Dwangsom voor strandtenten Lidl bouwt in Oude Tonge PZC PZC Grote behoefte aan computerles Noord-Bevelandse raad niet te spreken over toeristische visie Tranen bij afscheid van Iraaks gezin 11 Gemeente beschouwt overwintering op het strand als illegaal Tocht door het Prunjegebied Handtekeningen voor ziekenhuis Vroeg koolwitje in Kloosterzande Boete voor illegaal transport Onderzoek naar rusttijden duikers Boete voor overtreden winkelwet Informatie borstvoeding Regeling voor klokkenluiders Leden VVD vergaderen agenda dinsdag 12 maart 2002 door Famke van Loon RENESSE - De gemeente Schouwen-Duiveland heeft de eigenaren van strandtenten De Schaar en De Zomerzon een dwangsom van ruim 45 duizend euro opgelegd. Volgens wethou der C. Veerhoek is de boete een logisch gevolg van de keuze de uitspraak van de Middelburgse rechter aan te vechten. De twee ondernemers zijn ver baasd over de stap van de ge meente. Dat de brief een dag na de verkiezingen is verstuurd, zit K. van der Wekken van De Schaar nog het meest dwars. J. Kristelijn van De Zomerzon ziet het vooral als een 'laatste stuip trekking van bestuurders die al zijn afgerekend op hun handel wijze'. Volgens advocaat J. van den Doel kan de gemeente deze dwangsom nu niet opleggen. In november vorig jaar trokken de twee strandpaviljoenhou ders voor het eerst aan het lang ste eind. Na een jarenlange strijd over de jaarrond-vergun- ningen besloot de Middelburgse rechter de opgelegde dwangsom van de gemeente voorlopig te schorsen, In afwachting van de definitieve uitspraak hebben de twee paviljoens overwinterd op het strand. Hoewel het winterseizoen ten einde loopt, heeft het college be sloten het hier niet bij te laten SEROOSKERKE - De Vereni ging Vrienden van Wester- schouwen bezoekt zaterdag 16 maart het Prunjegebied met als doel leden en introducés nader kennis te laten maken met dit nieuwe natuurgebied. De groep komt om.14.00 uur bij een in restaurant De Schelp- hoek. Boswachter D. Fluyt geeft voorafgaand aan de tocht naar de voormalige vuilstortplaats een toelichting. Onderweg zul len ervaren gidsen de deelne mers informeren over ganzen, weidevogels en landschappelij ke objecten. zitten. Planologisch zijn perma nente paviljoenen nog altijd niet mogelijk en de gemeente kan niet garanderen dat dat per 1 november 2002 wel het geval is. Om problemen voor komend winterseizoen te voorkomen, wil het college zijn juridisch ge lijk halen. ,,Op deze manier wil len we het nieuwe college alle instrumenten in handen geven om te kunnen handelen. Dan hebben zij ook nog wat te vin den", aldus Veerhoek. Volgens de wethouder is de con sequentie van deze keuze de dwangsom alsnog te innen. Temeer omdat het college het bezwaar van de ondernemers tegen de vordering heeft afge wezen. De gemeente brengt Kristelijn en Van der Wekken de maximale dwangsom van 45.378 euro in rekening.De be slissing op het bezwaar en de eventuele uitspraak op het daartegen in te stellen beroep vervangen de uitspraak van de president volledig", zo stelt de gemeente in de brief. Schrik aanjagen Volgens advocaat Van den Doel klopt dat niet en kan de gemeen te met de huidige gerechtelijke schorsing de dwangsom niet opleggen. Tenzij er nieuwe be sluiten aan ten grondslag lig gen. „Als dat wel zou kunnen, hoeven we niet meer naar een bestuursrechter te stappen." De raadsman stelt niet te begrijpen waar de gemeente mee bezig is anders dan 'schrik aanjagen'. De twee paviljoenhouders zelf zijn verbaasd en boos over deze vordering. Bij Van der Wekken steekt het feit dat de brief op 7 maart de deur is uitgegaan. „Ik vind dat een vreemde zaak. Dit zat al maanden in de pen. Die brief hadden ze ook twee weken voor de verkiezingen kunnen sturen." Zowel hij als Kristelijn is niet van plan het bedrag bin nen de gestelde termijn van twee weken over te maken naar de gemeentelijke bankreke ning. De eigenaar van De Zo merzon beschouwt de brief als een laatste sparteling van dit college en rekent op betere tij den onder de nieuwe bestuur ders. Kristelijn: „Ik ben er niet van onder de indruk. Uit hun koker was dit te verwachten." Behalve voor computercursussen is in de kleine kernen ook belangstelling voor teken- en schilderlessen. foto Marijke Folkertsma door Piet Kleemans ZIERIKZEE - Pottenbakken is uit. Leren omgaan met de computer is in. Vooral de ou dere inwoners van Burgh-Haamstede, Re- nesse, Brouwershaven en Bruinisse willen zich daar graag in bekwamen. Ook is er veel animo voor cursussen tekenen en schilde ren. Dat blijkt uit het behoefteonderzoek kleine kernen, dat Judith Schrijver uitvoer de in opdracht van Sociaal Cultureel Werk De Lichtboei. Schrijver interviewde mensen in de vier dorpen en zette er een enquête uit. Aan de hand van de gesprekken en de ingevulde vragenlijsten zette zij op een rijtje aan wel ke cursussen het meest behoefte is. Niet al leen blijkt uit het onderzoek welke cursus mogelijkheden men het liefst zou willen, maar ook komt duidelijk naar voren dat in woners van de dorpen zo 'n cursus liefst in de eigen woonplaats willen volgen. De ondervraagden in Burgh-Haamstede ge ven aan dat zij vooral voor kinderen meer activiteiten zouden willen. In het Wester- schouwse dorp is volgens hen bar weinig te doen voor kinderen. Pendelen naar Zierik- zee om daar een cursus te volgen zien de meeste ouders niet zitten. Dat kost te veel tijd en geld en bovendien zijn er veel ouders die allebei werken en geen tijd hebben hun kinderen te brengen en te halen. Ook oude ren in Haamstede willen graag meer cursus sen, vooral gericht op het werken met de computer. Behoefte De Bruenaren zijn goed te spreken over het aantal activiteiten in hun dorp. Naar het idee van de ondervraagden is er in het vis- sersdop niet zo bijster veel behoefte aan meer cursussen of workshops. En als Brue naren echt behoefte hebben aan scholing of nuttige vrijetijdsbesteding zijn ze niet te be roerd om per auto of bus naar Zierikzee af te reizen. Een ander beeld tekent zich af in Re- nesse. Daar is, blijkt uit het onderzoek, zo wel voor ouderen als jongeren grote behoef te aan activiteiten. Dorpshuisbeheerder M. Pankow zou graag wat meer aandacht voor theater in Renesse willen zien en ook ziet hij wel brood in danslessen. Op zich leent het Renesser dorpshuis zich volgens de beheer der uitstekend voor dit soort activiteiten. Waar het volgens hem echter aan ontbreekt is geld om dergelijke cursussen op te zetten. In Brouwershaven speelt volgens Brouwe- naar R. Bolderman weer een ander pro bleem. Er is wel een gemeenschapsruimte - Het Tonnenmagazijn - maar dat is volgens Bolderman al zeer druk bezet. Voor cursus sen is er eigenlijk geen geschikte ruimte, terwijl juist onder de oudere inwoners van Brouwershaven behoefte bestaat aan cur sussen en workshops. Bolderman noemt met name computercursussen als zeer ge wenst. VLISSINGEN - De ouderenbonden in Vlissingen bieden het ziekenhuis Walcheren en wethouder L. Poppe-de Looff (Wel zijn) morgen ongeveer vijfhonderd handtekeningen aan, te gen het vertrek van de afdelingen Kindergeneeskunde en Ver loskunde naar het ziekenhuis in Goes. De ouderen vinden dat het vertrek van de twee afdelingen hun dochters en kleinkin deren raakt. Daarnaast zijn ze bang dat de gezondheidszorg op Walcheren verder afbrokkelt. KLOOSTERZANDE - Een uitzonderlijk vroeg klein kool witje is waargenomen in Kloosterzande. Dat is een paar maanden vroeger dan normaal. De vlinder overwintert als pop en is vermoedelijk door het zachte weer eerder uitgeko men. Elk jaar vliegen zo'n vier generaties van deze vlinder soort. Het zachte weer heeft onlangs ook al dagpauwogen, de kleine vos, gehakkelde aurelia, de agaatvlinder en de hage- doornvlinder maanden vroeger doen rondvliegen. De hage- doornviinder bijvoorbeeld vliegt normaal vanaf april tot au gustus. De vlinder overwintert als pop of rups en verpopt vlak boven de grond in en dikke zijden kokon. MIDDELBURG - Het Engelse bedrijf Solid Timbre Products uit Honiley moet 2000 euro boete betalen. Dat bepaalde giste ren in Middelburg de economische politierechter. Hij achtte bewezen dat het bedrij f zonder toestemming van de bevoegde autoriteiten vorig j aar april twee keer Belgische spoorbielzen via Vlissingen heeft getransporteerd naar Engeland. De biel zen zouden daar gebruikt worden voor de verbranding van kadavers als gevolg van de MKZ-crisis. Officier van justitie A. Flikweert eiste 4.000 euro boete. Raadsman J. Loevendie zei dat het bedrijf niet op de hoogte was van de regelgeving. MIDDELBURG - De Arbeidsinspectie moet een nader onder zoek instellen naar de rust- en werktijden van een aantal dui kers die voor Hyperbaric Tunnel Diving and Construction en Noordhoék bv werkzaamheden verrichtten aan de Wester- scheldetunnel. Tot die conclusie kwam gisteren de economi sche politierechter in Middelburg. Volgens vertegenwoordi gers van de bedrijven betreft het een specialistenteam van duikex-s die zich beschikbaar moest houden en bij camalitei- ten tijdens het boorproces moest inspringen. Daarbij zou het personeel in juli 2000 te veel achter elkaar hebben gewerkt en onvoldoende hebben gerust, hetgeen in strijd is met de Ar beidstijdenwet. Verder moet uitgezocht worden of de duikei's zelfstandig werkten of in loondienst waren van de verdachte bedrijven. De verdachte ondernemingen worden beschuldigd van 45 overtredingen van de Ai'beidstijdenwet. De strafzaak werd voor onbepaalde tijd aangehouden. MIDDELBURG - Van de Vx-eugde Beheer BV uit Zoutelande ki'eeg gisteren van de economische politierechter in Middel burg 25 euro boete voor het overtx-eden van de winkeltijden wet. De bakkerij was 8 juli om half elf zondagmorgen open toen de politie langskwam. „Ik heb ontheffing bij de gemeente aangevi-aagd om eerder open te gaan voor toeristen, maar ik heb verder niets verno men. De christelijke partijen binnen de gemeente willen het maar niet begrijpen. Gekker nog, een CDA-raadslid is tegen het openstellen van winkels op zondag, maar hij heeft zelf wel een campingwinkel die de hele zondag open is", spuide de on dernemer ongezouten kritiek. door Inqrid Huibers WISSENKERKE - De commis sie recreatie van de gemeente Noord-Beveland was gister avond niet erg te spreken over de toeristische beleidsvisie, die het Bredase bureau ZKA Markt Beleid heeft opgesteld. Toch zag een meerderheid van de commissieleden er vervolgens wel brood in een externe pro jectmanager (kosten 26.000 eu ro) met het stuk aan de slag te la ten gaan. Groene oase in de Delta is al weer een jaar oud. Het stuk is het i-esultaat van gesprekken met vertegenwoordigers van de gemeente en Nooi'd-Bevelandse ondernemers. Toch kan het vol gens A. Oudshoorn (Noord- Bevelands Belang) zo de prul lenbak in. „Zonder draagvlak onder de inwoners van Noord- Beveland is het rapport weer zo'n boekje waar we als ge meente niets mee kunnen", zei hij. We willen een heel ander stuk. Niet voor de bevolking, REDACTIE NOORD-ZEELAND Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB ZIERIKZEE Tel: (0111)454647 Fax: (0111)454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Marcel Modde (chef) Piet Kleemans Famke van Loon Ali Pankow Rudy Boogert (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118)470102 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET wwvv.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl maar met de bevolking ge maakt." A. van der Maas (SGP) zette het iets minder zwaar aan. Toch mag de beoogde projectmana ger wat hem betreft ook niet met het voorliggende rapport aan de slag. „Eerst zou de raad moeten aangeven waar het met het toe risme naai-toe moet", meende hij. Bovendien benadrukte Van der Maas dat de nieuwe raad het voor het zeggen heeft. „Ik vind het buitengewoon onzorgvuldig dat dit ï'apport dat nota bene al een jaar oud is, precies in een be- stuursvacuüm besproken wordt." P. de Putter (WD), die al met de college-onderhandelingen be gonnen leek, deed zijn uiterste best het met al zijn collega raadsleden een beetje eens te zijn. Hij wilde wel een project manager, maar niet op basis van het voorliggende rapport. Toch wilde De Putter het stuk zeker niet 'afschieten'. C. van der Weele(CDA), die par tijgenoot en wethouder J. Meu- lenberg (toerisme) niet wilde af vallen, meldde 'in grote lijnen' met het rapport te kunnen in stemmen. Een projectmanager kan wat hem betreft snel aan het werk. Meulenberg was er op haar beurt vooral erg op gebrand geld los te peuteren voor zo'n kracht van buiten (te leveren door ZKA). En dat is gelukt. Dankzij De Putter, die op het al lerlaatste moment de commissie op één lijn wist te krijgen. Zijn voorstel om als raad zo snel mo gelijk eerst met een eigen toeris tische visie te komen, alsvorens er een projectmanager op los te laten, werd breed gesteund. Ook door P. Hamelink (PvdA) die het niet nodig vond verder aan de discussie deel te nemen. ZIERIKZEE - De plaatselijke werkgroep van borstvoedings organisatie La Leche League houdt morgen weer een infor matiebijeenkomst. Het vooi-komen en oplossen van problemen bij borstvoeding staan centraal. Verder worden er adviezen verstrekt en vragen van moeders beantwoord. De bijeenkomst wordt gehouden op het adres Lange Sint Janstraat 1 in Zierikzee en begint om 20,00 uur. door Famke van Loon OUDE TONGE - De strijd om de vestiging van een nieuwe supermarkt in Oude Tonge is beslist in het voordeel van dis countsupermarkt Lidl. De ge meenteraad van Oostflakkee heeft besloten één nieuwe dis countsupermarkt toe te staan aan de Dabbestraat. Twee supermarktketens heb ben bij de gemeente Oostflak kee aangeklopt met het ver zoek een vestiging in Oude Tonge te openen. Lidl heeft zijn zinnen gezet op een pand in de Dabbestraat, waar al meer winkels en een Albert Heijn zijn gehuisvest. Super markt Aldi wil een winkel op zetten op het Handelsterrein van Oude Tonge, dat in ont wikkeling is. Aangezien het college slechts één nieuwe dis countsupermarkt in Oude Tonge wil toestaan, moet een keuze worden gemaakt. De gemeente is met de twee verzoeken in een lastige situa tie terechtgekomen. Wegens 'het ontbreken van een vol doende richtinggevend be sluit' kan het college één van de twee aanvragen niet zonder meer afwijzen. Oostflakkee dreigt in een juridische positie terecht te komen, 'waaraan niet beoogde en ongewenste gevolgen verbonden zouden kunnen zijn', schrijft het colle ge aan de gemeenteraad. Na dat alle voors en tegens van de twee plannen nog eens goed op een rijtje gezet zijn, is de keuze De gemeenteraad van Oostflakkee heeft de Dabbestraat in Oude Tonge, waar al een Albert Heijn is gevestigd, aangewezen voor de nieuwe discountsupermarkt. foto Marijke Folkertsma voor één van de twee voorstel len aan de raadsleden gelaten. Het plan voor de Dabbestraat is groter dan de komst van de Lidl alleen. De Albert Heijn mag uitbreiden, er komen en kele dagwinkels en tien wo ningen bij en er worden tachtig parkeerplaatsen aangelegd op een parkeerdek. Met de komst van de supermarkt zal tevens het scheepstimmei'bedrijf, dat nu nog in het centrum geves tigd is, verkassen naar het Handelsterrein. Aangezien het min of meer de bouw van een winkelcentrum betreft, ver wacht de gemeente bezwaren van omwonenden tegen dit plan. Milieu De aanvi-aag van de Aldi is puur de vestiging van een su permarkt met 52 parkeer plaatsen op het Handelster rein. Weliswaar brengt dit plan geld in het laatje door grondverkoop, maar nadeel van deze optie is dat de verhui zing van het timmerbedidjf van de baan is. De gemeente wil dit bedrijf graag om 'mi lieutechnische' redenen naar buiten het dorp verplaatsen, maar de eigenaar kan dat zelf niet bekostigen. De gemeenteraad heeft nu ge kozen voor de Dabbestraat. „De gemeente wil daar een soox*t koopplein creëren", ver klaart woordvoerster R. Bo- german. Wanneer Lidl in Oude Tonge zijn deuren kan openen, durft de voorlichtster niet te vooi-spellen. „Het scheepstim- merbedrijf zit nu nog op die plek. Die moet wel te kans krij gen te verhuizen. Ik denk niet dat dat op korte termijn zal zijn." door Famke van Loon OOLTGENSPLAAT - Ambtenaren van de gemeente Oostflakkee hoeven niet meer te vrezen voor hun baantje als ze misstanden in de gemeentelijke organisatie naar bui ten brengen. Via de verordening klokken luiders worden deze ambtenaren beter beschermd. 'Klokkenluiders' binnen de overheid en het bedrijfsleven zijn onder hun collega's en werkgevers niet populaii*. Ze brengen de vuile was van de organisatie naar bui ten en dat wordt ze vaak niet in dank afge nomen. Zo werd ambtenaar P. van Buite nen verketterd door menig Europees be- stuurder omdat hij malversaties binnen de Europese Commissie bekendmaakte. In Den Haag woi'dt een wijziging van de ambtenarenwet voorbei-eid, die de rechts positie van de ambtenaar die uit de school klapt beter moet beschermen. Een van de gevolgen van deze wetswijziging is dat ge meenten zelf een klokkenluider-regeling moeten opstellen. Het college van Oost flakkee heeft inmiddels zijn eigen 'veror dening klokkenluiders' opgesteld Vol gens deze verordening moet een ambte naar problemen kunnen melden, zonder dat hij zijn baan hiermee in de waag schaal legt. Een belangrijk onderdeel van de verorde ning is het meldpunt, waar de ambtenaar een probleem aan de kaak kan stellen. Voor heel Nederland is de 'Landelijke Commissie Klokkenluiders gemeentelij ke overheid' opgezet, die voor 125 ge meenten als meldpunt geldt. Oostflakkee wil voor de gemeente een eigen meldpunt opzetten, maar wijst de gemeenteraad wel op het voordeel van aansluiting bij dit landelijke meldpunt, dat een onafhanke lijke instantie is. Het is woensdag aan de gemeenteraad een keuze te maken. door Edith Ramakers VLISSINGEN - „Ik schaam me om Nederlandse te zijn." Die hartekreet slaakte I. Labruyère, moeder van de buren van het Iraakse gezin Abdulrahman. Met betraande ogen ontfermde ze zich over de Iraakse familie, die gisteren om twaalf uur in Vlissingen op straat werd gezet, met niets meer dan twee tassen en een fiets. „Deze mensen heb ben niets verkeerd gedaan en ze worden als criminelen behan deld." „Onze toekomst is voorbijriep Ahmed Abdulrahman. „We zijn vijf jaar door Nederland aan het lijntje gehouden. Vijf jaar, van wacliten en een leven in onze kerheid. Nederland spreekt al tijd over mensenrechten. Maar waar is Nederland nu?" De Iraakse-Koerden, vader, moeder en hun vierjarige kind, werden gisteren officieel op straat gezet. G. Stahlie van de gemeente Vlissingen kwam de slechte boodschap brengen. Tien minuten later arriveerde de politie met vier man sterk. De opdracht van het ministerie van justitie moest uitgevoerd wor den. Familie Abdulrahman moet terug naar Nooi'd-Irak. Terug naar het land waar ze vijf jaar geleden uit zijn gevlucht. Achterin een vrachtauto, op weg naar een ander land. Dat het Nederland is geworden is toeval. ,„En pech blijkt nu. Ik heb spijt dat we vijf jaar lang ge hoopt hebben dat het goed zou komen. Had ons meteen de deur gewezen. Mijn dochtertje spreekt Nederlands, voelt zich Nederlandse. Ze loopt met het rood-wit-blauwe vlaggetje te zwaaien. Ik kan dat nu even niet aanzien", zei Abdulrahman, Ze hadden een mooi huis in Irak, goede banen in het onderwijs en de adminstratie en 'alle luxe die ZIERIKZEE - De VVD Schou wen-Duiveland houdt morgen een ledenvergadering in het dorpshuis in Dreischor. De agenda vermeldt onder meer de evaluatie van de vorige week gehouden gemeentei*aadsver- kiezingen. Verder worden kan didaten voorgesteld voor de verkiezingen van Provinciale Staten in 2003. De bijeenkomst begint om 20.00 uur. we ons wensten'.. Maar toen ver anderde de situatie. Ze konden de politiek van Saddam Hussein niet volgen. Tegelijk met hen vluchtten vrienden en familie leden de grenzen over. „Er wer den handgranaten in ons huis gegooid. Wij moesten vluchten. Nooit wil ik meer ter*ug naar dat land. Ik kan dat ons kind van vier niet aandoen", zei Abdul rahman. Weg uit Nedei'land lijkt hun lot. Dat stemt ook burgemeester A. van Dok-van Weele van Vlissin gen bitter. Met staatssecretai'is E. Kalsbeek van justitie had ze gisterochtend overleg. Het dos sier van familie Abdulrahman werd nog eens doorgenomen, maar tevergeefs. Het pleidooi van de burgemeester heeft niet geholpen. De gemeente zou in navolging van andere gemeen ten nog kunnen beslissen om zelf noodopvang te regelen voor mensen die uitgezet worden. In Leiden, bijvoorbeeld, mogen gezinnen die in vergelijkbare si tuatie als Abdulrahman verke ren, in hun huis blijven. Ze krij gen bijstand. Van Dok: „Voor die regeling heeft Vlissingen niet gekozen. Deze opvang is in feite tegen de wet. Andere weg Van Dok-van Weele volgt 'liever een andere weg'Zij heeft met de staatssecretaris en het hoofd van de Immigratie en Naturali satie Dienst (IND) een afspraak gemaakt. „Met als doel om de ongewenste effecten in de sa menleving te bespreken van de vreemdelingenwet. Deze wet ontwricht de samenleving- "Hulporganisatie INLIA Zee land heeft de familie Abdulrah man een plaats aangeboden bij het Leger des Heils. De familie is er niet op ingegaan. „Ze hebben zelf onderdak gevonden bij vrienden", reageert G. Burger, directeur van INLIA. ,,We on derzoeken of er nog een moge lijkheid is om een nieuwe asiel procedure te volgen. Zien we rek, dan gaan we procederen. Tot de uitspraak van de be roepszaken is deze familie le gaal in Nederland. Tot die tijd kunnen we stappen overwe gen." 1 STREEKACTIVITEITEN SCHARENDIJKE - De Putmeet, 20.00 uur: Vergadering dorpsraad; 2)IERIKZEE - Gemeentehuis, 13.30 uur: tsemeenteraadsvergadering;

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 25