Middelburg zwijgt over kiosken PZC PZC Van mossels en lamp voetjes Uittocht uit Vlissingse gemeenteraad Forse boete voor drankrit die eindigde in verkeersongeval Rooseveltlaan zal niet het karakter van een rondweg krijgen 17 Besluit over aanpassing ligt momenteel politiek te gevoelig Kledingbeurs Woensdrecht thuisbasis Orions Izebout bakt de beste bolussen Vrouw vrijgesproken van schuld Zonder helm op gestolen scooter Gewonde bij aanrijding Schilderijen in 't Spui Muziekavond 09AZI'L9{ -iA— woensdag 13 maart 2002 door Nadia Berkelder MIDDELBURG - De kiosken op de Markt in Middelburg blijven voorlopig zoals ze zijn. De eige naar had een plan ingediend om ze aan te passen. Het demissio naire gemeentebestuur wil ech ter op dit moment geen politiek gevoelige besluiten meer ne men. De monumentencommissie heeft advies uitgebracht over plannen van de eigenaar met de kiosken. Dat advies was nega tief. „Het plan was niet overeen komstig de uitstraling van de Markt", zegt P. Sijnke van de commissie. „De eigenaar heeft voorgesteld de kleur en het ma- teriaal aan te passen. De buiten kant van de kiosken zou groen moeten worden, net als de to renspits van de Lange Jan." Het is niet de eerste keer dat er voorstellen gedaan worden om de kiosken aan te passen. Er is al eens geopperd om ze alle drie weg te halen en alle bedrijfjes onder te brengen in één gebouw. „Dat gebouwtje zou een schuin dak krijgen, waar mensen tij dens evenementen op konden zitten", vertelt Sijnke. „Toen is het een tijd stil geweest. Daarna was er sprake van dat de kios ken omgedraaid zouden wor den. Maar dat is allemaal niets geworden." Het advies van de monumenten commissie ligt nu bij het ge- meentebestuur. Dat wil in deze periode geen politiek gevoelige besluiten meer nemen. Al sinds 1996 wordt over de kiosken ge discussieerd. De architect die de 'plannen voor de herinrichting •van de Markt heeft gemaakt, had ze in zijn tekening laten staan. Later werd bedacht dat de gebouwtjes op moesten schuiven naar de hoeken van de MIDDELBURG - Peuterspeel zaal 't Pietepeutertje in Middel burg houdt op 4 april een kle dingbeurs voor kinderkleding. De kleding kan op woensdag ochtend ingeleverd worden bij de speelzaal. Markt. Twee jaar geleden werd bekend dat het gemeentebe stuur de kiosken niet meer wilde verplaatsen. Het geld was op. Volgens wethouder L. Luitwie- ler kan er nog wel gesproken worden over aanpassingen. Ondernemers op de Markt wil len dat er iets gebeurt. Zij beta len mee aan de herinrichting van de binnenstad. In ruil daar voor kregen ze inspraak in de plannen. Er was de onderne mers door toenmalig wethouder T. Strous beloofd dat de kiosken zouden verdwijnen, zei D. An- beek van De Drukkerij vorige week tijdens het lijsttrekkers debat. „Die belofte is verbroken door de latere wethouder Brak man." Wethouder L. Luitwieler zei vorige week dat de kiosken, als het aan het zittende college ligt, blijven staan. Volgens de wethouder is de ge meente met de eigenaar overeen gekomen dat de twee partijen de kosten voor de aanpassing zou den delen. Of het ooit zover komt, is de vraag. „We hebben ons een aantal weken geleden over het plan gebogen. Toen hebben we besloten dat de mo numentencommissie maar ad vies moest uitbrengen. En die komt nu met een afwijzing." De eigenaar van de kiosken was gisteren niet in staat commen taar te leveren. Hij is met vakan tie. door Edith Ramakers VLISSINGEN - De Vlissingse gemeenteraad nam gisteren af scheid van elf leden. De kiezer heeft voor een nieuwe samen stelling gekozen. Maar ofi het toekomstige team een verbete ring is, betwijfelt een aantal. Scheidend D66-raadslid M. Schoonen zei dat de kiezer niet altijd gelijk heeft. „Partijprogramma's doen er schijnbaar niet meer toe. Men sen kiezen voor personen die op vallen door welbespraaktheid enone-liners, maarniet door in houd of argumentatie." Woorden van gelijke strekking sprak R. den Broeder van de PvdA. Zijn fractie moest een ze tel inleveren, van zeven naar zes. Hij viel buiten de boot. Hij deed geen moeite zijn treurnis te verbergen. „De politiek is ver schoven van het besturen en be heren van een gemeente en het verdelen van geld naar het op lossen van dagelijkse ergernis sen en gevoelens van onrust of onveiligheid dicht bij huis." Volgens hem heeft, de Partij Souburg Ritthem (met vier ze tels nieuw in de gemeenteraad) aan die verandering haar succes te danken. „Met een minimum aan visie, drijvend op sentimen ten van veertig jaar geleden en een handvol van de straat opge raapte programmapunten we ten zij te scoren. En ik gun ze het succes nog ook, omdat het goed willende oprechte volksverte genwoordigers zullen zijn." Hij vraagt zich af wat Vlissingen in houdelijk mag verwachten van nieuwkomers als het aankomt op abstracte vraagstukken, zo als 'beheersing van de woning markt of het stellen van kaders en doelstelling voor een stede- Burgemeester A. van Dok-van Weele heeft K. Postma-Willemse de koninklijke onderscheiding opgespeld. foto Lex de Meester lijke cultuurbeleid'. Veel ver trouwen heeft hij er niet in. F. Haanstra (PvdA) beleefde gisteren zijn laatste bijzondere raadsvergadering. Burgemees ter A. van Dok-van Weele, die hem 'Frans wie kent hem niet' noemde, had hem graag een ko ninklijke onderscheiding opge speld. Maar Haanstra die zes tien jaar raadslid was, bedankte voor die eer. „Op de eerste plaats omdat ik een republikein ben; op de tweede plaats omdat ik het er niet mee eens ben dat ie dereen die twaalf jaar raadslid is geweest automatisch een lint je krijgt." Karin Postma-Willemse heeft een andere mening. Zij was vijf tien jaar raadslid van het CDA en werd gisteren benoemd tot lid in de Orde van Oranje Nas sau. „Ridder Karin heeft al die jaren veel inbreng gehad. We zullen haar nog missen", zei de nestor van de gemeenteraad J. Lust van de WD. Andere schei dende raadsleden waren: D. Rempt en M. Verbeek-Lust van de VVD. J. de Coninck-Geers van het CDA, F. van Spaandonk van de PvdA, T. Aalfs van D66 en P. de Jonge van de SP. De Jonge zei dat ook in het geval dat de SP niet van twee naar DEN HAAG - De vier Lockheed Orion-verkenningsvliegtui gen van de marine worden zeer waarschijnlijk gestationeerd op de vliegbasis Woensdrecht na sluiting van marinevlieg kamp Valkenburg bij Leiden. Dat zeggen diverse politieke bronnen in Den Haag. De verhuizing naar Woensdrecht lijkt de enig overgebleven mogelijkheid nu de Tweede Kamer heeft besloten om de rust in het Waddengebied te sparen. Dat maakt verhuizing van de Orions naar Den Helder of Leeu warden onmogelijk. Ook de milieubeweging kan zich vinden in de verhuizing van de tamelijk lawaaierige Orions naar Woensdrecht, bij gebrek aan andere mogelijkheden. De vier motorige propelloraangedreven Orions hebben als militaire taak het opsporen van vijandelijke schepen en onderzeeërs. Daarnaast worden ze vaak civiel ingezet bij reddingsacties op GOES - Bakker Izebout uit Koudekerke is de winnaar gewor den van de jaarlijkse Zeeuwse Bolustrofee. Deze wedstrijd is dit jaar voor de veertiende keer georganiseerd door de Regio Zeeland van de Nederlandse Brood- en Banketbakkers On dernemers Vereniging (NBOV). De tweede en derde prijs wa ren voor respectievelijk bakker Dees uit Zaamslag en bakker Bouman uit Oosterland. De prijsuitreiking vond gisteravond plaats in Eethuis de Vierlinden aan de Kattendijksedijk in Goes. De Bolustrofee werd uitgereikt door H.J. Walraven, proefbakker bij grondstoffenleverancier Zeelandia. Hij vormde samen met K. van Staveren van het Pontes College, afdeling Groot Stelle, de vakjury. De bolussen werden even eens beoordeeld door een consumentenpanel. MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter heeft giste ren een 20-jarige vrouw uit Vlissingen vrijgesproken, die be schuldigd was van vernieling. Zij zou op 18 juli vorig jaar in Vlissingen een deuk in de auto van haar vriend hebben ge schopt. De Vlissingse zei op de zitting dat ze ruzie hadden gekregen en dat zij hem van zich af had willen trappen. Volgens de man echter had zij bewust een deuk in het portier getrapt. Hij wil de de schade op haar verhalen. De politierechter zag echter geen bewijs en besloot tot vrijspraak. MIDDELBURG - Op de Koudekerkseweg in Middelburg zijn gistermorgen twee jongens op een scooter bekeurd voor het rijden zonder helm. De bestuurder, een 15-jarige Vlissinger, kreeg nog een extra boete omdat hij geen bromcertificaat had. Bij nader onderzoek bleek dat de scooter was gestolen. De 15-jarige bestuurder werd aangehouden en later werd in verband met de diefstal nog een even oude plaatsgenoot aan gehouden. Beiden zijn na verhoor en het opmaken van proces verbaal weer in vrijheid gesteld. De scooter is in beslag geno- drie zetels was gezakt, hij niet teruggekeerd zou zijn in de ge meenteraad. „Ik heb het hier ei genlijk nooit naar mijn zin ge had. G. Meijering is de vierde PvdA'er die afscheid nam. Meijering kan weer als raadslid benoemd worden als de PvdA weer twee wethouders mag le veren. In het nieuwe duale sys teem zijn de wethouders geen raadslid meer. VLISSINGEN - Op de Piet Heinkade te Vlissingen raakten gistermiddag rond 16.45 uur bij een aanrijding een bromfiets en een personenauto beschadigd. Een 16-jarige Vlissinger reed op zijn bromfiets over de Piet Heinkade en verleende op de kruising met de A. Crijnssenstraat geen voorrang aan een 49-jarige automobilist. Bromfietser en duopassagier kwa men ten val en schoven over het wegdek door tegen een gepar keerde auto. De duopassagier werd met verwondingen aan het been overgebracht naar het ziekenhuis. door Aector Dooms MIDDELBURG - Een zestigja rige inwoner van Koudekerke mocht gisteren in Middelburg niet klagen over de straf die hij kreeg voor dronken rijden. Poli tierechter A. Hameete kwam de man ver tegemoet door hem in plaats van een jaar, maar twee maanden rijontzegging op te leggen. De overige tien maanden zijn voorwaardelijk. Zij gelden als stok achter de deur voor het ge val de man nog eens in de fout gaat. Hameete zocht de com pensatie in het verhogen van de boete tot 1700 euro. De man was 1 juni vorig jaar in Kortgene na een sportwedstrijd blijven plakken en vervolgens met te veel alcohol op achter het stuur van zijn bedrijfsauto ge kropen. Onderweg botste hij vrijwel frontaal tegen een Duit se auto, waarvan de bestuurder zo ver mogelijk naar rechts was uitgeweken. Officier van justi tie H. den Hartog tilde zwaar REDACTIE MIDDEN-ZEELAND Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118)470102 E-mail: redwalch@pzc.nl Ab van der Sluis (chef) Nadia Berkelder Edith Ramakers Miriam van den Broek Koen de Vries (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118)470102 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl aan het door de drank veroor zaakte ongeval. „Een gezin is op het nippertje aan de dood ont snapt en met de schrik vrijgeko men. Voor hetzelfde geld had u zich voor dood door schuld moe ten verantwoorden bij de meer voudige strafkamer." De Koudekerkenaar moest zelf met verwondingen worden op genomen in het ziekenhuis. Uit een bloedproef bleek dat hij drieënhalf keer zo veel had ge dronken als toegestaan. Zijn auto was na de aanrijding ver nield. Hoge leeftijd Den Hartog vond dat de man, die stelde het rijbewijs voor het vele vrijwilligerswerk niet te kunnen missen, een tijd niet aan het verkeer mocht deelnemen. Ze eiste negen maanden rijont zegging en 850 euro boete. Raadsman N. Koole meende dat zijn cliënt wel een ernstige fout had gemaakt, maar hij voegde eraan toe dat het bij dit ene inci dent zou blijven. In het voordeel van de man sprak dat hij, on danks zijn vrij hoge leeftijd, nooit eerder met Justitie in aan raking was gekomen. Daarmee hield de politierechter rekening in de uitspraak. Een 29-jarige Vlissinger werd wegens dronken rijden veroor deeld tot zes maanden voor waardelijke rijontzegging en 600 euro boete. De man werd op 10 j uni vorig j aar in Koudekerke betrapt bij een alcoholcontrole. VLISSINGEN - In het informa tiecentrum 't Spui te Vlissingen zijn grafisch werk, schilderijen in olieverf en acryl van Rachel Daniëls te zien. De expositie is tot 3 april te bezichtigen tijdens de openingsuren van het infor matiecentrum. MIDDELBURG - De gerefor meerde kerk (vrijgemaakt) in Middelburg houdt op 16 maart de zangavond Let's Sing. Mu ziekband Ellinor uit.IJmuiden verzorgt de muziêk. Er worden liederen gezongen uit christelij ke liedbundels. De avond begint om 19.30 uur in het kerkgebouw aan Klein Vlaanderen in Mid delburg. doorToon Franken Als je met de trein van Mid delburg naar Arnemuiden reist, zie je net voor het dorp rechts een fabriek met een ho ge schoorsteen aan het Arne- kanaal. Oorspronkelijk be vond zich op dit terrein aan de Keetweg een garnalenpellerij, gevestigd in twee arbeiders huisjes. Toen deze pellerij in 1934 fail liet ging, nam de Oestercul tuurmaatschappij v/h P. Vla ming Zonen uit Yerseke het terrein over. De bezittingen van deze maatschappij gingen in juli 1940 over naar Vla- ming's Mosselenindustrie. Dit bedrijf kreeg in november van dat jaar toestemming van de gemeente Arnemuiden voor de bouw van een fabriek aan de Keetweg. Vlaming's Mosselen industrie kwam echter in fi nanciële problemen en werd geliquideerd in 1941. Na de liquidatie werden al haar bezittingen overgedra gen aan de Pharmaceutische Producten Maatschappij Phi lips-van Houten (later Phi- lips-Duphar). Deze richtte een chemische fabriek op, waar farmaceutische producten en voedingsmiddelen zouden worden geproduceerd. In het bijzonder werden schaaldie ren verwerkt tot provitami- nen-D-houdende extracten en tot eiwithoudende producten. Schaaldieren werden norma liter niet gebruikt voor deze medicijnen, maar door de oor log was er een gebrek aan grondstoffen. Noodbrug In de fabriek aan het Arnekanaal zijn in de loop der jaren allei ductie van medicijnen tot de verwerking van mosselen. Tegen het eind van de zomer van 1944 kwamen de werk zaamheden stil te liggen. Doordat er een noodbrug over de Arne was gelegd, konden de vissersschepen de grondstof fen niet meer bij de fabriek af leveren. Toen kort daarna de aanvoer van de gebruikelijke grondstoffen weer op gang kwam, besloot Philips-Van Houten de fabriek te ontman telen en de machines over te brengen naar de vestigingen in Weesp en Olst. Nadat de ge bouwen ongeveer vier jaar dienst hadden gedaan als op slagplaats, trok een andere Philips-dochter erin. De Middelburgse lampvoeten- fabriek Vitrite kreeg in 1948 een vergunning voor de vesti ging van een inrichting tot ver vaardiging van vitrite-glas. Geruime tijd werkten hier slechts vijf man die iedere week 2,5 miljoen lampplaatjes afleverden ter verdere bewer king in Middelburg en de TL- lampenfabriek van Philips in Roosendaal. Bij de productie kwamen onaangename geuren vrij die werden afgevoerd via de 56 meter hoge schoorsteen. Rond 1982 verhuisde de pro ductie van de plaatjes naar de nieuwe fabriek van Vitrite op het industrieterrein Arnestein in Middelburg. De geschiede nis herhaalde zich: de gebou wen werden in 1985 in gebruik genomen door het mosselver- werkende bedrijf L. Mieras Co, dat verhuisde vanuit Tuin dorp te Arnemuiden, Naarma te dit bedrijf groeide begon de overlast voor de omgeving toe te nemen. Reeds in 1936 be weerde een wijkverpleegster: „Vroeger was het Tuindorp een soort van gezondheidsko lonie, nu wordt het door die mossels een stankkolonie." De stank kwam vooral van de schelpen die voor de gebou wen lagen. Voeg daarbij de ge luidsoverlast en trillingen van de fabriek en de overlast van vrachtwagens in het dorp, dan is het duidelijk dat de gemeen te het bedrijf weg wilden heb ben uit de bebouwde kom. Daarom was de gemeente blij dat de vrijgekomen fabrieks gebouwen van de Vitrite in de smaak vielen bij het mossel- verwerkende bedrijf. De mar kante schoorsteen, niet meer gebruikt door de mosselver werker, kwam enkele j aren ge leden in de belangstelling te tiviteiten ontplooid, van de pro foto Ruben Oreel staan. Telefoonmaatschappij en zochten hoge gebouwen om hun GSM-antennes op te kun nen plaatsen. In 1996 kreeg een van die maatschappijen toestemming om de schoor steen van Mieras te voorzien van de nodige sprieten. Een nieuw leven voor de schouw, maar de dagen van de fabriek zelf zijn geteld. Enkele jaren geleden wilde Mieras de productie al overbrengen naar het moederbedrijf in Yerseke, maar door een hevige brand in de vestiging te Bergen op Zoom was de Arnemuidse dochter gedwongen bij te springen. Het ziet er nu naar uit dat binnen enkele maan den de vestiging aan de Keet weg zijn poorten zal sluiten, zodat het werken 'bij de mos sel' hier voorgoed voorbij zal zijn. door Arjan Schuiling MIDDELBURG - De onafhan kelijke adviseur van de Raad van State in Den Haag is niet bang dat de President Roose veltlaan een rondweg wordt als gevolg van de doortrekking naar de in aanleg zijnde rijks weg N57. Een aantal bewoners van de President Rooseveltlaan, aan de noordwestkant van Mid delburg, vreest daarvoor. Het verslag van de adviseur van het Haagse rechtscollege speel de gisteren een belangrijke rol tijdens de hoorzitting waarin de beroepen van omwonenden werden behandeld tegen de be stemmingsplanherzieningen die de doortrekking planolo gisch mogelijk maken. Omwonende P. van der Reest wees de Raad van State op een procedurefout die de gemeente Middelburg heeft gemaakt. Na het provinciale goedkeurings besluit voor de herziene be stemmingsplannen heeft de gemeente nieuwe stukken inge diend. Die zijn echter niet aan de gemeenteraad voorgelegd en omwonenden hebben er niet op kunnen reageren. De provincia le planologische commissie (ppc het belangrijkste adviesor gaan van het provinciebestuur bij de goedkeuring van bestem mingsplannen, had geadviseerd het bestemmingsplan af te keu ren. Het provinciebestuur heeft uiteindelijk anders beslist en dat had wat betreft Van der Ree st reden moeten zijn om extra zorgvuldig te werk te gaan en een nieuwe hoorzitting te beleg gen voor de omwonenden. In zo'n nieuwe hoorzitting had dan ook wellicht eindelijk in zicht kunnen worden verschaft in de verkeersmodellen die de gemeente Middelburg heeft ge bruikt en die uiteindelijk tot de weinig verrassende uitkomst hebben geleid dat in de nieuwe situatie juist aan de geluidsnor men kan worden voldaan. De omwonenden vinden de prijs, metershoge geluidschermen voor hun woning, veel te hoog. De woningen zullen daardoor in waarde dalen. Van der Reest be treurt het dat de adviseur van de Raad van State de gebruikte verkeersmodellen niet werke lijk heeft getoetst en slechts vaststelt dat de berekende ver keersintensiteiten op de Presi dent Rooseveltweg 'niet onrea listisch' zijn. Medestander H, Korstanje hield de Raad van State voor dat er grote onduide lijkheid bestaat over de toe komst van de Veerseweg. De gemeente wil die weg de be langrijkste toegangsweg naar het centrum maken om de Schroeweg te ontlasten. De in spraak over die plannen is nog maar net begonnen, maar de kritiek van de bewoners langs de Veerseweg zwelt al aan. Kor stanje vindt het onverantwoord om aanpassingen door te voeren met grote gevolgen voor de Pre sident Rooseveltlaan terwijl er nog geen duidelijkheid bestaat over overige verkeersplannen. Namens het Zeeuwse provincie bestuur gaf mevrouw E. Dekker aan dat in ieder geval over de N57 voldoende duidelijkheid bestaat. Er ligt een tracébesluit, het Rijk heeft geld ter beschik king gesteld en niets verhindert de gemeente nog, een nieuw bestemmingsplan N57 in proce dure te brengen. Tekortkoming Het vorige bestemmingsplan N57 is door het provinciebe stuur afgekeurd vanwege een tamelijk kleine procedurele te kortkoming. Dekker voelt zich door de adviseur van de Raad van State gesterkt in de overtui ging dat de gebruikte verkeers modellen de werkelijkheid zo goed mogelijk benaderen. Zij ontkent dat de procedure on zorgvuldig is geweest. Dekker werd bijgevallen door R. Louwes namens B en W van Middelburg. Hij verklaarde dat de herziening van het bestem mingsplan N57 langer op zich heeft laten wachten door aan passingen ter hoogte van bedrij venterrein Uilesloot en ter hoogte van de Veerseweg. De ge volgen die de genoemde aanpas singen hebben voor de geluids berekeningen moeten komen van Rijkswaterstaat en daar wordt geen al te grote haast ge maakt. Louwes hoopt dat, door voor de President Rooseveltlaan de meest geluidsarmé asfalt- soort té kiezen, de geluidsscher men minder hoog hoeven te worden als de maximaal vier meter die het bestemmingsplan toelaat. Hij verzocht de Raad van State de beroepen tegen de doortrekking van de President Rooseveltlaan te verwerpen. Het Haagse rechtscollege zal wel enkele weken nodig hebben om tot een uitspraak te komen in deze kwestie.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 17