PZC Havens breiden samenwerking uit Onzeker bestaan in een vreemd land Gemeenten gaan niet goed met huisvesting statushouders om Erkenning Zeeuws nog altijd mogelijk 19 Meer geld voor Zeeuwse Milieu Federatie Zeeland Seaports en Havenbedrijf Rotterdam richten grondbedrijf op Verdachten overval nog vast WAT SCHUIFT 'T? ER ZIT HEER IN Bruinvis gevonden bij Zoutelande Slik wordt modder Zweminstructeur uit functie gezet Schipper ernstig gewond op zee Gereedschap uit schuur gestolen woensdag 13 maart 2002 door Rinus Antonisse MIDDELBURG - Het dage lijks provinciebestuur wil de subsidie voor de Zeeuwse Mi lieu Federatie (ZMF) verhogen met 30.000 euro per jaar. Daarmee komt de uitkering voor de periode 2002 tot en met 2005 op jaarlijks 282.100 euro De verhoging is volgens Gede puteerde Staten nodig, omdat steeds meer een beroep wordt gedaan op de milieufederatie om deel te nemen aan allerlei vormen van overleg. GS zien de federatie als een vertegen woordiger van de natuur- en milieu-organisaties en bur gers, als het gaat om duur zaamheid in economie, natuur en ecologie. Daarom wordt de ZMF vooral door de provincie gevraagd een inbreng te leve ren in overleg over deze be leidsthema's. De vereniging moet daar wel de mensen voor beschikbaar kunnen stellen. In de periode 1997-2001 zijn de overlegsituaties waarvoor de ZMF uitgenodigd wordt, opge lopen van 27 naar 58. Het gaat zowel om tijdelijke (bijvoor beeld waterhuishoudingsplan) als permanente voimen van overleg (bijvoorbeeld de pro vinciale commissie omge vingsbeleid). Door de verho ging van de subsidie kan de ZMF een medewerker op deel tijdbasis (0,5 arbeidsplaats) aanstellen. door Conny van Gremberghe TERNEUZEN - Het haven schap Zeeland Seaports inten siveert de samenwerking met het Gemeentelijke Havenbe drijf Rotterdam. De Zeeuwse havens en Rotterdam participe ren sinds 1995 in de Exploitatie maatschappij Schelde-Maas (ESM). De samenwerking is aan een herijking toe vanwege ont wikkelingen in de maritieme wereld (schaalvergroting ha vens, fusies van rederijen en het afkalven van de posities van sommige havens). Het is de bedoeling dat het pa pieren samenwerkingsverband ESM op korte termijn beschikt over een eigen organisatie, die zich bezig houdt met de ontwik keling en de uitgifte van nieuwe haventerreinen en het opzetten van nieuwe projecten in het hele Delta-gebied, van Rotterdam tot in Zeeuws-Vlaanderen. Het nieuwe samenwerkingsver band, dat zal worden aange stuurd door directeur J. Philip- pen van Zeeland Seaports, zal zich ook nadrukkelijk bezig houden met de uitgifte van alle nog uitgeefbare terreinen in het Sloegebied. In de nabije toe komst komen daar ook nog de nieuwe haven-en industrieter reinen op de westelijke kanaal oever bij Terneuzen bij De Zeeuwse en Rotterdamse ha venbestuurders praten al meer dan een jaar een bredere samen werking. Met name vanuit Rot terdam werd vorig j aar - door de havenondernemersorganisatie Deltalinqs en de Rotterdamse Kamer van Koophandel - aan gedrongen op de oprichting van een naamloze vennootschap die de exploitatie van alle Rotter damse haven-en industrieter reinen voor rekening zou ne men. En passant zou deze NV de (industrie-)terreinen van de ha vens van Dordrecht, Moerdijk, Terneuzen en Vlissingen over nemen. Dit was voorzitter D. Bruinooge van Zeeland Sea ports te gortig. Bruinooge duld de geen Rotterdamse zeggen schap over de Zeeuwse havens. Dat het bestaande samenwer kingsverband nu fors wordt uit gebreid en ESM de beschikking krijgt over een eigen organisatie betekent wel dat Rotterdam enige invloed in de Zeeuwse ha venwereld krijgt. ,,Ja, invloed, maar ook niet meer dan dat als het gaat om besluitvorming, dan zijn de verhoudingen gelijk en zo hoort het ook", zei Bruin ooge. Meegaan Volgens vice-voorzitter R. Bar- bé kan die invloed ook positief uitpakken. ,,We moeten als Zeeuwse havens om de concur rentie met anderen aan te kun nen meegaan in een schaalver groting. Simpelweg omdat ook marktpartijen hun macht en in vloed door fusies en samenwer kingsverbanden vergroten. Met deze intensievere samenwer king verbreden we ons draag vlak en dat is noodzakelijk", zei Barbé, die verder niet op de kwestie wilde ingaan. Ook directeur Philippen en Bruinooge weigerden gisteren nader op het samenwerkings voorstel in te gaan. Bruinooge: ,Er ligt nu een concept-voorstel waar de raad van Rotterdam en de Zeeuwse bestuursorganen nog him zegje over moeten doen. In Rotterdam gebeurt dit op 28 maart, daarna in Zeeland." De bredere samenwerking en de oprichting van een eigen ESM- bedrijf heeft geen personele consequenties voor de mede werkers van Zeeland Seaports. In operationele zin zal er niets veranderen, omdat de integratie en coördinatie van strategisch beleid en uitvoering tussen Zee land Seaports en het ESM-be- drijf zich op het niveau van het directieteam zullen afspelen. De directeur van Zeeland Sea ports verwacht zelfs dat de or ganisatie van het eigen schap na de verhuizing naar Terneuzen nog versterkt zal worden. Voor zitter Bruinooge denkt dan aan vier, vijf mensen erbij om com plexe ontwikkeling, zoals bij voorbeeld de aanleg van de WCT, goed het hoofd te kunnen bieden. MIDDELBURG - De drie verdachten van de overval eind vorige maand op speelautomatenhal Play- land in Axel zitten nog steeds vast. Het drietal heeft inmiddels bekend. Van de buit -enkele dui zenden euro's - is ongeveer 1900 euro teruggevonden. Twee van de verdachten roofden tijdens de gewapende overval op Playland de kassa leeg en dwongen bezoekers hun portemonnee af te geven. Gezien de werk wij ze hield de politie er in eerste in stantie rekening mee dat de verdachten ookbetrok- ken waren, bij de overval die vorig jaar op dezelfde speelhal plaatsvond. Die daders zijn nooit aange- houden. Volgens justitie- woordvoerster E. Boot is echter uit het onderzoek tot nu toe niet gebleken dat het drietal iets te ma ken heeft met die overval. Het echtpaar Abdulrahman verlaat de woning die de afgelopen jaren hun thuis was. foto Ruben Oreel door Edith Ramakers VLISSINGEN - Asielzoekers zonder status kunnen elke dag de boodschap krijgen dat hun laatste dagen in Nederland zijn aangebroken. Maandag werd het Vlissingse gezin Abdulrah man op straat gezet. Hulpverle ners, lokale bestuurders en ambtenaren zien machteloos toe. Wat in Vlissingen is ge beurd, gebeurt spoedig in ande re plaatsen, of is al aan de gang. „Dit zijn de gevolgen van de ou de en nieuwe Vreemdelingen wet", zegt A. Goedhart van Vluchtelingenwerk Vlissingen. Eerder stelde Vluchtelingen werk Nederland dat de overheid (Advertentie) in het vreemdelingenbeleid heeft gefaald. Ze heeft vluchte lingen te lang de hoop gegeven dat ze hier permanent kunnen blijven. Daarmee heeft de over heid het recht verspeeld om hen terug te sturen, vindt Vluchte lingenwerk. De organisatie stel de een eenmalig generaal par don voor, voor die asielzoekers die langer dan drie jaar in Ne derland verbleven. „Maar er is niet geluisterd. Zonder geld, voorzieningen en medische ver zorging raken er met de dag meer mensen dakloos", waar schuwt Goedhart. De aanscherping van de wet in april 2001 zadelt gemeenten en hulporganisaties met proble men op. De regels zijn inhu maan en onwerkbaar, is de alge mene kritiek. In de jongste vreemdelingenwet schrijft het Rijk voor dat asiel zoekers die een definitieve uit wijzing hebben gekregen in 28 dagen een terugkeer moeten hebben geregeld. Voor veel asielzoekers is die periode te kort. Doel van de aanscherping is om mensen niet te lang in onzeker heid te laten leven. „Een nobel streven, maar de afwikkeling van de oude procedures houdt de snelle doorlichting van nieuwkomers tegen." Vandaar dat Vluchtelingwerk Nederland eind vorig jaar voor het generale pardon pleitte. De stapel onafgehandelde zaken is een te sterke rem op de afhande ling van nieuwe aanvragen. Het was tevergeefs. „Nu kunnen we alleen nog maar luisteren naar schrijnende verhalen van die mensen die acht, negen, elf jaar in Nederland zijn", merkt Goedhart op. Veilig De Iraaks-Koerdische familie Abdulrahman moet terug naar Noord-Irak, dat volgens de Ne derlandse regering veilig is. De familie was vijfjaar in procedu re volgens de oude vreemdelin genwet. Circa tien andere vluchtelingen in Vlissingen die dezelfde zogenoemde Voorlopi ge Vergunning Tot Verblijf (WTV) hebben gekregen, wachten nu af in angst. „Deze groep wordt als eerste aange pakt", zegt G. Stahlie van de ge meente Vlissingen. „Daarna worden de mensen doorgelicht die nog langer hier zijn. Mensen die er professioneel mee bezig zijn, hebben hier geen woorden voor. Die hebben net als de vluchtelingen slapeloze nach ten. Op persoonlijke titel zeg ik dat deze regelgeving een farce is. Ik sta volledig achter het voorstel van Vluchtelingen werk." Hulpverleners, weet Goedhart, raken uitgeput. „Het Rijk kan van een afstandje ge makkelijk zeggen: zet ze er maar uit. Dossier gesloten, kansen verspeeld. Maar wij begeleiden de mensen, moeten het slechte nieuws vertellen." In Nederland zijn circa vierdui zend asielzoekers die gemiddeld zeven jaar in onzekerheid leven. Circa vijftienduizend asielzoe kers leven langer dan drie jaar in een centrale opvang. Ter ver gelijking: in Vlissingen wonen negen vluchtelingen die langer dan drie jaar op een uitspraak wachten en 23 vluchtelingen die langer dan zeven jaar in af wachting zijn. In Middelburg wonen in de centrale opvang (asielzoekerscentrum) elf asiel zoekers langer dan drie jaar; in de centrale opvang zijn er tien die al tussen de vijf en acht jaar op uitsluitsel wachten. De fami lie Abdulrahman wil door trau matische ervaringen niet terug naar Noord-Irak. Ze vrezen daar voor hun leven. Vrienden vangen hen nu in Vlissingen op. Als vangnet voor mensen die een negatief besluit ontvangen, kan de Internationale Organisation of Migration (IOM) een rol van betekenis vervullen. De neutra le en onafhankelijke organisatie werkt echter louter met mensen die vrijwillig aan een terugkeer meewerken. „De keuze is aan de mensen. Dat respecteren we. Als zij willen vertrekken, onder steunen we hen bij hun afscheid van Nederland", merkt A. van Holsteijn, van de IOM, district West op. „We kunnen vliegtic kets regelen en als ze geen pas poort hebben een laissez-passer of transit-visa bezorgen. Dat kan zonder tussenkomst van hun eigen ambassade. We be middelen soms ook voor terug keer naar een ander land dan het land van herkomst. Dat is niet eenvoudig", zegt Van Hol steijn. Vanaf april vorig jaar zijn er vijftien mensen uit Nederland via de IOM vertrokken naar Noord-Irak. „Een paar mensen hebben onlangs een aanvraag voor terugkeer ingediend. Ik ben nu op weg naar Sluiskil om met mensen te spreken die sterk een terugkeer naar hun eigen land overwegen." pagina 2: commentaar RUIM 770,-VOORDEEL. Bovendien heeft de Wagon R+ Season extra's voor alle seizoenen. Het schuifdak voor zonnige en mistlampen voor donkere dagen. En wat denkt u van sportieve lichtmetalen velgen, elektrische ramen en spiegels, air bags en centrale deurvergrendeling? Natuurlijk is ook de automatische transmissie een aantrekkelijke optie. Schuif snel aan bij de Suzuki-dealer. U rijdt al in een Wagon R+Season vanaf 11.299,- Er is si een Wagon R* vanaf 8.999.-- Afgebeeld 15 de Wagon R* 1,3 Season Geadviseerde verkoopprijs, incl. BIW/BPM, excl. kosten njklaar maken, verwijderingsbijdrage en legeskosten. Brandstof verbruik Wagon R* 6,1-7,5 liter/100 km; 133 16,4 km/liter C02- uitstooC 145-178 gram/km. Importeur B V. NIMAG, Heinenoord. (0186) 607 707. Kijk voor meet informatie op vnvw.suzuki.nl. SUZUKI door Emile Calon MIDDELBURG - De meeste Zeeuwse gemeenten springen nonchalant om met de plicht om statushouders te huisvesten. Uit een onderzoek door de provin cie blijkt dal slechts Terneuzen, Veere en Vlissingen voldoende woningen aanbieden voor huis vesting van deze asielzoekers die in het bezit zijn van een ver blijfsvergunning. Volgens Gedeputeerde Staten gaat het bij de meeste gemeen ten niet om onwilligheid. Er wordt wel slecht overlegd met het Centraal Orgaan opvang Asielzoekers over huisvesting Als statushouders bijvoorbeeld na verloop van tijd vertrekken naar de Randstad omdat ze daar meer aanspraak hebben, wordt in de regel niet aan het COA ge meld dat er weer ruimte is voor nieuwe opvang Volgens provin- ciaal beleidsambtenaar P. Boone heeft de huisvesting van statushouders immers geen ho ge prioriteit. Er is ook een aantal gemeenten dat de huisvestingsregels voor statushouders negeert. Zo moe ten deze vluchtelingen in bij voorbeeld Hulst en Kapelle met de andere woningzoekenden ge woon meedingen naar een wo ning. GS stellen klip en klaar dat zoiets niet is toegestaan om dat statushouders nu eenmaal voorrang hebben. Goes heeft er volgens Gedepu teerde Staten helemaal een pot je van gemaakt door in het re cente verleden te besluiten dat de opgelopen achterstand bij huisvesting gewoon met meer bestaat. De complete wachtlijst werd als het ware geschrapt. Dat kan natuurlijk niet, aldus GS. „Goes kan met zomaar der tig plaatsen wegpoetsen; zo'n illegale maatregel valt al hele maal niet te rijmen van het be stuur van een stedelijke ge meente", schrijven GS in een notitie. Goes moet dus aan haar taakstelling worden gehouden, concludeert het dagelijks pro vinciebestuur. Na een rondgang langs de ge meenten komt de provincie tot de conclusie dat het COA zelf maar wat actiever moet worden en zelf de gemeenten moet bena deren als er huisvesting gezocht wordt voor statushouders. Volgens Boone staan de ge meenten daar ook helemaal niet afwijzend tegenover. Hij geeft ook aan dat het weinig zin heeft om de gemeenten te dwingen tot het aanbieden van huisvesting. Ervaring De ervaring leert immers dan na een half jaar velen dan al ver trokken zijn richting Randstad omdat ze daar meerland- en lot genoten kunnen treffen. Wel merkt hij op dat door die uit stroom van statushouders er ge dacht wordt aan het aanbieden van meer huizen voor asielzoe kers die nog in afwachting zijn van definitief besluit over hun status. ZOUTELANDE - Op het strand bij Zoutelande is in de nacht van maandag op dinsdag een bruinvis gevonden. Het dier was aangespoeld bij strandpaviljoen De Stroming. Het diertje is in kritieke toestand naar het Dolfinarium in Harderwijk ge bracht. J. van der Hiele van de Eerste Hulp voor Zeezoogdie ren heeft zich over haar ontfermd. Het dier is 1.16 meter lang en is sterk vermagerd. Van der Hiele schat dat de bruinvis een overlevingskans heeft van 50 procent. De bruinvis is een vrouwtje. Ze werd gevonden door personeel dat bezig was met de zandverplaatsing aan het strand. Zij za gen de bruinvis in de branding dobberen. Na diverse pogingen om het beest terug in het water te krijgen, schakelden ze de Eerste hulp voor zeezoogdieren in. De bruinvis is Jannie ge noemd, naar de uitvoerder (Jan) die haar vond. MIDDELBURG - De actie 'Slik op de weg' houdt op te be staan. Dat wil zeggen de naam. Het Regionaal Orgaan Ver keersveiligheid Zeeland vestigt komend najaar opnieuw de aandacht op de gevaren van door landbouwvoer- en werktui gen besmeurde wegen. Maar dan onder de naam 'Modder op de weg'. De campagne 'Slik op de weg' is in Zeeland ontwik keld en slik is ook een woord dat veel in Zeeland wordt ge bruikt. Inmiddels is de actie in andere delen van het land en ook in België overgenomen, maar daar staat 'Modder op de weg' op de bordjes. Om de eenduidigheid te bevorderen en te voorkomen dat niet-Zeeu wen dein Zeeland gebruikte borden met 'Slik op de weg' niet begrijpen, heeft het ROVZ besloten 'slik' te verruilen door 'modder'. Dit betekent dat nieuwe stic kers moeten worden vervaardigd die landbouwers kunnen gebruiken op de bordjes waarmee ze het verkeer waarschu wen. VLISSINGEN - De Vlissinger die een straf van zestien maan den heeft uitgezeten wegens onzedelijke handelingen met een minderjarig meisje, zal niet meer optreden als zweminstruc teur van de Recreatie Vereniging Vüssingen(RW). Het be stuur heeft hem uit zijn functie gezet. De man is niet als beta lend lid geweigerd. Secretaris O. Janssen laat weten dat daar geen aanleiding toe bestaat, omdat het vergrijp niet in het zwembad maar in de privé-sfeer plaatshad. Handhaving als instructeur is echter uit den boze. Janssen: „Dat kunnen we naar de ouders van de kinderen die bij ons zwemles krijgen niet verantwoorden." OUDDORP - De vijftigjarige schipper van de Nooitgedacht uit Ouddorp is ernstig gewond geraakt bij het binnenhalen van het visnet. De man kwam maandag ter hoogte van het Slijkgat op de Noordzee door nog onbekende oorzaak met z'n onderarm klem te zitten tussen een touw en de liertrommel. Op zijn hulpgeroep kon één van de andere opvarenden de trommel stilzetten. Het visserschip is onder begeleiding van een vaartuig van Rijkswaterstaat naar de haven van Stellen dam gevaren. Daar werd de schipper opgevangen door het met de helikopter ingevlogen traumateam van het Rotter damse Dijkzigtziekenhuis. Het slachtoffer is nadien met spoed per ambulance overgebracht naar het ziekenhuis. OOST-SOUBURG - In de nacht van maandag op dinsdag is in een schuur bij een woning aan de Dijkstraat in Oost-Souburg ingebroken. Er werd gereedschap met een waarde van enkele honderden euro's meegenomen. veel wat lokale politici zelf kun nen doen", aldus De Vries. Hij zei de argumenten voor en tegen een erkenning zorgvuldig te zul len wegen, juist omdat het zo ge voelig ligt. Gedeputeerde G. de Kok gaf aan dat erkenning een enorme im puls is voor de streektaal en het omgaan met het Zeeuws bete kent. Hij verwachtte dat het zal leiden tot extra activiteiten. „Het provinciaal bestuur heeft daar graag geld voor over." Het afwijzende advies dat de Taal unie over de aanvraag uitbracht vond De Kok minder belang rijk, omdat de Taalunie geen goede uitleg heeft gegeven van het Europees Handvest voor er kenning van regionale talen en talen van minderheden. Voorzitter C. Martens van de Zeeuwsche Vereeniging voor Dialectonderzoek gaf de staats secretaris het Woordenboek der Zeeuwse Dialecten. Hij stelde dat erkenning van het Zeeuws leidt tot een sterkere positie van het standaard-Nederlands in Europa. „Tweetaligheid draagt juist bij tot een beter taalgebruik en een groter taalbewustzijn." Hij wees op de sterke positie van Vlamingen bij onder meer het Nederlands Dictee „Die zijn veel bewuster met hun talen be zig dan Nederlanders." Steun Volgens conculent streektaal M. de Visser staat Het overgrote deel van de Zeeuwen achter er kenning van hun dialecten. Ze merkte op dat het Zeeuws leeft onder jong en oud. Leerlingen van de basisscholen De Arke uit Hulst en de Versluijsschool uit Aagtekerke overhandigden de staatssecretaris de resultaten van een provinciale actie, die is gehouden ter ondersteuning van de erkenningsaanvraag. door Rinus Antonisse DEN HAAG - De officiële er kenning van het Zeeuws als streektaal is bepaald geen gelo pen race. Staatssecretaris G. de Vries van Binnenlandse Zaken, die erover beslist, heeft twijfels. Ilij vraagt zich af wat erkenning betekent voor andere talen in Nederland, zoals het Brabants en het West-Fries. De bewinds man wil geen 'erkenningsgolf' op gang brengen. Ook vindt De Vries dat het draagvlak voor het bevorderen van het Zeeuws in de provincie sterker kan zijn. Hij mist initia tieven van gemeenten en pro vincie om de dialecten (meer) te stimuleren. Tot nu toe heeft al leen het dagelijks provinciebe stuur zich vierkant achter de erkenning geplaatst. De staats secretaris stelt dat een louter symbolische erkenning niet kan. Dit bleek dinsdag in Den Haag, waar een Zeeuwse delegatie bij De Vries aandrong op een spoe dige en positieve beslissing over de aanvraag voor erkenning. De staatssecretaris liet blijken dat hij snel de knoop wil doorhak ken en zal proberen nog vóór de verkiezingen van 15 mei uit sluitsel te geven. Of dat lukt hangt af van een tijdige bespre king in het Kabinet. Gelet op de gevoeligheden die er over er kenning van talen leven, wil De Vries zijn besluit eerst daaraan voorleggen. De staatssecretaris legde er de nadruk op dat niets provincie en gemeenten in de weg staat om, los van de erkenning, zelf met activiteiten ter stimulering van het Zeeuws te beginnen. „Wat vinden ze zelf dat er extra moet gebeuren? De Zeeuwse gemeen ten en provincie kunnen zelf be slissen wat het ze waard is. Er is (Advertentie) ONTDEK DE WERELD VAN ROLF BENZ MEUBELEN... Kom deze week kijken naar onze nieuwe Rolf Benz Studio. U vindt er een bijzondere collectie meubelen die u op het lijf zijn geschreven! De Jonge Hoek van Dijke, Stenevate 2 Heinkenszand 0113561482

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 19