Deportivo zet Arsenal in z'n hemd PZC Eerste burgeroorlog van Nederland Erik Gerets heeft ploeg klaar staan Bob de Jong wil ook marathonschaatsen Achtste seizoenszege van Robbie McEwen Abdellaoui weigert werk bij Willem II Spanjaarden in CL-kwartfinale, Engelsen moeten nog flink aan de bak 13 Boze fans bezetten veld Lazio Paralympiër betrapt op doping Ronaldo terug in selectie Brazilië Tomasson weg bij Feyenoord Bondscoach Zuid-Afrika stapt op Kunstrijder Elvis Stojko stopt champions league Twee miljoen kraanvogels bij WK-finale Excuses Hoogma na blamage HSV Cyprus bang voor aanslag Palestij nen Collina fluit woensdag 13 maart 2002 ROME - Ongeveer 400 boze fans hebben gisteren het trai ningsveld van Lazio Roma bezet. De supporters konden het niet verkroppen dat de ploeg zondag een blamerende neder laag (1-5) leed in de stadsderby tegen AS Roma. De fans bele digden trainer Alberto Zaccheroni en de spelers. De training werd uiteindelijk verplaatst naar de gymzaal. AFP SALT LAKE CITY - De Duitse 'gouden' skiloper Thomas Oelsner is op de Paralympics betrapt op doping. Dat heeft het Internationaal Paralympisch Comité gisteren bekendge maakt. Tijdens de Paralympics won Oelsner al goud op de bi athlon en het skilopen (sprint)Hij kreeg voor de 10 kilometer skilopen vrije stijl een startverbod. Het is nog onbekend welk middel in het lichaam van de atleet, wiens linkerarm is ver lamd, is gevonden. DPA RIO DE JANEIRO - De Braziliaanse bondscoach Luiz Felipe Scolari heeft gisteren bekendgemaakt dat Ronaldo is geselec teerd voor de vriendschappelijke voetbalinterland met Joe goslavië, op 27 maart. De 25-jarige spits sukkelt al geruime tijd met diverse blessures en liet zich de afgelopen maand in zijn vaderland behandelen. Gisteren meldde hij zich weer bij zijn club Intemazionale waar hij deze week de training her vat. Overigens belegde Ronaldo gisteren een persconferentie, maar blies die na twee minuten alweer af. „Ik heb in Brazilië gevolgd wat er over mij werd geschreven. Daarom wil ik slechts 'hallo' zeggen. Het gaat goed met me en ben blij weer bij Inter te kunnen trainen was alles wat de ex-PS V'er tegen de talloze journalisten wilde zeggen. AFP ROTTERDAM - Jon Dahl Tomasson verlaat na dit seizoen Feyenoord. Volgens voorzitter Jorien van den Herik zijn de onderhandelingen met de Deen definitief vastgelopen. To masson scoorde dit seizoen zestien keer voor de club. Feye noord nam de aanvaller in 1998 over van Newcastle. Daar vóór speelde Tomasson bij Heerenveen. Zijn contract in Rotterdam loopt aan het eind van het seizoen af. ANP JOHANNESBURG - De voetbalbondscoach van Zuid-Afri- ka, Carlos Queiroz, heeft zijn functie neergelegd. De Portu gees nam zijn besluit naar aanleiding van problemen met technisch directeur Jomo Sono. De laatste neemt tijdens het WK voetbal deze zomer in Japan en Zuid-Korea de taken van Queiroz over. Sono werd vorige maand aangesteld als tech nisch directeur. RTR OTTAWA - De Canadese kunstrijder Elvis Stojko heeft zijn wedstrijdcarrière beëindigd. De drievoudige wereldkampi oen (29) wordt professioneel schaatser. Stojko doet volgende week al niet meer mee aan de wereldkampioenschappen in Nagano. Als reden voor zijn plotselinge afscheid voerde hij zijn teleurstellende achtste plaats bij de Olympische Winter spelen aan. Evgeni Ploesjenko heeft zich ook afgemeld voor dat WK. De Russische titelverdediger heeft last van een ge wrichtsaandoening. Ploesjenko miste ook al het EK door een liesblessure. Bij de Olympische Winterspelen van Salt Lake City veroverde hij het zilver achter zijn landgenoot Alexej Ja- goedin. SID/AFP door Peter van Duyl LONDEN - Deportivo la Co- runa is de Spaanse kampioen van 2000 en won vorige week de nationale beker ten koste van Real Madrid. Toch wordt de ploeg internationaal nog altijd niet helemaal voor vol aange zien. Wellicht dat Europa giste ren wakker is geschrokken. De Spanjaarden kleineerden Arse nal, dat op eigen veld doorgaans toch ijzersterk is. Met 0-2 kwa men de Engelsen er nog genadig vanaf en is 'Depor' zeker van een plek bij de laatste acht in de Champions League. Door het verlies staat de plaats in die kwartfinale, die tot giste ren nog zo zeker leek, voor Arse- Groep C FC Porto (Por) - Panathina ikos (Gri) 2-1 (1-0). 12. Deco 1-0, 54. Pena 2-0, 65 Kolkka 2-1. Scheidsrechter: Lubos (Slw). Aantal toeschouwers: 6.000, Rode kaart: 78. Carlos Secre- tario (Porto). Gele kaart: Sö- derström (Porto), Basinas, Kyrchi- akos (Panathinaikos). Real Madrid (Spa) - Sparta Praag (Tsj) 3-0 (0-0). 60. Solari 1-0,64. Gu- ti 2-0,71Savio 3-0. Scheidsrechter: Poll (GBr). Aantal toeschouwers: 40.000. Gele kaart: Munitis, Helgue- ra (Real), Flachbart (Sparta). R.Madrid 5 5 0 0 15 12-3 Panathin 5 2 1 2 7 5-6 Porto 5 1 1 3 4 3-5 Sparta Pr. 5 1 0 4 3 4-10 Groep D Arsenal (Eng) - Deportivo la Coruna (Spa) 0-2 (0-2). 30. Valerón 0-1, 40. Naybet 0-2. Scheidsrechter: Meier (Zwi). Aantal toeschouwers: 35.392. Gele kaart: Molina, Naybet, Victor Sanchez, Scaloni, Fran (Deportivo), Vieirat (Arsenal). Bijzortderheid: Henry (Arsenal) mist strafschop. Bayer Leverkusen (Dui) - Juventus (Ita) 3-1 (1-0). 24. Butt 1-0 (straf schop), 61Tudor 1-1,71. Brdaric 2- 1, 90. Babic 3-1. Scheidsrechter: Milton Nielsen (Den). Aantal toe schouwers: 22.500. Gele kaart: Brdaric, Sebescen, Placente (Lever kusen), Ferrara, Nedved, Zalayeta (Juventus). Deportivo 5 3 1 110 6-3 Arsenal 5 2 1 2 7 8-7 Leverkusen 5 2 1 2 7 8-10 Juventus 5 1 1 3 4 6-8 TOKIO - Twee miljoen papieren kraanvogels zullen 30 juni na de finale van het WK voetbal in Ja pan en Zuid-Korea boven het stadion van de Japanse stad Yo kohama worden 'losgelaten'. Het Japanse organisatiecomité gaat de komende weken school kinderen werven die de kraan vogels volgens de traditionele papiervouwkunst origami wil len maken. De kraanvogel staat in Japan symbool voor een lang leven. SID HAMBURG - Aanvoerder Nico- Jan Hoogma heeft in een open brief aan de fans van HSV zijn excuses aangeboden voor het optreden van zijn elftal zondag tegen Hertha BSC Berlin. De ploeg uit Hamburg verloor met 6-0. „Het was een blamage. Ik heb dit met HSV nog niet meegemaakt", schrijft de Ne derlandse verdediger in het Hamburger Abendblatt. „Dat was geen voetbal. We hebben ons nauwelijks verweerd." Voor de komende wedstrijd za terdag tegen VfL Wolfsburg be loofde Hoogma beterschap „Ik hoop dat we ons van onze beste kant laten zien. Met een goede prestatie en een overwinning kunnen we de zaken rechtzet ten. Dat zijn we aan onze fans verschuldigd." SID NICOSIA - Het eiland Cyprus bereidt zich uit angst voor een Palestijnse aanslag op voetbal club Hapoel Tel Aviv gedegen voor op het Uefa Cupduel tussen AC Milan en de Israëlische ploeg. Zeker duizend politieagenten en militairen zijn donderdag op de been voor de eerste kwartfi nale tussen beide teams, die vanwege de spanningen in het Midden-Oosten is verschoven naar Nicosia. Het ministerie van Binnenlandse Zaken heeft zelfs een antiterreureenheid naar de hoofdstad van het ei land gestuurd. De spelers van Hapoel worden tijdens hun reis naar Cyprus bewaakt door agenten van Israëls geheime dienst Mossad, De plaats waar Hapoel op Cyprus verblijft, wordt angstvallig geheim ge houden. SID nal plotseling weer op losse schroeven. Dat doet pijn in Lon den, waar de ambities veel ver der reiken dan de boorden van de Noordzee. Arsenal is absolu te top in Engeland, maar de club streeft naar meer, een perma nente plek onder de echte elite van Europa. Vorig jaar liep het avontuur in de Champions League stuk in de kwartfinale, toen Valencia over twee duels de betere was. Maar de fans van Arsenal mochten dit seizoen met recht hopen op meer. De ploeg van manager Ar- sène Wenger is al maanden in topvorm. De laatste nederlaag dateerde van december (tegen Newcastle), de sterspelers Pires, Henry en Bergkamp imponeren wedstrijd na wedstrijd en Arse nal maakt nog altijd goede kans op de titel, de eerste sinds 1998, en de FA Cup. Winst tegen Deportivo la Co runa zou Arsenal reeds verzeker ren van een ticket voor de laat ste acht en de Londenaren hadden alle reden tot optimis- door Mariëlle Verstegen LEIMUIDEN - Als het aan Bob de Jong ligt, gaat hij volgend jaar ook marathons rijden. De schaatser van TVM heeft altijd ambities richting het mara- thonschaatsen gehad en wil het komend seizoen ook daadwer kelijk gaan proberen. Bob de Jong (25) wil de mara- thonsport erbij gaan doen. „Ik wil het langbaanschaatsen niet opgeven. Dat is niet de bedoe- me. De Gunners speelden de laatste twee seizoenen twaalf thuiswedstrijden in de Cham pions League. Ze wonnen er tien, waarvan de laatste zeven op rij, en verloren in die reeks niet eenmaal. Ook Deportivo mocht moed putten uit de statistieken. De Spanjaarden speelden de jong ste twaalf maanden vijf keer te gen een Engelse tegenstander. In die serie werden de laatste vier duels gewonnen, waaron der een dubbele ontmoeting met Manchester United en de thuis wedstrijd tegen Arsenal in no vember vorig jaar. Knie Dennis Bergkamp was gisteren op Highbury de enige Nederlan- der die bij het beginsignaal op het veld stond. Zijn ploeggenoot Giovanni van Bronckhorst wordt vandaag in de Verenigde Staten geopereerd aan zijn knie en bij 'Depor' bleef Roy Makaay tot de slotfase langs de kant. De international pikt zijn wed- ling." Afgelopen weekeinde be sprak de vijf en tien kilometer specialist zijn plannen met Pas cal Vergeer, trainer en ploeglei der van het TVM-marathon- team. Vergeer ziet het idee van De Jong op zich wel zitten. „Ik ben er al jaren voorstander van dat allroundei's ook in het mara thoncircuit kunnen meerijden. Maar voor we verder kunnen praten over hoe en wat moeten eerst de reglementen worden aangepast. Want op dit moment is het gewoon niet toegestaan strijdjes nog wel mee, maar als het echt ergens om gaat, kiest zijn trainer Javier Irureta voor Diego Tristan, Deportivo la Coruna begon zeer behoedzaam aan de op voor hand zware klus in de Engelse hoofdstad. Met Diego Tristan als enige spits en een zwaar be zet middenveld kregen de Gali- ciërs de Engelse machine al snel aan het haperen. Toen bleek dat het openingsoffensieve van Ar senal niet meer behelsde dan een kans voor Pires en een bril jante actie van Bergkamp, die werd besloten met een schot op de lat, groeide de brutaliteit van de gasten zienderogen. Met prachtig combinatievoet bal kreeg Deportivo het duel in zijn greep en de openingstreffer na een halfuur was er een lo gisch gevolg van. Juan Carlos Valeron was het eindpunt in een aanval waarbij ook Fran en Ro mero waren betrokken: 0-1. Ar senal was onmiddellijk van slag en werd op een onthutsende ma nier te kijk gezet. Aan de tweede dat langebaanschaatsers bij de marathon meerijden." Het is aan het sectiebestuur ma rathon van de KNSB om die re gelgeving aan te passen. Het moet ervoor zorgen dat schaat sers af en toe een marathon mee kunnen rijden. Ook Rintje Rits- ma heeft al laten weten af en toe een marathon mee te willen pik ken. De Jong zegt dat hij het mara- thonschaatsen altijd al een mooie sport heeft gevonden. Af gelopen seizoen wilde hij graag goal (Nourredine Naybet) vlak voor rust ging een onwaar schijnlijk aantal Spaanse voe ten vooraf. In het eerste kwartier na rust behoedden doelman David Sea man en de lat Arsenal voor een heuse afstraffing. Het kwam de Spanjaarden bijna nog duur te staan ook. Met de klok op 65 kreeg de thuisploeg een straf schop, omdat Deportivo-doel- man Molina invaller Ljungberg onderuit schoffelde. Maar zelfs dit buitenkansje was niet be steed aan de opzichtig falende Thierry Henry. De misser perste het laatste beetje hoop uit Arse nal, dat volgende week nog een keer vol aan de bak moet tegen Juventus. Gehavend De Italiaanse club verloor gis teravond van Bayer Leverkusen (3-1). Het trad gehavend aan. Edgar Davids en Mark Iuliano ontbraken door een schorsing. Alessandro del Piero haakte op het laatste moment af door een al een keer meerijden, maar dat mocht dus niet. „Ik wil het nu toch graag gaan proberen. De Spelen en alles heb ik achter de rug en het lijkt me mooi om er iets anders bij te gaan doen. Het hele schaatsen trekt me gewoon en ik denk dat ik op de marathon goed kan uitkomen." Ploegleider Vergeer denkt dat De Jong een aanwinst zal zijn voor het peloton. „Bob is een rij der die de marathon heel goed aan zal kunnen. Die goed op hoog niveau tempo kan rijden enkelblessure. Thuram kon er door een kwetsuur ook al niet bij zijn. De Duitsers, ook niet com pleet, kwamen op 1-0 door doel man Hans-Jörg Butt. Hij pas seerde collega Buffon vanaf de strafschopstip. Na een uur maakte Tudor met een kopbal gelijk. De antwoorden kwamen tien minuten later van Brdaric en in blessuretijd van Babic. Real Madrid maakte zich tegen Sparta Praag niet druk meer na de eerdere plaatsing bij de laat ste acht. Trainer Vicente del Bosque had Raul en Figo niet nodig voor de klus en 'veroor deelde' Zidano, Morientes, Ro berto Carlos en Savio tot een re- servebeurt. Veel maakte het niet uit. Solari, Guti en invaller Sa vio bepaalden de eindstand op 3-0. FC Porto behield een kleine kans door eindelijk de eerste ze ge te boeken. Dat ging ten koste van Panathinaikos (2-1) door doelpunten van Deco en Pena Oud-PSV'er Joonas Kolkka deed iets terug. GPD/ANP Met de marathon kan Bob zijn zinnen een beetje verzetten. Het maakt zijn periode naar Turijn toe ook overzichtelijker." Of De Jong ook daadwerkelijk in het marathonpak van TVM of satellietploeg Hercules gaat rij den, is nog onzeker. „We moeten eerst eens kijken waar ik voor de langebaan onder contract kom. Volgende week heb ik een ge sprek met TVM-directeur Arjan Bos. Daarna ga ik kijken welke mogelijkheden er voor de mara thon zijn", aldus De Jong. GPD van onze sportredactie BELLEVILLE - De Australi sche wielrenner Robbie McE wen heeft gisteren de tweede etappe van Parijs-Nice gewon nen. De coureur van Lotto- Adecco klopte de Italiaan Ales sandro Petacchi in de massa spurt. Petacchi behield de leiding in het algemeen klasse ment. Beste Nederlander was weder om Max van Heeswijk. De cou reurvan Domo-Farm Frites, die ook in de proloog en de eerste rit de hoogst geklasseerde Neder lander was, eindigde als twin tigste. Tien kilometer voor de streep deed hij nog een vergeefse ontsnappingspoging. De tweede etappe, met aan komst in Belleville, leek aller minst op het lijf van de sprinters geschreven. Met twee beklim mingen van de tweede en twee van de derde categorie werd verwacht dat de avonturiers hun kans zouden grijpen. De hellingen in de streek van de Baujolais kregen de sprinters, echter niet klein en het werd een tweede opeenvolgende massa spurt. Daarin versloeg Lotto-coureur door Wilber Hack TILBURG - Yassine Abdellaoui heeft waarschijnlijk zijn laatste wedstrijd gespeeld voor Willem II. De 27-jarige voetballer liep vorige week weg van de training en heeft zich daarna - ondanks een aantal verzoeken - niet meer gemeld bij de Tilburgse club. Ook een gesprek met directeur voetbalzaken Martin van Geel draaide op niets uit. Willem II onderzoekt nu of het in een rechtszaak werkweige- ring hard kan maken. „Wij be kijken hoe sterk we juridisch staan", zei Van Geel. „Abdel laoui is nog tot 1 juli 2003 con tractueel aan Willem II verbon den. Als het tot een voortijdige breuk komt willen we de schade op hem verhalen." De spits zal dan zijn contract moeten afko pen bij de club om elders aan de slag te kunnen gaan. Abdellaoui speelde vorige week maandagavond nog mee in de bekerwedstrijd van de reserves McEwen met veel gemak Petac chi, de winnaar van de eerste rit in lijn. „Ik voel me dit jaar stuk ken beter dan vorig jaar", zei McEwen die dit seizoen al acht overwinningen boekte. Na zijn Australische kampioenstitel won hij vier ritten in de Tour Down Under, een etappe en de eindwinst in de Ster van Bessè- ges. „Ik hoop dat ik deze vorm kan vasthouden tot Milaan-San Remo." De eerste wereldbeker wedstrijd van het jaar vindt plaats op 23 maart. Tirreno De Italiaanse renner Gilberto Simoni van Saeco mist de Tirre no-Adriatico. Volgens manager Claudio Corti is de winnaar van de Ronde van Italië van vorig jaar niet fit genoeg om aan de Italiaanse etappekoers mee te doen. Tirreno-Adriatico begint van daag en duurt tot en met zon dag. Rabobank is de enige Ne derlandse ploeg die aan deze etappekoers deelneemt. Ploeg leider Theo de Rooij selecteerde Michael Boogerd, Erik Dekker, Markus Zberg, Karsten Kroon, Beat Zberg, Mare Wauters, Jan Boven en Mare Lotz. ANP/Belga/AFP van Willem II tegen RKC. Na 55 minuten gaf hij aan geblesseerd te zijn en liet hij zich vervangen. De dag erop meldde hij zich niet bij de medische staf, maar ging gewoon weer trainen. Op het veld kwam het tot een conflict met de technische staf. Abdellaoui verliet na die aanva ring het veld met de mededeling dat hij 'Westerhof en Van Tigge- len beu was' en 'niet meer onder de huidige technische staf wilde trainen'. Assistent-trainer Van Tiggelen maakte de speler daar op duidelijk dat dat werkweige- ring betekende. Abdellaoui liet zich er niet door weerhouden, zocht de kleedkamer op en ver trok. Afgelopen vrijdag ondernam Van Geel nog een poging om het conflict met Abdellaoui bij te leggen. „Maar hij verklaarde opnieuw dat hij het wel gehad had met de huidige technische staf. Hij weigerde weer te gaan trainen." Willem H overweegt mee te werken aan tussentijdse verhuur van Abdellaoui. GPD van onze sportredactie ROTTERDAM - In bijna een halve eeuw Europees voetbal kwam het nog nooit tot een treffen tussen twee Nederland se clubs. De Uefa Cup-kwartfi nales tussen PSV en Feyenoord zorgen daarom voor een uniek stukje vaderlandse voetbalge schiedenis. Twee keer eerder bereikten twee Nederlandse ploegen de kwart finale van (hetzelfde) Europa Cup-toernooi. In het seizoen '74-'75 ontliepen FC Twente en FC Amsterdam el kaar bij de laatste acht van de Uefa Cup, terwijl Ajax en Fey enoord drie jaar eerder ternau wernood aan elkaar ontsnap ten in de Europa Cup 1 Net als tegenwoordig zat ook dertig jaar geleden bijna nie mand te wachten op een wed strijd tussen twee Nederlandse grootmachten. „Op woensdag EINDHOVEN - De Italiaanse scheidsrechter Pierluigi Colli na leidt morgen de eerste wed strijd in de kwartfinales van de Uefa Cup tussen PSV en Feye noord. Zijn landgenoot Marco Ivaldi en de Wit-Rus Joeri Doepanvo assisteren hem. De Italiaan Al fredo Trentalange is de vierde official. ANP 12 januari 1972 werd Neder land door puur toeval behoed voor een burgeroorlog", kijkt Ed van Opzeeland in het boek '25 jaar Europa Cup 1' op die dreiging terug. „De kans dat het land door een dergelijk ca tastrofe zou worden getroffen was 1 op 7. 's Middags om 33 minuten over twaalf, zelfs 1 op 5. In theater Bellevue van waaruit de NOS de televisie uitzending verzorgde en Ajax- en Feyenoord-prominenten commentaar op de loting zou den geven, kon men een dons- veertje horen vallen. En zag Jaap van Praag (Ajax), on danks veertien dagen winter sport, nog witter dan Guus Brox (Feyenoord)." Beide voorzitters konden op gelucht adem halen. Ajax werd gekoppeld aan Arsenal en Fey enoord mocht het net als in 1963 (weer zonder succes) op nemen tegen Benfica. Bij de volgende loting zaten alleen de Amsterdammers nog in de ko ker. Ajax won de 'Cup met de Jaap van Praag grote oren' uiteindelijk voor de tweede keer op rij. In de halve finale werd eerst afgerekend met Benfica waarna in de fina le in Rotterdam Inter Milaan (2-0) werd verslagen. Voor twee betrokken zijn de duels tussen PSV en Feyenoord niet helemaal uniek. Feye noord er Jon Dahl Tomassson speelde al eens eerder in de Eu ropa Cup tegen PSV. Als speler van Newcastle United verloor hij in het seizoen '97-'98 twee keer van de Eindhovenaren in de Champions League. PSV- trainer Gerets stuit voor de tweede keer in Europees ver band op Feyenoord. De Belg werd in het seizoen '73-'74 als speler van Standard Luik in de derde ronde van de Uefa Cup uitgeschakeld door de Rotter dammers. GPD door Henk van Weert EINDHOVEN - Erik Gerets trainde gis termorgen apart met de logische tien spe lers voor de wedstrijd tegen Feyenoord. Een uur lang ging in dat groepje veldspe- lers de bal snel van voet naar voet. De an dere selectiespelers trainden ver weg, uit het zicht van Gerets. Toch vond de oefenmeester van PSV het voorbarig om te concluderen dat zijn elftal al vaststaat. „Het lijkt misschien dat ik er uit ben, maar dat is niet zo", zei hij. Zo dicht op het treffen met Feyenoord kan een rookgordijntje geen kwaad. Het is door gaans niet zijn stijl, zijn Feyenoord-colle- ga Bert van Marwijk zal de problemen en de mogelijkheden van PSV best wel door gronden, maar een beetje geslotenheid was op zijn plaats, oordeelde Gerets. De logische tien voor morgen, doelman Ronald Waterreus even buiten beschou wing latend: Bögelund, Ooijer, Hofland en Jan Heintze achterin, Rommedahl, Luci us, Van Bommel en Bouma op het midden veld en voorin het nieuwe oude koppel Vennegoor of Hesselink en Kezman Jan Heintze is er dus weer bij, althans hij deed volop mee in dat groepje van tien. Heintze speelde na zijn blessure nog geen wed strijd, zelfs niet in Jong PSV, maar hij is bij uitstek het type voetballer dat zo'n aan loopperiode niet meer nodig heeft. Heint ze speelt bovendien altijd goed in de grote wedstrijden. „Hij is een van de mogelijk heden voor donderdag", aldus Gerets. Als Heintze in het veld staat, speelt hij zijn vijfhonderdste wedstrijd voor PSV. GPD Deportivo La Coruna neemt een 2-0-voorsprong door een doelpunt van Nourredine Naybet. Op de voorgrond ligt de verslagen Arsenal-goalie David Seaman. foto AP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 13