun hele leven staat in het teken van één ding: nog beter worden. Ze zijn voorgepro grammeerd met het doel te ver maken en te animeren. Hun schijnbaar losse gedrag is hele maal ingestudeerd. Uiteindelijk offeren ze hun maagdelijkheid voor veel geld aan één man, wat ze toch tot prostituees maakt." „Tegenover dit leven, dat eigen lijk een gevangenis is, staat in dit boek de liefde van de geisha voor een man die wordt aange duid als de Voorzitter. Die liefde is wel hartstochtelijk en spon taan. Juist het contrast met dat gereglementeerde leven van de geisha doet deze verliefdheid eruit springen. Wat het boek tragisch maakt is dat deze liefde tot mislukken gedoemd is." Liefde speelt een rol in Dagboek van een geisha, maar Van der Hoogte heeft Goldens roman ook gekozen omdat zij verliefd is op dat boek. „Tijdens die vakantie in Floren ce schaamde ik me voor de vriendin waarmee ik was ge gaan, omdat ik steeds maar las. En er is geen boek dat ik vaker heb uitgeleend of cadeau gege- Gemma van der Hoogte: „Ik kies boeken uit op dikte. Iets van vijftig of honderd bladzijden heb ik te snel uit." foto Lex de Meester door Frank Gijsel KNOKKE-HEIST - In Knokke vindt vanaf 24 maart het Inter nationaal Fotofestival World Press Photo 2002 plaats. Het cultuurcentrum Scharpoord presenteert de première voor de Benelux van werk van de Ne derlandse fotograaf Erwin Olaf. In de Humorhal te Duinbergen wordt een backstage-tentoon stellinggehouden. Olaf presenteert zijn volledige reeks Paradise 2001, waarin clowns het centrale thema vor men. Hij baseerde zich hiervoor op het schilderij 'De ontering van Hippodamea' van Rubens en op het nachtleven in de club Paradiso te Amsterdam. Daar naast wordt een selectie van pu blicitair werk, een aantal por tretten en. een reeks zwart-wit opnames tentoongesteld. Er is eveneens een boeiend overzicht te zien van zijn spraakmakende reeksen Royal Blood, Mature en Lady Di, uit de serie Royal Blood van Erwin Olaf. foto GPD Fashion Victims. De backstage tentoonstelling verenigt twee generaties fotografen Kris De- witte en Leif Erik Nygards, fo tografen die acteurs en regis seurs portretteerden achter de schermen van de film. Kris De- witte toont meer recente foto's van onder andere Morgan Free man, Catherine Deneuve en Lars von Trier. Nygars, vroeger werkzaam in Hollywood, foto grafeerde onder anderen Grego ry Peck, David Lynch en Francis Ford Coppola. Het Internatio naal Fotofestival groeide uit vanuit de wedstrijd humor- en kunstfoto. Dit jaar werden ruim drieduizend foto's van bijna vijfhonderd fotografen uit 39 landen ingezonden. De beste humor- en kunstfoto's zijn te zien in de humorhal te Duinber gen. Grappige, ludieke opna mes afgewisseld met kunstzin nige foto's. Het centrum voor beeldexpres sie van Vlaamse fotoclubs pre senteert eveneens een selectie foto's. World Press Photo loopt tot 2 6 mei in het cultuurcentrum en de humorhal in Knokke. Da gelijks open van 10.00 tot 19.00 uur. door Anita Tournois TERNEUZEN - 'De vrouw in de kunst, de vrouw als inspiratie bron' is een tentoonstelling die de vrouw centraal stelt. Frits Jansen, eigenaar van Galerie Contrast: „Ik werk graag met een thema." De schilderijen en objecten tonen de vele facetten van het vrouwzijn en evenzo veel technieken waarin al dit fraais werd uitgebeeld. De tentoonstelling is samenge steld met werk uit de tweede helft van de negentiende eeuw en de eerste helft van de twintig ste eeuw, van romantisch tot realistisch. Naast schilderijen in olieverf op doek zijn er goua ches, aquarellen, etsen en teke ningen in houtskool, conté- en pastelkrijt, potlood en inkt te zien. Geschilderde venussen en aphrodites, deftige joffers, fri vole, gedistingeerde en fraai uitgedoste dames en onschuldi ge meisjes bieden de kijker veel afwisseling. Weelderig, ero tisch, lieflijk, rustig en ingeto gen, poëtisch of mysterieus ver leiden ze de bezoeker tot een nadere kennismaking. De mees te werken werden vervaardigd door Vlamingen en Hollanders, van oude meesters tot moderne kunstenaars. Vrouwen vormden en vormen voor de kunstenaar een dankba re inspiratiebron, maar er hangt ook werk van kunstenaressen. Zo is er een tekening in rood krijt van een deftige dame van Nanny van Eyck, behorende tot De Haagse School. Van Jeanne Portenat, de schilderende dich teres genoemd, hangen er vrou wenportretten. Suzanne van Damme is present met een lig gend naakt. Fraaie meisjespor tretten in potloodtekening wer den gemaakt door Flori van Acker. Zachte kant Opvallend is dat de vrouwelijke kunstenaars vooral de zachte kant van de vrouw laten zien. Mannen daarentegen dichten de vrouw meer hoedanigheden toe. Toch doet ook het portret van George Van Den Bos, een aan hanger van het symbolisme, lieflijk aan. Het doet enigszins denken aan een ouderwets poë- zieplaatje. Een fraai portret van een gedistingeerde dame, echt genote van een toenmalig socia listisch voorman, geschilderd in tamelijk grove penseelstreek, is van de hand van Van Abeloos. De blauwe blouse, de groene ring en de azuurblauwe oorbel zijn opvallende kleurnuances in dit overwegend in gedekte tin ten vervaardigde olieverf. Sfeerportretten van vrouwen in romantische stijl, waarin vaak met licht wordt gespeeld, wer den vervaardigd door Verschaf- feit, Moireaux, Baes en Cort- hals; geraffineerd, gekleed voor de spiegel of naakt op het strand. Later moderner werk met fellere tinten in gouache en uit vlakken opgebouwd is van Leopold Leclerq, een Belg en It- zaak Tarkay, een Amerikaanse jood. Leclerq neigt naar het ku bisme en Tarkay is onmisken baar Jugendstil. Explosief Henry De Cockers gouache lijkt op het werk van Baselitz, de zelfde woeste penseelstreek en explosieve kleurenmix. Een mooie afwisseling vormen de zwart-wit schetsen in houts kool, vervaardigd door De Smet en Maertens, een krijttekening van Berchmans en een ets van Le Peise. Het meest recente werk is van- Johnny Beerens, voorstudies van Eva, de vrouw uit zijn Genesistriptiek, twee aquarellen en een schilderij, welke zeer verfijnd en realis tisch zijn uitgewerkt. Tussen al dit vrouwelijk fraais staan bronzen torso's van Her man van Nazareth, een beeld houwer uit Evergem. Deze kunstenaar grijpt terug op de oervorm. Zijn werk is robuust en ruw, krachtig en puur; werk zonder franje van gemuteerde, bijna mannelijke vrouwen. Tentoonstelling in Galerie Contrast, De Blokken 3-4 in Terneuzen t/m eind april. Openingstijden di. ioo. en zo. van 14.00 17.00 uur en op af spraak. Portret van George Van Den Bos, vertegenwoordiger van het sym bolisme. foto Peter Nicolai

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 30