FNV steunt versobering WAO Gijzeldrama in Amsterdamse toren eindigt met zelfmoord labiele dader OURANT PZC en BN/De Stem onder paraplu van één uitgeverij Drager aidsvirus vrijgesproken van ontucht met kleuter A Bijna de helft van de leden is tegen plan van SER Prins Claus in ziekenhuis ■mhhbbmm Van Dok: Uitzettingen ontwrichten samenleving Van ei tot kameleon Politie Zimbabwe verjaagt kiezers Neem nu een proefabonnement Zes weken voor 15,- T Bouwvakkers ballen vuist Wotte nieuwe trainer Willem II Ü11° ZO 3 #8° Nat Al in de ochtend regen tot ver in de middag. Matige zuidoostenwind bij ongeveer 11 graden. 245e jaargang no. 60 dinsdag 12 maart 2002 los nummer 1,00 p:c door Sylvia Marmelstein AMSTERDAM - De FNV- bonden staan achter het WAO-advies van de Soci aal-Economische Raad (SER), hoewel een groot deel van de achterban te gen het plan is. Dat bleek gisteravond tijdens een vergadering van de fede- ratieraad, waarin de voor zitters van alle veertien FNV-bonden zitten. Een meerderheid van de bon den stemde vóór. Hiermee heeft de vakcentrale groen licht gekregen om in de SER verder te praten over een versobering van de WAO. Eind vorige week dreigde het SER- advies in duigen te vallen door dat de grootste bond, FNV Bondgenoten, liet weten tegen het plan te stemmen. Ook de Po litiebond en de Vrouwenbond stemden gisteren in de federa- tieraad tegen het advies. DEN HAAG - Prins Claus is gis termiddag ter observatie opge nomen in het Academisch Me disch Centrum in Amsterdam. De prins voelde zich kort na het middaguur op Paleis Huis ten Bosch onwel en werd vervolgens op doktersadvies naar het AMC gebracht. De verwachting is dat Claus drie tot vier dagen in het ziekenhuis zal blijven. ANP VLISSINGEN - Burgemeester Van Dok-van Weele van Vlissin- gen wil met de Immigratie- en Naturalisatie Dienst (IND) pra ten over de aanstaande golf van uitzettingen van asielzoekers in haar stad. Volgens haar gaat het uit huis zetten van gezinnen, die soms al jaren in Nederland wonen, ge paard met veel emoties bij buren en andere mensen die bij deze asielzoekers betrokken zijn. Gisteren moest in Vlissingen het Iraakse gezin Abdulrahman zijn huis verlaten. Van Dok-van Weele heeft zich vergeefs inge zet om de uitzetting te voorko men, maar ze is niet van plan om, zoals bijvoorbeeld de ge meente Leiden, zelf voor nood opvang te zorgen. De burge meester volgt 'liever een andere weg'. Zij heeft met de staatsse cretaris en het hoofd van de IND een afspraak gemaakt. „Met als doel om de ongewenste effecten in de samenleving te bespreken van de Vreemdelingenwet. Deze wet ontwricht de samenleving. Vlissingen staat nog een golf van uitzettingen te wachten. Veel buren zullen hiermee te maken krijgen. Dat ga ik in Den Haag vertellen, want dat zijn ongewenste gebeurtenissen voor een samenleving." Het gezin Abdulrahman heeft inmiddels onderdak gevonden bij vrienden. De tegenstanders hebben in de raad echter slechts 97 van de 289 stemmen. Toch is het draag vlak van het SER-akkoord ge ring, omdat de bonden die tegen zijn samen bijna de helft van al le FNV-leden bundelen, name lijk 516.000 van de 1,2 miljoen. De tegenstemmers hebben in de raad beloofd dat zij zich schik ken naar de meerderheid van de FNV. Dat betekent dat de bon den in CAO's geen afspraken zullen maken om het loon aan te vullen in het tweede ziektejaar. Dat is het grootste pijnpunt bij de bonden die het plan niet zien zitten. Ze willen niet dat zieken die langer dan een j aar thuis zit ten nog maar 70 procent van hun loon krijgen. Nu is in veel CAO's geregeld dat de werkge ver het salaris aanvult tot hon derd procent. Het goedkeuren van het ak koord is vooral een strategische keuze. „Ook de bonden die wel ak koord zijn gegaan, staan niet te juichen om de veranderingen in de WAO", zegt voorzitter R. de Vries van FNV Bouw. „Maar we zijn bang dat als er geen una niem SER-akkoord komt, de politiek zelf met nog slechtere plannen komt. Een unaniem SER-akkoord kunnen ze haast niet naast zich neerleggen." Als de politiek het plan niet in zijn geheel omzet in wetgeving is er nog een probleem. „Dan is wat ons betreft het SER-ak koord van de baan. We staan niet toe dat het kabinet er alleen onderdelen uit pikt", aldus FNV-voorzitter L. de Waal. Vandaag kan de AbvaKabo nog roet in het eten gooien. De De gijzelnemer liet voor ramen van de Rembrandttoren de teksten 'Wij misleiden' en 'Kleisterlee liegt' plakken. Kleisterlee is de topman van Philips, het concern waartegen de actie gericht was. foto Ed Oudenaarden/ANP doorCarine Neefjes AMSTERDAM - Een 59-jarige man die gisteren zeven uur lang mensen gijzelde in de Rem brandttoren in Amsterdam uit frustratie over breedbeeldtele visie, heeft in de namiddag een eind gemaakt aan zijn leven. Op het toilet van de toren schoot hij zich twee kogels door het hoofd. Om kwart over vier liet de gij zelnemer de politie weten dat hij 'tien minuten pauze wilde nemen om terug te blikken op de dag'. Hij trok zich terug op de wc waarna hij niet meer terug keerde. „De zelfmoord was voor ons een verrassing", zei hoofd officier van justitie De Wit gis teren over de ontknoping. De 59-jarige man uit Uithoorn drong gisterochtend tegen half tien de Rembrandttoren binnen. Gewapend met een machinepis tool, een handvuurwapen en een explosieve stof hield hij acht tien mensen in gijzeling in de re ceptie van het gebouw. De gijzeling was bedoeld als ac tie tegen de productie van bi-eedbeeldtelevisies door Phi lips. De zwarte balken die some boven en onder in beeld ver schijnen als programma's in breedbeeldfonnaat worden uit gezonden op een gewone televi sie, zag de gijzelnemer als een pressiemiddel om het dure toe stel aan te schaffen. De man wist echter niet dat hij zich in de verkeerde toren be vond. Philips is vorige zomer verhuisd naar de Breitnertoren, naast de Rembrandttoren. In de war De eerste contacten met de gij zelnemer waren onduidelijk en al gauw bleek dat hij psychisch in de war was. „We hebben di rect een uitvoerig onderzoek ge daan naar zijn achtergrond. Het ging om een alleenstaande man. Uit contacten met zijn directe omgeving blijkt dat hij geeste lijk in de war was en al langer met het plan rondliep om mid dels een gijzeling aandacht voor de breedbeeldtelevisies te vra gen", aldus politiecommissaris J. van Riessen. Of de man 11 maart, een half jaar na de aan slagen in New York, bewust had uitgekozen, is onduidelijk. Rond elf uur gisterochtend had de politie het profiel van de gij zelnemer klaar. Hij eiste dat de 'productie van breedbeeldtele visie kenbaar moest worden ge maakt aan het volk'. Om hem zoveel mogelijk tegemoet te ko men, benadrukte de onderhan delaar van het gijzelteam voort durend dat zijn actie uitgebreid op televisie was. Mevrouw I. Labruyère neemt afscheid van de Iraakse familie. foto Ruben Oreel door Ernst Jan Rozendaal VLISSINGEN - De Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant in Vlissingen en Uitgeversmaat schappij Zuidwest-Nederland in Breda fuseren uiterlijk per 1 januari 2003. De dagbladen PZC en BN/DeStem komen daardoor onder de paraplu van één Wegener Uitgeverij Zuid- west-Nederland. De samenvoeging kost 27 ar beidsplaatsen, maar gebeurt zonder gedwongen ontslagen. Twaalf tot achttien banen ver huizen van Vlissingen naar Bre da. In november kondigden beide uitgeverijen een onderzoek aan naar verdere samenwerking. Dat heeft geresulteerd in het Delta Project, een concreet plan tot samenvoeging. Aanleiding is de te geringe schaalgrootte van de Uitgeverij PZC. Het rende ment daaiwan schommelde de laatste jaren rond de zes pro cent. Door ontvlechting van verschillende bedrijfsonderde len zakte het rendementscijfer vorig jaar naar 0,9 procent. Het moederconcern Wegener stelt als voorwaarde dat een zelf standige uitgeverij tenminste tien procent rendement haalt. Integratie Aangezien de Zeeuwse markt weinig mogelijkheden biedt de oplage van de PZC of de adver tentieverkoop aanzienlijk te verhogen, is de efficiencyverbe tering gezocht in integratie van de twee uitgeverijen. Tijdens een drukbezochte bijeenkomst in Bergen op Zoom is het perso neel gisteren ingelicht over de plannen voor de nieuwe uitge verij. Die gaat twee kranten uitgeven, maar de zelfstandigheid van de titels PZC en BN/DeStem is ge waarborgd. De operatie heeft dan ook geen gevolgen voor de redacties. De bedoeling is dat vanaf volgend jaar alleen nog de redactie van de PZC en de ad vertentieverkoop in Vlissingen huizen, met wat ondersteunend personeel. Afdelingen als oplage, marke ting, financiën en personeel worden vrijwel geheel gecon centreerd in Breda. Door de samenvoeging komen 27 arbeidsplaatsen te vervallen Naar verwachting kunnen elf werknemers gebruik maken van een seniorenregeling, voor zes tien anderen geldt het sociaal plan dat Wegener bij eerdere in tegratieoperaties heeft gehan teerd. Van twaalf tot achttien werknemers verhuist de werk plek van Vlissingen naar Breda. „De meeste veranderingen vin den plaats in Vlissingen", aldus directeur A. Verrest van Uitge versmaatschappij Zuidwest- Nederland. „En een stukje in bondsraad beslist of ze het SER- akkoord steunen. In het SER-akkoord staat dat zieken alleen nog in de WAO kunnen belanden als vaststaat dat ze de komende vijf jaar nog te ziek zijn om te werken. Ook wordt de ziektewet met één jaar verlengd tot twee jaar. In het tweede ziektejaar wordt maxi maal 70 procent van het oude loon uitbetaald. GPD Mark Wotte is de komende twee seizoenen hoofdtrai ner bij Willem H. De hui dige coach van Jong Oranje wordt de opvolger van Hans Westerhof die na twee jaar op zoek gaat naar een nieuwe werkge ver. Wotte wilde bij de KNVB meer teams dan al leen Jong Oranje onder zijn hoede npmpn feiten en meningen: 2; binnenland: 3; varia: 4; buitenland: 5; economie: 6; radio en televisie: 7; wetenschap: 8; zeeland: 9, 10,11,13 en 15; sport: 16 en 17 In het begin van de middag liet de man zeven gegijzelden vrij, elf mensen zijn tot half vijf ge gijzeld geweest. Volgens hoofd officier De Wit zijn de achttien gegijzelden niet echt in gevaar geweest, hoewel de dader labiel was. Ook uit het buurtonder zoek naar de man leek het uitge sloten dat hij mensen zou neerschieten. De politie dacht absoluut niet aan zelfmoord. Het is niet duidelijk waar de man de wapens vandaan had. Hij had een strafblad, maar hij was nooit veroordeeld wegens gewelddaden. GPD pagina 3: paniek om dochter van onze redactie binnenland UTRECHT - Een 35-jarige man die door de Utrechtse rechtbank was veroordeeld tot vier jaar cel omdat hij een kleuter tot orale seks zou hebben gedwongen, is gisteren vrijgesproken door het gerechtshof in Amsterdam. Het OM heeft volgens het hof onvol doende bewijs verzameld om te staven dat de man degene is ge weest die op 10 juli 2000 in Hou ten een meisje dwong tot on tuchtige handelingen in een brandgang bij haar huis. De ontuchtzaak zorgde voor veel beroering in Houten, zeker nadat bekend werd dat de man uit Maarssen besmet is met hiv. Omdat de man wist van zijn be smetting, oordeelde het OM dat hij vervolgd moest worden voor poging tot doodslag. Bij de rechtbank eiste het OM vorig jaar acht jaar. Nadat hij werd veroordeeld tot vier jaar, ging zowel het OM als de ver dachte in hoger beroep. Zowel bij de rechtbank als bij het hof gaf de man toe dat hij zijn verleden tegen had (hij was eerder betrokken bij misbruik van kinderen) maar dat hij on schuldig is in deze ontuchtzaak. Het slachtoffer vertelde op 10 juli 2000 aan haarvader 'dat een vreemde man met een donkere huidskleur gezegd had dat zij zijn piemel in haar mond moest nemen'. Buurtbewoners zagen op het tijdstip van het zedende lict een man rondlopen die aan het signalement voldeed. De verdachte werd aangehouden. Volgens zijn raadsman rammel de het bewijs van het OM aan al le kanten. Zo wezen testen uit dat speekselsporen - op een te gel in de brandgang - niet van de Maarssenaar waren. GPD (Advertentie) Breda." Na samenvoeging telt de nieuwe uitgeverij in totaal 540 voltijds medewerkers. De fusie kost eenmalig (inclu sief sociaal plan en automatise ring) ruim 1,9 miljoen euro, maar levert naar verwachting jaarlijks een besparing op van 1,1 miljoen euro. De plannen zijn vorige week voorgelegd aan een speciaal ge vormde Deltacommissie, waar in afgevaardigden zitten van de ondernemingsraden van de twee uitgeverijen. Verrest re kent erop dat deze commissie uiterlijk begin mei een advies uitbrengt over de voorgenomen samenvoeging. Niet te vermijden Voorzitter R. de Nooijer van de ondernemingsraad PZC noemt de operatie 'niet te vermijden', gezien het rendement en de schaalgrootte van de Zeeuwse dagbladuitgeverij. Volgens hem kan de nieuwe uitgeverij voor lopig vooruit. „De Wegener norm van tien procent rende ment wordt ruimschoots gehaald, dus ik verwacht de ko mende jaren geen verdere ope raties." Hl naam: l noteert u mij voor een proefabonnement van voorletters:m/v weken voor 15,- straat- nr 'k geef daarbij éénmalig toestemming voor auto matische incasso van onder- postcode:staand reken ingnummer (proef geldt eenmalig bin- plaats nen zes maanden) telefoon:ai noteert u mij voor een abonnement. De eerste e_maj|. twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik Voor automatische incasso stem ik toe in betalen afschrijving van mijn (post)bankrekening- c per maand met ™mmer: l l l l l M j automatische incasso 19,25). handtekening: Wp Per kwartaal met automatische incasso 52,-). PZC bv gaat zorgvuldig om met persoonsqege- L fer fr vens. In de colofon treft u nadere informatie aan. automat.sche incasso 198,-). Stuur deze bon naar: PZC, afdeling lezersservice .Q 11VT 411 nnnnnQ 11 Antwoordnummer 123 'dzil4 UUUUUzl 4380 VB Vlissingen di wo do vr za (postzegel niet nodig) Op last van de Zimbabwaanse politie zijn gisteren de stembu reaus gesloten. In een wijk van de hoofdstad Harare zetten agenten traangas in om honderden kiesgerechtigden weg te jagen. Zij stonden nog in de rij om hun stem uit te brengen op de extra derde dag van de presidentsverkiezingen. Wanneer de eerste uitslagen bekend worden, is nog i-% niet duidelijk. Ruim 1400 bouwvakkers, onder wie honderden uit Zeeland, hebben gisteren in Roosendaal een actie bijeenkomst bezocht. De actiebereidheid bleek groot. De bouwvakkers zijn boos omdat er nog steeds geen nieu- we CAO is afge sloten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 1