Gijzelnemer wilde wereld redden fLzoekers Cheney op herhaling in Midden-Oosten PZC China staat op rand van de afgrond Benadelingswaan ligt aan basis actie zwaarbewapende man 13 maart 1952 woensdag 13 maart 2002 door Gerben van den Broek en Rudi Buis Psychiaters vermoeden dat de 59-ja- rige man die maandag in de Am sterdamse Rembrandttoren lange tijd achttien mensen gegijzeld hield, last had van 'benadelingswaan'. De Uit- hoorner wilde met zijn actie aandacht vragen voor 'het bedrog van breed beeldtelevisie'. „Vermoedelijk heeft hij de waange- dachte gehad dat hij moest optreden en de wereld moest redden van de breed- beeld-tv", zegt woordvoerder P. Fijn van de Cliëntenbond. Deze bond komt op voor patiënten in de geestelijke ge zondheidszorg. Volgens Fijn is er een groot verschil tussen patiënten die lij den aan een psychose (waarbij de pati ent hallucineert) en mensen die last hebben van waangedachten. „Bij een psychose kan iedereen merken dat ie mand verward is. Aan iemand die last heeft van waangedachten zie je niets opmerkelijks." Hij hoopt dat justitie gaat onderzoeken of de man hulp heeft gezocht: „Als hij in zijn omgeving eer der signalen afgegeven heeft, had dit voorkomen kunnen worden." Bij één procent van de bevolking ont wikkelen zich zogeheten waarne mingsstoornissen, waarbij de patiënt geobsedeerd is door waandenkbeel den. Over de oorzaken van psychosen en waangedachten is volgens psychia ter H. Knegtering van het academisch ziekenhuis in Groningen weinig be kend. „Er zijn sterke aanwijzingen dat deze ziekten voortkomen uit erfelijke aan leg. Meestal ontwikkelen ze zich rond de late puberteit. De patiënten leiden vaak een teruggetrokken bestaan. Ze worden angstig en gaan stemmen ho ren. Op den duur ontwikkelen zich stoornissen in het waarnemend denken van de mensen. Wanneer mensen lan ger dan een half jaar last hebben van stoornissen in hun waarnemingen, spreken we van schizofrenie," aldus Knegtering. Volgens hem komt geweld bij mensen die last hebben van psychosen of waan beelden maar zelden voor. „Slechts een kleine groep krijgt in gedachten denk beelden door die aanzetten tot het ge bruik van geweld, maar veruit de mees te patiënten zijn niet gewelddadig. De gijzelnemer was maandag in het be zit van een zeer geavanceerde pistool mitrailleur, die voornamelijk door de politie wordt gebruikt. Het gaat om een Heckler Koch, vermoedelijk van het type MP5. Justitie onderzoekt nu of het Uitgeprocedeerd is uitgeprocedeerd. Als de rech-1 ter heeft gesproken en er geen beroep meer mo-1 gelijk is, dan geldt voor asielzoekers dat de grens is bereikt en dat zij onherroepelijk naar hun ge-1 boorteland zullen moeten terugkeren. Dit is het uit-1 gangspunt van de Vreemdelingenwet, althans van dein opdracht van staatssecretaris Kalsbeek van Justitie herziene versie die vorig jaar van kracht is geworden, i Deze herziening moet eindelijk de duidelijkheid bieden die vele duizenden asielzoekers in Nederland tot dus-1 ver hebben moeten ontberen. De nieuwe wet zorgt er voor dat veel sneller nadat de asielzoeker het land is binnengekomen, wordt vastgesteld of hij een verblijfs vergunning zal krijgen. Bovendien maakt de wet het I niet langer mogelij k tegen elk tussentij ds besluit van de overheid over de asielprocedure bezwaar aan te teke nen. Sterker nog, nadat justitie heeft vastgesteld dat een asielzoeker de opvang moet verlaten, mag deze nog j slechts één keer beroep aantekenen. Wordt dat vervol-i gens afgewezen, dan moet hij het land binnen 28 dagen j verlaten. Het mag voor velen een bittere maatregel zijn, ze doet wel recht aan het Nederlandse uitgangspunt dat de op vang van asielzoekers een combinatie moet zijn van streng doch rechtvaardig. In dat licht bezien was de j praktijk van de afgelopen decennia, waarbij mensen jarenlang in asielzoekerscentra moesten wachten op I een definitief besluit, ook nog zonder bijvoorbeeld te mogen werken, volstrekt inhumaan. Weliswaar werk- j ten vluchtelingenadvocaten daar met hun schier einde- l loze beroepsprocedures aan mee, maar het is aan de overheid om zo snel mogelijk duidelijkheid te verschaf- 1 fen en daarmee de deur naar allerlei uitstel en vertra ging te sluiten. Staatssecretaris Kalsbeek haalt echter een lelijke streek uit door de nieuwe wet niet alleen van toepassing 1 te verklaren op nieuwe gevallen,, maar ook op de naar schatting vijfduizend mensen in Nederland die al ja- renlang aan het lijntje worden gehouden. Zo heeft het Iraakse gezin Abdulrahman in Vlissingen deze weekte horen gekregen dat het afgelopen is. Dat bericht komt vijf jaar nadat het gezin naar Nederland vluchtte. Een aantal gemeenten in Nederland heeft besloten voor dit soort gevallen een noodopvang te regelen. Vlissingen koos voor een halfslachtige oplossing: de gemeente werkte wel mee aan de huisuitzetting, maar stond ver volgens toe dat het gezin bij vrienden onderdak vond. Het komt erop neer dat de staatssecretaris het probleem op het bordje van de gemeenten heeft gedumpt. Zij geeft pas echt inhoud aan een humaan asielbeleid als zij een streep zet onder de 'oude gevallen'. De landelijke overheid heeft de kans om de aanvraag van die mensen snel en rechtvaardig af te wikkelen, immers verspeeld, De gemeenten zullen dat van de staatssecretaris moe ten eisen en ondertussen voor opvang moeten zorgen, Want het is van tweeën één; halve uitzettingen bestaan niet. wapen afkomstig is van de politie, een schietvereniging of het illegale circuit. Het is justitie vooralsnog een raadsel hoe de man de pistoolmitrailleur op de kop heeft weten te tikken. Hij was ver der in het bezit van een revolver en een brandbom. Het onderzoek van justitie zal volgens een woordvoerder nog en kele dagen duren. De man had overi gens geen strafblad. De politie in Nederland bezit volgens politiesocioloog Jaap Timmer van de Vrije Universiteit in Amsterdam enkele duizenden van de pistoolmitrailleurs waarvan de gijzelnemer een exemplaar bij zich had. De meerderheid daarvan ligt in de kluizen van de Mobiele Een heid, maar ook arrestatieteams en per soonsbeveiligers van het Korps Lande lijke Politiediensten gebruiken het ge avanceerde wapen. Timmer acht de kans klein dat de man via de politie in het bezit van het wapen is gekomen. Ook de Nederlandse Vereniging voor de Wapenhandel heeft 'geen idee' hoe de gijzelnemer aan zijn wapen kwam. Enkel schot Het wapen mag bij gebruik door de di verse politie-eenheden alleen op 'enkel schot' afgesteld staan, tenzij het minis terie van Justitie toestemming geeft, voor 'automatisch schot', waarbij meerdere kogels achtereen worden af gevuurd. Ook enkele sportschietver- enigingen gebruiken de MP5Maar dan zijn de wapens dusdanig omgebouwd dat het onmogelijk is om de functie 'au tomatisch schot' te gebruiken. Het is onbekend hoe het wapen van de gijzel nemer was afgesteld. Volgens politiesocioloog Timmer mo gen leden van schietverenigingen die deze pistoolmitrailleurs in huis hebben het wapen gedemonteerd en zonder munitie na een jaar lidmaatschap mee naar huis nemen. Daarom is het niet onmogelij k dat de Uithorner het wapen via een schietvereniging in handen heeft gekregen. De gijzelnemer zou lid zijn van de Amsterdamse Schietsport Federatie ASF. Ook zou hij een schiet- vergunning hebben. De ASF was gis termiddag niet bereikbaar voor com mentaar. De wapens die de schietsport gebruikt zijn vooral pistolen, revolvers en gewe ren van divers kaliber. „Dus is de kans dat de pistoolmitrailleur bij een schiet vereniging vandaan komt niet groot", zegt Hoogeveen van de Koninklijke Nederlandse Schuttersassociatie (KN- SA). De revolver die de gijzelnemer bij zich had zou wél afkomstig kunnen zijn van een schietvereniging. Uit onderzoek van de Explosievenop ruimingsdienst is gebleken dat de gij zelnemer ook een 'eenvoudige' brand bom bij zich had. „Dit is geen bom die een heel gebouw kan opblazen", licht een woordvoerster van justitie toe. „Het explosief slaat als het ware enkele meters om zich heen en verspreidt brand." De bom was eenvoudig van sa menstelling. Hij moest met een lont worden aangestoken. GPD Leden van het arrestatieteam bij de ingang van de Rembrandttoren na beëindiging van de gijzeling maandag. foto Ed Oudenaarden/ANP door Dora Rovers De Amerikaanse vice-presi dent Cheney maakte tien jaar geleden, als minister van Defensie, al een rondreis langs de Arabische hoofdsteden. Ook toen was zijn doel steun te ver garen voor een aanval op Irak. Destijds, tijdens de Golfoorlog, vond hij animo voor een allian tie onder leiding van de Ameri kanen. Veel landen in de regio voelden zich bedreigd door de Iraakse leider Saddam Hoes sein. Niet alleen Koeweit, dat door Saddam onder de voet werd gelopen, ook VS-bondge- noot en sleutelland in de regio Saudi-Arabië vreesde de oor logszuchtige dictator. Ditmaal wacht Cheney een moeilijke taak. Tien jaar na de operatie Desert Storm heerst in de Arabische wereld teleurstel ling over de geringe compensa tie door Washington voor deel name aan de anti-Irak coalitie. Velen zijn verbitterd over de Amerikaanse suprematie in de regio. Washington bleef na de Golfoorlog zijn bases in de Golf bemannen. Ook is er onbegrip over het feit dat de Amerikanen Saddam in het zadel hebben ge houden. De agressor van des tijds is nu de held van de Arabier in de straat. Voorraden Het regime van Saddam Hoes sein is na de aanslagen in de VS op 11 september door Washing ton boven aan de lijst gezet van landen die de 'as van het kwaad' vormen. Volgens Washington is het mogelijk dat Irak voorraden chemische en biologische wa pens aanlegt. Die zou het zelf kunnen gebruiken of in handen kunnen spelen van terroristen. Hoewel er geen bewijs is van be trokkenheid van Bagdad bij de terreurdaden in New York en Washington, bestaat onder ha viken in Washington veel steun voor een optreden tegen aarts vijand nummer één in de Golf. „We hoeven ons niet hardnekkig aan 11 september vast te hou den, om te weten dat Saddam Hoessein gevaarlijk is", zei Condoleezza Rice, veiligheids adviseur van de Amerikaanse president Bush. De VS treffen reeds hun voorbe reidingen. Onder het mom van de operaties in Afghanistan heeft Washington zijn troepen in de Golf versterkt. Grote voor raden materieel, 30.000 solda ten en zo'n duizend coördinato ren zijn inmiddels in de regio gearriveerd. De leiders in het Midden-Oos ten zijn genoodzaakt op de Amerikaanse voornemens in te spelen. In de Turkse "hoofdstad Ankara ontmoetten de stafchefs van de legers van Turkije en Koeweit elkaar, vergezeld door vertegenwoordigers van de be langrijkste Koerdische facties in het noorden van Irak. De belaagde Saddam Hoessein probeert een schier onafwend bare aanval met diplomatieke middelen te keren. Hij heeft zijn minister van Buitenlandse Za ken, Naji Hadithi, opdracht ge geven op het hoofdkwartier van de VN in New York de vastgelo pen onderhandelingen over te rugkeer van de VN-inspecties te hervatten. Naar buiten toe be weert Bagdad dat de gesprek- De Amerikanen houden hun bases in de Golfregio. In november vorig jaar arriveerden een groot aantal Texaanse cavaleristen in Camp Do ha in Koeweit. foto Jasser al Zayyat/EPA ken draaien om verlichting van de VN-saneties tégen Irak. De waarschuwingen aan het adres van Bush om het regime van Saddam Hoessein niet tot inzet te maken van de oorlog te gen terrorisme zijn niet van de lucht. Kwamen er vanuit Euro pa al ernstige bedenkingen, Amerika's Arabische bondge noten maken Washington al enige tijd duidelijk dat zij vre zen dat een militaire campagne tegen Irak de hele regio zal de stabiliseren. Berusten De Amerikanen realiseren zich dat Saddams buren niet zitten te wachten op een ingreep in Irak, maar hopen dat zij zullen berusten als ze ervan overtuigd zijn dat de VS de Iraakse dicta tor ditmaal daadwerkelijk wil wippen. Bewust lekken, bij aan vang van Cheney's reis, van een rapport van het Pentagon over Amerika's nucleaire capaciteit zou de Arabische bondgenoten hebben moeten overtuigen van de slagkracht van de Amerika nen. Het rapport bevat een lijst met minstens zeven landen, in clusief Irak, die in aanmerking zouden kunnen komen voor kernaanvallen. In de Arabische hoofdsteden ziet men een Amerikaanse cam pagne liever gericht tegen Isra el, dat hier als een grotere agres sor wordt gezien dan het regime van Saddam. Cheney zou met zijn trip daar om meer succes boeken als Was hington zijn bevoordeling van Israël zou staken en een halt zou toeroepen aan de militaire ope raties tegen de Palestijnen. GPD door Gert-Jan Broere De eerste week van het Na tionale Volkscongres, de jaarlijkse zitting van het Chine se parlement, geeft weinig reden tot opgewektheid. De proble men die het volk kreeg voorge schoteld, zoals gebruikelijk in de Chinese media overgoten met een dikke laag positivisme, ge ven een beeld van een land op de rand van de afgrond. Daarbij lijkt het dat de toetre ding tot de Wereldhandelsorga nisatie (WTO) net het zetje kan zijn dat China over de rand doet kukelen, maar evengoed de red dingsboei waardoor het land blijft dobberen. De corruptie is enorm en lijkt ondanks een kei harde campagne nauwelijks af te nemen. Voor de bevolking staat de bestrijding van graai- ende ambtenaren boven aan het prioriteitenlijstje. De werkeloosheid neemt hand over hand toe. Officieel staat het werkloosheidscijfer in de ste den op 4,5 procent, maar dat ge tal doet geen recht aan de wer kelijke situatie. Werknemers van staatsbedrij ven die voor pakweg 50 euro per maand nog wel op de loonlijst staan maar voor wie geen werk is, zijn niet in de cijfers opgeno men, net als de miljoenen voor wie op het platteland geen toe komst meer is. De verwachting is dat beide ca tegorieën zullen aanzwellen door toetreding tot de WTO. De minister van Staatsplanning re kende voor dat China jaarlijks acht miljoen nieuwe banen zal moeten creëren om niet onder de voet te worden gelopen door een miljoenenleger van ontevreden werklozen. De grootste bedreiging komt van de staatsbedrijven, waar van het merendeel volgens Wes terse maatstaven geen winst maakt. Onder het WTO-regime zullen ze steeds meer worden blootgesteld aan concurrentie uit het buitenland. Bovendien sleept de staatssector het bank wezen mee, want alleen met le ningen die nooit worden terug betaald, wordt voorkomen dat staatsbedrijven ten onder gaan. Daarnaast zijn de inkomens van de 700 miljoen Chinese boeren de afgelopen jaren maar margi naal toegenomen, vooral door toedoen van hoge belastingen en heffingen van lokale overhe den. Inmiddels verdient een ste deling gemiddeld drie keer meer dan een boer, terwijl dat mondi aal 1,6 is. Om het hoofd te bieden aan de neergang heeft de regering de afgelopen jaren flink geïnves teerd in de infrastructuur, maar dat heeft wel gevolgen. De staatsschuld dreigt gevaarlijke vormen aan te nemen, Nu al is die 20 procent van het bruto na tionaal product, maar daarin zijn niet opgenomen de duizen den miljarden yuan die de over heid zou moeten ophoesten voor sanering van de financiële sec tor en voor pensioenen en werk loosheidsuitkeringen En het goede nieuws? China is na de VS de grootste ontvanger van buitenlandse investerin gen. De overheidsinvesteringen hebben vorig jaar voor een groei van 7 procent gezorgd. Boven dien zijn de privé-bedrij ven uit gegroeid tot de motor van de economie. Ze maken niet alleen winst, maar creëren ook banen. Door de WTO worden hun mogelijk heden vergroot, want de voor waarden voor buitenlandse be drijven gaan ook op voor privé- bedrijven. Vooral in de service industrie liggen er nog enorme groeimogeli j kheden Verder heeft China na Japan de grootste valutareserve en is de Chinese munt nog steeds niet vrij verhandelbaar op de inter nationale markten. China wordt bovendien steeds minder afhankelijk van zijn ex port, omdat de stedelijke bevol king de binnenlandse vraag om hoog stuwt. De vraag is of die positieve fac toren kunnen voorkomen dat China in chaos ten onder zal gaan. Het antwoord zal moeten komen van de Communistische Partij. De bereidheid om de problemen aan te pakken is er wel, maar de partij heeft geen enkele intentie om de macht op te geven of zelfs maar te delen. De partij is tege lijk een deel van het probleem én de oplossing. GPD Braakmanpolder De inpoldering van de Braakman is begonnen. Nu wordt er gewerkt aan het leg gen van zinkstukken. Dat zijn een soort matten van rijshout, die moeten'zorgen voor een stevige fundering voor de dijk. Dit is nodig om dat de bodem van de Braak man 'leeft', en dus voortdu rend in diepte varieert. Naar verwachting zal het werk in juli voltooid zijn. Overwegen De NS laten weten dat de be langrijkere spooroverwegen voortaan beveiligd zullen worden met een rood knip perlicht. Er moet nog uitge zocht worden welke overwe gen er voor deze beveiliging in aanmerking komen. Gemeentehuis Het gemeentehuis van Kort- gene wordt verbouwd. Eén van de aanpassingen is dat er een kluis wordt aangebracht. Daar was een sterke behoefte aan, want alle belangrijke documenten moeten nu wor den opgeborgen in het rijksa- chief in Middelburg. Kanaries De Osservatore Romano weet te melden dan paus Pius de twaalfde bij het eten dage lijks wordt vergezeld door een half dozijn kanaries, die allemaal een graantje mee proberen te pikken. Hoofdredactie: A. L. Oosthoek D. Bosscher (adjunct) A. L. Kroon (adjunct) Centrale redactie: Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA Vlissingen Tel. (0118)484000 Fax: (0118)470102 E-mail: redactie@pzc.nl Vlissingen: Postbus 18 4380 AA Vlissingen Tel. (0118) 484000 Fax (0118)470102 E-mail: redwalch@pzc.nl Goes: Voorstad 22 Postbus 31 4460 AA Goes Tel. (0113) 273000 Fax. (0113) 273030 E-mail: redgoes@pzc.nl T erneuzen: Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530ACTerneuzen Tel. (0115) 645769 Fax (0115)645742 E-mall: redtern@pzc nl Hulst: Baudeloo 16 Postbus 62 4560 AB Hulst Tel. (0114) 372776 Fax. (0114) 372771 E-mail; redhulst@pzc nl Zierikzee: Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB Zierikzee Tel. (0111) 454647 Fax. (0111) 454657 E-mail. redzzee@pzc.nl Opening kantoren: Maandag t/m vrijdag van 8.00 tot. 17,00 uur Zierikzee, Goes en Hulst: 8 30-17.00 uur Zaterdags in Vlissingen van 8.00 tot 10.30 uur Internet: www.pzc.nl Internetredactie: Postbus 18 4380 AA Vlissingen E-mail web@pzc.nl Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag gedurende de openingstijden, zaterdags tol 13.30 uur. Overlijdensadvertenties: tijdens kantooruren en uitsluitend maandag- t/m vrijdagavond van 20.30 tot 22 00 uur en zondagavond van 20,00 tot 22.00 uur Tel. (0118)484000 Fax(0118) 470100. Abonnementen (bij acceptgirobetaling geldt een toeslag van /,--) per maand 19,25 per kwartaal. 52,-- per jaar 198,- - Voor toezending per post geldt een toeslag E-mail: abo@pzc.nl Beëindiging van abonnementen uitsluitend schriftelijk, 1 maand voor het einde van de betaalperiode. Losse nummers per stuk: maandag t/m vrijdag: 1,- zaterdag:€ 1,50 Alle bedragen zijn inclusief 6% BTW Bankrelaties ABN AMRO 47.70.65.597 Postbank 35.93 00 Advertenties Alle advertentieopdrachten worden uitgevoerd onder toepassing van de algemene voorwaarden van Uitgeverij PZC BV alsmede de regelen voor het advertentiewezen. Tarieven kunnen tijdens kantooruren worden opgevraagd bij de advertenlieorderatdeling. Tel: 0118-484321 Auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant BV is een onderdeel van het Wegenei-concern De door u aan ons verstrekte gegevens hebben wij opgenomen in een bestand dat wordt gebruikt voor onze (abonnementen)adminislratie en om u te (laten) informeren over voor u relevante diensten en pro ducten van de titels en de werkmaatschappijen van Wegener of door ons zorgvuldig geselecteerde derden. Als u op deze informatie geen prijs stelt dan kunt u dit schriftelijk melden bij: PZC, afdeling lezersservice, Postbus 18,4380 M Vlissingen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 2