ROVINCIA Hogeschool vreest onderzoek Fortuyn wil Nederland vertimmeren 0 intratuin VS waarschuwden Beatrix voor gevaar situatie Srebrenica L 9° 14° Vallende sterren in Middelburg Zeeuwse onderwijsinstelling verdiende mogelijk te gemakkelijk rijksgeld Boompjes voor smalle overwegen Deportivo naar kwartfinales Vlissingse besmet met nekkramp Zeeland verregent Neem nu een proefabonnement Zes weken voor 15,- Tuinaarde, Bosschenaren in de bijstand moeten werken Sporen van geweld NO 4 Eerst regen In de ochtend af en toe regen, 's Middags geleidelijk droog en tegen de avond opklaringen. Maxima rond 9 graden. 245e jaargang no. 61 woensdag 13 maart 2002 los nummer 1,00 internet: www.pzc.nl De slagbomen van de nieuwe mini-Ahob in het Groningse Us- quert staan schuin omhoog. Usquert heeft de primeur met de nieuwe beveiligingsinstallatie, zoals er tot 2006 bijna 500 worden geplaatst bij overwegen op wegen die te smal zijn voor de gewone Automatische Halve Overweg bomen. Deportivo la Coruna heeft zich gisteravond als tweede club geplaatst voor de kwartfinales van de Champions League. De Spanjaarden wonnen in Londen met 2-0 van Arse- nal. Eerder had Real Madrid zich al verzekerd van T een plaats bij de laatste acht. Bij een vijftienjarig meisje uit Vlissingen is deze week nek kramp geconstateerd. Op haar school is enige onrust door het bericht ontstaan, maar volgens de GGD is hier geen reden voor. De kans op besmetting met meningokok- (Z ken is volgens de gezondheidsdienst klein. Er is de laatste jaren veel regen gevallen in Zeeland. En hoe wel weerkundigen niet op grond van slechts enkele jaren be paalde trends willen signaleren, heerst algemeen de opvat ting dat het in de 21e eeuw steeds natter zal worden. Opval lend is volgens weerkundige Jos Broeke van Meteo Zeeland ook dat het steeds warmer wordt. In het laatste de- J_ cennium van de 20e eeuw zitten de zeven zachtste winters. feiten en meningen: 2; binnenland: 3; varia: 4; buitenland: 5; economie: 6; radio en televisie: 7; uit: 9,10 en 11sport: 12 en 13; zeeland: 15,16,17,19 en 21; buitengebied: 23,24 en 25 van onze redactie binnenland HILVERSUM - De toenmalige Amerikaanse staatssecretaris van Buitenlandse Zaken, Ri chard Holbrooke, heeft konin gin Beatrix een maand voor de val van Srebrenica, gewaar schuwd voor het gevaar dat de Nederlandse blauwhelmen in de moslimenclave liepen. De koningin zou de informatie in Nederland hebben doorge speeld. Onduidelijk is aan wie. Dat zei Holbrooke gisteravond in een interview met het televi sieprogramma Nova. Hij ont moette Beatrix op 8 juni 199,5 op de Bilderbergconferentie in Zwitserland. De jaarlijkse con ferentie, destijds opgericht door prins Bernhard, wordt gezien als een genootschap van topza kenmensen, topdiplomaten en toppolitici. De diplomaat vertelde Beatrix dat de Nederlandse militairen zich in een bijzonder gevaarlij ke situatie bevonden, en niet in staat waren zichzelf of de mos lims te verdedigen tegen de Sei'- vische strijders. „Beatrix rea geerde zeer beleefd en een beetje verrast op mijn krachtige uit spraken", aldus Holbrooke. „Ik zei 'jullie troepen zitten in de valleide heuvels zij n omsingel d door Serviërs; de situatie kan niet gevaarlijker zijn'. Ik teken de voor haar de situatie uit." Een jaar later kwam Holbrooke de koningin opnieuw tegen. Vol gens de Amerikaan zei Beatrix toen dat zij haar eerdere conver satie met hem 'haar leven lang niet zou vergeten'. „Ik wist dat er iets serieus aan de hand was, ik heb daar met mijn mensen over gesproken." ANP pagina 3: CDA wil snel debat over ISllOD-rapport (Advertentie) voorletters: straat: postcode: plaats:.... --a; noteert u mij voor een proefabonnement van m/v 5 weken voor 15,- Ik geef daarbij éénmalig toestemming voor auto matische incasso van onder staand rekeningnummer (proef geldt eenmalig bin nen zes maanden) telefoon: e-mail: Voor automatische incasso stem ik toe in afschrijving van mijn (post)bankrekening- ™mmer: Mil II Mill handtekening: 8 713214 000002 annoteert u mij voor een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen; l_ per maand met automatische incasso 19,25). L per kwartaal met automatische incasso 52,-). l. per jaar met automatische incasso 198,-). 5tuur deze bon naar: PZC, afdeling lezersservice Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen (postzegel niet nodig) DEN BOSCH - Den Bosch heeft een strenge aanpak gelanceerd voor bijstandsgerechtigden. Ie dereen die zich voor een uilke ring meldt, wordt voor minstens twintig uur aan het werk gezet. Ziekteverzuim wordt direct ge controleerd. Onder het motto 'Van werkzoe ker naar werknemer' is de nieu we manier van werken gister middag op het stadhuis van Den Bosch gepresenteerd. In de praktijk wordt er al sinds 1 maart mee gewerkt. Volgens Y. Bieshaar, directeur van de Soci ale Dienst, hebben de eerste controles van ziektemeldingen al plaatsgehad. De Bossche aanpak is overge waaid uit Wisconsin in de Ver enigde Staten en wordt in deze vorm in Nederland nog nergens toegepast. Voorlopig geldt de regeling alleen voor nieuwe aanvragen. Dat zijn er 900 per jaar. Als het een succes wordt, dan worden volgend j aar ook de bestaande bijstandscliënten (ruim 3000) op dezelfde manier aangesproken. Het 'werk' zal deels bestaan uit cursussen en opleidingen om de kansen op de arbeidsmarkt te verbeteren. Bij de Weener Groep, ontstaan uit de vroegere sociale werkplaats, wordt de werkweek aangevuld tot twin tig uur. Het werk kan variëren van postbezorging tot admini stratief werk. GPD JABALYA - Een Palestijns jongetje zit thuis op een met bloed besmeurde trap in het vluchtelingenkamp Jabalya. Het Israëlische leger is het kamp in de Gazastrook met tanks binnengevallen op zoek naar fabrieken voor de productie van raketten en granaten. Zeker achttien Palestijnen zijn daarbij om het leven gekomen, onder wie de vader en de grootvader van het jongetje. foto Ahmed Jadallah/RTR pagina 5: Israëlisch machtsvertoon door Peet Vogels DEN HAAG - Heel Nederland moet op de schop, vindt Pim Fortuyn. In zijn boek 'De puin hopen van acht jaar paars', dat tevens als partijprogramma dient voor de komende verkie zingen, geeft hij aan dat op vrij wel elk terrein het roer om moet. Een financiële onderbouwing van zijn plannen geeft hij niet. Fortuyn heeft drastische ideeën voor verbetering van het land. Zo pleit hij voor herinvoering van de dienstplicht en voor af- (Advertentie) schaffing van de land- en lucht macht. In de sociale zekerheid wil hij hard ingrijpen in de WAO. Alleen mensen die ar beidsongeschikt zijn als gevolg van een beroepsziekte hebben recht op een WAO-uitkering, de rest moet in de bijstand. En wie in de bijstand zit, moet worden geprikkeld weer te gaan wer ken. Hij wil belastingkortingen en subsidies voor uitkeringsge rechtigden afschaffen. Bureaucratie Minder bureaucratie in de zorg moet de kosten verlagen en de productiviteit verhogen. Het vrijkomende geld kan dan aan nieuwe zorg worden besteed. Op die manier kunnen de wachtlijs ten verdwijnen zonder dat mil jarden euro's extra nodig zijn, belooft de Rotterdamse politi cus. Op dezelfde wijze wordt het on derwijs aangepakt. Minder re gelzucht vanuit Den Haag, min- (Advertentie) I.V.M. BIDDAG ZIJN WIJ WOENSDAG 13 MAART DE HELE DAG GESLOTEN Goes, Marconistraat 13 Kruiningen, Zandweg 1b Middelburg, Korendijk 34 der managers op de scholen. De docenten krijgen het weer voor het zeggen op de school. Ook het openbaar bestuur kan beter vol gens Fortuyn. Zes ministeries zijn voldoende en van twaalf provincies kunnen zes regio's worden gemaakt met een stad houder aan het hoofd. Alleen het aantal gemeentes moet flink omhoog, omdat klein beter zou zijn dan groot. Op het gebied van het vreemde lingenbeleid herhaalt Fortuyn zijn standpunten. De grenzen moeten dicht en Nederland zou alleen nog politieke vluchtelin gen uit de direct omliggende landen België, Engeland, Duits land, Frankrijk en Denemarken moeten toelaten 'als daar ern stige dingen gebeuren'. Ook wil hij paal en perk stellen aan de gezinshereniging. Boeren Ln ondersteuning van de land bouwsector gelooft hij niet. Subsidies moeten in drie jaar tijd worden afgeschaft, des noods zonder dat daarover Eu ropese afspraken zijn gemaakt. (Advertentie) y» HET GROENE WARENHUIS TRATUlN inhoud 30 liter. AKT,E Per zak 0,99 nu 6 zakken voor 99 MESTE GROND Ca 30». :uu voor hol opfco.-ta eoalisnon van uw Boeren moeten voor wereld marktprijzen produceren, an ders worden ze gesaneerd. GPD pagina 3: manifest niet onder één noemer te vangen (Advertentie) HEEFT U SLOOPWERK? Bel ons! MOET ER GERENOVEERD WORDEN? Bel ons zeker! EEN FREELANCER NODIG? Wij staan klaar! EEN BETROUWBAAR KLUSBEDRIJF? Geen twijfel mogelijk! Bel Quality Delivery 24 uur bereikbaar! voor een kwaliteitslevering TelTFax 0118-431476 Mob 06-53350980 door Henk Postma VLISSINGEN - De Hoge school Zeeland komt in ernstige financiële pro blemen wanneer rijksgeld voor ingeschreven buiten landse studenten deels moet worden terugge stort. Voorzitter J. Mandos van het college van bestuur houdt het er vooralsnog op dat minister Her mans geen reden heeft geld te rug te vorderen. Maar hij sluit niet uit dat zijn hogeschool 'al te gemakkelijk geld heeft ver diend' aan de inschrijving van buitenlanders. Eigen onderzoek moet uitwijzen of de school over de schreef is gegaan. Collegevoorzitter Mandos zegt nog niet te kunnen overzien om welke bedragen het zou kunnen gaan. Maar als er structureel wat mis is, dan gaat het om vele miljoenen guldens. De Zeeuwse hogeschool draait voor een dik ke dertig procent op buiten landse studenten: vele honder denper jaar. De buitenlanders studeren in veel gevallen slechts korte tijd aan de Zeeuwse hogeschool: twee jaar tot slechts enkele maanden. De rest van de oplei ding volgen ze aan een universi teit in hun eigen land. Bestuurscollegelid A. Vermunt, verantwoordelijk voor de inter nationalisering, verklaarde de afgelopen weken bij herhaling dat slechts rij ksgeld is opgestre ken voor de duur dat de Vlis singse hogeschool bemoeienis met de buitenlanders had. Toch zijn twijfels gerezen nu minister Hermansde financiële handel en wandel van alle hogescholen onder de loep neemt. Collegevoorzitter Mandos geeft toe dat zijn school mogelijk meer rijksgeld heeft opgestre ken dan nodig. Mocht dat het geval zijn, dan is de hogeschool daar in zijn ogen niet mee in de fout gegaan. Want in alle geval len zou zijn gehandeld volgens gedragsregels van de landelijke raad voor het hoger onderwijs. Het college van bestuur van de Zeeuwse hogeschool laat nu zelf onderzoeken hoe de vork pre cies in de steel zit, zowel door ei gen mensen als door externe deskundigen. Overigens kan de school niet anders, want dezer dagen stuurt minister Hermans alle hogescholen, universiteiten en ROC's (regionale opleidingen centra) een vragenlijst waarop precies moet worden ingevuld hoe ze hun studenten aanmeld den voor bekostiging. Mandos verwacht niet dat rijks geld, voor zover 'al te gemakke lijk' opgestreken, moet worden terugbetaald. Mocht dat wel het geval zijn, dan kan dat zijn school 'enormschaden'. Van alle hogescholen herbergt de Zeeuwse hogeschool veruit het hoogste percentage buitenlan ders. Landelijke media leggen dan ook een meer dan gebruike lijke belangstelling aan de dag voor de financiële handel en wandel van de school. Gesjoemel Zo meldde De Volkskrant dins dag dat in Vlissingen is gesjoe meld met inschrijvingen van en kele studenten van de Mercator Hogeschool in het Belgische Gent. Volgens de studiecoördi nator van de Gentse hogeschool, M. Verlinden, volgden die stu denten geen onderwijs in Ne derland, maar werden ze wel in geschreven aan de Zeeuwse school, en als student gemeld aan het ministerie, om zo aan een Nederlands diploma te ko men. Die praktijk zou abrupt zijn stopgezet toen minister Hermans bekend maakte ac countants naar de hogescholen te sturen. De Zeeuwse hoge school ontkent dit. Volgens collegevoorzitter Man dos studeerden de Belgen wel degelijk in Vlissingen, en wel gedurende een half jaar. Vervol gens zou zijn hogeschool nog een half j aar bemoeienis hebben gehad met een studie-opdracht die in België werd uitgevoerd. In ieder geval, benadrukt Man dos, is op de Zeeuwse hoge school steeds te goeder trouw gehandeld. Koudekerke, Galgeweg 5, 0118-551623, donderdag/vrijdag koopavond Het is Feest bij Intratuin Koudekerke van 13 tot 23 maart Kijk voor meer info naar onze grote advertentie in deze krant.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 1