Sharon gooit het roer om Machtsstrijd in Myanmar PZC Bush vraagt steun in strijd tegen terreur Verkiezingen in Zimbabwe chaotischer Sekshandel ruziet met Lego over tassen Kosovaren getuigen over deportaties en moorden in dorpen Omvang hulp arme landen verdeelt EU Vrijlating rebellen in Macedonië Israëlische media zien in besluiten angst voor verkiezingen Roemeense docenten in staking Uitgeefster Die Zeit overleden Rebellen Filipijnen geven zich over Reddingsactie tijdens oefening China wil injectie als doodstraf Hartig hapje dinsdag 12 maart 2002 door Windy Kester OSLO - Een plastic tas van Lego heeft niet altijd een onschuldige inhoud en dat is het speelgoed concern een doorn in het oog. De fabrikant zou een Deense han delaar in seksartikelen onge veer vierduizend euro hebben betaald om te voorkomen dat deze nog langer dildo's verpakt in zakken met het Lego-logo. Dat meldt de Deense populaire krant B.T. Het plastic bouw- steentjesbedrijf zelf ontkende gisteren dat er geld mee ge moeid is. „Maar we willen wel de commerciële exploitatie van onze naam bestrijden", aldus een Lego-woordvoerster. De tasjes doken vorige week op tijdens een eroticabeurs in Her- ning, in het Deense West-Jut land. Zakenman Torben Bach had 70.000 Lego-zakken inge slagen om zijn handelswaar dis creet in te verpakken. Het speel goedconcern vindt dit strijdig met de goede zeden en noemt het misbruik van de naam Lego. Omdat de zakenman een volle dig legaal bedrijf heeft, kon de beursorganisatie echter geen stappen tegen hem onderne men. Lego liet via een advocaat weten er wel alles aan te doen om dergelijke stunts in de toe komst te voorkomen. Bach verklaarde daarop dat hij de tasjes gewoon legaal als rest- waren op de kop heeft getikt en niet van plan is ze ongebruikt te laten. Integendeel: „Lego heeft me op een idee gebracht." De handelaar bouwde thuis een aantal dildo's van Lego-steen tjes. „Nu verkoop ik Lego, dus kan ik ook Lego-zakken gebrui ken." Maar op de eroticabeurs afgelo pen weekeinde in Kopenhagen was er op de stand van Bach geen Lego-zak te vinden. Infor manten van B.T. zeggen dat Le go Bach heeft afgekocht. Lego ontkent dit. Waarom Bach dan wel de handdoek in de ring heeft gegooid, is onduidelijk. De tasjesruzie is echter nog niet voorbij. De 32 andere kraam- houders op de erotiekbeurs zou den op hun beurt meteen 20.000 Lego-zakken hebben opge kocht. Ze vinden het onterecht dat Lego beslist wat zij met de zakken, waar ze voor betaald hebben, mogen doen. GPD SKOPJE - In Macedonië is gis teravond begonnen met de vrijlating van 300 etnische Al banezen die vorig jaar wegens rebellie waren gearresteerd. De vrijlating kwam aan de voor avond van een belangrijke do norconferentie in Brussel, waar het land ruim 250 miljoen dollar aan hulp hoopt te krijgen. De Albanezen werden vrijgela ten krachtens een vorige week aangenomen wet die de rebellen amnestie verleent. Uitgezon derd van de amnestie zijn dege nen die zich schuldig hebben ge maakt aan oorlogsmisdaden. De amnestiewet is van groot be lang voor de ex-rebellen, van wie er zich nog duizenden in het land zouden schuilhouden. De wet stelt hen in staat tevoor schijn te komen. GPD van onze redactie buitenland JERUZALEM - Sharons poli tiek om met geweld een einde te maken aan de Palestijnse op stand, lijkt nu ook in de ogen van de premier zelf te falen. Hij heeft de afgelopen twee dagen met een reeks beslissingen zijn politiek omgegooid, volgens media in Israël uit vrees voor vervroegde verkiezingen. Sharon besloot gisteren dat de Palestijnse leider Jasser Arafat voor het eerst sinds zijn huisar rest in december, weer vrij mag reizen in de bezette gebieden. Eind vorig jaar wilde Sharon niets meer met de 'irrelevante' Arafat te maken hebben en sloot hem feitelijk op in Ramallah. Bovendien is volgens Israëli sche mediaberichten van giste ren Sharon toch bereid Ameri kaanse waarnemers toe te laten in de bezette gebieden. Zondag liet Sharon al de eis vallen dat er voor onderhandelingen eerst een week rust moet zijn. De koerswijziging van Sharon heeft twee rechts-extremisti- sche partijtjes in Israël, de Na tionale Unie en de 'Russen' van Israël Beitenu, doen besluiten de regeringscoalitie definitief vaarwel te zeggen. Sharon is in hun ogen 'een defaitist'. Van daag bieden de twee ministers van deze partijen hun ontslag in. Ook binnen Sharons eigen partij Likoed is verbazing uit gesproken over de besluiten van de premier, onder anderen door minister Uzi Landau van Open bare Veiligheid. Einde De regeringscoalitie blijft nog wel met 75 van 120 zetels in het parlement overeind, maar Isra ëlische media speculeren al dat 'dit het begin van het einde' is. Ze verwachten verkiezingen be gin 2003, ongeveer een halfjaar eerder dan normaal het geval zou zijn. Een minister uit Sha rons partij Likoed voorspelde gisteren in de Israëlische krant Ha'aretz dat Sharon politiek uitgespeeld is als hij niet in de komende maanden iets pres teert voor de veiligheid van de Israëli's. De premier laat de bezette ge bieden nog steeds bestoken en bij razzia's in onder meer vluch telingenkampen zijn gisteren meer dan duizend Palestijnen opgepakt. Zeker zes Palestijnen werden gedood. Tot nu toe zijn in deze maand meer dan 12 5 Pa lestijnen en zo'n vijftig Israël's gedood. De verwoestingen die de Israëli's in de bezette gebie den aanrichten, zijn enorm. In het zuiden van de Gazastrook werden gisteren naast huizen en gebouwen, ook akkers ver woest. Militairen zaagden er fruitbomen om. Volgens opinie peilingen denken steeds meer Israëli's dat de terreur in de be zette gebieden het verzet van de Palestijnen eerder aanwakkert dan neerslaat. Minister Peres van Buitenlandse Zaken (Ar beiderspartij) zei gisteren dat de bombardementen moeten op houden. Die doen ons meer kwaad dan goed, aldus Peres. Hij sprak gisteren met de Pales tijnse parlementsvoorzitter Ah med Qorei, zo meldden Israëli sche media. Peres bereidt het bezoek van de Amerikaanse speciale gezant Anthony Zinni voor. Die wordt donderdag in de regio verwacht. AFP/ANP/DPA Het Vrijheidsbeeld in New York met op de achtergrond de plaats waar tot een half jaar geleden de torens van het World Trade Center stonden. foto Mike Derer/AP door Ans Bouwmans WASHINGTON - President Bush heeft de wereld opnieuw opgeroepen samen met de Verenigde Staten te strijden te gen terrorisme. „Amerika rekent erop dat alle regeringen helpen de terroristi sche parasieten te verwijderen en moe digt dat aan", zei hij gisteren tijdens een bijeenkomst ter herdenking van de aanslagen op II september. Zonder de naam Irak te noemen, druk te de Amerikaanse president alle naties op het hart de dreiging van massaver nietigingswapens in handen van niets ontziende leiders serieus te nemen. George Bush sprak op een grasveld bij het Witte Huis. Voor de gelegenheid was ook een aantal internationale ge zagsdragers uitgenodigd. De president sprak tegen de achtergrond van meer dan 170 wapperende vlaggen, om het internationale karakter van de strijd tegen het terrorisme te onderstrepen. Hij bedankte diverse landen voor hun hulp en beëindigde zijn toespraak niet met het gebruikelijke 'God zegene Amerika', maar met 'God zegene de co alitie'. Tweede fase Bush zei gisteren dat de strij d tegen ter reur een nieuw stadium is ingegaan. „Nu de Taliban verdwenen zijn en Al Qaeda zijn thuisbasis kwijt is, zijn we aanbeland bij de tweede fase. Een per manente campagne om terroristen die onze burgers bedreigen onderdak te ontzeggen." Bush herhaalde dat hij vastbesloten is een einde te maken aan terreur. „Dat is geen beleid, maar een belofte." In eigen land is de steun voor de oorlog tegen het terrorisme van de Amerikaanse president onverminderd grootzo bleek gisteren uit twee opinie peilingen. Ook op het Pentagon, in Pennsylvania, Londen en New York werd gisteren stilgestaan bij de gebeurtenissen op 11 september. Minister Rumsfeld van De fensie had een ontmoeting met militai re vertegenwoordigers uit de hele we reld. Op Ground Zero in New York waren er momenten van stilte om 8.46 uur en om 9.03 - de tijdstippen waarop de WTC-torens werden geraakt. Even verderop in Battery Park werd het beeld The Sphere (globe) - dat de ver woesting enigszins beschadigd had doorstaan - ingewijd als een tijdelijk herdenkingsteken. Tot 13 april zullen er in New York twee torens van licht te zien zijn op de plek van het verwoeste World Trade Center. GPD van onze redactie buitenland HARARE - Gisteren, de ex tra derde dag van de verkie zingen, overheerste in Zimbabwe de chaos. Het stemproces verloopt dermate traag dat de oppositie van Zimbabwe inmiddels aan dringt op nog een extra dag. De regering voelt daar niets voor. De presidentsverkiezingen in Zimbabwe zouden aan vankelijk zondag al worden afgesloten. Maar toen bleek dat lang niet alle kiezers hun stem konden uitbrengen stapte de oppositie naar de rechter. Een helikopter- vlucht boven de lange rijen mensen voor de stemlokalen overtuigde de rechter ervan dat een derde dag noodzake lijk was. Direct na de uitspraak liet de regering van Zimbabwe blij ken niet gelukkig te zijn met het besluit. De stemlokalen die 's nachts open zouden blijven, werden gesloten en de kiezers kregen te horen dat ze de volgende dag kon den stemmen. Maar veel van de stembureaus gingen giste ren uren te laat of helemaal niet open. Dit sterkte de op positie in de overtuiging dat de zittende president Moega- be de verkiezingen hoe dan ook naar zijn hand wil zetten om een nieuwe ambtstermijn in de wacht te slepen. Moegabes tegenstander Morgan Tsvangirai, die na mens de oppositiebeweging MDC kandidaat is, had giste ren geen goed woord over voor de gang van zaken. Op een persconferentie riep hij zijn aanhangers op zich voor te bereiden op een gestolen verkiezingszege van Moega- be. Verder liet Tsvangirai doorschemeren dat zijn eigen leven in gevaar is. „Ze kun nen me arresteren en in het ergste geval kunnen ze me doden, maar ze kunnen niet de geest vernietigen van het volk dat zijn macht terug wil." Diplomaten Gisteren werd de secretaris generaal van de MDC Welsh man Ncube aangehouden. Ook werden er vier Ameri kaanse diplomaten opge pakt, onder wie twee waar nemers. Zij werden na enkele uren vrijgelaten, Ncube zit nog steeds vast. Een woordvoerder van MDC verk^arde gisteren in de ZiniDabwaanse krant The Daily News dat de regering sjoemelt met cijfers over het aantal geregistreerde kie zers. Volgens de staatsmedia blijkt het aantal geregi- streerden op het platteland opeens hoger te zijn. Moega- be moet het bij de verkiezin gen vooral hebben van de kiezers in die gebieden. ANP van onze redactie buitenland RANGOON - De junta in Myan mar heeft drie hoge militairen ontslagen die betrokken zouden zijn bij een vermeende couppo ging. Dit hebben functionaris sen in Rangoon gisteren beves tigd tegenover de Britse omroep BBC. Officieel zijn er geen me dedelingen gedaan. De aangehoudenen zijn de chef van de luchtmacht, het hoofd van politie en de onlangs be noemde militaire leider van de noordelijke regio. Zij zouden banden hebben met de familie van de vroegere dictator Ne Win. Het militaire regime van Myanmar arresteerde eind vori ge week Aye Zaw Win, de schoonzoon van Ne Win, en drie van zijn zoons in verband met een poging tot staatsgreep. De waarnemend chef van de mi litaire inlichtingendienst ont kende echter dat Ne Win zelf on der huisarrest is geplaatst. Aye Zaw Win, een vooraanstaand zakenman, is getrouwd met de dochter van Ne Win, Sandar. Schoonmaak Volgens de BBC is er in Myan mar een grote schoonmaakope- ratie onder de militaire top aan de gang. De komende dagen worden meer ontslagen en ar restaties verwacht. De militaire leiders van de twaalf landelijke districten zijn teruggeroepen voor overleg. De belangrijkste leiders van de regerende junta zijn al dagen bijeen voor crisis overleg, zeggen waarnemers. Generaal Than Shwe, formeel de machtigste man van Myan mar, is al dagen niet meer thuis gezien. Wat er precies aan de hand is, is onduidelijk. Sommigen vrezen dat de 'haviken' binnen de junta nu aan de winnende hand zijn en dat de mislukte couppoging zal worden aangegrepen om de 'li beralen' uit te schakelen. De li beralen, onder wie de chef van de militaire inlichtingendienst Khin Nyuntook, zijn voorstan der van een dialoog met opposi tieleider Aung San Suu Kyi. De informele gesprekken tussen haar en hoge militairen zijn al meer dan een jaar aan de gang. Familie Anderen stellen dat het aanpak ken van de machtige familie van Ne Win, die tegenstander is van de voorzichtige toenadering tot de Nobelprijswinnares die al ja ren huisarrest heeft, een voor bode kan zijn van betere tijden. Ne Win zelf en zijn machtige dochter Sandar zitten onder mi litaire bewaking- 'voor hun ei gen bescherming' - thuis. De te lefoonverbinding is afgesneden. Veel inwoners toonden zich pri vé verheugd dat de familie ein delijk wordt aangepakt. De My- anmarezen ergeren zich al jaren aan het arrogante gedrag van familieleden van de vroegere dictaor. Vooral de drie klein zoons, allen zakenlieden met veel voorrechten, liggen slecht. Zij stonden bekend als leiders van de Scorpionsbende, die huis hield in de betere restaurants en nachtclubs van de hoofdstad. Een militaire woordvoerder in Yangon zei dit weekeinde dat de samenzweerders een staats greep hadden willen plegen om dat zijn ontevreden waren over de inperking van hun privileges. Ne Win, inmiddels 92, greep de macht in 1962 de macht en trad pas in 1988 af na een periode van onrust. Achter de schermen bleef hij echter de lakens uitde len. Sandar wordt beschouwd als het huidige brein achter de familiezaken ANP/R^d BOEKAREST - Zo'n 350.000 Roemeense leerkrachten zijn gisteren thuisgebleven. De grootste onderwijsbond had tot de staking opgeroepen uit onvrede met het loonbod van de rege ring. Die wil de docenten 5 procent meer salaris geven, maar aan gezien de inflatie vorig jaar 30 procent bedroeg en voor dit jaar wordt geschat op 20 procent, zou een salarisverhoging van 5 procent voor het onderwijspersoneel neerkomen op een fors koopkrachtverlies. Roemeense docenten verdienen gemiddeld veertig euro per maand, terwijl het gemiddelde maandsalaris 130 euro be draagt. De meeste onderwijzers vijzelen hun inkomen flink op met het geven van bijlessen. AP BERLIJN - De 'grand old lady' van de journalistiek in het na oorlogse Duitsland, gravin Marion Dönhoff, is zondag op 92- jarige leeftijd overleden. Het weekblad Die Zeit, waarvan ze nog altijd mede-uitgeefster was en dat ze ooit haar 'Heimat' noemde, heeft dat gisteren gemeld. Dönhoff werd in december 1909 geboren in een aristocratisch gezin in Oost-Pruisen. Toen het Rode Leger het landgoed van haar familie naderde, vluchtte ze te paard naar het westen. In 1994 ontving zij in Middelburg een Four Freedoms Award voor vrijheid van meningsuiting. Dönhoff schreef behalve columns en artikelen tal van boeken over politiek. Ze is nooit getrouwd geweest. AP MANILA - Op het Filipijnse eiland Basilan hebben 84 mos limrebellen van het Moro Islamitisch Bevrijdingsfront (MILF zich overgegeven aan het regeringsleger. Het gaat om een van de leiders van het MILF en zijn troepen. Het MILF, de grootste rebellengroepering in het zuiden van het land, voerde vorig jaar vredesbesprekingen met de Fili pijnse regering, maar Manila brak de gesprekken af, nadat een wapenstilstand werd gebroken. Volgens de regering be vinden zich op Basilan nog zo'n duizend MILF-rebellen. AFP BERLIJN - Een Brits marineschip en een Frans verkennings vliegtuig die deelnamen aan eenNAVO-oefening, hebben vijf Duitse toeristen gered die in een reddingsboot op de Oostzee dobberden. Dat heeft de NAVO gisteren bekendgemaakt. De Duitsers wa ren zondag in de problemen geraakt nadat de vissersboot die zij hadden gehuurd in slecht weer was gezonken. Eén van de Duitsers was onderkoeld geraakt, de anderen ver keerden in goede gezondheid. AP PEKNI - China wil ter dood veroordeelden gaan executeren met een injectie. Het land is bezig daarvoor een methode te ontwikkelen. Proeven bij dieren zijn geslaagd, verklaarde Liu Jiacheng, vice-president van het Chinese hooggerechtshof gisteren. Volgens Liu Jiacheng is de dood door een injectie humaner dan door een kogel in de nek, de gebruikelijke methode. Ook veroordeelden en hun familie zouden er hun voorkeur voor hebben uitgesproken. In enkele provincies wordt deze vorm van executie al toegepast. In China worden meer veroordeelden geëxecuteerd dan in de rest van de wereld tezamen. Het precieze aantal is staatsge heim, maar volgens Amnesty International zijn vorig jaar tussen april en juli ruim 1800 mensen gedood. AFP door Simone van Priel DEN HAAG - Joegoslavische en Servische troepen hebben in 1999 in het dorp Kotlina in Kos ovo zo'n twintig jonge mannen in putten gegooid en die daarna opgeblazen. De Albanese getui ge Hazbi Loku vertelde dat gis teren tijdens het proces tegen Slobodan Milosevic voor het Joegoslavië-Tribunaal. Loku vertelde de rechters hoe hij, na zes dagen zoeken, het li chaam van zijn broer in een ri vier had gevonden. Loku's broer werd vermist na de komst op 9 maart 1999 van politie en leger, die in een buitenwijk huizen in brand staken en aan het plunde ren sloegen. De komst van de OVSE de vol gende dag bracht enige weken rust, vertelde Loku met zachte stem. Toen de missie aan de vooravond van de NAVO-bom- bardementen vertrok, brak ech ter de hel in Kotlina los. Jonge mannen die niet snel genoeg vluchtten, werden door leger en politie opgepakt, vrouwen en kinderen onder bedreiging van wapens gedeporteerd. Enkele oudere mannen werden doodge schoten, aldus Loku. Doods bang en zonder te weten waar zijn familie was, bereikte Loku na een nacht lopen de grens met Macedonië. Saqir Thac, een 41-jarige Turk se boer uit Mamusa, verklaarde eerder gisteren dat leger en poli tie hem en andere inwoners van zijn dorp dwongen om Kosovo- Albanezen naar de grens met Albanië te vervoeren.Mamusa, dat voor negentig procent uit Turken bestaat en voor tien pro cent uit Albanezen, werd de da gen na de eerste NAVO-bom- bardementen overspoeld door dertigduizend vluchtelingen, vertelde Thac. GPD BERLIJN - Anne Schlachter, een 20-jarige studente, neemt een hap van een sprinkhaan. Een Oost-Berlijns restaurant heeft sprinkha nen, wormen en krekels op de kaart gezet. Een sprinkhaan-menu heet er 'De Vliegende Hollander'. foto Wolfgang Rattay/RTR door Hetty van Rooij BRUSSEL - De landen van de Europese Unie zijn verdeeld over de streefcijfers voor de hulp aan arme landen. Op de Europese top in Barcelona, ko mend weekeinde, verlangt pre mier Kok van elf van zijn colle ga's dat zij de omvang van hun nationale ontwikkelingshulp in acht jaar meer dan verdubbe len. Als het aan Nederland ligt, dan moeten in 2010 alle EU-lan- den minstens 0,7 procent van hun bruto binnenlands product (bbp) aan ontwikkelingssamen werking besteden. De omvang van de hulp is de af gelopen weken een groeiende bron van onenigheid geworden binnen de EU. Vorige week wer den de ministers van Financiën het niet eens en gisteren schoven de ministers van Buitenlandse Zaken het probleem op het bordje van de staatshoofden en regeringsleiders. Er is haast bij, omdat volgende week in Mon terrey, Mexico, een wereldwijde conferentie wordt gehouden over de ontwikkelingshulp. Op de Europese top in Laken spraken de regeringsleiders eind vorig jaar af dat ze alle maal hun best zouden doen om 0,7 procent van hun bbp uit te geven voor ontwikkelingshulp, maar ze zeiden er niet bij in welk jaar. Gisteren presenteerde staatssecretaris Benschop van Europese Zaken de doelstelling 'allemaal 0,7 procent ontwikke lingshulp in 2010' als onderdeel van een Nederlands verlang lijstje voor de top in Barcelona. De kans dat premier Kok zijn collega's kan overtuigen, is klein. Over de hoogte van natio nale ontwikkelingshulp hebben 'Brussel' noch de EU-landen iets te zeggen. Een land dat zich niet aan de afspraak houdt, kan nergens toe worden gedwongen. In de EU besteden alleen Neder land, Zweden, Denemarken en Luxemburg meer dan 0,7 pro cent aan ontwikkelingssamen werking, met Denemarken als koploper (1,06) gevolgd door Nederland (0,82). Italië is de hekkensluiter met 0,18 procent. De Nederlandse verlangens gaan veel verder dan het voor stel van Eurocommissaris Niel sen van Ontwikkelingssamen werking, die wil dat alle landen in 2010 ten minste 0,39 procent van hun bbp uittrekken. GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 5